הקדמה

קנדה היא מהמדינות החשובות והעשירות בעולם המערבי. נמצאת בצפון אמריקה, מצפון לארצות הברית. היא מונה כ־38 מיליון איש. היא המדינה השנייה בגודלה בעולם בשטחה (לאחר רוסיה) ותשיעית בגודל הכלכלה שלה במונחי תוצר לאומי גולמי (נתוני 2022). קנדה היא מדינה אנגלו-סקסית, הכפופה ל"כתר" הבריטי והיא חברה ב"חבר העמים" הבריטי.

 בדומה לארצות הברית, קנדה מורכבת מ 10 "מדינות" הקרויות פרובינציות (מחוזות) ועוד 3 טריטוריות (מעין מדינות). ההבדל בין פרובינציה לטריטוריה הוא בכך שלטריטוריה יש פחות סמכויות של שלטון מקומי.

קנדה היא מהמדינות היפות בעולם. אפשר לטייל בה שבועות רבים. לכל פרובינציה יופי משלה.

בקנדה יש יותר אגמים מאשר בכל שאר מדינות העולם גם יחד. אלה מוסיפים ליופייה, בעיקר באזור הרי הרוקי Rocky Mountains במערב קנדה (מהמקומות היפים בעולם).

 כשהתגוררנו בקנדה, הבן שלנו כתב חיבור בבית הספר על חלום שחלם ובו הוא לקח יום אחד אגם מקנדה והעבירו לישראל. בחלומו ,כך ציין "אף אחד בקנדה לא חש בחסרונו של אגם זה. אבל בישראל, תוספת האגם הביאה שמחה רבה".

קוויבק היא פרובינציה במזרח קנדה לה מורשת ומאפיינים צרפתיים, בשונה משאר האזורים בקנדה הנחשבים לאנגלוסכסים. בקוויבק, התושבים דוברים צרפתית ומשמרים את התרבות והמורשת הצרפתית. זכר לשליטת צרפת באזור קוויבק ומזרח קנדה במשך כ־160 שנה.

שתי הערים הגדולות והחשובות בקוויבק הם מונטריאול וקוויבק סיטי. מהיפות בערי קנדה.

מידע כללי שימושי החיוני למטייל במונטריאול ובקנדה, ראו בסוף מאמר זה.

מאמרים נוספים בהם מידע מקיף ושימושי לטיולים בקוויבק קנדה ראו בבלוג זה, כדלקמן:

קוויבק סיטי יפה,מעניינת ומיוחדת https://www.lametayel.co.il/posts/5d77kg

חצי האי גאספה – טיול יוצא דופן במזרח קוויבק , קנדה  https://www.lametayel.co.il/posts/5d772g

מונטריאול, קנדה-קניות  https://www.lametayel.co.il/posts/y244qg

שייט לוויתנים בנהר סנט לורנס,קוויבק  https://www.lametayel.co.il/posts/plxxw0

קוויבק, קנדה - הצעות טיול עצמאי  https://www.lametayel.co.il/posts/xvkkj5

רקע היסטורי

בשנת 1534 (42 שנה לאחר מסעו הראשון של כריסטופר קולומבוס) הגיע מגלה ארצות צרפתי בשם ז'אק קרטייה Jacques Cartier אל גאספהGaspé  ,שבחצי האי גאספה במזרח קוויבק. קרטייה הגיע לכאן במסגרת מסע מצרפת בניסיון לגלות את הדרך אל העושר שבמזרח. עם הגיעו לגאספה קרטייה הקים צלב במקום והצהיר ששטח זה שייך למלך צרפת (פרנסואה הראשון) לאחר זמן קצר חזר לארצו. האזור היה מיושב על ידי אינדיאנים מקומיים.

שנה מאוחר יותר, קרטייה הפליג שוב לחפש את אוצרות המזרח, כאשר הפעם הגיע לאזור מונטריאול של היום. לנוכח החורף הקשה הוא נאלץ שוב לחזור לצרפת. אך הפעם עם בשורה, לפיה במקום שביקר יש עושר של מחצבים ומינרלים, אותם ניתן להפיק עבור צרפת. במסעו השלישי ב 1542, הוא אסף דוגמיות מאזור קוויבק של היום והביאם לצרפת. הדוגמיות התבררו כחסרות ערך והעניין באזור זה דעך. זאת עד שהגיע לקוויבק חוקר וסוחר צרפתי נוסף בשם סמואל דה שמפלן , בראשית המאה ה־17.

שמפלן הגיע לראשונה לחופי צפון אמריקה במאי 1603, כחבר במשלחת שעסקה בסחר פרוות. באביב 1604, בעידודו של מלך צרפת (אנרי הרביעי) הוא חזר לאזור ופתח בניסיונות התיישבות שלא עלו יפה.

ביולי 1608  חזר שוב עם קבוצה של 28 איש. הוא הקים תחנת סחר בפרוות, אותה גם ביצר, במקום בו נמצאת קוויבק סיטי של היום, לחוף נהר הסנט לורנס. מהקבוצה המקורית נותרו 8 איש ששרדו את החורף. המקום התפתח להיות ישוב כמו גם שער יציאה של סחורות מפנים קנדה לאירופה. סמואל דה שמפלן הצרפתי, נחשב למייסד קנדה הצרפתית.

מתיישבים נוספים הגיעו מצרפת והאזור החל להתפתח. העיר מונטריאול הוקמה ב 1642. אזור מזרח קנדה (קוויבק, מזרח אונטריו, ניו פאונדלנד ועוד) היה בשליטת צרפת, מאז ראשית המאה ה־17 ועד שנת 1763. האזור היה חלק ממה שנקרא "צרפת החדשה".

"צרפת החדשה" הוא שם שנתנו צרפתים לשטח גדול שנשלט על ידם בצפון אמריקה, בעקבות הגילויים והמסעות של קרטייה ושמפלין. השטח השתרע מניו אורלינס ולואיזיאנה בדרום ארה"ב של היום, ועד לרוב שטחה של קנדה במזרח ובצפון מזרח. הצרפתים חילקו שטח זה לחמש מושבות – קנדה (השטח שמסביב לקוויבק סיטי), אקדיה (כיום נובה סקושיה במזרח קנדה), מפרץ הדסון (היום בצפון מזרח קנדה), ניופאונדלנד (היום במזרח קנדה) ולואיזיאנה הצרפתית (היום בדרום ארה"ב).

מאחר ובריטניה שלטה בשטחים רבים במרחב הגיאוגרפי של קנדה וארה"ב, החלו מלחמות על שטחים בין המתיישבים וכוחות צבא צרפתים לבין הבריטים. בריטניה ניצחה בסופו של דבר ומאז שנת 1763 כל שטחי קנדה עברו לשליטתה.

בשנת 1867 הוענקה עצמאות לקנדה על ידי ויקטוריה מלכת בריטניה. המושבות הבריטיות בשטחה הגאוגרפי של קנדה אוחדו לפדרציה מדינית אחת, היא קנדה, ב 1 יולי 1867. תאריך זה הוא יום העצמאות של קנדה. ארבע הפרובינציות המייסדות את קנדה היו קוויבק, אונטריו, נובה סקושיה וניו ברנזוויק  קנדה נותרה חברה ב"חבר העמים" הבריטי עד עצם היום הזה.

אופי צרפתי, שאיפות לשימור השונה ואף לבדלנות

המבקר במחוז קוויבק אינו יכול שלא להבחין בהשפעה ובאופי הצרפתי/אירופאי של המקום. תושבי קוויבק מעריכים ומשמרים את המורשת והמסורת הצרפתית. ישנם גורמים פוליטיים במחוז זה הדוגלים בבדלנות מקנדה ובהקמת מדינת קוויבק עצמאית. מדי פעם נושא זה נעשה אקטואלי וצובר ויכוח. נציגי המחוז תובעים הכרה באופי המיוחד של קוויבק ומציגים דרישות אוטונומיות למחוז ואוכלוסייתו.

הזהות וההזדהות עם התרבות הצרפתית היא לא רק עניין פוליטי. הן מושרשות בקרב תושבי המקום. אחד הביטויים לקשר העמוק עם צרפת ותרבותה הוא משפט המוטו הטבוע בלוחית הרישוי של כל מכונית בקוויבק מאז 1978. המשפט אומר Je me souviens, משמע "אני זוכר". אני זוכר מהם שורשי, אני זוכר את העבר, אני זוכר את "צרפת החדשה". בלוחית הרישוי טבוע גם איור של פרח פלר דה ליס (סוג של איריס) – פרח המסמל את צרפת. הסברה הרווחת היא שהמילים "אני זוכר" הם חלק ממשפט רחב יותר האומר:
 Je me souviens/ Que né sous le lys/ Je croîs sous la rose , כלומר (בתרגום חופשי) "אני זוכר את זה שנולד תחת פרח הליס ואת זה שגדל תחת פרח השושנה". פרח הליס מסמל את צרפת. פרח השושנה מסמל את בריטניה (הכובשת).

המוטו של קוויבק - אני זוכר. את שורשי את עברי.את המורשת הצרפתית.צילום: עמיקם שוב-עמי . Photo:Amikam Shuv-Ami

הזהות השונה של תושבי קוויבק משאר הפרובינציות של קנדה באה לביטוי גם בנוסח ההמנון של קנדה. להמנון הקרוי "הו קנדה" יש שני נוסחים שונים: נוסח בצרפתית המושר בקוויבק, המציין " הו קנדה! ארצם של אבותינו... עברך הוא שיר הלל למעשי גבורה.... תגן על בתינו וזכויותינו" . הדגש הוא על זכרון העבר והשמירה על הזכויות המיוחדות של תושבי קוויבק "הצרפתית". הנוסח באנגלית הוא כאמור שונה והמוטו שלו – כפטריוטים לקנדה וחופשיים אנו עומדים על משמר המולדת.

