היכן לטייל ביפן? מתי? כמה זמן? איך לטייל ? מה מזג האוויר? איך להתנהל עם כסף ביפן ? אוכל, קניות, חשמל, תשר . על כל אלה תשובות במאמר זה. וגם מידע על גאוגרפיה, אוכלוסייה, דת, תחבורה ועוד.

ביקור ביפן הוא חוויה מיוחדת. יפן היא ארץ מעניינת, רבת ניגודים ושונה מהמקובל לחשוב. זו ארץ עם כ 127 מיליון תושבים. הם חושבים אחרת מאדם מערבי. מה שאצלם טבעי ומובן, אינו מובן לנו. לדוגמא: אנו מתקשים להבין מצב בו גבר במשפחה, או אף אבא, נעדר מהבית 5 ימים בשבוע מהבוקר עד שעת לילה מאוחרת. הוא נמצא עם משפחתו רק בסוף שבוע. אצל היפנים זו נורמה מקובלת, שאף מעודדים אותה. אצלנו ,זה לא נתפס כראוי ונכון בחיי משפחה. כשתשאלו יפני באיזה דת אתה ? הוא יתקשה להבין את כוונתכם במילה דת.

מאמר זה הוא בבחינת מדריך כללי, בו מידע הדרוש למטייל ביפן. האמור במאמר זה מתבסס על שני ביקורים שקיימתי ביפן, על מידע שאספתי במהלך ביקורים אלה, במידע שנמסר לי מידיד יפני ומעיון במקורות שונים.

בבלוג זה מופיעים מאמרים נוספים בנושא יפן, שמומלץ לעיין בהם, לרבות יומן טיול מפורט, של מסלול אותו עשיתי ב 2017.

יפן מצטרפת לכפר הגלובלי

בעשרים שנים האחרונות, ניכרים שינויים ביפן, בכיוון של אימוץ דפוסים ונורמות המקובלים במערב. גם אם הם מתרחשים באיטיות. הדבר בא לידי ביטוי, למשל, בשפה האנגלית. לפני כ 30 שנה כשהייתי ביפן, לא היו שלטים באנגלית, וקשה היה למצוא מישהו הדובר אנגלית. בביקורי השני, ב 2017 , ראיתי שילוט באנגלית כמעט בכל מקום. בשלטי רחובות ,בתחנות הסעה המונית, בשלטי הכוונה לתחבורה, בשמות ובשילוט של חנויות ועוד. זאת ועוד, בעבר לא ראיתי בתי מאפה, במובן הקיים במערב, של בתי לחם, קונדיטוריות (בולונז'רי, פטיסרי) ועתה ניתן לראותם במקומות רבים. בתי קפה מערביים הם דבר נפוץ. לא עוד רק אוכל יפני. לצדו קיים גם אוכל מערבי. סניפים של רשתות מזון מהיר אמריקאיות נמצאות במרכזי ערים ביפן. אף שהיפנים מצטיינים בעיצוב ,באופנה , בהנעלה, בקוסמטיקה ועוד, ניתן לראות לצדם מותגי בינ"ל מערביים. ועוד ועוד דוגמאות.

גאוגרפיה

יפן היא מדינה באסיה, בצפ' מערב האוקיינוס השקט, המורכבת מכמעט 7000 איים. עם זאת, האיים הגדולים והחשובים בה ,הם ארבעה - הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו . הארבעה מהווים 97% משטחה של יפן. הונשו הוא האי הגדול מבין הארבעה ומתגוררת בו 80% מאוכלוסיית יפן. מבחינת המטייל הישראלי הממוצע, הונשו הוא האי בו נמצאות עיקר האטרקציות התיירותיות.

שטחה של יפן הוא 378 אלף קמ"ר (פי 18 משטחה של מדינת ישראל). 73% משטח זה הוא יערות והרים שאינם ברי ישוב.

אוכלוסייה וחברה

מאמר על היבטים הקשורים לחברה ביפן ,ניתן למצוא בבלוג זה, תחת הכותרת "חיי חברה ביפן - לקנא בהם,או לא לקנא ? ".

