"לראות את נאפולי ולמות" Vedi Napoli e poi muori, היא אימרה איטלקית, שאין יודעים את מקורה ומחברה. היא מבקשת לומר, כי אדם שראה את נאפולי, שוב לא יראה מקום יפה יותר, כי זה היפה ביותר. לאחר שראה את נאפולי, יוכל האדם למות בשקט, תוך ידיעה שראה את המקום היפה ביותר בעולם. האין זו סיבה טובה לבקר בנאפולי ?

היא אכן מיוחדת ויפה בדרכה. יש בה מפרץ כחול, לצידה האי קאפרי ומולה מרחוק הר הגעש ווזוב והעיירה פומפיי שנחרבה. נאפולי היא העיר הגדולה במחוז קמפניה Campania.

קודם שיתואר מסלול הטיול שבוצע,יצוין,כי מידע ומאמרים נוספים בנושא טיול בנאפולי ,מופיעים בבלוג זה.

לאחר נחיתה ברומא, נצא ברכב שכור לעבר נאפולי. בדרך נבקר ב Giardini Di Nimfa, מקום של יופי מיוחד. גן בוטני פרחוני, יפהפה, פרוש בין שרידי עתיקות ומפלי מים קטנים. הוקם על יסודות כפר נטוש. משם ניסע אל Sermoneta,עיירה המשקיפה מראש גבעה על הנוף. ברחובותיה הצרים והמתפתלים, נחבאים ארמונות וכנסיות. דרך העיירה Gaeta נתקדם לעבר החופים המרשימים של נאפולי.

לאחר כיום וחצי בנאפולי, נצא אל החוף האמלפיטיני וניסע בדרך ,כנראה, היפה באירופה, תוך מעבר בעיירות סורנטו Sorrento, פוזיטנו Positano,אמלפי Amalfi ורוולו Ravello (אם נצא מוקדם נוכל לבקר גם בנוצ'לה Nocelle ובוילה סופיהVilla Sofia הסמוכה,מעל פוזיטנו). משם ניסע ליעדנו הסופי היום – העיירה סנטה מאריה די קסטלאבטה Santa Maria Di Catellabate. כאן יחכה לנו ידידנו סניור טורטורה Tortura ,שיארח אותנו במלונו Villa Sirio. נלון כאן 3 ימים ונטייל ברגיעה בסביבה. נראה מערות ונופים, נטעם מטעמי האזור (מוצרלה מעולה של באפלו ומטעמי דגים ופירות ים). נתרשם מהשקיעות המיוחדות באזור ונקשיב להמיית הגלים.

משם ניסע לעיירה אייברובלו Alberobello, במחוז פוליה Puglia. בה נבקר וממנה נצא לראות ולחוש את תופעת הטרולים Trulli. בתים עגולים, שנבנו לפני כ 400 שנה, מאבנים שלא חוברו יחדיו ולהם כיפות (הסבר נוסף בהמשך).ומשם חזרה הביתה.

טיול זה תוכנן ובוצע ע"י חברי, איציק, חובב איטליה מושבע, חובב טיולים ואוהב אדם . איציק דובר איטלקית והתגורר מספר שנים באיטליה, במסגרת לימודי הרפואה שלו. הוא ביצע טיולים רבים באיטליה. על כן, האמור מטה הוא בבחינת "איטליה למתקדמים".

הנה פרטי הטיול שבוצע:

יום 1,יום א, 15 מאי - נאפולי. טיסה מת"א ונסיעה מש"ת רומא לנאפולי. בדרך עברנו ב Giardini Di Nimfa Sermoneta , ב Sermoneta וב  Gaeta,שתוארו לעיל.

