מקדשי אנגקור, נחשבים לאחד מפלאי תבל . הם מוזכרים בנשימה אחת עם אתרים כמו הטאג' מאהל, פירמידת גיזה ועוד. הם הסיבה העיקרית לביקור בקמבודיה. קמבודיה מזוהה עם מקדשים אלה. מקדשים אלה נבנו ע"י מלכי אימפריית החמר, במאות התשיעית לספירה עד המאה ה 13.

כשני מיליון תיירים מבקרים במתחם מקדשים זה, מדי שנה. מרבית התיירים המגיעים לקמבודיה, מסתפקים בביקור באזור מקדשי אנגקור. עם זאת ,יש לדעת, כי יש מקומות נוספים ראויים לביקור בקמבודיה, כמו עיר הבירה פנום פן Phnom Penh, נהר המקונג Mekong מפנום פן (לצפות בחיים על הנהר, בגדותיו ובנופיו, בשייט) ואזור הנופש סיהאנוקויל Sihanoukville .

מאמר זה עוסק במקדשי אנגקור ובאזור שבסמוך להם (אגם טונלה סאפ Tonle Sap Lake), בצפון מערב קמבודיה. כאן ביקרנו רעייתי ואנוכי, בטיול עצמאי, בראשית שנת 2010 , במשך שלושה וחצי ימים נטו / 4 לילות (מסלול הטיול בסוף מאמר זה). לצורך ביצוע הטיול, שכרנו מראש מדריך מקומי עם רכב, שליווה אותנו בכל ימי הטיול. מאמר זה נכתב ביולי 2018 ותוכנו עדכני ורלוונטי גם היום.

למה קמבודיה ?

כאמור בפתיח, הסיבה העיקרית לביקור בקמבודיה, היא מקדשי אנגקור. מתחם מקדשי אנגקור, מפלאי תבל, הוכרז גם כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ,ב 1992. עבור זרים, הסיבה העיקרית מדוע לבקר במדינת קמבודיה, השוכנת בדרום מזרח אסיה, היא מקדשי אנגקור. אח"כ יש סיבות נוספות. מדוע ?

בסמוך למתחם מקדשי אנגקור משתרע אגם מקסים הקרוי טונלה סאפ Tonle Sap Lake . ראוי להקדיש זמן לביקור ושייט באגם זה ולהתרשם בחיים שעל האגם ובסביבתו. בסביבה מצויים גם מספר כפרים ,שלטעמי חובה לבקר בהם. זו דרך מצוינת להתרשם ולחוות מקמבודיה הכפרית.

ויש סיבות נוספות מדוע לבקר בקמבודיה.

קמבודיה היא מדינה כפרית מקסימה. נופים פיזיים ואנושיים נפלאים כאן. יערות, אגמים, כפרים, שדות אורז אוכלוסייה קשת יום , שקטה וידידותית ,המבקשת שלווה והישרדות. יש כאן שווקים יפים. גם בעיירה סיאם ריפ הסמוכה למקדשי אנגקור. כאן פוגשים את דרום מזרח אסיה האוטנטית, שהמודרניזציה עוד לא נגעה בה. דרום אסיה במיטבה.

ויש גם את הסיפור המדהים של הארכי רוצח פול פוט Paul Pot . מהפכן קומוניסט מקומי, ששלט בקמבודיה כארבע שנים, בשנים 1979-1975. בהוראתו נרצחו מעל מיליון וחצי איש מבני עמו (כ 25% מהאוכלוסייה). רבים הוצאו להורג, או מתו מעינויים, מעבודות פרך וממחלות. המשכילים בחברה הקמבודית חוסלו. המשטר יצא נגד ערך המשפחה ומשפחות רבות חוסלו. משטר פול פוט לא הסתפק רק ברצח עם ובהמתת שואה של העם הקמבודי. רבים מהקמבודים שלא נטבחו ,נעקרו מביתם. המשטר אסר מסחר, אסר החזקת רכוש ומוטט את הכלכלה. חוות חקלאיות שהוקמו לא סיפקו את צורכי האוכלוסייה והיה רעב במדינה.

פול פוט סגר את המדינה ואסר קיום קשר עם העולם החיצון. אסר קיום דת, חיי רוח ומדע. הוא הנהיג משטר מטורף בכוח הזרוע, מול עם תמים ושקט. משטר פול פוט התמוטט בינואר 1979, לאחר שצבא ווייטנאם כבש את בירת קמבודיה.

קודם לעליית פול פוט לשלטון, הייתה בקמבודיה מלחמת אזרחים שנמשכה חמש שנים, בשנים 1975-1970. מלחמה בין השלטון, שנתמך ע"י ארה"ב ודרום וייטנאם נגד תומכי המפלגה הקומוניסטית הקמבודית "החמר רוז'", אליה השתייך פול פוט ואשר נתמכה ע"י צפון וייטנאם הקומוניסטית וע"י סין. במלחמה זו נהרגו אלפי בני אדם רבים וכ 25% מתושבי קמבודיה נעקרו מביתם והיו לפליטים.

לרוצים להרחיב ידע אודות תקופת האימים של פול פוט, מומלץ לצפות בסרט האמריקאי "דמעות של שתיקה" The Killing Fields, מ 1984.יש ספרות רבה העוסקת בתקופת שלטון פול פוט ותנועתו ה"חמר רוז'", לרבות ביוגרפיות על האיש. מומלץ גם לקרוא מאמר של ספי בן יוסף בשם " קמבודיה - ילד עם שק קמח מול המנגנון " http://www.seffibenjoseph.co.il/%D7%A7%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%93%D7%99%D7%94_%D7%99%D7%9C%D7%93_%D7%A2%D7%9D_%D7%A9%D7%A7_%D7%A7%D7%9E%D7%97_%D7%9E%D7%95%D7%9C_%D7%94%D7%9E%D7%A0%D7%92%D7%A0%D7%95%D7%9F/

התקופה הנוראה של פול פוט צרובה ב DNA של קמבודיה ודומה שהאזרח התמים עדיין לא השתחרר מהטראומה של השלטון העושק והמטורף ההוא. עם זאת, נראה שהתושבים מבקשים להסתיר, להדחיק ואולי אף להתכחש לעוללות אותה תקופה איומה. בביקור בקמבודיה כדאי לנסות ולבחון את המשקעים של אותה תקופה על חיי האנשים והמדינה כאן.

