הקדמה

אחד האזורים היפים והפופולריים לטיול בברזיל הוא זה של ערים קולוניאליות קטנות, הנמצאות במדינת מינאס ז'ראיס Minas Gerais, על ציר הקרוי דרך המלך Estrada Real. ציר שכיוונו צפון-דרום . ציר המחבר את העיר אורו פראטו Ouro Preto,הנמצאת צפונית לריו דה ז'נרו , עם האוקינוס האטלנטי ,באזור ריו ופארטי Parati. דרך שהקים השלטון הקולוניאלי של פורטוגל כאן במאה ה 18 , להעברת אוצרות טבע מאזור זה במינאס ז'ראיס לנמלי ברזיל בדרום ומשם לפורטוגל.

טיילנו עצמאית (שני זוגות חברים) בברזיל ובאזור זה בחודש ינואר שנת 2020. זאת בטיול של 19 יום ברחבי ברזיל. הטיול כלל חמישה קטעי טיול (להם מוקדש מאמר נפרד בבלוג זה) . במסגרתו הקציתי ארבעה ימים לאזור זה. ליתר דיוק, שלושה ימים נטו ועוד יום נסיעה ממינאס ז'ראיס לריו דה ז'נרו, שכלל ביקור בפטרופוליס Petropolis. בדיעבד, הצטערתי שלא הקציתי לאזור זה שישה ימים ועוד יום הנסיעה לריו. דבר שאמנם היה מאריך את מסגרת זמן הטיול בברזיל, אולם היה כדאי.

הערים הקולוניאליות של מינאס ז'ראיס בהן ביקרנו הן אורו פראטו Ouro Preto, מריאנה Mariana , קונגוניאס Congonhas , טיראדנטס Tiradentes וסן ז'ואו דל ראיי São João Del Rei .

הביקור באורו פראטו היה מהנה במיוחד ומשיאי טיולנו בברזיל. מקום, שהוא פנינה של ממש. אין פלא, שהוא אחד המקומות המתויירים ביותר בברזיל (ע"י תיירות מקומית).

השם של מדינת מינאס ז'ראיס מסגיר את מהותה. מינאס - משמע "מכרות". ז'ראיס ,משמע "יערות כלליים". כלומר מכרות באזור של יערות. מדינה עשירה במכרות . בעבר כרו כאן בעיקר זהב ואבנים יקרות והאזור ריתק אליו עשרות אלפי איש שעסקו בכרייה, בעיקר עבדים. בשל כך, מסלול הטיול בעיירות הקולוניאליות של מינאס ז'ראיס , קרוי גם מסלול הזהב Circute de Oro .

מינאס ז'ראיס היא מדינה הנמצאת בדר' מז' ברזיל . מצפון לה מדינת באהיה ומדרום לה מדינות (וגם הערים של) ריו דה ז'נרו וסן פאולו. מינאס ז'ראיס היא המדינה השנייה בגודלה בברזיל, עם 22 מיליון נפש ונחשבת לעשירה ומשגשגת כלכלית. מבחינה כלכלית היא מהחשובות בברזיל ( כלכלת ברזיל היא מהגדולות והחשובות בעולם). עיקר כלכלת מינאס ז'ראיס הוא תעשייה, כריית ברזל, שירותים וחקלאות (לרבות חלב וקפה). מכרות הזהב והאבנים היקרות ירדו מגדולתם. יצוין, כי חברות בינלאומיות גדולות כגון: נסטלה, פיאט, מרצדס ועוד הקימו כאן מפעלי ייצור.

ממדינה זו וליתר דיוק מאזור הערים הקולניאליות בהן עוסק מאמר זה,יצאו מספר דמויות מרשימות בהיסטוריה של ברזיל. שניים בולטים במיוחד ושניהם פעלו באותה התקופה.

הראשון הוא חואקים חוזה דה סילבה קסבייר Joaquim José da Silva Xavier , הידוע בשם ובכינוי טיראדנטס Tiradentes . טיראדנטס (1792-1746), בן אורו פראטו, הוביל תנועת התנגדות ומחאה מקומית נגד השלטון הפורטוגזי בברזיל, שעשק את תושביה והחמיר בהטלת מסים ,על רקע פשיטת רגל בפורטוגל. גרעין תנועה זו, בראשות טיראדנטס, כלל 12 מאזרחי אורו פראטו. התנועה, לה היו תומכים רבים,נקראה בשם Inconfidência Mineira. טיראדנטס הפיץ את רעיונות ההתנגדות שלו ותכנן להניע המונים למרד בחודש פבר' 1789. סמוך למועד המרד, אחד מאנשי קבוצת הקושרים הלשין לשלטונות על כוונה זו ,בתמורה לטובת הנאה אישית. קבוצת הקושרים נתפסה והועמדה למשפט,שנמשך שלוש שנים. טיראדנטס נדון למוות. הוא נתלה בריו. גופתו בותרה וחלקיה פוזרו במקומות שונים, כאקט ראווה והרתעה של הממשל הפורטוגלי. ראשו הוצב על עמוד בכיכר המרכזית של אורו פראטו, כיכר הנושאת היום את שמו. מאז הפך טיראדנטס לגיבור הלאומי מספר אחד של ברזיל. יום השנה למותו,21 לאפריל, הוא יום חג לאומי ושבתון בברזיל. שמו הונצח במקומות שונים בברזיל, לרבות עיר הקרויה בשמו במינאס ז'ראיס, בה נבקר בהמשך.

טיראדנטס נולד למשפחה ענייה. הוא התייתם מהוריו בילדותו. היה חסר השכלה פורמלית. למחייתו עסק בעקירת שניים ( מכאן מקור שמו - טיראדנטס, משמע "חולץ שן") , עבד במכרות וגם כרועה. בהמשך הוא התגייס לגדוד צבא של פורטוגל באזור מינאס ז'ראיס ושרת כקצין בתפקיד זוטר. שם הוא נחשף לניצול משאבי ברזיל ע"י השלטון הפורטוגלי . במסגרת תפקידו היה עליו ללוות משלוחים של מחצבים וסחורות ממינאס לנמל של ריו, בדרכם לפורטוגל. בריו הוא נפגש עם אנשים ונחשף לרעיונות ליברליים ולאומיים. בשלב מסוים הוא שוחרר מהצבא והחליט להצטרף לתנועת ההתנגדות של מינאס. במהרה הוא עמד בראש תנועה זו ויזם את המרד, שסופה סופר.

הדמות השנייה המפורסמת מבני אורו פראטו הוא אנטוניו פרנסיסקו ליסבואה Antônio Francisco Lisboa הידוע בכינוי אלייז'אדיניו Aleijadinho ("הנכה הקטן"). אלייז'אדיניו נחשב לגדול האמנים שפעלו בברזיל אי פעם. אמן יוצא דופן שרבים השוו אותו למיכאלאנג'לו. הוא גילף באבן מקומית ובעץ וגם צייר ועיצב. עיקר עבודותיו היו בשרות הכנסייה. העבודה המרגשת והמפורסמת ביותר שלו נקראת "הנביאים" The Prophets , אליה אתייחס בהמשך. סיפורו האישי מרגש.

