רומא היא מהערים היפות והמעניינות ביותר לטיול באיטליה ובעולם בכלל. עיר קסומה. יש בה כיכרות (פיאצות) יפהפיות, שתוכננו ונבנו ע"י אדריכלים מהטובים שהיו באיטליה. יש בה אתרים היסטוריים ייחודיים, שנשתמרו מתקופת קיסרי רומא ומתקופות מאוחרות יותר. יש בה רחובות מקסימים שכיף לטייל בהם. היופי בולט וניכר כמעט בכל מקום. יש בה ארמונות, שווקים, כנסיות מעניינות ,מוזיאונים וגלריות לאומנות. וגם אוכל איטלקי משובח ואין סוף חנויות לחובבי הקניות. נוסיף לכך, שמדובר ביעד נגיש וקרוב לישראל (כשלוש וחצי שעות טיסה) .

טיול ברומא הוא בגדר חובה לכל המטייל בחו"ל. למי שנוסע לחו"ל בפעם הראשונה ,מומלץ שיעדו הראשון יהיה רומא. רומא היא עיר שיש לטייל בה לפחות חמישה -שישה ימים . ולחזור אליה שוב. ושוב. לטעמי, אין יעד באיטליה המשתווה לה מבחינת עושר המקומות לביקור ומידת העניין.

מאמר זה עוסק בשאלות מה לראות ברומא ? היכן ואיך לטייל ? כמה זמן נדרש לטייל ? כיצד לבנות תכנית ומסלולי טיול בעיר ? זהו מאמר אחד מתוך שניים בבלוג זה. המאמר השני נושאו “רומא-מידע נחוץ למטייל”, מוסר מידע חיוני ומשלים למבקר ברומא , המכסה נושאים כמו מתי לטייל, היכן ללון , מזג אויר, התמצאות כללית, תחבורה, מסעדות, קניות וכו' וכו'. הנה קישור למאמר השני ,שהוא בבחינת משלים למאמר זה:

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

כשמטיילים ברומא מתמקדים בדרך כלל במרכז ההיסטורי של רומא (להלן-מרכז העיר) ובצדק. זאת, אף כי יש מה לראות גם מחוץ למרכז ובסמוך לעיר.

במאמר זה נתמקד במרכז העיר. באופן כללי, אזור זה כולל את קריית הוותיקן ומצודת סן אנג'לו במערב . אזור טראסטוורה (מעבר לנהר הטיבר) וכן האזור העתיק בדרום ובדרום מערב. האזור שבין כיכר וונציה לתחנת הרכבות טרמיני במזרח ובצפון ואזור פארק וילה בורגזה ןכיכר דל פופולו בצפון.

לטייל במרכז רומא מומלץ לטייל בהליכה רגלית. לראות את רומא דרך הרגליים, זה לחוש אותה, לראות פינותיה היפות ולגלות את קסמה. הליכה מקצה לקצה של מרכז העיר תימשך כ 60-40 דקות. מומלץ ללכת עם נעלי הליכה טובות.. אפשר כמובן גם להסתייע בנסיעה במונית או במטרו (יש מעט תחנות מטרו במרכז).

רומא היא אחת הערים המתויירות ביותר בעולם (בעשיריה הראשונה). שני האתרים הפופולריים ביותר בקרב תיירים ברומא, הם הקוליסאום וקריית הוותיקן. יש אתרים נוספים כמו פיאצה (כיכר) די טרווי ,פיאצה נבונה, פיאצה אספניה והפנתיאון, שהם פופולריים לא פחות, אולם קשה לאסוף מידע על מספר המבקרים בהם כל שנה.

מקומות חובה לביקור

הנה סקירת מלאי קצרה של המקומות שכדאי מאוד לבקר בהם ברומא, בבחינת אין להחמיץ.

ששת הגדולים – הקוליסאום והפורום הרומאי, הפנתיאון, כיכר נבונה ,כיכר טרווי, והקפלה הסיסטינית שבוותיקן ,מוזיאון גלריה בורגזה.

כיכרות (פיאצות) – מעבר לכיכרות נבונה וטרווי יצוינו גם כיכר די פופולו, כיכר אספניה (ספרד), כיכר הרפובליקה, כיכר וונציה, כיכר קמפו די פיורי וכיכר רוטונדה (כיכר הפנתיאון). כל הכיכרות הללו מעוטרות במזרקות ואין להחמיץ ביקור בהן.

כנסיות – בזיליקת סנט פטרוס Bazilica di San Pietro בותיקן, כנסיית ג'סו Chiesa del Gesù , בזיליקת סנטה מריה סופרה מינרווה Santa Maria Sopra Minerva, בזיליקת סנטה מריה מג'ורה Basilica Papale di Santa Maria Maggiore , כנסיית מריה מגדלנה La Chiesa di Santa Maria Maddalena . יש נוספות הראויות לביקור, אם יש פנאי ורצון. הן יצוינו בהמשך.

ארמונות – ארמון ברבריני Palazzo Barberini ,ארמון קורסיני Palazzo Corsini , וילה פרנזינה Villa Farnesina, ארמון דוריה פמפילי Palazzo Doria Pamphilj , ארמון קולונה Pallazo Colonna. בכל הארמונות הללו יש מוזיאונים שהם חובה לחובבי אומנות.

מוזיאונים- גלריה בורגזה Galleria Borghese , מוזיאוני הוותיקן Musei Vaticani ,הכוללים את הקפלה הסיסטינית, פאלאצו די קונסרווטורי / מוזיאון גבעת הקפיטול (קמפדוליו) Palazzo dei Conservatori ,המוזיאון הרומאי הלאומי Museo Nazionale Romano , הכולל פריטים רבים מתקופות עתיקות של רומי ויוון (למוזיאון מספר סניפים ברחבי העיר, מומלץ לבקר בזה שבארמון מאסימו Palazzo Massimo) , המוזיאון לאומנות עתיקה Galleria Nazionale d'Arte Antica לו שני סניפים-בארמון ברבריני (העיקרי) ובארמון קורסיני. במוזיאונים אלה מוצגים יצירות אומנות ובחלקם פריטים ארכיאולוגיים חשובים.

רחובות לטייל בהם - יש רבים. הם לא בגדר חובה. אולם, מומלץ ללכת בהם במסגרת מסלולי הטיול בעיר.

מסלולי טיול

ביקרתי ברומא פעמים רבות, כולל לאחרונה. זו עיר שאני אוהב לחזור אליה שוב ושוב ולו גם לימים ספורים. במאמר זה יוצגו מספר מסלולי טיול ברומא שכדאי מאוד לעשותם. זאת, בהתבסס על ניסיוני ועל מידע שאספתי. כל אחד ממסלולי הטיול המוצעים כאן ,ניתן ורצוי לעשותו בהליכה רגלית. כולם במרכז העיר.

המידע הנמסר כאן לגבי כל מסלול, כולל יעדים ואתרים מומלצים לביקור במסגרת המסלול, לפי סדר גאוגרפי והיגיון הליכה. כמובן שניתן להפוך את סדר הביקור בתוך המסלול , לשלב בין מסלולים ואף לדלג על מקומות במסלול, לפי מידת העניין והזמן העומד לרשותכם.

בכיכרות העיקריות של העיר ובמקומות מסוימים, כדאי לבקר ביום וגם בשעת חשיכה. המראות ביום ובלילה שונים, יפים ומעניינים.

מסלול 1 - העיר העתיקה: הקוליסאום, הפורום הרומאי וגבעת הפלאטין . 4 עד 8 שעות טיול.

מסלול טיול זה הוא בעיני מהחשובים, המעניינים והמרגשים ביותר למבקר ברומא. האימפריה הרומית, שהשפיעה רבות על ההיסטוריה של עמינו, קמה לתחיה מוחשית לנגד עינינו. העיר העתיקה היא לב ליבה של בירת האימפריה הרומית.

העיר העתיקה נמצאת בחלק הדרומי של מרכז העיר, בקרבת תחנת מטרו בשם Colosseo , הנושאת את שם הקוליסאום . ניתן להגיע לכאן ברגל ממקומות שונים במרכז העיר. באזור העיר העתיקה ישנם מספר רב יחסית של אתרים ,בעיקר היסטוריים, שראוי לבקרם. יש מי שיחוש, שביקור בכולם ברצף, עלול להיות מעייף ועם תחושה של "יותר מדי היסטוריה" במסלול טיול אחד. לכן, ריכזתי את שלושת החשובים - קוליסאום, הפורום הרומאי וגבעת הפלאטין במסלול אחד. יעדים אחרים באזור העיר העתיקה שולבו במסלולים אחרים.

הקוליסאום Colosseum (באיטלקית Colosseo ) : כמעט כל תייר המבקר לראשונה ברומא, יבקר גם בקוליסאום, שבעיר העתיקה. זהו מבנה אמפיתאטרון ענק, בצורה אליפטית, בעל שלושה מפלסים. מבנה נדיר ומרשים, שהוקם במאה הראשונה לספירה, בימיהם של אספסינוס וטיטוס. המקום שימש להתכנסות של 70 אלף צופים ואולי יותר. בני רומא חזו בו באירועים ומופעים שונים. בין היתר, הושלכו כאן לזירה שבמרכז המבנה גלדיאטורים ,להילחם על חייהם. הם לחמו זה בזה וגם בחיות טרף . מלחמה על החיים,שהמוות תדיר כלול בה. הקוליסאום נמצא מרחק כ 700 מ' דר' מז' מכיכר ונציה Piazza Venezia . הוא מואר בלילה, כמו יתר פנינות התיירות של רומא.

שער קונסטנטין Arco di Constatino : זהו שער ניצחון הגדול ברומא, שהוקם בראשית המאה הרביעית, לציון ניצחון הקיסר קונסטנטין בקרב חשוב על הנהר הטיבר. קרב זה סיים את השתלטות קונסטנטין על האימפריה הרומית ותחילת הפיכת האימפריה לנוצרית. השער נמצא בין הקוליסאום לבין גבעת הפלטין. על השער, שגובהו כ 21 מ' עיטורים ותבליטים רבים. יתכן ששער הניצחון בפריז, שמראהו דומה ושהוקם בפקודת נפוליאון, קיבל השראה משער קונסטנטין. פרטים נוספים בקישור זה https://www.rome.net/colosseum

גבעת הפלטין Colle Palatino : גבעה בעיר העתיקה, בה התגוררו עשירי רומא, שליטיה ונכבדיה. הגבעה סמוכה מאוד לפורום הרומאי. מסלול ההליכה בגבעה הוא מעגלי. ניתן לבקר בה במספר אתרים מעניינים . כגון: ארמון דומוס פלאוויה Domus Flavia ארמונו של הקיסר דומיטיאנוס ,היפודרום Stadio ,מוזיאון, הבית הפרטי של אוגוסטוס ( טרם התמנה לקיסר), הבית של ליוויה (אשת אוגוסטוס) Casa di Livia. מי שצפה בסדרה "אני קלאודיוס" יתכן וזוכר את מעלליה של ליוויה זו. בגבעה גנים ירוקים יפים הם גני פארנזהGiardini di Farnese ועצי אורן ציוריים .מהגבעה נשקף מראה נפלא של הפורום הרומאי. פרטים נוספים בקישור זה: https://www.rome.net/palatine-hill

הפורום הרומאי Foro Romano – המרכז השלטוני הראשון שנבנה ברומא, ע"י שליטי האימפריה הרומית. כאן פעלו הסנאט, ובתי המשפט. כאן היה מרכז העיר. במקום שרדו מספר רב של מבנים. שיטוט ברחובות הפורום ,תוך כניסה לשרידי מבנים ,ממחיש את החיים במקום בתקופה ההיא. הפורום הוקם במאה החמישית לפנה"ס והיה פעיל במשך כ 900 שנה. זהו הפורום הרומאי הראשון ,העיקרי והמקורי. אחריו הןקמו מספר פרומים נוספים, ע"י קיסרים שונים, שאינם משתווים לו.

הפורום הרומאי כולל בין היתר את קשת טיטוס Arco di Tito . שער ניצחון שהוקם לציון ניצחונו של טיטוס על היהודים ביהודה , הגלייתם והחרבת ירושלים. לישראלים עניין מיוחד בביקור באתר זה. על גבי השער תחריטים המספרים סיפור זה. בין היתר מתוארים תהלוכת ניצחון ובה המנורה וכלים מבית המקדש וכן שיירת היהודים שהובאו לרומא מיהודה, כעבדים .

אתרים נוספים בפורום הם מקדש ונוס ורומא Tempio di Venere e Roma, קוריה Curia מבנה שהיה מקום מושבו של הסנאט הרומאי, מספר מבני כנסיה (בזיליקה), מקדשים נוספים ואפילו שער ניצחון נוסף. מומלץ להסתייע במפה של הפורום הרומאי, בעת ביקור כאן. את המפה ודפי הסבר ניתן לקבל במקום בו רוכשים את כרטיסי הכניסה.

