הקדמה

מאמר זה מציע מסלול טיול עצמאי מפורט של שמונה ימים נטו בפרובאנס (לא כולל הריביירה הצרפתית). את המסלול המוצע בכל יום ניתן לבצע ביותר מיום אחד, לאלה שזמנם בידם והמבקשים לחוות לעומק את המקומות. 

המידע המוצג כאן מתבסס על טיול שרעייתי ואני ערכנו באזור זה בחודש יולי 2023 ועל מקורות נוספים.  מסלול הטיול שמוצג כאן, לדעתי, יעמד במבחן הזמן ויהיה רלבנטי גם לשנים הבאות.

מאמר זה ארוך יחסית והוא עוסק במה לראות, תוך הצעת מסלול טיול מפורט לכל יום. הרשימה אינה כוללת המלצות על מקומות לינה ועל מסעדות באזור זה.

מוצע לטייל בפרובאנס עם רכב שכור, למשך כשבוע נטו לפחות. כמובן שניתן לטייל ולשהות באזור זה גם תקופות ארוכות יותר, אולם למי שזמנו מוגבל, נראה לי כי שבוע טיול באזור, בהחלט ראוי.

לחובבי שווקים, מומלץ לתכנן ולהקדיש יומיים ממסלול הטיול בימים שבת וראשון. על כך בהמשך.

מאמר זה משלים מאמרים נוספים על טיול בפרובאנס, שפורסמו בבלוג זה, כדלקמן:

פרובאנס - בעקבות פריחת הלבנדר  https://www.lametayel.co.il/posts/d4lxqg

פרובאנס - בעקבות ואן גוך  https://www.lametayel.co.il/posts/eqelp1

פרובאנס - יהודי האפיפיור וסיפורן של ארבע קהילות  https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

פרובאנס – מדריך מקיף לטיול  https://www.lametayel.co.il/posts/y24xmg

פרובאנס – שווקים  https://www.lametayel.co.il/posts/xvkxq5

תקציר מסלול טיול שמונה ימים

העיר  מרסיי Marseille יכולה להיות מקום ההתחלה והסיום לטיול. 

יום 1 –  אקס-אנ-פרובאנס Aix-en-Provence  .לשקול ללון בעיירה  Pertuis, או באזור שבינה לבין   Valensole .

יום 2 – בעקבות  שדות הלבנדר בשיא פריחתם. ביקור באזור משולש הכפרים וולנסול Valensole, פווימסון Puimoisson  וריאז  Riez. במידת האפשר מומלץ לבקר גם ב  Moustiers-Sainte-Marie  .  לשקול לינה בכפר וילאר  Villars .

יום 3 – אזור לוברון Luberon. אזור הררי כפרי, בו  כפרים  מקסימים על צלע הר, בתי חווה, שדות וכרמים בעמק. כאן נכתב הספר "שנה בפרובאנס". מוצע לבקר היום ב בכפרים אנסואיס  Ansouis, לורמארין  Lourmarin , בונייה Bonnieux  ומנרב   Ménerbes .באזור גם שבילי הליכה.

יום 4 – אזור לוברון  Luberon. ביקור בכפרים מאובק Maubec   וגורד Gordes, וכן במתחם הכנסייה סנאנקה  Abbaye de Senanque, הנמצא סמוך לגורד. לסיום ביקור בכפר פונטיין דה ווקלוז Fontaine-de-Vaucluse. אם נותר זמן, לבקר בכפר לקוסט Lacoste. לינה בעיירה Apt.

יום 5 – יום שבת.  אזור לוברון  Luberon. ביקור בוקר ביום שוק (גדול) שבועי בעיירה אפט  Apt וכן באתר לבנדר באזור. לאחר מכן, ביקור בכפרים רוסיון  Roussillon וסניון Saignon .

יום 6 – יום א בשבוע–ביקור בשוק שבועי של הכפר איל סור סורגה  L’isle-sur-la-Sorgue. זהו שוק פשפשים מהגדולים בצרפת, משולב בשוק איכרים המתקיים ביום ראשון בבוקר (08:00 – 13:00). שוק פשפשים נוסף (גדול ומעניין) למעוניינים מתקיים בעיר קרפנטרה הסמוכה, בה נבקר היום
(16:00-10:00)  מוצע לבקר היום גם בבית הכנסת בעיר קאביון Cavaillon , ולסיים בעיר אביניון Avignon. היום גם נתוודע לסיפורן של "ארבע הקהילות" היהודיות שחיו בארבע מקומות אלה.

יום 7 – סן רמי דה פרובאנס Saint Remy de Provence , בו דה פרובנס Les Baux de Provence, ארל Arles.

יום 8 – אזור קאמארג Camargue .שמורת הטבע קאמארג והעיירות איג מורט Aigues Mortes , וסנט מארי דה לה מאר Saint Maries de la Mer.

להלן פירוט מסלול טיול של שמונה ימים המוצע בפרובאנס.

יום 1- אקס אן-פרובאנס Aix-en-Provence

עיקר יום טיול זה מוקדש לעיר אקס-אן-פרובאנס.

אקס אן פרובאנס (כינויה אקס) היא עיר אוניברסיטאית, בדרום צרפת המונה כ־142 אלף תושבים והממוקמת כ 32 ק"מ צפונית למרסיי (כ 40 דקות נסיעה). העיר נוסדה במאה השנייה לספירה ע"י הרומאים שהקימו כאן מחנה צבאי בקרבת מעיינות חמים. מאז ועד היום העיר מהווה מרכז חשוב בחבל פרובאנס מבחינה תרבותית ופוליטית. העיר ממוקמת באזור כפרי בו נוף יפה על רקע הר סן ויקטואר Saint Victoire . נעים ומעניין לבקר בה.

קיימת בעיית חניה במרכז העיר אקס אן פרובאנס ובאזור העיר העתיקה (להלן, גם המרכז ההיסטורי). מנסיוני, מומלץ להחנות את הרכב ליד מבנה בריכת שחייה הקרוי Piscine Yves Blanc. הקלידו שם זה באפליקציית "גוגל מפות". מדובר מגרשי החנייה מוסדרים בתשלום. שימו לב שבחלק משעות הצהריים החנייה ללא תשלום וכי יש לרכוש כרטיסי חניה בעמדות תשלום חניה הפזורות בקרבת מקום. משם בין 10 ל-12 דקות הליכה אל מרכז העיר והעיר העתיקה, שהם עיקר יעד הטיול בעיר.

היכן לבקר ומה לראות?

רחובות וכיכרות העיר העתיקה, בהם ארכיטקטורה מעניינת ובניינים היסטוריים. רחוב מיוחד ומומלץ לביקור הוא קורס מיראבו Cours Mirabeau. זהו הרחוב הפופולרי ביותר בעיר. תוסס ועשיר בפעילות. מדובר ברחוב רחב (כ 42 מ' רוחב) באורך 440 מטר, בו בתי קפה, מסעדות, חנויות ומופעי רחוב. מקום מרכזי ברחוב זה היא מזרקת הרוטונדה  Fontaine de la Rotonde, שבסמוך אליה ממוקמת לשכת התיירות העירונית.

בעיר העתיקה אפשר לבקר גם בקתדרלה של העיר הקרויה קתדרלת סן סובר  La cathédrale Saint-Sauveur .

Cours Mirabeau street which is the heart of Aix-en-Provence city center. Photo: Amikam shuv-Ami
Cours Mirabeau street which is the heart of Aix-en-Provence city center. Photo: Amikam shuv-Ami
Aix-en-Provence city center. Photo: Amikam shuv-Ami

השוק הפתוח של קורס מיראבו. בשעות הבוקר של ימים שלישי, חמישי ושבת, מתקיים בעיר שוק פתוח, הנסגר בשעה 13:00. בנוסף למוצרי מזון מעדנים וגורמה, נמכרים בשוק גם פריטי ביגוד ואומנות, מפות שולחן, פריטי וינטג', אנטיק ויד שנייה. השוק מתקיים ברחוב קורס מיראבו וברחובות הסמוכים. בקטע המערבי של רחוב קורס מיראבו, באזור מזרקת הרוטונדה ישנו שוק פשפשים ואנטיק ,המהווה חלק משוק קורס מיראבו. השוק של קורס מיראבו נחשב לטוב באזור ויש אומרים בפרובאנס כולה.

מסוף חודש נובמבר ועד סוף דצמבר מתקיים שוק חג מולד בקורס מיראבו וברחובות הסמוכים.

שוק איכרים יומי מתקיים בכיכר יפה הקרויה Place Richelme הסמוכה לבית העירייה. השוק קרוי LE MARCHÉ AUX FRUITS ET LÉGUMES .

מוזיאון גרנה Musée Granet. מוזיאון לאומנותהנחשב לחשובים בצרפת. למוזיאון שני אתרים. האתר העיקרי קרוי Musée Granet, ובו אוסף מרשים של מוצגי אומנות אירופאיים (ציור ופיסול) מהמאות ה־16 עד ה־20. כתובת המוזיאון:  : Place Jean-Boyer, Rue du Maréchal Joffre. במוזיאון, תצוגה מרשימה של פריטי אומנות ומוצגות בו מוצגות תערוכות מתחלפות,לצד תצוגת קבע.

האתר השני של מוזיאון גרנה קרוי  Granet Museum - Collection Jean Planque. זהו למעשה מוזיאון נפרד המכיל את אוסף פריטי האומנות של ז'אן פלאנק . פלאנק (1998-1910), היה אספן ומומחה אומנות בעל שם משוויץ (שגם צייר בעצמו). הוא פיתח קשרים עם אומנים רבים בני תקופתו כמו פיקאסו, סזאן, ג'קומטי ואחרים, כמו גם עם אספנים, גלריות ואוצרים. במהלך השנים יצר פלאנק אוסף מרשים של כ־300 ציורים, רישומים ופסלים של סזאן, פיקאסו, דובופה, פייר בונארד, אדגר דגה, פול גוגן, קלוד מונה, פייר אוגוסט רנואר, וינסנט ואן גוך, ג'קומטי ואחרים. משנת 2011, האוסף שלו מוצג במבנה נפרד מיוחד של מוזיאון גרנה באקס-אן-פרובאנס ,הסמוך לכנסייה Chapelle des Pénitents blancs, בכיכר ז'אן-בויאר. Address: Place Jean-Boyer.

באתר האינטרנט של המוזיאון נמסר התיאור הבא:

"ז'אן פלאנק, שנולד ב-1910, החל לצייר בשנות העשרים לחייו, ועשה את צעדיו הראשונים כמומחה לאמנות עשר שנים מאוחר יותר.

ב-1948 הוא הלך בעקבות הצייר שהעניק לו את ההשראה הגדולה ביותר - סזאן - על ידי נסיעה למורדות של הר סנט ויקטואר ליד אקס-אן-פרובנס.

בחזרה לפריז, החל ז'אן פלאנק לעבוד מטעם גלריית ביילר בבאזל. באמצעות עבודתו פגש אספנים, אוצרים ואמנים, ביניהם דובופה, ג'קומטי ופיקאסו.

באמצעות קשרים אלה ועבודתו כסוחר אמנות, הוא בנה אוסף אישי המוצג כעת במוזיאון גרנט באקס-אן-פרובנס".

לטעמי, הביקור בשני אתרי המוזיאון הוא חובה לחובבי אומנות. כרטיס הכניסה למוזיאון מאפשר כניסה לשני אתרי המוזיאון.

Musée Granet in Aix-en-Provence city center. Photo: Amikam shuv-Ami
Musée Granet in Aix-en-Provence. Photo: Amikam shuv-Ami
A woman looks in the mirror, one of dozens of Picasso's works displayed in the Musée Granet in Aix-en-Provence. Photo: Amikam shuv-Ami

הסטודיו של פול סזאן Atelier de Cezanne – הצייר פול סזאן נולד, התגורר ,פעל ונקבר באקס-אן-פרובאנס. הבית בו פעל ויצר, משנת 1902 ועד מותו בשנת 1906, משמש היום כמוזיאון, בו ניתן לבקר. המקום מוגבל במספר המבקרים שהוא יכול להכיל. בחודשי הקיץ, חובה להזמין מראש שעת ביקור. מחוץ לבית ישנו גן יפה.      כתובת: Av. Paul Cézanne, 13100 Aix-en-Provence 9  .   https://www.cezanne-en-provence.com/  . בסטודיו לשעבר של סזאן מוצגים ציוד העבודה שלו, דגמים של ציורי טבע אחרונים שלו, מספר מציוריו ופריטי ריהוטי ששימשו אותו .המקום בבעלות לשכת התיירות של העיר.

Atelier de Cezanne in Aix-en-Provence. Photo: Amikam shuv-Ami
Atelier de Cezanne in Aix-en-Provence. Photo: Amikam shuv-Ami

הקתדרלה Cathédrale St-Sauveur  וארמון הארכבישוף – בקתדרלה של העיר מוצגים ציורים לא מעטים מתקופת הרנסאנס. ממש סמוך נמצא ארמון הארכיבישוף בו מוזיאון של שטיחי קיר טספסטרי Musée des Tapisseries. שטיחי הקיר הן עבודות יפות של אומנות  המתארות מראות שונים. תשומת לב מיוחדת מומלצת להינתן לסידרת ציורים המתארת נגנים, רקדנים ובעלי חיים שנעשתה ב 1689, וכן תשע עבודות המתארות סצינות מחייו של דון קישוט שנעשתה ב 1730. אוסף זה הוסתר בתקופת המהפכה הצרפתית מחשש שיושמד והתגלה בשנת 1840.

ביקור ביקב מיוחד מחוץ לעיר. למעוניינים, ניתן לבקר ביקב הקרוי שאטו לה קוסט Chateau La Coste. היקב מציע מגוון יינות, סיור במקום, טעימות יין וכן גן יפה. בנוסף, יש במקום תצוגה של פריטי אומנות מודרנית, בית קפה ומסעדת שף. https://chateau-la-coste.com/en/

הכפר פוילובייר Puyloubierכפר קטן המונה כ 1800 תושבים. במקרה של זמן עודף, ניתן לבקר בו (לא חובה).בחודשי הקיץ, בכל סוף שבוע מתקיימת תצוגה של עבודות אומנים מקומיים בתחנת השמן oil mill של הכפר. לא ביקרנו בו בגלל אילוץ זמן.

הכפר Châteauneuf-le-Rouge . הגענו לכפר זה במקרה. הכפר ממוקם בסמוך למלון בו לנו באזור, מלון בשם Hôtel Mercure Aix-en-Provence Sainte-Victoire ,השייך לרשת המלונות Accor. חיפשנו מקום לארוחת ערב וכך הגענו לכפר קטנטן ומקסים זה, בו בילינו את שעות הערב. טיילנו במרכז הכפר, שם רחובות נחמדים, בית מאפה נחמד, אנדרטה צנועה לחללי מלחמות העולם מהכפר, פיצרייה ועוד. ארוחת ערב אכלנו במסעדה Restaurant La Maison du Château, ארוחת דגים טובה עם יין מעולה. היה זה סיום טוב ליום טוב.

מומלץ לשקול ללון בעיירה  Pertuis, או באזור שבינה לבין   Valensole .

The village of Châteauneuf-le-Rouge. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Châteauneuf-le-Rouge. Photo: Amikam shuv-Ami

יום 2- בעקבות פריחת שדות הלבנדר. Valensole,Puimoisson,Riez, Moustiers Sainte Marie,

יום טיול זה הוא משיאי הטיול בפרובאנס, אם נעשה בחודשים יוני-יולי (רצוי אם אפשר מאמצע יוני עד אמצע יולי) . ביום זה נוסעים בין כפרים, צופים וחווים מראות מיוחדים, יפהפיים ובלתי נשכחים של שדות לבנדר סגולים ושדות חמניות צהובות, בשיא פריחתם.

מאמר על טיול בפרובאנס בעקבות פריחת הלבנדר ראו בבלוג זה בקישור הבא https://www.lametayel.co.il/posts/d4lxqg

להלן מסלול טיול מוצע ליום זה . ניתן להסתייע באפליקציית "גוגל מפות", בה יש סימון של שדות לבנדר מיוחדים וכן נקודות תצפית לצילום.

עיקר נופי פריחה אלה ביום טיול זה , מצוי בקרבת משולש הכפרים/עיירות של וולנסול Valensole, פוימויסון  Puimoisson  וריאז Riez.

במקרה שמקום הלינה בלילה הקודם היה באקס-אן-פרובאנס או בסביבתה, יעד הנסיעה יהיה לכיוון הכפר וולנסול Valensole. מרחק הנסיעה כ־ 80 ק"מ הנמשך כשעה ורבע, או מעט יותר. ציר התנועה הוא 296N ואח"כ 51A וקרוב לוונסול עוברים לכביש 6D.

מספר קילומטרים לפני לוונסול ,על כביש 6D מצד ימין ישנו שדה לבנדר גדול ומקסים, הקרוי Manosque Lavander field. עצרו הרכב והיכנסו אל תוך שדה מקסים זה. כנראה שלא תהיו לבד בו.

מספר מאות מטרים בהמשך לכיוון לוונסול, על 6D ,הפעם מצד ימין תבחינו בשדה גדול נוסף הקרוי TerraRoma. בו צמחי לבנדר וחמניות. לעצור ולהתבשם מהנוף המרהיב.

