ברלין הפכה ליעד תיירות פופולרי בקרב ישראלים ובצדק. יש בה מספר רבדים מרתקים. ראש וראשון בהם, עבורנו הישראלים, הוא הפן היהודי . בעיקר, ב מאה ה20.

ערב עליית הנאצים לשלטון,1933,היו בגרמניה כ 500 אלף יהודים. חלק מהם הצליח להימלט עד 1939 . לאחר ליל הבדולח ב 1938 נמלטו כ 150 אלף יהודים מגרמניה. כ 225 אלף הושמדו בשואה. בברלין עצמה היו כ 170 אלף יהודים רשומים בקהילה היהודית, בראשית 1933. חלקם נמלט . ערב מלחה"ע השנייה היו בה כ 75,000 יהודים. כ 55 אלף מהם גורשו והושמדו. בסוף המלחמה מנתה הקהילה היהודית בברלין כ 1500 איש.

פן חשוב נוסף, המעניין את המבקר בעיר הוא אתרים ושרידים של המשטר והתקופה נאצית, לאו דווקא בהקשר היהודי. כמו כן, אתרים המספרים את סיפור מזרח גרמניה הקומוניסטית, פיצול ברלין לשתי ערים ואיחודה ותקופת המלחמה הקרה בין בריה"מ למערב.

היבט אחר בעיר הוא לבקר במטרופולין אירופאי מודרני, של חברת שפע גרמנית, אשר עדיין חווה קשיים כלכליים, בהשוואה לערים אחרות בגרמניה. פעולות הבינוי בעיר, שחזור ושיקום, ניכרות לעין המבקר.

עם זאת, ברלין היא עיר אירופאית מיוחדת, שיש הרבה מה לראות בה. ולא רק בביקור אחד. זו עיר המודעת לעברה ואינה מתחמקת ממנו.

בהקשר זה ובהתייחס להיבט היהודי, מאוד מומלץ לעיין במאמר נוסף, הנמצא בבלוג זה, שכותרתו "ברלין זוכרת". המאמר מוקדש לאתרי זיכרון לשואה, המומלצים לביקור ובו מידע רב אודותיהם.

במאמר זה יוצג שלד לתכנית טיול של ארבעה עד חמישה ימי טיול נטו בעיר. האמור במאמר זה מבוסס על שלושה טיולים שקיימתי בעיר זו, בשמונה השנים האחרונות.

מקומות מומלצים לביקור

אתרים המספרים את סיפור יהדות ברלין בשואה.

ראה מאמר "ברלין זוכרת", בבלוג זה וכן פרטים נוספים במסלול מוצע, שיוצג בהמשך, במאמר זה.

מערב העיר

ביקור ברחובות ,Tauentzienstrasse, Kurfürstendamm, Wilmersdorfer

מומלץ לטייל ברחוב Tauentzienstrasse ,מוויטנברג פלאטץ Wittenbergplatz ותחנת הרכבת הנושאת שם זה, מערבה, דרך בית הכלבו המפורסם קא-וו-דה Ka-We-De ,ולפנות דרומה(שמאלה) אל רחוב Kurfürstendamm, הנקרא בקיצור קודאם Kudam. זאת, גם אם לא קונים. בבית הכלבו קודאם, מומלץ לבקר גם בקומת האוכל.

http://www.kadewe.de/en/home_english/

רחוב קודאם, הוא במידה מסוימת "רחוב דיזינגוף" של ברלין. רחוב של קניות, בתי קפה, מסעדות וגם כנסיית קייזר וילהלם . כנסיה שניזוקה בהפצצה במלחה"ע השנייה ונותרה פגועה, כעדות לאותה מלחמה איומה. נמצאת בקרבת מפגש רח' קודאם עם רח' Tauentzienstrasse.

על רחוב קודאם מומלץ ללכת בכיוון דר' מע' עד לכיכר אדנאואר פלאטץ Adenauerplatz. שם לפנות צפונה אל רח' Lewishamstrasse ומיד ימינה אל רח' ווילמרסדורפר Wilmersdorfer. ווילמרסדורפר הוא רח' קניות מומלץ גם כן, עד מפגש עם רחוב שילר שטראסה Schillerstrasse. ברחוב זה חנויות לרוב ,כולל בתי כלבו ,כגון: Woollworth,TK Max. חנות פליינג טייגר קופנהאגן Flying Tiger Copenhagen , מרכז קניות Wilmersdorfer Arcaden ועוד ועוד.

פארק טירגארטן. לטעמי,לא בעדיפות ראשונה.

ביקור בארמון שרלוטנבורג Charlottenburg Palace. לטעמי,לא בעדיפות ראשונה.