מתי לנסוע ?

קמבודיה היא מדינה בה אקלים טרופי חם בכל חודשי השנה. הזמן הטוב ביותר לביקור כאן הוא בעונה הקרירה ,שהיא נובמבר עד פברואר (חודש ינואר הוא הקריר והיבש ביותר). הטמפרטורות בתקופה זו הן בד"כ 25 עד 30 מעלות ביום, ללא גשם. העונה החמה במיוחד היא בחודשים מרץ עד מאי (אפריל החודש החם ביותר). הטמפרטורות סביב 33 עד 40 מעלות והלחות גבוהה. בחודשים אלה ,מומלץ לבקר במקדשים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב בלבד.

בחודשים דצמבר עד פברואר זו התקופה היבשה, באזור מקדשי אנגקור וסיאם ריפ, בה יש מעט גשמים. התקופה הגשומה היא בחודשים יוני עד אוקטובר (חודש ספטמבר הוא הגשום ביותר). הגשמים יורדים בד"כ בשעות אחר הצהריים והטמפרטורות 25 -30 מעלות. בחודשים אלה, האדמה תכופות בוצית ותנועת התיירות למקדשי אנגקור נמוכה יחסית.

מספר נתונים על קמבודיה

קמבודיה שוכנת בחלקו הדרומי של חצי האי הודו-סין, בדרום מזרח אסיה. שטחה כ 181 אלף קמ"ר ( פי תשע משטחה של מדינת ישראל). היא גובלת בווייטנאם, לאוס ותאילנד. הדת הרשמית היא בודהיסטית ,זרם הטהרוואדה Theravada Buddhism .

מספר תושבי קמבודיה הוא מעל 15 מיליון נפש. כשמונים אחוז מהקמבודים הם חמר ,צאצאים לבני אימפריית חמר שהתקיימה כאן 600 שנה, במאות התשיעית עד החמש עשרה לספירה. המיעוטים האתניים הם וייטנאמיים ( כ 9.5%), סינים (כ 7.5%) והיתרה אחרים. השפות המדוברות הם חמר, צ'אם וצרפתית.

קמבודיה היא מלוכה חוקתית. למלך תפקידים טקסיים ,בעוד הסמכות השלטונית היא בידי הממשלה וראשה. המבנה השלטוני הוא רב מפלגתי ומדי פעם מתאפיין באי יציבות. בשנת 1997 בוצעה במדינה הפיכה צבאית. בשנים 2014-2013 היו הפגנות עמק בבירת קמבודיה נגד הממשלה והעומד בראשה. המתח והקונפליקטים הפוליטיים עדיין קיימים בקמבודיה.

בסה"כ המטיילים בקמבודיה חשים ביטחון אישי, אם כי יש דיווחים על כייסות במקומות הומים, הטרדות מיניות , גניבות תיקים, הונאות תיירים וכדומה. יש לנקוט באמצעי זהירות ולהתרחק ממקומות בהן יש הפגנות פוליטיות.

מקדשי אנגקור 

מקדשי אנגקור מצויים במתחם המשתרע על עשרות קילומטרים, הכולל מעל אלף מקדשים, שהוקמו בתקופת האימפריה הקמבודית, הקרויה גם אימפריית החמר Khmer Empire . מהם נשתמרו עשרות רבות, בהם מקדשים ענקיים ויפהפיים. המקדשים בנויים מאבנים גדולות ומסותתות שהובאו לכאן ממרחק ומעוצבים ארכיטקטונית בצורות שונות, תוך שילוב אלמנטים דתיים בהם. כל זאת בסביבה כפרית ,חלקה מיוערת. יערות הג'ונגל, במקומות לא מעטים, כיסו מקדשים ועצי ענק שלחו פארות והשתלבו בתוך המקדשים. זאת, במשך מאות שנים, בהן העיר הייתה נטושה. בכך נוסף פן של מסתוריות וחן למקדשים. מקדשי אנגקור הם שריד מפואר לאימפריה הקמבודית שהתקיימה כשש מאות שנה ולתרבות הקמבודית.

המקדשים הוקמו ע"י מלכי אימפריית החמר Khmer Empire, באזור אנגקור. כאן הייתה עיר הבירה של הממלכה, שנקראה אנגקור. העיר אנגקור על מקדשיה, נבנתה והורחבה מספר פעמים, ע"י המלכים ששלטו כאן. היא גם שינתה מיקומה ,בתוך מרחב של אלף קמ"ר , בקרבת העיירה סיאם ריפ Siem Reap . אימפריה זו והעיר אנגקור קמו בשנת 820 לספירה. האימפריה ניגפה והתמוטטה בשנת 1431, בפני כובשים מתאילנד. משמע אימפריית החמר שלטה כאן 600 שנה. העיר אנגקור, על מקדשיה, ננטשה ונשכחה. במאה ה 19 ,השלטון הצרפתי בהודו סין, גילה עניין באזור זה ושלח לכאן משלחות למטרות מחקר ושיקום.

בשיא גדולתה, שלטה אימפריית החמר על שטחים נרחבים, בנוסף לקמבודיה, גם בתאילנד, לאוס, ובדרום וייטנאם השכנות. בתחילת ימי אימפריית החמר, הדת המקומית הייתה הינדואיזם , פולחן לאלוהות המשלבת את האל שיווה עם וישנו. במאה ה 12 אומץ הבודהיזם כדת, ע"י המלך המקומי. לכן, חלק מהמקדשים של אנגקור הם הינדיים וחלק בודהיסטים. גם בתוך דתות אלה, חלו שינויים במהלך השנים, כשמדי פעם אומץ זרם אחר מתוך אותה תפיסה דתית.

מרבית המטיילים העצמאיים המגיעים לבקר במקדשי אנגקור, מגיעים לכאן ל 4-3 ימי טיול. לנים בעיירה סיאם ריפ Siem Reap הסמוכה וממנה יוצאים לטיולי "כוכב". כך גם אנו טיילנו. בסיאם ריפ יש שדה תעופה בינלאומי ויש תשתית תיירות טובה (מלונות, מסעדות, סוכנויות תיירות מקומיות, חנויות, שווקים וכו'). העיר סיאם ריפ היא עיר תיירות ונופש הממוקמת בצפ' מע' קמבודיה. היא מונה כ 190 אלף תושבים. כאמור ,אנו טיילנו כאן עצמאית, שלושה וחצי ימים נטו/ ארבעה לילות (מסלול הטיול בהמשך).