העצירה הבאה המומלצת לביקור, נמצאת מספר מאות מטרים בהמשך, לכיוון וולנסול,משמאל לדרך על כביש 6D נמצאת חנות הנקראת Lavender Angelvin, https://www.lavandes-angelvin.fr/gb/ . הם מציעים סיורים מודרכים במקום. החנות בבעלות משפחת Angelvin ויש ברשותם שטחים חקלאיים באיזור בו מגדלים בין היתר את הלבנדר. בחנות ניתן לקבל הסבר על מוצרי לבנדר שונים ולרכוש במקום. מיקום החנות מופיע בגוגל מפס.

בהמשך הדרך ניתן לראות שדות לבנדר נוספים, המסומנים גם ב"גוגל מפות".

לפני ההגעה לוולנסול, מומלץ לפנות שמאלה אל דרך צדדית מספר A6D ובהמשך לפנות שמאלה שוב אל דרך מספר 15D . כעבור 400 מטר ישנו שדה לבנדר ונקודת תצפית יפה במקום המסומנת ב"גוגל מפות" בשם Champs de lavandes .זו עוד נקודת צילום יפה.

מכאן קיימות שתי אפשרויות:

אפשרות ראשונה – להמשיך מספר קילומטרים על כביש 15D ואז לפנות מזרחה/ימינה אל כביש 115D. משם לרדת לכביש 8D וכביש 953D לכיוון הכפר Puimoisson. על כביש 8D ,לפני ההגעה לכפר זה, יש שדה לבנדר יפה המסומן ב"גוגל מפות". קילומטר אחד אחריו פונים ימינה (דרומה)  את 953D, חוצים את Puimoisson ומגיעים אל הכפר ריאז  Riez. אפשר לבקר בכפר אך לא חובה. על הדרך 953D ,לפני ההגעה לריאז, ישנו סופרמרקט גדול יחסית בשם Intermarché. הצטיידנו בו באביזרים לטלפון סלולרי שהיו דרושים לנו.

אפשרות שנייה – להמשיך לנסוע על 15D  3-2 קילומטרים נוספים ולחזור באותה דרך לביקור בכפר וולנסול Valensole . להחנות את הרכב בכניסה לכפר (חנייה ללא תשלום),וממנה בהליכה של עד 10 דקות מגיעים אל מרכז הכפר, הכנסייה ועוד. מומלץ לשוטט במספר רחובות ולהתרשם מהמראות. משם להמשיך לכיוון Riez.

במידה ונותר ברשותכם זמן, מומלץ לבקר בכפר נוסף המצוי באזור הקרוי מוסטייה סנט מארי Moustiers Sainte Marie, הכלול ברשימת הכפרים היפים ביותר בצרפת. רשימה ובה כ 160 כפרים (עדכני לשנת 2023), שחוברה על ידי עמותה צרפתית לקידום התיירות בכפרים קטנים בצרפת.

A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami

מוסטייה סנט מארי Moustiers Sainte Marie

מוסטייה הוא כפר שנוסד בימי הביניים, מונה כ 700 תושבים ונמצא כ 15 ק"מ מזרחית ל Riez. הכפר נמצא ליד הכניסה המערבית לקניון וורדון Gorges du Verdon ומתחת למצוקי הר. אחד מסמלי הכפר הוא הכוכב. כוכב התלוי על שרשרת באורך 225 מ' התלויה בין שני צוקים.

תיירים מבקרים בכפר זה בגלל מיקומו ליד הקניון החוצה את הכפר והיותו נקודת יציאה לפעילות בקניון. מעבר לכך, המרכז ההיסטורי (העתיק) של הכפר מעניין ותוסס. במרכז רחובות יפים בהם בתים יפים, מזרקות, חנויות עם חזיתות צבעוניות הקורצים לתייר. גם הנופים הנשקפים מהכפר יפים מאוד.

אתר עיקרי מעניין לביקור בכפר היא כנסיית נוטרדאם דה ל'אסומפטיון, לה מגדל הפעמונים מעניין. הכנסייה הוקמה במאה ה־12, ועברה שינויים ממשיים במאה ה־16. מאחוריה כיכר יפה, בה נמצאת לשכת התיירות של הכפר.

במוסטייה מסורת של ייצור כלי חרס מיוחדים במשך דורות. מסורת הנמשכת עד היום, בסדנאות הקיימות בכפר. במקום גם מוזיאון המוקדש לנושא זה.

בהגיעכם לכפר, יש למצוא מקום חנייה ומשם ללכת במעלה לכפר. ישנם חניונים הקרובים לכפר בתשלום, והמרוחקים מעט יותר, ללא תשלום.  בכל מקרה, מרחק ההליכה ממקום החנייה למרכז הכפר נמשך דקות ספורות.

וולנסול  Valensole

עיירת ימי ביניים הררית קטנה וציורית המונה כ 3100 תושבים. העיירה בנויה על צלע הר, בגובה של כ־600 מטר מעל פני הים ומשקיפה על עמק. בעיירה כנסייה מהמאה ה־11 הנקראת סנט בלייז Église Saint-Blaise de Valensole, הראויה לביקור. באזור העתיק של העיירה רחובות וסימטאות פתלתלות המובילות אל כנסייה זו.

מומלץ לבקר גם בכיכר בשם Place Thiers, בה מזרקת אבן ישנה. משם ללכת לאורך שדרת פרדריק מיסטרל  Frédéric Mistral  Boulvard, הרחוב הראשי של העיירה בו חנויות ובתי קפה. 

בימי שבת מתקיים בעיירה יום שוק שבועי. בכל שנה, ביום ראשון השלישי של חודש יולי, מתקיים בעיירה פסטיבל הלבנדר.  

The town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
The town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near the town of Valensole. Photo: Amikam shuv-Ami

ריאז Riez

ריאז היא עיירה קטנה הסמוכה לוונסול, הממוקמת על גבעה הררית, באזור של שדות חקלאיים, לרבות שדות לבנדר. מספר תושבי המקום כ 1800. במקום שרידים מהתקופה הרומאית ומוזיאון ארכיאולוגי קטן. מרכז העיירה נמצא לאורך הרחוב Allée Louis Gardiol . לא התעכבנו לבקר בעיירה זו. עם זאת היא נמצאת במסלול הנסיעה המומלץ של שדות הלבנדר.

A lavender field in bloom near the town of Riez. Photo: Amikam shuv-Ami

פוימויסון Puimoisson

כפר קטן בו כ־700 תושבים, המצוי בלב אזור כפרי של שדות חקלאיים, לרבות של לבנדר. נמצא כ־5 ק"מ  מ Riez. השדות והנופים היפים בדרך לכפר הם הסיבה העיקרית להגעתנו לכאן. לא התעכבנו לבקר בתוך כפר זה.

לינה

בחרנו ללון בעיירה פרטוס Pertuis הקרובה לאזור לוברון Luberon, שכן מחר נטייל באזור זה. מאחר ואני חובב מלונות Ibis  של רשת המלונות Accor, לנו במלון ibis Styles Pertuis Portes du Luberon הנמצא בעיירה זו. זמן הנסיעה מהכפר מוסטייה אל פרטוס הוא כשעה ורבע (87 ק"מ).

יום 3 - אזור לוברון: ,Villars Ansouis , Lourmarin , Bonnieux , Ménerbes,

ביום שנה ולמחרת, מוצע לטייל באזור לוברון Luberon , מהאזורים היפים בפרובאנס, בו עיירות קטנות, כפרים ומרחבים כפריים של שדות ובתי חווה יפהפיים. על אזור זה נכתב הספר "שנה בפרובאנס". מרבית הכפרים באזור זה, מופיעים ברשימה הנבחרת של "הכפרים היפים בצרפת".

מספר כללי אצבע לטיול באזור לוברון:

·         יש להחנות הרכב במגרש חניה מסודר בכניסה לעיירה/כפר. בדרך כלל, מגרשי החנייה ממוקמים מחוץ לעיירה/כפר, כדי למנוע נסיעה ברחובות הצרים של היישוב. מרחק ההליכה ממקום החנייה אל המקום אליו תכוונו הוא כ־10 דקות.

·         להיכנס רגלית אל הכפר לטייל ברחוב הראשי , בסמטאות יפות שבסביבה , בכיכר המרכזית ובכנסייה העיקרית שבמקום.

·         משך הזמן הדרוש לביקור בכל כפר/עיירה הוא שעה עד שעה וחצי.

·         לעיתים מסלול הנסיעה בין הכפרים מנותב לדרכים צרות, דבר המחייב משנה זהירות וערנות בנהיגת הרכב. מהירות הנסיעה הממוצעת איטית (55 קמ"ש ופחות).

המקומות המומלצים לביקור ביום זה הם  Villars , Ansouis , Lourmarin ,Ménerbes, Bonnieux. כל כפר והיופי שלו והייחוד שלו. חלק מהכפרים נמצאים על גבעות המשקיפות על עמק חקלאי.

אנסואי  Ansouis

כפר ימי ביניימי השוכן על גבעה ,בין מצוק לוברון לבין הנהר דוראנס Durance. הכפר מונה כאלף תושבים. הכפר נמצא ברשימה הנבחרת של "הכפרים היפים בצרפת", בה כלולים כ 160 כפרים.

בכניסה לכפר ניתן להחנות הרכב במקום מסודר ללא תשלום. מרחק הנסיעה מפרטוס Pertuis אל כפר זה הוא כ 20 דקות. הכפר נמצא כ 20 ק"מ צפונית לאקס-אן-פרובאנס.

אנסואי הוא כפר מקסים וראוי לביקור, אף שרבים מהמבקרים בפרובאנס מדלגים עליו או אינם מודעים לקיומו. מומלץ לשוטט בסמטאות הכפר ולהתרשם מהמראות היפים. חלק מבתי הכפר הם מהמאה ה־15.

בחלקו העליון של הכפר ממוקמת מצודה עתיקה הקרויה Château d’Ansouis. המצודה הוקמה לפני כאלף שנים והיא עברה שינויים ושיפוצים במאות ה־17-12 לספירה. בחודשי הקיץ מוצעים סיורים מודרכים במצודה. במצודה יש, בין היתר, תצוגה יפה של רהיטים מהמאות ה־18-17 וכן של שטיחי קיר (טפסטרי tapistries). המצודה היא בבעלות פרטית. http://www.chateauansouis.fr/

בכפר כנסייה קטנה מהמאה ה־12 הראויה לביקור, בשם סנט מרטין St Martin Church .

יצוין כי יש אפשרויות לינה בכפר קטן זה. במקום קיימת מסעדה.

שוק שבועי – בימי ראשון בבוקר מתקיים יום שוק בכפר. השוק נמצא בכיכר  Place du Lavoir, ממש מתחת לטירה chateau, בשעות 1300-0700.

The village of Ansouis. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Ansouis. Photo: Amikam shuv-Ami

לורמרין Lourmarin

לורמרין – כפר קטן ,ציורי ומקסים, מהיפים ומהמתויירים ביותר בכל פרובאנס, בו מתגוררים כ־1,100 תושבים. גם כפר זה נמצא ברשימה הנכבדה של "הכפרים היפים ביותר בצרפת".

הכפר שוכן על גבעה בלב אזור של שדות חקלאיים, כרמים, מטעי זיתים ועצי שקד. בחודשי הקיץ הרחובות הצרים של הכפר מלאים במבקרים, הגודשים את החנויות, בתי הקפה הרבים והמסעדות, "הנשפכים" אל רחובות האבן. בכפר לא פחות מ־15 בתי קפה ומסעדות, לרבות מסעדה מדורגת במישלן.

החל מהמאה ה־11, לורמרין הייתה ישוב בעל חשיבות ביטחונית באזור פרובאנס, בציר התנועה שבין מרסיי לאפט Apt.

בכפר ישנה טירה Villa Medicis de Provence Castle מהמאה ה־16, שחלקה פתוח למבקרים. יש בה אוסף של פריטי ריהוט ישנים, מהם נדירים, אגרטלים ואח מאבן לחימום. בטירה מתקיימים מידי פעם קונצרטים מוצגות תערוכות.

בלורמרין כנסייה קתולית רומנסקית מהמאה ה־12 בשם סנט אנדריי Eglise Saint-André et Saint -Trophime  . מעליה מגדל פעמונים, ובחזיתה מזרקה.

בתי הכפר, הכיכרות, המזרקות והרחובות העתיקים של הכפר עברו שיחזור ששמר על אופיים העתיק מימי הביניים. מאוד נעים לטייל ברחובות הכפר, לצפות בתנועה האנושית בהם ולחייך. כפר שהוא "בונבוניירה" בפרובאנס.

בימי שישי בבוקר מתקיים בכפר יום שוק שבועי, הנחשב לאחד היפים בכל אזור לוברון.

הפילוסוף והסופר הצרפתי, זוכה פרס נובל, אלבר קאמי Albert Camus שנולד באלג'יר, התגורר בלורמרין. בין ספריו המפורסמים : "הזר", "הדבר", "המיתוס של סיזיפוס" ועוד. תשעה מספריו תורגמו לעברית. אלבר שנא נהיגה. נהג לומר שהדרך האבסורדית ביותר למות היא בתאונת דרכים. רצה הגורל וקאמי נהרג בתאונת דרכים בשנת 1960. בן 46 היה במותו. זאת לאחר שקיבל הצעת הסעה לפריס מחברו שהיה גם המוציא לאור של ספריו. לאחר התאונה הוא נמצא הרוג ובכיסו כרטיס רכבת לפריס, שלא נעשה בו שימוש. קאמי נקבר בבית הקברות של לורמרין. קברו הוא יעד למבקרים עד היום.

הסופר הבריטי, פיטר מייל Peter Mayle, מחבר הספר "שנה בפרובאנס" התגורר עם רעייתו בלורמרין תקופה מסוימת.

זמן הנסיעה מאנסואי  Ansouis ללורמרין הוא כ־20 דקות ( כ־11 ק"מ). יעד הטיול הבא הוא הכפר בוניו Bonnieux הנמצא כ 14 ק"מ  צפונית מערבית ללורמרין ( כ 25 דקות נסיעה).

The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Lourmarin. Photo: Amikam shuv-Ami

בוניו  Bonnieux

בוניו הוא כפר באזור לוברון שבפרובאנס המונה כ 1200 תושבים. ממוקם על גבעה הצופה על עמק, על מרחבים חקלאיים גדולים, בהם פזורים בתי חווה יפים, ועל כפרים יפים נוספים הנמצאים באזור. בכפר מספר נקודות תצפית הצופות אל המרחב מסביב מכיוונים שונים. ישנן מספר דרכי גישה להגעה אל הכפר.

הכפר נוסד בתקופה הרומית וניתן לצפות ממנו על שרידי גשר בשם Pont Julien מהמאה השלישית לפנה"ס, ששרד כ־3 ק"מ צפונית לכפר. הכפר נבנה מחדש בתקופת ימי הביניים.

הכפר כלול ברשימת "הכפרים היפים בצרפת".

מאז 972 לספירה, בוניו הייתה לכפר מבוצר. הוקמו בו טירה וחומה. במאות השנים הבאות הוקמו גם סוללות ואמצעי מגן נוספים לכפר.

במאה ה־12, הטמפלרים הקימו כנסייה במקום הגבוה ביותר של הכפר, בסגנון גותי רומנסקי. הכנסייה נקראת בשם Saint-Sauveur chapel. הכנסייה עברה שינויים במשך השנים והיום היא נקראת גם בשם "הכנסייה הישנה"  Vieille Eglise או église haut. ניתן ורצוי להגיע אליה ברכב, דרך רחוב הנקרא Rue de castelas . ממרפסת הכנסייה ניתן לצפות בכפרים גורד ורוסיון הסמוכים. בסמוך, מרחוב Rue de ka Mairie קיימת נקודת תצפית יפה נוספת על העמק, הקרויה Point de vue sur la vallee (מסומנת ב"גוגל מפות").

סמוך לכנסייה המדוברת נמצאים בתי קפה, מסעדות, גלריות וחנויות. אלה, יחד עם ההתרחשות האנושית סביבם, מוסיפים חן ועניין למקום. יש גם מקומות לינה בכפר זה.  בבקרים של ימי שישי מתקיים בכפר שוק איכרים.

בחלק התחתון של הכפר הוקמה כנסייה נוספת בשנת 1870 בשם "הכנסייה החדשה" Eglise Neuve.

בתקופת הרנסאנס, בישופים ואנשי כנסייה בכירים החזיקו בתי קיץ יפים בכפר בהם שהו. בתקופה זו היו בכפר גם מספר משפחות עשירות, אחת מהן החזיקה בטירה. בכפר בתים יפים לא מעטים שנבנו במאות ה־18-16 עבור עשירי הכפר.

בתחתית הכפר נמצאת טירה בשם Château La Canorgue בבעלות פרטית, בה לא ניתן לבקר, אולם יש בה חנות למימכר יינות מהאיזור. https://chateaulacanorgue.com/gb/gb/

בבוניו נמצא מוזיאון דה לה בולנג'רי Musée de la Boulangerie, (מוזיאון לחם) ברחוב דה לה רפובליק rue de la République  , בו תיאור הכנת לחם בדרכים מסורתיות.