הערות לגבי הסיור במסלול זה:

 • מומלץ לבצע הביקור בפורום הרומאי, בקוליסאום ובגבעת הפלטין עם הדרכה, אם כי ניתן לבקר גם עצמאית.
 • יש לרכוש כרטיסי כניסה לשלושת אתרים אלה (כרטיס משולב). בד"כ יש תורים וניתן לעקוף אותם ברכישה מוקדמת ובמחיר כרטיס יקר יותר. ניתן לרכוש כרטיס כניסה עם הדרכה בקבוצה, לשעה יעודה.
 • משך הזמן לביצוע מסלול זה מותנה במידת העניין שמגלה המבקר באתרים ובמספר המקומות בהם יבקש להעמיק. ניתן לטייל במסלול זה -4-3 שעות למקצרים ויום שלם למעמיקים יותר.
 • כדי לבקר בעיר העתיקה, בשלושת האתרים הנ"ל ,יש שתי כניסות, בהן גם ניתן לרכוש כרטיסי כניסה משולבים. האחת מהקוליסאום וממנו הולכים אל הפורום וגבעת הפלטין. הכניסה השנייה היא מגבעת הפלטין ,אל הפורום ומשם אל הקוליסאום. הכניסה לגבעת הפלטין היא ממורד רחוב Via di San Gregorio ,המחבר את הקולוסיאום עם גבעת הפלטין, לאורך מרגלות הגבעה ( 5 דקות הליכה מהקולוסיאום).
 • לטעמי מומלץ להתחיל הביקור במסלול זה דווקא בגבעת הפלטין. התור בכניסה קצר יותר, אם בכלל קיים. העלייה לגבעה מכניסה זו היא הדרגתית יותר ומוצלת יותר. יתרון נוסף-אם מבקרים קודם בגבעה ,הנמצאת 40 מטרים מעל הפורום הרומאי , ניתן לצפות ממנה, מלמעלה למטה, על הפורום כולו , להתרשם ולקבל מושג התמצאות ראשוני לגבי מקום אדיר וייחודי זה.
 • פרטים נוספים בקישור הבא:

https://www.museumsrome.com/en/colosseum-roman-forum-tickets/136-colosseum-and-roman-forum-tickets.html

מסלול 2 - אזור הפנתאון ופיאצה נבונה . 8-6 שעות.

מסלול טיול זה, הוא בעיני היפה ביותר ברומא. כל היפה והקסום בעיר זו, כאילו התרכז במכוון כאן.

זהו מסלול הליכה רגלית היוצא מפיאצה (כיכר) קולונה Piazza Colonna ,שברחוב קורסו Corso מערבה ,אל אזור קמפו די פיורי ופיאצה פארנזה. כמובן שניתן לטייל גם בכיוון ההפוך,

אזור זה הוא מהמקסימים שברומא. סביר שתרצו לחזור ולבקר בחלקים ממנו . האזור משופע באתרים, ברחובות שכיף לטייל בהם ובמקומות בהם כדאי לעצור לאתנחתא. טיילו כאן בניחותא וספגו את האווירה והמראות. את הקסם הרומאי.

הנה מספר אתרים ומקומות חשובים בהם כדאי לבקר ולראות.

פיאצה קולונה Piazza Colonna: נמצאת בערך באמצע רחוב קורסו (ליד רח' לארגו צ'יגי Largo (Chigi .קורסו הינו רחוב ארוך, ישר ומרכזי במרכז רומא, המחבר את פיאצה ונציה בדרום עם פיאצה די פופולו בצפון.

כיכר קולונה קיבלה את שמה משום העמוד ע"ש מרקוס אורליוס ורעייתו Colona di Marco Aurelio . העמוד ( (Colona) הוקם בשלהי המאה השנייה לספירה ע"י הקיסר קומודוס ,בנו של אורליוס. עמוד זה דומה לעמוד טריאנוס, שהוקם בעיר זו, 80 שנה לפניו. עמוד אורליוס מתאר בתבליט ספירלי את הקרבות של הקיסר מרקוס אורליוס נגד השבטים הגרמאניים. כדאי להתעכב ולצפות בעמוד זה, ששרד מתקופת האימפריה הרומית.

בכיכר נמצאת גם מזרקה הנקראת פונטנה די פיאצה קולונה Fontana di Piazza Colonna . המזרקה הוקמה במאה ה 16 ועברה מספר שיפוצים ושינויים מאז, בין היתר , ע"י האדריכל ברניני. במזרקה פסלי שני זוגות דולפינים , שזנבותיהם משולבים, בשני קצוות בריכת מים. המזרקות בכיכרות של רומא ,הן יפהפיות ומוסיפות חן רב לעיר.

לכיכר מבנה מלבני שאגפו הצפוני הוא ארמון צ'יגי Palazzo Chigi ,מקום מושב ממשלת איטליה. בצד המערבי ניצב ארמון וודקינד Palazzo Wedekind ובחזיתו 12 עמודים רומיים שהובאו לכאן מהעיר הרומאית הקדומה ווי Veii,ששכנה דרומית לרומא. מבנה זה משמש את משרד החינוך האיטלקי. באגף המזרחי של הכיכר נמצא מרכז קניות הקרוי Galleria Colonna . בצד הדרומי נמצא ארמון פראג'ולי Palazzo Ferrajoli וכנסיה.

פיאצה די מונטה סיטריו Piazza di Monte Citrio: כ 100 מ' מערבית לפיאצה קולונה ,מוליך רחוב Piazza di Monte Citrio אל כיכר יפה מאוד, הנושאת שם זה. באגף הצפוני של הכיכר נמצא ארמון מונטסיטריו Palazzo Montecitorio ,המשמש כמקום מושב הפרלמנט האיטלקי. הארמון תוכנן ע"י האדריכל והאמן המהולל ג'ובאני לורנצו ברניני Lorenzo Bernini [1598-1680] ,ששמו יוזכר עוד רבות בהמשך . בכיכר עצמה ניצב אובליסק הקרוי האובליסק של מונטסיטריו Obelisk of Montecitorio . זהו אובליסק מצרי, מעוטר בכתב חרטומים, מהמאה השביעית לפני הספירה שהובא לרומא ע"י אוגוסטוס המפורסם. הוא מילא תפקיד כשעון שמש. קיסרי האימפריה הרומית ומפקדי הצבא שלה בזזו מספר אובליסקים ממצריים והביאום לרומא העיר. היום מוצבים בעיר 12 עמודי אובליסק מהתקופה המצרית הקדומה.

פיאצה די פייטרה Piazza di Pietra ורחוב פאסטיני Via del Pastini: מהאגף הדרומי של כיכר פיאצה די מונטה סיטריו נחזור מזרחה על רחוב Via della Colonna Antonia כ 150 מ' ונפנה דרומה אל רחוב פיאצה די פייטרה Piazza di Pietra ולאחר כ 100 מ' נפנה מערבה (ימינה) אל כיכר פיאצה די פייטרה. בצד הדרומי של הכיכר נמצא אתר מקדש אדריאנוס Il Tempio Adriano ( או Temple of Hadrian ). מה שנותר מהמקדש, שהוקם כאן במאה השנייה לפני הספירה, היא חזית יפהפייה של מבנה, הכוללת 11 עמודים קורינתיים גדולים . מאחורי חזית זו הוקם מבנה המשמש לאירועים וטקסים שונים. בלילה יש כאן מופע אורות ,המבליט יופיו של המקום.

מכאן נמשיך ללכת מערבה על אותו רחוב המשנה את שמו לרחוב פאסטיני. זהו אחד הרחובות היפים ברומא, לטעמי. ללכת ברחוב ולהתרשם מהמראה הפיזי והאנושי שבו. נלך כ 200 מ' מערבה ונגיע אל בית קפה מפורסם, לו מוניטין כמי שמגיש את הקפה הטוב ביותר ברומא. הכוונה ל טאצה די אורו La Casa Del Caffè Tazza D'oro. הוא נמצא במפגש של רחוב פאסטיני עם רחוב Via Degli Oriani . לא תפספסו אותו. הוא עמוס בתיירים. אין כאן מקום ישיבה. שותים קפה בעמידה. מחיר כוס קפה אספרסו כמחצית ממחירו בישראל (יש אומרים כי מחיר זה מסובסד). תשקלו לעצור כאן לקפה לונגו Café Lungo (אספרסו ארוך באיטלקית). תשתו כאן קפה איטלקי איכותי, כפי שהאיטלקים שותים. בעמידה, על הדרך. תמשיכו מערבה עוד 50 מ' ותגיעו אל הפנתיאון.

הפנתיאון Pantheon: הפנתיאון , הוקם כמקדש לכל האלים. הוא הוקם לראשונה ע"י מרקוס אגריפה, ממפקדי צבאו של אוגוסטוס, בשנת 27 לפנה"ס. בחזית הבניין ישנה כתובת המציינת כי מרקוס אגריפה בנה את המבנה. המבנה נהרס בפגעי טבע ואש ונבנה מחדש ע"י הקיסר אדריאנוס, בראשית המאה השנייה לספירה. במאה השביעית הוסב המבנה לכנסיה, על שם הקדושה הנוצרית , סנטה מריה רוטונדה, דבר שסייע לשימור המקום. זהו מבנה גדול בממדיו (43 מטר גובהו) ומרשים ,שנשתמר בשלמותו כ 1900 שנים. בנייתו מבנה זה, בממדיו וצורתו, נחשבת להישג אדריכלי יוצא דופן של הרומאים. במשך השנים הפנתיאון נשדד ,ניזוק, וחלקו הפנימי שופץ ושוחזר. בחזיתו שדרה של 16 עמודים התומכים תקרה בצורת משולש, המשמשת כמבואה אל תוך המבנה. העיצוב הפנימי שלו מעניין, סימטרי והרמוני. בתוך המבנה כיפה ענקית. יש בו פסלי אלים עתיקים וגרמי שמיים-שמש, ירח וכוכבים. קבורים בו, בין היתר, שניים ממלכי איטליה וכן הצייר רפאל. הפנתיאון הוא אחד מהאתרים המתויירים ביותר ברומא. הוא נמצא באגף הדרומי של כיכר רוטונדה. הכניסה לפנתיאון היא ללא תשלום. שעות הביקור 1800-0900 בכל יום.

כיכר רוטונדה Piazza della Rotonda : כיכר רוטונדה היא מהכיכרות היפות ברומא. היא צופה על הפנתיאון הנמצא בפינה הדרומית שלה, יש בה עמוד אובליסק מצרי הקרוי Obelisco Macutèo ( בבסיסו דולפינים), וכן מזרקה יפהפייה Fontana del Pantheon ,שהוקמה בשנת 1575. הכיכר רחבה, מלבנית ושימשה במאה ה 19 כאזור שוק. היא מוקפת בתי קפה, מסעדות, חנויות ותיירים רבים פוקדים אותה. המקום שוקק חיים. הכיכר והפנתיאון מוארים בלילה. מומלץ לבקר כאן גם בלילה.

כנסיית מריה מגדלנה La chiesa di Santa Maria Maddalena: כנסייה זו נמצאת כ 100 מ' צפונית לכיכר רוטונדה , ברחוב ויה מגדלנה Via della Maddalena , פינת רחוב ויה אין אקוירו Via in Aquiro . זו כנסיה יפה, שנבנתה במאות ה 17 וה 18, המוקדשת למרים ממגדל (טבריה). לה חזית מצועצעת בסגנון רוקוקו. פנים הכנסייה ותקרתה מעוטרים בציורים ובאלמנטים אמנותיים רבים. כדאי לבקר.

פיאצה מינרווה Piazza della Minerva : יעדנו הבא היא כיכר מינרווה, הנמצאת בפינה הדר' מז' של הפנתיאון. נלך ברח' Piazza della Minerva ,שבצדו המזרחי של הפנתיאון , מרחק כ 70 מ' ונגיע לכיכר מלבנית זו . בצד הדרומי של הכיכר ניצב, איך לא, אובליסק מיוחד , Obelisco della Minerva , הקרוי גם הפיל והאובליסק. עמוד האובליסק גובהו כ 5.5 מטרים ונחשב לקצר ברומא. האובליסק הוצב על גבי פסל שיש של פיל ,שעוצב ע"י מיודענו לורנצו ברניני במאה ה17. האובליסק עצמו הוא מהמאה השישית לפנה"ס.

באגף המזרחי של כיכר מינרווה, נמצאת כנסיית סנטה מריה סופרה מינרווה Santa Maria sopra Minerva משמע, "מריה הקדושה מעל מינרווה". זאת משום, שכנסיה זו נבנתה על גבי אתר, בו שכן מקדש של האלה מינרווה (אתנה) ,היא אלת החוכמה. מומלץ להיכנס פנימה ולבקרה. זו כנסייה בסגנון גותי (גותית יחידה ברומא) , שהוקמה במאה השמינית לספירה ונבנתה מחדש במאה ה13. יש בה יצירות אומנות רבות מתקופת הרנסאנס וקבורים בה אפיפיורים ומפורסמים שונים. יש בה קפלות רבות (גומחות מעוגלות בקירות הכנסייה הצדדיים) המשמשות לתפילה. הכנסייה והקפלות מעוטרות בציורי קיר יפים. מכיכר מינרווה נלך מערבה, כ 80 מטר, ברחוב פיאצה צ'יארה Piazza du Santa Chiara , אל כיכר קטנה הנושאת שם זה. משם צפונה, עוד כ 70 מ', ברחוב ויה רוטונדה Via della Rotonda עד לפינה הדר' מע' של הפנתיאון. שם נפנה מערבה (שמאלה) אל רחוב ויה פלומבלה Via della Palombella ולאחר כ 100 מ' נגיע אל כיכר פיאצה אוסטאצ'יו Piazza di Sant'Eustachio.

פיאצה אוסטאצ'יו Piazza di Sant'Eustachio : בכיכר כנסייה יפה בשם בזיליקה סנט אוסטאצ'יו Basilica di Sant'Eustachio . זו כנסייה מהמאה השמינית לספירה, לה חזית יפה, שבקדקודה ראש של צבי. הביקור בה אינו חובה. בכיכר נמצא בית קפה מהמפורסמים ברומא, הקרוי Sant Eustachio il Caffè. גם לו מוניטין של מי שמגיש את הקפה הטוב ביותר ברומא. מומלץ להזמין כאן אספרסו, או כוס קפה הקרויה גראן קפה ספסיילה Gran Caffe Speciale .

"מתוקים" באזור הפנתיאון : ברחוב ברחוב ויה מדלנה Via della Maddalena ,בקרבת כנסיית מריה מגדלנה La chiesa di Santa Maria Maddalena, נמצאים שני אתרים מתוקים במיוחד. במספר 19 עד 23 ברחוב זה (בפינת רחוב Via del Coppelle וגם פינת רח' Via de Colegio Capranica ) נמצאת הגלידריה Gelateria Della Palma .זו מציעה עשרות טעמים של גלידה ואפילו של קינוחי מוס. בכל ביקור ברומא, אני משתדל לבקר כאן. ברחוב זה, בין הכנסייה לבין הגלידריה, במספר 12, נמצאת חנות השוקולד של לינט (מותג שוקולד שוויצרי איכותי, החביב עלי במיוחד). מוצרי החנות מיוצרים ברובם באיטליה ,במפעל של לינט המצוי מצפון למילנו.

