פעמים מספר ,בעודי נהנה ממנה טעימה ומרגשת, במסעדה פריסאית, נזכרתי במשפט " לראות את נאפולי ולמות". בהשאלה, אמרתי לעצמי, שעכשיו, כבר מימשתי את הטוב שיש. ממש כך. לאכול בפאריס מנה ייחודית, זו חוויה קולינרית מעצימה. זו פסגה. חווית האוכל היא ברמה גבוהה, מענגת ומעוררת כמיהה. האוכל, במקומות רבים כאן הוא אומנות. אומנות קולינרית. שילוב של טעמים יוצאי דופן, עיצוב מנות, הגשה, שירות ועיצוב המסעדה . יש מסעדות שאתה מרגיש בהן, כאילו אתה בתוך מוזיאון, או ארמון מהמאות הקודמות.

במאמר זה יוצגו המלצות על מסעדות ובתי קפה, שחלקן עונה על התיאור הנ"ל וחלקן מתקרב אליו. במאמר זה יצוינו מסעדות ,שבד"כ ניתן לסעוד בהן במחירים של עד 50 עד 60 יורו. לא נעסוק כאן במסעדות יקרות ולא במסעדות להן כוכבי מישלין, למעט בודדות , בהן ניתן לסעוד בכ 100 יורו או פחות.

בטרם ניגש להמלצות על מסעדות ובתי קפה בפאריס, הנה מספר פיסות מידע והערות חשובות בעיני.

בכל צרפת השרות והמיסים כלולים במחיר החשבון שמקבלים במסעדה או בית קפה. משמע ,הטיפ כבר כלול בחשבון. תודה למלצר במסעדת La Table d'Eugene , שהאיר את עיני בעניין זה, בעקבות שאלתי.

יש מסעדות בפאריס שהביקור בהן הוא חוויה מיוחדת. משום איכות המנות ועיצובן, השרות ועיצוב המקום. מסעדות גורמה רבות מציעות תפריט צהריים של 3-2 מנות במחיר נמוך יחסית ,בוודאי בהשוואה למחיר ארוחת הערב בהן. יחד עם זאת, יש לדעת שלעיתים האיכות של המנות אינה אחידה והתפריט עשוי להשתנות.

מחיר בקבוק יין במסעדה יכול להיות כמחיר הארוחה ואף יותר (תלוי במסעדה וביינות). לכן אם רוצים לשתות יין, מומלץ לוודא מחירים, ע"מ להימנע מהפתעות. לא חייבים לשתות מים מבקבוק. מי הברז בפאריס טובים לשתייה ומקובל לבקש מים רגילים normal water המוגשים ללא תשלום.

יש מסעדות ,גם מצליחות, שהן נסגרות מסיבות שונות. לכן מומלץ לעקוב ולוודא שהן עדיין פעילות.

מומלץ להזמין מקום מראש. מקומות מבוקשים, יש להזמין בהם מקום, שבועות מראש. ניתן לבצע הזמנות דרך האינטרנט באתר המסעדה.

אתר אינטרנט לביצוע הזמנות במגוון רחב של מסעדות בפאריס ובצרפת וכן למידע על מסעדות שם הוא:https://www.thefork.com/city/paris/415144

באתר זה מוצעים מבצעי הנחות במסעדות של 50%-40% להזמנות המבוצעות באתר. ניתן להזמין ולבטל בקלות. יש בו גם ביקורות של סועדים על איכות המסעדות.אתר מצוין,שמומלץ להסתייע בו.

לחובבי מסעדות "אכול כפי יכולתך" ,הנה קישור לאתר המוסר מידע על מסעדות כאלה, במחיר סביר.

https://www.thefork.com/restaurant+all-you-can-eat-buffet+paris

מסעדות יקרות יחסית, מעוטרות כוכבי מישלין בהן חוויה מיוחדת

D'Argentטור ד'ארג'ון. אכלנו כאן ארוחת צהריים. מי שמוכן לשלם מעט יותר מ 100 יורו לארוחת צהריים (ללא יין ומים) ,מובטחת לו חוויה מיוחדת במסעדה זו. בגלל איכות האוכל, המקום , השרות ,הנוף הנשקף מהמסעדה. בקומת הקרקע של מבנה המסעדה, ויש חנות מקסימה השייכת למסעדה , המוכרת דברים יפים - פריטי אוכל, כלי הגשה ועוד . https://www.tourdargent.com. למסעדה כוכב מישלין אחד.