ביולי 1967 ביקר נשיא צרפת גנרל שארל דה גול בקוויבק באופן רשמי ונשא נאום פומבי במונטריאול בו הכריז" ! Vive le Québec libre " תחי קוויבק החופשית. נאום זה עורר משבר פוליטי חמור בין קנדה לצרפת והצית שאיפות בדלניות בפרובינציה זו.

אקלים

עונת התיירות העיקרית במונטריאול ובקוויבק היא הקיץ .

האקלים במונטריאול מוגדר כיבשתי לח. ההבדלים במזג האויר בין קיץ לחורף במונטריאול הם קיצוניים.

בקיץ (יוני-אוגוסט) מזג האוויר נעים עם טמפרטורות ממוצעות של 27-25 מעלות ביום ו 17-15 מעלות בלילה. עונת הקיץ היא גם העונה הגשומה ביותר. בקיץ יורד מדי פעם גשם עם כמות משקעים ממוצעת של כ 90 מ"מ. מאידך ,עיקר הימים והשעות בהם השמיים בהירים, גם הם בקיץ.

בחורף (נובמבר–מרץ) מזג האויר קשה עבור המבקר הישראלי. בחודש נובמבר הטמפרטורות הממוצעות נעות בין 6 מעלות מעל האפס למינוס 2. ביתר חודשי החורף (דצמבר, פברואר, מרץ) הטמפרטורות הממוצעות נעות בין מינוס 2 למינוס 6. חודש ינואר הוא הקר בשנה, עם טמפרטורה שבין מינוס 5 למינוס 14. יש להביא בחשבון את השפעת הרוח על תחושת מידת הקור (wind chill factor). בזמן שיש רוח הרגשת הקור גדולה יותר, כאילו הטמפרטורה ירדה אל מתחת לטמפרטורה הנמדדת. השלג יורד במונטריאול בדרך כלל בחודשים דצמבר עד מרץ ובתקופה זו מונטריאול לבנה. השלג יכול לעיתים להיערם עד לגובה של כשני מטרים

חודשי האביב (אפריל-מאי) הטמפרטורה ביום היא 16-12 מעלות, ובלילה 8-1 מעלות. משמע קר.

בחודשי הסתיו (ספטמבר-אוקטובר) הטמפרטורות הממוצעות ביום הן 20-13 ובלילה 10-4 מעלות.

כמות המשקעים השנתית הממוצעת שיורדת במונטריאול היא כאלף מ"מ (כ 20% מכמות המשקעים היא תוצאה של שלג, והיתר – גשמים).

מונטריאול

העיר מונטריאול שוכנת על אי במפגש הנהרות סנט לורנס ואוטווה. האי משתרע על שטח של 816 קמ"ר (51 ק"מ X 16 ק"מ). היא ממוקמת לרגלי הר Mont Royal על שמו היא נקראת. מספר תושביה כשני מיליון נפש (במטרופולין שלה כ 4 מיליון נפש).

השפה הרשמית בעיר היא צרפתית וכך גם השלטים בעיר. כ־ 60% מתושבי העיר הם דוברי צרפתית כשפת אם, כ־ 21% דוברי אנגלית כשפת אם. יתר התושבים, בעיקר מהגרים, דוברים שפות אחרות. רוב התושבים מדברים צרפתית ואנגלית, אבל חלקם עדיין דוברי צרפתית בלבד. מונטריאול היא העיר השנייה בגודלה בעולם של דוברי צרפתית, אחרי פריס.

למונטריאול חשיבות כלכלית רבה בקנדה, שנייה לטורונטו. יש בה מרכז חשוב של מסחר, תעשייה וטכנולוגיה. היא נחשבת גם לעיר סטודנטיאלית. במטרופולין של מונטריאול כ־11 אוניברסיטאות בהן לומדים כ־ 170 אלף סטודנטים (יחס מספר סטודנטים לאוכלוסייה הגבוה בצפון אמריקה).

במונטריאול מתגוררים כ־100 אלף יהודים ובהם גם אלפי ישראלים.

התמצאות בעיר מונטריאול

האזורים המעניינים את המטייל במונטריאול הם ברובם סמוכים זה לזה ונגישים רגלית. ניתן לקצר זמני מעבר בין האזורים על ידי נסיעה ברכבת התחתית (מטרו). האזורים העיקריים בהקשר זה הם:

·         העיר העתיקה Le Vieux Montréal היא האזור ההיסטורי של מונטריאול. בעיר, רחובות מרוצפי אבן, מבנים מהעבר הרחוק, כנסיות, כיכרות מיוחדות ונמל ישן.

·         הדאונטאון Downtown, או Centre-ville – מרכז העיר ורובע העסקים. מתאפיין בגורדי שחקים, מלונות, חנויות ובתי עסק. מתחת לאדמה באזור זה שוכנת עיר תחתית ענקית המשתרעת על פני 32 קילומטרים רבועים, ובה מרכזי קניות ומסחר. באזור זה מצויה גם "העיר הסינית" Chinatown.

·         פלאטו מונט-רויאל Plateau Mont-Royal – אזור צעיר, שוקק חיים, בו פעילים אמנים, אנשי רוח ובוהמה.

·         הרובע הלטיני והוויליג'  Quartier Latin – אזור של מקומות בילוי, תרבות ומוסיקה, בתי קפה, מסעדות וכדומה.

·         הפארק האולימפי וסביבתו.

ארבעת הרחובות המרכזיים מבחינת המטייל במונטריאול, באזורי העיר העתיקה ודאונטאון הם רחובות המקבילים וסמוכים זה לזה, וכיוונם מזרח-מערב : rue Sherbrooke רח' שרברוק , בולבארד מיזונואבה Boulevard de Maisonneuve, רח' סנטה קתרין Rue Ste-Cathrene ורחוב בולבארד רנה לבק Boulevard René-Lévesque . כל אחד מרחובות אלה נחלק לשניים (מערב ומזרח): לדוגמא, רחוב שרברוק מזרח ורחוב שרברוק מערב וכך הלאה. הרחוב שחוצה את ארבעת הרחובות הללו ומפריד בין הקטע המזרחי למערבי שלהם נקרא בולבארד סנט לורןBoulevard St-Laurent ,שאורכו כ־11 ק"מ. בולברד סנט לורן נקרא גם מיין Main בהיותו עורק תחבורה מרכזי בעיר המשתרע על פני קילומטרים.

הערה: שיטת החלוקה ומספור הרחובות והשדרות במונטריאול מזכירה את חלוקת הרחובות והשדרות בעיר ניו יורק – (Streets & Avenues), כאשר השדרה החמישית (הנמתחת מדרום לצפון) מחלקת את הרחובות בין מזרח למערב.

מונטריאול העתיקה   Le Vieux Montréal

זהו האזור ההיסטורי של מונטריאול. אזור זה וכן מרכז העיר (דאונטאון), הם המעניינים ביותר לביקור במונטריאול. לטעמי, יש להקדיש לביקור במונטריאול העתיקה, חצי יום עד יום. באזור זה ניכרת ההשפעה האירופאית צרפתית, בו סמטאות מרוצפות אבן, ריכוז גדול ומרשים של מבנים מהמאות ה־17 עד ה־19, כיכרות ,כנסיות, מוזיאונים, אזור הנמל הישן ומקומות מעניינים נוספים.

מונטריאול העתיקה משתרעת על פני תא שטח קטן יחסית שאורכו כקילומטר וחצי ורוחבו כקילומטר אחד לאורך גדת הנהר סנט לורנס. האזור העתיק נתחם באופן כללי ברחוב סנט אנטואן Rue St.Antoine בצפון, רחוב סנט פייר  Rue saint Pierבמערב, הנהר בדרום ורחוב סנט הוברט Rue St.Hubert במזרח.

הטיול באזור זה הוא רגלי ונינוח. הזמן שיש להקדיש לאזור זה תלוי בהעדפות ומידת העניין והזמן העומד לרשות המבקר.כאמור, לטעמי יש להקדיש לכאן חצי יום עד יום.

תחנות המטרו העיקריות העוצרות באזור זה הן: פלאס דה ארמה Place d'Armes (תחנה במרכז הרובע), שאמפ דה מארס Champ-de-Mars וסקוור ויקטוריה Square-Victoria. התחנות ממוקמות בצד המזרחי והמערבי של הרובע בהתאמה.

להלן האתרים והמקומות העיקריים המומלצים לביקור במונטריאול העתיקה:

פלאס דה ארמה  Place d'Armes

כיכר שהיא מקום ציון מרכזי בעיר ההיסטורית. במרכזה אנדרטה ובה פסל של
 Paul Chomedey de Maisonneuve, מייסד העיר מונטריאול בשנת 1645. זהו פסל ותיק. גילוי הלוט מפסל זה נעשה בשנת 1895, במלאת 250 שנה לייסוד העיר.
הגעה: מטרו: Place d'Armes .

