חודש דצמבר הוא חודש מיוחד ברחבי העולם בכלל ובניו יורק בפרט. זהו חודש שהפעילות בו מושפעת מאירועי חג המולד ומסוף השנה האזרחית וראשית השנה החדשה. העיר ניו יורק מיוחדת במיוחד בחודש דצמבר משום, שהיא מקושטת לחג, אווירת החג באוויר והיא מצויה במחול קניות המונע מהוזלות גדולות והנוהג של הענקת מתנות לחג . נכון הוא שגם ערים אחרות בארה"ב ובעולם כולו עוטפות מעטה חג בתקופה זאת של השנה אך המיוחד בעיר ניו יורק הוא הגודל והעוצמה בכל קנה מידה שאינו מאפיין מקומות אחרים. ידוע שניו יורק היא עיר אולטימטיבית לקניות, תוסיפו לכך את אפקט חג המולד, המעודד לקניות ותקבלו הסבר נוסף מדוע כדאי לבקר כאן בדצמבר.

ניו יורק עוטפת מעטה חג בחודש זה ומקושטת כבר מראשית החודש. במקומות שונים מותקנת תאורה מיוחדת המקשטת עצים בצידי רחובות ,בכיכרות ובפארקים. המראה יפהפה, בעיקר בשעות בין ערביים ולילה. חנויות מקשטות את חלונות הראווה ואת החללים הפנימיים במוטיבים של חג. יש לא מעט חנויות המשקיעות בכך הון לא קטן ואולי הדבר נובע מתחרות סמויה הקיימת בין אחדות מהן, של מי יפה ומיוחדת יותר. ברקע ,במקומות רבים, מושמעת מוסיקת חג יפה, כולל גם בודדים ולהקות המנעימות בנגינה את העוברים ושבים. בקרנות רחוב נמכרים עצי אשוח בגדלים שונים ובמחירים הנעים בין 40 דולר ועד מאות דולרים לעץ. ישנם גם הקונים עצי אשוח עשויים פלסטיק בחנויות.

בניו יורק, המאוכלסת ביהודים רבים, זוכרים ומזכירים גם את חג החנוכה, גם אם בצנעה. בחלונות ראווה של חנויות לא מעטות , ניתן להבחין בחנוכיות דולקות בימי חג החנוכה, גם בשעות היום, בעיקר באזורים של Upper Manhattan.

מזג האוויר בניו יורק בחודש דצמבר הוא קר. הטמפרטורות נעות בין אפס עד 10 מעלות ביום בד"כ ובשעות הלילה אף נמוכות יותר. יש אפשרות לגשם ואף לשלג, אבל יש גם ימים ללא משקעים ואף שמשיים. מומלץ ללבוש מעיל טוב, ביגוד מתאים ובשכבות (להסרה מהירה כשנכנסים למקומות סגורים), כובע חם, כפפות וצעיף או מגן צוואר. לנעול נעלי הליכה טובות ,רצוי מוגנות ממים ומונעות החלקה.

היכן לבקר ומה לעשות ?

להלן רשימה של מקומות המומלצים לביקור עצמאי, על מנת להתרשם מאווירת החג, מהתאורה המיוחדת, מהקישוטים לחג, מחלונות ראווה מיוחדים בחנויות וגם משיווקי חג. לא ניתן לבקר בכל המקומות המוצעים כאן, בבת אחת ,או ביום אחד. אם זמנכם מוגבל בקרו בשדרה החמישית ובאזור רוקפלר סנטר בלבד (ניתן לעשות זאת גם בשעתיים או שלוש). כל המקומות המוזכרים בכתבה זו מתייחסים למנהטן בלבד, למעט הביקור בשכונת דיקר הייטס בברוקלין Dyker Heights.

מצפון לדרום:

עץ האשוח בלינקולן סנטר Lincoln Center, Josie Robertson Plaza

עץ האשוח המוצב ברחבת לינקולן סנטר ב Upper West Manhattan הוא אחד היפים בניו יורק. מקושט ומואר , לצד מזרקת מים מוארת. המראה יפה. מחייב הגעה מיוחדת לאזור זה. לא חובה. נמצא בכתובת :

10 Lincoln Center Plaza,Columbus Ave, at W 64 Street .

השדרה החמישית Fifth Avenue בין הרחובות 58 ל 52

ללכת לאורכה של השדרה החמישית במנהטן מרחוב 58 לרחוב 52 (מצפון לדרום) ולצפות בחלונות הראווה של חנויות מותגי היוקרה ואף להיכנס אל חלקן ,על מנת להתרשם מעיצוב חלל החנות לחג. הנה רשימה של מקומות בהם כדאי להתעכב במיוחד:

  • Bergdorf Goodman- 754 5th Ave, at 58 St.