להלן סקירה קצרה על מקדשי אנגקור המומלצים ביותר לביקור ושבהם ביקרנו (יש נוספים ובחרנו להתמקד בעיקר). בהמשך המאמר יוצג מסלול הטיול שביצענו כאן, תוך ציון באיזה מקדשים ביקרנו בכל יום.

מקומות שאין להחמיץ 

מקדש אנגקור וואט Angkor Wat ( לבקר פעמיים - בזריחה ובשעת יום).

מקדש באנטיי סריי Banteay Srei

אגם טונלה סאפ Tonle Sap Lake והכפר הצף Floating Village שבו

העיר אנגקור תום Angkor Thom ומקדש באיון Bayon הנמצא בתוכה

מקדש טא פרום Ta Prohm

מקדש פרה קאן Preah Khan

מקדש טא סום Ta Som

לעיל צוינו שישה מקדשים, שהם בעיני בגדר "חובה לבקר". מי שזמנו קצר יכול להתמקד בהם. בנוסף, אין להחמיץ ביקור באגם טונלה ובמספר כפרים באזור אנגקור והאגם. באלה ניתן לבקר גם ביומיים טיול נטו. לטעמי, המינימום זמן הדרוש לטיול במקדשי אנגקור והסביבה הוא שלושה ימים נטו, אם כי עדיף ארבעה-חמישה ימים.

מסלול טיול מומלץ – יום ראשון

אנגקור וואט Angkor Wat

מקדש אנגקור ואט הוא המקדש העיקרי, הגדול והמפורסם ביותר מבין מקדשי אנגקור. ולא בכדי. הוא השתמר במלוא יופיו והוא עדיין מקדש פעיל. ממוקם כשישה ק"מ צפונית לעיירה סיאם ריפ Siem Reap . סביב מקדש זה הוקמה עיר הבירה של הממלכה, בראשית המאה ה 12 ,ששימשה בתפקיד זה כששים וחמש שנה בלבד עד שנת 1177.

תוכנן ונבנה במאה ה 12 לספירה, בתקופת המלך סוריאוראמאן השני, כמקדש העיקרי וכמרכז עיר הבירה החדשה (עיר הבירה הקודמת הייתה בבאפון Baphon ,שבמקדש שלה הנושא שם זה, נבקר). מקדש אנגקור וואט ,ככל הנראה הוקדש לאל ההינדי וישנו. הוא ביטוי נשגב של אדריכלות האימפריה החמרית Khmer Empire , בשילוב אלמנטים מהמיתולוגיה ומהתפיסה ההינדית.

מבנה המקדש ענק ממדים, בנוי בסימטריה וכולל אלמנטים עיצוביים מרשימים. מכל זווית שמתבוננים במקדש מתרשמים מיופיו וייחודו. למקדש חמישה מגדלים, כל אחד בצורת ניצן פרח הלוטוס, המייצגים את מקדש האלים. על קירות המקדש, מגולפים באבן תבליטים נפלאים, המתארים התרחשויות שונות מהמיתולוגיה ההינדית ומחצר המלוכה. מתחם המקדש מוקף חומה ותעלת מים ברוחב כ 200 מ' . הוא נראה כנמצא על אי בתוך מאגר מים גדול. יש אליו גישה קרקעית דרך השער המערבי, בדרך קרקעית מוגבהת. שטח המתחם הוא מעל 800 דונם. בעבר היו כאן ,בנוסף למקדש, אלמנטים נוספים של עיר הבירה, כמו ארמון המלוכה.

מקדש זה נחשב לסמל לאומי בקמבודיה ומראהו מופיע בדגל המדינה.

בניית המקדש החלה בשנת 1113 לספירה. בשנת 1150 נפטר המלך סוריאוראמאן השני ואי שקט שרר בממלכה. ממלכת צ'אמפה Chăm Pa , ששכנה באזור הידוע היום כווייטנאם , כבשה את עיר הבירה אנגקור ובזזה אותה ואת המקדש במקום. בני הצ'אמפה נסוגו לארצם בלחץ הקמבודים. מלך קמבודיה ג'איאוָרמאן השביעי, העביר עקב כך את עיר הבירה לאנגקור ת'ום Angkor Thom , שבמקדש שלה נבקר בהמשך. המקדש של אנגקור ווט הוסב להיות מקדש בודהיסטי במאה ה 14 או ה 15 ,דבר שסייע לשימורו. המקדש פעיל מאז ועד היום.

מקדש אנגקור וואט הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם.

המלצה- מומלץ לבקר במתחם מקדש מרהיב זה פעמיים. פעם אחת בזריחה. מגיעים בשעת חשיכה , עומדים במרכז חזית המקדש, מרחק כ 200 מטרים ממנו. בין הצופים לבין המקדש נמצא מאגר המים הסובב את המקדש ובו פרחי לוטוס נפלאים. המראה בשעת זריחה קסום. חג לצלמים. פעם נוספת לביקור היא בשעה בה המקדש פתוח למבקרים. מאחר והמקום גדול ויפהפה ,יש להקדיש לכאן לפחות שעה או שעתיים ביקור (רצוי עם מדריך).

העיר אנגקור תום Angkor Thom

אנגקור תום Angkor Thom (בשפת החמר משמע "העיר הגדולה"), היתה עיר הבירה של אימפריית החמר משנת 1181. כאמור, היא הועברה לכאן ע"י המלך ג'איאוָרמאן השביעי, לאחר שעיר הבירה הקודמת באנגקור וואט נבזזה ע"י ממלכת צ'אמפה. אנגקור תום שימשה כבירה עד לסופה של אימפריית החמר במאה ה 15. כאן נבנו מקדשי ענק וארמון המלוכה. המפורסם במקדשים כאן הוא מקדש באיון Bayon , הנמצא במרכז אנגקור טום. מצפון מערב לבאיון נמצא מקדש באפון Baphuon . מידע על שני מקדשים אלה, ראו בהמשך. מצפון לבאיון נמצאים הארמון המלכותי וכיכר הניצחון Victory Square. בכל אחת מפינות העיר נמצא מקדש פינתי Prasat Chrung,הבנוי אבן חול, המוקדש לאבלוקיטשברה Avalokiteshvara , דמות באמונה ההינדית והבודהיסטית, השומרת על העולם.

