כשאומרים אקוודור, זה קודם כל הגלאפגוס. קבוצת איים בזלתיים, בה בעלי חיים ייחודיים ומגוונים, שאינם מתרגשים מנוכחות אדם. צ'רלס דארווין , אבי תורת האבולוציה והברירה הטבעית, פיתח את תפיסתו, לאחר שנחשף לחיים בגלאפגוס . המטייל בגלאפגוס עובר ליד בעלי החיים, במרחק חצי מטר והם, מרביתם, אינם מתרגשים ואינם מגיבים. מבחינתם, המטיילים הם בבחינת אויר וכמעט לא קיימים. בגאלפגוס צבי ענק יבשתיים וימיים, בני 100 שנה ויותר, איגואנות יבשתיות וימיות , בעלי כנף יפהפיים ומסוגים שונים (אלבטרוס, פריגטות, פינגווינים, בובי, הרון, פלמינגו ועוד ועוד ), אריות וכלבי ים מסוגים שונים ועוד ועוד.

איי הגלאפגוס ,כוללים 16 איים מרכזיים ועוד 6 איים קטנים. כולם שייכים לאקוודור והם במרחק כ 1400 ק"מ מקיטו הבירה וכ 1000 ק"מ מקצה המדף היבשתי של אקוודור. המרחק בין האי הדרומי ביותר לצפוני ביותר בגלאפגוס הוא 220 ק"מ. מקורם של כל האיים הוא בהתפרצויות של הרי געש ולכן כולם בזלתיים. האיים נמצאים על קו המשווה.

טיול באקוודור אינו רק הגלאפגוס. רעייתי ואני ביצענו טיול עצמאי של כחודש בבוליביה ובאקוודור. התחלנו בבוליביה ועל כך ניתן לקרוא במאמר נפרד . מבוליביה הגענו לאקוודור. לאחר שבוע בגלאפגוס, טיילנו בארבעה מקומות עיקריים באקוודור. אזור אוטאוולו Otavallo מצפון לקיטו, יום שוק שבועי מקסים ומעניין במיוחד בעיר סקסילי מדרום לקיטו (לא להחמיץ), אגם קילטואה ולופ קילטואה (לא להחמיץ),לא הרחק מסקסילי ולבסוף העיר קיטו עצמה, שגם היא מעניינת וראוי להקדיש לה זמן. פרטים על מקומות אלה וביקורנו בהם, ראו בהמשך.

העיר ביקרנו בשוק המקסים של דברי בד וברחובות הסמוכים לו. השוק מתקיים מדי יום,אולם יום השוק העיקרי הוא בשבת וכדאי לתכנן להיות כאן בשבת (אנו היינו ביום כאן ביום ד'). אח"כ נענו לבקר בכפרים ועיירות סמוכות. משם דרומה לעבר סקסילי. בסקסילי מתקיים בימי חמישי יום שוק מהססגוניים והיפים באקוודור ובכל דרום אמריקה. מהיפים והמעניינים שראיתי. מומלץ להגיע לכאן מוקדם בבוקר ( 0700 ) ולחזות בפעילות. לא להחמיץ. משם נסיעה בנופים מהיפים באקוודור ודרום אמריקה, באזור הקרוי הלופ (טבעת) של קילטואה. היעד שלנו הוא אגם קילטואה . האגם מצוי בתוך מכתש, שהיה פעם לוע הר געש, בהר געש כבוי בגובה 4000 מ' הקרוי קילטואה. ולבסוף ביקרנו בעיר קיטו עצמה.

לצורך ביצוע הטיול באקוודור עצמה, שכרנו את שרותיו של נהג/מדריך עצמאי מקומי (פרילנסר), תושב קיטו, דובר אנגלית, עם הרכב שלו. את פרטיו השגנו מהמלון בו התגוררנו בקיטו. תאמנו עימו הביקור, שבועות ,או חודשים, לפני הגעתנו לאקוודור (פרטיו העדכניים, בסוף מאמר זה). עלות הנהג/מדריך והרכב הייתה 80 דולר אמריקאי ליום, בשנת 2005. סביר שעלותו השתנתה מאז.

יצוין, כי יש אתרים נוספים באקוודור שראוי לבקר בהם, אם ניתן להקדיש עוד זמן למדינה זו. אנו לא ביקרנו בהם, בגלל מגבלת זמן. החשוב שבהם, לטעמי, הוא הפארק הלאומי קוטופאקסי, שמדרום לקיטו Park Nacional Cotopaxi . הר הוולקן קוטופקסי הוא בגובה 5900 מ', מהגבוהים הפעילים בעולם ומהפוטוגניים ביותר. הנוף יפה והביקור בפארק מומלץ. בפארק 90 סוגי ציפורים וכן צביים, ארנבות, פומות ושועלים. ניתן לבצע הליכה רגלית של שעה ליד אגם רדוד הנמצא בגובה 3800 מ', הקרוי אגם לימפיופונגו Lago Limpiopungo. כשהעננים מתפזרים יש השתקפות יפה של פסגת ההר באגם. ניתן לעשות בפארק פיקניק. אזור נוסף ראוי לביקור ,הוא העיירות בדרום לאורך חוף הים. כאמור, באלה לא היינו. ביקור בהם משמעו להוסיף לטיול באקוודור עוד יומיים / שלושה ,או יותר (תלוי בעניין).

