מטרת מאמר זה להציג יומן טיול של יומיים וחצי נטו בנאפולי,כפי שהתבצע בפועל עלי ידי. בטיול זה השתתפו אשתי ואני ועוד זוג חברים*. מאמרים נוספים בנושא טיול בנאפולי ,מופיעים בבלוג זה.

בסוף מאמר זה יש מידע מעשי על מדריכה ונהגים בנאפולי וכן על אופן ההגעה לעיר משדה התעופה.

יום 1, יום ד'

1615 נחיתה בשדה התעופה של נאפולי,בטיסה ישירה מנתב"ג.

הסעה משדה התעופה למלון, שתואמה באמצעות אתר http://www.ziptransfers.com/ .

לאחר התארגנות במלון,יציאה לטיול רגלי עצמאי במרכז העיר. עברנו דרך האתרים הבאים:

 • מבצר נובו Castel Nuovo –המבצר מואר בלילה. ראינו אותו מבחוץ . מצוי ממש ליד המלון בו התאכסנו.

 • כיכר מוניסיפיו Piazza del Municipio ומזרקת פונטנה דל נטונו, המצויה בה Fontana del Nettuno.

 • כיכר טריסטה טרנטו Piazza Trieste e Trento. נושקת לכיכר פלביסיטו .

 • כיכר פלביסיטו Piazza del Plebiscito. גדולה,מוארת ויפה.

 • גלריה אומברטו הראשון Galleria Umberto I (מרכז קניות מעניין ארכיטקטונית).

 • בית קפה גמברינוס Gran Caffè Gambrinus. בית הקפה המפורסם של נאפולי. שווה ביקור וכוס קפה עם מאפה כאן.

 • תאטרון סן-קרלו San Carlo Teatro . אותו ראינו רק מבחוץ ובחשיכה.

 • מדרחוב ויה קייאיה Via Chiachia, , בו גם אכלנו ארוחת ערב במסעדה הקרויה Barni. ומדרחוב טולדו,דרכו חזרנו למלון. בדרכנו חזרה למלון עצרנו לקינוחים בסניף של רשת Casa Infante המציע גלידה איטלקית ודברי מאפה שונים.רשת זו פרוסה ברחבי העיר. סביר ולא יותר מכך,לטעמי.

לינה במלון מרקיור צ'נטרו Mercure Napoli Centro Angioino,at Via Depretis 123, Napoli.. מלון טוב מאוד במיקום מעולה.

יום 2, יום ה'

0900 איסוף מהמלון ע"י מאסימו הנהג ,שהסיע אותנו אל המדריכה שלנו ליום זה , מרינה Marina (פרטי הנהג והמדריכה,בפוסט נפרד שנושאו "שרותי תיירות בנאפולי" ). מרינה הדריכה אותנו 7 שעות, מ 0900 עד 1600. ארבע השעות הראשונות איתה היו מחוץ לעיר נאפולי,יחד עם רכב ואן של מאסימו הנהג. המטרה- לראות אתרים בהם שרידים לחיים שהיו באזור נאפולי בתקופה היוונית והרומית.

תחילה עצרנו לתצפית על פוזיליפו Posillipo, שהיא חלק מהעיר נאפולי. ,עם הנהג Massimo . משם המשכנו דרום מערבה אל מפרץ באיה Baia, הארכיפלג של נאפולי. תצפית נפלאה על אי בשם Nisida . משם אל הפארק הארכיאולוגי די פוזיליפו Parco archeologico di Posillipo , מהתקופה הרומית. הביקור כאן היה מעניין. עברנו תחילה דרך מערות סיאנו La grotta di Seiano -מעבר תת קרקעי באורך מספר מאות מטרים,מואר חלקית - אל שרידי וילה רומאית הנקראת La villa imperiale di Pausilypon . במקום יש גם אמפיתאטרון רומי קטן וממצאים נוספים.