בבית הכלבו ברגדורף גודמן המוכר מותגי יוקרה בתחומי אופנה עילית, הנעלה, תכשיטים ועוד, מצויים חלונות ראווה ,אולי מהיפים בניו יורק. עיצוב כל אחד מהם עשיר ומיוחד. מעשה אומנות ממש. לטעמי, לא להחמיץ.

  • Louis Vuitton - 1 E 57th St,at 5th Ave .
  • Tiffany and Co.- 727 5th Ave, תכשיטי יוקרה בחלונות ראווה מעוצבים במוטיבי חג
  • Gucci - 725 5th Ave, between 57 & 56 Streets.
  • Dolce & Gabbana - 717 5th Ave, between 56 & 55 Streets.
  • Cartier - 653 5th Ave, at 52 St.

באזור חנויות יוקרה נוספות (כגון Prada, Armani, Bvlgari ואחרים) המקושטות אף הן, ואולם אלו שצוינו לעיל בולטות במיוחד.

אזור רוקפלר סנטר Rockefeller Center

אזור רוקפלר סנטר הוא אתר ביקור חובה בניו יורק בחודש דצמבר. הוא מואר ומקושט באופן מרהיב ויוצא דופן. האטרקציה העיקרית אליה נמשכים המבקרים היא עץ אשוח ענק המוצב בו מידי שנה, מנהג הקיים מזה עשרות שנים. זהו עץ חג המולד המפורסם, הגדול והידוע ביותר בכל רחבי ארה"ב Rockefeller Center Christmas Tree. הוא מתנשא לגובה של כ 30 מטרים והוא מואר בכחמישים אלף נורות ובעוד קישוטי חג. טקס הדלקת הנורות שלו נערך ב 1 דצמ' ומשודר ברמה הארצית. זהו אתר תיירות מובהק בחודש דצמבר. רבים באים לצפות בו ולהתרשם ממראהו. עץ האשוח מוצב בחזית מגדל בין המגדל לבין רוקפלר פלאזה ההופכת למגרש החלקה על הקרח המפורסם של רוקפלר סנטר. בין רחובות 50 ל 49 ובין השדרה חמישית והשישית.

מעבר לעץ האשוח, כל אזור רוקפלר סנטר ורוקפלר פלאזה, מקושטים באלמנטים של חג ובתאורה מיוחדת, במיקום שתואר לעיל. המוני מבקרים מקומיים, מרחבי ארה"ב והעולם מציפים את המקום, בעיקר בשעות הערב והלילה.

ניתן לבצע החלקה על קרח במגרש החלקה הנמצא ברוקפלר סנטר. האווירה, המיקום והתאורה מבטיחים חוויה מיוחדת למחליקים.

מקום נוסף ,שחובה לבקר בו ,בקרבת מקום, הוא פינת רחוב 50 והשדרה השישית. המראה של השדרה השישית ממקום זה יוצא דופן ביופיו. עצים רבים מוארים בנורות לד קטנות ורבות, ופה ושם משולבים כדורי חג ואלמנטים אחרים לקישוט. המראה מרהיב.

בשלל האורות של אזור רוקפלר סנטר ורוקפלר פלאזה, משתלבים אורות חזית הבניין של בית הכלבו סאקס ,between 50 & 49 Streets 611 5th Ave Saks Fifth Avenue - . חזית הבניין מוארת באורות צבעוניים מתחלפים, במופע מרהיב. מעבר לכך, ראוי לבקר ולראות את חלונות הראווה של בית כלבו זה, המבטאים את רוח החג.

מקום נוסף מעניין באזור זה הוא אולם המופעים של רדיו סיטי Radio City Music Hall , הנמצא ליד רוקפלר סנטר, בשדרה השישית בקרבת רח' 50 ,בכתובת Sixth Ave, at 50th St. 1260 . במקום מוצב עץ אשוח מואר ובחזית הבניין אורות חג. באולם המופעים מוצג מופע מיוחד לחג המולד ולחודש מיוחד זה הקרוי The Radio City Christmas Spectacular .