כיכר סבינייה  Savignyplatz
כיכר ציורית וקטורה המשתרעת בין שני עברי הנמצאת בין הרחובKantStr., במערב העיר, לא הרחק מן ה"קודאם".
בשנות ה- 80 הייתה בכיכר לב הפעילות התרבותית והפוליטית של סטודנטים במערב העיר. עם השנים "התברגנה" הכיכר והייתה למרכז תרבות ומסעדות חשוב. ניתן לבלות כאן באווירה ברלינאית נהדרת, לפגוש אין סוף מסעדות, אלפי מטיילים, בעיקר ברלינאים וגם בוטיקים לרוב המעוצבים בסגנון צעיר ואוונגארדי משהו. בצידה הדרומי יש חנות ספרים עתיקים ונדירים, לכל המעוניין.
 הגעה: רכבת SSavignyplatz. רכבות אס 5,7,75 המגיעות לאלכסנדר פלאטץ. ניתן להגיע גם עם יו 1.

מוזיאון הפרגמוןPergamonmuseum- המוזיאון ממוקם על אי המאכלס את רוב המוזיאונים החשובים של ברלין והוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו. הפרגמון נחשב למוזיאון הבולט ביותר על האי והוא מציג מממצאים ארכיאולוגים מרשימים ביותר מתקופת יוון, רומי והמזרח התיכון הקדום.
בין מוצגיו של הפרגמון תוכלו להתרשם ממזבח פרגמון שנשאר כמעט בשלמותו - מזבח שַיִש שהוקם במאה השנייה לפני הספירה בעיר היוונית פרגמון ומוזכר בחזון יוחנן שבברית החדשה; שער עִשְׁתר, שהיה שער הכניסה השמיני של העיר בבל; וממוצגים נוספים מבבל, מאשור ומהאימפריות הגדולות האחרות של העולם העתיק. בפרגמון יש גם מוזיאון אסלאמי מעניין.
 בכניסה משתרכים תורים ארוכים יחסית. כדי להימנע מעמידה בתור, אפשר לרכוש כרטיסים מראש באתר המוזיאון. בכל מקרה, כדאי לא לבקר במוזיאון בימי ה' בשעות הערב, בשל העומס הרב הצפוי בו.

א'-ד', 18:00-10:00, ה'-שבת 20:00-10:00. הגעה ברכבת - קווים S1, S2, S7, S9, S25 ו-S75 לתחנת Berlin-Friedrichstraße
 הגעה ברכבת התחתית – קו U6 לאותה תחנה. טראם: 1M,12.

כיכר פוטסדאם פוצדאמר פלאץ – Potsdamer Platz- באזור פוצדאמר פלאץ זה נמצאים כמה מהבניינים המרשימים ביותר בברלין. מרכז סוני החדיש בעל הכיפה המיוחדת הוא פנינה ארכיטקטונית . המבנה מכיל בתוכו בתי קפה, מסעדות, מוזיאון קולנוע, קולנוע IMAX, ומרכז גדול ומרשים של חברת סוני בו מוצרי האלקטרוניקה של החברה. בניין מרשים נוסף באזור הוא בניין קרייזלר, השייך לחברת המכוניות המפורסמת.

תצפית מהיפות בעיר - בראש מגדל Daimler-Chrysler Building שבפוסטדאמר פלאץ . עולים לתצפית במעלית מהירה המעלית ורואים את העיר מגובה 93 מטר. שעות הפתיחה: ג'-א' 20:00-11:00.

הגעה: רכבת יו 2 מגיעה ממש לתחנת כיכר פוטסדמר (לה עצירות גם בגן החיות וגם בקה וו דה).יש תחנות אס 1,2,25 .

חומת ברלין / Berlin Wall, איסט סייד גלרי / East Side Gallery.כיום נותרו מהחומה , שהקיפה את העיר ברלין ואשר חצתה אותה לשניים, רק מספר קטעים. חומה אשר הייתה לסמל להפרדה ולחציצה בין הגוש הקומוניסטי לגוש המערבי, בתקופת המלחמה הקרה, לאחר מלחמת העולם השנייה. השריד הארוך ביותר של החומה הוא קטע של 1.3 ק"מ, הנמצא במזרח העיר ברחוב Mühlenstrase.

קטע חומה זה, עוטר ביותר מ 100 ציורי קיר (אומנות רחוב street art ) ,יפהפיים ומעניינים, המספרים, בין היתר, את סיפור החומה. הציורים צוירו ע"י עשרות אומנים מרחבי העולם וכך הפך קטע חומה זה לגלריה פתוחה, הקרויה איסט סייד גלרי. הציורים בחומה מתוחזקים ,מדי פעם, בגלל פגעי מזג האוויר.