קבלת הפנים בנאפולי Napoli היתה של הררי זבל פזורים ברחבי העיר.זאת, בגלל מאבקי כוח של הקאמורה Camorra (המאפיה האיטלקית). פינוי הזבל נשלט ע"י העולם התחתון. קיבלנו תזכורת שבנאפולי יש ניגודים קיצוניים. עושר אינסופי ועוני משחית. מלכות וזוהמה. יופי וכיעור. הייחוד של העיר אינו במוניומנטים ואתרים היסטוריים. הוא בסמטאות צרות, בקסבות, בשווקים, בחצרות הסמויות מעין ובחנויות יחודיות. העיר אינה מתחנפת לתיירים, היא לא נקיה, לא פשוטה, יש בה פשע, אבל גם קסם, נשמה והמון פינות נסתרות. עבור המאפיה הנאפוליטנית, ריח הזבל הוא ריח הכסף. בעלי המזבלות הם אנשי מאפיה והם עוסקים בפינוי אשפה ללא עמידה בתקנים ותקנות. הזבל אינו ממוחזר, הוא פשוט ניטמן סביב העיר וכבר אין היכן לטמון. אז מתחמנים.

בשעה 1600 נפגשים עם המדריכה מרינה דה מרטינו Marina de Martino ויוצאים לסיור איתה . מרינה היא מדריכה עצמאית ,מאוד מומלצת מנאפולי. אישה חביבה ונלהבת לעיר שלה, בה נולדה ובה היא חיה. כואבת את מצב העיר, בגלל שביתת הזבל והפגיעה באיכות החיים (פרטי קשר עימה, ראו בסוף כתבה זו).

יעד הביקור הראשון-פוסיליפו Posillipo , הרובע היותר יוקרתי של העיר, המצוי על צלע הר. תוך כדי נסיעה ראינו שרידים של מבנים מהתקופה היוונית והרומית. בפוזיליפו וילות מפוארות ומההר נשקף נוף יפהפה. מרינה לקחה אותנו להיכן שהיה ביתה הקודם, הנמצא כ 30 מ' מעל הכביש. ממקום זה מבט אל מפרצון מדהים ביופיו. הלב מחסיר פעימה כאן.

משם נסענו לבקר בפארק וירג'יליאנו, Parco Virgiliano הנמצא על גבעת פוסיליפו. בדרך לפארק עברנו דרך רובע מרג'לנה, מרקיארו וגיולה. ראינו מפרצים, שהיו שזורים בעבר בכפרי דייגים. מנקודת תצפית השקפנו על שטח וולקני נרחב, עליו בנויה כיום עיר המדע. זה אזור עתיר מחצבים ,אשר יכול היה להפוך לאתר תיירות מצליח. לאורך הדרך, צפינו על נאפולי, פרוסה לאורך חוף הים והגבעות. מראה מאוד יפה. חזרנו לעיר אל המלון שלנו- Grand Hotel Vesuvio . מלון מקסים, על הים, הנמצא ברובע סנטה לוצ'יה, מול קסטל דל אובו Castel dell'Ovo . שוכן על אי קטנטן, המחובר בגשר ליבשה. באי דייגים השולים פירות ים וצדפות. ארוחת ערב מחוץ למלון. באזור מסעדות רבות.

Via Partenope 45, 80122 Napoli ,Grand Hotel Vesuvio http://www.vesuvio.it/en

יום 2,יום ב, 16 מאי - נאפולי – בבוקר יצאנו עם מרינה, המדריכה ששכרנו, לסיור להכרת העיר. התחלנו במרכז העיר. כיכר פלבישיטו Piazza del Plebiscito , שהייתה בשיפוץ ומימינה ארמון המלך ומצידו השמאלי, כנסיית סן פרנציסקו די פאולה, הדומה להפליא לפנתיאון ברומא. גובה 53 מטרים. לאחר ביקור בכנסייה, שמנו פעמינו לכיכר טרייסטה הטרינטו piazza trieste e trento , בה מזרקת ארטישוק.