גלידריה מפורסמת נוספת באזור, נקראת ג'יוליטי Giolitti . היא נמצאת באזור זה ברחוב Via degli Uffici del Vicario מספר 40. שתי הגלידריות שצוינו לעיל הן ברשימת 10 הגלידריות הטובות והפופולריות ברומא. תיירים יודעים זאת ומגיעים לכאן בהמוניהם.

איטליה ורומא ידועים, בין היתר, באיכות הגלידה הטובה והמגוונת שלהם ובצדק. עם זאת, עלי לומר שלטעמי, יש בישראל גלידריות טובות ואף טובות מאלה של רומא. זה רמז, שלא לפתח ציפיות יתר. כך גם אולי תופתעו לטובה.

פיאצה נבונה Piazza Navona: מאזור הפנתיאון נלך באחד הרחובות מערבה ונגיע אל יעדנו הבא, פיאצה נבונה. כיכר ענקית שהיא יהלום לכל כתר. מהיפות ומהמעניינות בעולם כולו. ולמי תודה ? כמובן, לג'ובאני לורנצו ברניני. ברניני, אדריכל ואמן ענק שפעל באיטליה במאה ה 17 ,תקופת הבארוק, הוא שתכנן ובנה כיכר זו כאתר מונומנטלי. הכיכר שצורתה אליפסה, נבנתה על חורבות זירת מרוצי סוסים ,שהוקמה כאן במאה הראשונה.

בכיכר שלוש מזרקות מדהימות. המרהיבה שבהן במרכז הכיכר ,היא מזרקת "ארבע הנהרות" ,שעוצבה ע"י ברניני. בארבעת צדי המזרקה ניצבים ארבע דמויות ,בתנוחות שונות, המייצגים את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם - נילוס, גנגס, דנובה וריו דל פלטה, המייצגים ארבע יבשות בהתאמה - אפריקה, אסיה, אירופה ואמריקה. מעל פסלי השיש של המזרקה מתרומם עמוד אובליסק. זו יצירת אמנות באבן מרגשת ומפעימה במיוחד.

שתי מזרקות מרגשות נוספות נמצאות בכל אחד משני צדי הכיכר. באגף הצפוני של הכיכר נמצאת המזרקה של נפטון Fontana del Nettuno ,שהוקמה במחצית השנייה של המאה ה 19. יש בה אלמנטים מיתולוגיים רומיים. במרכזם פסל אבן מרשים של נפטון הנלחם בתמנון. בשולי בריכת המזרקה מפוסלות דמויות מיתולוגיות שונות. יצירה מרהיבה. באגף הדרומי נמצאת המזרקה של מורו Fontana del Moro. במזרקה זו פסל אבן מרשים של מורי (כנוי לבן המוסלמים שפלשו לספרד ) ואולי של נפטון (אל הים), העומד בתוך קונכייה ונלחם בדולפין, מוקף בארבעה טריטונים ( שליחיו של אל הים). נפלא. שתי מזרקות אלה נמצאות ,כל אחת בתוך בריכת מים , כמו גם מזרקת "ארבע הנהרות".

המראה של הכיכר מכל כיוון יפהפה. תיירים ומקומיים רבים פוקדים מקום מקסים זה. מסביב לכיכר ישנם בתי קפה, מסעדות, גלידריות, וחנויות . בכיכר עצמה נמצאים גם אומנים המציירים ויוצרים במקום ומוכרים מרכולתם. זהו מקום של אוירת כיף והפנינג. כדאי לבקר כאן בשעות יום וגם בשעת ערב/לילה.

פיאצה פאסקינו Piazza Pasquino : נצא מהפינה הדר' מע' של כיכר נבונה ונלך מערבה אל רחוב Via di Pasquino כ 70 מ'. במפגש רחוב זה עם רחוב Via di S.Pantaleo נמצאת כיכר פיאצה פאסקינו. בצד שמאל של רחוב ויה די פאסקינו, ממש בנקודת המפגש עם ויה פאנטלאו , נמצא פסל מעניין הנקרא "פאסקינו" .זהו פסל אבן ,בסגנון הלניסטי יווני, מהמאה השלישית לפנה"ס, הניצב על כן . לפסל זה נוסף כינוי במשך השנים כ"פסל המדבר" "talking statue" של רומא. במאה ה 16 קרדינל נוצרי בשם אוליביירו קאראפה Oliviero Carafa ביקש להביע מחאה. הוא עטף את הפסל בטוגה והוסיף לו קישוט ובו משפטי מחאה. בני העיר אימצו נוהג זה והצמידו לפסל שירים וביטויים של מחאה ואי שביעות רצון מפני עוולות וכנגד הממשלה והאפיפיור. גם היום, לצד הפסל ניצב כן אליו צמודות הודעות שונות. כך זכה הפסל לדבר וקיבל תהילת עולם.

רחוב ויה דל קורונארי Via del Coronari : רחוב ויה דל קורונארי הוא בעיני מהרחובות היפים ברומא ומומלץ לטייל בו. מכיכר פיאצה פאסקיאנו נלך צפונה כ 300 מ' על רחוב Via Santa Maria dell'Anima עד שנגיע אל רחוב ויה דל קורונארי. שם נפנה מערבה (שמאלה) אל רחוב זה ונטייל לכל אורכו. זהו רחוב שקט ומקסים ובו פינות חמד, אווירה נחמדה, חנויות קטנות לרוב (אומנות, אנטיק, ביגוד, תכשיטים ועוד ועוד) ,מסעדות ואפילו גלידריות מפורסמות. לא רחוב נוצץ ואין בו חנויות של מותגי יוקרה, אבל מקסים. נחשולי התיירים עדיין לא גילו אותו. ברחוב נמצאת אחת הגלידריות המשובחות ברומא, הנקראת Gelateria del Teatro (רח' קורונארי 65/66). בהמשך אותו הרחוב ,מרחק 150 מ' ,נמצאת גלידריה בעלת מוניטין רב נוספת, הקרויה Hedera (רח' קורונארי 141) . שתי גלידריות אלה נמצאות ברשימת 10 הגלידריות הטובות ברומא.

כאן מסתיים מסלול הטיול המוצע באזור הפנתיאון ופיאצה נבונה. נקודת סיום זו קרובה מאוד לנהר הטיבר ומכאן ניתן לחצות את הגשר ויטוריו עמנואל השני ולהגיע אל קריית הוותיקן ולמצודת סן אנג'לו. על כך, במסלול נפרד בהמשך.

מסלול 3 – אזור קמפו די פיורי וכיכר וונציה . 7-5 שעות. 

קמפו די פיורי : קמפו די פיורי (באיטלקית, שדה הפרחים) היא כיכר מקסימה, בה פועל שוק פרחים ושוק ירקות, פירות, מזון אחר, מזכרות ועוד. במקום זה ,התקיים בכיכר שוק של פרחים גם בתקופה הקדומה וזהו מקור שמה. השוק פעיל בימים שני עד שבת בשעות 1400-0700.

מקום זה חביב על מקומיים ותיירים כאחד. מסביב לכיכר בניינים עתיקים יפים, מסעדות, בתי קפה וחנויות. בכניסה לכיכר נמצא בית מאפה פופולרי, הקרוי "Forno Campo de Fiori" (כתובת: Piazza Campo Dei Fiori 22). זהו מקום שנעים להסתובב בו. בלילה, אזור זה הוא אחד ממוקדי הבילוי של רומא (בעיקר מסעדות וברים). במאות ה 16 וה 17 שימשה הכיכר כמקום הוצאה להורג ע"י האינקוויזיציה הנוצרית. בשנת 1600 הוצא להורג, בפקודת האינקוויזיציה, הפילוסוף ג'ורדנו ברונו. פסלו ניצב במרכז הכיכר .

ארמון ספאדה Palazzo Spada : ארמון זה, הנמצא בכיכר קמפו די פיורי, נבנה באמצע המאה ה 16 ע"י קרדינל מהכנסייה הקתולית. כ 90 שנה אח"כ רכש אותו הקרדינל ברנרדינו ספאדה Bernardino Spada . האחרון ובני משפחתו ביצעו שינויים מהותיים בארמון ,עפ"י תכנון של האדריכל והאמן הידוע פרנצ'סקו בורומיני Francesco Borromini . בהקשר זה יצוין, כי רוב ארמונות רומא, אם לא כולם, הוקמו ע"י אנשי כנסייה בכירים. להם היה הממון. מהיכן (שאלה פתוחה) ?

כדאי לבקר במקום בגלל מוזיאון אומנות יפה הנמצא כאן הקרוי Galleria Spada. במוזיאון מוצגים יצירות של גדולי האמנים מתקופת הבארוק (מאה ה 17) . הארמון מפורסם ,בין היתר, בגלל מסדרון בחצר הפנימית, המוקף בעמודים, הנראה בגלל אשליה אופטית, כמסדרון ארוך , בעוד שבמציאות הוא קצר ממשית. פתוח למבקרים כל יום. הכניסה בתשלום. נמצא ברח' Via Capo di Ferro מספר 13 .

הערה לגבי ברורומיני: פרנצ'סקו בורומיני הוא בן תקופתו של ג'ובאני לורנצו ברניני Lorenzo Bernini Giovanni (הקרוי גם ג'אן Gian Lorenzo Bernini) . שניים אלה הטמיעו את סגנון הבארוק ברומא. הייתה ביניהם תחרות גלויה וחריפה. מתחרות זו יצאה רומא נשכרת. שניהם יצרו מבנים, מזרקות ופסלים מדהימים. בורומוני, בין היתר, תכנן את הכנסייה ,המנזר והמבנה של San Carlo alle Quattro Fontane בגבעת קווירנאל , כנסיות נוספות וכן אלמנטים בכנסיית סן פיטר של הוותיקן.

רחובות לטיול בקרבת קמפו די פיורי: מומלץ מאוד להסתובב ברחובות באזור הכיכר. לחוש את רומא האוטנטית.

רחוב אחד כזה הוא רח' Via dei Giobbonari היוצא מכיכר קמפו די פיורי . כדאי ללכת בו עד לכיכר בנדטו קאירולי Piazza Benedetto Cairoli , בה גן נחמד עם מזרקה. לאורך הרחוב חנויות קטנות, בוטיקים , ברים מקומות לקפה ועוד. מכאן ניתן לפנות דרומה (ימינה) על רח' ויה ארנולה Via Arenula . משם מספר אפשרויות : להמשיך ללכת דרומה ברחוב זה, כ 150 מ' ,להגיע אל גשר גריבאלדי וממנו לצפות על נהר הטיבר . אפשרות שניה היא לפנות מערבה (ימינה שוב) אל רח' Via delle Zoccolette ומשם אל רחוב Via Giulia . במסלול זה, אנו נבחר באפשרות זו . אפשרות נוספת היא לחצות את גשר גאריבלדי אל שכונת טראסטוורה ולטייל בה ( על טראסטוורה ,ראו במסלול נפרד ).

רחוב Via Giulia נמתח במקביל לנהר הטיבר ונעים לטייל בו. זהו רחוב מגורים של עשירי רומא. בו ארמונות, בתים פרטיים עטורי גינות, פינות מיוחדות, חנויות, מסעדות. ניתן לטייל בו עד אל Piazza dell'Oro .

משם נחזור חזרה דר' מז' אל אזור קמפו די פיורי , דרך רחוב Via dei Banchi Vecchi, המחליף את שמו ל Via di Monserrato , עד שנגיע אל כיכר פארנזה Piazza Farense .

כיכר פארנזה Piazza Farense: כיכר פארנזה היא כיכר יפה, בקרבת קמפו די פיורי. בה שתי מזרקות גדולות וארמון, ארמון פארנזה Palazzo Farnese . זהו ארמון מתקופת הרנסנס, שהוקם במאה ה 16 ונחשב לאחד היפים ברומא. האמן מיכאלאנג'לו היה מעורב בשיפוץ הארמון ובהרחבתו. הארמון נבנה ע"י אלסנדרו פרנזה, שלימים התמנה לאפיפיור. בארמון ציורי קיר רבים ,פסלים. במקום שוכנת היום שגרירות צרפת ומעשית לא ניתן לבקר בו, אלא לראותו מבחוץ.

המוזיאון היהודיMuseo Ebraico di Romaובית הכנסת הגדול של רומא Tempio Maggiore di Roma :מכיכר פארנזה נלך כקילומטר אחד מזרחה, דרך רחוב Via Vicolol dei Venti והמשכיו אל אזור, מה שהיה, "הגטו היהודי". היעד העיקרי לביקור זה, למי שמעוניין הוא בית הכנסת והמוזיאון היהודי שלידו. המוזיאון הוא קטן ובו תצוגה מעניינת על חיי הקהילה היהודית ברומא , לרבות בתקופה שלפני הגליית היהודים לכאן ע"י טיטוס ואדריאנוס . קהילה יהודית הייתה כאן מאז המאה השנייה לפנה"ס. במוזיאון מוצגים גם פריטי יודאיקה מוצגים מחיי הקהילה. הכניסה לבית הכנסת היא דרך המוזיאון. כמו כן ישנם במתחם גם ספרייה ומרכז קהילתי יהודי. למעט אלה, אין כאן זכר לנוכחות יהודית באזור זה. במקום יש אבטחה והכניסה בתשלום. הכניסה היא מרחוב Via Catalana, פינת רחוב Via del Portico d'Ottavia. מתחם בית הכנסת נמצא מספר עשרות מטרים מנהר הטיבר ומגשר פבריציו Ponte Fabricio ,שעל הנהר. ממקום זה נמשיך ללכת מזרחה אל יעדנו הבא, תאטרון מרקלוס Marcello Theater .

תאטרון מרקלוס Teatro di Marcello: מבנה אמפיתאטרון גדול, הדומה משהו לקוליסאום. הוא נמצא באזור העיר העתיקה ובקרבת מקום ל"גטו היהודי", דרומית מערבית לקמפדוליו , לכיוון נהר הטיבר. הגישה למקום זה היא מרחוב Via del Teatro di Marcello .