ביפן מתגוררים כ 127 מיליון איש. 98.5% מהם ממוצא יפני ורק אחוז וחצי ממוצא זר (בעיקר סינים, קוריאנים, טאיוונים ופיליפינים) . החברה היפנית היא חברה הומוגנית. שיעור הגידול באוכלוסייה הוא שלילי . התחזיות הן להמשך קיטון באוכלוסייה, אלא אם כן, תנקוט הממשלה בצעדים ממשיים לשינוי מגמה זו. עד כה הממשלה אינה מעודדת הגירה ומתן אזרחות למי שאינם יפנים. לידה ביפן של תינוק שמשפחתו אינה יפנית, אינה מקנה אזרחות יפנית.

העיר טוקיו היא הגדולה ביפן ומתגוררים בה כ 9 מיליון תושבים. עם זאת, במטרופולין טוקיו מתגוררים כ 35 מיליון איש.

תוחלת החיים ביפן היא הגבוהה בעולם (83.5 שנים). האוכלוסיה ביפן מזדקנת ( כ 25% מעל גיל 65) ושעור הילדים בה נמוך יחסית. תחזית לשנת 2050 צופה, שאוכלוסיית יפן תמנה כ 100 מיליון איש בלבד ו 40% מהם יהיו בגיל מעל 65 שנה.

דת

יפן היא ארץ חילונית, בה אין משמעות לדת, במובן המוכר לנו.

חבר ישראלי, איש הייטק ,נהג לנסוע ליפן לפגישות עסקים עם מהנדסים יפנים. יום אחד הוא שאל אותם, באיזה דת הם. היפנים לא הבינו את ששאל. הם הקשו ושאלו, האם אתה מתכוון, איך קוברים אותנו או מה עושים אתנו במותינו ? לדת אין משמעות בחיי היום יום יום. זה שלא שהם לא ילכו למקדש ,יבצעו טקס כלשהו ויביעו דבר תפילה או בקשה. הם יעשו זאת, אבל מתוך אמונה ולא מתוך דת.

על כן היפני הממוצע יכול להאמין, או לפעול, לפי מספר דתות, בו זמנית. האמונות הדתיות השכיחות ביפן הן הבודהיזם והשינטו. נראה שכ 70% מהיפנים מאמינים בשתי דתות אלה גם יחד. יפני שאינו נוצרי ולא ברור אם הוא מבין מהי נצרות, יכול לקיים טקס חתונה נוצרי.

תחבורה

הנהיגה ביפן ברכב היא בצד שמאל של הכביש (כמו בבריטניה). כשחוצים כביש יש להסתכל הפוך מהנהוג בארץ. כלי רכב הממתינים ברמזור, יעמדו במרחק של 1 -1.5 מטר, האחד מהשני.

המרחקים בין יעדי הביקור השונים הם סבירים וניתן לעשותם ברכב. אפשר כמובן לקצר זמן ע"י שימוש ברכבת (יש רכבת שמהירותה גבוהה , כ 300 ק"מ בשעה, הקרויה שינקנסן Shinkansen, רכבת במהירות בינונית ורכבת מאסף, איטית יותר). עלות הנסיעה היא תלוי מרחק וסוג הרכבת. כמובן שניתן להשתמש גם בטיסות פנים, אם כי הדבר אינו הכרחי. מאחר ויש שילוט טוב באנגלית בתחנות הרכבת, קל להתנייד ברכבת לנוסע העצמאי. המקומות ברכבת הם שמורים.

בטוקיו מומלץ להתנייד ברכבת התחתית. לשים לב שיש מספר אפשרויות יציאה מתחנה. לטווחים קצרים ניתן לנסוע במונית. בשעות העומס rush hour הרכבת עמוסה במיוחד וצפוי קושי להיכנס לקרונות. היפנים נכנסים לקרונות עמוסים, תוך דחיפת הנכנס את אלה שנמצאים בפנים.