עשינו הפסקת קפה ומאפה ,בבית קפה הקרוי גראן קפה גמברינוס, שנוסד ב 1850. מקום מרשים ובו חדרים יפים ובמה למופעים http://grancaffegambrinus.com . משם הלכנו ל"ויה טולדו", כשלאורכה חוצים רחובות צרים וארוכים. פנינו על גלריה אומברטו, המעוצבת כפסאג' מדהים בצורתו הארכיטקטונית הגבוהה, כשמולה תאטרון סן קרלו. ויה טולדו הוא רחוב אלגנטי, בו חנויות אופנה. מצידו השמאלי נמצאים רחובות צרים, המוצפים בחנויות זולות ובתים גבוהים. זהו הרובע הספרדי. המשכנו לכיוון כנסיית סנטה קלרה -כנסיה קטנה ,עם תקרה נמוכה, המעוטרת בציורים ודמויות יפהפיות. משם, המשכנו לרובע ספקה נאפולי, לב ליבה של העיר נאפולי. נכנסנו לכנסיית דזו נובו Gesù Nuovo , המפגינה את כוחה בגודלה וביופייה. תקרתה עטורה בציורים מוזהבים . בתוכה, בעבר, היה ביתו של הרופא מוסקטי. היום עצמותיו נמצאות בסרקופג, בתוך הכנסייה. כך גם הפסל שלו, המסמל רפואה. רבים נוגעים בפסל, בכף ידו ומאמינים שיירפאו. המשכנו לסייר ברובעים העניים של נאפולי וראינו סלמס, אוכלוסייה קשת יום, בה חי ונושם הפשע. הגענו לאזור שוק הדגים, שם נפרדנו ממרינה, המדריכה הנחמדה והאיכותית.

ביקור עצמאי במוזיאון הארכאולוגי הלאומי שבעיר, שהוא מהחשובים בעולם לעתיקות יוון ורומי.

בשעות אחה"צ המאוחרות, טיול עצמאי במרכז נאפולי. ישבנו בקפה גמברינוס ,טעמנו מהמתוקים המומלצים –בבהbaba וסברינות. טיילנו בגלרייה אומברטו המפוארת ברח' טולדו ,במדרחוב (מקומות בהם היינו לפנה"צ). משם נסענו לארוחת ערב, במסעדת דגים ופסטה מומלצת, הקרויה דא דורה Da Dora . Via Ferdinando Palasciano, 28, 80122 Napoli . לינה ,Grand Hotel Vesuvio.

יום 3,יום ג, 17 מאי - נסיעה מנאפולי, דרך חוף אמלפי, אל Santa Maria Di Castellabate. בבוקר, עזבנו את נאפולי לכיוון החוף האמלפטיני, ולאחר כ 3 שעות הגענו לרוולו Ravelo .לא התעכבנו בסורנטו, פוזיטנו, נוצ'לה ואמלפי, שכן במקומות אלה היינו בעבר, יותר מפעם אחת. סיירנו בעיירה רוולו ואכלנו בה ארוחת צהריים.

המשכנו בנסיעה אל יעדנו, סנטה מריה די קסטלאבאטה Santa Maria Di Castellabate (הנקראת בקיצור סנטה מריה, או קסטלאבטה). סנטה מריה נמצאת מדרום לסלרנו Salerno, בחוף, בצד המערבי של המגף האיטלקי והיא בסיס יפה לטיול בסביבה. הדרך לסנטה מריה התארכה, בגלל סגירת הירידה מהאוטוסטרדה.

הגענו למלון של ידידנו סניור Tortura ,הקרוי Villa Sirio. מקום מקסים בו נלון 3 לילות וממקום זה נצא לסיורים בסביבה בימים הבאים. לאחר קבלת החדרים (סוויטות), יצאנו לסיור קצר בעיירה סנטה מריה . ארוחת ערב אכלנו במסעדת המלון, מאחר ומזג האויר לא איפשר עדיין ישיבה בחוץ. לינה Villa Sirio ,סנטה מריה די קסטלאבטה.