העיר אנגקור טום נמצאת מרחק פחות משני ק"מ מאנגקור וואט וכ 7 ק"מ צפונית לסיאם ריפ. שטח העיר כ 10 קמ"ר, מוקף חומה בגובה כשמונה מטרים ובחפיר מים באורך כשלושה ק"מ. בחומה יש שערים, מהם מובילות דרכים קרקעיות אל מקדש באיון. השערים בחומה וחפיר המים מייצגים, לדעת ארכיאולוגים , את ההרים והאוקיינוסים המקיפים את הר מארו של באיון במיתולוגיה ההינדית.

דרך הגישה המומלצת והפופולרית אל העיר היא דרך השער הדרומי. עוברים על גשר ,שמשני צדיו שורות פסלי ענק של אלים ושדים, שכל אחד מהם נושא את דמות הנאגה בעלת שבעת הראשים. ישות מיתולוגית הינדית ובודהיסטית, בצורת נחש קוברה, לה מיוחסים תכונות של עוצמה וחצי אל. מעל שערי העיר מתנוססים מגדלי אבן בגובה 23 מטרים . המגדל עוטרו בפסלי ענק של פרצופי פנים של אדם, אולי המלך, או אלים בצורת אדם, השומרים על הממלכה Guardians .

בתוך מתחם העיר אנגקור תום Angkor Thom נמצאים המקדשים והאתרים הבאים:

 • מקדש ביון Bayon Temple
 • מקדש באפון Baphuon Temple
 • מקדש באיון Bayon Temple
 • מקדש פימין אקאס PHIMEAN AKAS
 • מרפסת הפילים of the Elephant Terrace
 • מרפסת המלך המצורע Terrace of Leper King

מקדש באיון Bayon Temple

נמצא, כאמור במרכז העיר אנגקור טום Angkor Thom. לכן, אין לו חומות וחפיר מים. מקדש מרשים זה, מהיפים שבמקדשי אנגקור והשני בחשיבות (אחרי אנגקור וואט) , נבנה כמקדש בודהיסטי החל בשנת 1181 לספירה, ע"י המלך ג'איאוָרמאן השביעי, שהקים מבנים רבים בתקופתו. מקדש זה גדול מזה של אנגקור וואט ונחשב לאחד משיאי אדריכלות אימפריית החמר.

הייחוד של מקדש באיון הוא ב 216 דיוקני פנים בודהיסטיים מחייכים ( של אבלוקיטשברה Avalokiteshvara, שהוזכר כבר קודם) , העשויים אבן , המעטרים את המקדש. לכן, המקדש מכונה גם כ"מקדש הפנים". דיוקני הפנים נמצאים על 54 מגדלים גותיים שבמקדש. פנים אלה בגודל של מספר מטרים כ"א, פוסלו באבן והם מלווים את המתבונן בהם , כמעט מכל זווית. כשמבקרים במקדש, ניתן להבחין במספר דיוקני פנים המביטים אליך בו זמנית, ממקומות שונים במקדש. המקדש מעוטר גם בתבליטי אבן רבים , המתארים התרחשויות מיתולוגיות והיסטוריות, בהם משולבים מעל 11,000 דמויות .

מבנה המקדש כולל שלושה מפלסים לגובה. שני המפלסים הראשונים מרובעים ומעוטרים בתבליטים של התרחשויות צבאיות ותיאורים מחיי היומיום באזור ומחיי המלוכה. המפלס השלישי הוא עגול ובו המגדלים עם דיוקני הפנים .

מקדש באיון הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם..

מקדש באפון Baphuon Temple

מקדש באפון Baphuon Temple נמצא בתוך העיר אנגקור טום. סמוך למקדש באיון, שתואר לעיל ומדרום למתחם הארמון המלכותי. הוא נבנה באמצע המאה ה 11 כמקדש הינדי והוקדש לאל שיווה . בשלהי המאה ה 15 הוסב למקדש בודהיסטי. מבנה המקדש גדול ( 120 X 100 מטרים ). הוא בנוי כפירמידה, בראשה מגדל, בה שלושה מפלסים ועשרות מדרגות עולות אליו בחזיתו. גובה המבנה כ 34 מטרים, ללא המגדל. מבנה המקדש , בו עיטורים רבים, נהרס בחלקו הגדול במהלך השנים. ובמקום בוצעו עבודות שימור ושיחזור והיום ניתן להתרשם מגודלו ומעוצמתו.

מקדש פימין אקאס PHIMEAN AKAS

פימין אקאס PHIMEAN AKAS ( "המקדש השמימי") הוא מקדש הינדי מסוף המאה העשירית, הנמצא גם הוא בתוך העיר אנגקור תום , מצפון למקדש באפון Baphuon . גם למקדש זה צורת פירמידה בעלת שלושה מפלסים בגובה 40 מטרים ומגדל בראשה. במפלס העליון יש גלריות הצופות על המתחם מלמעלה למטה. אל המפלס העליון עולות מדרגות, בהן עיטורים של דמויות מיתולוגיות.

מקדש זה, הממוקם בתוך חומות מתחם הארמון המלכותי, היה מרכז בירת הממלכה בסוף המאה העשירית ובמאה ה 11. במתחם נמצאו אסטלות (מצבות) ,בהם תיאורים היסטוריים מחיי הממלכה. מבנה המקדש נמצא באזור מיוער. המבנה נהרס ברובו ,אולם חלקים ממנו נשמרו וכדאי לראותו. בסמוך למקדש נמצאת מרפסת הפילים.

מרפסת הפילים of the ElephantTerrace

מרפסת הפילים Terrace of the Elephant היא מבנה, שנבנה בסוף המאה השתיים עשרה על ידי המלך ג'איאוָארמאן השביעי. זו במה הבנויה אבן, מעוטרת בגילופי פילים ומכאן מקור שמה. מבמה זו סקר המלך את צבאו היוצא וחוזר מקרב. מרפסת הפילים אורכה כ 350 מטרים והיא סמוכה לארמון פִימֶין נאקָאס, בעיר אנגקור תום.