אקלים

טמפרטורת החורף הממוצעת באי המרכזי של יפן, הונשו, היא 5 מעלות צלסיוס ובקיץ כ 25 מעלות. ככלל ,הטמפרטורות בכל עונות השנה נמוכות מהמקובל בישראל, בעונות השנה המקבילות. בהרים שבמערב הונשו קר אף יותר ויש בהם שלג . גשם אפשרי תמיד.

החורף ביפן הוא בדצמ'-פבר'. קר הרבה יותר מאשר בישראל ,אולם בד"כ יש שמש. גשם אפשרי בכמויות נמוכות.

האביב הוא בחודשים מרץ-מאי. במרץ עדיין קר ואילו באפריל מאי הטמפ' נוחות יותר. גשם אפשרי בכמויות נמוכות.

הקיץ ביפן הוא בחודשים יוני-אוג'. בחודש יוני יש 4-3 שבועות גשם. ביתר חודשי הקיץ גשם אפשרי בכמויות נמוכות.

הסתיו הוא בחודשים ספט'-נוב'. הטמפ' הממוצעת בנוב' בטוקיו צונחת לבין 8 מעלות בלילה ל 15 מעלות ביום . בחודשים ספט', אוק' סיכוי גבוה לגשם.

בחודש נובמבר, שיא השלכת. הנה נתונים ממוצעים על טמפרטורות בטוקיו, בחודשי השנה ( יש לדעת כי בשעות הלילה הטמפ' נמוכה יותר במספר מעלות ,מהמצוין בטבלה ובשעות היום גבוהה יותר).

Dec

Nov

Oct

Sept

Aug

July

june

May

Apr

Mar

Feb

Jan

11

15

20

26

29

28

24

21

17

12

9

8

טמפ' גבוה

4

9

15

20

23

22

18

14

10

5

2

2

טמפ' נמוך

פריחת הדובדבן

רבים מבקרים ביפן בראשית האביב, ע"מ לחוות את פריחת הדובדבן ( עץ הדובדבן נקרא סקורה ביפנית Sakura) בארץ זו. אכן זה עיתוי מצוין לטייל בה.

עבור היפנים פריחת הדובדבן אינה רק אירוע המתרחש בטבע, המסמן את בוא האביב. עבורם זה חג ומסורת. חג לא רשמי, אבל חג. חג ההנאמי Hanami.

בסוף שבוע (ימים שבת-ראשון), בו יש את פריחת הדובדבן, היפנים בטוקיו ובערים אחרות ביפן, ממלאים בהמוניהם את הפארקים בהם יש עצי דובדבן פורחים. לצפות בהם ולהתבשם. רבים מהם פורשים מחצלת, או יריעת ברזנט, מתחת לעץ פורח, בחברת בני משפחה, או ידידים. אוכלים, שותים ,צוחקים ונהנים בחברותא. המראה יפה. יש עשרות סוגים של עצי דובדבן ביפן, להם צבעים וצורות שונות. המראה של כולם בפריחה הוא יפהפה.

לבוא האביב יש תאריך המקובל ביפן ובעולם והוא ה 21 מרץ. אולם, ביפן פריחת הדובדבן היא בוא האביב. וזו אינה מתרחשת במועד קבוע ומדויק ועיתויה משתנה. העיתוי קשור לתנאי מזג האוויר, הוא שונה באזורים שונים של יפן וגם משתנה משנה לשנה. בכל שנה ניתן למצוא מידע על תחזית מועדי פריחת הדובדבן ביפן, באזורים שונים ביפן ,באמצעות האינטרנט .

ימי פריחת הדובדבן הם קצרים . שיא הפריחה נמשך כשבוע עד 10 ימים . פריחת הדובדבן בטוקיו היא בסביבות ה 30 מרץ-עד 10 אפריל לערך .

מתי לבקר ביפן

ראוי לבקר ביפן בכל זמן. יחד עם זאת, יש מטיילים שיגלו עניין בפריחת הדובדבן (סוף מרץ/ראשית אפריל),אחרים יגלו ענין לבקר בתקופת השלכת (נובמבר) ויש מי שיעדיף לבקר בתקופות הסיילים בחנויות (בחודש ינואר החל ב 2 או 3 לחודש בחזרה מחופשת ראש השנה, ובחודש יולי) , או בתקופת קיום פסטיבל כלשהו (ויש כאלה).