The village of Bonnieux. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Bonnieux. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Bonnieux. Photo: Amikam shuv-Ami

מנרב  Ménerbes

הכפר מנרב מונה כאלף תושבים והוא ממוקם על גבעה שהיא חלק מהרי לוברון Luberon . הכפר נמצא כ־11 ק"מ מערבית לבוניו (כ־20 דקות נסיעה).

המאפיינים הפיזיים העיקריים והארכיטקטורה של הכפר, כפי שנראים כיום, מקורם בימי הביניים ובתקופת הרנסאנס. זאת אף שהיה כאן יישוב גם בתקופה פרה היסטורית.  הכפר נטל חלק במלחמות הדת שהתחוללו בצרפת בין קתולים לפרוטסטנטים במאה ה־16. בכפר הוקמו מצודה ,חומה, תעלות וביצורים. הפרוטסטנטים הפכו את מנרב למבצר שלהם. במלחמות אלה, הקתולים הטילו מצור על הכפר במשך 5 שנים בין  1573 ל- 1578, עד לכניעת הפרוטסטנטים.

הקתולים תקפו את הכפר בכלי נשק שונים, לרבות ב 900 כדורי תותח, שגרמו לשריפות והרס. חלק מבתי הכפר מתקופה זו שרדו. עד היום שמורים בכפר כדורי תותח יצוקים ברזל בהם נעשה שימוש במלחמות אלה .

הכפר מנרב נחשף וקיבל פרסום עולמי, בעקבות ספרו של הבריטי פיטר מייל ,"שנה בפרובאנס". פיטר התגורר כאן עם רעייתו ותיאר בספרו  על קורותיו בכפר ובאזור סביב לו, ועל הקסם שחווה כאן. חברו, הבמאי המפורסם רידלי סקוט, הסריט סרט בכפר בונייה הסמוך המבוסס על הספר,. הכפר כלול ברשימת "הכפרים היפים בצרפת".

האתר המרכזי לביקור בכפר היא מצודת מנרב Menerbes citadelle (מבצר מיניאטורי מהמאה ה־16) הממוקמת במפלס העליון של הכפר. לידה נמצא בית קברות וטירה.

מומלץ לשוטט ברחובות הכפר ולצפות ממנו לכיוונים שונים על נופי פרובאנס היפים .מהחלק העליון של הכפר ניתן לצפות פנורמית על העמק.

כיכר השעון Place de l’Horloge – בית העירייה  Hôtel de Ville הישן (פעל כאן עד 1977) ממוקם בכיכר יפה זו, ומעליו מגדל פעמון עם שעון. מימינו שער כניסה לכפר ולרחבת הכיכר בצורת קשת, מעליו חלונות.

במפלס נמוך יותר נמצא מרכז הכפר ובו מספר קטן של  מסעדות ובתי קפה. המסעדה Le 5 פופולרית ונשקף ממנה נוף יפה. בימי חמישי בבוקר מתקיים בכפר יום שוק שבועי.

The village of Ménerbes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Ménerbes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Ménerbes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Ménerbes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Ménerbes. Photo: Amikam shuv-Ami

ווילאר Villars

בתחילה, הזמנו מקום לינה בכפר ווילאר, הנמצא לא הרחק מכפרי לוברון. כשהגענו אל הכפר הופתענו ממנו מאוד לטובה. אין במקום אטרקציות מיוחדות ,אין מבקרים רבים ,אבל יש יופי וקסם מיוחדים לכפר.  כפר קטן ובו כ־750 תושבים.

לנו במלון קטן ונחמד (4 חדרים בלבד) בשם Bar des Amis. המלון נמצא ליד בר הנושא שם זה, בכיכר קטנה המהווה את מרכז הכפר. בכיכר, רחבה ובמרכזה מזרקה ממנה זורמים מים ללא הפסקה משני ברזים. בכפר מים זורמים בבתים. עם זאת,  תושבים מקומיים מגיעים אל המקום עם מיכלים וממלאים בהם מים ישירות מהמזרקה. המראה יפה. בפינה אחרת של הכיכר יושבת קבוצה של נשים זקנות המבלות בשיחה של מספר שעות (פרלמנט מקומי).

היה מעניין לשבת בבר, או בחזית המלון ולצפות בהתרחשות האנושית בכיכר . חוויה נעימה ובלתי צפויה בטיול בפרובאנס. שוטטנו גם ברחובות הצרים, הצבעוניים והציוריים הסמוכים לכיכר. ממש כייף.

צמוד למלון ישנה מסעדה, לה המלצות טובות, Restaurant Caviste La Fontaine. הסתבר, שבעלי המלון בו לנו הם גם בעלי המסעדה והבר הסמוכים.

לא הייתי מודע לאיכות המסעדה המקומית ונסענו לאכול ארוחת ערב בעיירה סמוכה Saint-Saturnin-lès-Apt  (כ- 3,000 תושבים). לא הצטערנו, משום שנחשפנו למקום נוסף, יפה ולא מתוייר, שגם איפשר הצצה לחיי המקומיים.

The village of Villars. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Villars. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Villars. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Villars. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Villars. Photo: Amikam shuv-Ami

יום 4  אזור לוברון:,Lacoste   Gordes, Abbaye de Senanque , Fontaine-de-Vaucluse , Maubec

בשלושת הימים הקרובים נטייל בכפרים יפים, כולם ברשימת "הכפרים היפים בצרפת" וגם בעיירה אפט  . כמו כן, נצפה בשדות לבנדר ובנופים חקלאיים יפים. התנועה בין הכפרים איטית

חודשי הקיץ הם שיא עונת התיירות בלוברון כלומר, שיא במספר המבקרים באזור.

הכנסייה סנאנקה  Abbaye de Senanque

כנסיית סנאנקה נמצאת בקרבת הכפר גורד Gordes בתוואי עמק צר מתחת לכפר. מרחק הנסיעה מרוסיון אל כנסייה מיוחדת זו הוא כ־17 ק"מ (כ־25 דקות נסיעה). שמה הצרפתי המלא הוא Abbey of Notre Dame de Sénanque .

חובבי הצילום ייחשפו במתחם הכנסייה לאחת התמונות והמראות היפות ביותר בפרובאנס. בחזית חצר הכנסייה נמצא שדה לבנדר מרשים, שהשילוב שלו בעת פריחה ,עם מבנה הכנסייה ברקע, מייצר מראה בלתי נשכח. זו הסיבה העיקרית להגעתם של מבקרים לכאן, בעיקר ביוני-יולי.

סנאנקה היא כנסיית מנזר פעילה שנוסדה בשנת 1148. הכנסייה שייכת למסדר הציסטרציאני Cistercian  מספר חבריה גדל, היא התרחבה בשטח ובמבנים. בשיאה במאות ה 14-13, היא רכשה אחוזות  והפעילה תחנות קמח. בתקופת מלחמות הדת בצרפת בין הקתולים לפרוטסטנטים (מאה ה־16)  התמעטו חבריה וחלק ממבני הכנסייה נהרס. כיום נותרו במקום נזירים מעטים בלבד המגדלים בשטח הצמוד לכנסייה לבנדר, צמחי מרפא ומפיקים דבש.

ניתן לבקר בכנסיית/מנזר זה, אלא אם המקום סגור לרגל שיפוצים. בכנסיה ניתן גם סיור מודרך בשפה הצרפתית. זו הזדמנות לבקר בכנסיית/מנזר מימי הביניים וללמוד על חיי הנזירים ועל ההיסטוריה של המקום. בנוסף לכנסייה, ניתן לבקר גם בקלויסטר (חצר פנימית), במעונות לשעבר של הנזירים ובחלקי מבנה נוספים. במקום חנות המוכרת מתוצרת הנזירים.

A lavender field in bloom near Abbaye de Senanque. Photo: Amikam shuv-Ami
A lavender field in bloom near Abbaye de Senanque. Photo: Amikam shuv-Ami

גורד Gordes

הכפר גורד מונה כ 1650 תושבים. ממוקם על גבעה  ששיא גובהה כ 630 מטר מעל פני הים. הוא נמצא כ 40 ק"מ ממזרח לאביניון וכ־10 ק"מ מזרחית לכפר Fontaine-de-Vaucluse .

זהו אחד הכפרים המתויירים ביותר באזור לוברון ובפרובאנס בכלל. יתכן והדבר נובע מהעובדה שכנסיית סנאנקה מצויה בקרבת מקום. לטעמי, הביקור בכפר זה מומלץ, אולם נראה לי שיש לא מעטים יפים ומעניינים ממנו.

הכפר נוסד במאה הראשונה לספירה על ידי הרומאים. במהלך ההיסטוריה הכפר נשלט בתקופות שונות על ידי שליטים מצרפת, איטליה וספרד. במהלך ההיסטוריה הכפר שרד מגיפות, רעידת אדמה ומלחמות מקומיות בתקופת ימי הביניים.

בתקופת מלחמת העולם השנייה תושבי הכפר צידדו בבעלות הברית (אמרו לא למשטר וישי ששיתף פעולה עם הנאצים). העונש – חלק גדול מהכפר נהרס ונעשה טבח בתושביו.

הכפר וסביבתו משכו אליהם  בעבר אומנים וציירים לא מעטים, בהם מארק שגאל, ששהו כאן בבתי קיץ. את אלה החליפו בתי מידות עכשוויים של משפחות אמידות מפריס ומרחבי צרפת.

בכפר מספר סימטאות ראויות לביקור, מצודה וכנסייה. ברחובות ישנם בתי קפה, מסעדות, חנויות וגלריות. בחלק מהרחובות מוצגות עבודות אומנות בשילוט חוצות. מאוד מעניין. מהכפר נשקף נוף יפה של האזור למספר כיוונים.

Chateau De Gordes המצודה של גורד – המצודה ממוקמת בלב הכפר הוקמה במאה ה 11 ועברה שיחזור במהלך השנים, עם הגן היפה שסביבה. בטירה התגוררו הבישופים של קבליון Cavillon. הטירה היא בבעלות פרטית ופתוחה לביקור.

כנסיית Notre Dame de Bon Secours – הכנסייה ממקומת על גבעה במרכז הכפר. היא נוסדה במאה ה־16 וממנה נשקף נוף יפה של הסביבה. הכנסייה שימשה מקום מקלט לפליטים בתקופות של מלחמה. כנסייה נוספת הנמצאת בכפר נקראת Saint-Pierre-de-Gordes .

מוזיאון אומנות פתוח Open-Air Museum – בגורד נמצא גם מוזיאון אומנות פתוח בו מוצגות עבודות פיסול וציור של אומנים שונים, בעיקר צרפתיים.

ממהכיכר המרכזית של הכפר ניתן לצאת למספר מסלולי הליכה בגבעות ובאזור שמסביב לגורד.

יום שוק שבועי מתקיים בימי שלישי בבוקר.

The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Gordes. Photo: Amikam shuv-Ami

הכפר מאובק Maubec  ומוזיאון הלבנדר Musée de la Lavande

הכפר מאובק Maubec מונה כ־1900 תושבים. הוא ממוקם כ־9 ק"מ מהעיר קאביון Cavaillon.

הכפר מצוי בלב אזור כפרי למרגלות הר לוברון וניתן לצאת ממנו למסלולי הליכה ורכיבה על אופניים באזור. בכפר נמצאת כנסייה בסגנון הבארוק .

בכפר שתי אטרקציות תיירות מיוחדות – מוזיאון הלבנדר ושוק איכרים יפה ומיוחד המתקיים כאן בימי ראשון בבוקר מאפריל/מאי עד נובמבר.

מוזיאון הלבנדר הנמצא בכתובת 276 Rte de Gordes, Cabrières-d'Avignon.   https://www.museedelalavande.com/ . במוזיאון ניתן להכיר את צמח הלבנדר ושימושיו. במקום מוצג סרט בנושא זה גם בשפה האנגלית. הכניסה חופשית. כמובן שיש חנות במקום המציעה מוצרי לבנדר ואחרים.

שוק האיכרים נקרא קוסטייט  Coustellet farmers' market (Marché Paysan de Coustellet).

מדובר בשוק איכרים קלאסי marché paysan. החקלאים והיצרנים מוכרים ישירות לצרכן הסופי. השוק, מהטובים מסוגו בפרובאנס – מבחר של פירות, ירקות, עשבי תיבול, פרחים, יין, דבש, לחמים ומאפים ועוד. ניתן להצטייד כאן לפיקניק.

 השוק פעיל מאפריל/מאי עד סוף נובמבר בכל יום ראשון בבוקר. בחודשים יוני-אוגוסט מתקיים בימי רביעי שוק קטן בשעות הערב 19:30-17:00. השוק נמצא בכתובת Place du marché, 84660 Maubec. ממש ליד מוזיאון הלבנדר Musée de la Lavande.

פונטיין דה ווקלוז    Fontaine-de-Vaucluse

הכפר פונטיין דה ווקלוז נמצא 18 ק"מ מערבית לגורד (כ־30 דקות נסיעה) ו 7 ק"מ מזרחית ל L’Isle-sur-la-Sorgue , באזור הרי ווקלזה, על גדת הנהר סורג  Sorgue   .

בכפר מתגוררים כ־650 תושבים. הכפר ממוקם בעמק צר בין הרי ווקלוז. בכפר מעיין שופע מים בקנה מידה חריג המזין את נהר הסורג Sorgue החוצה את הכפר לכל אורכו. מי הנהר צלולים ומקבלים גוון מרשים. מיקום הכפר ומבנהו, המעיין והנהר מהווים מקום משיכה מרכזי של רבים אל הכפר.

מקור המים שבכפר משך אליו מתיישבים כבר בתקופה הפרהיסטורית ושימש גם כאתר פולחני במאה ה־7 לספירה הוקמה כאן טירה ,ובמאה ה־10 מנזר.

במחצית הראשונה של המאה ה־14 חי בכפר משורר איטלקי מפורסם בשם פטרארקה Pétrarque. היום יש מוזיאון על שמו בכפר Musée Pétrarque .

באמצע המאה ה־14 הכפר נבזז והועלה באש על ידי שודדים. עשרות שנים מאוחר יותר הכפר הוקם מחדש. במאה ה־15 החל להתפתח בקרבת המעיין עיסוק של ייצור של נייר.

הביקור בכפר מתקופת ימי ביניים זה מומלץ וראוי. מוצע ללכת בדרך יפה אל מקום הנביעה המצוי בקצה העיירה. כמות המים בנביעה זו היא כ־600 מיליון מטר קוב בשנה. כמות מרשימה מאוד. הדרך לשם קצרה ויפה, כ־500 מטר הליכה. הדרך קרויה  Chemin de la Fontain. הדרך מטפסת קלות לאורך ערוץ ירוק של הנהר. היא מתחילה בכיכר קולון place de Colonne, עוברת לאורך הנהר, ובסופה רואים את המקום ממנו נובעים המים. לאורך הדרך ישנם דוכני מזכרות, חנויות, ופתיונות נוספים למבקרים. מומלץ להגיע לכאן לקראת ערב, זמן בו מבקרים רבים כבר עזבו את הכפר.

במבט אל חלקו העליון של הכפר ניתן להבחין בשרידי טירה מהמאה ה 14  Château des Evêques de Cavaillon.

Moulin à Papier Vallis Clausa – בדרך אל המעיין עוברים ליד טחנת מים לייצור נייר, שפעלה באנרגיה שנוצרה על ידי המים (אנרגיה הידרואלקטרית). התחנה הייתה פעילה עד 1968. כיום היא מוזיאון המציג את שיטת ייצור הנייר המסורתית, שהייתה כאן בשימוש כבר מימי הביניים.   

מוזיאון "הקריאה לחופש" – נקרא גם מוזיאון ההתנגדות Musée d'Histoire Jean Garcin : 1939-45 L'Appel de la Liberté . במוזיאון מוצגים והסברים הקשורים בהתנהלות החיים באיזור בתקופת מלחה"ע השנייה, לפני ואחרי הכיבוש הגרמני של צרפת.

בסמוך לכפר ומעל לכביש המוביל אליו, עוברת אמת מים בשם Pont-aqueduc de Galas. אמת המים מקשרת בין נהר הסורג Sorgue לבין תעלת קרפנטראס  Canal de Carpanteras. אורך האמה כ־100 מטר וניתן ללכת עליה.

במידה ונותר זמן פנוי ביום זה, מומלץ לבקר גם בכפר לקוסט.

הכפר לקוסט Lacoste

כפר מימי הביניים, קטן וציורי הממוקם בראש הר ובו כ־400 תושבים. אוכלוסיית הכפר מכפילה עצמה בחודשי הקיץ. הכפר משקיף על הכפר בוניו ועל הרי לוברון.

בכפר בניינים ישנים רבים, כולל אחד מהמאה ה־9. רחובותיו מרוצפי אבן ומטפסים כלפי מעל אל חלקו הגבוה של הכפר. מורשת ימי הביניים נוכחת בכפר זה.

הכפר התפרסם הודות למרקיז דה סאד התגורר כאן בטירה במאה ה־18 -  שאטו דה לקוסט Château de Lacoste . המרקיז היה מהפכן וסופר שכתב רומנים, סיפורים ומחזות בהם שילב ארוטיקה, פנטזיות וסטיות מיניות. יצא נגד הכנסייה והאצולה. המילה סאדיזם – הפקת הנאה מסבל – קשורה בשמו. המרקיז נרדף ,נמלט, נתפס, נכלא מספר פעמים ושוחרר. טירתו נבזזה ונהרסה חלקית. הטירה שופצה חלקית ומתקיימים בה מדי פעם אירועים.