קתדלרת סנט פאטריק הקדוש St. Patrick Cathedral

נמצאת מול מרכז רוקפלר, בשדרה החמישית, פינת רחוב 50. זו כנסיה קתולית חשובה ומקום מושב הארכיבישוף של ניו יורק. ערב חג המולד מתקיים כאן טקס מיסה מהחשובים בעיר. בתוך הקתדרלה ישנו מיצג של מקום הולדת ישו בבית לחם. במהלך חודש דצמבר מתקיימים בקתדרלה מספר קונצרטים של מוסיקה . מומלץ לעקוב.

השדרה השלישית, בין הרחובות 48 ל 49

מקום יפה לביקור כל השנה במנהטן ובעיקר בחודש דצמבר, המואר באורות חג, היא השדרה השלישית בקטע שבין הרחובות 48 ו 49. אני מאוד אוהב להיות כאן, משום שבנוסף לעצים בהם שזורות מאות נורות לד קטנות יש כאן שני ציורי קיר murals אנכיים ענקיים משני צדי מבנה גדול. האחד בשדרה השלישית ,פינת רחוב 48 מציג את אלברט איינשטיין רוכב על אופניים. השני ,בשדרה השלישית ,בפינת רחוב 49, מציג כבאי המחבק ונושא בידיו ניצול . נפלא. מרהיב. מרגש.

תחנת הרכבת גרנד סנטרל Grand Central Station

תחנת הרכבת המפורסמת של ניו יורק (במפגש של רחוב 42 עם שדרת פארק Park Ave), פאר יצירה ארכיטקטונית בפני עצמה, מציינת 105 שנה להקמתה, 40 שנה להצלתה בהתערבות בית המשפט העליון ו-20 שנה מאז שופצה. הטרמינל של התחנה המחייב ביקור משך כל ימות השנה (במקום גם סיוורים מודרכים) עוטה ארשת חג בתקופה זאת של השנה ומספק פעילויות ואירועים מתחלפים במהלך החודש כולל חנויות, דוכנים, ושלל דוכני אוכל מסוגים שונים בקומה התחתונה. בין היתר מנתהל במקום שוק קריסמס שנתי באולם ההמתנה הישן של התחנה, שבמשך כל השנה משמש כמקום התרחשות לאירועים מיוחדים בלבד. במקום שירותים ציבוריים נגישים ונוחים העומדים לרשות המבקרים.

שוק חג מולד בבריאנט פארק Winter Village at Bryant Park

41 W 40th St, between Sixth and Fifth Avenues - Bryant Park

שוק חג מולד, בחסות בנק אוף אמריקה, ממוקם בבריאנט פארק ,בין השדרה החמישית לשישית ובין הרחובות 42 ו 41 (בגב הספריה העירונית הגדולה).

במקום כ 150 דוכנים/קיוסקים , עץ אשוח גדול מקושט ומואר ומגרש החלקה על הקרח, בו המעוניינים יכולים להחליק (התורים להחלקה ארוכים). נקודות המכירה מציעות מוצרים אופייניים לחג ולתקופה, מתנות, מזכרות, דברי מלאכת יד , כמו גם דברי מזון ועוד. בהחלט מורגשת כאן אווירת החג.

אם אתם כבר נמצאים כאן, מומלץ ללכת מכאן, על רחוב 42 ,או 41, עד לשדרה השביעית אל לכיכר טיימס Times Squareהמואר והחביב בכל ימות השנה. לחילופין, ללכת על רח' 42 מזרחה אל תחנת גרנד סנטרל.

הספרייה הציבורית הגדולה NYC Public Library

הספרייה העירונית הגדולה בניו יורק, זו שבשדרה חמישית פינת רחוב 42, מומלצת לביקור במהלך דצמבר ובמהלך כל ימות השנה. באולם הכניסה המפואר על שם אסטור (Astor) מייסד הספריה מוצב עץ אשוח ובחנות המזכרות מוצעים פריטים שונים הקשורים למקום ולחג, כולל מבצעים מיוחדים. ביקור והצצה קצרה באולמות הקריאה בקומה העליונה מעוררת השראה מבחינת הגודל, מספר המשתמשים והשקט המוחלט שכולם מכבדים. נמצאת בכתובת : 476 5th Ave .