מומלץ להימנע מביקור ביפן ב"שבוע הזהב" Golden Week ,החל בתקופה 27 אפריל עד 6 מאי, מאחר וזה שבוע של חופשה ביפן, בו כולם מטיילים וגם קשה למצוא מקומות לינה.

בחודשים מרץ-מאי הטמפרטורות ביפן נוחות והאביב בעיצומו. זו עונה מומלצת. הקיץ הוא בחודשים יוני-אוגוסט. בחודש יוני גשום במיוחד ביפן. זה שיקול חשוב לקביעת עיתוי הטיול. תקופת הסתיו היא ספט'-נוב' וגם בה מזג האוויר נוח, אם כי קר במונחים ישראליים. תקופת החורף היא בחודשים דצמ'-פבר'. קר ביפן בחורף אולם בד"כ יש שמש. בהרים-שלג.

משך זמן מומלץ לביקור ביפן

רוב הטיולים המאורגנים היוצאים ליפן הם של כשבועיים ברוטו. יש להביא בחשבון יום נסיעה לשם ויום חזרה. לטעמי ,משך הזמן המומלץ לטיול בארץ מרתקת זו, למבקר בה לראשונה, הוא 3 שבועות ואפילו יותר, אם אפשר. בטוקיו לבדה, הייתי ממליץ לבקר 5 ימים לפחות.

טיול מאורגן, או טיול עצמאי ?

שניהם טובים. זה ענין להעדפה אישית. את ביקורי הראשון ביפן עשיתי באופן עצמאי והוא התמקד בטוקיו והאקונה בלבד (5 ימים). טיולי השני ב 2017 היה במסגרת טיול מאורגן של קבוצת חברים סגורה ( יומן של טיול זה ,ראו בנפרד בבלוג זה).

היכן לבקר ביפן ?

טוקיו Tokyo, האקונה ,Hakone קיוטו Kyoto ,אוסאקה Osaka , נארה Nara, קוראשיקי Kurashiki, קויה סאן Koya-san , אוקאיאמה Okayama , הירושימה Hiroshima ,מיאג'ימה Miyajima , קנאזאווה Kanazawa , שיראקווה-גו Shirakawa-go , טאקיאמהTakayama , מטסומוטו Matsumoto, עמק קיסו Kiso valley, פארק הקופים Jigokudani Monkey Park ,העיירה קוסטסו Kusatsu.

מידע מפורט על מסלול טיול, של 12 יום נטו (14 ברוטו),שביצעתי ב2017,ראו במאמר נפרד בבלוג זה, שכותרתו "יפן בפריחת הדובדבן-יומן טיול".

כסף , משיכת כסף יפני ועלויות צפויות למבקר

המטבע היפני הוא ין. לין יש שטרות של 1,000 ,5,000, ו 10,000 ין. מטבעות של 500,100,50,10,5,1 ין.

נהוג ביפן לשלם במזומן במרבית המקומות. השימוש בכרטיסי אשראי מוגבל לחנויות מסוימות. בד"כ במרכזי קניות מקבלים כרטיסי אשראי. יש להביא בחשבון שבמקומות רבים תידרשו לשלם במזומן ובמטבע מקומי בלבד.

להלן מספר אפשרויות לקבלת מטבע יפני:

ככלל ,מניסיוני, עדיף לרכוש יינים באמצעות שקלים ולא ע"י המרת דולרים. המרת דולרים היא כנראה יקרה יותר, משום שהיא כרוכה בהמרה כפולה-משקלים לדולר ומדולר לין.

הדרך הראשונה לקבלת יינים, היא המרת שקלים ליינים אצל נקודות המרת מטבע (Change) בישראל. זו עשויה להיות אופציה זולה וכדאית. הבעיה שאינך יודע בדיוק מה יהיו ההוצאות שלך, לכן כדאי להמיר בדרך זו סכום ראשוני (נניח 20 אלף יין לאדם).