ארחיב טיפה על הטיול בגלאפגוס ,משום ייחודו.

יצוין, כי על מנת לשמור על ייחודם של בעלי החיים באיי הגלאפגוס ועל אורח חייהם השקט והבלתי מופרע, יש הגבלה על מספר התיירים היכולים לבקר באיים אלה, בכל יום נתון. יש גם הגבלה על מספר התושבים הגרים כאן. באיי הגלאפגוס מתגוררים, בסה"כ, כ 25 אלף תושבים, רובם מרוכזים במספר קטן של איים. במרבית האיים, לא מתגוררים תושבים כלל. יש גם הגבלה על המקומות בתוך איי הגלאפגוס בהם ניתן לבקר.

האקלים כאן חם וגשום בינואר-אפריל. ממאי עד דצמבר קריר. שיא עונת התיירות מיוני עד תחילת ספט' וכן בדצמבר-ינואר.

הטיול בגלאפגוס יכול להתבצע במספר אופנים. אנו בחרנו לבצע סיור באיים במשך שבעה ימים נטו , באמצעות ספינת יכטה 21 מטר ,המסווגת מדרגה ראשונה first class, הקרויה Samba. בספינה הכוללת 7 חדרים זוגיים למטיילים (שירותים צמודים ומקלחת בכל חדר). בספינה יש צוות, של מדריך, קברניט טבח, עוזר קברניט ואולי עוד מישהו. האירוח בספינה הוא על בסיס 3 ארוחות ביום ועוד משקה וכיבודים ,פה ושם.

שגרת הטיול עם הספינה בגלאפגוס היא כדלקמן. הספינה בד"כ משייטת בלילה מאי לאי. בכל יום טיול יורדים מהספינה פעמיים לטיול קרקעי, של כשעתיים / שלוש ,באחד האיים. פעם אחת בבוקר ,חזרה לספינה לארוחת צהריים והתרעננות. הספינה מבצעת דילוג לאתר נוסף ,בד"כ באותו אי ,או באי קרוב שכן. אחה"צ שוב ירידה קרקעית לאתר ביקור נוסף (שעתיים/שלוש ביקור/פעילות). מדי פעם מתאפשר לשחות במים ,עם או בלי שנורקלים, בחברת צבי ים ודגים שונים. במהלך כל השבוע אין מגע עם ציביליזציה ,או עיר כלשהי.

בספינה שלנו היו 14 נוסעים מטיילים. זוג מגרמניה, שתי בנות מאנגליה, שתיים מצרפת ,בחור משוודיה , זוג אמריקאים + בן בגיל העשרה וזוג נוסף מאירופה.

במהלך ההפלגה ,אני ואשתי סבלנו ממחלת ים בגלל טלטולי הספינה. הספינה נחשבת לקטנה יחסית בגלים שבאזור היא מיטלטלת. הטלטול אינו דרמטי ואינו סוער, אולם מספיק כדי לגרום אי נעימות פיזית לאנשים מסוימים. אי הנעימות התבטאה בבחילות, כאבי ראש ,הקאות מדי פעם. בקיצור, לא נעים. כדורים נגד הקאות ונגד בחילה שקנינו באקוודור, לא עזרו הרבה. בספינה יש חדר אוכל נחמד ובעת הפלגה כשאוכלים הספינה מיטלטלת. לא כיף לאכול כך, גם אם מדובר באוכל משובח. לכן, המלצתי, למי שרגיש לטלטולי ספינה כאלה, היא לבצע הטיול בגלאפגוס עם ספינה גדולה יותר. יש ספינות של 100 חדרים ויותר, שאינן סובלות מטלטול, כפי שנמסר לי. בדיעבד, הייתי בוחר באופציה זו, אף שהיא יקרה יותר משמעותית, מאופציית היכטה הקטנה. שהרי, לא בכל יום מגיעים לכאן. אין לי ספק שחווית הטיול שלנו בגלפגוס הייתה מועצמת, אילו היינו בכלי שייט יציב ולא מטלטל.

הטיול בספינה ,הזמנתי מסוכנות תיירות באקוודור. פניתי למספר סוכנויות וקיבלתי הצעות לסוגי ספינות שונים, במועדים שונים ובמחירים שונים. לכל ספינה יש שם ויש לוח זמנים להפלגות, הידוע מראש. יש להזמין מקום בספינה ספציפית, מוגדרת בשם, חודשים מראש, אם חשוב לכם לבקר במועד מסוים. מטיילים הגמישים במועדי הביקור, עדיף שיזמינו ברגע האחרון (שבוע/שבועיים לפני הפלגה, דבר ,שיוריד דרמטית את המחיר). המחיר ששילמנו עבור ההפלגה בספינה היה 1670 דולר ומחיר הטיסה הלוך ושוב מקיטו לגלאפגוס וחזרה, היה 330 דולר אמריקאי . ביחד 2000 דולר לאדם (בממוצע כ 300 דולר ליום X 7 ימים לאדם ), במחירי 2005. באקוודור ערך המטבע זהה לערך הדולר האמריקאי וניתן לשלם בכל מקום בדולר אמריקאי. לא נזקקנו להמרת מטבע במדינה זו.

מסלול הטיול באיי הגלאפגוס ואקוודור

יום 1, יום ב', 10 אוק'– טיסה מלה פאז (בוליביה) אל קיטו (אקוודור),דרך לימה (פרו).