קטעים נוספים וקטנים של חומת ברלין נמצאים באזורים נוספים של העיר, כגון בפוטסדאמר פלאץ.

הגעה לאיסט גלרי - S3, S5, S7, S75, S9 עד לתחנת Warschauer Strasse. שלושת רכבות אס מאלכסנדר פלאטץ מגיעות לכאן 5,7,75.

שוק ארקונפלאטץ Arkonaplatz - מטרו U8 Bernauer Str , פתוח ביום ראשון בשעות 10:00-16:00. תחבורה ציבורית: תחתית:קו U8 לתחנת Bernauer Strasse . שוק Outdoor , מעניין וראוי לביקור. פתוח גם בחורף. דברי ווינטאג',"אנטיק", יד שניה- צעצועים ,פריטים לבית,לבוש ועוד ועוד. בשכונת Prenzlauer Berg.

שוק מאואר פארק (פארק החומה) FLOHMARKT MAUERPARK–פתוח רק ביום ראשון. 0900-1700, . מרחק 700 מ' משוק ארקונפלאטץ.Bernauer Str. 63, Mauerpark . המוכרים הם בעיקר מקומיים המנקים בתיהם ולא מקצוענים. יחסית שוק זול וגדול יחסית. למיטב ידיעתי ,לא פעיל בחודשי החורף.

כל יום ראשון נפרשים ב-Mauerpark בשכונת Prenzlauer Berg מאות דוכנים – יד שנייה, מציאות, תכשיטים, וינטאג',"אנטיק", עשרות דוכני אוכל וברים קטנים .לעיתים גם הופעות הרחוב. יש כאן שירותים.

פרידריך שטראסה  Friedrichstrasse– רחוב פרידריך (בגרמנית: פרידריכשטראסה) הוא רחוב רב חשיבות בברלין, הנמתח מרובע מיטה המרכזי עד לשכונת קרויצברג. הרחוב, השוכן במיקום מרכזי במזרח העיר מאז שלהי המאה ה-17, ייצג נאמנה את העוני וההזנחה של גרמניה המזרחית בתקופת המלחמה הקרה; מי שהיה מבקר בו עד לפני עשרים שנה היה מוצא בעיקר מבני בטון חשופים, אוכלוסייה ענייה וגדודי יצאניות. העשור שלאחר איחוד העיר הביא עמו תנופת בנייה אדירה, והשיפוץ של פרידריכשטראסה נחשב לחוד החנית. הבניינים באזור חודשו, התשתיות שוקמו וכל מה שנחרב במהלך המלחמה הוקם מחדש. לאחר תום הבנייה החל הרחוב לתפקד כרובע עסקים מצליח, ועם הזמן הפך למעוז הבורגנות וההצלחה העירוני. כיום הרחוב הארוך עמוס בחנויות מעצבים, בבתי קפה יוקרתיים, במשרדים נוצצים ובבניינים חדישים, וקשה מאוד לזהות בו את הברווזון המכוער מן העבר. מקומיים ותיירים כאחד מגיעים לרחוב לשופינג, לצרכי בילויים או סתם לשם שיטוט נחמד באחד הרחובות התוססים בברלין. זהו רח' קניות ומרכזי. הרח' הופצץ במלחה"ע ה 2 ונבנה מחדש.

תחנת הרכבת כאן היא צומת מרכזית.פרידריך שטראסה נחשב לרחוב הארוך ביותר בעיר. בזמן חלוקת העיר,הרחוב נחצה בנקודת ביקורת צארלי, על גבול רובע Kreuzberg, תחנת הרכבת ותחנת המטרו Friedrichstrase ששופצה לחלוטין.

בית המכס Tranenpalast הנקרא גם Palace of Tears שפירושו ארמון הדמעות שינה את ייעודו וכיום שוכנים במקום גלריות לאומנות ומקומות בילוי.

אורכו של הרחוב כשלושה קילומטר . תחילתו בכיכר Mehringplatz ברובע Kreuzberg. סופו במפגש עם רחוב אורניינבורג Oranienburger Strasse .

באזור תחנת המטרו של רחוב Franzosische Strasse, חנויות,בית השוקולד של ריטר ספורט ומקומות בידור.

בחלקו הדרומי של רחוב Friedrichstadtpass ,בערך במחצית הרחוב, הוקמו בתים חדשים רבים ברחוב. מתחם גדול נקרא Friedrichstadtpassagen. הוא בנוי משלושה חלקים הכוללים מקומות בילוי, בוטיקים משרדים וקניונים ענקיים ,הכוללים מאות חנויות , שחזיתם מופנית לרחוב. חלקי המתחם ממוספרים כגלריות Quartier 206,207,208 , חלק מהמתחם הוא הסניף של Galeries Lafayette, במבנה זכוכית . בתוך המבנה קיים חלל פנימי הבנוי בצורת משפך . בכדי לבקר בשני המבנים קיים מעבר תת קרקעי המחבר את שלושת קניונים.