מרפסת המלך המצורע Terrace of Leper King 

מבנה מרשים, הסמוך למרפסת הפילים, בתוך העיר אנגקור תום. המבנה כולל מספר קירות אבן, מעליהם במה. על גבי קירות האבן מפוסלים בשש -שבע שורות מקבילות, מלמטה למעלה, עשרות דמויות מיתולוגיות בכל שורה . דמויות של נאגה, שדים, שומרים ועוד. המבנה מיוחס למלך ג'איאוָארמאן השביעי מהמאה ה 12. יעוד המבנה לא ברור. יש הטוענים שהבמה שימשה לשריפת גופות משפחת המלוכה. המבנה קיבל את שמו ,על שם פסל אל המוות ההינדי , הקרוי יאמה, שהיה כאן ונלקח לפנום פן. מראהו הדהוי של הפסל והטחב שהיה בו כשהתגלה ,היו דומים לצרעת. בעבר חשבו שהפסל הוא פסלו של מלך האימפריה שחלה בצרעת.

פנום באקינג (בשעת שקיעת השמש) Phnom Bakheng

מקדש פנום באקינג Phnom Bakheng הוא מקדש הינדי ובודהיסטי המוקדש לאל שיווה. נבנה בסוף המאה התשיעית לספירה. חוקרים סבורים שהמקדש היה מרכזה של עיר הבירה של הממלכה, שנקראה יאשודה ראפורה Yasodharapura . המקדש בנוי אבן ,עם מספר מפלסים ומספר מגדלים. משולבים בו דמויות שגולפו באבן. בחלקו .

המקדש נמצא בראש גבעה וממנו תצפית מרהיבה, בעת שקיעה, על מקדש אנגקור וואט היפהפה ועל הסביבה כולה.

הערה:

כל המקדשים והאתרים שצוינו עד כאן, ניתנים לביקור במשך יום טיול אחד.מדובר במקדש אנגקור וואט, במקדשים ובאתרים שבעיר אנגקור תום ולסיום במקדש פנום באקינג.

שוק הלילה בסיאם ריפ

שוק שהוא בזאר תיירותי באזור התיירות של סיאם ריפ. מקום כיפי לשוטט בו וגם לקנות. מוצעים דברי מלאכת יד, אומנות, ביגוד, תיקים ועוד ועוד.

מסלול טיול מומלץ – יום שני

מקדש באנטי סרי Banteay Srei

מקדש באנטי סרי Banteay Srei, מהמאה ה-10 לספירה, הוא מהיפים במקדשי אנגקור. המקדש נמצא הרחק ממתחם המקדשים המרכזי של אנגקור, מרחק כ 30 ק"מ צפ' מז' לעיירה סיאם ריפ.

זהו מקדש קטן יחסית, שהוקדש לאל ההינדי שיווה, הבנוי מאבן חול ורודה והוא המקושט והמעוטר במקדשי אנגקור. נמצאים בו פסלים ותבליטי אבן רבים ומרהיבים של דמויות מהמיתולוגיה ההינדית, של פרחים ועוד. . המקדש נבנה מאבן חול בגוון אדום-ורוד והוא מכונה בשל כך ומשום יופיו "מקדש הנשים". מבנה המקדש הוא בעל מפלס אחד ,במרכזו מזבח ומוליכה אליו דרך שדרה . מבנה המקדש עבר שימור .

המקדש חריג גם בכך שלא הוקם ע"י מלך, אלא ע"י אחד מהשרים שלו ואחיו של השר. השניים קיבלו חלקת קרקע ואישור מהמלך להקמת המקדש ובמקום אסטלה (מצבה) המספרת את סיפורו של השר מקים המקדש.

מקדש באנטי סרי הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם.

מקדש באנטי סאמרה Banteay Samre

מקדש באנטי סאמרה Banteay Samré נבנה כמקדש הינדי בתחילת המאה ה20. נמצא כ 15 ק"מ דרומית למקדש באנטי סרי ,כ 12 ק"מ צפ' מז' לסיאם ריפ. המקדש נמצא מזרחית לכפר פרה דאק Preah Dak. המקדש עבר עבודות שימור, הוא יפהפה ובהחלט ראוי לביקור, אף שמעטים יחסית מבקרים בו.

מתחם המקדש מוקף חומה ובו שתי תעלות מים היקפיות . למקדש מגדל אחד במרכזו והוא בנוי סימטרית מאבן חול. כמו בכל מקדשי אנגקור, גם כאן משולבים במבנה המקדש ובחצר פסלים ותבליטים של דמויות מהמיתולוגיה. במקדש חלונות יפים, חלקם אטומים.

מקדש מבון המזרחי  East Mebon

מקדש מבון המזרחי East Mebon נמצא כחמישה ק"מ מערבית לבאנטי סאמרה. המקדש הוקם במאה העשירית כמקדש הינדי והוקדש לאל שיווה ולאבות המלך שהקימו.

זהו מקדש יפהפה שנשתמר , הנמצא בשטח חקלאי. כשהוקם, היה כאן אגם והגיעו אליו בסירות. המקדש מעוטר במגדלים, בפסלים ובתבליטים מגולפים באבן. בפינות מתחם המקדש ניצבים פסלים של פילים.

מקדש פרה רופ Pre Rup

מקדש פרה רופ Pre Rup נמצא קילומטר אחד דרומה ממקדש מבון המזרחי, בלב אזור חקלאי. נבנה באמצע המאה העשירית, כמקדש הינדי המוקדש לאל שיווה. ככל הנראה שימש המקדש לשריפת גופות בני משפחת המלוכה ( פירוש שם המקדש הוא "הפיכת הגוף", משמע שיטה מסורתית לשריפת גופות).

העיצוב האדריכלי של המקדש דומה לזה של מקדש מבון המזרחי, אך יפה יותר. אף שהזמן פגע ושחק חלקים ממבנה המקדש, הוא עבר שימור וחיזוקים והוא עדיין מרשים ויפה. המקדש בנוי לבנים בגוון חום אדמדם ומראה המקום בשעת שקיעה הוא מקסים. בראש המקדש שגובהו מספר עשרות מטרים ישנם שלושה מגדלים ובחזיתו עשרות מדרגות העולות אליו. המקדש נמצא בתוך מתחם עם חצר, המוקף בשתי חומות. בחלקו העליון מצויים פסלים של אריות . גם במקדש זה ישנם תבליטים רבים המגולפים באבן של אלים ודמויות מהמיתולוגיה ההינדית.