הדרך השנייה היעילה היא למשוך כסף ממכונות ATM בחנויות הנוחות של Seven Eleven,הנמצאות בכל מקום ביפן ופתוחות 24/7. בלובי מלון בו השתכנתי בטוקיו הייתה מכונה כזו. המשיכה באמצעות כרטיס האשראי ומחויבת בשקלים.

דרך שלישית, היא משיכת יינים מחשבונך בשקלים, באמצעות שימוש בכרטיס אשראי ,בסניפי המרת מטבע בנתב"ג.

דרך רביעית, היא תשלום עבור רכישה באמצעות כרטיס אשראי. מניסיוני שימוש בכרטיס ויזה/דיינרס כאל , היה כדאי יותר מאשר שימוש בכרטיס ויזה של לאומי קארד.

דרך נוספת ,היא המרה של דולרים בנמל התעופה ביפן או בבתי מלון, או במכונת ATM של Seven Eleven . השער שקיבלתי מהמרה כזו בבית מלון, היה גרוע יחסית. השער בשדה התעופה באוסאקה היה סביר, אך פחות טוב מצ'יינג' ומנתב"ג. יש להביא בחשבון שלא בכל מלון ניתן להמיר כסף והיכן שניתן, יש לעיתים הגבלה של 50 דולר לכל יום שהייה. המשמעות היא שמומלץ לנסוע עם מעט שטרות דולר .

ההפרש בעלויות לקבלת כסף יפני, בין הדרכים השונות שתוארו לעיל ,יכול להגיע ל 5-3 אחוזים. מניסיוני ,הזול ביותר זה להמיר בצ'יינג' בארץ, או למשוך בכספומטים ATM של Seven Eleven ,תוך חיוב כרטיס האשראי. גם החלפה בנתב"ג כדאית.

מחירי אוכל, מסעדות ולינה ביפן, זולים מאשר בישראל, נכון ל 2017. מחיר ארוחת צהריים או ערב לאדם ,במסעדה עממית,הוא כ 1000 ין. קניות בתחומים שונים,לרבות ביגוד והנעלה - יש חנויות זולותוהרבה חנויות יקרות, עם מוצרים מעוצבים ומאוד איכותיים.

חשמל

ביפן מתח החשמל הוא V100 ושקע החשמל הוא שקע אמריקאי (שני פינים מלבניים דקים ומקבילים). מומלץ לבוא מהארץ עם מתאם מתאים.

קניות

ביפן מוטל מס של 8% על טובין ושירותים. המחיר המוצג הוא ללא מס ובקופה מתווסף המס. יש חנויות רבות המאפשרות קבלת פטור ממס בסכום קניה של 5000 או עד 8000 ין ומעלה. במקרה כזה, הן למעשה לא גובות את המס, אולם הן נדרשות להקליד את פרטי הדרכון ולהצמיד לדרכון את חשבונית הקניה ללא מס. בשדה התעופה, פקיד המכס בודק את הדרכון ואת החשבונית פטורת המס שהוצמדה לו ומסיר אותה מהדרכון. זה ההליך. אין החזר השדה התעופה. החנות פשוט לא גבתה את המס ,ע"י יישום הליך זה.

יפן ידועה ברמה גבוהה של עיצוב ואיכות מוצרים, בתחומים רבים. גם בתחום הביגוד וההנעלה, שבד"כ מעניין את המטייל הישראלי, יש פריטי לבוש מעוצבים ואיכותיים.

קניות של ביגוד והנעלה מומלץ לבצע בטוקיו, אלא אם כן מעוניינים לבצע קניות בחנויות העממיות יותר של יוניקלו Uniqlo הפופולרית, או GU , הנמצאות בערים רבות ביפן.