גלריות קרטייה Q205,Q206,Q207-- מתחם תת קרקעי מתחת לחנות גלרי לאפייט בן שלוש גלריות. כל השלוש הן למעשה מרכזי בילוי וקניות, אך ייחודן בעיצובן המקסים, השונה זו מזו. שעה.
גלריה Q207
 חלקה התת-קרקעי של החנות הוא גלריה Q207, (Quartier 207), והוא מקדש מעט לזללנות צרפתית אבל לא רק. עיצוב הגלריה נראה כקונוס זכוכית גדול שקודקודו התחתון פוגע בקרקעית הגלריה, בסיסו הרחב מציין את קומת הרחוב ואילו קודקודו העליון מוביל את ההולכים במסלול הקניות אל תוך החנות גאלרי לאפייט.
גלריה Q206
 ברח' פרידריך מס' 71. זוהי הגלריה המרהיבה ביותר משלוש הגלריות הנמצאות בתחתית רחוב פרידריך שטראסה. הגלריה, הנמצאת מתחת למתחם הסמוך, קארטטיה 206, היא שיר הלל לסגנון ארט דקו אשר היה נהוג בברלין הנהנתנית של ראשית המאה ה- 20. מכלול של חנויות נוצצות מסודרות סביב רצפת אריחי שיש בצבעי חום, שחור ולבן ובשלל צורות גיאומטריות מרהיבות. הגלריה עצמה היא מעין חצר פנימית נמוכה, פתוחה לחלל העיר ומקורה ע"י תקרת צלעות זכויות וברזל, האופיינית לימי הארט דקו. במרכז הגלריה יש קפה מסעדה, לא ממש יקרים ומעת לעת אני נוהג לפוש שם, ללגום מרק אספרגוס טעים או בירה ולהאזין לנעימות הפסנתרן שבמקום. מבט על הפסאז' מלמעלה,מזכיר תמונה של ESSHER .חובה לצלם זאת.
גלריה Q205
 הגלריה התת קרקעית הדרומית מבין השלוש. במרכזה, עמוד מרובע המתנשא לגובה ועשוי מחומר ממוחזר של מכוניות ישנות. מסביב לעמוד בתי קפה ומסעדות וכן חנויות מהודרות המציעות מוצרים ברוח מודרנית יותר.

כל אחת מן הגלריות הללו, מאפשרת עלייה באמצעות דרגנועים לרחובות הסמוכים, פרידריךשטראסה, פרנסוזיששרטאה וכיכר ז'נדרמנמארקט. הגעה: תחנת רכבת תחתית U-FranzosisherStr..

כיכר ג`אנדרמנמרקט(Gendarmenmarkt),- יוצאים מ"גאלרי לפאייט" ומגיעים לאחת הכיכרות היפות בעיר, שבה אולם הקונצרטים של התזמורת הסימפונית של ברלין ושתי קתדרלות מרשימות.

אולי האלגנטית והיפה בכיכרות ברלין, ז'נדרמנמארקט נקראת על שם בסיס של גדוד שוטרים אשר חנה במקום במהלך המאה ה- 18, היו כאן מתקני הגדוד, האורוות, הבריקאדות והמשרדים.
 באזור זה התיישבו ראשוני ההוגנוטים (פרוטסטנטים צרפתיים) אשר נמלטו מצרפת הקתולית בשלהי

המאה ה- 17 ומצאו בברלין מפלט. רבים מן ההוגנוטים, שהיו אנשי רוח, אנשי יוזמה וסחר התבססו היטב בברלין ותרמו שאופן משמעותי לקדומה ולשגשוגה של עירו של האלקטור הגדול פרידריך ווילהלם.

בשלהי המאה ה- 17 הוקמה במקום הכנסייה הצרפתית היפה (בצד הצפוני של הכיכר) אשר הייתה מרכז רוחני לקהילה הצרפתית וכיום משמשת כמוזיאון לתולדות ההוגנוטים.