בניית המבנה הושלמה בראשית המאה הראשונה לספירה. את התיאטרון הורה להקים יוליוס קיסר בשנת חייו האחרונה. תהליך ההקמה נמשך כ 55 שנה ונעשה בעיקר בהנחיית הקיסר אוגוסטוס. התאטרון קרוי ע"ש מרקוס מרקלוס, אחיינו של אוגוסטוס. האמפיתאטרון שופץ ונשתמר, אם כי עדיין נעשות בו חפירות ארכאולוגיות.. הוא מכיל מעל 10 אלף מושבים ונערכים בו בקיץ מופעים מדי פעם. מבנה האמפיתאטרון אינו פתוח למבקרים וניתן לראותו רק מבחוץ. בין גבעת קמפדוליו לבין מבנה התיאטרון ישנם שרידים של מספר מקדשים לאלים רומיים-אפולו, בלונה ( אלת המלחמה),יופיטר ועוד.

מתאטרון מרקלוס נלך צפונה, כ 300 מ', ברחוב Via del Teatro di Marcello ונגיע אל גבעת הקפיטול, הקרויה באיטלקית קמפדוליו Campidoglio(מצויה מימין, מז' לרחוב).

גבעת הקפיטול / קמפדוליו Campidoglio : העיר רומא נבנתה על שבע גבעות . גבעת קמפדוליו היא אחת מהן , היא גבעת הקפיטול. כאן שכנו מוסדות השלטון של האימפריה הרומית. בראש הגבעה כיכר Piazza dei Campidoglio , שתוכננה ע"י מיכאלאנג'לו . הכיכר מוקפת שלושה ארמונות ופסלים שונים , לרבות פסל ברונזה של הקיסר מרקוס אורליוס רוכב על סוס. בארמונות שבכיכר שוכנים היום מוזיאוני הקפיטול Musei Capitolini . אלה מכילים פסלים ופריטים יקרי ערך רבים, מתקופת האימפריה הרומית. המוזיאון העיקרי הוא Palazzo dei Conservatori. בגבעה ישנה גם כנסיה Santa Maria d'Araceli . בה נערכים חתונות מדי פעם, בין היתר. הכניסה לגבעת הקמפדוליו היא ללא תשלום. מאידך, הכניסה למוזיאונים בגבעת קמפדוליו, כרוכה בתשלום http://www.museicapitolini.org/.

הפורום של טריאנוס Foro Triano : טריאנוס היה קיסר רומא משנת 98 לספירה ,במשך כ 20 שנה. הוא הקים אזור משלו ברומא, הקרוי הפורום של טריאנוס ,הנמצא מחוץ לפורום הרומאי, אך לא הרחק ממנו. מדרום ובסמוך נמצאים הפורום של אוגוסטוס ושל אחרים. אלה נמצאים מזרחית לרחוב Via dei Fori Imperiali ןמדרום לרחוב Foro Triano , בקרבת פיאצה וונציה.

באזור הפורום של טריאנוס שני אתרים היסטוריים מעניינים במיוחד, לטעמי והגישה אליהם חופשית:

 • עמוד טריאנוס Colonna Traiana (או Columna Traiana ): עמוד ניצחון שהוקם בשנת 113 לספירה, המהווה אנדרטה מרשימה, המציינת ומתארת את ניצחונות הקיסר טריאנוס בכיבוש דאקיה. גובה העמוד כ 38 מטרים. בעמוד תבליט מגולף באבן באורך 200 מ' המקיף את העמוד בצורה ספיראלית. התבליט מתאר את מסעותיו הצבאיים של הקיסר. חובה לראות.
 • השוק של טריאנוס Trajan's Market (באיטלקית, Mercati di Traiano ): עוד אתר היסטורי בעיר העתיקה הנמצא מרחק כ 120 מ' מעמוד טריאנוס. יש גישה למקום מרחוב Via Quattro Novembre, מספר 94 . במקום מתחם מרשים של מבנים היסטוריים ורחבה בחזיתו, ששימש לצורכי מסחר וניהול -חנויות, משרדים ומקומות מגורים. מבט על המקום נותן מושג על החיים לפני כ 1900 שנים. המבנים הוקמו על מורדות גבעת קווירינאל Quirinal Hill, באופן רב מפלסי. ניתן לבקר בחלק מהמקום וכמובן לצפות בו מהחוץ. בכניסה למתחם נמצא "האולם הגדול" -אולם בו מוצגות מדי פעם תערוכות מתחלפות . משם יורדים לרחוב Via Biberatica שהוא הרחוב הראשי של השוק וממנו נטייל לפי השילוט במקום. http://www.mercatiditraiano.it/en/sede/il_monumento/via_biberatica

כיכר וונציה ואנדרטת ויטוריו אמנואלה השניMonumento Nazionale a Vittorio Emanuele II: כיכר וונציה היא כיכר חשובה ברומא. הכיכר מפגישה את קצהו הדרומי של רח' קורסו Via dei Corso עם קצהו המזרחי של רחוב אמנואלה השני והמשכו רח' פלבישיטו Plebiscito . הכיכר סמוכה לעיר העתיקה ולמגוון אתרים מעניינים נוספים. בגבעה. מעל הכיכר ניצבת אנדרטה מרשימה, הנראית למרחקים, הקרויה אנדרטת ויטוריו אמנואלה השני Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II. לה שם נוסף Altare della Patria , משמע מזבח המולדת (אתר פטריוטי לאומי איטלקי).

אנדרטה זו, הוקמה לכבוד המלך הראשון של איטליה המאוחדת, ויטוריו אמנואלה השני. מלך זה נטל חלק חשוב במלחמה לאיחוד הנסיכויות האיטלקיות למדינה אחת, באמצע המאה ה 19. הקמת האנדרטה נמשכה כ 40 שנה והסתיימה בשנת 1925. זהו מבנה אבן שיש לבנה, שרוחבו 135 מ' וגובהו 70 מ'. אל המבנה עולות עשרות מדרגות. במרכז גרם המדרגות, ניצב פסל של ויטוריו אמנואלה השני רוכב על סוס ומשני צדי המבנה פסלים של אלה goddess העומדת על כרכרה הרתומה ע"י ארבעה סוסים. המבנה סימטרי, מוקף עמודים קורינתיים יווניים ובו פסלי אבן רבים. מבנה מרשים ויפהפה. אין גישה לאנדרטה וניתן לראותה מבחוץ, מבסיסה. באנדרטה נמצא גם קבר החייל האלמוני של איטליה ובו אש תמיד ומשמר לידו.

כנסיית ג'סו Chiesa del Gesù : בקרבת כיכר וונציה, בכיכר ג'סו Piazza del Gesù, ברחוב Via degli Astalli מספר 16, נמצאת כנסייה שהיא לטעמי, היפה ברומא (למעט הוותיקן) ומהיפות שראיתי, כנסיית ג'סו.

הכנסייה הוקמה במאה ה 16. חזית הכנסייה מעוצבת בסגנון הבארוק., שאפיין את איטליה במאות ה 16 ו ה17. פנים הכנסייה ותקרתה מרהיבים ביופיים, בהם עושר של ציורים בעלי מוטיבים דתיים , המזכירים את הקפלה הסיסטינית שבוותיקן. זו אומנות במיטבה. העין צופה במראות בהשתאות. מעבר לציורים, הכנסייה מעוצבת ומעוטרת באלמנטים רבים, לרבות פסלים, גילופים מוזהבים ועוד, היוצרים עושר חזותי בלתי רגיל. מפעים . מומלץ לא להחמיץ הביקור כאן .

נסיים מסלול זה, אם עדיין אתם מלאי אנרגיה ורצון, בביקור בארמון אחד או שניים, שהיו למוזיאונים מרהיבים.

ארמון וגלריה דוריה פמפילי Palazzo Doria Pamphilj: ארמון, מהיפים ברומא, ששימש את משפחת האצולה של דוריה פמפילי במאה ה 17. הארמון משמש כמוזיאון הקרוי גלריה פמפילי . המוזיאון נמצא ברחוב קורסו מספר 305 Via dei Corso , כ 200 מ' מכיכר וונציה. המוזיאון כולל מספר גלריות ,המקיפות חצר פנימית ובו תצוגת אוסף פרטי גדול של המשפחה. האוסף כולל ציורים, פסלים, פריטי אומנות אחרים ופריטי ריהוט. המוזיאון פתוח בכל יום בשעות 1800-0900.הכניסה בתשלום. http://www.doriapamphilj.it/roma/en/

ארמון וגלריה קולונה Palazzo Colonna : ארמון משפחת קולונה (משפחה של קרדינלים), שהוקם במאה ה 13 ומאז עבר הרחבה ושינויים במאות ה 16 וה 17. בראשית המאה ה 18 נוסף לארמון מבנה, שהפך למוזיאון אומנות הקרוי גלריה קולונה Galleria Colonna.

מתחם הארמון הוא גדול בממדיו. הוא כולל את הארמון עצמו והחצר הפנימית שלו, את הגלריה- המציגה אוסף של ציורים ,פסלים ופריטי אומנות רבים- את אזור המגורים ע"ש הנסיכה איזבל Princess Isabelle Apartment ואגפים נוספים, הסגורים למבקרים. הארמון על מרכיביו השונים הוא יפהפה ועושר מוצגיו ניכר בכל פינה. ארמון במלוא מובן המילה. מאוד מאוד כדאי לבקר כאן. אולם, המקום פתוח למבקרים רק ביום שבת ,בין השעות 0900 ל 1315. לדעתי שווה לעשות מאמץ ולבקר בו בשעת הפתיחה. ניתן בתיאום מראש להזמין ביקור פרטי במקום. מידע נוסף באתר הארמון: https://www.galleriacolonna.it/en/colonna-palace/

מסלול 4 – רחוב קורסו, פיאצה אספניה, פיאצה דל פופולו, וילה בורגזה . 7-5 שעות.

מסלול זה כולל מספר אתרי תיירות פופולריים ביותר ברומא, הנמצאים בחלק הצפ' מז' של מרכז העיר.

רח' קורסו Via dei Corso: רחוב קורסו הוא רחוב ראשי ומרכזי במרכז רומא. הוא מחבר את כיכר די פופולו בצפון עם כיכר וונציה בדרום ואורכו כ 1.5 ק"מ. ברחוב ,הישר לכל אורכו, שני נתיבי תנועה למכוניות וחלקו הצפוני (מהמפגש עם רח' טריטונה Tritone) הוא מדרחוב. זהו רחוב של קניות ובילויים ,בו ובקרבתו גם מספר אתרים היסטוריים, ארמונות וכנסיות .במהלך ביקור ברומא חוצים אותו ועוברים בקטעים ממנו ,במסלולי הטיול השונים המוזכרים במאמר זה. זהו רחוב שכיף להסתובב בו. כנראה שאין תייר המגיע לרומא,שאינו מטייל ברחוב קורסו.

בחלק הדרומי של קורסו, הקרוב לכיכר וונציה, נמצאים שני ארמונות ,המהווים גם מוזיאונים. ארמון וגלריה דוריה פמפילי Palazzo Doria Pamphilj שהוזכר לעיל ובו מוזיאון אומנות מהיפים בעיר. וכן ארמון בונפרטה Palazzo Bonaparte , המשמש אכסניה לתערוכות אומנות מתחלפות בלבד. במרכז רחוב קורסו , לא הרחק מכיכר טרווי, נמצאים עמוד הניצחון של מרקוס אאורליוס Marcus Aurelius Column בכיכר קולונה Piazza Colonna .

פרטים על מקומות אלה ואחרים ברחוב קורסו, מוזכרים במסלולים השונים. אפשר ורצוי לטייל לכל אורכו של הרחוב מכיכר ונציה לכיכר פופולו,או בכיוון ההפוך.

במסלול המוצע כאן נעבור בחלקו הצפוני של רחוב קורסו. נתחיל את המסלול בכיכר ספרד ,היא פיאצה אספניה.

פיאצה אספניה Piazza di Espagna:כיכר ספרד היא מהכיכרות הפופולריות ברומא. היא שוקקת חיים ורבים מבקרים בה. המגיעים לכאן, חשים אוירה של הפנינג והתרוממות רוח. אולי בגלל המדרגות הספרדיות Scalinnata di Piazza di Espagna העולות מהכיכר אל כנסיית טריניטה דה מונטי Trinita dei Monti , הצופה על הכיכר ממעלה גבעה (בה ניתן לבקר). אולי בגלל הרחובות היפים הנמצאים בסביבה המידית של הכיכר והאזור. אולי בגלל חנויות היוקרה הנמצאות בשפע ברחובות המוליכים אל הכיכר. אולי בגלל היופי הפיזי של הכיכר והאזור כולו. יופי זה משך אליו משוררים ואנשי רוח רבים ומפורסמים במהלך השנים (אונרה דה בלזק, צ'רלס דיקנס, לורד ביירון, ג'ון קיטס ועוד). גם כאן, כדאי לבקר בשעות יום ובשעות ערב ולחוות התרחשויות אנושיות ומראות יפים.

המדרגות הספרדיות הן רחבות במיוחד וארוכות ( 135 מדרגות). עשרות רבות של תיירים ומקומיים, יושבים עליהן וצופים מלמעלה בהנאה על המתרחש בכיכר . המראה יפה. בכיכר, למרגלות המדרגות הספרדיות, נמצאת מזרקה קטנה ומיוחדת בצורה של ספינה , הקרויה "מזרקת הספינה" Fontana della Barcaccia . המזרקה עוצבה ע"י פייטרו ברניני ובנו לורנצו ברניני (הבן מפורסם מאביו) . באזור הכיכר וברחובות הסמוכים ישנן גם מסעדות טובות, בתי קפה וברים, המוסיפים עניין למקום. יצוין כי בכיכר ספרד יש תחנת רכבת מטרו , דבר לא שכיח במרכז רומא.