ניתן לשלב את הביקור בספריה עם הביקור בבריאנט פארק הממוקם בגב הספריה לכיוון השדרה השישית.

חנות הכלבו מייסיס בכיכר הרלד Macy's Herald Square

חנות הכלבו של מייסיס הנחשבת לגדולה בעולם, אף היא משקיעה בעיצוב מיוחד של חזית בניין הכלבו ובעיצוב חלונות הראווה. אלה מעוצבים ומקושטים במוטיבים של חג וחורף. החנות נמצאת בכתובת: , between 6th & 7th Avenues 151 W 34th St .

שוק החג בכיכר יוניון The Union Square Holiday Market

בדומה לשוק החג שבכיכר בריאנט גם השוק בכיכר יוניון כולל מעל 100 דוכנים המציעים מוצרים לחג, מזכרות, מתנות, דברי אוכל מיוחדים ,שוק איכרים,קישוטי חג ועוד. השוק הזה נמצא בכתובת :

E 14th St, at Union Square West .

גן החורף מרכז הקניות ברוקפילד פלייס Winter Garden at Brookfield Place

בגן החורף של מרכז הקניות ברוקפילד פלייס ,ישנו מיצג תאורה מרהיב וצבעוני הקרוי Luminaries, בחודשים דצמבר וינואר המציג את רוח חג המולד והנתינה לאחר ולקהילה. זהו מיצג של כ 650 פנסים ,המשתלשלים מהתקרה בצבעים משתנים ובעוצמות תאורה משתנות. יש בקרבת מקום גם מגרש החלקה על קרח . המקום נמצא ליד אתר ההנצחה 9/11 ממוריאל במנהטן התחתית, בין נהר ההאדסון לרחוב ווסט West St. , בכתובת: , at West Street Vesey St 230 .

בתים מקושטים ומוארים בשכונת דיקר הייטס בברוקלין Dyker Heights Christmas Lights

בשכונת מגורים שקטה של ברוקלין התפתחה מסורת של קישוט בתים לקראת חג המולד, בעיצוב יצירתי ומושקע, בליווי תאורה מיוחדת. המראות שם מיוחדים מאוד ומרהיבים. האזור בו כדאי לבקר משתרע בין השדרות ה 11 ל 13 בברוקלין ובין הרחובות 83 ו 86.

עם זאת יצוין, כי הביקור כאן מלווה בקושי ולכן יש לשקול אם לבצעו. נראה לי שזהו ביקור למתקדמים. למי שנמצא במנהטן, לא קל להגיע לכאן . זמן ההגעה למקום יכול להיות כשעה וחצי לכל כיוון ברכב וגם ברכבת. ברכבת יש לנסוע ברכבת D ולרדת בתחנת 79 Street ומשם הליכה של 15 דקות . כשכבר מגיעים למקום, יש מי שיתאכזב לראות כי מדובר בבתים בקישוט מרהיב ,פה ושם, ולא גורף. מי שיעשה את המאמץ יזכה לחוויה מיוחדת. יש בתים שהקישוט שלהם באביזרים ואלמנטים שונים ,הקשורים לחג, נמשך ימים לא מעטים ובהשקעה של אלפי דולרים. דומה כאילו קיימת תחרות סמויה בין בעלי הבתים, כאילו אומרים "שלי יפה ומקורי יותר".

קניות

קניות בניו יורק הם חובה. כף, בילוי והנאה. נכון ,לא לכל אחד . עם זאת ,רבים יסכימו לקביעה זו. זאת, בכל חודשי השנה. חודש דצמבר הוא המיוחד והעדיף ביותר לקניות. זו תקופה של קניית מתנות לחג וקניות בכלל. התחרות על לב הצרכן גוברת והחנויות והקמעונאים המקוונים מציעים הוזלות ומבצעי הנחה מתחלפים ומתמשכים. ההוזלות הן גבוהות במיוחד. בתקופה זו הם מגדילים את הפדיון שלהם במאות אחוזים.

החנויות מקושטות לחג ומציעות גם מוצרים המיועדים לחג המולד ולחורף. ברקע מתנגנת מוסיקה של שירי חג מולד המוסיפה לאווירת קניות מהנה ומיוחדת.