Lasseer לאסר. 17, avenue Franklin Roosevelt. אכלנו כאן והרגשנו שאנו יושבים בארמון ישן וסועדים סעודת מלכים. מקום שמפורסמים רבים היו והווים בו. מציעים ארוחת צהריים בכ 100 יורו בימים חמישי ושישי לתפריט 3 מנות קבוע (ללא יין ומים). למסעדה שני כוכבי מישלין.

מידע על מסעדות מדורגות מישלין בפאריס, ניתן לקבל באתר "טיים אאוט" פאריס https://www.timeout.com/paris/en/restaurants-cafes/michelin-starred-restaurants-in-paris

Astranceאסטראנס. מסעדה בעלת 3 כוכבי מישלין. מטבח צרפתי, ליד גני טרוקדרו. ארוחת צהרים במחיר אטרקטיבי של כ 70 יורו. מחיר ארוחת ערב מ 150 יורו ומעלה. השף מחליט על תפריט כל יום מחדש לכן אין תפריט למסעדה זו. כתובת:4 rue Beethoven . מטרו קו 6 : Passy .פתוח בימים שלישי-שישי. http://www.astrancerestaurant.com/

בפאריס ישנן כ 10 מסעדות להן שלושה כוכבי מישלן. לא נעסוק בהן כאן, משום שמחיריהן מחוץ לטווח המחירים שהוגדר כאן .

מסעדות גורמה מומלצות עם מחיר שפוי (בכולן סעדנו)

L'Agrume, להגרומה. מסעדה קטנה בחלק השכונתי של הרובע החמישי , בה פועל השף, פרנק מרצ'סי-גראנדי (Franck Marchesi-Grandi).אוכל מצוין !!! . חובה להזמין מראש. בערב-מומלץ להזמין את תפריט הטעימות בכ 45€ ל-5 מנות . מחיר בצהריים לארוחה 3 מנות (MENU) כ 35 יורו . סגור בראשון ובשני. 12:00–14:30, 19:30–22:30.סגור כל אוג' ו 15-1 דצמ'. מאוד מומלץ. המלצרית אמרה לנו שיש להם הרבה לקוחות מישראל (בגלל המלצות חוזרות) וכן לקוחות המגיעים בעקבות ההמלצה על מסעדה זו שפורסמה בניו יורק טיימס. המסעדה נפתחה ב 2009 ע"י קארין פרין ופרנק גראנדי Franck Marchesi-Grandi . פרנק עבד במטבח של המסעדה המפורסמת של Michel Rostang וכן במסעדה הניו יורקית Bernardin  .אתר האינטרנט של המסעדה,דרכו גם ניתן לבצע הזמנות ולהתרשם מהתפריט: https://restaurant-lagrume.fr/en

. Telephone: 01 43 31 86 48. rue des Fossés St. Marcel, 5e 15
Métro: Les Gobelins (Line 7) or St. Marcel (Line 5) .

Bistrotters, ביסטרוטרס. מסעדה קטנה ומצוינת, ברחוב שקט, ליד רח' Alesia (רח' בו מספר חנויות עודפים של אופנה בפריס) . כתובת: 9, rue Decres . תחנות מטרו הקרובות ביותר הן Alesia ו Gaite. פתוחה שבעה ימים בשבוע לארוחות צהריים וערב ,בשעות 1400-1200, 2200-1900. http://www.bistrotters.com/