יום 4,יום ד, 18 מאי - מערות נטיפים בפארק הלאומי סילנטו Parco Nazionale del Cilento. ביקור בפארק הלאומי סילינטו Parco Nazionale del Cilento, Vallo di Diano e Alburni . הפארק מצוי בנוף קרסטי הררי, עשיר במערות, בהן שרידים לנוכחות האדם הקדמון בהן. נסיעה של 4 שעות בגלל פיתולים רבים בדרך והגעה אל יעד הביקור הראשון-מערות הנטיפים של גרוטה פרטוסה Grotte Pertosa  ) הנסיעה אל המערה היתה לא בדרך האוטוסטרדה. ראו הערה בסוף הכתבה) .

Pertosa היא מערכת של מערות, בה ניתן לשוט אל תוך ההר בנהר תת קרקעי – שייט מקסים ויוצא דופן בסירה, שקוע בדממה קסומה, שהופרה רק בקול שאגת מפל תת קרקעי. המערות המשתרעות על פני 3 ק"מ עשירים, בנטיפים ובזקיפים בצורות, צבעים וגדלים שונים. מראות מרגשים. בהן גם מסלולי הליכה.

חזרנו למלון בסנטה מריה, דרך האוטוסטרדה.

את היום, בארוחת ערב, במסעדה המצוינת של נלו הרומני Nello, הקרויה Da Nello והנמצאת במרכז העיירה סנטה מריה בכתובת Via Pagliarola,33. ארוחת מלכים. קיבלנו טעימות של מאפים, מגש גדול של סביצ'ה מדגים שונים ופירות ים - טעים במיוחד, קדירת דג, רביולי ריקוטה ושלל פירות ים. לינה Villa Sirio ,סנטה מריה די קסטלאבטה.

יום 5,יום ה, 19 מאי - אזור סנטה מריה די קסטלאבטה. בבוקר נסענו לסן מרקו, פרבר של סנטה מריה. טיילנו במרינה לסירות דייג הנמצאת במקום. משם נסענו לעיר הגדולה אגרופולי Agropoli , הנמצאת כ 12 ק"מ (20 דק' נסיעה), צפונית לסנטה מריה קסטלאבטה Santa Maria di Castellabate. נכנסנו לסופרמרקט גדול וקנינו מצרכי מזון איטלקיים להביא הביתה. חזרנו בצהריים לקסטלאבטה. אחה"צ נסענו באוטובוס לקסטלאבטה העילית. צפינו מלמעלה על העיר ועל השקיעה. ארוחת ערב –במלון. לינה Villa Sirio ,סנטה מריה די קסטלאבטה.

יום 6,יום ו, 20 מאי - מטפונטו Metaponto ואלברובלו Alberobello. נסיעה בכבישים פחות נוחים אל אלברובלו Alberobello,שבמחוז פוליה, בקצה המזרחי של המגף האיטלקי.

בדרך עצרנו במטפונטו Metaponto –עיירת קייט קטנה (אלף תושבים),שהוקמה בתקופה היוונית. נמצאת על הים, עם חוף יפה ושרידים ארכיאולוגיים. במטפונטו היו מחנות של פליטי השואה ועקורים יהודיים, לאחר מלחמת העולם השנייה. מהמעגן במטפונטו ומנמל העיירה הסמוכה, "מולה דה בארי" Mola di Bari , יצאו אניות מעפילים ארצה.

אל אברובלו Alberobello הגענו בסביבות השעה 1500.זו עיירה מיוחדת שבתיה טרולים Trulli. טרול הוא מבנה מעוגלים, שקירותיו מאבנים לא מחוברת במלט, או כל חיבור אחר. גג המבנה מכוסה בכיפה, העשויה מחומר בזלתי. הם נבנו כך, לפני כ 400 שנה, מאחר והתושבים רצו מבנה שניתן לפרקו בקלות ובמהירות ולהרכיבו מחדש. כך, השלטונות יכלו לפרק בית של נתין לא צייתן . כמו כן, ידוע שבשנת 1644 תושבי המקום הסתייעו במבנה כזה, ע"מ להתחמק מתשלום מס למלך נאפולי. כשהיה מגיע גובה מס הוא היה רואה תל אבנים ולא בית. כשהלך, התושבים הקימו מחדש בתיהם. באותה שנה היו כ 40 טרולים באזור ומאז העיירה החלה להתרחב ונוספו נוספים.