יצוין כי חגיגת הקניות של דצמבר מגיעה מיד לאחר הוזלות הענק של הבלאק פריידי Black Friday והסייבר דיי Cyber Day ,המתקיימות לימים ספורים בלבד, בסוף חודש נובמבר. זה לא מבלבל את הקונים. הם קונים גם וגם.

הערה לסיום

כאמור מומלץ לטייל במנהטן באופן עצמאי ,רגלית, ולהתרשם מהמקומות בהם תאורת חג וקישוטי חג מיוחדים, ברחובות ובחנויות. כך תוכלו לשלוט בזמן שלכם ולהיות גמישים היכן להיות ומתי. עם זאת, יש גורמים המציעים סיורי חג מודרכים בתשלום, בשעות הערב . להלן קישור לגורמים המציעים סיורי חג מודרכים :

https://freetoursbyfoot.com/christmas-in-new-york-city/#lights

http://attractions.timeout.com/en/11312/tours/Brooklyn/A-Slice-of-Brooklyn-Original-Christmas-Lights-Tour-of-Dyker-Heights/d22371-5247P7

מידע נוסף למטייל בניו יורק

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בניו יורק, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

ניו יורק , להתאהב בקלות - מדריך מקיף New York City Comprehensive Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%94%D7%91+%D7%91%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%AA+++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3

לגלות את ברוקלין היפה Discover Brooklyn,NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA+%D7%90%D7%AA+%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%94

ניו יורק - לואר איסט סייד, צ'יינה טאון, ליטל איטלי Lower East Side/China Town/Little Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%A8+%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%98+%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%93%D7%A6%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%98%D7%90%D7%95%D7%9F%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%9C+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0+%C2%A0lower+east+sidechina+townlittle+italy%C2%A0

ניו יורק - יום טיול בסוהו New York - Soho day tour

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%95+soho+day+tour

ניו יורק בחודש דצמבר New York in December

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9+%D7%93%D7%A6%D7%9E%D7%91%D7%A8%C2%A0+new+york+in+december

ניו יורק לילדים New York for Kids

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D%C2%A0%C2%A0%C2%A0+new+york+for+kids%C2%A0%C2%A0

ילדים בניו יורק - הצעה לבילוי Kids Fun Option in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D+%D7%90%D7%95%D7%94%D7%91%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%C2%A0+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99%C2%A0+kids+fun+in+nyc+stores

ניו יורק - מדריך קניות לא סופי Shopping in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99

ניו יורק - חנויות מיוחדות Special Stores in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+special+stores+in+nyc%C2%A0

ניו יורק - מתוקים, בתי מאפה ובתי קפה מיוחדים Desserts in NYC.

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%AA%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%94+%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%A7%D7%A4%D7%94+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D

ניו יורק - אוכל ומסעדות, החיים הטובים Restaurants scene in New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%93+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%96%D7%94+%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D

אומנות רחוב בברוקלין, ניו יורק Street Art in Brooklyn, NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0%C2%A0+%C2%A0street+art+in+brooklyn+nyc

אומנות רחוב במנהטן , ניו יורק - מדריך לא סופי Street Art in Manhattan , New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F++%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99++++street+art+in+manhattan++new+york

לונג איילנד - טיול יום ויותר, מחוץ לניו יורק Long Island, New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%92+%D7%90%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%93++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+%C2%A0%C2%A0long+island+new+york

ניו יורק – נופים ואחוזות בעמק הדסון , מזרחית לנהרNew York-East of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A0%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%90%D7%97%D7%95%D7%96%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F++%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%AA+%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%A8

ניו יורק – עיירות קסומות ואתרי טבע במערב עמק הדסוןNew York-West of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99+%D7%98%D7%91%D7%A2+%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%91+%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F

30 מלונות במנהטן ניו יורק , שכדאי להכיר Hotels in Manhattan you should know

https://www.lametayel.co.il/30+%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%A9%D7%9B%D7%93%D7%90%D7%99+%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%99%D7%A8+++hotels+in+manhattan+you+should+know

ניו יורק – לטייל בשכונות החרדיות של העירVisiting the Ultra-Orthodox Jews Neighborhoods in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C+%D7%91%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%A9%D7%9C+%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%A8++visiting+the+ultraorthodox+jews+neighborhoods+in+nyc

מוזיאונים חדשים נפתחו בניו יורק ב 2018 Two Special Museums

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%94+%D7%A2%D7%9C+%D7%A9%D7%A0%D7%99+%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D+%D7%A9%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91+2018