משם נסענו לראות מאגר מים תת קרקעי גדול,שנשתמר מהתקופה הרומית, בעיירה באקולי Bacoli באיזור Baia, הקרוי Piscina Mirabilis . מקום מיוחד שלא ראיתי כמותו. מתחם גדול של חדרים עם קירות בגובה כשישה מטר,מתחת לפני הקרקע , שהיווה חלק ממערכת המים בתקופה הרומית.

תחנתנו הבאה,היתה שרידי אתר של שוק גדול מהתקופה הרומית, המצויים בעיירה הנחמדה פוצואולי Pozzuoli . משם חזרה לנאפולי,אל הרובע ההיסטורי,שם נפרדנו ממאסימו.

אל הרובע ההיסטורי הגענו בשעה 1300 לערך. עשינו כאן סיור מודרך של כשלוש שעות עם מרינה. ביקרנו בשוק הצבעוני הקרוי פיגנאסקה Mercato Pignasecca (ירקות,פירות,דגים...) . משם לרחוב ויה טריבונאלי,לב ליבו של אזור סקאנאפולי. ביקרנו ביקור חטוף במספר כנסיות וכיכרות (עוד ניחזור אליהם עצמאית) וכן ערכנו סיור במתחם התת קרקעי שליד כנסיית סן לורנצו מז'ורה ,בו שרידים מנאפולי בתקופה הרומית,בהדרכת מרינה. בסביבות שעה 1600 נפרדנו ממרינה והמשכנו לטייל עצמאית באזור זה. בשעה 1745 ביקרנו בקפלת סן סוורו Cappella Sansevero. זהו אתר שתמיד יש בו תור של מבקרים וצפיפות. הומלץ לנו להגיע אחרי 1730 כדי להימנע מתור וצפיפות. כך עשינו וטוב שכך. ביקור מרגש במקום זה בגלל פסלים משיש הנמצאים כאן. מעל כולם ,פסלו של ישו השוכב על מזרן בפנים מיוסרות וגופו עטוף סדין. קפלי הסדין מגולפים באופן מופלא בשיש.

בסביבות 1830 ,בחשיכה,נכנסנו לכנסיית סן דומניקו מז'ורה. גם כאן, ציפתה לנו חוויה מיוחדת. בשעה זו,הכנסייה היתה חשוכה משהו. ניכרו בה אורות וצללים. פה ושם אנשי דת בלבוש מסורתי מתפללים. הרגשנו כאילו אנו חלק מסצינה בסרט "בשם הורד". מרגש,מרתק.

עברנו דרך כיכר גזו ,בדרכנו לארוחת ערב. יום גדוש ועמוס.

יום 3, יום ו'

0900 סיור של שעתיים ,באתרים של אומנות רחוב ברובע ההיסטורי ,בליווי מדריכה מקצועית מקומית ( פרטים בפוסט נפרד בבלוג זה ,הנושא את השם "שרותי תיירות בנאפולי" . הסיור נמשך שעתיים. הוא התנהל ברובע ההיסטורי בסימטאות שונות. נחשפנו לעבודות של אומנים רבים מהם מהצמרת העולמית,כגון: בנקסי,אליס ועוד. מאוד מומלץ. הסיור התמקד באזור זה,אם כי יש בנאפולי איזורים נוספים בהם יש ריכוז של עבודות אומנות רחוב. אומנות רחוב זה דבר נפוץ בעיר ומוסיף לה חן ויופי,לטעמי.

החל מהשעה 1100 עשינו סיור עצמאי ברובע ההיסטורי,לעומק. ביקרנו בכנסיות נוספות חשובות בנוסף לאלה בהן ביקרנו אתמול . להלן שמותיהן (מאוד מומלץ לבקר בכולן ):

 • כנסיית דואומו ,הקרויה גם הקתדרלה של נאפולי Naples Cathedral (Duomo di San Gennaro) . בה יצירות יפות של אומנות ופרסקות .מהכנסיות היפות בעיר.

 • כנסיית סן לורנצו מז'ורה San Lorenzo Maggiore Church. לכנסיה חזית יפה מהמאה ה 18.פשוטה יחסית.בסגנון גותי.