רמת האוכל לטעמי אינה אחידה. הזמנתי כבד אווז לפתיחה וסטייק rib eye כעיקרית והתאכזבתי. הרמה של מנות אלה הייתה בינונית בעיני. מאידך זוגתי הזמינה מרק, כמנה ראשונה ודג כמנה עיקרית ואלה היו טובים ממש. הקינוחים מעולים שבמעולים. חווייתיים ובלתי נשכחים. הזמנו פרנצ' טוסט בריוש מעולה וכן פונדנט שוקולד עם כדור סורבה בטעם תות/פירות יער מעולה. לסיכום - המלצה גבוהה למסעדה זו. נראה לי שלא כדאי להזמין מנות נדושות ,כמו אלה שהזמנתי. יש אפשרות של בחירה בין 5-4 מנות ראשונות, בין 4 מנות עיקריות ובין 4 קינוחים. מחיר ארוחה תפריט קבוע (menu) שלוש מנות בערב הוא כ 40 יורו לאדם ללא יין (ממש מציאה בתמורה לאיכות האוכל המוגש). המסעדה בבעלות של 2 בחורים צעירים (וכנראה גם בחורה אותה לא ראינו) המשמשים גם כמלצרים במסעדה. ניתן להזמין דרך האינטרנט וחובה גם לאשרר 72-48 שעות לפני ההגעה. באתר האינטרנט של המסעדה מידע מועט ואין תפריטים.

À La Biche au Boisאלה ביש או בואה. ברובע ה 12. מדרום לכיכר הבסטיליה. ביסטרו עממי, קלאסי ,יחסית זול וטעים במיוחד. מצוין. מגיש תבשיל צבי בקדרה, עוף ביין ועגלת גבינות, ואווירת כיף ושמחת חיים . מגישים גם כבד האווז (פואה גרה), פשטידות קטנות או הארנב טרין מעולים. Le foie gras maison, les petits Pâtés en croûte ou la Terrine de lapin étaient יש גם תבשיל איילה מעולה Cassolette de biche. מחיר סביר ונוח לארוחה 3 מנות בערב ובוודאי בצהריים. אם אוכלים כאן בצהריים-מומלץ לבקר בשוק האלג'יראי הסמוך.

45 Avenue Ledru-Rollin . מטרו: Bastille או Ledru-Rollin . שלישי-שישי צהריים וערב. 1430-1200, 2300-1900. יום שני – פתוח ערב בלבד. סגור שבת וראשון. אם יורדים בתחנת בסטיל ,ללכת דרומה על רחוב RUE DE LYON עד למפגש עם רח' – Ledru-Rollin .AVE . במפגש הרחובות,נמצאת המסעדה. אם יורדים ב Ledru-Rollin ,חוצים את Rue de Charenton ואחריו חוצים את DAUMENSNIL AVE ומגיעים מייד לרח' דה ליון והמסעדה בצד שמאל.

Constant Cafe קפה קונסטנט. בראסרי צרפתי נעים וידידותי, עם אוכל צרפתי מצוין / בקפה קונסטנס (Constant), בניהולם של השף אדוארדו אבלר חסינטו והבעלים כריסטיאן קונסטסט, תוכלו למצוא הרבה פירות ים טריים ועוד מנות טיפוסיות. מומלץ למי שמעוניין להרגיש ולטעום מהאווירה הצרפתית המקומית. פופולרית בקרב מקומיים. מומלץ מישלין ללא כוכבים. הזמנו סטייק שהגיע בכמות נדיבה והיה טעים מאוד. אוכל טעים עם תמורה טובה לכסף. בצהריים יש "עסקית" Menue במחיר מוזל. בערב א-לה כארט, במחיר נמוך יחסית. אכלנו כאן ארוחת ערב טובה מאוד. כתובת: ,r. St-Dominique 139 . מטרו: אקול מיליטר. RER פורט דה אלמה. באזור מגדל אייפל.פתוח שבעה ימים בשבוע 1100-0700, ,2300-1200 http://www.maisonconstant.com/cafe-constant/ 

מסעדות נוספות של המסעדן כריסטיאן קונסטנט tChristian Constan , יש עוד שתי מסעדות באותו הרחוב, עם המלצות טובות מאוד, בהן לא סעדתי וראוי שאשלים החסר בעתיד. הנה פרטי מסעדות אלה:

Le Fables de la Fontain, 131 Rue St Dominique. גורמה. פתוח בכל יום http://www.lesfablesdelafontaine.net/en/

La Fontaine de Mars , 129 Rue St Dominique .ביסטרו. הזוג אובמה סעד כאן פתוחה כל יום. http://www.fontainedemars.com/

Benoit , מסעדת בנואה. מסעדה בבעלות אלן דוקאס השף המפורסם,. אזור המארה. ביסטרו בעל כוכב מישלין אחד .עם וותק של מעל 100 שנה. יש לו סניף במנהטן . א. צהריים במחיר כ 40 יורו לתפריט קבוע (מנה ראשונה, עיקרית וקינוח). בק' יין הזול ביותר מחירו 60 יורו. מחיר ארוחת ערב 100 יורו ומעלה לאדם. מקום חוויתי, בגלל ההקפדה על הפרטים והמקצועיות. להערכתי על כך קיבלו את כוכב המישלין ולא על רמת האוכל שהייתה לא רעה ,אבל לא מיוחדת. אפשר והדבר היה מקרי. במסעדה כמו L'AGRUME האוכל היה טוב בהרבה ולה אין כוכב מישלין. כי אין בה את הברק ,העושר וההקפדה על פרטים של בנואה. 20 Rue Saint-Martin. מטרו : Chatelet או Hotel de Ville. http://www.benoit-paris.com/en

Le Relais de L'entrecôte לה רילה דה אנטריקוט. מסעדת סטייקים באזור שדרות סן ג'רמיין. מקום טעים ונחמד. יש לו תפריט של מנה ראשונה אחת סלט קיסרי ומנה עיקרית אחת סטייק אנטריקוט מצוין (עם רוטב) וצ'יפס. אין אפשרות בחירה. מנות אלה קבועות ולא משתנות. מי שבא לכאן יודע בדיוק מה הוא מקבל. לקינוח מספר אופציות. קינוחים של פעם-כמו פחזניות ממולאות קרם, עם רוטב שוקולד מעל. לאחר המנה הראשונה, תחילה מקבלים חצי מנה של סטייק וצ'יפס ואחרי שמסיימים, מקבלים את החצי השני, מבלי לבקש. המקום גדול יחסית ומפוצץ במקומיים ובתיירים. נהנינו כאן ונחזור. מחיר מאוד סביר. כתובת: 20, rue Saint-Benoît . מטרו: Saint-Germain-dès-Pres (line 4), או Mabillon (line 10) .

La Table d'Eugèneמטבח פיוז'ן צרפתי. מנות מתוחכמות ומעוצבות. ביסטרו שכונתי מעולה .סגור ימים א-ב. פתוח 1430-1200,2230-1900.כתובת: 18 rue Eugene Sue . מטרו: Marcadet-Poissonniers (4, 12). Tele: 01 42 55 61 64 . latableeugene@orange.fr

Pottokaפוטוקה . ביסטרו קטן יחסית וצנוע במראהו, עם ארוחות גורמה מצוינות ובמחיר סביר . המסעדה היא בדגש על המטבח הבאסקי , בניצוחו של השף Sébastien Gravé. אכלנו כאן ב 2019 ונהנינו. למסעדות המלצות וחוות דעת חיוביות לרוב, אך יש גם מאוכזבים. נמצא ברובע השביעי, בכתובת rue de l'exposition, Paris 4 . https://pottoka.fr/ .