בזיליקת נוטרדאם Basilique Notre-Dam

מארק טווין אמר פעם שאם תזרוק אבן במונטריאול, סביר שתפגע בכנסייה. יש לא מעט כנסיות בעיר. אבל אם חובה לבקר בשתי כנסיות במונטריאול, הרי בזיליקת נוטרדאם היא אחת מהן (השנייה היא סנט ג'וזף ואציין אותה בהמשך).

כנסייה זו היא אחד מהאתרים החשובים ביותר במונטריאול ואחת מהכנסיות החשובות בקנדה. הכנסייה נבנתה בשנת 1829 במקום בו שכנה קודם לכן כנסייה קטנה. המבנה האדריכלי של הכנסייה הוא של בזיליקה נאו-גותית, קרי אולם מרכזי ארוך שכל אחד משני צדדיו מהווים מעין אולמות ארוכים מקבילים. המבנה החיצוני מרשים והוא כולל שני צריחים ושלושה שערי כניסה. העיצוב הפנימי כולל מזבח, עמודים וקשתות צבעוניים, גילופי עץ, חלונות זכוכית, ציורים, קישוטים צבעוניים, תאורה ופריטי ריהוט מיוחדים. השילוב של כל אלה מרהיב ומפעים. יש במקום תצוגה אור-קולית הנמשכת 35 דקות, הסוקרת ומתארת בצורה יפה את הפרטים האדריכליים של הכנסייה.

הכניסה לכנסייה היא בתשלום.
פתוחה בימים שני-שישי 1630-0830, בשבת 1600-0830,וביום א' 1600-1230.
כתובת: 110 Rue Notre-Dame Ouest. נמצאת מעבר לרחוב הגובל בכיכר פלאס דה ארמה.  

מוזיאון הארכיאולוגיה וההיסטוריה של מונטריאול Pointe-à-Callière

מוזיאון חשוב הקרוי Pointe-à-Callière, cité d’archéologie et d’histoire de Montréal, נמצא כ 300 מ' מבזיליקת נוטרדאם בכתובת  Place Royale, Vieux-Montréal 350 .  https://pacmusee.qc.ca/en

הביקור במוזיאון הוא מסע בזמן החל מימיה הראשונים של מונטריאול במאה ה־17. בנוסף, המוזיאון מארח תערוכות ואירועים. למבקר במקום כדאי לצפות תחילה בתצוגת מולטימדיה של 18 דקות המוגשת כאן בשם Yours Truly Montreal.

הנמל הישן של מונטריאול Vieux-Port de Montreal

אזור הנמל הישן של מונטריאול על גדת הנהר סנט לורנס הוסב לפארק ולאזור בילוי באורך של כ־2.5 ק"מ, מקביל לנהר. בעבר היה כאן נמל חשוב ופעיל ששימש לייבוא ויצוא סחורות אל קנדה וממנה.
ב־1970 הסחר הימי עבר מזרחה וב־1992 הושלמה הסבת האזור לפארק. נעים לטייל פה ולצפות בהתרחשות האנושית. בקיץ ישנן כאן פעילויות מיוחדות, מופעי קרקס ופסטיבלים.

בקצה המזרחי הרחוק של שטח הנמל ישנו מגדל שעון הקרוי Tour de L’Horloge המתנשא לגובה 51 מטר. 192 מדרגות מוליכות לראשו, לתצפית יפה על המפרץ. למרגלות המגדל יש חוף רחצה פעיל בקיץ.

בשטח הנמל הישן נמצא גם מתחם/מוזיאון למדע הקרוי Center des Sciences de Montreal, בו מספר אולמות תצוגה בנושאים שונים ,לרבות כאלה הקשורים לסביבה. במתחם גם אולם קולנוע IMAX המתאים מאוד לילדים.

באחד המזחים של הנמל נמצא המשכן הקבוע של להקת האקרובטים ואומני הקרקס "סירק דה סוליי", להקה אולי הטובה מסוגה בעולם, הקרוי Chapiteau du Cirque du Soleil . המקום נמצא כ 300 מ' מכיכר ז'אק קרטייה. מומלץ לצפות באחת מההופעות שלהם במקום. יש לבדוק זמינות ולוח זמנים.
מידע באתר החברה: https://www.cirquedusoleil.com/kooza

לכל המעוניינים בשייט על הנהר, שפע של אפשרויות מוצעות במקום. לאחר ביקור בבזיליקת נוטרדאם, ניתן להגיע לכאן בהליכה רגלית, מרחק של כ־250 מטר. הנמל מרוחק מהמוזיאון ההיסטורי עשרות מטרים בודדות.

מאזור הנמל נלך רגלית צפונה כ 200 -300 מטר ונגיע לאזור בעיר ההיסטורית בו מספר מקומות מעניינים לביקור, שיצוינו להלן.

כיכר ז'אק קרטייה Place Jacques -Cartier

כיכר יפה ותוססת במונטריאול העתיקה, הסמוכה לנמל הישן. הכיכר הוקמה בשנת 1804 כמקום עבור שוק וזה היה עיקר שימושה במאה ה־19.

הכיכר מוקפת בבניינים היסטוריים, במסעדות ובתי קפה. קיימת בה פעילות של אומני רחוב, קריקטוריסטים, מוסיקאים ואחרים המוסיפים צבע ועניין למקום פופולרי זה. ניתן למצוא חנויות מזכרות בכיכר וברחובות סמוכים.

הכיכר נקראת על שמו של ז'אק קרטייה Jacques Cartier, יורד ים ומגלה ארצות צרפתי שהיה האירופאי הראשון שניווט בנהר סנט לורנס בחיפושיו אחר הנהר והחוף האטלנטי של קנדה. הפלגותיו למזרח קנדה בשלוש משלחות מ-1534 עד 1542, היוו את הבסיס לתביעות טריטוריאליות מאוחרות יותר של צרפת בצפון אמריקה.

בקצה הכיכר מתנשא עמוד נלסון, המציין את ניצחון אדמירל נלסון הבריטי את הצי הצרפתי של נפוליאון בקרב טרפלגר בשנת 1805. הכיכר נמצאת סמוך לנמל הישן. מומלץ לטייל גם ברחובות הסמוכים לה. ניתן להגיע לכאן גם במטרו: תחנת Champ-de-Mars.

בית עירית מונטריאול Hotel de Ville

בית העיריה היפה של מונטריאול נבנה בשנים 1872 - 1878. ב 1926 המבנה נשרף והוקם מחדש. ממרפסת בניין זה, הכריז נשיא צרפת שרל דה גול ב 1967 "תחי קוויבק החופשית" Vive le Québec libre ! ,ארבע מילים ששפכו דלק על אש השאיפות לעצמאות מקנדה של חלק מאוכלוסיית קוויבק. בית העיריה נמצא מרחק כ 100 מטר מכיכר ז'אק קרטייה.

מוזיאון שאטו ראמזי Musée Château Ramezay

אתר מעניין נוסף בסמיכות מקום היא אחוזת ראמזי הטובלת בגן ומשמשת היום כמוזיאון . האחוזה נבנתה בראשית המאה ה 18 עבור המושל של מונטריאל קלוד דה ראמזי Claude de Ramezay. בשנת 1775 הגיע לכאן בנג'מין פרנקלין בניסיון לשכנע את אנשי מונטריאול להצטרף לארצות הברית. הוא נכשל משום שסרב להסכים לדרישת המקומיים, לפיה אם יצטרפו כמדינה (State) ה־14 של ארה"ב, לשפה הצרפתית תהיה עליונות על פני האנגלית במדינה זו.

המוזיאון מציג את חדרי האחוזה, עם קירות עץ מהגוני, פריטי ריהוט מהמאות ה־18 וה־19 , אוסף ציורים מרשים, פריטי בית ועוד. כדאי לבקר גם בגן. חובבי אנטיקות והיסטוריה ירוו כאן נחת. במקום מוצעים גם סיורים מודרכים על ידי צוות הלבוש בביגוד מתקופות עבר. מומלץ לבקר כאן.

כתובת: 280 Rue Notre-Dam est ,מזרחית לכיכר ז'אק קרטייה.
פתוח בחודשים יוני-נובמבר בכל יום 1800-0930. בחורף 1630-1000. https://www.chateauramezay.qc.ca/en/
חשוב: על מנת להימנע מהפתעות ביחס למועדים ושעות הביקור, רצוי להתעדכן באתר המוזיאון לפני הביקור בו.

מרכז קניות ובילוי מרשה (שוק) בונסקור Bonsecours Market

מבנה היסטורי מרשים, בעל כיפה מוכספת, שהקמתו הושלמה בשנת 1847. שימושי המבנה עברו גלגולים שונים במשך השנים. המרכז שימש בתחילה את הפרלמנט של קנדה המאוחדת, ולאחר מכן על פי סדר כרונולוגי: בית העיריה (סיטי הול), שוק מרכזי, היכל התרבות ומשכן להופעות מוסיקה, משרדי עירייה שונים. בשנת 1992, שנת ה־350 להקמת מונטריאול, המבנה שופץ והוסב לשימוש הציבור.

במקום תערוכות מתחלפות ומופעי מוסיקה, ובנוסף, המקום  קיבל שימוש של מרכז קניות נעים שבו בתי קפה, מסעדות, בוטיקים לביגוד, חנויות המוכרות דברי מלאכת יד האופייניים לקוויבק ,תכשיטים, דברי אנטיק ועוד.
המבנה ממוקם בסמוך מאוד לכיכר ז'אק קרטייה, ברחוב סנט פול  . Saint Paul
המקום פתוח כל יום החל משעה 10:00. בחודשי הקיץ סוגרים ב־21:00. בחודשים אחרים, שעות הסגירה משתנות.
כתובת: 350 Rue Saint Paul.
חשוב: על מנת למנוע הפתעות, רצוי מאוד להתעדכן באתר המוזיאון לפני הביקור בו.