בסביבות גיל 40, אלייזא'דיניו חלה, כנראה בצרעת. כתוצאה מכך הוא איבד את אצבעות ידיו ורגליו ואת יכולת תפקוד הגפיים התחתונות. מכאן מקור כינויו "הנכה הקטן". הוא לא ויתר על המשך היצירה שלו כאמן. הוא המשיך לפסל בשכיבה ותוך שהוא מלפף בחבל פטיש ומפסלת, קושר אותם לידיו, בסיוע חניכיו ומפסל וחוצב. הוא נעזר בעבודתו בתלמידים ובעוזרים ,שפעלו על פי הנחיותיו. כך הוא עיצב ועיטר חזיתות של כנסיות באזור זה של "דרך המלך" במינאס ז'ראיס, פיסל אלמנטים רבים בתוך הכנסיות וגולת הכותרת פסלי 12 הנביאים בקונגוניאס Congonhas. לאחר שחלה,המשיך אלייז'אדיניו ליצור עוד כמעט 35 שנה,בנכותו הקשה. הוא נמנע מלהופיע בציבור ועבד בלילות.

אלייז'אדיניו למד את סגנון אומנות הרוקוקו שהיה מקובל באירופה ,מתוך תמונות.הוא הושפע מכך,אולם פיתח סגנון משל עצמו, "בארוק של מינאס ז'ראיס". סגנון, שביטא את רוח התקופה תחת השלטון הקולניאלי פורטוגלי. זה,המתבסס על אבן ועץ מקומיים. הוא הוכר ע"י ממשלת ברזיל כגדול האמנים שלה וב 1973 קיבל מטעמה תואר של פטרון האמנות במדינה. אלייזדיניו קבור בכנסייה Church of Our Lady of Conception of Antonio Dias באורו פראטו , מתחת לרצפת עץ, עליה יש ציון שמו.

אלייז'אדיניו (1814-1738) נולד לאשה שחורה שהיתה עבד והרתה לאדונה הלבן. אביו של אלייז'אדיניו היה נגר פורטוגלי שהיגר לברזיל. ברבות הימים, כשאלייז'אדיניו היה נער,אביו נישא לאישה לבנה והיה לאדריכל, שגם גילף באבן (בכנסיית פילאר באורו פראטו מצויות בין היתר עבודות של האב). כך גדל אלייז'אדיניו כבן ממזר וחריג בחצר אביו. אלייזאד'יניו היה מולטי. באותה תקופה מולטים היו מופלים לרעה ולא היו להם זכויות, לרבות איסור על כניסה לכנסייה. סביר שמוצאו לא הקל עליו ביצירתו. זהו סיפור מרגש על אדם מרגש ,שיצר עבודות מרגשות ומרשימות, שאת עיקרן נראה בטיולנו זה.

הרחבתי בתיאור על שתי דמויות אלה,משום שכל המטייל במסלול הערים הקולוניאליות של מינאס ז'ראיס, יידרש אליהן, מספר פעמים,במהלך ביקור כאן.

מסלול טיול מומלץ

המקומות שכדאי ומומלץ לבקר בהם במסלול טיול זה של הערים הקולוניאליות של מינאס ז'ראיס, הם:

כל המקומות הנ"ל, למעט דיאמנטינה, נמצאים בקרבה גאוגרפית האחד מהשני, מדרום לעיר הגדולה בלו הוריזונטה Belo Horizonte. דיאמנטינה מרוחקת ומצויה מצפון לבלו הוריזונטה ולכן ויתרנו על ביקור בה. כולם,חוץ מקונגוניאס ואיניוטים הוכרו כאתרי מורשת עולמיים,ע"י אנסק"ו. אתר מתחם הכנסייה בקונגוניאס בה עבודות אלייזאדיניו ,כולל "הנביאים", הוכר אף הוא כאתר מורשת עולמית.

איניוטים הוא שם של מוזיאון אומנות עכשווית המציג עבודותיו בשטח פתוח של גנים,כ 60 ק"מ מבלו הוריזונטה. מוזיאון פתוח outdoor זה לאומנות, נחשב מהחשובים והטובים מסוגו בעולם. הביקור במקום ראוי ומומלץ. זה מחייב להקדיש לו יום שלם (כולל נסיעה הלוך ושוב מבלו הוריזונטה ) . לא ביקרנו כאן ,מאחר והגבלנו ביקורנו בברזיל ל 19 יום.

אנו טיילנו באזור זה ארבעה ימים - שלושה ימים נטו במינאס ז'ראיס ועוד יום נסיעה מטיראדנטס לריו דה ז'נרו ,כולל ביקור בדרך בעיר פטרופוליס Petropolis . יום וחצי טיילנו באורו פראטו (לינה-לילה אחד), חצי יום במאריאנה וקונגוניאס, יום בטיראדנטס ובסן ז'ואו דל ראי (שני לילות לינה כאן).

בדיעבד ,מומלץ להוסיף עוד שלושה ימי ביקור באזור מקסים זה. יום לאורו פראטו, יום למריאנה וקונגוניאס ויום לביקור באיניוטים. מי שמתכוון לטוס לבלו הוריזונטה ולבצע טיול באזור זה ,כדאי שיקדיש לו שבעה ימים .

הערה נוספת - ביום שני בשבוע מרבית הכנסיות והמוזיאונים סגורים. עם זאת, עדיין ניתן לטייל ביום זה ברחובות, גלריות וכו' ויש גם מספר מקומות, גם אם מעטים, הפתוחים לקהל.

מסלול טיול 7 ימים (נטו)

המסלול שיוצע להלן מתחיל בבלו הוריזונטה ומסתיים בריו דה ז'נרו, או פראטי Paraty. זהו מסלול המומלץ על ידי, למי שיכול להקצות לו מסגרת זמן של שבוע.

יום 1: נסיעה מבלו הוריזונטה לאיניוטים, ביקור באיניוטים וחזרה לבלו הוריזונטה ( לינה בבלו הוריזונטה ,או באורו פראטו). ההנחה היא, שמגיעים מוקדם בבוקר ,או ערב קודם, לבלו הוריזונטה.

ימים 3-2 : ביקור באורו פראטו (יומיים נטו). לינה שני לילות באורו פראטו. לחילופין,בלילה השני ללון במריאנה.

יום 4 : ביקור במריאנה וקונגוניאס. חצי יום ביקור במריאנה. נסיעה שעה וחצי לקונגוניאס. ביקור 3-2 שעות בקונגוניאס . לינה בקונגוניאס, או לחילופין, נסיעה שעתיים לטיראדנטס ולינה בטיראדנטס .

ימים 6-5: ביקור בטיראדנטס ובסן ז'ואו דל ראיי . לינה 3-2 לילות בטיראדנטס.

יום 7: נסיעה ברכב מטיראנטס לפטרופוליס ( 4 שעות) . ביקור וארוחת צהריים בפטרופוליס (3 שעות), נסיעה מפטרופוליס לריו ( שעתיים),או לפראטי Parati (כארבע שעות).

יומן טיול מפורט- 4 ימים נטו

להלן יוצג יומן טיול עצמאי, כפי שבוצע על ידנו בפועל, במשך ארבעה ימים.

יום 1, יום א' – אורו פראטו Ouro Preto

אורו פראטו היא עיר הנמצאת בגובה של 1179 מ' , כ 100 ק"מ דר' מז' לבלו הוריזונטה.העיר הוקמה בשנת 1698 תחת השם וילה ריקה Vila Rica ,שהוחלף בעקבות קדחת הבהלה לזהב לאורו פראטו. היא מונה היום (שנת 2020) כ 75 אלף נפש.יש בה מספר אוניברסיטאות ,בהן כ 18 אלפי תלמידים מכל רחבי ברזיל. כלכלת העיר בעיקר על תיירות ,מכרות ותעשיית מתכות.

