עמק הדסון הוא אזור יפהפה, שנעים וכדאי לטייל בו, צפונית לעיר ניו יורק ובמרחק שעה אחת ממנה. בעמק כפרים ועיירות קטנות ומקסימות, עם רחוב ראשי אחד, או שניים. יש בו ריכוז מדהים של אתרים היסטוריים רבים ואחוזות פאר של עשירי ארה"ב ומפורסמים מהמאה ה 18, ה 19 וראשית המאה העשרים. כולם פתוחים למבקרים וכל אחד מהם הוא מוזיאון בפני עצמו. הנופים כאן מרהיבים ולא בכדי בחרו שועי ארה"ב מקום זה לביתם.

ניתן לטייל בעמק ההדסון בטיול של יום מניו יורק ואז זו טעימה. טיול מקיף יצריך יומיים -שלושה ויותר. חלק מהאחוזות שבעמק סגורות למבקרים בתקופה של נובמבר-אפריל .

רשימה זו מתמקדת בחלק העמק שממזרח לנהר ההדסון .לטעמי, זהו החלק המעניין יותר בעמק ההדסון. רשימה נוספת העוסקת בחלק שממערב לנהר ,מוצגת בנפרד בבלוג זה.

בבלוג זה מופיעה רשימה משלימה ונוספת ושמה " ניו יורק – עיירות קסומות ואתרי טבע במערב עמק הדסון " . ניתן לשלב במהלך טיול, גם מעבר ממזרח לנהר למערבו ולהיפך, תוך מעבר על מספר גשרים הנמצאים על נהר ההדסון .

הנה מסלול לטיול של יומיים -שלושה לפחות בעמק ההדסון, מזרחית לנהר. המסלול מוצג לתנועה מדרום לצפון. יוצאים מהעיר ניו יורק צפונה, דרך יונקרס Yonkers על כביש מספר 9. לחילופין, יוצאים דרך כביש 87 (כביש אגרה) ואח"כ ,בצפון מערב יונקרס Yonkers , חוברים לכביש מספר 9 .

הנה מקומות בהם כדאי לבקר, לפי מידת הרלבנטיות והעניין:

לגולנד דיסקברי סנטר ווסטצ'סטר LEGOLAND Discovery Center Westchester – אתר לילדים הנמצא בתוך מבנה ולכן פעיל בכל מזג אויר. ניתן להעביר כאן כשעתיים. יש בקורות מעורבות על מקום זה. מוצע לשקול אם כדאי להתעכב כאן. יוצאים אליו מכביש 87 בצפון יונקרס Yonkers. https://westchester.legolanddiscoverycenter.com/

דובס פרי Dobbs Ferry– כפר קטן בו כ 11 אלף תושבים, במחוז ווסטצ'סטר Westchester של מדינת ניו יורק. נמצא כ 20 מייל צפונה מהעיר ניו יורק . עד ראשית שנות ה 90 של המאה ועשרים זה היה זה כפר של פועלים, שתיירים רק עוברים דרכו. מאז חל שינוי. תושבי העיר ניו יורק "גילו" את הכפר ,השוכן על הגדה המזרחית של נהר ההדסון והחלו לעבור לגור בו. יש בכפר בתים יפים ,חלקם בסגנון ויקטוריאני וקולוניאלי וחלקם מודרניים. עם אופי ואווירה של כפר. שני רחובות ראשיים רח' סידר Cedar ורח' מיין Main , בצורת וי ,בהם חנויות, מסעדות. עיירה נחמדה. לא חובה.

אחוזת לינדהרסט Lyndhurst Mansion - נמצאת על הגדה המזרחית של נהר ההדסון, מדרום לעיירה טריטאון Tarrytown ומצפון לעיירה אירווינגטון Irvington. אחוזה ענקית, בשטח של כ 260 דונם, שהוקמה ב ב1838 ומאז עברה הרחבות ושינויים. גרו כאן בעלי ממון רב והיא החליפה בעלים מספר פעמים. הבעלים האחרון היה טייקון הרכבות ג'יי גולד . מבנה האחוזה גותי וצנוע . מעט חדרים יחסית, עם מסדרונות צרים וחלונות קטנים. במקום גלריה לאומנות מרשימה. הפריטים הרבים המוצגים באחוזה שרתו את יושביה . האחוזה נמצאת בתוך שטח גן נופי מעוצב ויפה. מומלץ לבקר כאן. ניתנים סיורים מודרכים .סגור בימים ב-ג. בחודשים ינואר-מרץ המקום סגור למבקרים. http://lyndhurst.org