רחוב סנט פול Rue St. Paul

רחוב סנט פול שכבר הוזכר, הוא רחוב מהוותיקים ביותר במונטריאול ומהיפים בה. אורכו כ 300 מטר ומומלץ לטייל בו מהקטע הדרומי של כיכק ז'אק קרטייה ועד לרחוב נוטרדאם Rue Notre-Dame.

רחוב נוטרדאם Rue Notre-Dame

רחוב נוטרדאם הוא הרחוב הראשי במונטריאול העתיקה, רוחש פעילות ועמוס. הרחוב מחבר את שתי הכיכרות העיקריות ברובע זה – כיכר פלאס ד'ארמה וכיכר ז'אק קרטייה. חלק מהמקומות שצוינו עד כה נמצאים ברחוב נוטרדאם או בסביבתו הקרובה. ראוי לתת תשומת לב מיוחדת לרחוב זה. זהו הרחוב הראשון שנבנה במונטריאול בשנת 1672. לאורך הרחוב הנמתח ממזרח למערב, יש מבנים היסטוריים רבים, בחלקם משמשים היום למוסדות שלטון ומשפט. צפונית לרחוב זה נמצא אזור הדאונטאון, מרכז העיר המודרנית.

רחוב נוטרדאם מערב (וסביב לו) נחשב גם לאזור חנויות האנטיק של מונטריאול Montreal Antique District. מדובר בקטע שבין רחוב גיא Guy Street לרחוב שדרות אטווטר Atwater Avenue . בחנויות באזור זה מוצגים פריטי אנטיק לצד פריטי וינטג' מאמצע המאה הקודמת. הביקור בחנויות האנטיק מהווה מסע בזמן ומהנה מאוד למבקרים במונטריאול, ובוודאי למתעניינים ולאספנים. מומלץ!

מרכז העיר Downtown

מרכז העיר מונטריאול הקרוי דאונטאון, נושק למונטריאול העתיקה מצפון לה ונמצא בטווח הליכה רגלית ממנה. הוא כולל בתוכו מספר רחובות ראשיים וכן את הרובע הלטיני כמו גם את אזור צ'יינהטאון.

הוא נתחם באופן כללי ולא מדויק ברחוב מקיי Rue Mackay במערב) מטרו: Concordia University ( , ברחוב שרברוק  Rue Sherbrookeבצפון, ברחוב סנט הוברט Rue St.Hubert במזרח (מטרו: (מטרו: Berri-UQAM) וברחוב סנט אנטואן Rue St.Antoine בדרום. מדובר בתא שטח שאורכו כארבעה ק"מ, ורוחבו כ 1.5 ק"מ. עוברים באיזור מספר קווי מטרו כולל תחנות.

ניתן ומומלץ לטייל כאן רגלית. לטעמי יש להקדיש לאזור זה יום ,יומיים ואף יותר. אפשר לקצר טווחי הליכה תוך הסתייעות במטרו או מונית.

אתרים ומקומות מומלצים למבקרים במונטריאול באזור זה הם:

המוזיאון לאומנויות יפות Musée des beaux-arts de Montréal

לכל שוחר תרבות ואומנות, אם יש מוזיאון אחד שחובה לבקר בו במונטריאול, זהו המוזיאון.

המוזיאון מציג עבודות אומנות מהחשובות שיש בתחומי הציור, פיסול, רישום, צילום, אומנות העיצוב, פריטי ריהוט וכדומה. בין היתר, מוצגות כאן עבודות של אומנים אירופאים ידועים כמו רמברנדט ,פיקאסו, מונה ואחרים, אלה לצד עבודות של גדולי האומנים הקנדיים ולצד אומנות עכשווית. בנוסף, יש תצוגות אומנות של מיעוטים אתניים בקנדה – האינואיט (אסקימוסים) Inuit וילידים אינדיאנים. במוזיאון קיימות תערוכות קבע (מאוסף המוזיאון) ותערוכות מתחלפות. מעבר לרחוב בו שוכן המוזיאון, ישנם שני ביתנים הקשורים למוזיאון, בהם תצוגות אומנות – ביתן מיכל ורנטה הורנשטיין וביתן ז'אן נואל דמרה.

ניתן לבקר במוזיאון זה שעות רבות. לטעמי, ראוי להקדיש לביקור בו לפחות שעתיים.

המוזיאון ממוקם באחד הרחובות הראשיים במרכז העיר.
כתובת :  1380 Rue Sherbrooke Quest .
פתוח לביקור: בכל יום בשעות 17:00-10:00, ביום ד' פתוח עד 2100. https://www.mbam.qc.ca/en/

חשוב
: על מנת למנוע הפתעות, רצוי מאוד להתעדכן באתר המוזיאון לפני הביקור בו.

מוזיאון מק'קורד סטיוארט The McCord Stewart Museum

מוזיאון להיסטוריה קנדית המציג תערוכות קבע ומתחלפות. התערוכות כוללות אוסף של פריטים המאירים את העבר ואת ההווה של קנדה, קוויבק ומונטריאול, תוך שימת דגש על האנשים והקהילות השונות. כל זאת – בציור, צילום, הצגת פריטים עממיים של אומנות  ולבוש ומחיי יום יום. כאמור, מהעבר הרחוק, העבר הקרוב ולהווה. המוטו של המוזיאון הוא "האנשים שלנו, הסיפורים שלנו"
Our people, our stories” " מבטא את ייעודו.

לטעמי, הביקור במוזיאון זה מאוד מומלץ, כדי להבין ולחוש את העבר וההווה של קנדה ,כמו גם את ייחודה.
המוזיאון נפתח בשנת 1921 והמבנה שלו עבר שיפוצים והתאמות במשך השנים. במקור, המוזיאון נקרא מוזיאון מק'קורד (McCord Museum), על שם מייסדו דיוויד רוס מק'קורד. בשנת 2021 שונה שמו למוזיאון מק'קורד סטיוארט, שינוי שביטא את האיחוד עם מוזיאון סטיוארט. שני המוזיאונים סבלו מקשיים כלכליים שהביאו לסגירת מוזיאון סטיוארט ואיחודו עם מוזיאון מק'קורד.

המוזיאון נמצא בלב מרכז העיר בכתובת:  690, Sherbrooke West.
פתוח בכל יום, למעט בימי שני.
שעות הפתיחה הן 10:00 בבוקר. שעת הסגירה הן 18:00 בימים שלישי -שישי, 17:00 בשבת וראשון.
https://www.musee-mccord-stewart.ca/en/

אוניברסיטת מק'גיל McGill University

אוניברסיטת מק'גיל היא המוסד האקדמי היוקרתי ביותר בקנדה. ללימודי הרפואה וההנדסה מוניטין רב בעולם כולו. לומדים בה כ־39 אלף תלמידים והקמפוס שלה ממוקם בלב הדאונטאון. הגישה אליו מרחוב שרברוק מערב בכתובת 845 Sherbrooke Ouest .  נעים וקל לשוטט בקמפוס הנמצא למרגלות הר מונט רויאל.

האוניברסיטה נוסדה בשנת 1828 (כמאה שנים לפני ייסוד האוניברסיטה העברית בירושלים). בניינים רבים בקמפוס עוצבו בסגנון ויקטוריאני. הספרייה של האוניברסיטה הקרויה McLennan Library  ממוקמת בכתובת Rue McTavish 3459 .

במתחם קמפוס האוניברסיטה נמצא מוזיאון טבע הקרוי רדפט' Redpath Museum. יש בו אולמות תצוגה שונים לרבות תצוגה של שלדי דינוזאור ובעלי חיים אחרים, בדומה למוזיאוני טבע גדולים בעולם. המוזיאון ממוקם ברחוב שרברוק מערב.
כתובת: Rue Sherbrooke Ouest   859 . סגור בשבת.  https://www.mcgill.ca/redpath/

צ'יינהטאון Chinatown

צ'יינהטאון היא השכונה הסינית והאסיאתית של מונטריאול. נעים להסתובב בה, להתרשם ולספוג מהאווירה, מהאנשים, מהחנויות, בתי המאפה והמסעדות הסיניות והווייטנאמיות באזור. השכונה משתרעת על פני מספר רחובות במרכז העיר ואין בה אתר או ציון מקום מרכזי. הקטע העיקרי לביקור בה הוא רחוב  Rue De La Gauchetière Ouest בקטע שבין Blvd St.Laurent  (רחוב ראשי שכיוונו צפון דרום, המחלק את רחובות מרכז העיר למזרח ומערב ) לבין Rue Jeanne Mance שממערב לסנט לורן. עם זאת אפשר לשוטט גם בחלק המזרחי של Rue De La Gauchetière וכן ברחובות סמוכים. כיכר וגן סון-יאט-סן Place Sun-Yat-Sen מעניינת אף היא לביקור. מגיעים לגן זה אסיאתיים לפעילויות חברתיות ואחרות. המקום נמצא ברחוב קלרק Rue Clark .