מבוליביה לאקוודור (התחלנו כאמור טיולנו בבוליביה) . הגעה לקיטו בשעות אחה"צ. קבלת חדר במלון Posada Del Maple בקיטו. בחרתי במלון זה, משום קרבתו למרכז העיר (5 דקות הליכה רגלית) ומשום שהוא נתן לנו את פרטי הנהג, עימו סגרנו שיסיע וילווה אותנו ברחבי אקוודור. לאחר ההתארגנות של מספר דקות במלון ושיחת הכרות ותיאום ציפיות עם המדריך/נהג העצמאי, יצאנו לבקר במרכז העיר.

בעודנו הולכים רגלית מהמלון למרכז העיר, ירד גשם זלעפות. אף שהייתה לנו מטריה, נרטבנו ובעיקר נעלי ההתעמלות בהן הלכתי. עברנו ליד חנות מטיילים בסגנון "ריקושט" וירדנה,רעייתי, אמרה "עכשיו". "עכשיו קונים לך נעלי הליכה נורמליות". אנו נכנסים לחנות ורואים זוג נעלי הליכה, עשויות מחומר גורטקס, עמיד למים, מוצגות בתוך אקווריום מלא מים !! תוך דקות אני יוצא מהחנות עם נעלי הליכה אלה. מאז ועד היום, לכל טיול אני יוצא רק עם נעלי הליכה עמידות למים water proof (מצאתי, שנעלי טימברלנד Timberland ומרל Merrell טובות לי במיוחד. נוחות להליכה, קלות יחסית ומוגנות ממים יחסית ) .

יום 2, יום ג' ,11 אוק' – טיסה וחצי יום בגלאפגוס. בוקר- טיסת פנים מקיטו, בירת אקוודור, אל שדה התעופה באי באלטרה Baltara Island בגלאפגוס ( כשעה ו 45 דק'). הגעה לפנה"צ. כאן חיכה לנו נציג מהספינה שלנו והסיע אותנו אל המעגן בו עוגנת הספינה באי זה. עליה על הספינה, תדרוך, קבלת חדרים ויציאה לדרך .

אחה"צ ביצענו הפלגה אל Plazas Island , בסמוך לאי סנטה קרוז. שם ביקרנו באזור של אריות ים, איגואנות ימיות ובשתיות . א.ערב ולינה בספינה. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

יום 3, יום ד' ,12 אוק' - האי סנטה קרוז  Santa Cruz Island ,גלאפגוס. שגרת הביקור בגלאפגוס היא ארוחת בוקר, ירידה מהספינה בסביבות השעה 0900 בבוקר, לביקור באתר אחד, חזרה לספינה לארוחת צהריים והתרעננות. הפלגה ואחה"צ, שוב ירידה מהספינה לאתר אחר. חזרה לספינה ,ארוחת ערב ולינה בספינה.

היום ביקרנו באי סנטה קרוז בתחנה ע"ש דרווין Darwin Station בפוארטה איורה Puerta Ayora באי סנטה קרוז. שם ביצענו קטע הליכה רגלית לתוך השטח. ראינו צבים קרקעיים ענקיים, בהם בני 100 שנים ויותר, מתהלכים בשטחים בהם עשב וצומח רב. כמו כן הלכנו ליד איגואנות יבשתיות וסוגי צומח מגוונים, לרבות פרחים . אחה"צ ביקרנו במקום נוסף באי זה וביצענו קטע של הליכה רגלית. על חוף הים הבזלתי ראינו איגואנות ימיות רבות ולידם פעילים סרטנים ובעלי כנף מסוגים שונים.

ערב ולינה בספינה. במהלך היום אנו מתחילים לחוות מחלת ים, כשהבטן מתהפכת והראש מסתחרר. לא נעים. אנו בספינה באורך של כ 21 מ', המוגדרת ברמה של "פירסט קלאס" . אולם היא מיטלטלת בגלים וכדורים נגד הקאות לא שיפרו את המצב. מתמודדים. בלילה מפליגים אל היעד הבא ומנסים לעצום עין, תרתי משמע.

4, יום ה' ,13 אוק' - האי אספניולה Espanola Island , גלאפגוס . אנו מבקרים ה באי אספניולה. אי זה הוא בגודל 60 קמ"ר ובגובה 206 מ' מעל פני הים. יש בו שתי נקודות בהן מותרת ירידת תיירים Gardner Bay ו Punta Suarez.

בבוקר אנו מבקרים במפרצון הקרוי ביי Gardner Bay. הספינה שלנו סמבה Samba עוגנת במרחק מספר עשרות מטרים מהחוף. באמצעות סירת גומי המורדת ממנה, אנו מגיעים לחוף. רצועת החוף היא חולית, באורך כ 200 מ' ומי הים טורקיז. בחוף יש פעילות של אריות ים, המתחממים בשמש , בתנוחות מנוחה וטובלים במים מדי פעם. נוכחותנו, דומה שאינה מפריעה לאריות הים. במים יש פעילות של צבי ים. מספר עשרות מטרים משם, אנו טובלים ושוחים במים ואח"כ חוזרים לספינה לא.צהריים והמשך הפלגה.