תצפיות פנורמיות מהכפר מציעות נופים כפריים יפים של פרובאנס.

לקוסט הוא כפר שנתן – ועדיין נותן – השראה לאמנים מקומיים ובינלאומיים במשך שנים רבות. מכללת אומנות ועיצוב בשם סוואנה  SCAD  המסונפת לאוניברסיטה אמריקאית, מהווה מרכז אומנות בלב הכפר.

בכפר גם מחצבות אבן שנדמו שאתריהן משמשים כמקום לאירועים שונים.

A lavender field in bloom near the village of Lacoste. Photo: Amikam shuv-Ami

יום 5  Roussillon  Distilleries Lavande 1100, Saignon, Apt,

מומלץ לתכנן כך שיום טיול זה יחול ביום שבת. זאת משום שבעיירה אפט מתקיים יום שוק שבועי שמומלץ לבקר בו בשעות הבוקר.

אפט   Apt

אפט היא העיר הגדולה באזור לוברון שבחבל ווקלוז. העיר מונה כ־11 אלף תושבים. נמצאת כ 65 ק"מ מזרחית לאביניון (כשעה נסיעה)   וכ 60 ק"מ צפונית מאקס אן פרובאנס (כשעה נסיעה). ממוקמת על גדת הנהר קולון Coulon . העיר יכולה לשמש בסיס לטיולים באזור לוברון.

זו עיר שמרבית המטיילים בפרובאנס מדלגים עליה. לטעמי, הביקור בה מומלץ וכדאי.

העיר ידועה בייצור של פירות משומרים ומזוגגים (נחשבת למוקד עולמי בתחום זה).

המפעל המפורסם והנחשב לגדול בעולם  המייצר ומוכר פירות אלה נמצא בעיר אפט Apt והוא נקרא Les Fleurons d'Apt . יש להם חנות יפה וגם מוזיאון בכניסה לעיר  ( כתובת :  Apt Quartier Salignan, 538 ), המוכרת מגוון מוצרים בתחום זה, הנקראת La Maison du Fruit Confit https://www.lesfleurons-apt.com/gb/  . 

יצרן  מקומי נוסף בעיר נקרא Aptunion factory  https://www.aptunion.com/# .  מוצריו נמכרים בחנות הנמצאת סמוך לחנות שצוינה לעיל, בכתובת Quartier Salignan  540  .   מוצע כאן גם סיור מודרך.

מומלץ לבקר בחנויות אלה ולהתוודע לתחום מיוחד זה.

קתדרלת Cathédrale Ste-Anne  בעיר, הוקמה במאה ה 12 (מהוותיקות בפרובאנס) ובה מוצגים מעניינים ובעלי ערך. מחוצה לה נמצא מגדל הפעמונים.

במרכז העתיק של העיר Vieille Ville רחובות צרים, ובתי אבן.

שוק יום שבת בעיירה אפט Apt Saturday Market :

בבקרים של ימי שבת, משך כל השנה, העיירה אפט Apt, מתעוררת לחיים. ביום זה, יום שוק הנקרא "השוק הגדול"  Grand Marché  מתקיים במרכז העיירה, באזור כיכר בוקרי  Place de la Bouquerie  שוק גדול ובו כ־300 דוכנים, המכוונים לתושבים המקומיים ולאו דווקא למבקרים. שעות פעילות הן בין 08:00 ל- 13:00. בחודשים יולי-אוגוסט, מתקיימת הסעת חינם באוטובוס שאטל, ממגרש חנייה ויטון Parking Viton on Avenue de Viton אל השוק  - הלוך וחזור.

 מדובר בשוק אוכל, וינטג' ופשפשים. ניתן למצוא פה כמעט הכל – פריטי אומנות, ביגוד, תכשיטים, מזון (לרבות פירות מקומיים), פירות מסוכרים (העיירה מהווה מרכז ייצור גדול של פירות מסוכרים) ועוד. השוק ממוקם בכיכר בוקרי Place de la Bouqueri, וכן ברחוב דה מרשון   rue des Marchands.

 שדה לבנדר ומזקקת לבנדר  Distillerie Lavande 1100  בקרבת Apt

כ־ 12 ק"מ מזרחית מהעיר אפט, בכפר קטן הקרוי  Lagarde d’Apt נמצאים שדה ומזקקת לבנדר הנמצאים ב- Distillerie Lavande 1100 . מזקקת הלבנדר מייצרת מוצרים שונים מצמח זה וכן מצמחים ארומטיים אחרים. מומלץ לבקר בשדה ובמזקקה ובחנות שלה ולהכיר מקרוב תחום זה.

לחובבי הצילום, מומלץ להגיע לכאן ביוני/יולי בעת פריחת הלבנדר. צילום פריחת הלבנדר במקום, כשברקע בניין אבן , כמו מתרומם מהשדה, הוא מיוחד. שילוב השניים מהווה מראה מקסים.

הנחיות הגעה – ב"גוגל מפות" המקום נקרא Lavande 1100 et GAEC FRA 1100 ומצוי בכתובת  place du lavoir, Saint-Christol, France 14 . https://www.lavande1100.com/

סניון Saignon

את היום השני לטיולנו באזור לוברון התחלנו באזור הכפר סניון. סניון נמצא כ־4 ק"מ מהעיר Apt. וכ־11 ק"מ מווילאר Villars ( כ 20 דקות נסיעה). .

הכפר סניון מונה כ־900 תושבים. זהו כפר קטן מאוד מימי הביניים, המומלץ לביקור . 

כנסיית סינט אוסב דה סניון  Abbaye Saint-Eusèbe de Saignon – היתה בעבר מנזר בנדיקטיני. נמצאת במרחק קילומטר אחד מזרחית לכפר סניון (ראו "גוגל מפות"). המנזר נוסד במאה ה־11. מתחם המנזר נהרס במשך השנים ונותרה בו רק כנסיית המנזר. זו שופצה ושוחזרה . ב־1996 הוכרה הכנסייה כאתר היסטורי בצרפת. המקום מושכר כיום לאירועים שונים ,כגון חתונות ועוד. מבנה הכנסייה מעניין מההיבט האדריכלי. https://www.abbaye-saint-eusebe.com/en-fr/

מזרחית לכפר סניון , בינו לבין הכנסייה המצויינת, יש שדות לבנדר. קיים להם סימון Lavender fields Saignon   ב"גוגל מפות". לטעמי,  הם פחות יפים מאלה שבאזור לוונסול. 

 לא נכנסנו לבקר בכפר בגלל מגבלת זמן.

The village of Saignon. Photo: Amikam shuv-Ami

רוסיון  Roussillon

רוסיון הוא אחד הכפרים היפים והמתויירים ביותר בפרובאנס.

הכפר מונה כ־1300 תושבים. הוא ממוקם על צוק בגובה 360 מטר ועל רכס בו מרבץ אוקרה Ocres גדול. זהו חומר צבעוני של סלע אדמדם, חום עד צהוב. לחומר זה שימושים שונים. ניתן לערבבו בטיט וכך משמש לבניה. החומר משמש גם לתעשיית הטקסטיל. ידוע גם שנשות שבט ההימבה Himba בנמיביה מערבבות חומר זה בשומן מהחי ומורחות על גופן, למטרות יופי ושמירת הגוף. ברוסיון צבע הבניינים הדומיננטי הוא אדמדם בהשפעת האוכרה.

כפר זה הוקם בתקופה הרומאית כמבצר לצרכים צבאיים. שרידים לכך נותרו בחלק העליון של הכפר. בתקופת הרנסאנס בית מדיצ'י הקימו במקום אחוזה .

את הרכב מחנים במגרש חנייה תחתון לכפר ועולים רגלית כ־7-5 דקות אל כיכר מרכזית בכפר. מהכיכר ניתן לשוטט ברחובות צרים מקסימים שבתיהם בצבעים של חום, צהוב ואדמדם, בהם בתי קפה, מסעדות, חנויות ואווירה נפלאה.

מומלץ לבקר במקומות הבאים:

Place de la Mairie – כיכר בית העירייה. הכיכר המרכזית של הכפר, המוקפת במבנים מהמאה ה־18, כולל המבנה Mairie המשמש את ראש הרשות המוניציפלית במקום.

Saint Michel Church – כנסייה שנבנתה לראשונה במאה ה־11 ומוקמה בתוך חומות הישוב. צופה אל הטירה ואל הצוק. חזית הכנסייה הנוכחית נבנתה במאה ה־17.

The cemetery / Cimetière – בית הקברות בו ניתן להבחין במצבות קברים העשויות מסלע האוכרה.

Rue des Bourgades – רחוב זה וכן רחוב rue des Lauriers מתפתלים ועולים אל חלקו העליון של הכפר. בהם גלריות, חנויות ובתים מהמאות ה־18-17.

Place du Pasquier – במקום זה מתקיים בימי חמישי בבוקר יום שוק שבועי.

Sentier des Ocres  משעול האוכרה – ישנה אפשרות לטייל רגלית ממרכז הכפר בשביל המוביל אל מכרות אוכרה נטושים – משעול האוכרה  Sentier des Ocres.  קיימים שני מסלולי הליכה מעגליים: האחד של כ־45 דקות והשני של כ־90 דקות. תחילת מסלול ההליכה לשני המסלולים ליד בית הקברות של הכפר. ניתן גם לבקר במוזיאון מקומי לאוכרה ôkhra – Ecomuseum of ocher הנמצא במבנה בית חרושת לשעבר (מסומן ב"גוגל מפות")  http://okhra.com/en/accueil-english/ . במידה ומעוניינים לבצע הליכה זו, מומלץ להחנות הרכב במגרש חנייה בשם Parking des Ocres.

Ôkhra - Écomusée De L'ocre Roussillon – מוזיאון אקולוגי לאוכרה. מפעל אוכרה לא פעיל (Usine Mathieu de Roussillon) , שהוקם בו מוזיאון לנושא האוכרה. המקום ממוקם כשני קילומטר מחוץ לכפר בכתובת Roussillon,   route d’Apt 579 . במוזיאון ניתן ללמוד על תהליך הפקת האוכרה ושימושי חומר זה. ניתן לרכוש כרטיס כניסה משולב למוזיאון ולמשעול ההליכה של האוכרה .Sentier des Ocres https://okhra.com/en/accueil-english/

The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The village of Roussillon. Photo: Amikam shuv-Ami

יום 6 – Avignon,Cavaillon, L’Isle-sur-la-Sorgue, Carpentras       

יום טיול זה מומלץ שיתקיים ביום ראשון בשבוע. כדאי להתחיל את היום בביקור בשוק גדול, המתקיים בעיירה איל סור לה סורג  L’Isle-sur-la-Sorgue  (1300-0800).  לחובבי שווקי פשפשים – אם תתחילו מוקדם את הביקור בשוק של איל סור לה סורג, אזי תספיקו לבקר בשוק פשפשים נוסף (קטן יותר אך מומלץ) בעיר הקרובה קרפנטרה (16:00-10:00). פרטים על שווקים אלה ראו בקישור הבא https://www.lametayel.co.il/posts/xvkxq5

בהמשך היום נבקר בערים הקטנות קאביון וקרפנטרה ונסיים באביניון. כולם במערב פרובאנס.

פוקוס מיוחד בארבעת מקומות אלה ניתן לסיפורם המיוחד של "יהודי האפיפיור" בארבע קהילות יהודיות, שחיו במקומות אלה בחסות האפיפיור.

על סיפורן המופלא של ארבע קהילות יהודיות שחיו במקומות אלה, מהמאה ה־13 ועד סוף המאה ה־19 ניתן להתוודע במאמר נפרד בבלוג זה בשם "פרובאנס – "יהודי האפיפיור" כמו גם בקישור הבא:  https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

איל-סור-לה-סורג  L'Isle-sur-la-Sorgue

עיר קטנה במחוז ווקלוז בצפון-מערב פרובאנס, המונה כ 20 אלף תושבים. אוכלוסיית העיר מצויה במגמת גידול, בניגוד למקומות קטנים רבים אחרים בצרפת. 

איל-סור-לה-סורג נמצאת בערך אמצע הדרך שבין קאביון לקרפנטרה, כ־20 ק"מ דרומית לקרפנטרה (כ־30 דקות נסיעה) וכ־20 ק"מ מזרחית לאביניון. המראה המיוחד של העיר והשווקים שבה מושכים מבקרים רבים אליה.

ונציה של פרובאנס - העיר מכונה "ונציה של פרובאנס" הודות לנהר הסורג Sorgue העובר בה בחמש תעלות החוצות את העיר ומקיפות את החלק העתיק שלה. בתעלות ישנם מספר גלגלי מים פעילים ,שהם מסמלי העיר. גלגלי מים היו בעיר כבר במאה ה־12. גלגלי המים בהווה הם מהמאה ה־18. בעיר הייתה תעשיית עורות ,צמר, משי ונייר שהסתייעה בגלגלי מים אלה.

שווקים – בעיר מתקיים שוק אנטיק, שוק פשפשים ושוק איכרים גדול בכל יום ראשון (13:00-08:00) . רבים מגיעים לבקר בשווקים אלה, גם ממרחקים. בעיר גלריות, מסעדות וחנויות המוסיפים חן למקום. בימי חמישי מתקיים בעיר שוק קטן.

שוק הפשפשים והאנטיק באיל לה סורג נחשב לאחד הגדולים בצרפת ובאירופה כולה. במקום, מעל 200 דוכני מכירה הפזורים ברחובות העיר העתיקה ולאורך תעלות המים. חובבי קניות ואנטיק מגיעים לכאן ממרחקים.  לצד שוק זה מתקיים גם שוק איכרים למוצרי מזון שונים.

פעמיים בשנה העיר מארחת יריד אנטיק גדול, מקצועי ולא זול , הנמשך בדרך כלל ארבעה ימים. האחד סביב חג הפסחא והשני באמצע אוגוסט, המכונה Grand Déballage.

מאמר על שווקים בפרובאנס נמצא בבלוג זה בקישור הבא https://www.lametayel.co.il/posts/xvkxq5

הכנסיה – הכנסייה העיקרית בעיר היא Église Notre-Dame-des-Anges de L'Isle-sur-la-Sorgue . הוקמה במאה ה־13 ועברה שינויים ושיפוצים במהלך השנים. זו הנוכחית, היא מהמאה ה־17, בסגנון הבארוק, מעניין לבקר בה. היא נמצאת בכיכר החירות בלב העיר העתיקה Place de la Liberté. כיכר זו, מעניינת כמו גם הכיכר הסמוכה Place de l'Église .

הפן היהודי – הפן היהודי הוא סיבה חשובה נוספת לביקור בעיר קטנה ,יפה ומעניינת זו.

עדות לקיום קהילה יהודית בעיר איל-סור-לה-סורג יש כבר מהמאה ה 12. היהודים שחיו כאן היו חלק מ"יהודי האפיפיור" וחלק מארבע קהילות יהודיות בפרובאנס, שקיבלו את חסות הכנסייה. מדינת האפיפיור שלטה בפרובאנס ובמחוז וולקוז ולא מלך צרפת, מהמאה ה 12 עד 1791.

כמו בקהילות היהודיות האחרות של "ארבע הקהילות", גם זו של איל-סור-לה-סורג סבלה ממגבלות, אפליה והשפלות. אלה נכפו עליה על ידי צווים של הכנסייה, שבחסותה הותר לקהילה היהודית לחיות כאן. היהודים רוכזו בשטח שיוחד להם מחוץ לעיר, בגטו מוקף חומה, שהגישה אליו הוגבלה. בעיר היו כ 400 איש והם התגוררו בשטח של 6000 מ"ר .  הותר להם להקים בית כנסת בתוך הגטו וזה הוקם במאה ה־16 בגטו, במבנה של שתי קומות.

במהלך המאה ה־17 הקהילה היהודית בעיר דעכה. במאה ה־19 בית הכנסת ננטש. בשנת 1856, העירייה המקומית הביאה להריסתו .גם חומות הגיטו נהרסו ושטח הגיטו חובר לעיר. גם כל הבניינים בגטו היהודי נהרסו, למעט שניים מהמאה ה־18. מדובר בשני בנייני מגורים של יהודים שהיו סמוכים לבית הכנסת – Beaucaire building וכן Carcassonne building. לגטו אין זכר. אזור הגטו שהיה ונהרס, ממוקם כיום בלב העיר העתיקה של איל-סור-לה-סורג.

במקום בו עמד בית הכנסת, נמצאת היום כיכר ,שהעירייה המקומית קראה לו "כיכר היהדות"   Pl. de la Juiverie.  בקרבת מקום היה גם בית הקברות של הקהילה היהודית. בסמוך לכיכר זו נמצא היום בית העירייה של איל-סור-לה-סורג.