סניסייד, בית הסופר וושינגטון אירווינג Washington Irving's Sunnyside – מספר מאות מטרים דרומית לאחוזת לינדהרסט , בכפר אירוונגטון Irvington , נמצא ביתו של הסופר האמריקאי וושינגטון אירווינג. הבית מרשים ונמצא ממש על גדת הנהר, מוקף גן. הבית ותכולתו נותרו כשהיו וזו הזדמנות להציץ אל אמצע המאה ה19 דרך בית מרשים כזה. פתוח בחודשים מאי-ראשית נובמבר. http://www.hudsonvalley.org/historic-sites/washington-irvings-sunnyside .

טריטאון Tarrytown – עיירה בת 12 אלף תושבים, על גבעה, בין הכפר סליפי הולו שמצפון, לבין הכפר אירווינג מדרום. מרוחקת כ 35 ק"מ מצפון מנהטן. הוקמה בסוף המאה ה 17, ע"י הולנדים, שעסקו בחקלאות, דייג וצייד פרוות. זו עיירה נחמדה ממנה נשקף נוף מרהיב . ברחוב הראשי של העיירה נעים לטייל – מסעדות, גלריות, חנויות יפות . רחוב זה יורד מהגבעה עד קרוב לנהר. יש בו בתים קולוניאליים עתיקים. מעל העיירה נמצא גשר יפה הקרוי טפאן זי Tappan Zee Bridge , המאפשר חציית נהר ההדסון מצד לצד. בחודשים מאי-נובמבר מתקיים שוק איכרים בכל שבת, בפארק פטריוט Patriot Park כאן . בעיירה בתי מלון בכל הרמות. משמשת בסיס לטיולים בכל הסביבה.

סליפי הולו Sleepy Hollow, אחוזת פיליפסבורג Philipsburg Manor ואחוזת רוקפלר Kykuit - הכפר סליפי הולו נמצא מצפון לעיירה טריטאון. נמצאים בו אחוזת פליפסבורג, אחוזת רוקפלר וכן כנסייה הולנדית עתיקה.

אחוזת פיליפסבורג כוללת בית אחוזה ששימש גם מבנה לסחר וטחנה לשאיבת מים. היא הוקמה בסוף המאה ה 17 (טרום עצמאות) ,ע"י פרדריק פיליפסה Frederick Philipse, סוחר עבדים ידוע, לאחר שקיבל מהשלטון הבריטי אדמות בעמק ההדסון. הוא הקים כאן נקודת סחר על הנהר וחווה חקלאית, שהעסיקה גם עבדים . במלחמת העצמאות האמריקאית משפחת פיליפסה תמכה בבריטים. מאוחר יותר, בעקבות מלחמת האזרחים האמריקאית, העבדים שוחררו מכאן. המקום משמש כמוזיאון והוא פתוח למבקרים בחודשים מאי עד ראשית נובמבר, בימים ד עד א , בלבד. כתובת North Broadway, Sleepy Hollow, NY 381 . http://www.hudsonvalley.org/historic-sites/philipsburg-manor

אחוזת משפחת רוקפלר Kykuit גם היא נמצאת בסליפי הולו. היא נמצא על גבעה ומקפת גנים. ארבעה דורות של המשפחה התגוררו כאן. הוקמה ע"י John D. Rockefeller מייסד חברת הנפט הגדולה סטנדרד אויל. בית האחוזה כולל שש קומות ובו תצוגות של אוספי ציורים ופסלים של אומנים ידועים כמו פיקאסו ,הנרי מור ואחרים. במקום יש סיורים מודרכים וניתן להתרשם מעושרה המופלג של משפחה זו ,דרך הביקור בביתה. הצילום בתוך הבית אסור. בגני האחוזה ומחוץ למבנה ניתן לצלם. בגן פסלים רבים ויפהפיים. לטעמי, אם אתם צריכים לבחור באחוזה אחת לביקור בסליפי הולו, תבחרו באחוזת רוקפלר. הכניסה לאחוזת רוקפלר היא דרך אותה כניסה של אחוזת פיליפסבורג ,בכתובת North Broadway, Sleepy Hollow, NY 381.