אנו מבקרים בפונטה סוארס Punta Suarez באי אספניולה. האזור כאן סלעי וגבעי. כאן מצוי מגוון רחב וכמות גדולה יחסית של בעלי חיים. איגואנות ימיות Marine Iguana , לטאות לבה Lava Lizard, ציפורי אלבטרוס Waved Albatross, ציפורי בוביז נאסקה Nazca Boobies,עופות מוקינגבירד (זמיר), כלבי ים, צבי ענק קרקעיים Giant Tortoises ועוד.

המעניין והיפה ביותר, הוא מושבה של ציפורי האלבטרוס המקננות כאן. מדובר במושבה של אלפי עופות המקננות על פני שטח גדול ובמרחקים של חצי מטר ויותר מקן לקן. זוג עופות אלבטרוס מפיק ביצה אחת בשנה. גם כאן, אנו מסתובבים חצי מטר מבעלי החיים והם אינם זזים. לא מפחדים, לא בורחים ולא תוקפים. מדי פעם אנו רואים ציפורי בובי כחולי רגליים blue-footed booby היפהפיות.

ארוחת ערב ולינה בספינה. עדיין חווים מדי פעם סימפטומים של מחלת ים. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

יום 5, יום ו' ,14 אוק' - האי פלורנה Floreana, גלאפגוס. היום אנו מבקרים באי פלורנה Floreana. האי פלורנה גודלו 173 קמ"ר והוא נוצר מהתפרצות וולקנית. משמע כולו לבה ואפר וולקני. גם היום נבקר בשני אתרים באי- פונטה קורמורן Punta Cormorant בבוקר ואתר הנקרא מפרץ משרד דואר Post Office Bay, אחה"צ.

בפונטה קורמורן Punta Cormorant, יש שני חופים שונים זה מזה. הראשון הוא חוף רחב וגדול בגוון של ירוק (מגבישי מינרל המצויים בחול) . בו צמחיה ירוקה של שיחים ועצים. ניתן לראות כאן אריות ים ועוד. החוף השני ,במרחק הליכה קצר מהראשון, מעבר ללגונה ,נקרא חוף הקמח Flour Beach והוא עשוי מאלמוגים שנטחנו עד דק. בו ניתן לראות פלמינגו משתכשכים במים , כלבי ים, צבי ים, סרטן סלעים אדום עם גוונים של כחול (יפהפה)וסוגי סרטנים אחרים וציפורי ים.

, במפרץ משרד הדואר Post Office Bay חיכה לנו גימיק. באמצע שום מקום עומדת תיבת דואר ישנה מעץ , על כלונסאות עץ. מסביבה פסלי עץ, כתובות וסיסמאות שמטיילים השאירו על גבי לוחות עץ, ערמות של ארגזים. קומפלקס של גרוטאות עץ ומעל כולם מזדקרת תיבת הדואר. בתוכה משאירים מטיילים גלויות הביתה, או לנמען כלשהו. כותבים מספר מילים על הגלויה, כותבים שם נמען וארץ יעד ושמים בתיבה. מטייל מהארץ שלך, רואה את הגלויה שלך, קורא אותה ואולי גם לוקח אותה איתו ושולח אל הנמען , או מביא אותה אליו אישית, בהזדמנות ראשונה. יפה לא ?

א.ערב ולינה בספינה. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

יום 6, יום ש' ,15 אוק' - האי איזבלה Isabela Island, גלאפגוס. היום מוקדש לביקור באי איזבלה. אי זה גודלו כ 4700 קמ"ר והגובה המירבי בו 1700 מ' מעל פני הים.

הביקור הראשון הבוקר הוא פונטה מורנו Punta Moreno . אזור זה באי מכוסה בלבה שחורה, תוצאה של התפרצות וולקנית, שהייתה כאן בעבר הרחוק. אנו מתרשמים מצורות הלבה שנקרשה ונשתמרה. פה ושם נוצרו לגונות בתוך הלבה, בהן מגוון של בעלי חיים.

ראינו כאן איגואנות ימיות הכמויות גדולות ומכל עבר. מראה בלתי נשכח הוא מקבץ של עשרות איגואנות רובצות על קיר סלע גדול, ללא תנועה, ומתחממות בשמש. ניתן לראות כאן גם עופות פלמינגו ,שקנאים, עופות נאסקה בוביז בעלי מקור ארוך מחודד בצבע כתום, הרון אפור ,ציפור הקרויה paint-billed crakes לה מקור אדום ועוד ציפור בעלת מקור אדום הקרויה common gallinule , ברווזים מסוג white cheeked pintails ,סרטנים ועוד. ראינו גם קורמורנים מקננים בתא שטח לא קטן.

אנו מבצעים הליכה על משטח הלבה, מתרשמים מהזרימה ומההתפרצות הוולקנית שהייתה כאן. זרימת הלבה באזור זה נחשבת צעירה. עוברים גם בין הלגונות ומתרשמים מפעילות בעלי החיים. מראה יפה במיוחד הוא של ציפורי בובי כחול רגליים היפהפיים, שעמדו בעשרות על קיר סלע גדול, אליו התקרבנו מהים. אנו הולכים על החוף ממש ליד כלבי ים. לפתע אנו רואים כלב ים שקרס דייגים מצויה בגופו. יתכן והיא אינה מפריעה לו בגלל עורו העבה.