שוק אטווטר Marché Atwater

שוק איכרים של ירקות, פירות, גבינות, יינות, חמוצים, דליקטסים, לחמים ודברי מאפה ועוד. בשוק חנויות קבע הנמצאות במבנה מקורה מרכזי והפעילות בו היא משך כל השנה. כמו כן בשוק דוכני חוץ "הנשפכים" לרחוב (פעילים בחודשים מרץ-אוקטובר). השוק נמצא סמוך מאוד לתעלת מים יפה החוצה קטע מהעיר מונטריאול והיוצאת ונשפכת אל נהר הסנט לורנס (סנט לורן בצרפתית). ניתן לקנות באגט וגבינה כאן ולסעוד באחד מספסלי הישיבה לאורך התעלה.

השוק פתוח כל יום החל מ 09:00 בבוקר עד 18:00 (למעט שבת-ראשון עד 17:00 ).
כתובת :  Av. Atwater,  138. https://www.marchespublics-mtl.com/marches/atwater/

מוזיאון לאומנות עכשווית MAC- Musée d'art contemporain de Montréal

מוזיאון לאומנות עכשווית המציג עבודות מהעולם ומקנדה בשמונה אולמות תצוגה. זאת, בתצוגות קבע ותצוגות מתחלפות. עבודות האומנות מוצגות בציור, פיסול, וידאו, צילום, רישום ובאמצעי מדיה שונים, לרבות מיצגים.

המוזיאון ממוקם בכיכר וויל מארי Place Ville Marie  בדאונטאון . סגור בימי שני, פתוח בשאר הימים משעה 11:30 ,למעט מ 11:00 בימים שבת וראשון. הסגירה בדרך כלל בשעה 1700. https://macm.org/. מומלץ לחובבי אומנות עכשווית.

רחוב קרסנט (סהר) Rue Crescent

רחוב קרסנט והרחובות הסמוכים לו מהווים מרכז חשוב של בילויים ומסעדות במונטריאול. הרחוב תוסס ורוחש פעילות, בעיקר בשעות הצהריים והערב. את רחוב קרסנט חוצים שני רחובות וכך יוצרים בו שלושה קטעי רחוב. בחלק הרחוב הראשון חנויות בוטיק לביגוד ותכשיטים. ובשני קטעי הרחוב הבאים של קרסנט יש ברים, מועדוני ריקוד, בתי קפה, מסעדות ופיצריות בכל רמות המחיר. מקום שנעים להיות בו.

הרחוב שאורכו כ 400 מטר, ממוקם בין שני רחובות ראשיים במרכז העיר: שדרות רנה לבאק מערב  Boulevard René-Lévesque  ורחוב שרברוק מערב Rue Sherbrooke Ouest. בקצה האחד של הרחוב ממוקם המוזיאון לאומנויות יפות של מונטריאול Musée des beaux-arts de Montréal, שהוזכר לעיל.

שוחרי אומנות רחוב ואוהדי המשורר, המלחין והזמר המופלא (גם צייר) הקנדי הידוע, לאונרד כהן, ישמחו לגלות כי ברחוב זה מצוי ציור קיר גדול של המשורר. הציור נמצא ברח' קרסנט בכתובת Crescent St 1420. הציור משתרע על פני קיר חיצוני שלם של בניין מגורים בן מספר קומות.

כיכר דורצ'סטרSquare Dorchester 

כיכר מרכזית וגן בלב אזור הדאונטאון של מונטריאול המוקפת בבניינים מרשימים. הכיכר שימשה בעבר בית קברות קתולי. בצידה הצפוני ממוקמת לשכת תיירות, בה ניתן לקבל מידע, מפות וחומר תיירותי.

החלק המזרחי של הכיכר, זה שממזרח לרנה לבק, הופרד באופן מלאכותי ב־1967 מכיכר דורצ'סטר  ונקרא כיכר קנדה Place du Canada .זאת, לציון יובל המאה להקמתה של קנדה כמדינה מאוחדת.

האגף המזרחי של הכיכר נמצא ברחוב שדרות רנה לבק Boulevard René-Lévesque. זהו רחוב ראשי ומרכזי במרכז מונטריאול הנחשב לרחב ביותר במרכז העיר. הרחוב קרוי על שמו של רנה לבק
(1987-1922), מנהיג מפלגת Parti Québécois שחתרה לעצמאות חבל קוויבק מקנדה ולחיזוק השימוש בשפה הצרפתית.

רחוב סנטה קתרין Rue Ste-Catherine

רחוב סנטה קתרין מהווה עורק מסחר ראשי בעיר החוצה את מונטריאול ממזרח למערב. זהו אחד הרחובות היותר ארוכים (12 ק"מ) הרוחשים פעילות בכל צפון אמריקה. מדובר ברחוב הקניות המרכזי במונטריאול המשמש גם כמוקד בילויים. אפשר לשוטט בו ימים שלמים – לראות, להיראות, לקנות ולבלות.

סנטה קתרין הוא אחד מחמישה רחובות ראשיים מקבילים  במרכז העיר הנמתחים ממזרח למערב. כפי שצויין לעיל, שדרות סנט לורנס (סנט לורן) מצפון לדרום, חוצות רחובות אלה לשניים. החלק ממערב לרחוב סנט לורנס מוסיף את המילה מערב Ouest לשמם של הרחובות שנחצו. ובאופן דומה לגבי מזרח. הרחובות הראשיים האחרים המקבילים לסנט קתרין כבר הוזכרו לעיל, ואציינם שוב לנוחות הקורא:
Rue Sherbrooke, boulevard de Maisonneuve, Boulevard René-Lévesque , Rue Saint-Antoine

הקטע של רחוב סנטה קתרין שממזרח לרחוב גיא Rue Guy הוא קטע המסחרי העיקרי עד לרחוב סנט הוברט במזרח Rue Saint Hubert, פחות או יותר. לאורכו מרכזי קניות, חנויות של מותגים ידועים ועוד ועוד.

משדרות סן לורן, מערבה, הקטע המערבי של הרחוב מכיל חנויות כלבו גדולות, חנויות בוטיק, מסעדות ומספר מרכזי קניות.  מצידו המזרחי של הרחוב (זה שממזרח לשדרות סן לורין) קיים שילוב של חנויות בוטיק, מוקדי חיי לילה, בתי קפה, אולמות תיאטרון ועוד. הקטע המזרחי של הרחוב מעניין גם הוא ובו חנויות בוטיק, מסעדות ומקומות בילוי רבים.

תשע תחנות מטרו משרתות את המוני הנוסעים, המגיעים מכל רחבי המטרופוליטן, אל הרחוב המיוחד הזה, העובר גם בין שכונות מגורים, מגדלי משרדים, מחוז "המשקפיים" Quartier des Spectacles ולב מרכז העיר. מרחוב סנטה קתרין גישה נוחה לרשת הולכי רגל התת-קרקעית.

העיר שמתחת לאדמה Réso Montréal Souterrain-The Underground City

בדאונטאון נחפרה והוקמה מעין עיר תת-קרקעית, מתחת לפני השטח, הנקראת Réso (רשת בצרפתית (Réso - Résau)). זו רשת של רחובות/מעברים מסחריים, באורך מצטבר של כ־32 ק"מ, בשטח מלבני פחות או יותר, שקצוותיו הן תחנת המטרו של פלאס דה ארמה, תחנת המטרו Bonaventure, תחנת המטרו Peel,  ותחנת המטרו Place-des-Arts.

הירידה לעיר התת-קרקעית היא באמצעות כ־180 מקומות גישה במרכז העיר, לרבות מתחנות המטרו השונות שצוינו לעיל, ומתחנות מטרו נוספות הנמצאות מעליה כגון תחנת כיכר ויקטוריה Square Victoria-OACI ותחנת אוניברסיטת מק'גיל  McGill. העיר התחתית כוללת מעברי גישה ישירה למרכזי הקניות העיקריים, בנייני משרדים, אולמות כנסים, מתחמי מגורים ומסחר, בתי מלון, מוקדי תרבות ,לשתי האוניברסיטאות, ומסעדות, כולם ממוקמים במרכז העיר, ללא צורך לצאת לאוויר הצח. הקמת העיר התת-קרקעית החלה בשנת 1962, זאת על מנת להתגבר על קשיי מזג האוויר בחורף הארוך המאפיינים את קנדה ומונטריאול.

ביקור בעיר התת-קרקעית הוא חובה. הפרוייקט האדיר מהווה ביטוי להשקעה נבונה בתשתית ששיפרה את איכות חיים של המקומיים לבלי הכר. כחצי מיליון אנשים עוברים במקום מדי יום. כמי שחי מספר שנים בקנדה אני יודע להעריך את הנוחות לתושבים להשתמש במערכת מעין זו כדי להגיע לכל יעד רצוי – מקום עבודה, ביצוע קניות או בילוי.

קל ללכת לאיבוד בעיר שמתחת לאדמה. מומלץ להצטייד במפה, כולל בגוגל Maps ולא להתבייש לשאול על כיוון דרך. מידע והמלצות על העיר התת-קרקעית בקישורים הבאים: https://www.mtl.org/en/experience/guide-underground-city-shopping

https://en.wikipedia.org/wiki/Underground_City,_Montreal

פלאטו מונט-רויאל Le Plateau-Mont-Royal

פלאטו מונט-רויאל (רמה Plateau ) היא רובע מגורים ומסחר במונטריאול, הממוקם באזור שממזרח להר מונט-רויאל. הרובע משקיף על מרכז העיר מונטריאול, הנמצא מדרום לו. עיקרו נתחם ברחוב סנט דניס במזרח Rue Saint-Denis , רח' שרברוק בדרום Rue Sherbrooke ,רח' סנט אורביין במערב Rue Saint-Urbain ושדרות מונט-רויאל מזרח בצפון מזרח Avenu Du Mont-Royal Est.