משמעות השם אורו פראטו,היא "זהב שחור" , על שם מתכת הזהב ,המעורבת בברזל, שנמצאה כאן. בעקבות גילוי מחצבים יקרים בקרבתה. הזהב התגלה בראשית המאה ה 18 ומייד החלה "בהלת זהב", שמשכה אליה עשרות אלפי אנשים, במשך כל המאה ה 18 וה 19. עקב כך, העיר היתה מהערים הגדולות והחשובות בצפון ודרום אמריקה כולה. בשנת 1750 חיו בה 110 אלף איש (פי שתיים מניו יורק והרבה יותר מריו דה ז'נרו שמנתה אז כ 20 אלף איש).

אין פלא שכאן נוצרה ופעלה תנועת ההתנגדות והמרי, נגד השלטון הקולוניאלי של פורטוגל, שהחזיקה בעיר זו בסיסי צבא. מלך פורטוגל ,שגלה בברזיל ושלט גם בה, היה ער לרחשי ההתנגדות. בשנת 1822 נשא המלך נאום מפורסם, בו הוא הכריז ביוזמתו על מתן עצמאות למדינה. כך ברזיל קיבלה את עצמאותה ללא קרב. מלך זה חזר לפורטוגל והותיר את בנו דום פדרו הראשון, להיות המלך הראשון של ברזיל העצמאית. האחרון העניק לאורו פראטו את התואר עיר אימפריאלית, משום חשיבותה. הוא הקים בעיר בתי ספר להכשרת מהנדסים, רוקחים, מומחים למתכות ולכרייה ועוד.

המקומות בהן ביקרנו היום היו:

 • שוק היפי מרקט בבלו הוריזונטה
 • סיור פנורמי באורו פראטו
 • כנסיית סן פרנסיסקו דה אסיסי
 • כיכר טיראדנטס
 • מוזיאון הכסף ומרתף העבדים Museum Casa da Moeda
 • פסטיבל הנקרא קונגאדו Congado

הנה פרוט תיאור טיולנו ביום הראשון להגעתנו למינאס ז'ראיס ולאורו פראטו.

0900 הגעה לבלו הוריזונטה, בטיסת בוקר מוקדמת מסלבדור Salvador de Bahia . ביום ראשון בשבוע מתקיים בעיר היפי מרקט ( 1400-0800),הקרוי Feira de Arte e Artesanato at Belo Horizonte . זהו שוק פתוח מסודר ומאורגן ובו שורות של דוכנים לממכר דברי מלאכת יד ,אומנות ,ביגוד אוכל רחוב. נמצא ברחוב בו גם חנויות לרוב, הקרוי Avenida Afonso Pena . סביב השוק יש אוירה של הפנינג ומקומיים רבים באים לכאן. ביקרנו בשוק פופולרי וגדול זה ויצאנו מאוכזבים. ציפינו לשוק אוטנטי וראינו שוק המזכיר את זה של עבודות היד בנחלת בנימין תל אביב, מבלי לפגוע באחרון. לא התעכבנו הרבה והמשכנו בנסיעה לאורו פראטו, אליה הגענו ב 1200 בצהריים.

אחה"צ ערכנו סיור פנורמי קצר בעיר. עיר קולוניאלית,עם רחובות צרים מרוצפי אבן . אין בה כמעט בנייה מודרנית.

נכנסנו גם לבקר באתר התיירות מספר אחד של העיר - כנסיית סן פרנסיסקו דה אסיסי Sao Francisco de Assisi .כנסיה זו היא דוגמא מעולה לסגנון האדריכלות והעיצוב של הבארוק הברזילאי,שאלייז'אדינו היה ממפתחיו ויוצריו.הכנסיה נבנתה בשנים 1796-1766. אלייז'אדינו פעל בעיצוב ובהקמת חזית הכנסייה ובגילוף הפסלים ששולבו בה .הוא גם יצר בתוך הכנסייה את הבימה pulpit ממנה נושא הכומר את דרשתו ואלמנטים פיסוליים ועיצוביים נוספים. הכנסייה מרהיבה בעיצובה ותקרתה מרשימה במיוחד. תקרת הכנסייה האובלית מצוירת בגוון של תכלת שמיים . בה מרחפים עשרות מלאכים בגוונים של חום, עם עיטורים בוורוד ואדום, סביב לדמותה של האם הקדושה. התוצאה יפהפייה . הבימות Pulpits מהן נישאות דרשות מצופות בגילופי אבן soap stone שנעשו ע"י אלייז'אדיניו. לטעמי, אין להחמיץ ביקור בכנסייה זו.

לאחר מכן ביקרנו בכיכר המרכזית של העיר "כיכר טיראדנטס" Praça Tiradentes , המצויה בקרבת כנסיית סן פרנסיסקו.

בהמשך,ביקרנו במוזיאון הקרוי Museum Casa da Moeda . הסיבה העיקרית לביקור כאן,היא שבמרתף המוזיאון שוכנו בעבר עבדים. במקום יש תצוגה של אמצעים ואביזרים ששימשו את העבדים בחייהם כאן. לרבות אמצעי ענישה,אביזרים בהם קשרו עבדים, בין אם למנוע בריחה ובין אם לענישה, כלי בישול ועוד ועוד. אסור לצלם במרתף זה. המוזיאון עצמו הוא מוזיאון לכסף ולהיסטוריה של הכסף והמטבעות בברזיל. יש בו מספר קומות,בהן עברנו במהירות וייחדנו עיקר זמננו כאן לביקור במרתף העבדים.

מרתף העבדים במוזיאון זה, מנציח תקופה אפילה של עבדות בעולם,בברזיל וגם באזור זה. תקופה של שלוש מאות שנה (מאמצע המאה ה 16 עד אמצע המאה ה 19) בה חלק ניכר מכוח העבודה בברזיל היה של עבדים. רובם המוחלט היו אנשים שנחטפו מאפריקה . בתקופה זו יובאו לברזיל כ 5.5 מיליון עבדים מאפריקה !!! בשנת קבלת העצמאות, מנתה ברזיל כמיליון נפש, מהם 30% עבדים. תעשיית המכרות במינאס ז'ראיס נשענה בעיקר על העבדים שהועסקו בכרייה בתנאים קשים מנשוא. . תהליך ביטול העבדות בברזיל החל בהדרגה בראשית המאה ה 19 והסתיים ב 1888. ברזיל הנוכחית, מנציחה בצנעה תקופה מכוערת זו בתולדותיה, במספר מוזיאונים. בריו דה ז'נרו ,סיפור העבדות בברזיל מוצג בצורה מצוינת במוזיאון הלאומי להיסטוריה של ברזיל.

לקראת סיום פעילות היום, המדריך המעולה שלנו מת'יאוס קוסטה מודיע לנו שבשעה 1630 מתקיים פסטיבל מיוחד בעיר. פסטיבל המתרחש אחת לשנה, ביום ראשון השני של חודש ינואר . למזלנו אנו כאן בעיתוי זה. המדובר בפסטיבל הנקרא קונגאדו Congado וכן Festa do Reinado . הפסטיבל נקרא גם Congado de Nossa Senhora do Rosário e Santa Efigênia . זהו פסטיבל דתי המתחיל בכנסיית Igreja de Santa Efigênia הנמצאת בגבעה ונמשך בתהלוכה המסתיימת בחצר כנסייה קטנה הנקראת Capela Padre Faria . הפסטיבל מנציח את השורשים האפריקאים של חלק מאוכלוסיית ברזיל. החוגגים הם ברזילאים ששורשיהם באפריקה. חוגגים בשירה, ריקוד ונגינה. חוויה מעניינת ובלתי צפויה.