אנו מבקרים במפרץ אליזבת' Elizabeth Bay . מבצעים קטע הליכה בין איגואנות יבשתיות. אח"כ ביצענו סיור ימי, בקרבת השטח הקרקעי המתרומם. ראינו פעילות של פינגווינים, עופות מסוגים שונים פעילים בקירות סלע ועל גבי סלעים, צבי ים ,עופות מים כגון: קורמורנים, שקנאים, פלמינגו, אנפות לבה ועוד. בנוסף עשינו כאן שחיה עם שנורקלים ,כשסביבנו ולידנו שוחים צבי ים, ממש קרוב. במים וליד הקרקע, יש גם צמחיה ימית של מנגרובים. א.ערב ולינה בספינה. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

7, יום א' ,16 אוק'- האי איזבלה Isabela Island והאי פרננדינה Fernandina Island , גלאפגוס. אנו עדיין באי איזבלה.

בבוקר אנו מבקרים במפרץ אורבינה Urbina Bay . שוב, יורדים לחוף עם סירת גומי, המורדת מהספינה. עולים על שביל הליכה ,בצורת לולאה ומטפסים קילומטר אחד, אל אזור גבוה, חולי וצחיח יחסית. ממנו נשקף נוף יפה של מפרץ אורבינה. ההתרוממות באי נוצרה בשנת 1954,כאשר שונית אלמוגים גדולה התרוממה לגובה במפרץ אנו רואים מספר כלי שייט של תיירים נוספים, בהמתנה לחזרתם מסיור הקרקעי. ראינו גם אניה גדולה של כ 100 חדרים ואולי יותר וקינאנו בנוסעיה.

במהלך שהותנו במקום ,אנו מבחינים במקום באיגואנות יבשתיות, בגוונים של חום וצהוב ,המכוערות פחות מהאיגואנות הימיות שגווניהן שחור ,חום ואפור. ניתן לראות כאן גם צבי יבשתיים גדולים ,ועל החוף קורמורנים, סרטנים מסוגים שונים ועוד. גם כאן, אנו הולכים ליד בעלי החיים והם אינם נרתעים וממשיכים בפעילותם, כאילו היינו אויר מבחינתם. חוף הים משופע במשטחי בזלת שחורים, קטעי חול אפורים/לבנים מאפר וולקני ולגונות מים כחולות ,כלואות בתוך הבזלת.

בשלב מסוים, אנו רואים עצמות חוליות חוט שדרה של לוויתן, מסודרות על הקרקע, בקרבת הים. המראה מקסים, של העצמות הלבנות, על רקע הים הכחול ,חול החוף האפור מאפר וולקני והלבה השחורה.

אנו מפליגים לאי הקרוי פרננדינה Fernandina Island ומבקרים בו, באזור הקרוי פונטה ספינוזה Punta Espinosa . גם אזור זה הוא בזלתי סלעי. כאן שוכנת על סלעי הבזלת, המושבה הגדולה ביותר איגואנות ימיות. לטאות ענק באורך 90-60 ס"מ לערך ובגובה כ 30 ס"מ, בגוונים שחור, אפור ומעט חום, להן סנפירים בגב ובראש ומראה מכוער במיוחד. הם פעילים ונחים בשמש על גבי הסלעים, כשהם מוטלים אחד על השני ובקבוצות. מדי פעם הם שוחים במים. מראה מעניין ומרשים בגודלו. אנו הולכים על הלבה, ליד עצי מנגרוב ורואים את האיגואנות ,כשלצידן פעילות עניפה של סרטנים, קורמורנים מסוג שאינו מעופף Flightless Cormorant, עופות אנפה ועוד. אנו ממשיכים במסלול ההליכה ובשלב מסוים, אנו מבחינים בפעילות של אריות ים. כן מבחינים מאחור ,בהר הוולקני פרננדינה Fernandina Volcano,שהתפרץ לאחרונה ב 1968 .התפרצות ששינתה את פניו של האי.

סבלתי מכאב שניים חריף. החל מהצהריים התחלתי לקחת כדורים נגד כאבים. מאחר ואנו בהפלגה של שבוע, ללא גישה לעיר, לרופא, בית חולים וכו', אני סובל את הכאבים ומרגיע באמצעות כדורי האטופן, בהם הצטיידנו טרום הנסיעה. כשנגיע לקיטו ננסה לטפל. לא נעים נוסף לסימפטומים של מחלת הים. ארוחת ערב ולינה בספינה. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

יום 8, יום ב' ,17 אוק'- האי סימור הצפוני North Seymoure Island והאי ברטולומה Bartolome Island , גלאפגוס. בבוקר אנו מבקרים באי נורת' סימור North Seymoure , הנמצא צפונית לאי באלטרה Baltra (בבאלטרה נמצאת עיר, קרי ציביליזציה ושדה התעופה לקיטו).