רובע זה נחשב לאזור הצפוף ביותר בקנדה, מבחינת מספר תושבים לקמ"ר.

שדרות סנט לורן שכיוונו צפון דרום, חילק מסורתית את מונטריאול לשניים. החלק ממערב לרחוב זה היה מאופיין בדוברי אנגלית והחלק המזרחי של דוברי צרפתית. מהגרים שהגיעו לעיר החלו להתיישב בתווך, סביב רח' שדרות סנט לורן. בתחילה התיישבו במקום מהגרים יהודים מרוסיה ובעקבותיהם יוונים, איטלקים, פורטוגלים, יוצאי מזרח אירופה ואחרים. הם שינו את אופי המקום ואין כבר שפה אחת שלטת בו. אזור זה מכונה מאז המיין The Main.

שיטוט מצפון לרחוב שרברוק באזור המיין Main יגלה רחובות יפים בהם מעדניות, ברים, בתי קפה, מסעדות, מועדוני לילה, בוטיקים, חנויות ספרים ועוד. מקום שבאים לראות ולהיראות.

כיכר סן לואי ורחוב פרינס ארתור Square St-Louis and rue Prince-Arthur

כיכר סן לואי Square Saint-Louis היא אחת הכיכרות היפות במונטריאול. הכיכר ממוקמת ברובע הלטיני, אליה משקיפים בתי מגורים בסגנון ויקטוריאני, העשויים מאבן אפורה ו/או חומה, חלקם עם אלמנטים צבועים צבע עז. במרכז הכיכר מזרקה גדולה. בעבר, התגוררה כאן האליטה הפרנקופונית – משפחות קנדיות צרפתיות אמידות.

מהכיכר, משדרות לבאל Laval Ave. יוצא מערבה רחוב מקסים, הוא רחוב סנט ארתור. קטע הרחוב של סנט ארתור מכאן ומערבה עד למקום בו נחצה על ידי חמישה רחובות הוא מדרחוב המרוצף אבן. לאורך קטע זה ישנן מסעדות וברים "הנשפכים" לרחוב, חנויות מזכרות, אמני רחוב ולהטוטנים הפעילים בעיקר בקיץ. קטע רחוב זה פופולרי בעיקר בקרב תיירים, אם כי גם מקומיים מגיעים לכאן.

אחד הרחובות המומלצים לביקור ולשיטוט רגלי הוא רחוב פרינס ארתור Prince Arthur בחלק שממזרח לשדרות לורין. בקיץ, אמני רחוב ומוזיקאים מוסיפים אווירה נעימה ויפה לרחוב. כדאי לטייל בו מזרחה עד לכיכר סן לואי Square Saint-Louis המעניינת מבחינה אדריכלית, עם בתים מרשימים מהמאה ה־19.

רחוב סנט דניס והרובע הלטיני Rue St.Denis ,Quartier Latin

רחוב סנט דניס הוא רחוב ראשי שחלקו כאמור גובל בפלאטו מונט-רויאל. מומלץ לטייל בו רגלית בקטע של מספר מאות מטרים, הנמצא באזור הקרוי הרובע הלטיני שהוא מדרום לרחוב שרברוק עד לרחוב סנט קתרין. המקום מהווה את לב הרובע הלטיני הסטודנטיאלי, השופע בתי קפה וברים "הנשפכים" לרחוב. האזור רוחש פעילות במיוחד בשעות הערב. הקטע של רחוב דניס שמצפון לכיכר סן לואי Square Saint-Louis הוא בעל אופי אלגנטי ואופנתי יותר הכולל עם בוטיקים ומסעדות.

שדרות מון רויאל Mont-Royal Avenue

שדרות מונט-רויאל מזרח  Mont-Royal Avenue Eastבאזור הפלאטו Plateau-Mont-Royal הופך למדרחוב בחודשי הקיץ, מסוף השבוע הראשון של יוני ועד סוף השבוע הראשון של ספטמבר. זאת , בקטע רחוב של כשני ק"מ, משדרות סן לורין  Saint-Laurent Boulevard מזרחה עד רחוב פולום
Fullum Street. בתקופה זו של הקיץ, ברים, מסעדות וחנויות "נשפכים" אל המדרכות ויוצרים מרחב חיצוני פופולרי וכזה שנעים לטייל בו.

הר מונט-רויאל Mont Royal

ההר שבלב העיר. ההר שנתן לעיר את שמה. זהו מונט רויאל.

כדי לבקר במונט-רויאל ואתריו, יש צורך ברכב. להלן יצוינו אתרים מעניינים בהר וסביבתו:

פארק מונט רויאל Mount Royal Park

פארק ירוק גדול ויפה עם אגם קטן וטיילת סביבו. אתר פופולרי בקרב המקומיים. בפארק מסלולי הליכה רבים ונקודות תצפית על העיר.

כתובת: Remembrance Rd, Montreal 1260
מגרש חניה לרכב למגיעים אל הפארק ממוקם ב:  Remembrance Rd  11088

כנסיית סנט ג'וזף L’Oratoire St-Joseph

כנסייה קתולית גדולה ומיוחדת, הממוקמת במדרון הצפוני של הר מונט-רויאל והמיוחסות לה ולדמות שמאחורי הקמתה (הנזיר אנדרה) סגולות ריפוי. יש המתייחסים למקום באמונה ויש הרואים בו מקום ביזרי (בהמשך יובן מדוע) .

מבנה הכנסייה גדול ומרשים, בסגנון איטלקי של תקופת הרנסנס, עם כיפת נחושת ענקית בגובה 97 מטר. היא הוקמה בעקבות פעילותו של הנזיר אנדרה במסדר הצלב הקדוש, שזכה למוניטין של מרפא. בשנת 1904 הנזיר אנדרה בנה קפלת עץ קטנה על ההר וריפא מאות אנשים. יצא לו שם של בעל כוחות ריפוי שמשכו אליו מאמינים ממרחקים גדולים, שביקשו מזור לתחלואיהם. אנדרה פעל בכך עד מותו בשנת 1937. חלומו היה לבנות מקדש לכבוד ג'וזף הקדוש, הפטרון של קנדה. בשנת 1967 חלומו הפך למציאות והוקמה כנסייה זו הקרויה L’Oratoire St-Joseph . הכנסייה הוכרה כבזיליקה בשנת 2004 ואנדרה הוכר כקדוש ע"י האפיפיור בשנת 2010.

בתוך הכנסייה מוצג ליבו האמיתי של  הנזיראנדרה בכד מלא פורמלין. קפלת העץ המקורית שלו, עם חדר השינה הקטנטן שלו, נמצאת במקום וניתן לבקר בה.

שני מיליון עולי רגל מבקרים מדי שנה בכנסייה זו . רבים מהם מבקשים מזור מסנט ג'וזף הקדוש ומהנזיר אנדרה, על ידי טיפוס על ברכיהם במערך האמצעי של 99 מדרגות העולות אל הכנסייה. בכנסייה מוצגים קביים, מקלות הליכה ודברי תודה של מאמינים, שעברו ריפוי בעקבות הגעתם לכאן וכבר לא נצרכו לקביים ומקלות הליכה. במקום גם מוזיאון המציג סצנות דתיות שנתרמו על ידי 111 מדינות.

לאור ריבוי המבקרים במקום, בשנת 2002 החלו עבודות שיפוץ במקום ובוצעו שיפורים, שכללו בין היתר הנגשה במעלית וברכב אל הבזיליקה. ההגעה לכנסייה מחייבת נסיעה ברכב.

קביים ומקלות הליכה של מאמינים שרופאו ע"י קדושי כנסיית סנט ג'וזף ,מונטריאול.צילום:עמיקם שוב-עמי.Photo: Amikam Shuv-Ami

תצפית קונדיארונק  Kondiaronk Belvedere

אתר בהר מונט רויאל המאפשר תצפית על העיר מונטריאול ונהר סנט לורנס.
כתובת: Voie Camillien-Houde, Montréal 1196 .

הקבר של לאונרד כהן

הקבר של לאונרד כהן ממוקם על הר מונט-רויאל בשולי מתחם בית קברות יהודי שעל ההר. הקבר נמצא לא הרחק משכונת ווסטמונט Westmont בה גדל והתגורר לאונרד כהן.
כתובת: Foret Rd, Outremont 1250

הפארק האולימפי Parc Olimpique

הפארק האולימפי הוא שריד מהאולימפיאדה שנערכה במונטריאול בשנת 1976. מאז ועד היום, הקנדים מינפו את המקום כאתר תיירותי. https://parcolympique.qc.ca/en/ .. הפארק כולל מספר אטרקציות פופולריות המתאימות לכל המשפחה, ובחורף מתנהלת בו גם פעילות סקי.
ניתן להגיע אל הפארק ברכבת מטרו הקו הירוק:
תחנת Viau לאצטדיון האולימפי, ותחנת Pie-IX הקרובה מעט יותר מהקודמת לגן הבוטני.