מקדש טא פרום Ta Prohm

מקדש טא פרום Ta Prohm הוא מקדש הג'ונגל המפורסם. כלומר, מקדש בו עצי הג'ונגל הטרופי שלחו ענפים שחדרו למבנה המקדש והשתלבו בו באופן מיוחד ומרהיב. כאן בוצעו צילומים של הסרט "טומב ריידר" Tomb Raider עם אנג'לינה ג'ולי. מראה המקדש, הצמחייה סביבו ועצי הג'ונגל שנגעו והשתלבו בו, מעניקים למקום נופך של מסתורין ודרמטיות.

מקדש זה הוקם ע"י מלך החמר ג'איאוָארמאן השביעי, בשנת 1186 לספירה, לכבוד האל הקדמון ברהמה ולכבוד אנשי משפחת המלוכה. במקום היה מנזר ומוסד חינוכי בודהיסטי. המקדש ננטש במאה ה 15 בעקבות כיבוש עיר הבירה אנגקור תום, ע"י בני סיאמסה Siamese, מתאילנד. הג'ונגל השתלט על מקדש זה ופגעי הזמן שחקו בו. בשנת 1860 התגלה המקדש ע"י הצרפתי הנרי מוהוט Herri Mouhot.

מתחם המקדש נמצא כשני ק"מ מערבית למקדש פרה רופ, שתואר לעיל, כ 12 ק"מ ממרכז סיאם ריפ ומזרחית לעיר ההיסטורית אנגקור תום. מיקום נוח למטיילים. אורך המתחם כקילומטר אחד ורוחבו כ 650 מ'. כתובות שנמצאו במקום מספרים את סיפורו. במקור היו במקום מעל 12 אלף איש, בהם מעל אלפיים כמרים, עשרות נזירים ומאות רקדנים. אלפי כפריים מהאזור עסקו בתחזוקת מתחם המקדש ובמתן שירותים לו וליושביו. במקדש היו אוצרות של זהב ,פנינים ואבנים יקרות.

המקדש בנוי במפלס אחד, בו מספר חומות המקיפות מתחם מרכזי בו . מעבר לכך, ישנה חומה חיצונית המקיפה את האזור בו שכנה בעבר עיר.

מקדש טא פרום נשאר היום כפי שהיה במקור ולא עבר שימור. הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם.

מקדש באנטי קדי Banteay Kdei

מקדש באנטי קדי Banteay Kdei נמצא פחות מק"מ אחד דר' מז' למקדש טא פרום, שתואר לעיל, באזור מיוער וחקלאי. המקדש הוקם בסוף המאה ה 12 ,כמקדש בודהיסטי קטן יחסית. המקדש שנבנה מאבן חול רכה, לא עבר שימור ושיחזור. פגעי הזמן של שמונה מאות שנה מאז הקמתו, שחקו במקדש ופגעו בו . חלק מהגלריות וממרפסות המקדש התמוטט. עם זאת, המקדש נותר עומד על תילו ומה שנותר ממנו עדיין מרשים ומומלץ לבקר כאן.

המקדש נמצא במתחם מלבני, שמידותיו 500 X 700 מ'. קומת הקרקע של המנזר שימשה למנזר בודהיסטי, כנראה . בתוך המתחם הכללי ישנו מבנה מרכזי וכן מתחמי משנה, עם גלריות,אולמות, עמודי אבן וחצרות פנימיות. במבנה המרכזי של המקדש ובשערי החומה המקיפה את המתחם מצויים מגדלים , שבחלקם יש דיוקן פנים גדול, דוגמת דיוקני הפנים של מקדש באיון. בנוסף, במקדש ובחצר המתחם משולבים במבנים פסלים ותבליטי אבן של דמויות ובעלי חיים שונים. אלה ,בנוסף לרקע המיוער, מקנים יופי מיוחד למקום זה.

ביקור בכפרים קמבודיים 

מאחר וביום זה נוסעים כ 30 ק"מ מסיאם ריפ אל מקדש באנטי סרי, זו הזדמנות לשלב גם ביקור בשני כפרים, או יותר, הנמצאים באזור חקלאי זה.

מסלול טיול מומלץ – יום שלישי

אגם טונלה סאפ Tonle Sap Lake

אגם טונלה סאפ Tonle Sap Lake ( משמעות השם "האגם הגדול"), נמצא בצפון קמבודיה, מרחק כ 15 ק"מ מסיאם ריפ. אגם זה מהווה מקור חיים ליותר ממיליון קמבודים החיים בו ובסביבתו. זהו אגם מים מתוקים הגדול ביותר בדרום מזרח אסיה. במשך רוב חודשי השנה ,שטח האגם הוא כ 2,700 קמ"ר ( כ 13% משטח מדינת ישראל) ועומקו כמטר אחד. בעונה הגשומה שטח האגם גדל ל 16,000 קמ"ר ועומקו ל 9 מטרים. באגם ישנם מאות כפרים הצפים על המים וכן כפרים רבים בסביבתו הקרובה. מי האגם מתחברים לנהר המקונג, באמצעות הנהר טונלה סאפ. בעונה היבשה זרימת המים היא מהאגם אל נהר המקונג. בתקופה הגשומה, כיוון הזרימה משתנה והמים במקום לצאת מהאגם, מעלים את המפלס שלהם ומציפים את סביבתו. ההצפה המחזורית של השטחים החקלאיים סביב האגם מעשירה את האדמה ומוסיפה לה אדמת סחף פורייה מדי שנה. לאגם תפקיד חשוב בחקלאות הקמבודית. האגם משמש גם לדייג.