סימור הצפוני, הוא אי קטן של 1.9 ק"מ מרובע, אבל מהיפים באיי הגלאפגוס. אנו הולכים רגלית בתוך עומק שטח האי ומבחינים בציפורי הפריגטה היפות והמעניינות. ציפורים שחורות גדולות, עם מוטת כנפיים רחבה . לזכרים חזה אדום, מתנפח כבלון. איזה מראה. בעת הרבייה הזכרים מנפחים את חזם האדום ,כדי למשוך אליהן את הנקבות. הם טסים בשמיים, ו/או ישובים על הקרקע בהמתנה, כשבלון אדום גדול ומנופח מתחת לצווארם. מראה מרהיב וייחודי . תמונות מצוינות לצילום חד פעמי, ממש. ציפור זו קרויה גם עוף הפיראטים, משום היותה חוטפת דגים מעופות ים אחרים. במקום גם בעלי כנף אחרים, כמו שקנאים, בובי כחול רגליים, שחפים , קורמורנים ועוד. מקומם של האיגואנות היבשתיות אינו נפקד כאן. מבחינתי, הקטן הזה היה שיא הביקור בגלאפגוס. חזרה לספינה לארוחת צהריים .

אחה"צ, אנו מבקרים קצרות בחוף כלשהו באי סנטיאגו Island Santiago וממשיכים לאי מקסים סמוך, הקרוי האי ברטלומה Bartolome Island . זהו אי קטן ,בגודל 1.2 קמ"ר בלבד. עוד אי במשפחת איי הגלאפגוס, שהקרקע בו בזלתית. בהגיענו לחוף, אנו עולים על שביל הליכה טבעתי מוסדר, המטפס למקום גבוה באי. ממנו נשקף נוף פנורמי יפהפה 360 מעלות. מהנופים היפים בגלאפגוס. מפרצונים ומים כחולים בינות להרים חומים ושטחי בזלת . בבזלת שבאי, ניתן להבחין בגווני צבע מיוחדים שונים-אדום, כתום, ירוק. אנו למעשה עולים על הר געש כבוי לתצפית יפה על כל האזור ומפרציו הימיים. משביל ההליכה העולה על ההר אנו מבחינים בסלע וולקני ,לו צורה מיוחדת, הקרוי "סלע הצריח" Pinnacle Rock . בעלי החיים באזור זה פינגווינים, נץ הגלאפגוס, אלבטרוס, צבי ים ירוקים ושחורים, אנפות, ציפורי הרון אפור Grey Heron ועוד.

ארוחת ערב ולינה בספינה. עדיין חווים מדי פעם סימפטומים של מחלת ים ומרגיעים כאב השניים בכדורים נגד כאב. בלילה מפליגים אל היעד הבא.

9, יום ג' 18 אוק'- אתר צבי ים וסיום הביקור בגלאפגוס.הגעה לקיטו. בוקר- ביקור באתר של צבי ים בקרבת האי באלטרה Baltra Island והגעה לאי זה ,לצורך עגינה וס השייט. הסתיים שבוע של ביקור ייחודי ומיוחד בגלפגוס. גן עדן לחובבי טבע, חובבי בעלי חיים מיוחדים ולמי שיש נפש הרפתקנית וסקרנית משהו. יורדים מהספינה בסביבות 1000 בבוקר. הסעה לשדה התעופה וטיסה לקיטו.

טיסה לקיטו והגעה בשעה 1430 לערך . המדריך/נהג עצמאי, גיירמו Guillermo , ששכרנו לטיול באקוודור ,חיכה לנו בשדה התעופה עם רכבו. הבהרנו לו שאנו צריכים בדחיפות להגיע לרופא שניים. היה ברשותי שם ,כתובת ופרטי קשר של רופאת שניים מומלצת. הוא יצר קשר טלפוני עם הרופאה והיא הסכימה לקבלנו מיידית. הגענו לקליניקה שלה, ביצעה צילום ואמרה שיש לבצע טיפול שורש וכי מוטב שאעשה זאת בישראל. המליצה להמשיך לקחת כדורים לשיכוך כאבים וכך עשיתי עד לסוף הטיול.

לא התעכבנו בקיטו ויצאנו בנסיעה לעיר אוטאוולו Otavalo , הנמצאת שעתיים נסיעה צפונית לקיטו.

התמקמנו במלון בעיר וטיילנו באזור המלון.

יום 10- יום ד',19 אוק'. ביקור באוטאוולו ונסיעה דרומה לעיר לטקונגה Latacunga .

בוקר- ביקור בשוק המפורסם של העיירה אוטאוולו. זהו אחד משווקי מלאכת היד, היפים באמריקה הלטינית. באזור גם מספר גלריות לאומנות המוכרות ציורים מקוריים נאיביים ואחרים, במחירים סבירים ונוחים מאוד. ניתן למצוא כאן מוצרי בד, ערסלים, שטיחים, כיסויים, בגדים ועוד.

השוק העיקרי כאן הוא יום שבת, אולם לא התאפשר לנו להיות כאן ביום זה. גם בימי השבוע הרגילים מתקיים כאן שוק. ביקרנו גם ברחובות סמוכים לשוק . בסביבה יש כפרים המציעים גם כן מלאכת יד.

נסענו לכפרים באזור אוטאוולו. העיקריים שבהם , הכפר קוטקאצ'י Cotacachi בו מייצרים דברי עור, בזול ובאיכות מצוינת. כפר נוסף הוא כפר גלפי עץ מעניין, הקרוי סן אנטוניו דה איברה San Antonio de Ibara , בו מייצרים מוצרי עץ מדהימים. הבאנו הביתה , פסל עץ, יפה לטעמנו, במידות של כ 60 X 40 ס"מ ובו דמויותיהם של דון קישוט ועוזרו המסור סנשו פנשה.