בטוקיו ניתן למצוא ביגוד מעוצב ואיכותי בחנויות מתמחות, בעיקר ברחובות הראשיים של רובע גינזה Ginza ובמרכזי הקניות שבו (רחוב ראשי מומלץ בגינזה נקרא Chuo-Ku). בחנויות אלה, רמות מחיר ממוצעות של 1200 – 2000 שח לפריט. מדובר בפריטים איכותיים ויפים במיוחד. עם זאת יש בטוקיו וכאמור ברחבי יפן, גם חנויות המוכרות ביגוד מעוצב ופחות איכותי במחירים הזולים ממשית מהמקובל בישראל. הוזכרו שתי רשתות בולטות בהקשר זה, רשת יוניקלו Uniqlo ורשת GU , שסניפים שלהם פזורים ביפו ובטוקיו, לרבות ברחוב הראשי של גינזה Chuo-Ku . ריכוז קניונים נוסף הוא באזור אודייבה Odaiba. באודייבה ישנם שלושה קניונים, האחד ליד השני. בקניון דקס Decks , ישנו סניף של רשת חנויות מדנמרק הקרוי Flying Tiger בו ניתן לרכוש מתנות קטנות יפות , בעיקר לילדים, במחירים זולים (מחקים, עפרונות ,עטים, מדבקות ודברים שילדים אוהבים במחיר של שקלים בודדים. אזור נוסף של מרכזי קניות ומסחר הוא אזור שיבויה ,בעיקר ברחוב אומוטה סנדו Omotesando. בטוקיו שפע של חנויות ומרכזי קניות, וכאן הוזכרו רק ריכוזים חשובים שבהם.

יפן ידועה גם באיכות כלי כתיבה וצורכי משרד. למתעניינים, כדאי לבקר בחנות מתמחה, או במחלקת Stationary בבית כלבו.

ביפן אין מועדי סיילים קבועים ומוגדרים וכל חנות או רשת חנויות מחליטה על מועדים כרצונה. בד"כ יש סיילים חזקים מיד לאחר חופשת ראש השנה, החל ב 1 ינואר (קרי ב 2 או 3 ינואר) למשך כ 10 ימים, או אף עד סוף החודש. אלה סיילים של פריטי חורף. מועד נוסף הוא במהלך חודש יולי ,מראשית החודש עד סופו, כשכל חנות מגדירה מסגרת זמן לסייל המתאימה לה. בנוסף יש סיילים גם בדצמ' ובאוג', אולם לא בעוצמה ובהיקף של ינואר ויולי.

ולסיום נושא הקניות, מספר הערות. בחנויות יש תאי מדידה של ביגוד. יש הגבלה על מספר הפריטים שניתן להכניס לתא המדידה. מוצר שהוא ארוז, אין לפתוח אותו. שאלו את המוכר, אם ניתן לפתוח ,גם אם החלטתם לרוכשו. אם משהו לא ברור, פנו למוכר. זה חלק מכללי התנהגות המקובלים ביפן.

אוכל

כבר אמרנו שהשפעות הכפר הגלובלי ניכרות ביפן. במסגרת זו היפנים אימצו בשנים האחרונות מאכלים מערביים. במרכזי קניות ,במרכזי שרות בדרכים לנוסעים ,בבתי מלון ובמרכזי ערים יש מקומות בהם ניתן לאכול אוכל איטלקי, צרפתי, אמריקאי ובחלקם אפילו מזרח תיכוני (שווארמה למשל). בתי קפה ומאפה, דוגמת ארומה או בולונז'רי צרפתי, הם דבר נפוץ.

נכון שהאוכל היפני הוא הדומיננטי ביפן, אולם המטייל הישראלי ,לא יהיה רעב כאן.

במרכזי קניות (קניונים) יש קומה בה יש ריכוז של מסעדות. חלקן הן מסעדות "אכול כפי יכולתך" במחירים סבירים, המציעות שילוב של אוכל יפני ומערבי. יש גם כאלה המציעות אוכל מסוג מסוים, הודי נניח.

בכניסה לבתי אוכל ומסעדות, מוצגות בד"כ מנות המוגשות כאן, עם כל הפריטים בצלחת. זה עוזר לבחור מה והיכן לאכול. אם כי, לא תמיד מה שרואים בצלחת התצוגה בכניסה, זה מה שחושבים שרואים.

מחירי הארוחות שונים ומגוונים. במסעדות עממיות ניתן לאכול ארוחת משביעה ב 1000 ין לאדם לערך. כמובן שיש גם מסעדות יקרות בהרבה.