פתוחה למבקרים בחודשים מאי-ספטמבר, בימים חמישי-ראשון. בחודש אוקטובר (שלכת) פתוח כל יום, למעט האתר ביום ג'. בראשית נוב' פתוח בימים מסוימים. לוודא באתר http://www.hudsonvalley.org/historic-sites/kykuit .

הכנסייה ההולנדית העתיקה Old Dutch Church היא מהעתיקות הקיימות במדינת ניו יורק (הוקמה במאה ה17). בשטחה ישנו בית קברות בו קבורים מפורסמים אמריקאים ואפילו חיילים ממלחמת העצמאות . כתובת: 430 Broadway, Sleepy Hollow . תפילות בכנסיה מתקיימות בחודשים יוני-ספט' . הכנסייה המקורית שופצה והורחבה במאה ה 19. כדאי לבקר כאן.

אוסינינג Ossining – עיירה בת 25 אלף תושבים, מצפון לטריטאון, מחוז ווסטצ'סטר Westchester County של מדינת ניו יורק. אדמות העיירה והאזור נרכשו מהאינדיאנים, ע"י פרדריק פיליפסה Frederick Philipse , ששמו הוזכר קודם, בסוף המאה ה17. מפורסמת בעיקר משום שנמצאים בה שני אתרים מעניינים מהתקופה הקולוניאלית. בית הכלא המפורסם סינג סינג. Sing Sing וגשר אקוודוקט גדול, שהוביל מים לעיר ניו יורק. היום כ 40% מתושבי העיירה הם היספאנים. יש בערים בתים שנבנו בסגנונות שונים-ויקטוריאניים, קולוניאליים, לצד מודרניים אמריקאים. עיירה אפורה, שעוברים דרכה.

בית בוסקובל והגנים Boscobel House and Gardens – פחות משני ק"מ דרומית מזרחית מהעיירה קולד ספרינג וצפונית לגריסון Garrison, על כביש D9 נמצא האתר ההיסטורי בוסקובל. הבית נבנה בראשית המאה ה ,19 כ 25 ק"מ דרומית למיקומו הנוכחי. רגע לפני הריסתו במיקומו המקורי, הוא הועבר לכאן, עבר שיפוץ ומאז 1961 פתוח למבקרים. הוא בנוי בסגנון אמריקאי ומכיל פריטי ריהוט ועיצוב אנטיק ופריטי אומנות רבים. הבית ותכולתו הם יצירת אומנות. בטיול לאזור עמק ההדסון מוצע ביקור באחוזות ובתים היסטוריים רבים. הביקור כאן הוא אחד המועדפים. הכתובת: Garrison Route 9D, 1601. האתר פתוח למבקרים מאמצע אפריל עד דצמבר ,בימים רביעי עד שני (יום ג' סגור) בין השעות 1700-0930. בנוב-דצמ' האתר נסגר ב 1600. https://www.boscobel.org

קולד ספרינג Cold Spring – כפר קטן, עם כאלפיים תושבים, ממוקם על הגדה המזרחית של נהר ההדסון . מגיעים אליו עם כביש D9 ,המתפצל מכביש 9, עליו נסענו עד כה. זהו כפר נחמד, עם בתים שנשתמרו מהמאה ה 19. ברחוב הראשי Main St נעים לטייל (דרכו ניתן להגיע לנהר), גם בחורף. יש בו חנויות אנטיק (יש מציאות) ואחרות ,מסעדות ואווירה טובה. מומלץ לבקר כאן, אפילו לחצי שעה. יש אפשרויות לינה BB ואחרות בכפר.

הייד פארק Hyde Park - זהו המקום המעניין ביותר, לטעמי, בעמק ההדסון. זאת בגלל האחוזה של פרנקלין דלנו רוזוולט Franklin Delano Roosevelt ואשתו אלינור. דמויות נערצות בהיסטוריה האמריקאית. וגם בגלל אחוזת וונדרבילט ובית הספר הגבוה לשפים הנמצאים כאן. העיירה הייד פארק מרוחקת כ 110 ק"מ ממנהטן (100 דקות נסיעה). העיירה הוקמה במאה ה18 והיא מונה כ 25 אלף תושבים.