מסביב לכיכר פזורות מסעדות לרוב ובתי קפה אלגנטיים. ביום שמש מומלץ להתיישב תחת אחד העצים המלבלבים וללגום קפה או בירה ולהאזין להמולת הרחוב. בערבי קיץ מתקיימים ירידם ופסטיבלים שונים ברחבת הכיכר ומופעי מוסיקה פתוחים לקהל.
 בצידה הדרומי של הכיכר ממוקם מלון הפאר הילטון, וממש מעבר לכביש, בפינה הדרום-מערבית של הכיכר נמצאת חנות ייחודית למוצרי שוקולד. מלבד מאות מיני פרלינים, שוקולדים ושאר ממתקים מטריפים אפשר לראות שם גם יצירות פיסוליות ענקיות כגון, כנסיית הזיכרון ההרוסה, שער ברנדבורג, בניין הרייכסטאג, האוניה טיטאניק, כולן עשויות שוקולד.
הכנסייה הגרמנית והמוזיאון
 בראשית המאה ה- 18 הוקמה הכנסייה הגרמנית, מול אחותה הצרפתית. שתי הכנסיות תאומות במראן ומסמלות למרחק את כיכר ז'נדרמנמארקט היפה. לאחר שניזוקה קשות במלה"ע 2 שופצה מחדש ב- 1996 וכיום משמשת הכנסייה כמוזיאון פתוח להתפתחות השלטון הפרלמנטארי בגרמניה. המבקר יכול לטפס לאורך מסלול הליכה ספיראלי המטפס במעלה המגדל ולהתרשם מן המוצגים, הצילומים, הדגמים והמאמרים השונים אודות השלטון בגרמניה.
אולם הקונצרטים
 בלב הכיכר היפה ניצב הבניין המהודר, אולם הקונצרטים. לראשונה הוקם כאן תיאטרון קומי צרפתי אשר הוחלף ע"י האדריכל שינקל – Schinkel למבנה הקלאסי המרשים ששימש כאחד התיאטראות המוהדרים בברלין של המאה ה- 19, ה- Schauspielhaus. לאחר שחרב במלחמה נבנה הבית מחדש (1967 – 1983), באופן התואם להפליא לסגנונו הקודם ומשמש כיום כאולם הקונצרטים של ברלין. כאן ניתן לצפות במופעי התזמורות וזמרים גדולים המופיעים בהיכל חדשות לבקרים.
פסל שילר
 בחזית היכל הקונצרטים המפואר ניצב פסלו של פרידריך שילר, סופר, משורר ומחזאי, מגדולי היוצרים של גרמניה של שלהי המאה ה- 19, ומסביבו פסליהן של ארבע נשים המסמלות, כל

אחת את ארבע מדעי הרוח הבולטים, שהיו כה אופייניים לימי שילר, הדרמה והשירה, ההיסטוריה וההגות הרוחנית.

מוזיאון וחנות השוקולד של ריטר ספורט- Französische Strasse 24.

חנות הדגל של יצרן השוקולד הגרמני "ריטר ספורט" משתרעת על לא פחות מאלף מ"ר מתוקים במרכז העיר (ליד ז'נדארמנארקט). בחנות מסלול חווייתי, שילמד אתכם על תהליכי הכנת השוקולד. ילדים בגילאי 7 עד 18 יוכלו גם להיכנס למתחם Chocoworkshop לילדים בלבד, ולהכין בעצמם שוקולד (ההנחיות באנגלית ובגרמנית ואין כניסה למבוגרים. רצוי להזמין מקום מראש באמצעות הרשמה באתר האינטרנט). גם המבוגרים (או ילדים שלא השתתפו בסדנה) לא יוותרו מקופחים ויוכלו לטעום שוקולד בשוקולטיית הבית.

בשעות הבוקר צפוף במידה סבירה. משעות אחה"צ ועד הערב, צפוף יותר. ב'-ד' 19:00-10:00, ה'-שבת 20:00-10:00, א' 18:00-10:00.

צ'ק פוינט צ'רליCheckpoint Charlie - Friedrichstraße 43-45. המוזיאון פתוח מידי יום בין השעות 09:00-22:00.

היה מעבר גבול חשוב בין מזרח ברלין למערבה בתקופת המלחמה הקרה והוא החל לפעול עם סגירת הגבול בשנת 1961. היתה זו נקודת הביקורת השלישית שהוקמה על הגבול והיא שימשה דיפלומטים וזרים. כיום תמצאו במקום שלט המציין את הכניסה לשטח בעלות הברית ועמדת ביקורת המסמנים את הגבול שעבר שם. משני צידיו ניצבות תמונות של חייל סובייטי וחייל בעלות הברית. בית הקפה אדלר הסמוך למעבר הגבול הוא בית קפה ותיק, שהיה עד לשינויים מרחיקי הלכת שהתחוללו בעיר. במוזיאון Haus am Checkpoint Charlie הסמוך תמצאו מידע רב על על התקופה בה תחמה החומה את ברלין ותיעוד של נסיונות הבריחה והעריקה, שחלקם עלו יפה וחלקם כשלו.

המוזיאון היהודי בברליןJudisches Museum- Lindenstrasse 9-14 10969 Berlin. שעות פעילות: פתוח שבעה ימים בשבוע. בימים שלישי- ראשון בין השעות: 10:00- 20:00 ובימי שני בין השעות: 10:00-22:00. סגור בראש השנה, יום כיפור וערב חג המולד.