האטרקציות העיקריות בפארק האולימפי כוללות את:

האיצטדיון האולימפי Stade Olimpique - מתחם מרשים מאוד ובו איצטדיון מקורה ויפה, שנותר פעיללאירועי ספורט ומוסיקה. האצטדיון מכיל 56 אלף מושבים. בסמיכות נמצאים גם:

·         מרכז ספורט, הכולל שבע (7) בריכות שחייה לשימוש הציבור, כולל אחת לקפיצות צלילה.

·         מגדל מונטריאול Montréal Tower , ומתחם לתערוכות (אקספו). המגדל מתנסה לגובה של 165 מטר . הוא מעוצב בצורה מיוחדת ויפה של מבנה נטוי בזוית של 45 מעלות ומתנשא לגובה. ניתן להגיע להגיע ברכבל לחלקו העליון של המגדל לתצפית מרהיבה על העיר בכל עונות השנה.

בסמוך למתחם האצטדיון האולימפי, נמצאים עוד ארבעה (4) אתרי אטרקציות המהווים חלק מארגון הקרוי Space for Life  – הגן הבוטני, המוזיאון האקולוגי ביודום, פלנטריום ואתר תצוגת עולם החרקים-אינסקטריום Insectarium. כולם בטווחי הליכה רגלית של עד 10 דקות של זה מזה.

הגן הבוטני Jardin Botanique

הגן הבוטני של מונטריאול מומלץ מאוד לביקור. הגן מגוון, עשיר, מעוצב מבחינה אסתטית ומעשיר בידע. הוא כולל בתוכו כ־30 חממות תצוגה וגנים. הפארק פתוח משך כל השנה. הדברים שחובה לראות הם:

·         הגן היפני, הכולל נוסף לסוגי צמחייה שונים גם בריכות מים עם חבצלות מים, פסלי אבן ירוקים, גשרים ועוד.

·         הגן הסיני.

·         אינסקטריום Insectarium,חלל תצוגה בצורת חיפושית של מיני חרקים ופרפרים שונים.

בנוסף, יש 10 חממות גדולות שכל אחת מוקדשת לנושא נפרד. ביניהן, אחת לסחלבים, שנייה לצמחיית תבלינים ומזון טרופית הכוללת קפה, וניל, אגוזי קשיו ועוד. אחרת מציגה צמחייה אופיינית ליערות גשם. וכן הלאה .

המוזיאון האקולוגי ביודום של מונטריאול  Biodôme de Montréal

זהו מוזיאון אקולוגי מיוחד המציג הדמיות של מספר מערכות אקולוגיות, לרבות סביבת יער גשם טרופי, סביבת קוטב ועוד. מקסים לביקור באופן כללי, ובעיקר לגבי משפחות עם ילדים.
פתוח בכל ימות השבוע 18:00-09:00 , למעט בחודשים ספטמבר-אפריל ,בהם המקום סגור בימי שני.

https://espacepourlavie.ca/en/biodome

פלנטריום ריו טינטו Rio Tinto Alcan Planetarium

פלנטריום מודרני הממוקם ליד האיצטדיון האולימפי. המקום כולל שני אולמות תצוגה מעולם החלל והאסטרונומיה. בכל אולם יש תצוגה הנמשכת כחצי שעה כל אחת. באחד תיאור של גרמי השמיים והכוכבים, והשני לוקח את הצופים למסע בחלל סביב גלקסיות. יש לרכוש כרטיסים לפי לוח הזמנים של תצוגות אלה. בנוסף יש במקום תצוגות של פריטים והסברים מעולמות אלה.

https://espacepourlavie.ca/en/planetarium

האי סנט הלן Île Sainte-Hélène

האי סנט הלן נמצא בתוך נהר סנט לורנס St.lawrence . לידו נמצא האי נוטרדאם. עיקרו של האי הוא פארק ירוק - פארק ז'אן-דרפו Parc Jean-Drapeau . מדובר בפארק גדול יחסית המשמש לטיולים, בילוי משפחתי, פיקניקים וכו'. בשטח הפארק נמצאת הביוספרה של מונטריאול.
ניתן להגיע לאי במטרו, בקו הצהוב תחנת Jean-Drapeau.
הערה: אין גישה לאי באמצעות כלי רכב.

הביוספרה של מונטריאול Biosphère de Montréal

מוזיאון המוקדש לאיכות סביבה ולהיסטוריה של הטבע. ממוקם בפארק ז'אן-דרפו Parc Jean-Drapeau, על האי סנט הלן, הנמצא במרכז נהר הסנט לורנס. המוזיאון נמצא בתוך המבנה ששימש את ארצות הברית ביריד העולמי אקספו 1967 שהיה בעיר. המבנה מכוסה כולו בכיפה מרהיבה, שקופה וייחודית בעיצובה. קוטר הכיפה 76 מטרים וגובהה 62 מטרים. ב 1976 נגרם נזק לחלק השקוף של הכיפה.
המשרד לאיכות סביבה הקנדי רכש את המבנה ב־1990, ולאחר שיפוץ והתאמה (לרבות שיפוץ הכיפה),נפתח במקום מוזיאון מרשים לאיכות הסביבה. במוזיאון מוצגים נושאי שימור, שינויי אקלים, זיהום סביבה, קיימות ועוד.

https://espacepourlavie.ca/biosphere

טיילת רחוב וולינגטון Promenade Wellington

טיילת רחוב וולינגטון (נקראת ma well ע"י המקומיים), נמצאת ברובע ורדן מדרום לדאונטאון מונטריאול. מדובר ברחוב תוסס, יפה וססגוני, הפעיל בכל חודשי השנה. בקיץ הוא הופך למדרחוב . לאורכו בתי קפה מסעדות וברים, חנויות ובוטיקים, אומני רחוב וכדומה. בערבי קיץ מתקיימים ברחוב אירועים ואף ריקודים. המקום פופולרי בקרב המקומיים, המגיעים למקום ליהנות מאווירה מיוחדת.

קטע הרחוב המעניין הוא בין רחוב ארגילה Rue Argyle לבין השדרה השישית 6th Avenue. ניתן להגיע למקום ברכבת מטרו, הקו הירוק, תחנת De l'Église  (או תחנת Verdun ). המגזין טיים אאוט  TimeOut הגדיר קטע רחוב זה כאחד המגניבים בעולם. רחוב זה נושא את שמו של הדוכס מוולינגטון, שהתפרסם בכך שהביס את נפוליאון בקרב ווטרלו.

איטליה הקטנה Little Italy

אזור נחמד בניחוח ואוירה איטלקית, שמומלץ לבקר בו .נושק לאזור פלאטו מונטריאול  מצפון מערב לו. נתחם ברחובות  Bellechasse בדרום, Jean-Talon בצפון, Saint-Laurent במערב, Saint-Denisבמזרח.

באזור זה נמצא "השוק" של מונטריאול ,שוק ז'אן טאלון וכן מסעדות, ברים ובתי מאפה איטלקיים שכונתיים פופולריים. באזור רחובות מסחריים עם אופי של המקום. איטליה הקטנה היא עולם של טעמים.  ברחובות מסביב לשוק בתי מגורים של פעם עם מדרגות חיצוניות ציוריות .

איטליה הקטנה היא אזור אהוב על המונטריאולים. בגלל ההתרחשות האנושית שבו, האוירה הכיפית והאוכל.

שוק ז'אן טאלון  Jean Talon Market

שוק איכרים פתוח, מהגדולים בצפון אמריקה. מקום שוקק חיים ופעילות. בשוק יש מסעדות ודוכני אוכל. נמכרים כאן מאכלים מקומיים ואתניים במגוון רחב, תוצרת טרייה  וגם פרחים וצומח .   האוירה כאן נעימה. מומלץ מאוד לביקור. ברחבי השוק מבנים בסגנון הארט דקו . השוק נמצא בכתובת  Henri Julien Ave  7070. הוא במרחק הליכה קצר מתחנת מטרו בשם  Jean-Talon וכן מתחנת מטרו  De Castelnau -שניהם בקו המטרו הכחול (מס' 5). זהו אזור הפתוח בכל ימות השבוע 1800-0900, ביום ראשון עד  1700, כל השנה .

לאונרד כהן במונטריאול

לאונרד כהן (2016-1934) נולד וגדל במונטריאול במשפחה יהודית ממוצא פולני. התייתם מאביו בגיל 9. סבו, שהיה רב, היה אחראי על חינוכו. לאונרד (אליעזר בשמו העברי) נמשך לשירה ולמוסיקה. בשנות העשרה שלו הוא כבר החל כותב שירה והקים את להקת המוסיקה הראשונה שלו. הוא השלים תואר ראשון באוניברסיטת מק'גיל . ב 1956 יצא לאור ספר השירים הראשון שלו. בשנת 1967 עבר לגור בארה"ב במטרה להיות מלחין וזמר. אלבומו הראשון Songs of Leonard Cohen יצא לאור בפברואר 1968 והוא כלל להיטים כמו,Winter Lady  Sisters Of Mercy, So Long Marianne , Suzanne – והשאר היסטוריה.

ציור הקיר של לאונרד כהן ברחוב קרסנט   Leonard Cohen Mural 

ברחוב קרסנט בכתובת Crescent St 1420, נמצא ציור רחוב ענק ויפה המשתרע על פני קיר חיצוני שלם של בניין מגורים בן מספר קומות. למיטב ידיעתי, ללאונרד כהן לא היה קשר לבניין זה.

הקבר של לאונרד כהן  Leonard Cohen grave 

קברו של לאונרד כהן נמצא על הר מונט רויאל במונטריאל, העיר ששימשה השראה לחלק משיריו. המיקום- Foret Rd, Outremont 1250 , בשולי ההר, במתחם בית קברות יהודי של בית הכנסת "שער השמיים".