מאות אנשים משתתפים בהילולה. רובם לובשים לבן ,מנגנים בתופים וכלי נשיפה. המשתתפים כמו מציגים במחזה, תוך שירה וריקוד. הצבעוניות במקום חוגגת. אנו צופים במחזה ,שנמשך כשעה וחצי בהנאה רבה. בשלב מסוים ,אנו מוזמנים להיכנס לכנסיה, מציגים בפנינו מספר אנשים המארגנים את האירוע ובעזרת המדריך, אנו מתקשרים עימם. עיקר הפעילות היא בחצר הכנסייה. אנו רואים מקומיים המייצגים בלבוש ובסרטים מלך ומלכה של קונגו , עם דגל ונס. מה למלכי קונגו ולכאן ?

הפסטיבל נוצר ע"י צאצא של מלך קונגו בשם גלנגה Galanga .צאצא זה שועבד לעבד במינאס ז'ראיס וקיבל את השם פרנציסקו. עפ"י המסופר, הוא קיבל אפשרות למצוא זהב במכרה נטוש באזור. בזהב שמצא הוא קנה שחרור מעבדות לעצמו, לילדו ולעוד כ 300 עבדים. כאדם חופשי, באחת מהכנסיות במינאס פרנציסקו נתקל בקדושה שחורה בשם Santa Efigênia והוקסם ממנה. לכבודה וכתודה לה, הוא הכריז בשנת 1747 על מסיבה לחגיגת השחרור מעבדות שלו ושל חבריו. זו הייתה חגיגת הקונגאדו Congado הראשונה. החוגגים במהלך אירוע זה הכתירו את פרנציסקו, הוא גלגה, כמלך קונגו של ברזיל ונתנו לו את השם צ'יקו ראי Chico Rei . זהו סיפור ואולי גם אגדה, שקיבלו צביון של פסטיבל, או פולחן, לציון "דע מהיכן באנו " ואת השחרור מעבדות רגעים לפני חשיכה הסתיים אירוע זה. כך סיימנו בהתעלות רוח ,יום ראשון באורו פראטו המקסימה.

לינה באורו פראטו במלון Hotel Pousada Clássica. זהו מלון ברמה בינונית, אך במיקום מרכזי וטוב.

יום 2, יום ב' – אורו פראטו, מריאנה  Mariana, קונגוניאסCongonhas

מקומות הביקור והפעילויות היום היו:

 • סיור פנורמי רכוב ותצפיות מגבוה על אורו פראטו.
 • כיכר מאריה דירסאו Largo Marilia de Dirceu באורו פראטו.
 • כנסיית פילאר Basílica Nossa Senhora do Pilar באורו פראטו.
 • מכרה זהב וולוסו Mina Du Veloso, באורו פראטו.
 • חנות מפעל באורו פראטו לדברי אומנות, מלאכת יד,אבנים יקרות ותכשיטים ARTESANATOS IMPERIAL GEMAS.
 • שוק פתוח לעבודות גילוף באבן "הסבון ", מלאכת יד ומזכרות Feira de Pedra Sabão באורו פראטו.
 • מרכז העיר ההיסטורית של מריאנה Mariana .
 • מתחם כנסיית בום חסוס Santuário do Bom Jesus de Matosinhos בעיירה קונגוניאס Congonhas, כולל יצירת "הנביאים "

להלן פירוט:

0800 סיור פנורמי רכוב,כולל מספר תצפיות על העיר ממקומות גבוהים. בהמשך טיול רכוב ורגלי במספר רחובות מעניינים ויפים .

מעניין במיוחד היה הביקור בכיכר מאריה דירסאו Largo Marilia de Dirceu . בקרבת הכיכר נמצאת מזרקה הנושאת את שמה של מאריה דירסאו Fonte Marília de Dirceu, שעוצבה ונוצרה ע"י אלייז'אדיניו . מי היתה מאריה זו ? זהו סיפור מקומי על שניים. על מאריה ועל אנטוניו. סיפור מקומי שהפך להיות סיפור אהבה מפורסם בברזיל כולה. סיפור שהפך את השניים לרומיאו וג'ולייט של ברזיל. עם סיום אחר. מאריה,היתה נערה יפהפייה, בת למשפחת עשירים. היא התגוררה עם משפחתה, בשלהי המאה ה 18, בבית סמוך, עליו כמו נשענת המזרקה. מאריה בת 13 ואנטוניו בן 33. אנטוניו משורר המאוהב במאריה, אך מאריה הובטחה ע" משפחתה לאחר. אנטוניו אינו מוותר. הוא כתב לה שירי אהבה והעבירם אליה דרך חלונה. מאריה התאהבה בו, אף שלא יכלה לממש אהבתה. אותו אנטוניו הוא Tomás António Gonzaga אחד מחבורת 12 הקושרים נגד פורטוגל של טיראדנטס. אדם משכיל , עורך דין ובעל אמצעים. כשנחשפה חבורת הקושרים בשנת 1789, הוא נאסר והועמד למשפט . הוא בילה בכלא במדינת ריו בברזיל כשלוש שנים . בשנות המאסר בברזיל הוא מתארס למאריה ומתחיל לפרסם את השירים שכתב לה בסדרת ספרי שירה. מהכלא בברזיל אנטוניו גונזאגה הוגלה למוזמביק שבאפריקה. הוא נשאר שם מספר שנים ומאריה ממתינה ומחכה לו בציפיה שישוב. אבל אנטוניו, חי חיים טובים במוזמביק ולא שש לשוב לברזיל. מאריה חיכתה לאהובה.

אנטוניו גונזגה מצידו,נטש אהבתו והתחייבותו למאריה. משפחה של עשיר פורטוגלי במוזמביק, פרשה עליו את חסותה. הוא נישא לבת משפחה זו והוליד ילדים. אנטוניו נפטר במוזמביק בשנת 1810 (עצמותיו ב"מוזיאון תנועת ההתנגדות" Museu da Inconfidência באורו פראטו) . מאריה אפשר שלא ידעה על גורלו של אנטוניו באפריקה. ידוע כי לא נישאה עד יום מותה. היא נפטרה באורו פרטו בשנת 1853, בגיל 83 ( שמה המלא והרשמי היה Maria Doroteia Joaquina de Seixas Brandão ).

זהו סיפור אהבה ברזילאי. על זו שחיכתה וזה שלא. סיפור מהחיים, עם סוף עצוב.

סיפורה של מאריה זו הפך אותה לדמות לאומית. היא הונצחה בדרכים שונות בברזיל. עיר במדינת סן פאולו קרויה בשם Marília ,על שמה. הונפק בול עם דמותה ועוד ועוד. מצאתי שזהו סיפור יפה ובחרתי להביאו כאן.

בקרבת כיכר מאריה דירסאו נמצאת הכנסייה Our Lady of Concession church . כנסייה לבנה עם קונטור כתום בקצות המבנה שלה. זו אחת הכנסיות היפות והבולטות בקרבת מרכז העיר. ראינו את הכנסייה מבחוץ, שכן היום יום שני והכנסייה סגורה למבקרים.

משם נסענו לבקר בכנסיית פילאר Basílica Nossa Senhora do Pilar . כנסייה קתולית, שהקמתה החלה בשנת 1696 והושלמה כ 15-10 שנים מאוחר יותר. עיצובה הארכיטקטוני החיצוני נעשה בסגנון הבארוק ועיצובה הפנימי בסגנון הרוקוקו. היא נחשבת לעשירה ביותר במינאס ז'ראיס בגלל קישוטה הפנימי באלמנטים רבים, בציפוי זהב וכסף (כמות חריגה של כ 400 ק"ג אבקת זהב וכסף הושקעה כאן), לרבות מאות דמויות מגולפות של מלאכים. עבודות הגילוף באבן נעשו ע"י מנואל ליסבואה, אביו של אלייז'אדיניו. ציור התקרה נעשה ע"י João Carvalhaes . במרתף הכנסייה נמצא מוזיאון המציג פריטי אומנות הקשורים לדת הנוצרית ולכנסייה. כדאי לא לוותר על ביקור בכנסייה זו.