 • San Gregorio Armeno Church . כנסיה בסגנון רוקוקו.

 • כנסיית מיזרקורדיה Pio Monte della Misericordia, בה ישנו ציור מפורסם של קרבאג'יו וציורים נוספים וכן מוזיאון בו תצוגות אומנות עכשיות מתחלפות. Santa Chiara Church – קומפלקס מיוחד, גדול ויפה של כנסיה,מנזר וקלויסטר (חצר פנימית).הכנסיה סגורה בשעות הצהריים. החצר והמוזיאון פתוחים לביקור גם בצהריים.

 • כנסיית גזו Chiesa(Church) del Gesù

 • כנסית סן-פאולו מז'ורה San Paolo Maggiore .

 • Santa Chiara Church – קומפלקס מיוחד, גדול ויפה של כנסיה,מנזר וקלויסטר (חצר פנימית).הכנסיה סגורה בשעות הצהריים. החצר והמוזיאון פתוחים לביקור גם בצהריים. המקום צבעוני ומרשים.

ביקרנו ברחובות הרובע ההיסטורי ובכיכרות שברובע. רחוב ויאה טריבונלי Via Tribunali ( נהוג גם לקרוא לו רחוב ספאקאנאפולי) . וברחוב המקביל, רח' ויאה סן ביאג'יו די ליברל Via San Biagio dei Liberal. רחוב דואומו Via Duomo , רח' סן גרגוריו ארמנו San Gregorio Armeno Via. רח' קטן,יפה,עתיר חנויות המוכרות פסלים יפהפיים של דמויות מעניינות. לא זול, אבל מיוחד ויפה. ועוד ועוד.

בשעת ערב,נכנסנו לכנסית כנסיית גזו Chiesa(Church) del Gesù . הכנסיה היתה לפני סגירה. היתה שם חזרה גנרלית לקונצרט של מקהלה,בליווי תזמורת כלי מיתר ושתי זמרות אופרה. ישבנו ,צפינו וחווינו חוויה מוסיקלית. הקונצרט עצמו בוצע בלילה שלמחרת באותה הכנסייה. הסתפקנו בחזרה הגנרלית.

בשעת לילה צעדנו חזרה לעבר המרכז והרובע הספרדי דרך רחוב טולדו. לא לפני שביקרנו בכיכר דנטה Piazza Dante היפה ובכיכר בליני Piazza Belini. משם למדרחוב של טולדו ולמדרחוב של ויה קייאיה Via Chiachia, .. בדרך נכנסנו לחנת המטרו של טולדו,עפ"י המלצה של המדריכה מהבוקר. יש כאן עבודות אומנות, אבל לטעמי,הביקור כאן אינו חובה.

משם לכיכר פלביסיטו Piazza del Plebiscito . עצירה לקפה בקפה גמברינוס Gran Caffè Gambrinus. משם המשכנו רגלית אל רובע סנטה לוצ'יה (הליכת לילה). הלכנו לאורך הים וביקרנו במבצר אובו Castel dell'Ovo (מבצר הביצה). לפניו ביקרנו את המזרקה פונטנה דל ג'יגאנטה Fontana delll'Immacolatella (o del Gigante). משם חזרנו רגלית לכיוון המלון. עצרנו לארוחת ערב במסעדה נאפוליטנית הסמוכה לתאטרון סן קרלו ,הקרויה סן-קרלו. תמונות של סופיה לורן , מסרטי עבר שלה, עיטרו את קירות המסעדה. בכך הסתיים עוד יום גדוש ומהנה של טיול בנאפולי.

יום 4, יום שבת

בשעת צהריים יש לנו טיסה חזרה מנאפולי לתל אביב.