ליד אוטאוולו ,בין כפרים קטנים, נמצאת גם לגונת קוויקוצ'ה Quicocha , שנוצרה בלוע הר געש.

אחה"צ, לאחר שמיצינו את אזור אוטאוולו, נסענו דרומה כ 4 שעות ללטקונגה Latacunga . עיר זו המונה כ 100 אלף תושבים, נמצאת 100 ק"מ דר' מקיטו. לינה בלטקונגה.

11-יום ה,20 אוק'- יום שוק שבועי בעיירה Saquisili , הלופ של קילטואה ומכתש קילטואה Quiltoa Loop & Quiltoa crater. בוקר - ביקור בשוק בעיירה סקסילי Saquisili.

נמצאת 20 דקות נסיעה מלטקונגה (שעתיים וחצי נסיעה דרומה מקיטו) . יש בה יש שוק צבעוני בכל יום חמישי ,מהיפים בדרום אמריקה ומהיפים שראיתי בכלל . מעיד על עצמי, שהייתי בהרבה שווקים ססגוניים ומעניינים בעולם וזה אחד הטובים שבהם לביקור.

השוק השבועי, מאות אינדיאנים מכפרי הסביבה לבושי פונצ'ו אדום וורוד ממלאים הרחובות . השוק הוא ממש גדול, מהגדולים בסביבה וממלא 7 כיכרות !! בכל איזור של השוק יש סוג אחר של טובין. 10 דקות הליכה מהמרכז יש שוק בעלי חיים (שוק זה פעיל מלפני הזריחה ועד 1000). אנחנו מסתובבים במקומות השונים של השוק והמראות יפהפיים. בשוק בעלי החיים מוכרים הכל-תרנגולות, ארנבות, חזירים, פרות, כבשים, למות ומה לא. הנשים לוקחות חלק פעיל במסחר. הן לבושות מגבעות ומחזיקות בחבל מספר בעלי חיים ,בו זמנית. המראות משתנים כל הזמן והעין צופה בחיוך. כמובן שגם המצלמה רווה נחת. הגענו לכאן מוקדם, כבר ב 0700 בבוקר וכך יכולנו להיווכח גם בהכנות. לא להחמיץ. מומלץ לתכנן את הטיול באקוודור כך, שביום חמישי מוקדם בבוקר תהיו כאן.

לשוק, כדאי לבקר בסקסילי גם בכנסיה, בכיכר המרכזית. חזית הכנסיה היא מקורית וכל היתר נבנה בשנות ה-70.

ניתן לשקול לבקר גם ב סלסדו Salcedo - 11 ק"מ דרומית ללטקונגה. במקום שוק ביום ה' ו א'. אנו לא עשינו זאת, משום עוצמת החוויה בשוק סקסילי ומשום הרצון להספיק להגיע לאגם קילטואה ,לפני חשיכה .

אחה"צ- אנו נוסעים בכביש מספר 30 ,דרך הרים ועמקים מקסימים ,בהם עיירות ציוריות, הקרויה "הלופ של קילטואה" Quiltoa Loop. היעד הסופי הוא להגיע לכפר קטן השוכן ליד אגם קילטואה Lago Quiltoa, המצוי בתוך מכתש Quiltoa Crater ,שהיה פעם לוע הר געש הנקרא הר קילטואה Quiltoa Volcano. הדרך לאגם עוברת בנופים מהיפים באקוודור. אנו מבצעים עצירות בדרך. בעיירות מעניינות ובנקודות תצפית על הנוף המרהיב המצוי כאן. נוף יפהפה מכל עבר. חקלאים מעבדים אדמתם, עדרי בקר פה ושם, בקתות וכפרים קטנים, שדות בעמק ובהר. לטעמי, אין להחמיץ ביקור באזור מקסים וכמעט לא מתוייר זה.

אנו עוצרים בפוחילי Pujili. בכניסה לכפר מקבל את פני הבאים פסל אבן צבוע של זוג איכרים מקומיים, איש ואישה, בבגדים מסורתיים, המחזיקים בידיהם בבעל החיים המקומי-למה. הכביש מתפתל בין הרים ועמקים ואנו מגיעים לכפר קטן ומקסים הקרוי טיגואה Tigua. אנו עוצרים בכפר, מטיילים בשביליו ונכנסים חדר עבודה של צייר מקומי. הוא צייר ציור נאיבי האופייני לנופים באזור זה, כמותו נמכרים בקיטו לתיירים. התבוננו בעבודתו קנינו ממנו ציור אחד או שניים. העצירה הבאה הייתה בעיירה הקטנה זומבהואה Zumbahua . עצרנו כאן קצרות כי רצינו להגיע לקילטואה באור יום וידענו שנוכל להתעכב כאן, מחר.

מזומבהואה עזבנו את כביש 30 ועלינו בדרך פחות טובה לנסיעה לעבר הר הגעש הכבוי קילטואה. לקראת ערב הגענו אל כפר קטן המצוי ממש בקרבת לוע ההר, שהיא היום למעשה מכתש ברוחב של 3 ק"מ. המכתש נוצר כתוצאה מהתמוטטות של לוע הר הגעש. ההתפרצות האחרונה של הר געש זה הייתה בשנת 1280. במשך השנים נוצר מכתש זה ,בו נקוו מים ונוצר אגם קילטואה. הר קילטואה נמצא בגובה של כ 4 ק"מ. טיילנו בשבילי הכפר. המראות של הבתים והאנשים המעטים ,ברחובות הכפר, בשעת הדמדומים, כשבחוץ ערפילים, היו יפים מאוד.