סיירנו בעיירה, אחה"צ, ברחובה הראשי, משני צידיו. התרשמנו מיופיה וייחודה.

התאכסנו במלון בוטיק איכותי הקרוי La Alcove, במרכז העיר, הכולל 9 טרולים ובהם חדרים מיוחדים ורומנטיים. ארוחת ערב מיוחדת, בה חגגנו יום הולדת, אכלנו במסעדת " טרולו די אורו" Trullo d'Oro ,מומלצת מישלין (לא מדורגת) בכתובת via Cavallotti 27, 70011 Alberobello. זו מסעדה גדולה, השוכנת במספר טרולים ובה אווירה מאוד שמחה. אכלנו ארוחת טעימות, של מאכלים הייחודיים לאזור זה. מאוד נהנינו. לינה מלון La Alcove,ב Alberobello.

יום 7, שבת, 21 מאי. בארי Bari - רומא. עזבנו את Alberobello בבוקר ונסענו לבארי Bari, הנמצאת מעט צפונה, על החוף המזרחי בדרום המגף האיטלקי. סיירנו בשוק של בארי ויצאנו ממנו עם שני כריכים מעולים. בצהריים, לאחר החזרת הרכב השכור, יצאנו בטיסה מבארי לרומא. לינה במלון הילטון בשדה התעופה פיומיצ'ינו של רומא.

יום 8,יום א, 22 מאי - טיסה רומא-ת"א.

הערות

*הטיול בוצע בשנת 2011 ותוכנו רלבנטי גם היום.

הטיול הנ"ל הוא כאמור "איטליה למתקדמים". מיועד למי שכבר היה בחוף ברצועת החוף של אמלפי,פומפיי וקאפרי. למי שלא היה, או לו סדרי עדיפות אחרים, ניתן לטייל 10-7 ימים רק באזור של נאפולי, סורנטו, קאפרי, פומפיי והחוף האמלפי. כמובן שניתן להוסיף ולשלב אלמנטים ממסלול הטיול שתואר לעיל.

לצורך ביקור במערת הנטיפים Grotte Pertosa ,יש להביא בחשבון את זמן ההגעה אליה. לעיל דווח על זמן הגעה של 4 שעות מסנטה מאריה די קסטלאבטה Santa Maria Di Castellabateלמערה זו. לא מומלץ להשקיע זמן כזה. יש לשקול להגיע אליה בדרך קצרה יותר ממשית. לנסוע דרך האוטוסטרדה הלוך ושוב, או להגיע למערה מסלרנו (מרחק 40 דק' נסיעה) . הביקור במערה,כמו יתר יעדי טיול זה, כדאי ונומלץ.

מרינה ( Marina de Martino ) , מדריכה עצמאית (freelancer) בנאפולי

Marina de Martino מרינה דה מרטינו נולדה וגרה בנאפולי. היא מדריכה מקצועית עצמאית ,אשר לה מספר מסלולי טיול מגוונים בעיר נאפולי וסביבתה, המותאמים לרצון המבקרים. דוברת מספר שפות, כולל אנגלית. היא לוקחת המבקרים לפינות שונות בעיר, אשר בביקור רגיל, בד"כ לא נחשפים אליהם. יש לה אתר אינטרנט הנקרא Napoli No Stress Itinerari - Private Tours . הנה פרטי קשר עימה (ניתן לכתוב לה דרך אתר האינטרנט שלה):

http://www.napolinostressitinerari.com/chisonoe.htm

טלפון: +39 340 766 0836

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D