Bistroy Les Papilles לה פאפייה- rue Gay Lussac30ברובע הלטיני. מטרו: לוקסמבורג. פתוח כל יום. הגעתי אליו בעקבות מאמר מהניו יורק טיימס. סגורה בימים א-ב. אין אפשרות בחירה. כולם מקבלים את אותן מנות. התפריט משתנה מדי יום. ארוחת ערב של 4 מנות במחיר סביר. כאמור כל המנות מוכתבות, ללא בחירה- אף שיש שבחים רבים לאיכות האוכל במסעדה זו, לא התרשמנו ממנה במיוחד. האוכל היה טעים ,אבל לא יוצא דופן בטעמיו. כשביקרנו במקום למנה ראשונה הוגש מרק כרובית מצוין ,עם תוספות. למנה עיקרית –נתח בשר צלי מבושל ביין בבישול ארוך עם קוסקוס ותרמילי אפונה ירוקה (טעים אבל אבל לא מיוחד). אח"כ הוגשה חתיכת גבינת רוקפור עם שזיף מבושל בסוכר ושילוב הטעמים היה טוב ולקינוח פנקוטה בטעם שוקולד עם פרורי עוגיות קינמון מעל (שגרתי). המקום הוא גם חנות יינות וניתן לקנות בו יינות (כולל לארוחה במחיר החנות ובתוספת 7 יורו מחיר חליצה) , קונפי אווז בצנצנות וכן קופסאות פח דקורטיביות יפות עם עוגיות או סוכריות. יש הטוענים שהאוכל בלה פאפייה הוא לרוב באיכות של כוכבי מישלן. לא התרשמנו כך. ארוחה טובה, אבל לא מלהיבה, במחיר נוח. http://www.lespapillesparis.fr/. 33-1-4325-2079++ les papilles@hotmail.fr .

et Louise Rober רובר א לואיז - מסעדת סטייקים ברובע המארה. לא התלהבנו. יש סועדים האוהבים במיוחד מקום זה. מחיר סביר. פתוח גם לארוחת צהריים. 64 rue vieille du temple .

-  l' Ardoise ביסטרו צרפתי מסורתי וותיק. בקרבת גני טולרי, כיכר ונדום ורח' ריבולי. 28 rue du Mont-Thabor. מטרו: Tuileries. אוכל טוב במחירים סבירים, גם בערב. שומר על רמה אחידה. היינו כאן מספר פעמים. פתוח 7 ימים בשבוע. בשבת רק לארוחת ערב. שעות 1500-1200, 2300-1830. http://www.lardoise-paris.com/index.php/fr/

מסעדות במחיר סביר, עם המלצות טובות , בהן לא ביקרנו עדיין

Pramil פראמיל. ברובע השלישי. יש להזמין זמן רב מראש .כשניסיתי להזמין שבוע מראש, לא היה מקום. השף אלאן פרמיל נוהג לצאת אל השולחנות ולוודא שהסועדים נהנו. rue de Vertbois 9. מטרו: Arts et Métiers או Temple . פתוח: שלישי-שבת צהריים וערב, ראשון בערב בלבד. 

Itineraires אייטינרריז .ביסטרו צרפתי, בעל כוכב מישלין אחד ומקום לכ 60 איש. הומלץ במאמר בניו יורק טיימס וגם ע"י גולשי טריפ אדוויזורמחירים סבירים. יש להזמין מקום שבועות מראש לארוחת ערב. לארוחת צהריים קל יותר להזמין. יש ארוחות תפריט קבוע menu. פתוח ימים לארוחת צהריים 7 ימים בשבוע. לארוחת ערב פתוח בימים שישי-שבת .בשבת משעה 2000 יש מחיר מוזל מיוחד. www.restaurant-itineraires.com 5 rue de Pontoise, tel 33-1-4633-6011 . מטרו: Jussieu , Cité Maubert-Mutualite .פתוח ימים ג-ש לצהריים וערב, למעט בשבת ארוחת ערב בלבד. ימים ראשון-שני-סגור. ארוחות ערב ב 2330-2000,ארוחות צהריים 1430-1200.

Gaigne Le לה גנייהביסטרו ליד מרכז פומפידו במארה. מקום מקסים. מציעים ארוחת טעימות ,עם או בלי יין. מחירים סבירים. יש להזמין מראש (רצוי מספר שבועות מראש). הומלץ במאמר בניו יורק טיימס. לא אכלנו כאן עדיין. https://www.restaurantlegaigne.fr/ legaigne@restaurantlegaigne.fr כתובת: 12 Rue Pecquay. מטרו: Rambuteau.