הוt המוזיאון היהודי הגדול באירופה, הוא נבנה לפי תוכנית של האדריכל דניאל ליבסקינד בעיצוב יוצא דופן. זהו אחד משני האתרים האדריכליים המדוברים ביותר באירופה. צורתו החיצונית (כמו ברק) מסמלת "מגן דוד שבור" - תנועת הזיגזג של תולדות היהודים בגרמניה בין פריחה להשמדה. הבניין, בנוי מבטון ומצופה מתכת, מלא חללים ריקים המציינים את הריק שנוצר בעקבות השמדת היהודים, שאותו אי אפשר למלא באמצעות פריטים מוזיאליים. סכימת החלונות היא היטל של מפת ברלין לפני מלחמת העולם השנייה וכתובות בתי יהודים.

תערוכת הקבע עוסקת בחיי היהודים בגרמניה מהתקופה הרומית ועד היום באמצעות טקסטים, אמצעי מולטימדיה ומוצגים היסטוריים. המוזיאון מתמקד באזרחים יהודים-גרמנים מפורסמים ומפורסמים פחות, כדי להדגים את הקשר ההדוק בין הקהילה היהודית לחברה הגרמנית בכללה, ולהצביע על התפקיד החשוב שמילאו יהודים בחיים האינטלקטואליים, המדעיים, התרבותיים, החברתיים והכלכליים במדינה. לצד תערוכת הקבע יש תערוכות מתחלפות וכן מרכז למידה ומחקר..

מומלץ ביקור של מספר שעות במוזיאון. הגעה: תחתית: U-Kochstrasse אוטובוס:N42,248 לתחנת Judisches Museum .

שער ברנדנבורג  Brandenburger Tor,בניין הבונסטאג,כיכר פריז

שער ברנדנבורגהוא אחד השערים , מתוך מספר שערי כניסה, שהיו בעבר לעיר ברלין. הוא היחיד שנותר. הוקם בשנת 1788 ,כביטוי לשלום, ביוזמת מלך פרוסיה פרידריך ווילהלם השני. מספר שנים לאחר הקמתו, בזז נפוליאון את הכרכרה, שעיטרה את השער והעבירה לפאריס. לאחר שנים, זו הוחזרה למקומה המקורי.

ברבות השנים היה כשער ניצחון וסמל שלטוני. ממוקם בכיכר פריז Pariser Platz . שער ברנדנבורג הוא מבנה מרשים, מהווה את אחד מסמליה החשובים של גרמניה וברלין. גובה השער 26 מטרים, רוחבו 65.5 מטרים ועוביו 11 מטרים.

בקרבת שער ברנדנבורג נמצא בניין הבונדסטאג, הפרלמנט הגרמני. יצירה ארכיטקטונית מרשימה, שראוי לבקר בה. חלק ניכר מהתיירים מוותרים על ביקור במקום ,בגלל תורים ארוכים וזמן המתנה רב.

במרחק הליכה קצר מכאן, נמצאת אנדרטת השואה, המפורסמת של ברלין.

כיכר פריז, שהוקמה בראשית המאה ה 18,נמצאת בקצה המערבי של רחוב אונטר דן לינדן ,הראוי לסיור רגלי לאורכו (לשעבר חלק מברלין של מזרח גרמניה). בכיכר נמצאים האקדמיה לאמנות, מלון אדלון מוזיאון משפחת קנדי (שנאם בברלין נאום מפורסם, בתקופת המלחמה הקרה, בו הכריז "אני ברלינאי"). כמו כן, נמצא כאן בניין בנק דרזדן DZ Bank ובו ,באולם הכניסה/לובי, יצירת מופת של האדריכל פרנק גרי ,שמאוד מומלץ לראותה (מחייב כניסה לבניין, האפשרית רק בשעות מסוימות) .

ניתן להגיע לכאן ברכבת אס ,או ברכבת יו ,אל תחנת Brandenburger Tor.

אזור כיכר אלכסנדרפלאטץ- אזור טוב לקניות.

קניון ALEXA באלכסנדרפלאטץ, ברחוב 20 GRUNER STASSE .פתוח 2100-1000. מאוד מומלץ. קניון גדול ובו 3 קומות לפחות. כולם נמצאים כאן, כולל סניפי רשתות (כגון: M&H,זארה ועוד.ניתן להיות כאן חצי יום עד יום. חנויות מעניינות במיוחד:

  1. Media Markt חנות לציוד מחשבים,טלפון ,סלולר,גאדגט וכו' .
  2. חנות נעליים זולה וגדולה בשם Deichmann בקומה 2.
  3. חנות לדברי פנטסיה (הארי פוטר,מלחמת הכוכבים,וכו') . קומה 2.
  4. חנות גדולה יחסית ומצוינת של טימברלנד (קומה 2 או 1).