בשעה 0830 יצאנו מהמלון בטיול עצמאי רגלי אל שוק פורטה נולנה Mercato Porta Nolana. ההליכה מהמלון לשוק נמשכה כ 20 דקות.. זהו שוק דגים, ירקות ופירות, ביגוד, הנעלה ועוד ועוד . צבעוני,מעניין . שווה ביקור, גם אם לא קונים דבר. יש קושי מסוים במציאת המקום, מאחר ובמפות גוגל יש מספר סימונים תחת אותו שם שוק. השוק משתרע על פני מספר רחובות , בהם Via Nolana, Piazza Nolana, Via Diomede Marvasi, Via Raffaele Conforti ועוד. אם תקלידו באפליקציית Google Maps את. Via Nolana תגיעו למקום בביטחה.

בדרכנו חזרה מהשוק אל עבר המלון, עברנו דרך כיכר בוביו Piazza Bovio ותחנת המטרו "אוניברסיטה" Universitat Metro Station ,שניהם על רחוב קורסו אומברטו הראשון Corso Umberto 1 . הביקור בתחנת המטרו לחובבי אומנות . יושם כאן פרויקט שיזמה עירית נאפולי בו אומנים מאיטליה ומהעולם יצרו והציבו עבודות אומנות מיוחדות,שהפכו את התחנה למעין מוזיאון.

בשעה 1115 לערך הגענו למלון ולאחר התארגנות קצרה,יצאנו אל שדה התעופה בהסעה שתואמה מראש.

תם ביקור של יומיים וחצי נטו בנאפולי. ולא הספקנו דברים רבים לעשות. לא ביקרנו במוזיאונים,לא ביקרנו בארמון ריאלה,לא ביקרנו בטיילת של סנטה לוצ'יה (טעמנו רק את הקצה שלה),לא ביקרנו בתאטרון סן קרלו ולא ראינו הופעה בו,לא היינו בכיכר גריבאלדי. ועוד ועוד. שהרי אמרתי כבר ,שבנאפולי יש לטייל לפחות 5-4 ימים נטו.

*הטיול התקיים בחודש מרץ,שנת 2018. תוכנו תקף גם היום.

נאפולי - שירותי תיירות

מדריכה Guide - Marina de Martino

מדריכה מומלצת שליוותה אותנו בנאפולי היא מרינה דה מרטינו Marina de Martino . מרינה ילידת נאפולי ובעלת אישיות נעימה וידע רב. לקחנו לטיול של 4 שעות מחוץ לעיר במסלול בו נחשפנו לשרידים של נאפולי מהתקופה היוונית והרומית. אח"כ היינו עימה עוד שלוש שעות ברובע ההיסטורי של נאפולי.

הנה פרטי הקשר עימה:

טלפון נייד: 39-340766-0839+

[email protected]

http://www.napolinostressitinerari.com/servizie.htm

נהג Driver – Massimo Economico

נהג מומלץ שהסיע אותנו במשך חצי יום עם מרינה הוא מסימו אקונומיקו. הנה פרטי הקשר עימו:

טלפון נייד: 39-368-356-5338+

[email protected]

מדריכה לסיור אומנות רחוב Diana Gianquitto

מדריכה מצוינת לאומנות רחוב בנאפולי. היא עיתונאית בעיתון מקומי בנושאי אומנות. הדריכה אותנו שעתיים בנושא אומנות רחוב באזור ההיסטורי (העיר העתיקה). יש עבודות רבות נוספות באזורים אחרים ונראה שכדי למצות הנושא גם באזור נוסף יידרשו עוד כשעתיים איתה.

טלפון נייד: 39-335-589-1689+

[email protected]

הסעה משדה התעופה בנאפולי לעיר - Fabio

אני מציין שם נהג זה לנסיעה קצרה בלבד. נניח משדה התעופה של נאפולי לעיר (זה השרות שקיבלנו ממנו ). זאת, משום שהתרשמתי, כי נהיגתו אינה זהירה. על כן התייחסותי היא מסויגת . ידוע לי שהוא מסיע תיירים גם למספר שעות או אפילו ימי טיול באזור.

טלפון: 39-334-912-0710+

[email protected]

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D