הסיבה העיקרית לביקור באגם היא לחוות ולהתרשם מהחיים על המים ובקרבתם. מסיאם ריפ יוצאים ברכב (בסביבות 0700 בבוקר) למקום על שפת האגם הקרוי Chong Khneas, ממנו ניתן לצאת לשייט בסירה ולבקר במספר כפרים צפים השייכים לאזור Chong Khneas . כמו כן, מבקרים בכפר הבנוי על כלונסאות/עמודי עץ גבוהים על המים הקרוי Kompong Khleang . בכפרים חיים בעיקר בני מיעוטים אתניים (ויטנאמים, צ'אם Cham). החיים בכפרים על המים מיוחדים ומרתקים. המראות וההתרחשויות רבים ואינטנסיביים. תוך כדי שייט ניתן להבחין במקומיים העובדים לפרנסתם בדייג, חקלאות ומסחר. עקרות בית וקשישים עסוקים בעבודות בית ומנוחה. ילדים בבית ספר או בדרכם אליו או ממנו. במהלך השייט ביקרנו בבית ספר כפרי אחד וניסינו לתקשר עם הילדים.

השייט באגם הוא גן עדן לצלמים. אגם טונלה סאפ הוא אתר שאין להחמיץ הביקור בו. בד"כ מבקרים בו כחצי יום, אם כי ניתן להקדיש לו גם יום שלם. אנו ביקרנו בו כחצי יום .

לאחר סיום השייט התרשמנו מאזורי ההצפה החקלאיים של מי האגם וביקרנו בכפר אחד או שניים , מחוץ לאגם. משם חזרנו לבקר בעוד שלושה מקדשים, השייכים למקדשי אנגקור.

מקדש פריאה חאן Preah khan

פריאה חאן Preah khan הייתה עיר מלכותית גדולה ,בה פעלו עשרות אלפים של אנשי ממשל ומשרתים. יש סברה שהיא פעלה במקביל לבניית העיר אנגקור תום. בעיר הוקם מקדש בודהיסטי הנושא את אותו שם, פריאה חאן Preah khanוכן מוסד חינוכי בודהיסטי . מקדש נבנה בסוף המאה ה 12 על ידי המלך ג'איאוָארמאן השביעי, שהקדישו לאביו ולישויות אלוהיות. כתובת על אסטלה (לוח אבן) שנמצאה במקום ושמורה בסיאם ריפ מספרת את סיפור המקום.

האתר במקום זה הוא אחד המתחמים הגדולים שבאנגקור. הוא ממוקם מספר מאות מטרים צפונית לעיר אנגקור תום ולא הרחק ממקדש טא פרום ( כ 12 ק"מ ממרכז סיאם ריפ). אתר המקדש הוא מלבני בגודל 800 X 700 מטרים, מוקף חפיר ובתוכו מספר מתחמים . במקדש פריאה חאן בוצעו עבודות שימור חלקיות ומצבו סביר. גם מקדש זה נמצא באזור של יער ג'ונגל שהצומח בו השתלב במשך הזמן בחלק ממבני המקדש. במקדש משולבים פסלים ותבליטים בגילופי אבן. של דמויות מיתולוגיות (שדים, שומרים וכדומה) רקדני ריקוד האספרה, אריות, נחשי נאגה ועוד. מקום מעניין ויפהפה לביקור.

מקדש פריאה חאן הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם.

מקדש ניק פיאן Neak Pean

מקדש ניק פיאן Neak Pean נמצא מזרחית ובקרבה למקדש פריאה חאן. גם הוא מקדש בודהיסטי שהוקם במאה ה 12 , בתקופת המלך ג'איאוָארמאן השביעי . זהו מקדש קטן יחסית, שהוקם עם בריכות מים לטבילה, לצרכי ריפוי.

מתחם המקדש הוקם בצורה של ריבוע במרכז של בריכת מים, שבתוכה הוצב מבנה המקדש המרכזי והמזבח. בכל אחד מארבעת צלעות הריבוע , הוקמה עוד בריכת מים ובתוכה מבנה מקדש פולחני . ארבעה מבני מקדש כאלה, בתוך בריכות מים, מסביב לריבוע המים שבמרכז. ארבעה , המייצגים יסודות איזון באמונה ההינדית, של אדמה, מים, רוח ואש. עפ"י האמונה, טבילה במי בריכות אלה מעניקה בריאות ומזור לחולי. המקדש הצפוני בראשו סמל פיל המסמל את המים. במקדש המערבי פסל של סוס המסמל את הרוח. במקדש הדרומי פסל של אריה, המסמל את האש. במקדש הדרומי פסל של אדם המסמל את האדמה. בריכות המים הסובבות את המקדש יבשו, אולם ניתן לראות שהתקיימו במקום.

גם מקדש זה נמצא באזור יערות ג'ונגל , דבר המוסיף למראה המיוחד שלו. גם במתחם מקדש זה שולבו אלמנטים פיסוליים שונים באבן של דמויות מיתולוגיות ובעלי חיים שונים. במקום בוצעו עבודות שימור וחיזוק בסיסיות והוא נראה במצב סביר.

ניק פיאן קיבל את שמו משום פסלי נחשים הנמצאים בבסיס המקדש ומשמעות השם היא "הנחשים השזורים זה בזה" .

מקדש טא סום Ta Som 

מקדש טא סום Ta Som הוא מהיפים במקדשי אנגקור. לטעמי, הוא אחד מששת מקדשי אנגקור, שלטעמי, אין להחמיץ ביקור בהם.

הוא נמצא פחות מקילומטר אחד מזרחית למקדש ניק פיאן. הוא נבנה בסוף המאה ה 12, בתקופת המלך ג'איאוָארמאן השביעי, שבנה מקדשים לא מעטים. מלך זה הקדיש את המקדש לאביו, כנראה, שמלך לפניו.

גם מקדש טא סום נמצא בג'ונגל. כאן השתלבות שורשים וענפים עבותים של עצים היא בקנה מידה גדול, יחסית למקדשי ג'ונגל אחרים, אולי למעט מקדש טא פרום. המראה מרהיב ודרמטי. זהו מקדש קטן יחסית, חלקו הרוס והקיים יפהפה. גם בו, כמו במקדשים של טא פרום ופריאה חאן, נעשו מעט מאוד עבודות שימור ותחזוקה (החלו ב 1998). המתחם כולו יפהפה ולמרות שהזמן פגע בו , ניתן להתרשם מיופיו .

מתחם המקדש מוקף חומה, שבמספר מקומות השתלבו בה ובשעריה שורשי עצים ואף עץ שלם. מעל חלק משערי החומה, יש מגדל ובו פסל ענק של דיוקן דמות בודהיסטית (בדומה למקדש באיון). במתחם מקדש אחד הבנוי במפלס אחד ולו חצר רחבה. את המקדש מקשטים פסלים ותבליטי אבן רבים ,בעיצובים יפהפיים.