ליד הכלבו הבריטי הזול שבאלכסנדרפלטאץ יש חנות זולה הנקראת KIK, ברחוב 7 GRUNER STASSE . דברים למבוגרים ולילדים.

חנות לדברי חשמל,מחשבים,סלולר ואלקטרוניקה בשם SATURN באלכסנדרפלטאץ. החנות משתרעת על מבנה שלם ובה מספר קומות. לידה סניף של רשת דראג סטור DM. סניף נוסף וגדול יותר של DN בכיכר אלכסנדרפלטאץ נמצא בצמוד לכלבו A&C. סניפים נוספים ברחבי העיר. יש בכיכר גם את בית הכלבו האיכותי קאופהוף הקרוי Galeria Kaufhof . כלבו פרימארק PRIMARK הבריטי גם הוא בכיכר (זול מאוד,אבל צפוף מאוד ולכן לא נעים לבצע קניות בו.

בטווח הליכה 10 דק' מכיכר אלכסנדרפלאטץ לכיוון הקשה מרקט Hackecher Markt,ישנו סניף גדול יחסית של COS לבגדי נשים, ברחוב Neue Schönhauser Str. 20 וחנות יד שניה מעולה לנשים וגברים (2 קומות) הנקראת MADE IN BERLIN הנמצאת ב Neue Schönhauser Str. 19.

חנות מעולה ומקצועית למסכות- www.maskworld.com

האקשה הופה Hackeschen Hofeוהרובע היהודי

האקשה הופה ,הוא מקום מקסים, בו מערכת של שמונה חצרות של מבנים עתיקים ,ששימשו בעיקר את יהודי העיר. לאחר איחוד ברלין, המקום שופץ וכף להסתובב בו , ביום ובלילה. כך גם ברחובות הסמוכים אליו .

במתחם, בתי קפה ,מסעדות, חנויות בוטיק . באחת החצרות נמצא גם מפעל המלאכה של אוטו ווידט (ראו מאמר "ברלין זוכרת" בבלוג זה) ומנגד לו קיר עם עבודות מתחלפות של אומנות רחוב צבעוניות..

החצרות עצמן מרשימות בעיצובן . באזור גם מוזיאונים קטנים וגלריות , המציגות עבודות אומנים מקומיים.

מומלץ מאוד לטייל ביום גם ברחובות סמוכים,שהיו חלק מהרובע היהודי של העיר. בעיקר במשולש הרחובות Neue Schonhauser Strasse,Weinmeister Strasse, Rosenthaler Strasse. ,הנמצא מצפון למתחם האקשה הופה.

האקשה הופה, נחשב למקום בילוי מומלץ גם בשעות הלילה. זהו אחד המקומות המומלצים בברלין לחוות את חיי הלילה של העיר. עם מסעדות, מועדונים וברים ,בהם האווירה תוססת עד השעות הקטנות של הלילה. מראה המקום בלילה שונה לחלוטין, מאשר ביום.

פוטסדאם - טיול יום מחוץ לעיר

אפשרות נוספת, היא לצאת מברלין, ליום טיול עצמאי,או מודרך, בעיר פוטסדאם. רוב מארגני התיירות המציעים טיולים בתוך ברלין, מציעים גם יום טיול לפוטסדאם, גם מודרך בעברית. פרטים במאמר נפרד בבלוג זה, שנושאו מארגני תיירות והמלצות. לטעמי, אפשרות זו מומלצת למי שכבר שביקר כבר פעם אחת בברלין, או מי שמגיע לכאן לביקור של יותר מ ימים.

מסלול מוצע לטיול בברלין

יום 1

סיור בנושא יהדות ברלין וביקור באתרים המספרים את סיפורה. לנושא זה ניתן להקדיש יום שלם, או שני חצאי ימים.

לעשות טיול עצמאי שיעבור בכל האתרים היהודיים ,כמתואר במאמר "ברלין זוכרת" בבלוג זה, עשוי להימשך יום שלם.

מאידך, ניתן ואף מומלץ, לקחת סיור מודרך בעברית או אנגלית. סיורים אלה מוצעים ע"י מספר גורמים בעיר . הם בד"כ מתחילים ב 0900 עד 1030 בבוקר ויש להם נקודות מפגש מוגדרת, למעוניינים להצטרף. זהו סיור קבוצתי ,אינפורמטיבי וטוב, "המכסה" חלק נכבד מהאתרים, המצוינים ב"ברלין זוכרת", אך לא בכולם. ניתן כמובן לשכור גם שרות מדריכי תיירים בעברית ובאנגלית, לטיולים על בסיס פרטי. לטעמי זה סיור חובה לכל המבקר בברלין.

