הערות מקדימות

ביקור בפטרה היא חוויה נעימה ומרגשת. בעיקר לנו הישראלים, המכירים את מיתוס הסלע האדום.

יש אזהרת מסע לירדן ולפטרה מטעם הרשות ללחימה בטרור בישראל. עם זאת, עשרות אלפי ישראלים מבקרים בפטרה מדי שנה.  הסכם השלום עם ירדן נחתם בשנת 1994 . מסביבות שנת 2005 לערך ישראלים  מבקרים כאן .

 טיול בפטרה מצריך יום שלם שיוקדש לה. ניתן לטייל בה כחלק מטיול מקיף יותר בירדן, או כגיחה של יום מעקבה, או כיום וחצי מאילת .

 אם מגיעים אליה מעקבה, ניתן ללון בעקבה ולצאת ממנה מוקדם בבוקר אל פטרה ולחזור אל עקבה בסוף היום.

יש להבחין בין פטרה ההיסטורית שהיא יעד הטיול, לבין העיירה וואדי מוסא Wadi Musa הסמוכה. תשתית התיירות של מלונות, מסעדות, חנויות וכו' נמצאת בוואדי מוסא. יש מטיילים רבים המכנים בטעות את העיירה וואדי מוסא בשם פטרה, או מתייחסים אליה כאל פטרה.

 אם מגיעים מאילת, יש להביא בחשבון הליך ארוך יחסית של  מעבר הגבול היבשתי בצד הישראלי והירדני , היכול להימשך אף שעתיים.

למגיעים מאילת מומלץ ללון שני לילות בפטרה ואז לטייל בה יום שלם בניחותא. לא כדאי למהר ולקצר לוח זמנים, כשמדובר בפטרה. כדי לחוות עדיף לא למהר. רוב המטיילים מקדישים לפטרה יום טיול מלא  ולדעתי זה מספיק. משמע ב 0800 בבוקר תחילת מסלול ההליכה מהעיירה וואדי מוסא אל פטרה ההיסטורית. סיום בשעות אחר הצהריים 1600/1500.

 לא מומלץ להתפתות לטיול היוצא מאילת בבוקר וחוזר אליה בערב (יש כאלה). המשמעות שלו הגעה לפטרה בסביבות השעה 1200 בצהריים. וביקור של שעות בודדות בפטרה . לטעמי, זה אינו מספיק.

טיילתי בירדן בראשית מאי 2022 . מזג האויר היה סביר ולא חם מדי. עם זאת יש להביא בחשבון שמזג האויר עלול להכביד על טיול בחודשי הקיץ כאן. מסיבה זו, עדיף גם להתחיל מסלול ההליכה בסביבות  0800 בבוקר, או קודם. אלא אם כן מזג האויר הצפוי ביום הטיול הוא נוח ולא חם מדי.

כדאי שגורם תיירות בישראל או בירדן יטפל בסידורי הכניסה לירדן, התניידות ועמידה בנוהלי הביקור של ירדן. הירדנים מחייבים למשל שמטיילים בקבוצה של ארבעה איש ויותר, ילווה אותם מדריך ושוטר ירדני.

ניתן להיכנס עם רכב ישראלי לירדן ובתנאי שבעל הרכב הרשום נמצא בו (לא רכב שכור). זה יחייב החלפת לוחית זיהוי הרכב והוצאת רישיון רכב בערבית ורישיון נהיגה בינ"ל וביטוח רכב מיוחד לנסיעה. תשתית הדרכים בירדן לא משופרת ויש סיכון מסוים בנסיעה ברכב עצמי.

מידע שימושי חשוב וחיוני למטייל בירדן, ראו בבלוג זה בקישור הבא (מידע היכול לסייע בהכנות ובהיערכות לטיול במדינה זו) :

https://www.lametayel.co.il/posts/2gj9el

למבקשים לטייל בירדן ביעדים נוספים (מומלץ), ראו הצעה לטיול ארבעה ימים בבלוג זה, בקישור הבא:    https://www.lametayel.co.il/posts/qv9dyo

 פטרה והנבטים

פטרה הייתה יישוב קבע ובירה של הממלכה הנבטית כבר במאה הרביעית לפני הספירה. היה בה רצף התיישבותי נבטי לפחות מאז.