בית המגורים של לאונרד כהן Leonard Cohen Home

הבית בו התגורר לאונרד כהן, כשכבר היה מוסיקאי וזמר מפורסם, ממוקם באזור Plateau Montréal Royal, ממש ליד אזור Main. הבית הוכרז כאתר היסטורי לשימור, אולם אינו פתוח לקהל. יש לקוות שיוקם כאן מוזיאון באחד הימים שיציג את סיפורו ומורשתו של אדם יוצא דופן ופופולרי זה בעולם כולו ובישראל.
כתובת:  28 Rue Vallières .

לאונרד כהן גדל בילדותו בשדרות בלמונט 599 Belmont Avenue בשכונת ווסטמונטWestmount. הוא נהג לשחק בפארק מורי היל Murray Hill Park מאחורי ביתו. לאונרד סיים את בית הספר התיכון ווסטמונט ברחוב סנט קתרין מערב ב 1951. בשנות ה 50 של המאה ועשרים הוא נהג לעבוד במתפרת בגדים וחליפות של סבו ברחוב מאיור 423 Mayor Street, ומשם חיבתו לחליפות.

בית הכנסת אליו היה קשור לאונרד כהן ומשפחתו  The Congregation Shaar Hashomayim

"שער השמיים" בשכונת ווסטמונט Westmount הוא בית הכנסת של לאונרד כהן בו נהג לבקר בילדותו, שם גם חגג את בר המצווה שלו. סבו ואבי סבו היו הנשיאים של בית כנסת זה. לאונרד קבור בחלקת בית קברות זה, בהר מונט רויאל. מקהלת בית הכנסת מלווה את שירת לאונרד כהן בתקליטו המקסים והאחרון משנת 2016 You Want it Darker. התקליט יצא לאור זמן קצר לפני מותו. בשירי התקליט מביע לאונרד כהן את העובדה שהגיע לסוף חייו. הוא עוסק במוות ופונה לאלוהים. שיר הנושא
You Want it Darker זכה בפרס גראמי.
כתובת בית הכנסת: Kensington Avenue 450 .

ציור קיר של לאונרד כהן בבניין קופר

הציור הגדול נעשה בשנת 2017 על ידי האומן Kevin Ledo על קיר בבניין קופר (9 קומות) Cooper building הממוקם בשדרות סנט לורין, Saint Laurent Blvard  3981. האומן קיבל השראה לציור זה משני אלבומיו האחרונים של לאונרד כהן. להלן קישור לסרטון בו מספר האומן על עבודה זו ובו רואים את תהליך ביצוע הציור על הבניין.

קניות במונטריאול

לישראלים רבים קניות הן חלק בלתי נפרד מנסיעה וטיול בחו"ל. ההיצע במונטריאול הוא רב והמחירים בדרך כלל נוחים למטייל הישראלי .

מאמר נפרד בנושא ראו בבלוג זה בקישור https://www.lametayel.co.il/posts/y244qg

לינה במונטריאול

היצע מקומות הלינה במונטריאול הוא מגוון – החל ממלונות יוקרה ומלונות בוטיק ועד למקומות לינה במלונות קטנים או בתי הארחה. האופציה של לינה עם מקומיים ואופציית Airbnb קיימת גם כן.

לטעמי, עדיפה לינה באזור הדאונטאון Downtown, או העיר העתיקה. אזורים אלה מהווים את מרכז ההתעניינות של המבקר בעיר והנגישות מאוד נוחה למקומות והאתרים השונים. בנוסף, אפשרויות התחבורה הציבורית באזורים אלה רבות יותר. החיסרון בעדיפות זו, הוא שהביקוש לאזור זה גבוה ולכן סביר שמחיר הלינה יהיה יקר יותר מחלופות רחוקות יותר מהמרכז.

לטעמי, ניתן לשקול לינה במקום מרוחק מדאונטאון והעיר העתיקה ובתנאי שיהיה קרוב לתחנת מטרו.

מידע כללי וטיפים שימושיים

ויזה/אשרת כניסה:
רשמית, מחזיקי דרכון ישראלי אינם נדרשים לויזה  כדי לבקר בקנדה. יחד עם זאת, לגבי מי שנכנס לקנדה בדרך האוויר ,או מבצע מעבר/טרנזיט בשדה תעופה קנדי בניו יורק, קיימת דרישה להצטייד ב eTA , שהוא אישור כניסה אלקטרוני Electronic Travel Authorization. מעשית זו מעין ויזה שיש להוציאה לפני הנסיעה לקנדה. דרישה זו אינה חלה על הנכנסים לקנדה דרך היבשה או הים. הוצאת אישור ה eTA נעשית באופן מקוון בעלות של דולרים בודדים. היא פשוטה ומהירה. מקבלים את האישור מיידית או בתוך יום עסקים. יש להיכנס לקנדה עם דרכון בר תוקף לשישה חודשים לפחות מיום עזיבת המדינה ואישור הכניסה. הנה קישור לאתר המנפיק eTA לאזרחי ישראל:  https://eta-service.co.il/eta-canada/

הערה: מומלץ לוודא את הנאמר לעיל לצורך עדכונים אחרונים באתר האינטרנט הרלבנטי (גוגל) של ממשלת קנדה.

הגעה למונטריאול:
המגיעים מישראל בטיסה למונטריאול נוחתים בדרך כלל בנמל התעופה הבינלאומי על שם פייר אליוט טרודו Montréal-Trudeau International Airport, סימונו YUL. זמן נסיעה במונית משדה התעופה למרכז העיר הוא כחצי שעה (לא בשעות העומס). זמן הנסיעה באוטובוס הוא 60-45 דקות. עדכני לשנת 2023 אין רכבת או מטרו ישירים בין נמל תעופה זה לבין העיר מונטריאול. עם זאת, החל משנת 2022 מתבצעות עבודות לחיבור שדה התעופה לרשת המטרו של מונטריאול המתוכננות להסתיים בשנת 2027. לקו זה יהיו 26 תחנות, כולל תחנות במרכז מונטריאול. הנסיעה במטרו מנמל התעופה לתחנת McGill בדאונטאון תמשך 24 דקות.

כסף:
המטבע בקנדה הוא דולר קנדי. ניתן למשוך מזומן בכספומטים ולשלם בכרטיסי אשראי כמעט בכל מקום.

חשמל:
מתח החשמל בקנדה דומה לזה של ארה"ב. 120-110 וולט (60 מגה"צ). בקנדה שני סוגי שקעים לתקע החשמל. ראה ציור . מומלץ להביא מתאם בין בתקע האירופאי לשקע הקנדי.

בקנדה קיימים שני סוגים של שקע חשמל,כמופיע בציור.

תקשורת סלולרית:
מומלץ להצטייד בחבילת תקשורת בחו"ל מהארץ, או בכרטיס סים מקומי אותו תרכשו בקנדה, או בכרטיס סים המתאים לקנדה אותו תרכשו בארץ. אלה יאפשרו תקשורת זמינה 24/7 ויכולת לנווט רגלית באפליקציית גוגל Maps, או ברכב באפליקציות Waze או גוגל Maps. 

קידומת אזורי חיוג:
הקידומת הבינלאומית של קנדה היא 1, בדומה לארה"ב. במונטריאול יש מספר קידומות בשימוש – 514,438 וכן 263. הקידומת של קוויבק סיטי היא 418. מספרי הטלפון בקנדה הם של 7 ספרות ותמיד יש להוסיף את שלוש הספרות של הקידומת.  מספרי טלפון המתחילים בקידומת 800,866,877,888 הם ללא חיוב למחייג בקנדה ובארה"ב.

שעות פעילות חנויות:
מרבית החנויות בפרובינציה של קוויבק פתוחות לציבור בימים ב-ד בשעות 09:00או 10:00 בבוקר עד 17:00 או 18:00 בהתאמה.  בימים חמישי-שישי הן בדרך כלל פתוחות בשעות 21:00-09:00. בימי שבת בדרך כלל 17:00-09:00 ובימי ראשון בדרך כלל בשעות 1700-1200. חלק מהחנויות בדאונטאון מונטריאול סוגרות בימי בשבת וראשון בשעה 20:00.

מוזיאונים ואתרים אחרים:
מי שמתעניין בביקור במוזיאונים במונטריאול, ראוי שישקול לרכוש "כרטיס מוזיאונים של מונטריאול"  Montréal Museums Pass המקנה כניסה ל 41 מוזיאונים ואתרים (כגון הגנים הבוטניים ואחרים) במשך שלושה ימים. https://gotourismguides.com/montreal/montreal-museums-pass/

חשוב !! על מנת למנוע הפתעות, רצוי מאוד להתעדכן באתרי האינטרנט של המקומות המוזיאונים השונים המתוארים במדריך זה (ביחס לתערוכות המוצגות ושעות הפתיחה/סגירה) לפני הביקור בהם.

תשר:
מקובל לתת תשר של 15-10% לנהג מונית, 20-15% למלצר, למסייע בהובלת מזוודות לחדר במלון – דולר לכל מזוודה.

נהיגה ברכב:
בקנדה הנהיגה היא בצד ימין, בדומה לישראל.

עישון:
חל איסור גורף על עישון במקומות ציבוריים בקנדה כמו חנויות, מסעדות, מלונות וכדומה.