רחובות מעניינים בקרבת כיכר ספרד ורח' קורסו : מרחוב קורסו יוצאים שלושה רחובות קצרים, מקבילים, יפים ומעניינים אל עבר כיכר ספרד. אלה רחובות של חנויות יפות, חלונות ראווה מעניינים ואווירה נחמדה. כדאי להלך בהם. מדובר ברח' בורגוניונה Borgognona , רח' פראטינה Frattina ורח' קונדוטי Condoti . רחוב קונדוטי הוא הנוצץ מבין השלושה, בכל הקשור לחנויות מותגי יוקרה עולמיים, הנמצאים זו.

כיכר דה פופולו Piazza dei Popolo: כיכר רחבה, בקצהו הצפוני של רח' קורסו. כדי להגיע אליה מכיכר ספרד , ניתן ללכת בשני רחובות. שניהם יפים ושניהם כדאיים. האחד כדאי יותר, בעיני. זהו רחוב מקסים, הנקרא ויה דה באבוינו Via dei Babuino (ממש יוצא מכיכר ספרד לכיוון צפ' מע' אל כיכר דה פופולו ) . השני הוא רחוב קורסו, אליו מגיעים מכיכר ספרד דרך רח' קונדוטי. קטע רחוב Via dei Babuino בין כיכר ספרד לכיכר דה פופולו הוא כ 500 מ'.

כיכר דה פופולו (כיכר העם באיטלקית) היא כיכר פופולרית, הומה אדם, במרכז רומא. אמני רחוב פעילים בה ומוסיפים חן למקום. הכיכר מעוטרת בפסלים רבים ויש בה מספר מזרקות מים מעוצבות. היא אחת הכיכרות הגדולות בעיר כולה ומשמשת גם להתכנסויות המוניות . עד המאה ה 19 היו בכיכר גם הוצאות להורג .

כיכר דל פופולו צורתה אליפטית ושלושה רחובות מובילים אל האגף הדרומי שלה - באבוינו, קורסו ו Via di Ripetta . הכיכר מוקפת מבנים ובמשפך שלושת הרחובות הנ"ל המגיעים אליה, נמצאות שתי כנסיות להן צורה זהה. שתיהן משני צדי רחוב קורסו ,בכניסה לכיכר. האחת נקראת Santa Maria in Montesanto והיא נמצאת בין קורסו לבין באבוינו . השנייה נקראת Santa Maria dei Miracoli והיא נמצאת בין קורסו לבין ריפטה. שתי הכנסיות הוקמו במאה ה 17 .

במרכז הכיכר ניצב אובליסק מצרי מתקופת רעמסס השני (כאלף שנים לפנה"ס). האובליסק שגובהו כ 24 מטרים, הובא לכאן בפקודת הקיסר אוגוסטוס. באגף הצפוני של הכיכר נמצא שער כניסה לכיכר, הקרוי פורטה דל פופולו Porta del Popolo . השער הנוכחי נבנה במאה ה 16, במקום בו היה שער בחומה בתקופת הרומאים. במהלך השנים נוספו לשער אלמנטים עיצוביים. עיצוב חזית השער יפה ומרשים במיוחד. בין האמנים שהשפיעו על עיצוב השער היו גם לורנצו ברניני ומיכאלאנג'לו, הידועים לטוב.

מזרחית לשער (מימינו) נמצאת כנסיית סנטה מריה דל פופולו Santa Maria del Popolo .שם הכיכר מקורו בשם כנסייה זו. כדאי להיכנס ולבקר בכנסייה זו. יש בה אוצרות אומנות רבים ובהם ציורים של רפאל, קרווג'יו ואחרים . שני ציורים של קרווגיו נמצאים בגומחה משמאל למזבח הראשי. בכנסייה גם שני פסלים של חבקוק ודניאל, מעשה ידיו של לורנצו ברניני. הכנסייה פתוחה לביקור בימים שני-שבת בשעות 1200-0700, 1900-1600 . הכניסה חופשית.

כדאי לצפות על כיכר דל פופולו מלמעלה, מגבעת פינצ'ו Il Pincio' , ממקום הקרוי טרזה דל פינצ'ו Terrazza del Pincio . זו מרפסת תצפית, הנמצאת ממזרח לכיכר, בשולי גבעת וילה בורגזה. מחזית כנסיית סנטה מריה דל פופולו, בפינה הצפ' מז' של הכיכר, עולים לכיוון הגבעה במזרח , דרך רח' Viale Gabriele D'Annunzio . מרפסת התצפית בשוליים המערביים של גני וילה בורגזה Villa Borghese Gardens (באיטלקית, (Parco della Villa Borghese,ממש מעל הכיכר. ממרפסת תצפית זו ניתן לראות את הכיכר במלוא יופייה, במבט על וכן לצפות על חלקים אחרים של העיר.

וילה ופארק בורגזה Villa e Parco Borghese : וילה בורגזה וגניה נמצאים על גבעה המשתרעת ממזרח לכיכר ספרד ולכיכר דה פופולו. גני וילה בורגזה הם הריאה הירוקה הגדולה והפופולרית של רומא. נעים לטייל כאן בכל יום ובעיקר בסופי שבוע, בהם מקומיים רבים באים לכאן, לפעילות ספורט, פיקניק, פעילות משפחתית ואחרת. יש בפארק מסלולי הליכה והוא משולט.

לטעמי, הסיבה העיקרית לביקור בוילה בורגזה, היא המוזיאון (גלריה) הנמצא במבנה הוילה הקרוי גלריה בורגזה Galleria Borghese. זהו אחד המוזיאונים לאומנות היפים והמיוחדים בעולם. חובה לבקר כאן. מבנה הוילה לבן ומעוצב בסגנון הבארוק. כמו ארמונות אחרים ברומא גם וילה זו והפארק סביבה היו שייכים לאיש כנסייה, אחיין האפיפיור, החשמן שיפיונה בורגזה Scipione Borghese. איש זה ריכז בידיו אוסף פרטי גדול של פריטי אומנות מרשימים ביותר, המוצגים במוזיאון. במוזיאון חדרי תצוגה רבים בהם מספר פסלי שיש מופלאים של לורנצו ברניני – פסל של דוד, פסל של "אפולו ודפנה" Apollo and Daphne ,פסל "חטיפת פרוסרפינה" ע"י אל השאול ופסלים נוספים אחרים. במקום גם פסל מדהים מאבן שיש, של קאנובה Antonio Canova , הקרוי "ונוס הנכבשת" Venus Victrix, המציג את בת משפחת בורגזה, פולין בונאפרטה Pauline Bonaparte , אחות נפוליאון, שרועה חשופה על ספה. בפסל זה, קאנובה גם השכיל לתאר את קמטי מזרון הספה באבן השיש. יפהפה. במוזיאון מוצגים גם מספר ציורים של קרווג'יו ובהם יצירת המופת של "הילד עם סל הפירות " . זאת, לצד ציורים של רפאל , רובנס, טיציאן ורבים אחרים. עושר פריטי האומנות של המוזיאון ואיכותם יוצאת הדופן ראוי לראותם שוב ושוב. אולמות התצוגה מרהיבים לא פחות, כיאה למבנה של משפחת אצולה .

מוזיאון "גלריה בורגזה" פתוח למבקרים בימים שלישי עד ראשון, בשעות 1900-0900 (בקיץ ובסופ"ש שעת הסגירה מתאחרת). ביום שני המוזיאון סגור. הכניסה בתשלום וניתן גם להצטרף לסיור מודרך בתשלום נוסף. בגלל עומס מבקרים וביקוש רב, יש להזמין כרטיסים מספר ימים מראש ולחלון זמן מוגדר. הנה קישור להזמנת כרטיסים http://www.galleriaborgheseticket.it/ .

אל וילה בורגזה ניתן להגיע רגלית מכיכר דה פופולו, דרך מרפסת התצפית של טרזה דל פינצ'ו Terrazza del Pincio ודרך הפארק. דרך גישה נוספת היא מכיכר ספרד ( 15-10 דקות) , עולים במדרגות הספרדיות לגבעה, עוברים משמאל לכנסייה טריניטה דה מונטי Trinita dei Monti , מטפסים למעלה עד לכיכר פיאצלה ברזילה Piazzale Brasile ,בה פונים שמאלה אל תוך פארק בורגזה ומיד פונים ימינה במסלול הליכה של כ 500 מ' המוביל אל המוזיאון (ראו שילוט).

הערה לסיום מסלול זה - אם אתם מעוניינים לבקר במוזיאון בורגזה (כאמור , אין להחמיץ) ,כי אז עיתוי הביקור ישפיע על סדר ביצוע מסלול זה. אין כל בעיה לשנות את סדר ההליכה ולהתאימו למועד הביקור ב"גלריה בורגזה". במידה ותבחרו לא לבקר בוילה בורגזה ובגניה במסגרת מסלול זה, כי אז יספיקו 4-3 שעות לבקר בכיכר ספרד, כיכר דל פופולו והאזור.

מסלול 5 - גבעת אסקילינו כיכר הרפובליקה, גבעת קוירינאלה  . 4 - 8 שעות.

מסלול זה מתמקד בחלק המזרחי והדר' מז' של מרכז רומא , ממזרח לרח' קורסו - אזור גבעת קוירנאלה Quirinale וגבעת אסקווילינו. נתחיל את המסלול בדר' מז' בכנסיית סן פייטרו (סנט פיטרס) בכבלים , היא סן פייטרו אין וינקולי .

בזיליקת סן פייטרו אין וינקוליBasilica di San Pietro in Vincoli: כנסיה קתולית מהמאה החמישית, בה נמצא הפסל "משה" , פסלו המפורסם והמרשים של מיכאלאנג'לו . פסל זה הוא סיבת הביקור במקום. בפסל זה ,משה מחזיק את לוחות הברית בידו הימנית ובראשו קרניים (לתיאור פניו הקורנות). הביקור כאן אפשרי משעה 0830 בבוקר עד לשעת ערב, כשבין השעות 1500-1230 וכן בזמן תפילה ,המקום סגור לתיירים. הכניסה ללא תשלום. הכנסייה נמצאת בכתובת: Piazza di San Pietro in Vincoli, בטווח הליכה של 400 מ' הקוליסאום (הגעה דרך Via Cavour ). הכנסייה קרויה גם כנסיית פטרוס הקדוש בכבלים. כ 150 מ' מהכנסייה יש תחנת מטרו, הקרויה Cavour .

כיכר אסקילינוPiazza Esquilino : מכנסיית סן פייטרו אין וינקולי, נלך ברגל כ 500 מ' צפונה ברח' ויה קאבור Via Cavour , אל עבר כיכר הקרויה פיאצה דלה אסקילינו , שתהיה מימיננו. שם נמצאים כנסייה חשובה ואובליסק. האובליסק נקרא גם כן אסקילינו והוא נבנה ברומא בתקופת הקיסר Domitian במאה הראשונה לספירה, כחיקוי של אובליסק מצרי. גובהו ,עם הכן עליו הוא עומד, כ 26 מ'. הכנסייה קרויה בזיליקת סנטה מריה מג'ורה. האובליסק נמצא מאחורי האפסיס (גומחה חצי מעגלית בה המזבח המרכזי) של כנסיה זו.

בזיליקת סנטה מריה מג'ורה Basilica Papale di Santa Maria Maggiore: כנסיה גדולה וחשובה הנמצאת בשטח אקס טריטוריאלי השייך לוותיקן ,על גבעת אסקילינו Esquilino . גבעה זו היא אחת משבע הגבעות של רומא. חזית הכנסייה נמצאת בכיכר פיאצה די סנטה מריה מג'ורה וחלקה האחורי (האפסיס) בכיכר אסקילינו.

הכנסייה הוקמה כאן במאה החמישית לספירה ומאז עברה הרחבה ושיפוץ במשך השנים. הכנסייה ששמרה את המבנה המקורי שלה מהתקופה שבה האימפריה קיבלה עליה את הנצרות, נחשבת לאחת מארבע הכנסיות החשובות ברומא ואולי בעולם הקתולי כולו. היא מאובטחת ע"י המשמר השוויצרי של הוותיקן. הכנסייה כוללת שלוש קפלות (חללי תפילה) שאחת מהן (הקפלה הסיסטינית של סנטה מריה מג'ורה – לא לבלבל עם זו המפורסמת בוותיקן) עוצבה ע"י מיכאלאנג'לו. בכנסיה עשרות פסיפסים ,עשרות עמודים, פסלים ועיטורים רבים.

שוק אוכל ליד הטרמיני Mercato Centrale Roma: מכיכר סנטה מריה מג'ורה נלך לכיוון דר' מז', כ 80 מ', על רח' ויה קרלו אלברטו Via Carlo Alberto ונפנה שמאלה (צפ' מז') ברחוב ויה קרלו קטנאו Via Carlo Cattaneo . נלך כ 300 מ' על רחוב זה, נחצה שלושה רחובות עד שנגיע אל רח' ויה ג'ובאני ג'יוליטי Via Giovanni Giolitti הגובל באגף הדרומי של הטרמיני Termini, תחנת הרכבת המרכזית של רומא. נפנה ימינה בויה ג'ובאני ושוק האוכל יהיה משמאלנו ,על ויה ג'ובאני. הוא נקרא "שוק האוכל המרכזי של רומא". מקום נחמד להתרעננות ומנוחה. יש כאן מגוון של מסעדות וברים המציעות סוגי אוכל מגוונים. מקום עם אווירה כיפית. מכאן, נלך רגלית ,כ 400 מ', לכיוון צפ' מע' , ברחוב Via Giovanni Giolitti, לביקור במוזיאון יפה ומעניין נוסף, המוזיאון הלאומי של רומא בארמון מסימו, הקרוי Palazzo Massimo alle Terme. בדרכנו לשם נראה את כיכר צ'ינקווצ'נטו Piazza Cinquecento (חמש מאות באיטלקית)הרחבה, בחזית תחנת הרכבת טרמיני.