בראשית המאה ה־19, חלק ניכר מיהודי הקהילה בעיר הגרו למרכזים עירוניים גדולים בצרפת. באותה תקופה, הועבר גם בית הקברות היהודי כ־1.5 ק"מ דרומית-מערבית ממקומו המקורי ,שהיה ליד בית הכנסת. ניתן לבקר במקום. שרידי בית הקברות היהודי נמצאים בכתובת   Chem. du Cimetière Israélite , מספר 377-469.

מאז ראשית המאה ה 20 חדלה להתקיים קהילה יהודית בעיר.

פרטים נוספים, במאמר נפרד בבלוג זה הנושא את השם "פרובאנס –"יהודי האפיפיור" וסיפורן של ארבע קהילות יהודיות " https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

קאביון Cavaillon

קאביון היא עיר קטנה המונה כ־26 אלף תושבים והממוקמת כ־36 ק"מ דרומית מזרחית לאביניון (כ 35 דקות נסיעה) וכ־57 ק"מ מאקס אן-פרובאנס, במחוז ווקלוז .

אטרקציית התיירות העיקרית בעיר היא בית הכנסת של קאביון ,הנחשב לאחד היפים באירופה. בית הכנסת אינו פעיל ואין כבר קהילה יהודית בעיר. הוא הפך למוזיאון ומוקד תיירות בבעלות העירייה המפעילה אותו.  סיפור בית הכנסת והגטו היהודי שהיה בעיר הוא מרתק ומושך לכאן יהודים ושאינם יהודים.

מהמאה ה־13 ועד 1791 (תקופת המהפיכה הצרפתית) אזור פרובאנס היה בשליטת מדינת האפיפיור ולא בשליטת מלך צרפת. האפיפיור נתן מיקלט וחסות ליהודי פרובאנס שהגיעו לכאן מגורשים    ושהתרכזו בארבע קהילות במחוז ווקלוז במאות אלה . יהודים אלה נקראו "יהודי האפיפיור" . אחת מארבע קהילות אלה היתה בקאביון.

מאז שנת 1453 יהודי קאביון רוכזו בגטו נפרד ברחוב קטן שאורכו כ 50 מטר בלבד. כ־150 עד 200 תושבים התגוררו משני צידי רחוב קטן זה. הרחוב  קיים עד היום והוא נקרא רחוב העברים  Rue Hébraïque. למרות ההגנה והחסות שניתנו לקהילה, בשנים 1456 וכן 1485 נעשו פרעות ביהודים ע"י נוצרים מקומיים באמתלות שווא.

היהודים הורשו להקים בית כנסת בגטו זה.  הוא היה מרכז חיי הקהילה.

עיריית קאביון הבינה את חשיבותם התיירותית של בית הכנסת ושל סיפור הקהילה היהודית שהייתה כאן. בית הכנסת אינו פעיל והוא משמש היום כמוזיאון הפתוח לקהל  Synagogue de Cavaillon. עדכני לקיץ 2023, המקום פתוח כל יום למעט יום שלישי. שעות הפתיחה הן בין 09:00 ל- 18:00, סגור בצהריים בשעות 13:00 עד 14:00. מומלץ לבדוק את שעות הפתיחה המעוכנות בטרם הגעה. במקום נערכים סיורים מודרכים היוצאים בכל שעה עגולה והנמשכים 40 דקות. הביקור בבית הכנסת מעניין מאוד והסיור המודרך אינפורמטיבי ומועיל. מומלץ ביותר.  כתובת :  Rue Hébraïque . טלפון : +33 4 90 71 21 06 .

בית כנסת זה של קאביון הוא קטן, מיוחד ויפהפה. מעוצב בסגנון ניאו קלאסי, בולט בצבעוניותו. יש בו גם נברשות מרשימות מברונזה , בהן מציבים נרות לתאורה, ארון קודש, גלריה עליונה מרשימה וכיסא לאליהו הנביא, שהוצב בנישה מוגבהת. השימוש המקורי בגלרייה העליונה היה לגברים בלבד. הנשים מוקמו תחילה מאחורי פרגוד במעבר צר של בית הכנסת, ורק בשלב מאוחר הפכה הגלריה ל"עזרת נשים". ניכר שעיריית קאביון מטפחת המקום ומשמרת אותו

פרטים נוספים על סיפור הקהילה היהודית בעיר זו, מהמאה ה־13 ועד סוף המאה ה־19, מפורטים במאמר נפרד בבלוג זה הנושא את השם "פרובאנס –"יהודי האפיפיור" וסיפורן של ארבע קהילות יהודיות " https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

The town of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The town of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The Jewish Synagogue in the city of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The Jewish Synagogue in the city of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The Jewish Synagogue in the city of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami
The 50 meter long “street of the Jews” which was the ghetto designated for the Jews of the city of Cavaillon. Photo: Amikam shuv-Ami

קרפנטרה Carpentras

קרפנטרה היא עיר קטנה המונה כ־30 אלף תושבים. העיר נמצאת במחוז ווקלוז בצפון-מערב פרובאנס,
כ־27 ק"מ צפונית-מזרחית לאביניון (כ־30 דקות נסיעה) וכ־27 ק"מ צפונית לקאביון (כ־30 דקות נסיעה). 

העיר נמצאת למרגלות ההר וונטוקס Ventoux , על גדת נהר אוזון Auzon, שהוא יובל של נהר סורג Sorgue  קו רכבת מחבר את קרפנטרה לאביניון .

קרפנטרה היא עיירת ימי ביניים שרחובותיה מרוצפי אבן ובתיה מכוסים בגגות בגוון אדמדם. מספר כיכרות ומזרקות מים פעילות ששוחזרו מוסיפות חן ועניין למקום.

קיימות עדויות על כך שהיה כאן ישוב בתקופת האימפריה היוונית והרומית. בתקופת ימי הביניים העיר הוקפה בחומה על מנת להגן עליה. בחלקה העתיק והישן נותרו בתים מהמאות ה־17 וה־18 . מהחומה נותר רק השער שהיה בה הקרוי Porte d’Orange כולל גם שרידי סוללת עפר.

שווקים – בימי שישי בבוקר מתנהל ברחובות העיירה, בחלק העתיק שלה, יום שוק שבועי, גדול יחסית צבעוני, ובו מעל 300 דוכנים. שוק מזון, שוק פרחים ושוק פשפשים. נמכרים כאן מוצרי מזון שונים כגון גבינות, מאפים, שמנים, תבלינים וכן פרחים וסוגי צמחים שונים ועוד. המקומות העיקריים בהם מתנהל שוק זה הם: כיכר מוריס שרטייה Place Maurice Charretier , כיכר השעון  Place de l'Horloge  ושד' ז'או ז'ורס    Avenue Jean Jaurès . בימי שישי מתקיים גם שוק פרחים וצמחים שונים הנמצא ברחוב avenue Jean-Jaurès  כמו גם שוק פשפשים הנמצא בכיכר קולנל מורה  Place Colonel-Mouret  וברחוב  הסמוך  Rue Porte-de-Monteux.

בימי ראשון בבוקר מתקיים בעיירה שוק פשפשים מעניין במרכז העיר (גודל שוק בינוני, כ־180 דוכנים) בו נמכרים פריטים ישנים המאפיינים שוק פשפשים, אנטיק, וינטג', ביגוד, הנעלה ועוד ועוד. שוק הפשפשים במקום נקרא  Puces-Brocante, משמע - מציע פריטים איכותיים, אך אינו מסווג כשוק אנטיק. המחירים בשוק זה נמוכים מאשר בשוק הפשפשים של איל-סור-לה-סורג.

שוק הפשפשים ממוקם ליד מגרש חניה גדול וחינמי הקרוי Parking des Platanes  (מופיע ב"גוגל מפות"). נקודת ציון נוספת היא  Allées Jean Jaurès .שעות השוק הן בין 10:00 ל 16:00, אך ישנם דוכנים המתקפלים כבר ב 1300.

יריד חקלאי שנתי בשם Foire de la Saint Siffrein מתקיים בעיר ב 27-24 בנובמבר. ביריד מוצעים למכירה מוצרי מזון,יינות ועוד. במהלך ימים אלה מתנהל הפנינג במרכז העיר שנסגר לתנועה לצורך העניין.

הקתדרלה של העיר    Cathédrale Saint-Siffrein de Carpentras – ממוקמת בקרבת מקום לאתר שוק הפשפשים. בגבה ניצב שריד של שער ניצחון מהתקופה הרומית Carpentras Roman Triumphal Arch. הקתדרלה הוקמה במאה ה־ 15.

הפן היהודי – סיבה נוספת חשובה לביקור בעיירה זו נעוצה בסיפור הקהילה היהודית במקום. קהילה שהייתה אחת מארבע קהילות יהודיות בפרובאנס, שחיו בחסות והגנת הכנסייה, במחוז ווקלוז. יהודי קהילות אלה כונו "יהודי האפיפיור".

בית הכנסת בקרפנטרה הוקם בשנת 1367. הוא עומד על תילו עד היום הזה, אף שעבר שינויים במהלך השנים. הוא נחשב לעתיק ביותר בצרפת.

כיום קיימת קהילה יהודית קטנה מאוד (עשרות בודדות) בקרפנטרה עם בית הכנסת פעיל. בית הכנסת מעוצב ושוחזר בצורה יפהפייה, מרשימה, עשירה וצבעונית. במרתפי מתחם בית הכנסת, בדומה לבית הכנסת בקאביון, יש מקווה טהרה ומקום לאפיית מצות. מומלץ לבקר במקום.

בית הכנסת של קרפנטרה Synagogue de Carpentras נמצא בכיכר מוריס שארטייה Pl. Maurice Charretier Carpentras. הוא פתוח למבקרים בכל יום בימות השבוע, למעט בימי שבת וראשון. https://synagoguedecarpentras.fr/

ניתן ומומלץ לבקר גם בבית הקברות היהודי של קהילת קרפנטרה Cimetière Israëlite de Carpentras (יש סימון ב"גוגל מפות") הנמצא ליד אמת מים Aqueduct ,שהוקמה במאה ה־18 (אמת המים נמצאת ברחוב ב Route de Bédoin). בשנת 1990 חולל בית הקברות על ידי גורמי ימין קיצוני בצרפת. בעקבות כך, התקיימה הפגנת תמיכה בקהילה היהודית בה השתתפו כ־200 אלף איש, בהשתתפות נשיא צרפת פרנסואה מיטראן.

העיר קרפנטרה מארחת בסוף יולי או תחילת אוגוסט פסטיבל שנתי למוזיקה יהודית, לרבות מוסיקת כליזמר.

פרטים נוספים,ראו במאמר נפרד בבלוג זה הנושא את השם "פרובאנס –"יהודי האפיפיור" וסיפורן של ארבע קהילות יהודיות " https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

אביניון Avignon

עיר ידועה ומפורסמת בצרפת. מספר תושביה כ־90 אלף. במטרופולין של אביניון חיים כ־500 אלף תושבים. כארבעה מיליון תיירים מבקרים בעיר בשנה (כולל תיירות פנים).

לאביניון חשיבות היסטורית בהיותה בירת הנצרות הקתולית ומקום מושב האפיפיור במאה ה־14. היא גם הייתה מרכז אומנות חשוב בכל צרפת.

בשנת 1309, פיליפ הרביעי, מלך צרפת, שיחד קרדינלים לבחור לאפיפיור את קלמנט החמישי הצרפתי, שהיה הארכיבישוף של העיר בורדו. זאת ,לאחר שהאחרון הבטיח לבטל צווים של האפיפיור בוניפקיוס השמיני, שפגעו במלך צרפת. הוא גם שיכנע את קלמנט החמישי לברוח מרומא ,שהיתה עיר של אינטריגות ,אנרכיה וכנופיות, ולפעול מאביניון שבצרפת. כך עשה קלמנט ועוד שישה אפיפיורים אחריו באפיפיורות של אביניון שפעלה כ־70 שנה. 70 שנות שחיתות של אפיפיורות זו. המשורר האיטלקי פטרארק Petrarch תיאר את אביניון של אותה תקופה כ" צפופה, מוכת מגפות". לדבריו היא הייתה "ביוב שבו נאסף כל הלכלוך של היקום".

העיר הייתה מושבם של שבעה אפיפיורים שהתפלגו מהאפיפיוריות של רומא והתנגדו לה. זו הייתה תקופה שבה כיהנו בו-זמנית שני אפיפיורים בנצרות הקתולית של אירופה – ברומא ובאביניון. האפיפיורים של אביניון הקימו בה ארמון לעצמם וביצרו את העיר בחומה וחפיר בהם ניתן להבחין גם כיום במרכז העיר העתיקה של אביניון. באותה תקופה, העיר נשלטה על ידי מלכי סיציליה.

לקראת סוף המאה ה־14, אביניון קיבלה את מרות האפיפיורות של רומא. זו שלטה בעיר עד למהפכה הצרפתית (1791) ,עת השתלטו עליה מהפכנים צרפתים.

עד המהפכה הצרפתית אביניון הייתה חלק ממדינת האפיפיור ששלטה באזור פרובאנס.

מה מומלץ לראות באביניון?

ארמון האפיפיורים  Palais des Papes – ארמון שהקמתו החלה ב 1335 ונמשכה כ־30 שנה. זהו מבנה גדול שנבנה על סלע ובחזיתו כיכר ורחבה גדולה הנקראת  Place du Palais.

הארמון ממוקם בקצה הצפוני של העיר המוקפת חומה, ומשקיף על נהר הרון Rhône. זהו מבנה עצום בגודלו. הוא נבנה תחילה כמבצר, עם מגדלים מעל שער הכניסה, קמרונות אבן ואמצעים שאיפשרו שפיכת שמן חם על תוקפים.

הארמון היה מרכז שחיתות של אנשי הדת. הקרדינלים היו מסוכסכים זה עם זה, היו להם מאהבות, ניהלו נשפים פרועים, ארוחות מושקעות וחיי הוללות. הם קיבלו מתנות לרוב של תכשיטים, פריטי אמנות ופריטים אחרים בשווי רב. אנשי אומנות, מוסיקה ותרבות התחרו אחר קבלת חסות מהאפיפיורים ועוזריהם. פרטים אלה מוצנעים כיום מעיני המבקרים.

המקום פתוח למבקרים ובו מוזיאון ותצוגות המספרות את סיפור תקופת האפיפיורות של אביניון וכן את סיפור ההיסטוריה של העיר. זו אטרקציית התיירות העיקרית בעיר. ניתן להחנות את הרכב במגרש חנייה תת קרקעי הנושא את שם הארמון Palais des Papes. 

The Palace of the Popes in the old town of Avignon. Photo: Amikam shuv-Ami

מרכז העיר העתיקה – בנוסף לארמון האפיפיורים, שוחזרו בחלק ההיסטורי/העתיק של העיר החומות, השערים בחומות, מגדלים ועוד. אלה מבדילים אותה מהחלק המודרני של העיר. הרחוב הראשי בעיר העתיקה הוא Rue de la République. בקצה רחוב זה נמצאת הכיכר המרכזית של העיר נקראת כיכר השעון place de l’Horloge. כיכר רחבה ומרשימה בה נמצאים בית העירייה  Hôtel de Ville , מגדל השעון clock tower ובניין האופרה של אביניון. בצידה הדרומי של הכיכר נמצא מבנה מיוחד בעיצובו, ארמון רור Palais du Roure. הארמון היה במקור ביתה של משפחת בנקאים מפירנצה. הארמון משמש היום כמרכז תרבות ומוזיאון. במקום ניתנים סיורים מודרכים בתשלום.

The view of Avignon's main square from the 18th century in a painting in the Calvet Museum. Palace of the Popes on the right. Photo: Amikam shuv-Ami
Square of the Palace of the Popes in Avignon. Photo: Amikam shuv-Ami

ארמון נף Palais Neuf – הוקם שנים מעטות לאחר הארמון הישן Vieux Palais, על ידי קלמנט השישי, האפיפיור השני של אביניון. שני חדרים בולטים בארמון זה – חדר השינה וחדר העבודה של קלמנט השישי. ארמון זה סימל מעבר מארמון ישן לחדש.

מוזיאון הארמון הקטן Musée du Petit Palais – מוזיאון לאומנות (בעיקר מוטיבים דתיים) , מתקופת הרנסאנס. ממוקם בקצה הכיכר בה ארמון האפיפיורים והקתדרלה.

הקתדרלה של אביניון  Avignon Cathedral  (קרויה גם cathedral of Notre Dame des Doms d'Avignon ) – הוקמה במאה ה־12. ממוקמת צמוד לארמון האפיפיורים ומשמשת מקום מושב הארכיבישוף של אביניון. יש לה מגדל פעמונים שנהרס והוקם מחדש במאה ה־14.

מוזיאון קלווה  Calvet Museum – מוזיאון נוסף לאומנות בו ציורים ועבודות אומנות נוספות מהאוסף של קלווה.

יצויין כי בשנת 1995 הכיר ארגון אונסק"ו בארמון האפיפיורים, בגשר של אביניון ובמבנים נוספים בעיר, כאתרי מורשת עולמית.