יעדנו הבא, ביקור באורו פראטו הוא מכרה זהב בשם וולוסו Mina Du Veloso . זהו מכרה זהב שסיים את תפקידו ואינו פעיל יותר, בו מתקיים סיור מודרך מעניין ומאלף . במהלך הסיור, אותו מוביל מדריך מהאתר, נכנסים למנהרות ולמחילות במכרה. המראות בתוך המכרה יפים. ממש רואים בסלע שכבות של זהב ואבנים יקרות, אותם מאיר בפנס מדריך המכרה. חוויה לימודית מעניינת. הביקור הוא נוח ואינו קשה פיזית. ההליכה היא במפלס אחד ,כשמדי פעם יש ללכת שפופים. יש תנאי תאורה סבירים בתוך המכרה. במהלך הסיור ניתן הסבר על עבודת הכרייה, יש הדגמות של מחצבים הנמצאים בסלע וכדומה. יחד עם זאת, בביקור זה לא חווים את הקשיים בעבודת הכרייה בהם התנסו הכורים במקום. לטעמי, הביקור כאן הוא בגדר חובה. בכניסה לאתר יש חנות מזכרות בה ניתן גם לרכוש אבנים טובות, במחיר סביר. יש באזור מכרה זהב נוסף ,בו נוהגים לבקר הקרוי Minas do Passagem , הנמצא כ 130 מ' מתחת לפני האדמה. מכרה זה הוא מהמאה ה 18 ונמצא בין אורו פראטו למריאנה. לא ביקרנו במכרה זה, שכן המדריך שלנו המליץ לבקר מכרה וולוסו.

בעת שביקרנו במכרה וולוסו ראיתי תלוי על קיר, ברחבת הכניסה למכרה וולוסו , צילום פנומנלי מפורסם של כורים במכרה בצפון ברזיל, הקרוי Serra Pelada . צילום של הצלם הברזילאי המצוין סבסטוא סלגאדו Sebastião Salgado משנת 1986 . זהו צילום בשחור לבן, אחד מסדרת צילומים, בו רואים מאות כורים הפועלים במכרה זהב ענק זה, ברגע של עימות עם מעסיקיהם . לצילום זה נחשפתי ,עת הוקרן בארץ הסרט המצוין "מלח הארץ" The Salt of the Earth , משנת 2014 . סרט דוקו המספר את סיפורו של צלם יוצא דופן זה סלגאדו .הסרט זכה בפרס סזאר (האוסקר הצרפתי ). מכרה פלאדה היה מהגדולים בברזיל, עבדו בו כמאה אלף איש והוא כבר אינו פעיל . מספר תמונות משם בקישור הבא: https://www.youtube.com/watch?v=kMIXAaA5E-M

קודם שעזבנו את אורו פראטו הלכנו לבקר חנות מפעל גדולה ומומלצת, בשולי העיר, המוכרת דברי אומנות . עבודות גילוף באבן, אבנים יקרות, תכשיטים, עבודות מלאכת יד שונות ,מזכרות ועוד. מבחר גדול ומגוון. לדעתי, מי שמעוניין ברכישת כגון אלה, זו החנות שהוא חייב לבקר בה. לא יצאנו בידיים ריקות. ניתן להתמקח ולהוריד כ 25% מהמחיר המבוקש. להלן פרטי חנות זו:

ARTESANATOS IMPERIAL GEMAS, Address: Avenida Pedro Aleixo, R. Cachoeira do Campo, 480, Ouro Preto - MG, 35400-000, Brazil. Tel. +55 31 3553-1838. Open daily 0800-1830.

כמו כן ביקרנו בשוק פתוח לעבודות מלאכת יד, מזכרות וגילוף באבן "הסבון ",  הקרוי Feira de PedraSabão (Feira de Artesanato). השוק נמצא בכיכר Largo De Coimbra ובו דוכנים לא מעטים. זהו שוק תיירותי נחמד. עם זאת, יש באורו פראטו מקומות איכותיים יותר לקניות מסוג זה.

להלן מידע על חנויות מומלצות נוספות, לדברי אומנות ו/או תכשיטים ואבנים יקרות באורו פראטו בהן לא ביקרנו:

IMPERIAL GEMAS BRASIL, Address: Praça Tiradentes, 74, Ouro Preto .תכשיטים ושעונים

ITA GEMAS, Address: Rua Conde de Bobadela 40, Ouro Preto, Minas Gerais, 35400–000, Brazil. Tel 031-3551–4895 . חנות מעולה לאבנים טובות ותכשיטים.

GOMIDES, Address: Beco da Mãe Chica 37, Ouro Preto, Minas Gerais, 35400–000, Brazil. Tel 031-3551–4571. חנות המוכרת פסלים מיוחדים. פתוחה בתיאום מראש בלבד.

Casa de artes ouro preto, Address: Rua Claúdio Manoel, 130 Ouro Prêto .Tel +55 31 3551-5793. גלריה לאומנות ולמזכרות.

Casa das Pedras. Address: Praça Tiradentes, 95, Ouro Preto. Tel. +55 31 3552-2953

הערה לחובבי קניות של אומנות ,דברי מלאכת יד ומזכרות - אורו פראטו זה המקום לקנות בו. המחירים כאן נמוכים ממשית מאשר במקומות אחרים, בברזיל ובכלל . והערה נוספת- בכניסה וביציאה מהערים הקולוניאליות, יש חנויות המוכרות דברי אנטיק, אומנות, מלאכת יד. למתעניינים, מומלץ להקצות זמן מיוחד לבחינת קניות במקומות אלה. כך באורו פראטו, טיראדנטס ויתכן במקומות נוספים.

בסביבות השעה 1430 עזבנו את אורו פראטו. בדיעבד, טעיתי שלא הקציתי זמן נוסף לעיירה מקסימה זו. לדעתי ,עיר קולוניאלית מיוחדת זו, שהייתה משיאי טיולנו בברזיל, מצדיקה שני ימי ביקור נטו לפחות. מי יודע, אולי עוד נחזור אליה.

אל העיירה מריאנה Mariana ( כ 47 אלף תושבים), המרוחקת כ 15 ק"מ מאורו פראטו, הגענו בשעה 1500 . עיירה קולוניאלית יפה. הראשונה שנבנתה במינאס ז'ראיס ,בסוף המאה ה 17. העיירה מונה היום (שנת 2020, כ 47 אלף נפש. היא משמשת מרכז למכרות פעילים באזור ונשענת גם על תיירות. הוכרזה כאתר לאומי בברזיל בשנת 1945.

ביקרנו כ 45 דקות במרכז העיר ההיסטורית . זהו זמן קצר מדי לביקור כאן, בעיירה ונדרשנו לו בגלל קוצר זמן. היה ראוי להקדיש למקום זה חצי יום לפחות. ביקרנו בכיכר מינאס ז'ראיס היפה Praca Minas Gerais , היא לב העיר. סביבה שתי כנסיות מרשימות , מבני ציבור, רחובות קולוניאליים יפים, עטורי חנויות ובתי אוכל. בעיירה מבנים קולוניאליים רבים שנבנו במחצית השנייה של המאה ה 18. רחוב דיריטה Rua Direita הוא רחוב חשוב בו מבנים קולוניאליים דו-קומתיים רבים. רחוב זה מחבר את כיכר נבס Neves עם כיכר סה Se ועם כיכר מינאס ז'ראיס. כיף לשוטט ברחובות כאן ולחוות את קסם העיירה.