L'Epigramme לה אפיגראם. נמצאת באזור התיירותי ביותר ברובע הלטיני. מטרו: Odeon . כתובת: 9 Rue de l'Éperon . סגור ביום א. ארוחה טובה במחיר הוגן.

1000 & 1 Signes. כתובת: 42 rue Rodier . מטרו: Anvers (Ligne 2).. פתוח ג-שבת לארוחת צהריים בלבד. ביום א פתוח לבראנץ' בלבד 1600-1200.

Jean L'Ami לאמי ז'אן . מסעדת שף באסקי טמפרמנטי, בגדה השמאלית. חביבה על איש הקולנוע פרנסיס פורד קופולה ורבים אחרים. כתובת: Rue Malar 27 . מטרו: La Tour Maubourg וכן INVALIDES. מחירי ערב וצהריים כנראה זהים. מבחינת איכות האוכל, ברמה של מסעדות מישלין. יש תפריט קבוע וגם ארוחת טעימות. פתוח שני-שישי 1430-1200 לא. צהריים ו 2400-1900 לא. ערב. סגור בימים ש-א. http://lamijean.fr/en/

בתי קפה

Angelina's Paris אנג'לינ'ס . 226 Rue de Rivoli. Métro: Tuileries (line 1), Concorde (line 1, 8, 12). . זהו בית קפה,ברובע הרביעי, שבד"כ משתרך בו תור גדול של ממתינים להיכנס אליו. השהיה במקום זה היא חובה. מומלץ להזמין קנקן שוקו חם. כזה עשיר ,סמיך ומתוק עוד לא פגשתם. יש לשתות אותו עם מים ובד"כ הוא מוגש עם כוס מים. קנקן שוקו אחד יספיק לשניים. יש כאן גם עוגת ערמונים מומלצת הקרויה מון בלאן Mont Blancs.

6, place Saint-Germain-des-Prés. Les Deux Magots בית קפה מהמפורסמים והותיקים. שוקו חם סמיך מעולה כאן.

Fauchon Le Café פושון לה קפה. 26 Place de la Madeleine. ליד כנסיית מדליין. http://www.fauchon.com מחירים גבוהים יחסית.

Breizh Café ברייז קפה. 109 rue Vieille du Temple . מטרו קו 8: Filles du Calvaire .בית קפה ומסעדת גורמה.ידוע בקרפים שלו. סגור בימים שני ושלישי. באזור המארה . http://breizhcafe.com/en/

Crêperie Josselin קרפרי ג'וסלין. 67 rue du Montparnasse . תחנת מטרו הקרובה ביותר Montparnasse-Bienvenüe (4, 6, 12, 13) קווים 13,12,6,4 או בקו 6 Edgar Quinet .אזור מונפארנס. אומנות הכנת הקרפים. פתוח בימים רביעי-ראשון בשעות 2330-1100. סגור בימים שני-שלישי.

Ty Breiz טי בריז. 52 boulevard de Vaugirard . תחנת מטרו הקרובה ביותר, קווים 12,6 היא Pasteur. עוד בית קפה מסעדה המתמחה בקרפים באזור מונפארנס. פתוח בימים שלישי-שבת בשעות 2300-1100. סגור בימים ראשון-שני.

Jacques Genin- 133, rue de Turenne. בית קפה, פטיסרי של השוקלוטייר הידוע Jacques Genin . באזור המארה, ברובע השלישי. נפלא . פתוח בימים שלישי-שישי 1900-1100. שבת 2000-1100.

תם ולא נשלם.

מידע נוסף למטייל בפריס

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל בפאריס, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • פאריס - החיים הטובים "Paris "La Dolce Vita

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031646

  • פריס - פטיסרי, שוקולד ומתוקים Patisseries , Bakeries and Chocolate Shops in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031678

  • פריס - קניות Shopping in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031676

  • פריס - שוקי פשפשים, שווקים Paris best Flea Markets

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031677

  • פריס – מיטב המוזיאונים לאמנות Paris Best Art Museums

https://www.lametayel.co.il/he/node/1093164/edit