בדמדומים, עלינו לתצפית על האגם במכתש. אגם ירקרק יפהפה, המצוי בתוך מכתש, מוקף בצוקים תלולים. יש קטע הליכה קצר מאוד ,במעלה ההר, עד שמגיעים לתצפית על האגם.

קר מאוד כאן. מקום הלינה שהיה זמין לנו בכפר קטן זה לא היה מחומם והוא היה בסיסי מאוד. ממוקם בסמוך לעליה לתצפית.

יום 12-יום ו' 21 אוק'- נסיעה בלופ קילטואה וחזרה לקיטו.

בבוקר, מיד לאחר זריחה, אנו שוב עולים לתצפית על האגם במכתש קילטואה. המראה מרהיב. עננים בשמיים משתקפים במי הטורקיז של האגם . ברקע מראה הרים, המצויים במרחקים שונים מהמכתש והיוצרים תפאורה מושלמת לנוף הפנורמי הפלאי ,הנשקף כאן. חווים את החוויה ומתבשמים מהמראות.

ניתן לרדת רגלית לאגם (חצי שעה) ולחזור בעלייה (הליכה של שעה ).ניתן לחזור גם ברכיבה ע"ג פרידות. ויתרנו על כך מחוסר זמן.

עוד סיור קצר בכפר ויוצאים בדרך חזרה. חוזרים באותה הדרך בה נסענו אתמול, והנופים רק נעשים יפים יותר בעינינו.

בדרך חזרה אנו שוב עוצרים בזומבהואה Zumbahua . זהו כפר קטן ועני ,עם רחובות בוציים ומאובקים. המקום והמראה מרהיבים. הכפר הוא חלק מקילטואה לופ. בשבת יש כאן שוק בו ביקרנו. מכאן חוזרים לקיטו .

הגענו לקיטו בשעות אחה"צ. התמקמנו במלון פוסדה דל מייפל , הנמצא מרחק 10 דק' הליכה ברגל ממרכז העיר.

13-שבת,22 אוק'- קיטו. ה טיילנו עם הנהג שלנו ברחבי העיר קיטו. צפינו על העיר מלמעלה, טיילנו בכיכרות המרכזיים, בעיר, במספר כנסיות, במוזיאון ועוד ועוד. יום גדוש ,עמוס מראות וחוויות. לא כל האזורים בקיטו הם בטוחים למטייל ולכן חשובה הייתה ההדרכה וההובלה של מדריכנו/נהגנו. היו רחובות ואזורים אליהם לא נכנסנו, בגלל חשש לביטחון אישי. יום מהנה. אנו מסתובבים גם במרכז העיר. נכנסים לעוד גלריה לאומנות וקונים שני ציורי שמן על קנבס. אנחנו אוהבים את סגנון הציור הנאיבי ,שראינו באקוודור.

מחולקת לשתי ערים- העתיקה והחדשה. העיר העתיקה, בה כנסיות ומבנים קולוניאליים והיסטוריים. העיר החדשה. בה חנויות,מסחר, בתי מלון, בתי קפה ומסעדות. שדרות אמזונס ,הן הרחוב המרכזי בחלק המודרני של העיר. כאן המסעדות, בתי הקפה, המלונות והחנויות. ברח' Calama יש מסעדות לא רעות .

ארוחת ערב אנו אוכלים במסעדה מקומית נחמדה ברחוב זה וחזרה למלון ללינה.

יום 14- יום א',23 אוק'. השלמות קיטו וטיסה למדריד.

בוקר- סיור עצמאי בקיטו. היום יום ראשון. יש פעילות בפארק העירוני, שוק יום ראשון בסביבתו והרבה אנשים מסתובבים באזור. חווינו מראות אלה.

לקראת ערב, טיסה קיטו-מדריד עם עצירה אחת בדרך.

יום 15- יום ב',24 אוק'- הגעה למדריד בשעה 1345. לינה במדריד.

יום 16- יום ג',25 אוק'- טיסת בוקר ממדריד לת"א .

* הטיול בוצע בשנת 2005. תוכנו רלבנטי גם היום, בהתאמות קלות.

נותני שרותי תיירות באקוודור בהם הסתייענו

נהג/מדריך פרילנסר עצמאי גיליירמו וולנסיה Guilliermo Valencia

נהג המשמש גם כמדריך בסיסי, תושב קיטו ,דובר אנגלית . בעבר היה לו מיניבוס, בו נסענו. היום יש לו ג'יפ בו ניתן להסיע 3 נוסעים, וואן להסעת 5 איש ועוד וואן להסעת 15 איש. הוא מוגדר כנותן שירותי הסעה ולא כמדריך, אולם נראה לי שיש לו כישורי מדריך בסיסיים, העשויים להספיק למטייל הממוצע.

כתובת האי מייל שלו העדכנית היא : [email protected]

טלפונים : Cell # ++593-09866-9895

Phone: ++593-2-239-5863

סוכנות נסיעות באקוודור שסיפקה שרותי תיירות לגלאפגוס Guide2Galapagos

http://www.guide2galapagos.com/