המוזיאון הלאומי של רומא בארמון מאסימו Museu Nazionale Romano : כולל אוספים של אומנות עתיקה יוונית ורומית. מהטובים בעולם בתחום זה. במוזיאון שבארמון מאסימו מוצגים פסלים רבים, פסיפסים, פרסקאות (ציורי קיר צבעוניים על טיח), מטבעות, תכשיטים, פריטים ארכיאולוגיים ועוד ועוד. כל אלה הובאו לכן מאוספים שונים, מכנסיות ומחפירות ארכיאולוגיות. המוזיאון הלאומי של רומא, נמצא כאמור במספר אתרים ברומא. העיקרי והחשוב שבהם הוא זה השוכן בארמון מאסימו Palazzo Massimo, שנבנה במאה ה 19. המוזיאון כולל תצוגה ב 3 קומות ועוד קומת מרתף. המוזיאון נמצא ליד הטרמיני, ברחוב Largo di Villa Peretti מספר 2. המוזיאון פתוח בימים שלישי עד ראשון בשעות 1945-0900. סגור ביום שני. הכניסה בתשלום. מומלץ וכדאי לבקר במוזיאון זה, אף שמספר המבקרים הוא מועט. https://www.rome.net/palazzo-massimo . מארמון מאסימו ,נלך 150 מ' ברחוב Via della Terme Diocleziano ונגיע אל כיכר הרפובליקה.

כיכר הרפובליקה Piazza della Repubblica: כיכר יפה ,בקרבת הטרמיני, הבנויה על אתר בו היו מרחצאות של הקיסר הרומי דיוקלטיאנוס Diocletian מהמאה הרביעית לספירה. כדאי לבקר בכיכר זו, אף שיש יפות ממנה ברומא. הכיכר היא מעגלית ומוקפת בניינים ,המשתלבים יפה עם מבנה הכיכר. נמצאת בה כנסייה הנקראת סנטה מריה של המלאכים Santa Maria degli Angeli , בה משולבים שרידים שנותרו מהמרחצאות. במרכז הכיכר ניצבת מזרקה יפה, הקרויה מזרקת הנימפות Fontana delle Naidi. הקמת המזרקה הושלמה בשנת 1901. במזרקה פסלי ברונזה של ארבע נימפות (אחת בכל כיוון) ,כשלצדן מפלצות ודרקונים. במרכז המזרקה ניצבת גבוה דמותו של אל ים בשם גלאוקוס Glaucus מהמיתולוגיה היוונית, השולט בסערות ובאיתני הטבע.

יצוין כי בכיכר זו יש תחנת מטרו הקרויה רפובליקה וכי רח' ויה נציונלה Via Nazionale (מהרחובות הארוכים והראשיים במרכז רומא) מגיע אל הכיכר מכיוון דר' מע'. מכיכר הרפובליקה נלך אל יעדנו הבא , ארמון ברבריני ופיאצה ברבריני הסמוכה לו.

ארמון ברבריני והמוזיאון לאומנות עתיקה e Galleria Nazionale d'Arte AnticaPalazzo Barberini: ארמון ברבריני נמצא ברחוב ראשי במרכז רומא, הקרוי רח' ארבע המזרקות Via delle Quattro Fontane במספר 13. שטח הארמון נרכש בשנת 1625 ע"י מאפאו ברבריני Maffeo Barberini, שלימים התמנה לאפיפיור. בניית הארמון הושלמה שמונה שנים מאוחר יותר, ע"י לורנצו ברניני. הארמון שהוא למעשה בית אחוזה מרהיב של משפחת ברבריני ,הוקם סביב חצר ובה גן. הוא בנוי בסגנון בארוק ולו חזית ואולמות מרשימים.

הארמון מאכלס היום מוזיאון נפלא לאומנות, "הגלריה הלאומית לאומנות קדומה", קרי יצירות מהמאות ה 13 עד ה 18 לספירה. במוזיאון מעל 1400 יצירות אומנות בהם ציורים, פסלים ,פרסקאות ועוד ועוד. בין היתר מוצגות כאן עבודות של לורנצו ברניני Bernini אמן הפיסול והאדריכל, אל גרקו El Greco , קרווג'יו Caravaggio , הולביין Hans Holbein, רפאל Raphael , טיציאנו Tizian ועוד. המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 1900-0830. סגור ביום שני. יצוין כי למוזיאון זה יש סניף נוסף (משני) , הנמצא בארמון קורסיני Palazzo Corsini (יסופר עליו במסלול טראסטוורה, בהמשך). פרטים באתר המוזיאון: https://www.barberinicorsini.org/en/ .

פיאצה ברבריני Piazza de Barberin : כיכר ברבריני נמצאת ממש בסמוך לארמון ברבריני. היא הוקמה תחילה במאה ה16 ואח"כ שינתה צורה. במרכזה מזרקת מים הקרויה מזרקת הטריטון Fontana del Tritone ,שהוקמה ע"י מיודענו המוכשר ג'ובאני לורנצו ברניני בשנת 1643. המזרקה מתארת טריטון, אל ושליח ים, בנו של אל הימים (במיתולוגיה הרומית אל הימים הוא נפטון ובמיתולוגיה היוונית, פוסידון) לוגם מקונכייה. הקונכייה, כמו גם שופר, תפקידם להרגיע סערות.

מכיכר ברבריני נלך ברח' ארבע המזרקות Via delle Quatro Fontane , לכיוון דר' מז' , כ 300מ' ונגיע אל צומת "ארבע המזרקות" Quattro Fontane .

צומת ארבע המזרקות Crossing of Quattro Fontane: נמצאת בגבעת קוירינאלה, במפגש הרחובות Via delle Quatro Fontane עם רחוב העשרים בספטמבר Via Venti Settembre מצד אחד ורח' קוירינאלה Via del Quirinale מהצד השני (רח' 20 בספטמבר הפונה מזרחה משנה שמו לרח' קוירינאלה כשהוא פונה מערבה). בצומת זו ,בכל אחת מארבע פינות המבנים הגובלים בצומת, יש מזרקות יפהפיות מפוסלות באבן, שהוקמו כאן בשלהי המאה ה 16, במימון של האפיפיור. הן שונות אחת מרעותה ומוארות בלילה.

כנסיית סן קרלו San Carlo alle Quattro Fontane : נמצאת בצומת "ארבע המזרקות" הנ"ל, בכתובת 23 Via del Quirinale . אחת המזרקות בצומת משולבת בקיר החיצוני של הכנסייה. זהו מתחם של כנסיה וחצר פנימית (קלויסטר) , שתוכננו ע"י פרנצ'סקו בורומוני באמצע המאה ה 17. אין זו כנסייה מפוארת , אולם היא מרשימה ויפה בדרכה. חזית הכנסייה יפה ומלאת הוד. לא פחות מרשימים הם פנים הכנסייה והכיפה שלה. מומלץ לבקר בה. הכנסייה פתוחה למבקרים בשעות 1300-1000 בלבד.

מהצומת נלך מערבה על רחוב קוירינאלה Via del Quirinale ,בו נלך כ 400 מ' ,עד למפגש עם רחוב Via della Consulta (רח' שני משמאל, אחרי שנכנסנו לויה קוירינאלה).. שם נמצאת הכניסה לארמון קוירנאלה, יעדנו הבא.

ארמון קוירינאלה Palazzo Quirinale : זהו המעון הרשמי של נשיא איטליה. הארמון נבנה בשלהי המאה ה 16 על גבעת קוירינאלה, אחת משבע הגבעות של העיר רומא. הוא הוקם ע"י האפיפיור, כמעון קיץ. שימש בתפקיד זה עד 1870 .משנה זו, לאחר איחוד איטליה, היה למעון מלכי איטליה. ב 1948 ,עקב ביטול המלוכה, הפך למעונם של נשיאי איטליה. בשטח הארמון ישנם גנים, הנקראים "הגנים של קוירינאלה" Giardini del Quirinale. הארמון והגנים יפים ומרשימים. מהארמון יש גם תצפית יפה על העיר.

בארמון ניתן לבקר בתיאום מראש של מספר שבועות, ובחלון זמן מוגדר שיהיה זמין. הביקור הוא בקבוצות ובתשלום. ישנם שני סוגי ביקור. האחד ביקור נושאי/מקיף (מומלץ), הנמשך כשעתיים וחצי (יש 50% הנחה במחיר לגילאי 65 פלוס ולגילאי 24-18 ). הסיור השני הוא סיור מקוצר, ללא תשלום (למעט עמלת הזמנה באינטרנט) הנמשך שעה ו 20 דקות. לדעתי הביקור כאן בבחינת "רומא למתקדמים", רוצה לומר, כדאי למי שכבר היה ברומא ,או שיש לו זמן ועניין בכך. מידע על תוכן הסיורים בקישור הבא: http://palazzo.quirinale.it/visitapalazzo/percorsi_en.html . רכישת כרטיסים אונליין בקישור הבא: http://palazzo.quirinale.it/visitapalazzo/prenota_en.html

כמובן שאפשר לראות את המבנה מבחוץ , מכיכר קוירינאלה Piazza Quirinale . בכל יום בשעה 1500 נערך טקס חילופי משמר, המלווה בתזמורת, בכיכר, מול חזית הארמון . בכיכר קוירינאלה ניצב אובליסק ומצויה מזרקה הקרויה Fontana di Castore e Polluce.

כאמור, הארמון נמצא ברח' Via del Quirinale , פינת רחוב Via della Consulta , מול כיכר דל קוירינאלה. מכאן, נלך אל יעדנו הבא והאחרון במסלול זה , הכיכר והמזרקה של טרווי . מכיכר קוירינאלה נלך ברחוב ויה דלה דאטריה Via della Datria כ 150 מ' מערבה ,ונפנה ימינה (צפונה) לרחוב Via de Santo Vincenzo ,בו נלך כ 100 מ' ונגיע אל כיכר ומזרקת טרווי.

מזרקת טרוויFontana di Trevi : מזרקה ענקית, הגדולה ברומא. היא יפהפייה, כנראה היפה בתבל. היהלום בכתר של רומא. סביבה מתגודדים מאות מבקרים ,כמעט בכל רגע נתון. ביום ובלילה. המזרקה מוארת בלילה וכדאי לבקר כאן ביום ובלילה.

המזרקה נמצאת בכיר טרווי Piazza di Trevi,הקטנה והחבויה משהו בין מספר רחובות קטנים. היא נשענת על קיר חיצוני של ארמון קונטי די פולי Palazzo Conti di Poli . בניית הארמון הושלמה בתחילת המאה ה 17 והוא משמש היום כמוזיאון הלאומי לגרפיקה וכמשכנו של המכון המרכזי לגרפיקה. השילוב של המזרקה עם קיר הארמון מהווה יצירה מושלמת מונומנטלית אחת ,שהיא בכללותה מזרקת טרווי.

מזרקת טרווי תוכננה ועוצבה ע"י ניקולה סלווי Nicola Salvi , בסגנון הבארוק . המזרקה הוקמה בהנחיית האפיפיור קלמנט ה 12 ובמימון הכנסייה. לאחר מותו של סלווי ב 1752 השלים את מלאכת ההקמה ג'וזפה פאניני. הקמתה החלה בשנת 1732 ונמשכה 30 שנה. המזרקה נבנתה סמוך למקור מים עתיק. במזרקה אלמנטים פיסוליים רבים ומרהיבים. גובהה כ 26 מ' ורוחבה כ 49 מ'. במרכז המזרקה ניצב נפטון, אל הים, בתוך גומחה. לצידו ניצבים טריטונים וסוסים וכולם פועלים לשלוט במים. לאחרונה בוצעו במזרקה עבודות שיקום וניקוי, במימון חברה מסחרית.

גם עיצוב קיר הארמון ,המשמש רקע למזרקה, יפה ומיוחד. בו עמודים בסגנון יווני עתיק, חלונות מעוצבים ומספר פסלים. בראש קיר זה, קרי ראש המזרקה ,נמצא אלמנט פיסולי של סמל האפיפיור ומצדיו מלאכים. מתחתיו כתובת המציינת את קלמנט ה 12 שהביא למימוש רעיון הקמת המזרקה.

ישנן מספר מסורות שאנשים מייחסים למזרקה זו. רבים נוהגים להשליך מטבע למזרקה ביד ימין, מעל כתף שמאל. חלקם אומרים כסגולה לכך שיחזרו אל רומא ,חלקם כסגולה להבטחת נישואין, או גירושין. עפ"י ההערכה, מדי יום נזרקות כאן מטבעות בשווי 3,000 יורו . הן נאספות וניתנות כסיוע לנזקקים.

מסלול 6 –הוותיקן . 4 - 7 שעות.

מסלול זה מתמקד באזור קריית הוותיקן , הנמצאת בחלק המזרחי של מרכז רומא וקצת מרוחק ממנו, ממזרח לנהר הטיבר. הוותיקן היא מדינה קטנה ונפרדת בתוך באיטליה. יש לה כוחות ביטחון משלה ושליט אחד-האפיפיור. היא המושב הקדוש של הנצרות הקתולית, אליו נושאים עיניהם מיליארדים של מאמינים ברחבי תבל. קריית הוותיקן מוקפת חומה. חיים בה כאלף תושבים ועובדים בה כשלושת אלפי איש.

שני אתרים מרכזיים לביקור בקריית הוותיקן :

 • בזיליקת סן פייטרו וכיכר סן פייטרו.
 • המוזיאונים של הוותיקן.

קריית הוותיקן היא מהאתרים ברומא שאין להחמיץ ביקור בהם. לכן, המקום עמוס במבקרים בכל שעות הביקור ויש תורים. בתור אל המוזיאונים של הוותיקן יש זמני המתנה ארוכים במיוחד (העלול להימשך שעות). זאת בעיקר בחודשי האביב והקיץ . יש להביא זאת בחשבון, להגיע מוקדם ולהיות סבלניים. אתם לא לבד. ההמתנה משתלמת. הערה- בשעות אחה"צ ובחודשי החורף התורים קצרים יותר ולעתים קצרים ממש. ימים שבת ושני נחשבים לעמוסים יותר במבקרים.