הגשר של אביניון הקרוי גם גשר סן בנזה Pont Saint-Bénezet – גשר על נהר הרוהן שחיבר את אביניון עם העיר השכנה Villeneuve-lès-Avignon במאה ה־17, חלק מהגשר נהרס בשיטפון ורק חלק ממנו נותר על כנו. משמעות הדבר הוא שהגשר יוצא מאביניון וניתן ללכת לאורכו (בתשלום) עד לנקודה באמצע הנהר בה נקטע ללא המשך. שיר ילדים עממי מוכר ואהוב בצרפת כולה מספר על גשר זה. שם השיר "מעל הגשר של אביניון" Sur le pont d'Avignon.הנה קישור לשיר  

A view of the city from the famous bridge of Avignon. Photo: Amikam shuv-Ami
The famous bridge of Avignon. Photo: Amikam shuv-Ami

 בית הכנסת באביניון והגטו היהודי – מידע בנושא זה ראו במאמר נפרד בבלוג זה, המוקדש לסיפורן של ארבע קהילות יהודיות בפרובאנס, בהן זו של אביניון  https://www.lametayel.co.il/posts/y24x5e

פסטיבל אביניון – בכל שנה בחודש יולי מתקיים פסטיבל באביניון של מוסיקה, תיאטרון, מחול וקולנוע המושך אליו מאות אלפי מבקרים.   

יום 6 -  Arles , Les Baux de Provence Saint Remy de Provence,

ביום זה מוצע לבקר בשתי העיירות בפרובאנס בהן שהה ופעל הצייר המרגש וינסנט ואן גוך – ארל וסן רמי. ניתן לבקר גם בשרידים היסטוריים מהתקופה הרומית בעיירות אלה ולצפות במופע מולטי-מדיה יוצא דופן בבו-דה-פרובאנס.

למבקשים להעמיק ולחוות את כל המומלץ ליום זה, בעיקר באתרים הקשורים ב-ואן גוך, אפשר ויידרש להוסיף חצי יום טיול ואף יותר .

מידע נוסף על הצייר ואן גוך ועל אפשרויות הטיול בעקבותיו בארל וסן רמי ראו בבלוג זה במאמר שנושאו "פרובאנס - טיול בעקבות ואן גוך"  https://www.lametayel.co.il/posts/eqelp1

סן רמי דה פרובאנס Saint Remy de Provence

יעד הביקור הראשון היא העיירה סן רמי, הממוקמת כ־20 ק"מ דרומית לאביניון. מספר תושבי העיירה כ־10,000 תושבים.

בעיירה רחובות עתיקים, סמטאות צרות ,כיכרות ומזרקות אבן וגם פינות ירוקות וגנים. החלק העתיק של העיר נמצא במרכז המכיל מבוך של סימטאות המוקף בציר תנועה מעגלי. 

בעיירה בתי מלון והיא משמשת כבסיס טוב לטיולי כוכב, לכל המעוניין.

Site Archéologique de Glanum

בשטחה של סן רמי דה פרובאנס התקיים ישוב כבר בתקופה הפרה-היסטורית. בתקופה הקלטית, היוונית והרומית הייתה כאן עיר רומית בשם גלנום Glanum. היא נמצאת כשני ק"מ מדרום לסן רמי הנוכחית. מומלץ לבקר באתר שרידיה הארכיאולוגים של עיר זו. (הקלידו Site Archéologique de Glanum ב"גוגל מפות"). אלה כוללים את הפורום של העיר, בתי מרחצאות, שוק, מקדשים ובתים.

בכניסה לפארק הארכיאולוגי של גלנום (וממול למנזר סן פול דה מאוסול Monastery of Saint-Paul de Mausole), ישנם שני מונומנטים רומיים עתיקים – שער וקשת ניצחון (20 לספירה)- שהוקמו  לכבוד הקיסרים יוליוס קיסר ואוגוסטוס וכן ומאוזוליאום בצורת גליל הקרוי  Mausoleum of the Julii, (כ 40 לפנה"ס). אלה נקראים Les Antiques de GLANUM.

ואן גוך בסן רמי Saint Remy de Provence

ואן גוך הגיע לסאן רמי מארל בחודש במאי 1889 לאחר שסבל מהתמוטטויות נפשיות בארל. הוא שהה בסן רמי שנה אחת. בשנה זו במהלכה התגורר במנזר סן פול דה מאוסול Monastery of Saint-Paul de Mausole, שהעניק מקלט וטיפול לחולי נפש. ואן גוך אישפז עצמו מרצונו באגף חולי הנפש במנזר.

המנזר הוקם על ידי המסדר הקתולי הבנדיקטיני במאה ה־11. בראשית המאה ה־17 המסדר הפרנציסקני החליפו והקים במקום מקלט לחולי נפש.

המנזר העניק לואן גוך חדר למגורים וחדר עבודה נוסף בו יכול היה לצייר. הביטחון והשלווה במנזר איפשרו לואן גוך ליצור. היתה זאת תקופה מאוד פרודוקטיבית עבורו. הוא השלים כ־150 ציורים ומעל ל 150 רישומים. כאן צייר את הציור המפורסם "לילה של כוכבים" “Starry Night”  ב 1889 (זוכרים את השיר Vincent של דון מקלין שמילותיו פותחות בשם ציור זה?), ציור האירוסים, דיוקן עצמי, ציורי איכרים, ציורי נוף, ציורים מאתר בית החולים במנזר ועוד ועוד.

במאי 1890, שנה לאחר אישפוזו, עזב ואן גוך את מנזר בית החולים בסן-רמי ועבר לטיפול בקליניקה של פול גאשה באובר-סור-אוּאז שליד פריז.

אתרים ופעילות מומלצת בעקבות ואן גוך בסן רמי :

מנזר סן פול דה מאוסול Monastery of Saint-Paul de Mausole – מנזר זה שימש בית חולים פסיכיאטרי לכמאה חולים – מחציתם גברים ומחציתם נשים.

המנזר  נמצא כשני ק"מ דרומית למרכז העיר סן רמי ( כ־15 דקות הליכה), C des Carrières, Saint-Rémy-de-Provence  2 . בקרבתו אתר ארכיאולוגי Glanum מהתקופה הרומית המומלץ לביקור. בקרבת מקום, מגרש חניה קרוב למנזר ולאתר הארכאולוגי בשם  Parking du site archéologique de Glanum . הוא מסומן ב"גוגל מפות".

המנזר פעיל גם כיום וממשיך לפעול כמוסד פסיכיאטרי. אגף בית החולים של המנזר שינה את שמו ל- "מרפאות סנט פול וואן גוך"  Cliniques Saint-Paul et Van Gogh. בית החולים נושא את שמו של הצייר ואן גוך מתוך כבוד והזדהות.

המנזר מספר את סיפורו של ואן גוך במקום. החדר בו התגורר ואן גוך שוחזר והוא פתוח למבקרים. בנוסף לחדר השינה, ניתנו לואן גוך שני חדרים נוספים – האחד שימש סטודיו לציור והשני מחסן לציוריו.  מהכניסה למנזר מוביל שביל הליכה, מסומן בלוחות צבעוניים, המצביעים על המיקומים בהם הציב ואן גוך את כן הציור שלו וצייר. במנזר גם חלל תצוגה המציג ציורים של מטופלים, המוצעים למכירה. https://www.saintpauldemausole.fr/

סיורים מודרכים בעקבות ואן גוך בסן רמי

לשכת התיירות של סן רמי L’Office de tourisme מציעה סיורים מודרכים וגם עצמאיים בעקבות ואן גוך בסן רמי. היא נמצאת בכיכר ז'אן ז'ורס  Place Jean Jaurès. המקום פתוח כל יום בשעות 12:30-09:15 ,18:30-14:00, למעט ביום ראשון בו המקום פתוח בשעות 12:30-10:00. טלפון: 33-490-920-522 + מגרש חניה קרוב נקרא Parking Place de la République – ראו "גוגל מפות".

מוזיאון ומרכז לאומנות אסטרין   Musée Estrine - Présence Van Gogh

מוזיאון לאומנות מודרנית הנמצא במרכז העיר בכתובת Rue Lucien Estrine   8.

המוזיאון ממוקם באחוזה פרטית הנקראת  l'Hotel Estrine אשר הוקמה ב־1749. זה היה ביתם של נציגי נסיכי מונקו ששלטו בסן רמי מאז המאה ה־17. במוזיאון מוצג אוסף של אומנות צרפתית מודרנית מהמאות ה־20 וה־21 ,שבחלקו נוצר בהשראת ואן גוך כמו גם תצוגות מתחלפות.
http://musee-estrine.fr/en/home

במוזיאון אגף המוקדש לואן גוך הקרוי מרכז הפרשנות של וינסנט ואן גוך Le Centre d’interprétation Vincent van Gogh du musée Estrine. באגף, תצוגה המספרת את סיפורו של ואן גוך, לרבות פועלו בפרובאנס ובסן רמי. המוזיאון מציג רפרודוקציות מציורי ואן גוך וכן חלופת מכתבים בינו לבין אחיו תיאו.

המוזיאון שותף בפרוייקט אירופי בשם "ואן גוך אירופה", המקשר בין מקומות ומוזיאונים העוסקים בחייו וביצירתו של ואן גוך.

נוסטראדמוס וסן רמי

האסטרולוג והרופא היהודי הנודע מישל נוסטראדמוס Michel de Nostradamus נולד בסן רמי ב־1503. הבית בו נולד נמצא ברחוב הוצ'ה  מספר 6 Rue Hoche. הבית עדיין קיין אולם אינו פתוח למבקרים. שלט מוצב על הבניין מציין חשיבותו.

נוסטרדמוס, שהיה רופא, הוכר תחילה תודות לטיפולו החדשני בנפגעי מגיפה. בשנות חייו המאוחרות התעניין באסטרולוגיה ובתורת הנסתר. הוא חיבר תחזיות לעתיד שנקראו "הנבואות של מישל נוסטרדמוס". מדובר באוסף של 942 נבואות חוזות עתיד, שיצא לאור בספר בשנת 1551. מחשש לרדיפה מצד השלטונות, נוסטרדמוס כתב אותם במכוון בסגנון לא ברור ומעורפל. אירועים שונים,  שהתרחשו מאות שנים לאחר מותו (1566) יוחסו לזכותו. אלה כוללים את עלייתם של נפוליאון והיטלר, השריפה הגדולה של לונדון ואפילו פיגוע התאומים ב-11 בספטמבר 2001.

מומלץ להקשיב לשיחה של כ 50 דקות עם פרופ' מיכאל הר-סגור אודות אישיות מעניינת זו , באמצעות הקישור הבא:

שוק שבועי

בימי רביעי בבוקר מתקיים בכיכר הריפובליקה, בסן רמי יום שוק שבועי. מדובר בשוק גדול יחסית ומומלץ. זהו שוק אוכל, ביגוד, חפצי אומנות, תכשיטים ועוד.

אוריינטציה וחניה

מגרש חניה מומלץ במרכז העיר נקרא Parking Place de la République – ראו "גוגל מפות". המגרש קרוב ללשכת התיירות העירונית, למוזיאון שיצוין בהמשך, ולמרכז העיר. מגרש חניה למנזר ולאתר הארכיאולוגי Glanum נקרא  Parking du site archéologique de Glanum, וגם הוא מסומן ב"גוגל מפות".

זמן הליכה ממרכז העיר אל המנזר האתר הארכיאולוגי Glanum ואל מנזר Monastery of Saint-Paul de Mausol הוא כ־15 דקות.

ארל  Arles

ארל היא עיר בת כ־51 אלף תושבים שנהר הרוהן Rhône חוצה אותה, בדרכו אל הים התיכון.

העיר הוקמה במאה השישית לפנה"ס על ידי היוונים ולאחר זמן לא רב נכבשה על ידי הקלטים. הרומאים כבשו את העיר בשנת 123 לפנה"ס והם הפכו אותה לעיר חשובה בפרובינקיה הרומית של גאליה, שימשה גם כבסיס של הליגיון השישי. הרומאים הקימו בעיר אמפיתיאטרון, קשת ניצחון, מרחצאות חמים, קרקס, חומה וגם נמל (על הנהר).

בשנת 50 לפנה"ס ניהל יוליוס קיסר מאבק במצביא פומפיוס. ארל תמכה בקיסר ואילו מרסיי תמכה בפומפיוס. לאחר שיוליוס קיסר ניצח הוא חיזק את ארל והרס את מרסיי.

במאה הרביעית והחמישית, חשיבותה של העיר עבור קיסרי רומא הייתה בשיאה, בהיותה בירה אזורית (בירת גאליה) ובסיס למסעות מלחמה.

במשך מאות שנים העיר הייתה מרכז כלכלי אזורי חשוב משום הנמל שלה. הנמל לקח חלק במסחר הנהרות במעלה נהר הרוהן וחשיבותה עלתה בעיקר כשנמל מרסיי נחסם מדי פעם בידי אוייבי צרפת.  בתקופה המודרנית מעמדה של העיר דעך. הרכבות החליפו את תנועת המסחר בנהרות.

העיר ידועה בתולדות האומנות והציור, משום שפעלו בה ציירים מפורסמים כמו ואן גוך ופול גוגן.

ארל מהווה כיום מוקד תיירות. זאת, בגלל אתרים שנותרו בה מהתקופה הרומית (הוכרו כאתרי מורשת עולמית ע"י אונסק"ו) בנוסף למורשת הציירים הידועים שפעלו בה. זו עיר יפה שנעים לטייל ברחובותיה שבקרבת אתרי התיירות. השפעת האומנות על העיר ניכרת. פועלים בה מוסדות אמנות שונים ויש בה ביטויים רבים לאומנות רחוב הנוכחת במרחב הציבורי.

שרידים מהתקופה הרומאית

האמפיתאטרון הרומי – זהו האתר החשוב ביותר והדרמטי ביותר בארל מהתקופה הרומית. זהו גם יעד התיירות הבולט בעיר. הוא הוקם בסוף המאה הראשונה לספירה, כמבנה סגור בצורת אליפסה, באורך 136 מטר ורוחב 107 מטר. במעטפת החיצונית שלו שני מפלסים, שבכל אחד מהם 60 קשתות. כ־30 אלף צופים היו נוכחים נהגו לצפות בקרבות גלדיאטורים. האתר מכונה Les Arènes .

בתקופת ימי הביניים מבנה האמפיתאטרון איכלס בתוכו כ־200 בתי מגורים והייתה בתוכו מעין עיירה קטנה ומבוצרת. ב־1830 פונו הבתים מתוכו והוא חזר לשמש כמקום לבידור. היום, בנוסף להיותו אתר תיירות הוא משמש גם למופעי בידור בעיקר מוסיקליים. לצד זאת, מתקיימים בו, מדי פעם, גם קרבות  שוורים משני סוגים – קורידה, בה נלחמים בשוורים עד מותם. וסוג נוסף שלא מסתיים בהרג השוורים.

The Roman amphitheater in Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
The Roman amphitheater in Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
The Roman amphitheater in Arles. Photo: Amikam shuv-Ami

התיאטרון הרומי Théâtre Antique – מבנה מהתקופה הרומית בצורת חצי עיגול, כשבצלע בבסיסו במה. שרידי המבנה אינם שלמים ומלאים. הוא הוקם בתחילת הספירה (כ־100 שנה לפני האמפיתיאטרון). בחומרי אבן ממבנה קדום זה השתמשו בעבר לבניית כנסיות, ולכן הרוס בחלקו. כשביקרנו בארל בשנת 2023, האתר היה סגור למבקרים.

המרחצאות של קונסטנטין Thermes de Constantin – שרידים של מרחצאות שהיו חלק מארמון הקיסר קונסטנטין השלישי. ניתן להבחין במערכת החימום מתחת לרצפה. האתר נמצא ברחוב Rue du Grand-Prieuré. מי שביקר באתרים רומיים בגליל שלנו, יכול לוותר על ביקור במקום.

המוזיאון להיסטוריה של ארל בתקופה הרומית והביזנטית   Musée Départemental Arles Antique

למעוניינים לחוש ולהכיר באופן מקיף וממצה את היישוב של ארל בעיקר בתקופה הרומית והביזנטית מומלץ לבקר במקום. המוזיאון נמצא בכתובת Av 1ère Division France Libre . המוזיאון נמצא באתר רומי ששימש אצטדיון למרוצי מרכבות (זוכרים את סצינת מרוץ המרכבות הרומי בסרט "בן חור" ?) . הוא כולל אוסף מוצגים של פסיפסים, סרקופגים מגולפים, תכשיטים ואפילו של סירה משנת 50 לספירה.

ואן גוך בארל

הצייר המפורסם ואן גוך הגיע לארל מפריס  בפברואר 1888 ושהה בה כשנה ורבע. בארל הוא התגורר במספר כתובות, אולם בתי מגוריו אינם קיימים עוד.

האור משך את ואן גוך אל פרובאנס. אור שעמד בניגוד לשמיים האפורים של הולנד ולאורות פריס מהם הגיע. השמש בפרובאנס קסמה לו. הגוון הצהוב והזהוב של פרובאנס החל לתפוס חלק חשוב בציוריו, מאז הגיעו למקום.

ואן גוך חי בארל בבדידות ובאומללות ,כשנפשו טרופה, מדוכאת וסוערת. ואולם, הייתה זו תקופה פורייה מבחינתו בהיקף עבודות הציור שיצר. כמה מהציורים המפורסמים שלו נעשו במקום, בהם ציור החמניות The Sunflowers, הכסא של ואן גוך Van Gogh’s Chair , קפה פורום Café du Forum ,ציורי נוף וציורי דיוקנאות.