ביפן סניפים של רשתות מזון אמריקאיות, כגון מקדונלדס, בורגר קינג, פיצה האט, דומינו פיצה,KFC, גלידה בסקין אנד רובינס. יש מקומות המגישים דונאטס במגוון טעמים. אוכל אמריקאי ביפן.

תשר

לא מקובל לתת תשר לנותני שירותים ביפן. לא במסעדה, לנהג מונית, וגם לא למדריך מקומי. למדריך מקומי אפשר לתת מתנה סמלית (לא כסף).

שירותים ובתי שימוש

הנה נושא שיש לקנא ביפנים בגינו. השירותים בבתי המלון וגם בבתי היפנים עצמם, הם נושא שהמטייל הרגיל אינו יכול שלא להגיב אליו. ובחיוך. וגם בהנאה. שירותים עם אסלה קיימים בד"כ בכל בתי המלון. היפנים בבתיהם, משתמשים בשרותי אסלה או שרותי כריעה . זו לא אסלה רגילה. זו אסלה שיש לה מושב רך ונעים, שהוא לעיתים קרובות מחומם. בצידי האסלה יש לוח בקרה ובו כפתורים שונים. לא את כולם פענחתי. יש כפתור לשטיפת הטוסיק (כפתור לנשים וכפתור לגברים). כמובן במים חמים או קרים. יש כפתור המשמיע מוסיקה, או רעש כלשהו, להסוות את רעשי המשתמש. יש כפתור להפצת ריח נעים וכן הלאה. פשוט נפלא. ידועים סיפורים על זרים שהתארחו בבתי יפנים והשתמשו בכפתורים שאת מהותם לא הבינו והשפריצו מים על לבושם, על חדר השירותים והיו במבוכה בפני מארחיהם.

פרופ' בן-עמי שילוני בספרו "יפן בניחוח אישי" ,ע"ע 80-79, מקדיש תיאור והסבר מעניין לנושא זה של בתי השירותים המשוכללים ביפן ועל משמעות השימוש בשירותים בתרבות היפנית.

שירותים ציבוריים מערביים יש בכל מקום . השימוש בהם הוא חינם. הם נקיים, מודרניים, מרווחים, עם תאים רבים ומשולטים באופן ברור ומובן לכל מבקר. הם מאובזרים לשרת נכים וגם להחתלת תינוקות. לקנא ,כבר אמרנו.

בטחון אישי ופשע

ביפן רמת הפשיעה נמוכה ביותר. היא מהמדינות הבטוחות בעולם, אם לא הבטוחה ביותר. יפנים לא נוהגים לנעול את דלת ביתם. שעור מקרי הפריצה לבתים נמוך ביותר. אין תופעה של כייסות . נשים וגברים יכולים להסתובב חופשי כמעט בכל מקום ובכל שעות היממה. אם וכאשר נתפס אדם העובר על החוק, בפעם ראשונה, סביר שהטיפול המשטרתי בו יהיה סלחני. אם שכחת פריט כלשהוא, היכן שהוא, סביר שאף אחד לא יגע בו, גם אם הוא בעל ערך. אם תחזור למקום בו שכחת את הפריט, סביר שהוא יהיה היכן שהשארת אותו.

חומר קריאה מומלץ טרם יציאה לטיול ביפן

בן-עמי שילוני, יפן בניחוח אישי, הוצאת שוקן, 2011.

יעקב רז, אחי היאקוזה, הוצאת מודן,2000.

סרטים מומלצים לצפיה, טרם יציאה לטיול ליפן

פריחת הדובדבן Cherry Blossom (משנת 2008)

אבודים בטוקיו Lost in Translation (משנת 2003)

מידע נוסף למטייל ביפן

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל ביפן, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • חיי חברה ביפן - לקנא בהם, או לא ? Japan social life - should we jealous or envious

https://www.lametayel.co.il/he/node/1035299/edit

  • יפן בפריחת הדובדבן - יומן טיול Japan, a trip diary

https://www.lametayel.co.il/he/node/1035295/edit

  • מארגני תיירות ביפן Tour Operators in Japan

https://www.lametayel.co.il/he/node/1047947/edit