בד"כ ביקור בוותיקן ,עשוי להימשך 9-6 שעות. לא ניתן לראות את הכול ביום אחד. לכן כדאי להתמקד בעיקר. כל אחד והעיקר שלו. הערה נוספת - יש קוד לבוש בכנסיית הוותיקן (בזיליקה סן פייטרו) הישים לגברים ולנשים - לא למכנסיים קצרים, לא לכתפיים חשופות, לא ללבוש חושפני.

משום התורים הארוכים, אני ממליץ להתחיל הביקור דווקא במוזיאוני הוותיקן. אלא אם אתם מבקרים בחורף, כי אז אפשר לשקול חלופה - להיות בכנסיית סן פייטרו ב 0700 בבוקר לערך (עם פתיחתה לקהל) ובסביבות 0900 ללכת למוזיאונים.

איך להגיע לכאן?

רחוב הגישה אל הוותיקן, היא שדרה רחבה, הקרויה קונסילאציונה Via della Conciliazione . הוא מחבר את מבצר סן אנג'לו Castel Sant'Angelo עם כיכר סן פייטרו.

אם אתם נמצאים באזור כיכר נבונה, או קמפו די פיורי, ניתן להגיע לקריית הוותיקן בהליכה רגלית קלילה של כ 20 דקות . סימן היכר של הכנסייה הנראה למרחוק, הוא מבנה גדול עם כיפה. יש גם אפשרות להגיע לכאן באמצעי תחבורה ציבוריים.

רכבת מטרו קו A (הקו האדום) מגיעה אל אזור הוותיקן. תחנת הרכבת הקרויה Ottaviano-San Pietro היא הקרובה ביותר לכיכר סן פייטרו ולבזיליקת סן פייטרו (כנסיית הוותיקן) . תחנת הרכבת הבאה אחריה קרויה Cipro- Musei Vaticani והיא קרובה למוזיאונים של הוותיקן. מי שנמצא במרכז רומא , באזור רח' קורסו וממזרח לו כדאי לשקול נסיעה ברכבת מטרו זו, לכיוון Battistini . במרכז העיר יש לקו A של המטרו תחנות בטרמיני (תחנת Termini ), כיכר הרפובליקה (Republica) , כיכר ברבריני ( ( Barberini, כיכר ספרד ( ( Espagna, כיכר די פופולו (Flaminio) . אל תחנת הטרמיני מגיע גם קו מטרו B. יש גם מספר קווי אוטובוס המגיעים לכאן. אוטובוס מס' 40 (אקספרס) יוצא מהטרמיני ולו תחנות בכיכר וונציה, ארגנטינה ( Largo di Torre Argentina ). גם קווי אוטובוס 64,62 ו 81 מגיעים לכאן ממרכז רומא.

כיכר סן פייטרו (סנט פטרוס ) Piazza San Pietro: כיכר רחבה, מהגדולות בעולם, המשמשת להתכנסות המונים (300 – 400 אלף איש). היא תוכננה ככזו ע"י מיודענו ג'ובאני לורנצו ברניני באמצע המאה ה 17. הכיכר היא אליפטית. אורכה 320 מ' ורוחבה 240 מ'. במרכז הכיכר אובליסק מצרי, שגובהו 25 מ'. משני צדיו מזרקות. הכיכר מוקפת 284 עמודים דוריים ענקיים המסודרים בשתי שדרות. מעל שדרות העמודים ניצבים 140 פסלים של קדושים ומלאכים. המראה של הכיכר כמבואה לבזיליקה של סן פייטרו מעצים כנסייה חשובה זו. הערה - הבזיליקה נקראת באיטלקית סן פייטרו Basilica di San Pietro ובאנגלית סנט פיטרס Saint Peter's Basilica .

בזיליקת סן פייטרו Basilica di San Pietro: זו הכנסייה הגדולה בעולם והחשובה ביותר בעולם הנוצרי קתולי. היא יכולה להכיל 60 אלף איש . הקמת הכנסייה החלה בשנת 1506 והסתיימה 120 שנה מאוחר יותר. בהקמתה נטלו חלק מיטב האדריכלים והאומנים של איטליה. בהם, מיכאלאנג'לו, לורנצו ברניני, פרנצ'סקו בורומיני, רפאל, דונאטו בראמנטה ואחרים. עפ"י האמונה, הכנסייה נבנתה מעל קברו של פטרוס, אחד מ 12 השליחים של ישו .

הכנסייה היא ענקית וניתן לטייל בה גם ללא הדרכה, עם או בלי מכשיר שמע, שניתן לשכור במקום. בעת ביקור כאן כדאי לשים לב לכיפת הכנסייה, המגיעה לגובה של כ 137 מ' וקוטרה הפנימי כ 41 מ'. הכיפה נתמכת ע"י ארבעה עמודים ובהם פסלים של דמויות הקשורות לימיו האחרונים של ישו. ליד מזבח נמצאת הפייטה Pieta - אחד הפסלים המפורסמים בעולם ,מעשה ידיו של מיכאלאנג'לו. פסל המתאר את ישו לאחר הצליבה, שרוע בחיק אימו מריה. פסל זה שימש השראה לפסלים שונים בעולם ,שביקשו להביע צער אם על בנה . בכנסיה ישנם עבודות אומנות נוספות, פסלים, פרסקאות (ציורי קיר) וגם קברים של אפיפיורים שונים.

ניתן לעלות אל גג כיפת הכנסייה ,תוך טיפוס בגרם מדרגות, ממנו אין חזרה. בקצה המדרגות מגיעים למרפסת תצפית, ממנה ניתן להשקיף פנורמית על רומא העיר. העלייה לכיפה כרוכה ברכישת כרטיס כניסה לשם. יש אפשרות לכרטיס כניסה המשלב עלייה במעלית+320 מדרגות, וכרטיס מוזל מעט יותר לעלייה ב 551 מדרגות ללא מעלית. לטעמי, מאוד כדאי לעלות לגג הכיפה, ביום בו יש ראות טובה. הכנסייה פתוחה למבקרים בכל יום בין השעות 0700 בבוקר ועד 1830 ( אוק'-מרץ) ועד 1900 (אפריל-ספט'). הכניסה אל גג כיפת הכנסייה אפשרית בכל יום משעה 0800 בבוקר עד שעה לפני סגירת הכנסייה. הכניסה לכנסייה היא ללא תשלום.

בכניסה לכנסייה צפו להמתנה בתור של כ 45 דקות , בהמתנה לבדיקה ביטחונית .כאמור הכנסייה נפתחת ב 0700 בבוקר, כך שאם תגיעו סמוך לפתיחה, מצבכם ייטב . בכל מקרה התור לכנסייה מתקדם בקצב סביר ואין להשוות אותו לתור הארוך במיוחד, בכניסה למוזיאונים של הוותיקן.

מוזיאוני הוותיקן Musei Vaticani : הכניסה אל המוזיאונים של הוותיקן היא מרחוב ויאלה וותיקנו Viale Vaticano . מכיכר סנט פיטרס יש ללכת צפונה ואח"כ מערבה, כ 10 דקות ,ברחובות לאורך חומת הוותיקן , אל הכניסה למוזיאונים.

המוזיאונים של הוותיקן מציגים אוספים של אוצרות אומנות וארכיאולוגיה ,אותם אספה הכנסייה הקתולית במשך מאות שנים. אלה מוצגים כאן באולמות של ארמונות הוותיקן, שהוקמו ע"י אפיפיורים שונים.

הסיור במוזיאון הוא מובנה ויש לו מספר מסלולים מומלצים להליכה המסומנים בצבעים שונים. בכניסה ניתן לקבל מפה עם הסבר. המסלול הקצר נמשך כ 90 דקות והארוך כחמש שעות. אפשר כמובן גם לשנות ולנוע בין מסלולים. מהכניסה, עוברים דרך אולמות וחדרים בהם אוספים שונים, עד שמגיעים אל חדרי רפאל ומהם אל הקפלה הסיסטינית. מי שמבקש לבקר רק בקפלה הסיסטינית, יביא בחשבון כ 30 דקות זמן הגעה לשם מהכניסה למוזיאונים .

לטעמי האישי, שלושה הם בגדר חובה בעת ביקור במוזיאוני הוותיקן:

הקפלה הסיסטינית Capepella Sistina היא גולת הכותרת בביקור במוזיאונים של הוותיקן ובוותיקן בכלל. הקפלה (חלל תפילה) נבנתה בסוף המאה ה15. כאן מתכנסים הקרדינלים ובוחרים אפיפיור חדש. תהילת העולם של הקפלה נובעת מיצירת "בריאת העולם" של מיכאלאנג'לו, המצוירת על פנים כיפת הקפלה. ארבע שנים צייר האמן יצירה זו, כשהוא שרוע על גבו ,תוך כאבים !! היצירה מתארת מוטיבים וסיפורים מכתבי הקודש. יצירה מונומנטלית ובלתי נשכחת. המונים מצטופפים בקפלה בשקט מוחלט וצופים ביצירה עילאית ומרגשת זו. ציור נוסף שעשה מיכאלאנג'לו בקפלה זו, הוא ציור קיר, הקרוי "יום הדין האחרון" , ליד מזבח הקפלה. לחובבי הצילום - הצילום אסור בקפלה הסיסטינית. ביתר המקומות הוא מותר, ללא פלש.

חדרי רפאל Stanza di Raffaello היו חדרי מגורים פרטיים של האפיפיור יוליוס השני. הוא הזמין את רפאל ועוזריו לצייר בחדרים אלה ציורי קיר. היצירה של רפאל ועוזריו זכתה לתהילת עולם. מדובר בסדרה של מספר עבודות המתארות מעמדים אנושיים שונים.

גלריית הציורים פינאקוטקה Pinacoteca גם היא פנינה מומלצת לביקור .זו גלריית אומנות ובה, בין היתר, אוסף עבודות ציור של גדולי אומנות הרנסנאס - לאונרדו דה וינצ'י, קראווג'ו ,רפאל, טיציאן ואחרים.

המוזיאונים של הוותיקן כוללים גם מוזיאון מצרי ובו אוספים שהובאו ממצריים העתיקה, מוזיאונים המוקדשים ליוון ורומי העתיקה (Museo Pio-Clementino, Museo Chiaramonti ) , מוזיאון אטרוסקי ( Museo Etrusco ) - האטרוסקים חיו ושלטו במרכז וצפון איטליה משנת אלף לפנה"ס לערך ועד המאה השלישית לפנה"ס, עת ניגפו ע"י האימפריה הרומית - גלריה של גובלנים, של מפות גאוגרפיות ועוד ועוד. בקרו לפי העניין והזמן העומד לרשותכם. פרטים נוספים באתר המוזיאונים http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html

מוזיאוני הוותיקן פתוחים לביקור בימים שני עד שבת בשעות 1800-0900 (כניסת מבקר אחרון ב 1600) . זמן הביקור הצפוי, לאחר שכבר נכנסתם למוזיאון, הוא משתנה בסוג ומידת העניין של המבקר. אם אתם מעוניינים רק בקפלה הסיסטינית, תביאו בחשבון שעה וחצי עד שעתיים. לחובבי אומנות יידרשו לביקור במוזיאונים אלה 4-3 שעות לפחות. ניתן לבקר כאן גם יום שלם ויותר. בכל מקרה, מומלץ לבוא עם בקבוק מים.

הכניסה בתשלום. מחיר כרטיס הזול ביותר הוא בקופת המוזיאון לממתינים בתור הארוך. ראו קישור

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei/tariffe-e-biglietti.html

יש אפשרות לדלג על התור ולחסוך זמן, בקניית כרטיס אונליין . זאת ,בתשלום מוגדל, עם או בלי סיור מודרך. מידע, בין היתר, בקישורים הבאים:

https://www.rome-museum.com/group-guided-tours.php

https://www.rometoolkit.com/whattodo/vatican_museums.htm#tickets

https://citywonders.com/vatican-tours?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_H1VPpp-CU0ri3UdHHFQouS2Mp-FvrpEuYVl-BnnXsLMfMvkN1Gl3caAkqrEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

גני הוותיקן Giardini Vaticani ומערות הוותיקן Grotte Vaticane: אלה שני אתרים נוספים בקריית הוותיקן. אני מציין אותם כאן, למי שמבקש להעמיק בנושא הוותיקן. לא חובה.

מבצר סנט אנג'לו Castel Sant'Angelo : מבנה של טירה הנמצא לא הרחק מהוותיקן , בקצה הנגדי (המזרחי) של רחוב קונסילאציונה Via della Conciliazione המוביל לוותיקן. במקור היה כאן מבנה מאוזולאום (מבנה קבורה), שנבנה על ידי הקיסר הרומי אדריאנוס במאה השנייה לספירה, עבור עצמו. האפר שלו, של רעייתו ושל בנו המאומץ אכן נקבר כאן. בתחילת המאה החמישית הפך המקום להיות מצודה. במאה ה 14 האפיפיור קבע במצודה את מקום מגוריו. מהקומה העליונה ישנה מרפסת תצפית רחבה, המשקיפה על רומא ממבט על. כיום המבנה הוא מוזיאון בו מוצגים פריטים שונים ותערוכות מתחלפות. הכניסה בתשלום. פתוח בימים שלישי-ראשון 1900-0900. סגור ביום שני. למתעניינים. לא חובה.

מסלול 7 – טראסטוורה . 2 – 5 שעות.

אקדים ואומר ,שביקור בטראסטוורה Trastavereמומלץ, כדאי וראוי. יחד עם זאת, לטעמי, יש לבקר כאן רק לאחר שטיילתם במסלולים האחרים ,שצוינו לעיל , גם אם לא הייתם בכל האתרים שבהם. הביקור כאן מהנה. הוא קורץ למי שמבקש להעדיף את האוטנטי על פני ההיסטורי והמתויר, או למי שזמנו בידו ורוצה "גם וגם". כדאי לבקר כאן בשעות היום ולראות את הרובע של המקומיים שוקק חיים . לצד זאת, כדאי להקדיש ערב לאחת המסעדות ברובע ולשוטט קמעא בסמטאותיו. יש כאן מסעדות מהטובות ברומא.