לאחר כמעט שנה בארל חלה התדרדרות מהירה וחמורה במצבו הנפשי של ואן גוך. ואן גוך סבל מסיוטי לילה ונדודי שינה.

בלחץ שכניו שהתנכלו והתנכרו לואן גוך כולל גם משטרת העיר, הוא אושפז למספר ימים בסוף דצמבר 1888 בבית החולים Hôtel-Dieu  בארל ולאחר מכן אושפז שנית בינואר 1889. הוא שוחרר שוב ושב לצייר בביתו בארל.

בבית החולים ואן גוך טופל על ידי רופא צעיר ואמפטי בשם פליקס ריי ,שהפך לחברו. ואן גוך צייר מספר פורטרטים של פליקס ריי.

בחודש פברואר ואן גוך התקשה לתפקד בביתו ולבצע פעולות שגרה. מאז ועד חודש מאי היה ישן ואוכל ארוחותיו בבית החולים,ד"ר ריי טיפל בו ובין לבין הלך לביתו שם המשיך לצייר.

במאי 1889, מצבו של ואן גוך בארל החמיר במיוחד והוא עזב את העיר ועבר לסן רמי.

להלן מספר אתרים בארל בעקבות ואן גוך שכדאי לשקול ביקור בהם:

מסעדה/מלון קארל  Restaurant Carrel – ואן גוך הגיע לארל מפריס, כאמור ב 21 בפברואר .1888. מקום זה היה מקום המגורים הראשון שלו בארל, בו התגורר למעלה מחודשיים. בעלי המקום היו אלברט וקתרין קארל. ואן גוך הסתכסך עם בעלי המקום על רקע כספי ונדרש להליך משפטי, שפתר המחלוקת בין הצדדים. הבניין אינו קיים עוד, אולם הוא היה בכתובת  Rue Amédée Pichot 30.

כיכר למארטין Place Lamartine :

כיום מדובר בכיכר סתמית בכניסה לעיר. סביבה, ציר תנועה מעגלי, ממנו מספר יציאות אל תוך העיר. מומלץ להחנות את הרכב במגרש חניה מסודר וגדול המצוי ממש סמוך לכיכר זו.

כיכר לאמרטין הייתה בשולי העיר ובכניסה אליה (כך גם כיום) זו הייתה כיכר שוק הקרובה מאוד לגדת נהר הרוהן ולתחנת הרכבת של ארל. הייתה יעד פופולרי לנוסעים שהגיעו למקום ברכבת, בדומה לואן גוך.

בתקופה בה התגורר ואן גוך בארל, בכיכר למארטין ובכל האזור שלה התנהלו חיים תוססים. הכיכר הייתה מוקפת במסעדות לאנשים קשי יום, בתי מלון עלובים, חנויות וגם הייתה מרכז של חיי לילה. לכל אלה לא נותר זכר.

רוב תקופת שהותו של ואן גוך בארל, אזור כיכר לאמרטין היה מרכז חייו. שם התגורר וסעד. לעיתים צייר שם בסטודיו א בדרך כלל צייר בחוץ. יצא לצעדות של קילומטרים בחיפוש אחר מושא לציוריו – מקומות, מראות, נופים ואנשים.

להלן מספר מקומות בהן שהה ופעל ואן גוך בכיכר זו – כאמור, אין להם זכר כיום, אולם מומלץ להכיר את סיפורם:

קפה ומלון "קפה דה לה גאר"  Café de la Gare ("קפה תחנת הרכבת" בתרגום מילולי) – זו הייתה למעשה מסעדה, שבקומה השנייה שלה הושכרו 5 חדרים למגורים. ב־7 במאי 1888, ואן גוך שכר אחד מחדרים אלה במחיר של פרנק אחד ללילה. הוא התגורר כאן כארבעה חודשים עד סוף אוגוסט אותה שנה. הוא נהג מדי פעם גם לסעוד במקום ולהעביר זמן בחברת יושבי המסעדה.

בית קפה/מלון זה היה בכיכר למארטין מספר 30 והוא היה בבעלות ג'וזף מישל גינו  Joseph-Michel Ginoux ואשתו מארי. למרות שואן גוך התיידד עם זוג זה, הוא חי בתחושה שמנצלים אותו כספית והרבה להתווכח איתם על כך.

בית הקפה אירח שיכורים, פרוצות שפעלו באזור ואנשים שחיפשו מקום לשהות בו ללילה כתחליף לחדר מלון. זאת, מאחר ובית הקפה היה פתוח 24 שעות ביממה.

במקום זה צייר ואן גוך כמה מציוריו המפורסמים. הבולט שבהם הוא הציור "קפה הלילה" אותו יצר בספטמבר 1888 במשך שלושה לילות. הציור מראה את בית הקפה ובו יושבים חמישה לקוחות, וכן מלצר. במרכז החדר שולחן ביליארד. חמשת הלקוחות הם שלושה שיכורים ושני חסרי בית. הציור המקורי נתרם לאוניברסיטת ייל בארה"ב ומוצג בגלריה לאומנות של אוניברסיטה זו.

ואן גוך צייר גם את בעלי "קפה דה לה גאר", שדיגמנו עבורו. ציור מפורסם של מארי ג'ינו  Marie Ginoux, מוצג במוזיאון מטרופוליטן בעיר ניו יורק. הוא גם נתן ציור לבעלי המקום בעבור מחיקת חוב כספי שחב להם.

לאחר שואן גוך עזב את ביתו " ואת ארל לסן רמי, הסכימו בעלי "קפה דה לה גאר" לאחסן ציורים שלו אצלם. הוא הגיע מסן רמי פעמיים לבקרם ואף צייר אותם בביקורים אלה.

" הבית הצהוב  Maison Jaune " – מקום הסטודיו של ואן גוך מ־1 במאי 1888, ומקום מגוריו  בארל  מראשית בספטמבר 1888 ועד ראשית  במאי 1889). הבית שכן בכיכר למארטין 2  place Lamartine . בבית זה אותו שכר הצייר ב 1 מאי 1888 היו מספר חדרים, שאחד מהם שימש לו סטודיו לציור. "הבית הצהוב" אינו קיים כיום. הוא נהרס בהפצצה במלחמת העולם השנייה ב־25 ביוני 1944.

אחד הציורים המפורסמים של ואן גוך מתאר את "הבית הצהוב" ונקרא בשם זה. הוא מוצג במוזיאון ואן גוך באמסטרדם. הצייר גוגן כשהצטרף לואן גוך בארל ,התגורר עימו בבית זה מספר שבועות עד שעזב את ואן גוך ואת ארל בכעס. גם גוגן צייר את "הבית הצהוב"

מסעדת וניסאק  Restaurant Vénissac – היתה ממוקמת בסמוך לקפה דה לה גאר, בכיכר למארטין 28. במסעדה זאת,  נהג ואן גוך לסעוד מדי יום ארוחת ערב, לפחות במהלך אוגוסט- ספטמבר 1888. ואן גוך כתב לאחיו תיאו מכתב בו סיפר על מסעדה זו .

בית החולים  Hôtel-Dieu / Espace Van Gogh  – בית החולים שטיפל בנפשו המעונה והמוטרפת של ואן גוך. נמצא בכיכר פליקס ריי על שם הרופא שטיפל בואן גוך  Pl. Félix Rey 2 . המקום נקרא היום בשם Espace Van Gogh  והוא מוגדר כאתר היסטורי. חצר בית החולים שוחזרה באופן שתתאים לאחד מציוריו של האמן. במקום יש שילוט המשווה את השיפוץ לציורים שנעשו כאן. השטחים הסגורים והחצר הפכו ל"מקדש" למבקרים. האתר פתוח למבקרים ויש בו גם אולם תצוגה של תערוכות מתחלפות. האתר משמש כמוזיאון ובחלק ממנו עושה שימוש גם האוניברסיטה המקומית
 http://www.patrimoine.ville-arles.fr/index.php?action=edifice&id=37

קפה פורום Café du Forum – אחד הציורים המפורסמים והיפים ביותר של ואן גוך הוא הציור "מרפסת בית קפה בלילה"  Café Terrace at Night,  ציור המתאר בית קפה זה. היום קיים בית קפה פעיל בכיכר הפורום הנמצא במקום בו היה בית הקפה Café du Forum אותו צייר ואן גוך.   הוא נמצא בכיכר הפורום במבנה מספר 11 Pl. du Forum ונושא את השם  Café Van Gogh  . ואן גוך וגוגן נהגו לשבת בבית קפה זה Café du Forum .בעל בית הקפה ניסה לשחזר בחלל בית העסק שלו את שצייר ואן גוך בציור המפורסם  Café Terrace at Night.

שביל הליכה ליד נהר הרוהן Quai du Rhône, בגב מוזיאון ראטו  Musée Réattu (קרוב ל"בית הצהוב" ולכיכר  place Lamartine ) – שביל על גדת הנהר, לאורכו התהלך ואן גוך לאור עששיות, צופה על הנהר והעיר. על שביל זה קיבל ההשראה לציור "ליל כוכבים מעל הרוהן"  Starry Night Over the Rhône   . ואן גוך צייר אותו ב־1888 בארל והוא אחד משני ציורים של ואן גוך המתארים ליל כוכבים (מוצג במוזיאון  ד'אורסיי בפריס).  הציור השני של "ליל כוכבים"  Starry Night צוייר על ידי ואן גוך בסן רמי, אליה הגיע כדי לטפל בעצמו (מוצג במוזיאון המטרופוליטן בעיר ניו יורק). 

גשר לאנגלואה Le Pont de Langlois – גשר על  תעלה שהיה קיים בתקופה בה התגורר ואן גוך בארל. הגשר נקרא גם Pont Van-Gogh. הצייר הנציח אותו במספר ציורים המוצגים במקומות שונים. הגשר פורק והוסר ממקומו, אך בעקבות מחאות, הוא שוחזר והוצב מעל תעלה כשני קילומטר מחוץ לעיר במקום הנקרא אל פור סן לואי  Port Saint Louis .

מוזיאון קרן ואן גוך  Fondation Vincent van Gogh – מוזיאון לאומנות מודרנית שהוקם על ידי קרן ואן גוך, הנמצא בארל בכתובת  Rue du Dr Fanton  35.
 https://www.fondation-vincentvangogh-arles.org/en/accueil

אוסף המוזיאון אינו כולל ציורים מקוריים של ואן גוך. לעיתים הוא מקבל בהשאלה ציורים מקוריים של שלו ומציגים לתקופת זמן מוגבלת.

במוזיאון שתי קומות ומוצגות בו תערוכות מעניינות. מומלץ לבקר כאן.

המוזיאון הוקם בשנת 2010 ביוזמה פרטית של יולנד קלרג Yolande Clergue שביקשה להנציח את ואן גוך בארל. יולנד היתה אשתו של הצלם הצרפתי Lucien Clergue והזוג היו בידידות עם פאבלו פיקאסו. כקרובה לעולם האומנות היא פנתה לאומנים שונים ברחבי העולם לתרום מציוריהם למוזיאון זה והם נענו. בהם גם אמנים מפורסמים. במוזיאון מוצגות תערוכות מתחלפות . בחזית הכניסה למתחם המוזיאון, הפונה אל הרחוב מתנוססת חתימת ואן גוך, בה היה חותם .

Van Gogh's signature at the entrance to the Van Gogh Foundation Museum. Photo: Amikam shuv-Ami

מוזיאון ראטו  Musée Réattu

מוזיאון נוסף לאומנות המומלץ לביקור בארל  הוא מוזיאון ראטו  Musée Réattu הנמצא ב- Rue du Grand Prieuré  10. ניתן לרכוש כרטיס משולב למוזיאון זה ולמוזיאון קרן ואן גוך.

המוזיאון נמצא בבניין מרשים, ממול למרחצאות הרומיים. מוצג בו אוסף עבודות שנתרם על ידי פיקאסו, למוזיאון אוספי אומנות נוספים ומוצגות בו גם תערוכות אומנות מתחלפות. בנוסף, יש תצוגה על ההיסטוריה של מבנה המוזיאון והקשר שלו ל"אבירי מלטה" Knights of Malta  .

פלאס דה לה רפובליק Place de la République

כיכר מרכזית וחשובה במרכז העיר העתיקה של ארל ובסמוך לך מדרחוב. כאן הוצב אובליסק מצרי עשוי אבן גרניט על ידי המלך לואי ה 14. בכיכר נמצא גם בית העירייה  Hôtel de Villeהמפואר שהוקם במאה ה־17 בהשראת ארמון וורסאי. גרם מדרגות מוביל מבית העירייה אל מתחם תת קרקעי של גלריות וחדרים מהתקופה הרומאית.

בכיכר זו נמצאת גם הקתדרלה של ארל  Église St-Trophime ומבנה חצר קלויסטר.הכניסה חינם. הכניסה לקלויסטר ולאתר קבורה עתיק הקרוי Alyscamps בתשלום.

Église St-Trophime הקתדרלה של ארל

קתדרלה זו הוקמה בארל החל במאה התשיעית לספירה. כאמור היא נמצאת בכיכר הרפובליקה. בחזיתה, גילופי אבן המתארים מראות מ"יום הדין האחרון" Last Judgement.

בגב הכנסייה נמצא קלויסטר Cloître St-Trophime, מבנה דתי מהיפים מסוגו בפרובאנס, שגם בו גילופי אבן מעניינים בסגנון גותי ורומנסקי.

שוק שבועי

העיר ארל שוקקת חיים בימי שבת עת מתקיים בה יום שוק שבועי.

היכן מחנים את הרכב ?

מומלץ להחנות את הרכב במגרש חניה ציבורי (בתשלום) בשם Arles Parkings בכתובת  Rue Metras 2. לא הרחק מכיכר למארטין Place Lamartine.

A view from the old town of Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the old town of Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the old town of Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the old town of Arles. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the old town of Arles. Photo: Amikam shuv-Ami

בו דה פרובנס  Les Baux de Provence

כפר קטן ותיירותי המונה כ־320 תושבים והמכונה " לה בו". הכפר ממוקם כ־19 ק"מ דרומית-מערבית  לארל (כ־33 דקות נסיעה)  וכ־39 ק"מ דרומית לאביניון (כ־45 דקות נסיעה).  

"לה בו" נחשב לאחד הכפרים היפים והמתויירים בצרפת, עם כ 1.5 מיליון מבקרים בשנה.

הכפר ממוקם על צוקי אבן טבעית בהרי האלפיל  Alpilles mountains ומצויים בו שרידים מתקופות פרה היסטוריות קדומות וכן מהתקופה הרומית.

בתקופת ימי הביניים, במאה ה־11 הוקמה כאן טירה מבוצרת ששרתה פאודלים מקומיים שנקראו "הנסיכים של בו". אלה שלטו מטירה זאת על כ־80 כפרים ועיירות באזור, במשך מספר מאות שנים.  המבצר היה מושא להתקפות רבות.  במאה ה־13, הובסו "נסיכי בו". במאה ה־15 "לה בו" ואזורים נוספים בפרובאנס סופחו לכתר הצרפתי. הטירה ירדה מגדולתה ובמאה ה־17 נהרסה בפקודת מלך צרפת. כיום נותרו ממנה רק שרידים המשקיפים על העמק ממרומי הצוק.

בשנת 1822 גילה באזור גאולוג צרפתי מינרל חשוב הנקרא בוקסיט bauxite, לו שימושים שונים כחומר גלם, בעיקר לתעשיית האלומיניום. בעקבות זאת החלו לחצוב חומר זה במכרות ליד הכפר בו דה פרובאנס. העבודה במכרות אלה הסתיימה במאה ה־‏20 לאחר מיצוי הכרייה.

כיום בו דה פרובאנס הוא כפר המושך אליו מבקרים רבים משום יופיו ומשום שנמצא שימוש מקסים למכרות הבוקסיט. המכרות הנטושים הוסבו לאתר אומנות הקרוי Carrières de Lumières, עליו מסופר בהמשך.

מה לראות בבו דה פרובאנס?

מומלץ להחנות הרכב לפני הכניסה לכפר, קרוב לאתר המכרות של Carrières de Lumières . במקום מספר מגרשי חניה בתשלום. מרחק ההליכה מהם אל אתר המכרות הוא פחות כ-10 דקות.

משך הביקור בכפר זה הוא להערכתי כשעה וחצי עד שעתיים.

מופע מולטימדיה רב מימדי  Carrières de Lumières

במכרות הגדולים הנטושים, מוקרן מופע מולטי מדיה מקסים על קירות המכרות, התקרה והרצפה. מופע יפהפה המציג עבודות אומנות בליווי מוסיקה וקול ברב מימד. המבקרים עומדים, או מסתובבים בחללים שבין הקירות, או יושבים על הרצפה וצופים. זו אטרקציית התיירות העיקרית בכפר.

בדרך כלל מוצג במקום מופע מרכזי שנמשך כ 25-20 דקות ולאחריו מופע אחד או שניים קצרים יותר, באופן מחזורי. ניתן להישאר במקום ולצפות ככל שתרצו. מומלץ לצפות במופע המרכזי פעמיים. אמנם יש להזמין כרטיסים מראש לפי חלונות זמן, אולם במקרה שלנו, הצלחנו להכנס ,מבלי שהוקפד של שעת כניסה מחייבת. המופע המרכזי שראינו התייחס לגדולי אומנות הציור ההולנדיים, בהם ואן גוך, ורמיר, ברויגל האב, רמברנדט ועוד.