משם המשכנו בנסיעה של כשעה ורבע אל העיירה קונגוניאס Congonhas, אליה הגענו בסביבות השעה 1700. קונגוניאס היא עיר תעשייתית המונה כ 50 אלף איש.

הביקור בקונגוניאס היה מרגש ומעניין במיוחד בגלל "הנביאים" The Prophets - יצירתו האלמותית של אלייז'אדיניו, "הנכה הקטן". יצירה הנחשבת לשיא יצירתו. יצירה שנעשתה כשאלייז'אדיניו כבר היה אדם זקן , חולה ובעל נכות קשה. הוא נעזר בעוזריו ויצר יצירה הנחשבת לשיא באומנות בת תקופתו, בקנה מידה עולמי. בזכות יצירה זו, העיר קיבלה פרסום עולמי ומושכת אליה תיירים.

יצירת "הנביאים" נמצאת בחזית של כנסייה הקרויה Santuário do Bom Jesus de Matosinhos . עבודת הנביאים, כוללת 12 פסלים של נביאים מספר התנ"ך (בפי הנוצרים, הברית הישנה). הם עומדים כניצבים ברחבה שלפני הכניסה לכנסיה, מצידי שני גרמי מדרגות סימטריים, העולים לרחבה זו. כל אחד מפסלי הנביאים נוצר מאבן אחת או שניים ובגודל טבעי של אדם. זאת, מאבן "סבון" מקומית soap stone. הדמות שניתנה להם, היא פרי דמיונו ופרשנותו של היוצר אלייז'אדיניו ורקעו התרבותי. כשמסתכלים על כל פסל בנפרד, יש תחושה שכל אחד מהם נמצא בתנועה . אופן מיקום הפסלים במרחב רחבת הכנסייה יוצר שילוב של דמויות בתנועה, כאילו קיבלו רוח חיים.

זיהוי הנביאים נעשה לפי כתובת החרוטה על כל פסל. הנביאים שאת דמותם יצר אלייז'אדיניו הם: ישעיהו, ירמיהו, יחזקאל, עמוס, דניאל, הושע, יואל, עובדיה, יונה, נחום, חבקוק וברוך. ברוך לא היה נביא. הכוונה לברוך בן נריה ,שהיה הסופר והעוזר של הנביא ירמיהו. הוא כלול כאן, משום חשיבותו של ירמיהו הנביא, ממנה נגזרת חשיבותו של ברוך. בכתבי קודש הנוצריים יש ספר הנקרא הספר של ברוך Book of Baruch.

כנסייה זו, הנקראת בום חסוס דה מטוסיניו, בנויה על גבעה המשקיפה על העיירה כולה. בניית הכנסייה וגרמי המדרגות הסימטריים, הושפעו מהעיצוב המרשים של כנסיית Bom Jesus do Monte שליד העיר בראגה Braga בפורטוגל. הכנסייה נבנתה בראשית המאה ה 19. יצירת הנביאים נעשתה בשנים 1805-1800 בסמיכות זמנים לבניית הכנסייה. .

במתחם חצר הכנסייה, במורדות הגבעה, בשטח מוריק מדשא ועצי דקל, עיצב אלייז'אדיניו שש קפלות קטנות (בתי תפילה) ,נפרדות וזהות בצורתן . בתוך כל קפלה מוצגת יצירה שגולפה ע"י אלייז'אדיניו ועוזריו מעצי ארז. כל יצירה מציגה מופע מחיי ישו. הדמויות ביצירה הן בגודל טבעי. אנו ביקרנו במתחם כולו , התרשמנו מיצירת "הנביאים" ומהיצירות בתוך הקפלות. אל תוך הכנסייה לא נכנסנו, משום שהייתה סגורה למבקרים (יום ב').

בכל חודש ספטמבר, יש עלייה לרגל אל כנסייה זו של כשש מאות אלף איש, במעין פסטיבל דתי. הכנסייה, בגלל יצירות הפסלים שבה ,הוכרה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו.

לאחר ביקור של כשעה במתחם הכנסייה הנ"ל בקונגוניאס , נסענו כשעתיים , אל העיירה טיראדנטס, ללינת לילה ( הגעה בשעה 2000).

לאחר התמקמות במלון, יצאנו לטייל באזור הכיכר המרכזית ולארוחת ערב במסעדה שהומלצה ע"י פקידת הקבלה במלון.

לינה בטיראדנטס , במלון מצוין ואיכותי, הנקרא Hotel Solar da Ponte , הנמצא במיקום מעולה, ממש ליד הכיכר המרכזית ובטווח הליכה קצרה ברגל לרחובות הראשיים, למסעדות ולחנויות של העיירה .

יום 3,יום ג' – טיראדנטס Tiradentes , סן ז'ואו דל ראי São João Del Rei

העיירה טיראדנטס מונה כ 7,000 נפש. זו עיירה קולוניאלית קטנה וקומפקטית ששופצה. כל פרנסתה היא על תיירות. עיירה נעימה שבתיה ההיסטוריים, הפכו לחנויות בוטיק, גלריות לאומנות ,עבודות מלאכת יד ומזכרות , מסעדות, ברים ועוד. במרכז העיירה כיכר מרכזית רחבה בשם לארגו דאס פוראס Largo das Forras ,המוקפת מסעדות וחנויות. הרחובות במרכז העיירה מרוצפים באבני חצץ גדולות, שההליכה בהם אינה נוחה. מדי פעם כרכרה רתומה לסוסים ,עוברת ברחוב ומסיעה תיירים .המראה הכללי מאוד יפה, שליו ונעים לעין. זו עיירה שכיף להיות בה. יש בה גם מסעדות מצוינות (ראו בהמשך) ופינוקים לתיירים. מקום בו ניתן לחוות את החיים הטובים. הרבה תיירים בעיירה , בעיקר ברזילאיים.

במהלך הבוקר ערכנו סיור רגלי ברחובות העיירה, אשר כלל ביקור במקומות הבאים:

 1. תצפית על העיר מכנסיית סן פרנציסקו דה פאולה Igreja São Francisco de Paula המשקיפה על טיראדנטס מגבעה. הגענו לכאן ברכב.
 2. שוקת ומזרקת מים יפה ומיוחדת ,הקרויה Chafariz de São José . מבנה המזרקה והשוקת ,כולל קיר גבוה ,בראשו צלב ובתחתיתו השוקת עצמה, בה יש מים גם היום. המבנה המצוי בשטח פתוח, הוקם בשנת 1749. לשוקת שלושה אזורי מים. האחד מים לשתיית אדם, השני מים לכביסה והשלישי מים להשקיית בעלי חיים. המים הובאו לכאן מנהר ,באמצעות תעלת מים אקוודוקט. במקום מסוים בשוקת ניתן היה להשחיז סכינים. השוקת היוותה מקום התכנסות אנושית, לפעילות רב תכליתית.
 3. כנסיית סנטו אנטוניו Igreja Matriz de Santo Antônio .זו הכנסייה היפה והעיקרית בטיראדנטס. הוקמה בסגנון הבארוק והרוקוקו, בשלהי המאה ה 18 וגם בהקמתה היה מעורב אלייז'אדיניו. יש בה יצירות שגולפו בעץ וצופו בזהב מהיפות בברזיל. נמצאת על גבעה. מרחבת הכניסה לכנסייה יש תצפית יפה על העיירה ועל הרחוב הראשי שלה הקרוי דירטה Rua Direita .
 4. בית העיריה Casa de Camara , הנמצא בבניין קולוניאלי יפה, בקרבת הכיכר המרכזית של העיירה.
 5. כנסיית רוסריו Igreja de Nossa Senhora do Rosário dos Pretos. כנסייה מרשימה שבנייתה החלה ב 1708 ע"י עבדים בזמנם הפנוי (כלומר בלילה) ולמענם. נחשבת לכנסייה של העבדים. בכנסיה דמויות רבות של קדושים שצבעם שחור. אנשים חשובים נקברו תחת רצפת הכנסייה וקיים מיספור של הקברים על גבי הרצפה.
 6. מוזיאון ובית ע"ש פדרה טולדו Museu Casa Padre Toledo . זהו מבנה של 18 חדרים ששימש בעבר את ביתו של האב טולדו ,כומר כנסייה, שהיה מהבולטים בתנועת ההתנגדות במינאס ז'ראיס לפורטוגל. תנועת Inconfidência Mineira. כאן נפגשה לראשונה קבוצת הקושרים של טיראדנטס. במוזיאון חפצי ריהוט ובית קולוניאליים שונים וציורי תקרה צבעוניים ומרשימים. כמו כן, מוצגים כאן מסמכים ומידע על תנועת ההתנגדות. ליד בית פדרו טולדו , ברחוב פדרו טולדו ,ניצבת אנדרטה המציגה את דמותו של טיראדנטס קצין הצבא Estátua de Tiradentes .
 7. הליכה רגלית ברחובות ראשיים של העיירה , Rua Padre Toledo & Resende Costa , Rua da Camara Rua Direita . רחובות זרועי אבני נחל, בהם מדי פעם עוברת כרכרה הרתומה לסוסים ומסיעה תיירים. דרך רחובות אלה הגענו למרבית האתרים שצוינו לעיל. מדרכות הרחובות צרות ולא נוחות להליכה.
 8. כיכר לארגו דס פוראס Largo das Forras היא הכיכר המרכזית של העיירה.

הסיור בטיראדנטס נמשך כשלוש וחצי שעות ולאחריו נסענו לבקר בעיר קולוניאלית סמוכה הקרויה סן ז'ואו דל ראיי São João Del Rei .

סן ז'ואו דל ראיי היא עיר בת כמאה אלף תושבים, המרוחקת כחצי שעה נסיעה מטיראדנטס. נוסדה בראשית המאה ה 18 והיא ידועה בארכיטקטורה הקולוניאלית פורטוגלית של רחובות ומבנים רבים בה. בעיר מספר כנסיות יפות שנבנו במאה ה . 18 בשונה מהערים הקולניאליות בהן ביקרנו עד כה, עיר זו יש בה חלקים מודרניים, בהם מבנים רבי קומות. אנו ביקרנו בחלק ההיסטורי של העיר, במקומות הבאים:

 1. כנסיית סן פרנציסקו דה אסיסי São Francisco de Assis . כנסייה יפהפייה בסגנון הבארוק שבנייתה הושלמה ב 1774 ובחזיתה כיכר יפה, בה עצי דקל ומדשאות. חזית הכנסייה עוצבה ונוצרה ע"י אלייז'אדיניו והיא נחשבת לאחת היפות במינאס ז'ראיס. גם בתוך הכנסייה יש מספר עבודות פיסול וגילוף באבן , שנעשו על ידו. בעורף חצר הכנסייה נמצא בית קברות מעניין, בו בתי קבר גדולים ומעוצבים. ביניהם קבור גם גיבור מקומי ולאומי בשם טרנקטו נביס Tancredo Neves . זה שנבחר כנשיא ברזיל בשנת 1985, מייד עם ביטול הדיקטטורה הצבאית, אולם לא זכה למלא תפקידו זה, עקב מוות פתאומי. דמות פופולרית ונערצת של מנהיג.
 2. רחוב קולוניאלי יפהפה בשם Rua Das Casas Torta ,או בשמו האחר Rua Santo Antonio. רחוב ציורי מתעקל, בו בתים צבעוניים ,בו גם היה ביתו של טרנקטו נביס . ברחוב זה עברה בעבר "דרך המלכים" ,שחיברה את סן פאולו עם ריו, דרך אורו פראטו ו סן ז'ואו דל ראיי . ברחוב זה גם ביקרנו בסטודיו של אומן, המגלף בעץ עבודות ,בעיקר דתיות, עבור כנסיות שונות. הוא הציג בפנינו את דרך עבודתו ומספר מעבודותיו. הנה פרטי האומן ששמו רונלדו נסימיינטו: Ronaldo Nascimento, Rua Santo Antonio 75A. http://www.ronaldonascimentomg.com .טל. +5132-3371-4609 .
 3. כיכר לארגו דו רוסריו Largo do Rosário , ממנה יוצא רחוב קסאס טורטה . כיכר קטנה הנמצאת ליד בניין Solar dos Neves , ביתו לשעבר של טרנקטו נביס Tancredo Neves, המשמש היום כמוזיאון (המוזיאון היה סגור ולא יכולנו לבקר בו). בכיכר נמצאת אנדרטה ובה פסל של מנהיג זה.
 4. פלוריניו Pelourinho .פלוריניו בפורטוגזית הוא "עמוד קלון" (באנגלית (Pillory) . עמוד עונשין בכיכר העיר ההיסטורית הישנה, מול בית העיריה הישן Antiga Casa da Câmara. עמוד עשוי אבן (מ 1813 כנראה) , שהוצב במקום בו הוענשו עבדים ע"י אדוניהם ובו בוצעו גזרי דין של בית המשפט המקומי. במקום היו גם אמצעי עינוי לעבדים, שהועלמו עם ביטול העבדות. קיומו של פלוריניו בכיכר העיר , בתקופה הקולוניאלית באמריקה הלטינית וגם בימי הביניים באירופה , היה נפוץ בערים רבות. לעיתים היה זה עמוד או מתקן מעץ אליו קשרו את הנענש תוך עינוי ,או הטלת עונש אחר, למען ייראו ויראו. הכיכר בה נמצא העמוד נקראת Praça Barão de Itambé , סמוך לרחוב Largo do Pelourinho. זאת , בקרבת כנסיית מרסס Igreja Nossa Senhora das Mercês , ליד כנסייה זו נמצא בית החולים Hospital Nossa Senhora das Mercês הנמצא במבנה קולוניאלי יפה.
 5. מוזיאון סן ז'ואו דל ראי Museu Regional de São João Del Rei . מוזיאון מעניין זה נמצא בבית אחוזה קולוניאלי בן שלוש קומות ופריטי ריהוט ואומנות מהמאות ה 18 וה 19. לא הצלחנו לבקר כאן משום שהמוזיאון היה סגור.

בסן ז'ואו דל ראיי ביקרנו כשלוש וחצי שעות, כולל ארוחת צהרים . משם חזרנו לטיראדנטס.

מוטלים לאהבה - בדרך חזרה המדריך שלנו מצביע על מוטל המכונה Love Motel . כך נחשפנו לתופעה מקובלת בברזיל של מוטלים שחדריהם מושכרים לפי שעות, לצורכי אהבה ומין. למוטלים שמות שונים, להם צמודה המילה מוטל. אפשר שמוטל בברזיל הוא שם נרדף למוטל לאהבה. המוטלים לאהבה נמצאים בצידי דרכים בין ערים וגם בתוך ערים כמו ריו. אגב, גם ביפן מקובלת תופעה זו של מלונות אהבה.

לקראת ערב, בטיראדנטס, נפרדנו מהמדריך המצוין שלנו מת'יאוס (פרטיו בהמשך) ושוטטנו ברחובות העיירה המרכזיים ובאזור הכיכר. החשיכה יורדת בעונה זו של השנה בסביבות השעה 1830. אכלנו ארוחת ערב במסעדה תאילנדית מצוינת, במרחק מספר רחובות והליכה ברגל מהמלון שלנו.