פרסומה הרב, משום שכאן נולד וכאן היה ביתו של פרנקלין רוזוולט וגם ביתה של אלינור, לימים רעייתו. שניהם קבורים באחוזה המשפחתית כאן. פרנקלין רוזוולט היה הנשיא ה 32 של ארה"ב בשנים 1933 עד למותו ב 1945 . הוא נבחר לארבע כהונות נשיא רצופות, דבר שלא היה לו תקדים בהיסטוריה האמריקאית. תרומתו הגדולה – הבסת גרמניה הנאצית ושיקום כלכלת ארה"ב מהמשבר העמוק שפקד אותה ב 1929. היסטוריונים מעמידים אותו בשורה אחת עם הנשיאים וושינגטון ולינקולן. בן יחיד להוריו שהפך לנכה בגלל מחלת הפוליו. הוא לא נתן לנכות זו לשבש את חייו.

הכניסה לאחוזת רוזוולט היא דרך מרכז המבקרים וולס Wallace Visitor and Education Center,שם רוכשים כרטיסי כניסה. באתר מבקרים בבית רוזוולט (בסיור מודרך בלבד) ובמוזיאון מעניין ומרשים, המציג את קורות הנשיא ורעייתו. לטעמי, אין להחמיץ ביקור במוזיאון זה. מתאים וחובה גם לילדים. האתר פתוח למבקרים כל השנה, שבעה ימים בשבוע, בשעות 1600-0900. בחודשים מאי-אוקטובר מוצעים סיורים מודרכים בבית רוזוולט במשך כל היום. בחודשים נובמבר-אפריל הסיורים המודרכים בשעות 9:30, 11:30, 13:30 , 1600. המוזיאון וגן האחוזה פתוחים ללא מגבלה, בשעות פעילות האתר.

לאחר מותו של פרנקלין רוזוולט, עברה אלינור, אלמנתו, להתגורר בבית אחר בהייד פארק, הקרוי וואל-קיל Val Kill . היא התגוררה כאן עד מותה, בשנת 1962. בית זה מוכר כאתר היסטורי וניתן לבקר בו. הוא מוזיאון מרשים המוקדש לדמותה הנערצת. www.nps.gov/elro ממאי עד אוק' המקום פתוח כל יום למבקרים. מנוב' עד אפריל פתוח בימים חמישי עד שני. גם בית זה מוקף גנים.

אתר מעניין נוסף בהייד פארק הוא אחוזת וונדרבילט Vanderbilt Mansion . האחוזה הוקמה בסוף המאה ה 19 במבנה קלאסי גבוה, בחזיתו עמודים וחלונות גבוהים. . יש בה 54 חדרים והיא מוקפת שטח גן בעיצוב איטלקי, בגודל של כ 840 דונם !! תכולתה עושר של פריטי אנטיק ואומנות. היא הייתה בבעלות Frederick William Vanderbilt ,שירש הון מאביו. האחוזה מנוהלת ע"י רשום הפארקים הלאומיים, כמו גם אחוזת רוזוולט. הביקור באחוזה הוא בסיור מודרך בלבד . הכניסה ורכישת כרטיסים במרכז המבקרים Pavilion Visitor Center . לא ניתן להזמין כרטיסים מראש. פרטים כדאי לקבל באתר אינטרנט זה https://www.nps.gov/vama/planyourvisit/basicinfo.htm

בהייד פארק נמצא הקמפוס של המכון הקולינרי של אמריקה Culinary Institute of America (CIA). בית ספר יוקרתי לשפים. בית הספר מפעיל שלוש מסעדות מצוינות. המסעדות נמצאות בכתובת Campus Dr, Hyde Park 1946 . חובה להזמין מקום מראש ורצוי ימים קודם להגעה. מאוד כדאי.

המסעדות הן:

  • American Bounty Restaurant - מטבח אמריקאי. טלפון להזמנות phone: 845-451-1011 .או באינטרנט http://www.americanbountyrestaurant.com . פתוח ל צהריים 1300-1130, ערב 2030-1800.
  • Ristorante Caterina de' Medici - מטבח איטלקי. טלפון: 845-451-1013 . פתוח ל צהריים 1300-1130, ערב 2030-1800. הזמנות באינטרנט באתר המסעדה http://www.ristorantecaterinademedici.com
  • The Bocuse Restaurant - מטבח צרפתי. טלפון: 845-451-1012 . פתוח ל צהריים 1300-1130, ערב 2030-1800. הזמנות באינטרנט באתר המסעדה http://www.bocuserestaurant.com
  • The Apple Pie Bakery Café בית קפה פתוח בימים שני עד שישי בלבד. ניתן לסעוד כאן (סלטים, סנדוויצ'ים גורמה, מאפים, משקאות חמים/קרים ועוד) בשעות 1700-1100 . Take away בשעות 1800-0730.טלפון : 845-905-4500. לא מקבלים הזמנות. http://www.applepiebakerycafe.com
  • Post Road Brew House פאב. פתוח לבראנץ' ביום ראשון בשעות 1500-1100. פתוח בימים שישי ושני בשעות 2030-1700. בשבת 2330-2030 . סגור בימים שלישי עד חמישי. הזמנות באתר http://www.ciarestaurantgroup.com/post-road-brew-house/ וכן בטלפון 845-451-1015.

אחוזת מילס, סטסבורג Mils Mansion, Staatsburg, NY - סטסבורג הוא כפר קטן, הנמצא כשבעה ק"מ צפונית להייד פארק. כאן נמצאת אחוזת מילס, ביתם של רות ואוגדן מילס. אוגדן היה איש כספים מצליח. בני הזוג שיפצו והרחיבו הבניין, בסוף המאה ה 19.התוצאה מבנה גדול ומרשים ובו 65 חדרים , מעוצב לעילא ומוקף גנים ובו אוסף אומנות נהדר. האחוזה ניתנה כמתנה למדינת ניו יורק ב 1938 ע"י בתם של רות ואוגדן. המקום פתוח מאמצע אפריל ועד סוף אוקטובר, בימים חמישי עד ראשון, בשעות 1700-1100. סיורים מודרכים האחוזה עד השעה 1600. http://millsmansion.org/

בכפר זה נמצאת גם חנות אנטיק הראויה לביקור, בשם Rhinebeck Antique Center Emporium. נמצאת בכתובת הבאה: Albany Post Rd, Staatsburg 5229 .

רינבק Rhinebek - כ 22 ק"מ צפונית להייד פארק ( 22 דקות נסיעה) , על כביש 9, נמצאת רינבק. עיירה קטנה ובה כ 7500 תושבים. יש כאן יקבים, חוות ורחוב ראשי מקסים Main St. מקסים. שלושה ק"מ צפונה לעיירה נמצא מוזיאון לתעופה ומכוניות הקרוי Aerodrome Museum . בקיץ יש כאן תצוגה אווירית בסופי שבוע. ראו פרטים באתר: www.oldrhinebeck.org . מתאים גם לילדים. ברינבק נמצא המלון העתיק ביותר בארה"ב . המלון פעיל ומתפקד במבנה קולניאלי מקורי,שנבנה ב1766. יש כאן גם מסעדה. המלון קרוי Beekman Arms והוא נמצא על כביש מספר 9 בכתובת: Mill St, Rhinebeck 6387 .

העיירה הדסון Hudson  והאתר ההיסטורי אולנה Olana State Historic Site– העיירה הדסון נמצאת כ 25 ק"מ צפונית לרינבק ,על כביש G9 . בעיירה נחמדה זו מתגוררים אמנים ואנשי רוח רבים. הרחוב הראשי בה נקרא וורן Warren Street . מומלץ לבקר בה בגלל מספר אטרקציות . הראשונה היא האתר ההיסטורי אולנה Olana, הנמצא כחמישה ק"מ דרומה לעיירה. כאן היה ביתו של הצייר פרדריק צ'רץ' . המבנה מעוצב יפהפה ובו מוצגים ציורים רבים מהאוסף שלו. הבית המרשים מוקף גן יפה. בין העיירה הדסון לאתונה Athens שמנגד, נמצא בית מגדלור יפה ומיוחד , בתוך נהר ההדסון . מקום נוסף שכדאי לבקר בו בעיירה הדסון היא הגלריה לאומנות ע"ש קרי חדד Carrie Haddad Gallery , בכתובת: Warren St, Hudson 622 .

העיר אלבני Albany– כ 60 ק"מ צפונית לעיירה הדסון, נמצאת העיר הגדולה אלבני, בירת מדינת ניו יורק. אלבני היא יעד תיירות בפני עצמו ולא נעסוק בה כאן.