המכרות ממקומים מתחת לפני האדמה והכניסה אליהם היא ממפלס הכביש, ללא מעלית.

לטעמי, צפייה במופעי המולטי מדיה במכרות אלה של בו דה בפרובאנס היא משיאי הטיול בפרובאנס. לא להחמיץ. יש סימון של המקום ב"גוגל מפות".

מאתר המכרות הולכים דקות ספורות ועולים לבקר בכפר עצמו.  

The Carrières de Lumières presents rotating performances of multimedia shows. Photo: Amikam shuv-Ami
The Carrières de Lumières presents rotating performances of multimedia shows. Photo: Amikam shuv-Ami
The Carrières de Lumières presents rotating performances of multimedia shows. Photo: Amikam shuv-Ami
The entrance to the multidimensional multimedia show Carrières de Lumières in Baux de Provence. Photo: Amikam shuv-Ami

הכפר בו דה פרובאנס

טיול בסמטאות הכפר הוא קצר יחסית, היות והכפר עצמו קטן. משוטטים בסמטאות שבצידן בתי אבן מהמאה ה-16 המאכלסים גלריות, חנויות ,מסעדות, בתי קפה וכדומה. במרכז הכפר ישנו אתר פתוח outdoor בו מוצגות עבודות אומנות מתחלפות .

שרידי הטירה Château des Baux – במעלה הכפר, בחלקו העליון ניתן להגיע אל שרידי הטירה (לא חובה). באתר נמצא מוזיאון ההיסטוריה של בו Musée d’Histoire des Baux המציג אוסף קטן של מימצאים ארכיאולוגיים ודגמים של חפצים ארכיאולוגיים. כמו כן יש בו תצוגת מולטי מדיה קבועה הנקראת "ואן גוך, גוגן, סזאן בארץ עץ הזית" Van Gogh, Gauguin, Cézanne au Pays de l’Olivier.

בניין הוטל דה מנוויל  Hôtel de Manville – מבנה מהמאה ה־16, תקופת הרנסנאס, שנבנה על ידי משפחה פרוטסטנטית עשירה (באותה עת הכפר היה מיושב על ידי פרוטסטנטים קלווניסטים). ממול ומעט במעלה הרחוב ניתן להבחין בשרידים של כנסייה פרוטסטנטית מהמאה ה־16. המבנה משמש כיום כבית העירייה mairie של בו דה פרובאנס. נמצא בכתובת: Grand rue Frédéric Mistral .

מוזיאון איב ברייר Musée Yves-Brayer – המוזיאון נמצא בכיכר פרנסואה דה הרן Place François de Hérain  4. מוזיאון לאומנות המציג את עבודותיו ציור של האמן איב ברייר, שהתגורר בבניין זה במאה ה־20 וקבור בבית הקברות של הטירה שבכפר. בציוריו מראות מפרובאנס וממקומות אחרים באירופה ואף מאסיה. www.yvesbrayer.com

Le Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami
A view from the Baux de Provence Village. Photo: Amikam shuv-Ami

יום 7  - אזור קאמראג Camargue  (עמיקם: השם קאמרג מופיע בהמשך בצורות כתיב שונות, נא לדאוג לכתיב אחיד) הערה נכונה וטובה.

יום טיול באזור מוקצה לשמורת טבע מיוחדת ושתי עיירות מעניינות. בשמורת הטבע לבדה ניתן לטייל ימים. כאן יצוינו האפשרויות השונות וכל אחד יעשה את בחירתו.

שמורת הטבע קאמארג  Parc Régional de Camargue

קאמארג הוא חבל ארץ של אדמת ביצות ומלח וגבעות חול, בדלתה הגדולה של הנהר רוהן בדרום צרפת, בה לגונות רבות עם מים מלוחים. אזור חם ולח בקיץ ,קר וסוער, שטוף רוחות בחורף.

רוב השטח בקאמארג, דרומית מערבית לארל, מוגדר כשמורת טבע בשם Parc Régional de Camargue. השמורה משתרעת על שטח של כ 1500 קמ"ר. זהו אזור מישורי של ביצות, המושפע ממשטר הרוחות באזור, מהנהר ומהים. יתושים רבים במקום. באזור ביצות זה הגישה לכלי רכב מוגבלת, אולם ישנן מספיק דרכים לנסיעה ברכב רגיל .

בשמורה סוגי בעלי חיים שונים. חיות הבר כוללות חזירי בר, בונים, גיריות, צפרדעים, צבי בריכות, נחשי מים וכן עופות מים (אנפות מסוגים שונים, קורמרנים, פלמינגו ועוד) ועופות דורסים. מבין בעלי הכנף גם כ־160 סוגים של בעלי כנף נודדים. הזמן הטוב לצפייה בבעלי הכנף הוא אפריל-יוני. בחודשי האביב והקיץ יש בשמורה כ־50 אלף עופות פלמינגו ובחורף (אוקטובר-מרץ) כ־10 אלפים.  

הצמחייה העשירה של השמורה כוללת עצי ערער גבוהים, אשל, קנים, סוגי אירוס בר ועוד.

בניגוד למקובל, אזור זה הוא בבעלות פרטית של בעלי חוות, אך חלים עליו כללים שקבעה המדינה. בשמורה פועלות חוות קטנות המגדלות סוסים לבנים, בקר ושוורים בעלי קרניים רחבות ומעוקלות. השוורים מיועדים בין היתר למלחמות שוורים בזירה.

הסוס המקומי נולד בצבע חום כהה או שחור והופך ללבן בשנתו הרביעית. הוא מצטיין בסיבולת גבוהה. החוות מופעלות על ידי בוקרים מקומיים הרוכבים על סוסיהם ורועים את הבקר באזורי הביצות במכנסי עור וכובעים שחורים רחבי שוליים. פעילותם מרתקת וסביר שתפגשו בהם. הבוקרים מתגוררים בבקתות קטנות ולבנות, המכוסות סכך, ללא חלונות ועם קרניים של שור מעל הכניסה, להרחקת מזל רע.

בעת ביקור בשמורת קאמארג, מבקרים רבים מסתפקים בהתרשמות מהנוף בנסיעה מארל לסנט מארי, אך הנוף דל ביותר. מומלץ לעשות יותר מזה. ניתן לשלב מסלולי הליכה ויש גם אפשרויות לפעילויות נוספות, חלקן מודרכות, כגון:

שייט בקאנו וקיאקים -  https://kayakvert-camargue.fr/

רכיבה על אופניים מושכרים - https://www.camargue.fr/site/levelosaintois

רכיבה על סוסים - https://promenades-a-cheval.com/     https://www.saintesmaries.com/

ספארי ג'יפים - https://www.camargue.fr/site/safari-4x4-gallon/groupe.html

שייט בספינה  - https://tiki3.fr/https://bateau-camargue.com/

דרך טובה שכדאי לשקול ביקור באזור מיוחד זה היא להצטרף לסיור מודרך. את חלקם ניתן למצוא בקישורים שצוינו לעייל.

ארגון נוסף המציע סיורים מודרכים הוא משרד מדריכי טבע   Bureau des Guides Naturalistes. ארגון זה מציע סיורים מודרכים היוצאים מארל, ומותאמים אישית לתחומי העניין של המבקרים בשמורת הטבע קאמארג. פרטים באתר זה: https://www.guide-nature.fr/camargue-crau-alpilles

להלן מקומות מומלצים לביקור למטייל העצמאי. תחילה ביקור במערב קאמארג ,לכיוון העיירה סנט מארי Saintes Maries de la Mer. 

מרכז מידע ראשי  Main information centre

את הביקור באזור קאמארג מומלץ להתחיל במרכז המידע הראשי לאזור הנמצא בדרך צדדית D570,
כ־10 ק"מ דרומית מערבית לארל, לכיוון העיירה Saintes-Maries .כאן ניתן לקבל מידע וחומר על אפשרויות הטיול באזור.

ממש סמוך למרכז המידע נמצא המוזיאון של קאמארג Musée de la Camargue. במוזיאון תצוגה על החיים בקאמארג, ההיסטוריה, האנשים, העיסוקים. זאת גם בליווי תמונות וסרטי וידאו.

שביל הליכה מעגלי יוצא מהמקום באורך של 3.5 ק"מ. השביל עובר דרך שטח חקלאי של חווה האופיינית לאזור. בקצה השביל מגדל תצפית.

התחנה המומלצת הבאה היא חוות הבוקרים Domaine de Méjanes Paul Ricard.ממשיכים לנסוע ממרכז המידע לכיוון דרום מערב כ־5 ק"מ ופונים שמאלה לציר 37D. נוסעים על 37D כ־6 ק"מ ומגיעים לחוות בוקרים זו.

דומיין דה מיאן פול ריקארד Domaine de Méjanes Paul Ricard

חוות בוקרים צרפתית בקאמארג המציעה למבקרים סיור בחווה  ופעילויות להכרת השמורה והחווה. החווה מציעה תצוגה ,הדגמה והסבר על לחימה בשוורים בזירת שוורים (ללא הרג השור, או פציעתו), פיתוי שוורים, רכיבה על סוסים וסיור רכוב ברכבת קטנה  (נמשך כ־20 דקות). מוצע גם ביקור במוזיאון מעניין הקרוי Musée Paul Ricard de Méjanes (מסומן בגוגל מפס). https://mejanes-camargue.fr/fr/musee-paul-ricard . פרטים נוספים בקישור זה https://mejanes-camargue.fr/en/  .

אפשר לקבל המלצות מהחווה על מסלולי הליכה באזור, למי שמעוניין לתור האזור יותר לעומק.

העצירה הבאה – פארק הצפרות פונט דו גאו .לצורך כך נחזור כ־6 ק"מ אל כביש 570D בו נסענו קודם, וניסע דרומית מערבית כ־ 18 ק"מ לכיוון סנט מארי.

פארק צפרות פונט דו גאו  Parc Ornithologique du Pont de Gau (Pont du Gau Ornithological Park

פארק הציפורים "אורניתולוגיה דו פונט דה גאו"  הוא מקום מצוין לצפייה בבעלי כנף לפני שמגיעים לעיירה סנט מארי. פארק זה הוא גם הקל ביותר לצפייה בציפורים. בפארק שבילים מסומנים המובילים סביב ומעל שלוש לגונות נפרדות בביצה, דבר שמקל על צפייה בציפורים כמו פלמינגו, עגורים, אנפות וכדומה. מצויים במקום גם ינשופים ונשרים. לעיתים, ניתן לראות סוסים רוחצים בלגונות.

הפארק משתרע על שטח של כ־150 דונם של אדמות ביצה ומלח. בפארק שביל מעגלי קצר, המתאים גם לילדים. קיים גם שביל הליכה ארוך יותר המאפשר תצפית טובה על השטח. מומלץ להצטייד במשקפות.  הפארק נמצא על כביש D570  כ־5 ק"מ צפונית לעיירה סנט מארי דה לה מר Saintes Maries de la Mer.  המקום פתוח למבקרים בכל חודשי השנה.  www.parcornithologique.com

Copy a map from the Pont du Gau ornithology park website showing the location of the park. Courtesy of the park administration
Map of walking routes between lagoons in the Pont du Gau ornithology park. Photo courtesy of the park manager

סנט מארי דה לה מאר Saintes Maries de la Mer

עיירה קטנה, המונה כ־2,100 תושבים, הנושקת לגבול שמורת הטבע של קאמארג. נמצאת במרחק כ־40 ק"מ מארל. תושבי העיירה מתפרנסים בעיקר מתיירות וכן מחקלאות .

היופי של האזור והעיירה משך למקום גם את ואן גוך. ואן גוך ביקר בעיירה ב־1888 ויצר מספר ציורים של הים, הביצות והעיירה.

מרכז המידע בעיירה קרוי  Stes-Maries-de-la-Mer Tourist Office והוא נמצא בשדרת ואן גוך 5 Av. Van Gogh .

כנסיית העיירה מהמאה ה־12 בולטת ונראית למרחק. היא מיוחדת בהיותה מבוצרת, גבוהה, אפילה וכמעט ללא חלונות. ניתן לטפס (בתשלום) למרפסת עליונה ולצפות פנורמית על מרחבי הביצות והמלח של קאמארג.

סביב העיירה והכנסייה צמחה אמונה בעקבותיה הפכו העיירה והכנסייה ליעד עלייה לרגל של מאמינים נוצרים.

עפ"י האגדה והאמונה, בשנת 45 לספירה, קבוצה של אנשים שקיבלו עליהם את הנצרות נסחפה בים בסירה ללא מזון. לעזרם מן השמיים באו מרים מגדלנה, מארי יעקבי אחותה של הבתולה, מארי סלומה אימם של יעקב ויוחנן השליחים וקדושים נוספים. לעזרתם הצטרפה גם משרתת שחורה בשם שרה. הודות להם, הסירה שינתה כיוון ונסחפה אל החוף במקום בו עומדת כיום העיירה. לאות תודה, הניצולים  הקימו קפלה במקום. מארי סלומה, מארי יעקבי ושרה נשארו לחיות במקום. הן מתו יחד ונקברו יחד בתוך הקפלה.

במאה ה־15 נמצאה אנדרטת אבן במקום ושתי גופות נשים מתחת לקפלה המקורית. אלה שתי הסנט מארי שהעיירה קיבלה את שמה מהן. המשרתת שרה אומצה כקדושה על ידי צועני העולם. מאמינים מדליקים נרות לכבוד שלוש נשים אלה.

ב־24 מאי בכל שנה, מתקיים בעיירה פסטיבל בו משתתפים צליינים צועניים מרחבי אירופה. הם נושאים פסל עץ של שרה מהקריפטה שלה, צועדים עימו ברחובות העיירה ויורדים אל הים להישטף. למחרת הם יורדים לים עם פסל עץ של שתי סנט מארי. 

בחודש אוקטובר בכל שנה, ביום ראשון הקרוב ל־22 באוקטובר, חוזר על עצמו אותו טקס עם נוצרים שאינם צוענים.

היעד הבא המוצע לביקור הוא בעיירה הקטנה במערב הקמאראג הנקראת איי גו מורט Aigues Mortes. נמצאת במרחק של כ־30 ק"מ צפונית-מערבית מסנט מארי דל מאר (כ־32 דקות נסיעה) .

איי גו מורט Aigues Mortes

עיירה קטנה במחוז קאמארג המונה כ־9,600 תושבים. העיירה נמצאת כ־45 ק"מ דרומית מערבית לארל. משמעות שם העיירה – מים מתים. זאת משום מי הביצות שהקיפו אותה ולא היו ראויים לשתייה.

זו עיירת נמל מימי הביניים, מבוצרת ומוקפת חומה גבוהה ומרשימה, שנשתמרה. מבחינה זו היא אחת היפות באירופה. זו עיירה מינאטורית, מוקפת חומות סימטריות עם רחובות כמו ברשת גיאומטרית.

בעיירה זאת פעלו האבירים הטמפלרים וממנה יצא מלך צרפת, לואי התשיעי, לשני מסעות צלב  (המסע השביעי והשמיני) אל ארץ הקודש לכיבוש ירושלים, במאה ה־13. באותה מאה חוזקו ביצורי העיירה.

שני אתרים עיקריים לביקור בעיירה – המבצר הגותי על מגדליו וחומותיו וכן כיכר סנט לואיס.

Tour et Remparts d'Aigues Mortes המגדלים והסוללות של מבצר איי גו מורט

החומות והמגדלים של המבצר הגותי המיוחד הזה השתמרו וניתן לבקר בהם. הסוללות החזקות שהיו חלק מהמבצר הם בלב העיירה. ניתן לצפות מהמבצר על הנופים היפים של הקאמארג שמסביב. לאורך החומה מוצגות בחודשי הקיץ תערוכות מתחלפות, לצד תערוכה קבועה אודות ההיסטוריה של האזור. ברחובות שמסביב גלריות, חנויות, בתי קפה לשרות המבקרים.

כתובת: Pl. Anatole France, Porte de la Gardette.

כיכר סנט לואיס Place St-Louis

כיכר סנט לואיס היא הכיכר המרכזית של העיירה ומהווה מוקד תיירות חשוב בעיר. היא רחבה ונעים לבקר בה. במרכז הכיכר ניצב פסל מהמאה ה־19 של לואי התשיעי, מלך צרפת. זה המלך שהקים וביצר את העיירה ויצא ממנה למסעות צלב. בפינת הכיכר כנסיית נוטרדאם דה סבלון Église Notre-Dame des Sablons מהמאה ה 13. הכיכר מוקפת מבנים ובתי קפה.

אפשרויות לינה

קיים מגוון של אפשרויות לינה בעיירה עצמה. למעוניינים לחזור לארל – העיירה איי גו מורט נמצאת מרחק 50 ק"מ מארל (כשעה נסיעה). אפשרות נוספת היא ללון בעיר מונטפלייה Montpellier הנמצאת כ 35 ק"מ מערבית (כ־40 דקות נסיעה). מונטפלייה היא יעד ראוי לביקור. על כך אולי יסופר בפעם אחרת.