מסעדות מצוינות ומומלצות בטיראדנטס, בהן סעדנו:

Tragaluz Restaurante, addres: Rua Direita, 52 - Centro Histórico, Tiradentes. Closed on Tuesday.מסעדת שף מעולה. אוכל צרפתי וברזילאי.

Uaithai Tiradentes, address: Rua Padre Tolêdo, 157, Tiradentes . Closed on Monday. מסעדת שף מעולה. אוכל תאילנדי.

לינה בטיראדנטס במלון Hotel Solar da Ponte .

יום 4, יום ד – פטרופוליס Petrópolis, ריו דה ז'נרו

בשעה 0745 בבוקר יצאנו עם הנהג שלנו מיגל Migel , הדובר פורטוגזית בלבד ,אל עבר פטרופוליס וריו.

לאחר שיצאנו מטיראדנטס לכיוון פטרופוליס אנו רואים בצד הדרך ,ממש קרוב לטיראדנטס, חנויות ומחסנים של דברי אנטיק, אומנות ומלאכת יד. לא עוצרים מחוסר זמן. הנסיעה לפטרופוליס נמשכת כארבע שעות. לאחר מעט יותר משעתיים נסיעה אנו עוצרים להתרעננות במקום הנקרא Graal Juiz de Fora על כביש 040. זהו מתחם שרותי דרך לנוסעים ומטיילים מודרני ומסודר. בו מסעדה גדולה ומגוונת בסגנון קפיטריה , עם שירותים, חנויות מזכרות וכו'. מקום זה הוא חלק מרשת של מתחמים המעניקים שרותי דרך מצוינים, במקומות שונים בברזיל . רשת המתחמים נקראת GRAAL https://www.redegraal.com.br/ . מאוד מומלץ לעצור להפסקות בנסיעה במתחמי רשת זו.

לאחר כשעה חצי או שעתיים נסיעה נוספות הגענו לפטרופוליס.

פטרופוליס Petrópolis היא עיר במדינת ריו דה ז'נרו, בת כ 285 אלף תושבים (נכון לשנת 2015) . נמצאת כ 70 ק"מ צפונית לריו דה ז'נרו, באזור גבעי/הררי ירוק, שגובהו כ 840 מ'. מזג האויר בה נוח ,מיקומה והנוף באזור תרמו להיותה עיר קייט ונופש. העיר הוקמה במחצית הראשונה של המאה ה 18. הוכרה כעיר אימפריאלית (קיסרית) ע"י מלכי ברזיל. המלך פדרו השני הקים בה את ארמון הקיץ לו ולמשפחתו. הארמון משמש היום כמוזיאון הקרוי Museu Imperial והוא האטרקציה התיירותית העיקרית בעיר. יצוין כי הסופר היהודי אוסטרי, סטפאן צווייג ורעייתו נמלטו לכאן ב 1935,לאחר עליית הנאצים לשלטון. הם חיו בפטרופוליס עד להתאבדותם פה ב 1942.

הביקור בארמון הקיץ של מלך ברזיל היה מעניין וראוי. הביקור כולל את כל חדרי הארמון . אסור לצלם בתוך הארמון/מוזיאון.

ביקרנו באתר נוסף שהומלץ לנו עליו, הקרוי ארמון הזכוכית Palácio de Cristal . זהו מבנה שקירותיו זכוכית שקופה ,שהוקם ב 1884 להצגת תערוכות חקלאיות. משמש היום להצגת תערוכות ולאירועים. בהיעדר תערוכה, או אירוע מעניינים, הביקור כאן, לטעמי, מאכזב וניתן לוותר עליו.

בפטרופוליס אכלנו ארוחת צהרים מהנה במסעדת בשרים מומלצת , בסגנון "אכול כפי יכולתך", הקרויה Churrascaria Lago Sul . מלצרים מסתובבים בין השולחנות ומציעים סוג בשר ומאכלים שונים.

מפטרופוליס נסענו עוד כשעתיים אל ריו, אליה הגענו בסביבות השעה 1700 .

בכך הסתיים טיול קסום ומעניין בעיירות הקולוניאליות של מינאס ז'ראיס.

מדריכים, סוכנויות טיולים ושרותי תיירות במינאס ז'ראיס

לצורך ביצוע הטיול בערים הקולניאליות של מינאס ז'ראיס, הייתי בקשר עם גורמי התיירות הבאים:

 1. Kopa Turismo , Belo Horizonte - Whats App: +55 (31) 99730-4141. kopaturismo@gmail.com , www.kopaturismo.com.br

קופה טוריסמו היא סןכנות מצוינת שארגנה עבורנו את ארבעת ימי הטיול ,נשוא מאמר זה.

 1. Matheus Costa / Desbrava Minas Turismo Receptivo Travel Agency, Ouro Preto.

WhatsApp +5531-8653-3652. contacto@desbravaminastur.com.br , https://desbravaminasturismo.com.br/

מת'יאוס קוסטה הוא מדריך טיולים מעולה למסלול הערים הקןלניאליות במינאס ז'ראיס. מתגורר באורו פרטו. יש לו סוכנות טיולים הנקראת Desbrava Minas Turismo. הוא. הוא היה המדריך שלנו בטיול. נשלח אלינו ע"י סוכנות קופה Kopa . הוא נוהג וברשותו רכב המסיע 6 איש. דובר אנגלית טובה מאוד. התגורר באירופה מספר שנים. מדי פעם, מדריך טיולים באירופה לברזילאים. ללא ספק הוא המדריך המועדף לטיול באזור. מאוד מומלץ. כדאי ליצור עימו קשר ישירות.

 1. GTE Garagem Turismo e Eventos, Belo Horizonte – contato@garagemturismo.com.br , https://www.garagemturismo.com.br/

התקשורת עם GTE הייתה טובה מאוד .

 1. Guimarães Tour Turismo & Receptivo, Belo Horizonte- WhatsApp.: +55(31) 3421-4460 guimaraestour@guimaraestour.com.br

http://www.minasgerais.com.br/pt/apoio/belo-horizonte/guimaraes-tour-turismo-receptivo

התקשורת עם סוכנות זו לא הייתה יעילה עבורי, יתכן בגלל מגבלות שפה.

 1. Sueli Rutkowski – Tour guide. suelitourguide@gmail.com . Whats app +55 31 99298 7093 .

סואלי היא מדריכת תיירים דוברת אנגלית באורו פראטו. אין לה רכב . ניתן לשכור שרותיה להדרכה באורו פראטו. מחוץ לעיר היא צריכה לשכור נהג ורכב .

ANTT – Agência Nacional de Transportes : http://www.antt.gov.br/

E-mail: contato@nacionaltransportes.com סוכנות נסיעות ממשלתית המספקת שרותי הסעה עם נהג במינאס ז'ראיס,באהיה,סן פאולו ופורטלזה.

https://nacionaltransportes.com/blog/estradas-brasileiras/antt-voce-sabe-qual-funcao-da-agencia-nacional-de-transportes-terrestres/

מאמרים נוספים בבלוג זה אודות טיול בברזיל

ברזיל- המדריך המקיף למטייל העצמאי https://www.lametayel.co.il/he/node/1099195

ברזיל -המיטב של ריו דה ז'נרו https://www.lametayel.co.il/he/node/1099079

ברזיל – טיול בסלבדור ובאהיה https://www.lametayel.co.il/he/node/1100140

ברזיל – לטייל ב"דרך הרגשות" https://www.lametayel.co.il/he/node/1099387

ברזיל – שרותי תיירות https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193