אפשרויות טיול והערות

אם אתם רוצים לבקר בטיולכם באזור זה רק בשלושה בתים (אחוזות) היסטוריים, כי אז העדיפות, לטעמי היא הבית ןהמוזיאון של פרנקלין ואלינור רוזוולט, אחוזת וונדרבילט (שניהם בהייד פארק) ובית בוסקובל Boscobel והגנים .

ביקור בהייד פארק ועצירה בעוד מקום או שניים ( נניח טריטאון וקולד ספרינגס ) יכולים להיות בטיול של יום אחד ממנהטן. יוצאים ממנהטן בבוקר וחוזרים אליה בערב.

כמובן שניתן להקצות גם יומיים ויותר לאזור זה ,עם לינה באזור ולבקר באתרים נוספים. כך גם ניתן ליהנות קולינרית מהמסעדות שצוינו לעיל.

מדרום לעיירה האדסון, ליד אולנה Olana יש גשר החוצה את נהר ההדסון לצד מערב. על אפשרויות הטיול בגדה המערבית של ההדסון, ראו ברשימה נפרדת בבלוג זה.

מידע נוסף למטייל בניו יורק

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בניו יורק, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

ניו יורק , להתאהב בקלות - מדריך מקיף New York City Comprehensive Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%94%D7%91+%D7%91%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%AA+++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3

לגלות את ברוקלין היפה Discover Brooklyn,NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA+%D7%90%D7%AA+%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%94

ניו יורק - לואר איסט סייד, צ'יינה טאון, ליטל איטלי Lower East Side/China Town/Little Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%A8+%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%98+%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%93%D7%A6%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%98%D7%90%D7%95%D7%9F%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%9C+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0+%C2%A0lower+east+sidechina+townlittle+italy%C2%A0

ניו יורק - יום טיול בסוהו New York - Soho day tour

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%95+soho+day+tour

ניו יורק בחודש דצמבר New York in December

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9+%D7%93%D7%A6%D7%9E%D7%91%D7%A8%C2%A0+new+york+in+december

ניו יורק לילדים New York for Kids

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D%C2%A0%C2%A0%C2%A0+new+york+for+kids%C2%A0%C2%A0

ילדים בניו יורק - הצעה לבילוי Kids Fun Option in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D+%D7%90%D7%95%D7%94%D7%91%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%C2%A0+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99%C2%A0+kids+fun+in+nyc+stores

ניו יורק - מדריך קניות לא סופי Shopping in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99

ניו יורק - חנויות מיוחדות Special Stores in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+special+stores+in+nyc%C2%A0

ניו יורק - מתוקים, בתי מאפה ובתי קפה מיוחדים Desserts in NYC.

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%AA%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%94+%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%A7%D7%A4%D7%94+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D

ניו יורק - אוכל ומסעדות, החיים הטובים Restaurants scene in New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%93+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%96%D7%94+%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D

אומנות רחוב בברוקלין, ניו יורק Street Art in Brooklyn, NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0%C2%A0+%C2%A0street+art+in+brooklyn+nyc

אומנות רחוב במנהטן , ניו יורק - מדריך לא סופי Street Art in Manhattan , New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F++%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99++++street+art+in+manhattan++new+york

לונג איילנד - טיול יום ויותר, מחוץ לניו יורק Long Island, New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%92+%D7%90%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%93++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+%C2%A0%C2%A0long+island+new+york

ניו יורק – נופים ואחוזות בעמק הדסון , מזרחית לנהרNew York-East of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A0%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%90%D7%97%D7%95%D7%96%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F++%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%AA+%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%A8

ניו יורק – עיירות קסומות ואתרי טבע במערב עמק הדסוןNew York-West of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99+%D7%98%D7%91%D7%A2+%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%91+%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F

30 מלונות במנהטן ניו יורק , שכדאי להכיר Hotels in Manhattan you should know

https://www.lametayel.co.il/30+%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%A9%D7%9B%D7%93%D7%90%D7%99+%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%99%D7%A8+++hotels+in+manhattan+you+should+know

ניו יורק – לטייל בשכונות החרדיות של העירVisiting the Ultra-Orthodox Jews Neighborhoods in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C+%D7%91%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%A9%D7%9C+%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%A8++visiting+the+ultraorthodox+jews+neighborhoods+in+nyc

מוזיאונים חדשים נפתחו בניו יורק ב 2018 Two Special Museums

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%94+%D7%A2%D7%9C+%D7%A9%D7%A0%D7%99+%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D+%D7%A9%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91+2018