טרסטאוורה , משמע "מהצד השני של הנהר" . לכל מי שנמצא במרכז ההיסטורי של רומא, רובע זה אכן נמצא בצדו השני של נהר הטיבר, מדרום ומדר' מע'.

טרסטאוורה היא רובע עממי, לא נוצץ ולא עשיר באתרים היסטוריים. אבל מקסים. זה מקום לאיטלקים. פחות מתויר מאתרי המרכז ההיסטורי של רומא. יש כאן אוירה נהדרת, סמטאות יפות וציוריות, מבנים בצבע חום ונוטה לכתום, בהם משולבים שרכים ושיחים ירוקים, מקומות בילוי, שפע של מסעדות, ברים ומועדונים . מקום איטלקי, אוטנטי משהו. יש בו מקומות מעניינים לביקור ,אף שאין להשוותם עם שכיות החמדה שבמרכז ההיסטורי של רומא. את רובע טראסטוורה מחברים שמונה גשרים אל מרכז רומא, זה שמצפון לנהר.

איך להגיע ?

מומלץ בהליכה רגלית ממרכז רומא - עד חצי שעה הליכה, תלוי במיקומכם. או באוטובוס, מונית (אין תחנת רכבת תחתית באזור - זו שהכי קרובה נקראת Circo Massimo ,מרחק 20-15 דקות הליכה). אם תגיעו לכאן, סביר שתעברו לפחות בשניים מארבעת הגשרים הבאים: גשר צ'סטיו Ponte Cestio המחבר את אזור "הגטו היהודי" וכיכר וונציה עם טראסטוורה. גשר גריבאלדי Ponte Garibaldi כ 250 מ' ממערב לו , גשר סיסטו Ponte Sisto המחבר את קמפו די פיורי עם הרובע וגשר ג'וזפה מאזיני Ponte Giuseppe Mazzini (כ 400 מ' צפ' מע' לו).

המסלול המוצע כאן מציין מקומות ורחובות עיקריים, שכדאי לבקר בהם. מומלץ להיכנס לרובע בגשר אחד מהארבעה שצוינו ולצאת חזרה לרובע ההיסטורי מגשר אחר. צוינו כאן מקומות ורחובות לפי סדר והגיון גאוגרפי, עם מספר חריגים. מאחר ולא בכולם חייבים לבקר, המבקר יבחר את המתאים לו ובהתאם יתאים את מסלול ההליכה.

הקסם של טראסטוורה הוא ברחובות ובסמטאות שלה. לכן יוצגו כאן תחילה מספר רחובות וסמטאות שכדאי לשוטט בהן.

ויה פיסצ'ינולה Via in Piscinula : למי שמגיע מכיוון כיכר וונציה יחצה דרך גשר פאבריציו Ponte Fabricio אל האי טיברינה Isola Tiberina וממנו דרך גשר צ'סטיו Ponte Cestio אל טראסטוורה. ממש קרוב לנהר נמצאת כיכר פיסצ'ינולה. ניכנס דרכה אל הסמטה של ויה פיסצ'ינולה ונלך לכל אורכה כ 140 מ'. נתרשם מהמבנים בצבע כתום חלודה , ששרכים ושיחים מוסיפים להם ירוק. בקצה הרחוב נפנה ימינה ושוב ימינה ונגיע אל רחוב Via dell Arco De Tolomei . נלך בו כ 100 מ', חזרנו אל כיכר פיסצ'ינולה ונפנה שמאלה (מערבה) אל רח' ויה דלה לונגארטה.

רחוב ויה דלה לונגארטה Via della Lungaretta : רחוב ראשי, צר יחסית, ארוך ומקסים בטראסטוורה. חובה לטייל בו לכל המגיע אל רובע זה. נלך ברחוב זה עד לכיכר סנטה מריה די טראסטוורה ונתבשם מהמראות. נחצה כיכרות, ניכנס פה ושם לגלריה, לבית קפה , לחנות ונספוג את הקסם. בדרכנו נחצה רחוב ראשי אחר ורחב ברובע, הקרוי ויאלה די טראסטוורה Viale di Trastavere .

תוך כדי הליכה ב ויה דלה לונגארטה, ניכנס קמעא להתרשם מסמטא היוצאת ממנו הקרויה ויקולו דלה לוצ'ה Vicolo della Luce ( בין רחוב Piazza della Gensola לרח' Viale di Trastavere). אח"כ נתרשם מפיאצה דל דראגו Piazza del Drago, על לונגארטה בקטע רחוב זה. נחצה את Viale di Trastavere ונגיע אל כיכר רופינה Piazza di Santa Rufina ואל רח' ויקולו דלה טורה הסמוך Vicolo della Torre.

כיכר סנטה מריה בטראסטוורה Piazza di Santa Maria in Trastevere: כיכר יפה זו היא הלב של הרובע. במרכז הכיכר ישנה מזרקה נחמדה שהוקמה בסוף המאה ה 17, הקרויה פונטנה די סנטה מריה בטראסטוורה Fontana di S. Maria in Trastevere .בצד המערבי של הכיכר ניצבת כנסיית סנטה מריה של טראסטוורה. בצד הדרומי של הכיכר נמצא ארמון סן קליסטו Palazzo di San Callisto , ששימש מקום מגורים לקרדינלים מהכנסייה הקתולית והוא בבעלות הוותיקן (סגור למבקרים). במדרגות המזרקה יושבים מבקרים ומקומיים. רבים עוברים כאן בדרכם אל יעדים שונים ברובע. לעיתים בערב מופיעים בכיכר נגנים להנעים זמנם של יושבי בתי הקפה, שמסביב.

בזיליקת סנטה מריה בטראסטוורה Basilica di Santa Maria in Trastevere: הוקמה במאה 12, באתר בו שכנה כנסייה קודמת מהמאה השלישית (ראשית ימי הנצרות של האימפריה הרומית). בכנסיה כ 21 עמודים גדולים, שהובאו אליה ממקדשים שחרבו מהתקופה העתיקה , פסלי קדושים, פסיפסים, ציורי קיר ועיטורים שונים המעניקים לה יופי וחן. הכנסייה מרשימה, גם אם יש יפות ממנה. הכניסה לכנסיה היא חופשית.

רחוב ויקולו דל פיידה Vicolo del Piede : לאחר הביקור בכיכר ובכנסייה של סנטה מריה די טראסטוורה, נבצע הליכה מעגלית קצרה ,היוצאת מכיכר זו אל רח' ויה דלה פונטה דאוליו Via della Fonte D'Olio וממנו אל רחוב ויקולו דל פיידה Vicolo del Piede המתעקל. ויקולו דל פיידה הוא יותר סמטה מרחוב ,בו בתים ציורים בהם מסורג צומח ירוק.

הערה והמלצה :

אנו עדיין באזור כיכר טראסטוורה. עתה בפנינו מספר אפשרויות:

 • לשוחרי האומנות,הארמונות והאנטיק, לבקר בארמון קורסיני ובווילה פרנזינה .
 • לאוהבי פארקים, תצפיות ואנדרטאות, לבקר בגבעת ג'אניקולו ,בפארק, בגן הבוטני ובתצפית על רומא הנמצאים שם.
 • לכולם, להמשיך לשוטט ברחובות טראסטוורה .

למי שבוחר באפשרות הראשונה , מומלץ בדרך לשם לבקר בכיכר טרילוסה Piazza Trilussa ולראות את המזרקה של גשר סיסטו Fontana di Ponte Sisto, שלידה. בקרבת הכיכר ישנו רחוב הקרוי ויקולו מורוני Vicolo Moroni , שכדאי ללכת בו. ברחוב זה ניתן לראות שרידים מהחומה המקורית של רומא בתקופת הקיסר מרקוס אורליוס , מהמאה השנייה לספירה. משם לארמון קורסיני.

ארמון וגלריה קורסיני Palazzo Corsini: נמצא בטראסטוורה, סמוך לנהר , ליד וילה פרנזינה, ברחוב ויה דלה לונגארה Via della Lungara מספר 10. ארמון של משפחת קורסיני נבנה במאה ה 18 ע"י נרי קורסיני שהיה קרדינל בכנסייה ואחיין של האפיפיור, באתר בו שכנה ווילה של משפחה אחרת. הארמון משמש היום כמוזיאון לאומנות ובו גם מספר משרדים של האקדמיה הלאומית למדעים. אגף המוזיאון לאומנות בארמון נקרא "הגלריה הלאומית לאומנות עתיקה של ארמון קורסיני" Galleria Nazionale d'Arte Antica di Palazzo Corsini . מוצגות בו עבודות אומנות בעיקר מהמאות ה 13 עד ה 18. מוזיאון זה הוא מעין סניף שני ל"מוזיאון הלאומי לאומנות עתיקה". הסניף האחר והמעניין יותר נמצא בארמון ברבריני ,עליו כבר סופר.

רוב יצירות האומנות ב"גלריה קורסיני" נתרמו ע"י משפחת קורסיני והן מוצגות במקומות המקוריים שלהם בארמון. בשלהי המאה ה 19 הארמון ותכולתו הועברו לבעלות ממשלת איטליה. מוצגות כאן יצירות יפהפיות של אומנים בכירים שפעלו באיטליה, גם אם ברובם הם פחות מפורסמים מאלה המוצגים בארמון ברבריני ובוילה בורגזה. הגלריה פתוחה למבקרים בימים רביעי עד שני בשעות 1900-0830. סגור ביום ג'. הכניסה בתשלום. מאוד מומלץ, בעיקר לחובבי אומנות.

http://www.barberinicorsini.org/visita/info-pratiche/

וילה פרנזינה Villa Farnesina : מבנה אחוזה מראשית המאה ה 16,מתקופת הרנסאנס. הוילה שימשה בנקאי וסוחר שהיה שר האוצר של האפיפיור, בשם אגוסטינו קיגי . קיגי הזמין את גדולי אומני התקופה לצייר בווילה ובקירות המבנה , לרבות את רפאל. בחצר הווילה גן גדול .בשלהי המאה ה 16 הווילה עברה לבעלות משפחת פרנזינה Farnesina ובהמשך החליפה ידיים נוספות. המבנה היום הוא בבעלות ממשלת איטליה ושוכנת בו האקדמיה למדעים של רומא. המבנה פתוח למבקרים בימים שני עד שבת בשעות 1400-0900. יום א' - סגור. הכניסה בתשלום צנוע. http://www.villafarnesina.it/?page_id=31&lang=en

פארק ג'אניקולו Parco del Gianicolo: פארק מוריק הנמצא על גבעת ג'אניקולו ,השנייה בגובהה ברומא. נקודת ציון מרכזית בשולי הפארק היא כיכר גריבאלדי Piazzale Giuseppe Garibaldi. בכיכר נמצאת מרפסת תצפית על רומא כולה, הקרויה "המרפסת של ג'אניקולו" Terrazza del Gianicolo.

גבעת ג'אניקולו מילאה תפקיד חשוב בהגנת רומא במהלך ההיסטוריה של העיר. באמצע המאה ה 19 הנהיג ג'זפה גריבאלדי את כוחות הרפובליקה של רומא במלחמה נגד הכוחות הצרפתיים, שביקשו לסייע לאפיפיור לשלוט ברומא.

במקום הגבוה בגבעה, ממש בכיכר, ניצבת אנדרטה להנצחתו של ג'וזפה גריבאלדי, כשהוא רכוב על סוסו. לצדו נמצאת אנדרטה נוספת, בה מונצחת בפסל אשתו, אניטה. אניטה ונשים נוספות השתתפו במלחמה בצרפתים ובפסל היא מתוארת כאמזונה.

בפארק עצמו נעים לטייל. יש בו גן בוטאני אוניברסיטאי הקרוי " לה סאפיינצה" Orto Botanico dell'Università di Roma "La Sapienza" . הגן הבוטני פתוח בימים שני - שבת , בשעות 0900 -1800. https://web.uniroma1.it/ortobotanico/ . בפארק מוצעות גם פעילויות לילדים תאטרון מריונטות, מכוניות מתנגשות ועוד.

סמוך למעקה כיכר גריבאלדי מוצב תותח, המבצע ירייה בכל יום בשעה 1200, לציין השעה המדויקת ולהזכיר לכנסיות לצלצל בפעמונים.

הגישה אל כיכר גריבאלדי מרוחקת משהו ממקומות העניין בטראסטוורה. הכיכר והפארק בגבעה גבוהה ולכן יש לטפס אליהם. מכיכר סנטה מריה טראסטוורה אל כיכר גריבאלדי המרחק כ 800 מ'. מומלץ להגיע לכאן דרך רחובות ויה גריבאלדי Via Garibaldi וכן דרך Passeggiata del Gianicolo הנושקת לפארק ממערבו.

רחובות נוספים בטראסטוורה: למי שבחר באפשרות השלישית, מומלץ שישים פעמיו מכיכר סנטה מריה די טראסטוורה אל כיכר סמוכה הקרויה כיכר קאליסטו Piazza di San Calisto , מאחורי הארמון הנושא שם זה, שהוזכר כבר. משם ללכת ברחוב יפה וארוך , הקרוי ויה די סן פרנסיסקו אה ריפה Via di S, Francesco A Ripa. ללכת בו לכל אורכו עד לכיכר הקרויה פיאצה סן פרנסיסקו די אסיסי Piazza di S. Francesco D'Assisi . ההליכה מהנה ברחוב זה. משם חזרה אל המרכז ההיסטורי של רומא.

הערה לסיום מאמר זה

מסלולי הטיול המוצגים כאן מתארים את המיטב ברומא. קשה להכילם בביקור אחד וגם לא בשניים. עם זאת, כדאי לחזור אל העיר המקסימה הזו ,שוב ושוב ובכל פעם, להשלים חלק שלא הייתם בו.

ניסיתי להציג את המיטב ושורבב פה ושם גם טעמי האישי. כל אחד שיבחר את המתאים לו ויטייל בקצב שלו. מובטחת הנאה רבה בקסם של רומא.