עלות, סיור קבוצתי מודרך, היא 14 יורו לאדם (יש הנחות) .הסיור נמשך חמש עד שש שעות . הסיור הקבוצתי הוא רגלי, למעט, הקפצה ברכבת לרציף 17 בגרונוואלד. בד"כ יש להירשם מראש לטיול הקבוצתי (ללא תשלום מראש, ע"מ שהמארגנים יקצו מדריכים בהתאם מספר הנרשמים) .

פרטים על גורמים המציעים סיורים מודרכים בעיר ,ראו במאמר נוסף בבלוג זה, שכותרתו " ברלין-טיפים, המלצות ומארגני תיירות" .

במידה ולוקחים טיול קבוצתי, הוא מסתיים בסביבות השעה 1400 עד 1600. בזמן שנותר, ניתן לטייל באיזור רחוב קודאם והרחובות הסמוכים לו (לרבות ביקור בבית הכלבו המפורסם Ka De We קא דה ווה).

http://www.kadewe.de/en/home_english/ .

יום 2

סיור רגלי מודרך העובר באתרים המרכזיים של ברלין, לרבות אלה מהתקופה הנאצית והקומוניסטית. הסיור נקרא בשמות שונים, כגון "ברלין הקלאסית", "המיטב", "כללי" וכדומה. גם סיור זה מוצע בעברית, או אנגלית/שפות זרות. הסיור בעברית נמשך כחמש שעות והוא מתחיל בד"כ ב 1000 או 1030 בבוקר, מנקודת מפגש מוגדרת. לטעמי זה סיור חובה לכל המבקר בברלין. עלותו כ 14 יורו לאדם (יש הנחות) .

האתרים בהם מבקרים במסגרת הסיור המודרך בעברית ,כוללים בד"כ את:

חומת ברלין
“רצועת המוות"
מיקומו של הבונקר של היטלר
צ'קפוינט צ'ארלי
הרייכסטאג (ללא כניסה)
שער ברנדנבורג
כיכר פאריז
השגרירות האמריקאית
אנדרטת השואה
אנדרטת המלחמה
המקום שבו שרפו את הספרים
אוניברסיטת הומבולדט
המשרדים של גרינג
רובע הממשל הקומוניסטי
ארמון המלך
אי המוזיאונים
עמוד הטלוויזיה
הקתדרלה המלכותית
מחסני הנשק של הצבא הפרוסי
פרידריכשטראסה
 Potsdamer Platz פוטסדמר פלאץ
הקתדרלות ה"תאומות" של ז'נדארמנמרקט
האופרה הממלכתית
שדרות אונטר דן לינדן
האריכטקטורה החדשה של ברלין
ועוד

לאחר סיום סיור זה, המסתיים בסביבות 1500, ניתן לטייל באחד ,או יותר מהאתרים שצוינו לעיל. נניח איסט גלרי, או כיכר פוטסדאמר פלאטץ.

יום 3

המוזיאון היהודי של ברלין..

רחוב פרידריך שטראסה והאזור.

מתחם האקשה הופה והאזור.

יום 4

למעוניינים, סיור רגלי מודרך נוסף ,מאלה המוצעים, ע"י מארגני תיירות שונים בעיר.

מוזיאון הפרגמון.

אלכסנדר פלאטץ והאזור-כולל קניות .

יום 5 (יום א' בשבוע)

ביקור בשני שווקי פשפשים , בשכונת Prenzlauer Berg. שוק ארקון פלאטץ Arkonaplatz והשני שוק מאואר FLOHMARKT MAUERPARK .

ביקור ביעדים נוספים ,מהרשימה שתוארה לעיל.

*מאמר זה נכתב בשנת 2017. הוא מתבסס על ביקורים בברלין שהתקיימו ב 2009,2015 ו 2016. תוכנו רלבנטי, גם היום.

מידע נוסף למטייל בברלין

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בברלין, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

ברלין זוכרת Berlin Remmebers

https://www.lametayel.co.il/%D7%91%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%96%D7%95%D7%9B%D7%A8%D7%AA+++++berlin+remmebers

ברלין – מארגני תיירות והמלצות Berlin –Tour Operators & Recommendations

https://www.lametayel.co.il/%D7%91%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%99+%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA%C2%A0+berlin+%E2%80%93tour+operators++recommendations%C2%A0%C2%A0+%C2%A0

ברלין – מה לראות , מסלול טיול Berlin –What to see & Itinerary

https://www.lametayel.co.il/%D7%91%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA++%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%C2%A0+berlin+%E2%80%93what+to+see++itinerary%C2%A0%C2%A0+%C2%A0