המקדש מוקף בחפיר ובשלושה קירות חומה, בהן שתי דרכי גישה ושערים למתחם. המקדש תוכנן כך שהכניסה אליו תהיה מצד מזרח. מבנה שער הכניסה העיקרי מכיל חדר מכל צד של השער ומעליו מגדל ובו מגולפים באבן ארבעה דיוקני פנים בודהיסטים גדולים, בסגנון הקיים במקדש באיון (מראה מקסים). דיוקני הפנים פונים לארבעה כיוונים. אל שער הכניסה המזרחי החיצוני , נצמד עץ פיקוס רליגיוסה Ficus religiose וצמח בתוכו וחדר לאבנים של המבנה. העץ נחשב לקדוש. המראה נדיר.

קבוצת מקדשי רולוס Roluose 

קבוצת מקדשי רולוס Roluose כוללת שלושה מקדשים עיקריים, שהם הקדומים במקדשי אנגקור. מקדשים אלה נבנו בסוף המאה התשיעית לספירה והם ביטוי לראשית האימפריה והתרבות של החמר. שלושת מקדשי רולוס העיקריים הם : לולי Lolei , באקונג Bakong ופריאה קו Preah Ko . לצידם ישנם עוד שני מקדשים זעירים. המקדשים קרובים זה לזה והם נמצאים כ 13 ק"מ מזרחית לסיאם ריפ, ליד כביש מס' 6. בשני מקדשים מבין השלושה העיקריים פועל היום מנזר בודהיסטי.

את קבוצת המקדשים הקיפה במקור חומה, שהיום נותרו ממנה רק עקבות. שלושת המקדשים העיקריים כאן, הם גדולים יחסית ובהם מגדלים לבנים גבוהים , פסלים , תבליטי אבן ועיטורים דקורטיביים של מוטיבים מהמיתולוגיה ההינדית ושל דמויות נשיות. יש האומרים שהעיטורים במשקופים של מבני המקדשים, הם שיא היופי של אומנות החמר.

המקדש המרשים ביותר הוא זה הקרוי באקונג Bakong . הוא הגדול מהשלושה ועבר יותר עבודות שימור ותחזוקה מהאחרים . גם מקדש פריאה קו Preah Ko הוא מרשים . בכניסה אליו גילופי אבן ותחריטים של אלים הינדיים שונים. מקדש לולי Lolei הוא הפחות מרשים מהשלושה.

מופע מחול מסורתי Aspara dance

בעיר סיאם ריפ, ניתן ומומלץ לצפות במופע מחול מסורתי הקרוי אספרא Aspara dance . המופע מתקיים בשעות הערב במספר מקומות. בחלק מהמקומות המופע מוצע בשילוב עם ארוחת ערב buffet.

מסלול טיול מומלץ – יום רביעי

מקדש Beng Mealea

במקדש זה לא ביקרנו בטיולנו. נודע לי עליו בדיעבד. עפ"י המידע שאספתי אודותיו ,נראה שכדאי לעשות מאמץ ולבקר בו, גם אם צריך לוותר על מקדש או שניים שצוינו קודם לכן (לא במקום ששת המקדשים שאין להחמיץ ביקור בהם).

מקדש זה הוא המרוחק ביותר מסיאם ריפ ונמצא כ 40 ק"מ מזרחית ממנה ( על כביש 64) . המקדש נבנה כנראה בתחילת המאה ה 12. הוא גדול יחסית, נמצא בתוך ג'ונגל ,שהשתלט על חלקים ממבני המקדש . המראה הכללי מפעים, יתכן אף יותר ממקדשי ג'ונגל אחרים שצוינו במאמר זה. חלקים ממבני המקדש התמוטטו במשך הזמן. עם זאת, מה שנותר מאוד מרשים. בעיקר עם השתלבות הצמחייה והירוקת של הג'ונגל, בשרידי המבנים במקום. במקדש פסלים ועיטורים יפהפיים באבן.

מסלול הטיול שביצענו

יום 1, 5 ינואר, יום ג' – הגעה לסיאם ריפ, קמבודיה

אחה"צ - הגעה לסיאם ריפ Siem Reap בטיסה מבנגקוק.

לילה – ביקור בשוק הלילה של סיאם ריפ ואזור התיירותי שבמרכז העיר.

לינה- Steung Siem Reap Hotel , סיאם ריפ. המלון בו לנו נמצא בלב אזור התיירות של העיר ובמרחק הליכה רגלית של כחמש מטרים משוק הלילה.

יום 2, 6 ינואר, יום ד' – מקדשי אנקור

היום ביקרנו במקדשים ובאתרים הבאים :

לינה- Steung Siem Reap Hotel , סיאם ריפ.

יום 3, 7 ינואר, יום ה - מקדשי אנקור וכפרים

היום ביקרנו במקדשים ובאתרים הבאים :

 • מקדש הנשים באנטי סרי Banteay Srei
 • כפרים בין סיאם ריפ לבין מקדש באנטי סרי.
 • מקדש באנטי סאמרה Banteay Samre
 • מקדש מבון המזרחי East Mebon
 • מקדש פרה רופ Pre Rup
 • מקדש הג'ונגל טא פרום Ta Prohm
 • מקדש באנטי קדי Banteay Kdei

לילה – שוק הלילה אנגקור בסיאם ריפ.

לינה- Steung Siem Reap Hotel , סיאם ריפ.

יום 4, 8 ינואר, יום ו' – אגם טונלה סאפ Tonle Sap, כפרים ומקדשי אנגקור

היום ביקרנו במקומות הבאים :

שייט (שעתיים) באגם טונלה סאפ Tonle Sap Lake , ביקור בכפר ובשוק צפים.

מקדש פריאה חאן Preah khan

מקדש ניק פיאן Neak Pean

מקדש טא סום Ta Som

קבוצת מקדשי רולוס Roluose Group

לילה – צפייה במופע מחול מסורתי הקרוי אספרא Aspara dance בסיאם ריפ.

לינה- Steung Siem Reap Hotel , סיאם ריפ.

יום 5, 9 ינואר, שבת – טיסת בוקר מסיאם ריפ לבנגקוק.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

[email protected]