מקורם של הנבטים היה בחצי האי ערב. הם עסקו בהעברת סחורות דרך המדבר אל יוון העתיקה, אל מצריים ואל רומא. סחרו בעיקר במור ולבונה (מתימן ואתיופיה), ווכן בסוגי בשמים אחרים, תבלינים, מלח, בדים יקרים, ואף אספלט (ששימש לחניטה ,לאטימת כלי שייט ולתרופות). נראה שהאספלט הופץ בעיקר למצריים. מוצרי המותרות בהם סחרו הנבטים, בעיקר הבשמים, הובלו למצריים לעיבוד סופי ואריזה ומשם לאירופה.  

הנבטים התגוררו בישובי קבע באזור חצי האי ערב, עבר הירדן וישראל. בהם הוקמו מבנים לצורכיהם. עפ"י ההערכות, הנבטים היו קיימים עוד לפני התקופה הפרסית, כלומר לפני המאה השישית לספירה .   פטרה היתה צומת דרכים חשובה בנתיב הסחר הנבטי.

  יש סברה שהנבטים גם ייצרו בשמים בפטרה (שמנים מבוסמים ששווקו בכדי חרס-שרידיהם נמצאו בפטרה), בסוף המאה הראשונה לספירה. פעילות זו הביאה לשגשוג כלכלי ,שהתבטא בהרחבה ממשית של הבנייה בפטרה. הבנייה בפטרה נעשתה, בין היתר, בהשפעות רומיות.

 הנבטים קיימו פולחנים לאלילים שהמפורסמים שבהם היו  דושרא Dushara- אל היום והשמש, קאום - אל הלילה והירח, אל ההגנה והמלחמה, עוזה - אלת הכוח, האדמה והתבואה, מלכת השמיים . במהלך יום זה נבקר במקדש המיוחס לדושרא.

 בשנת 106 השתלטו הרומאים  על פטרה. ההשפעה ההלניסטית והרומית ניכרת בשרידי המבנים בפטרה. 

 פטרה סבלה מרעידות אדמה חוזרות ונשנות. יש עדויות על רעידות אדמה במאה הראשונה לפנה"ס ובמאה השנייה לפנה"ס. אלה גרמו להרס מבנים בפטרה ולנטישתם. בשנת 363 לספירה, הייתה רעידת אדמה גדולה, שזרעה הרס ממשי למבנים נוספים בפטרה.

בראשית התקופה הביזנטית (324–638) הנבטים שהיו עובדי האלילים, קיבלו על עצמם את הנצרות  והפכו להיות נוצרים ביזנטיים.  עם הכיבוש הערבי הם התאסלמו ונטמעו בחברה הערבית.

 בשנת 1812 גילה חוקר ונוסע שוויצרי בשם יוהאן בורקהרדט Johann Burckhard את פטרה ,לאחר שהתחפש לבדואי. דבר קיומה נודע למערב בזכותו.  מאז נוסף כינוי לפטרה-"העיר האבודה" The "Lost City" .

 חפירות ארכיאולוגיות החלו בפטרה רק בשנת 1929 והן נמשכות מדי פעם מאז ועד עתה. יש עוד מה לחפור ולגלות בפטרה. פטרה מפורסמת  כעיר נבטית קדומה בה ארמונות קבורה החצובים באבן החול האדומה של הרי אדום.

פטרה נמצאת בגובה כ 885 מ', בקרבת העיירה וואדי מוסא (ע"ש משה רבנו) , כ 240 ק"מ דרומית מעמאן וכ 100 ק"מ צפונית מעקבה. פטרה הוכרה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ב 1985.

  למה פטרה ? מה רואים בפטרה ?

 שרידים של בירת ממלכה נבטית קדומה שהתקיימה כאן מאות שנים. אלה כוללים מבנים מונומנטליים של אתרי קבורה מלכותיים מרהיבים, שהמרשים שבהם נקרא "בית האוצר",או "אוצר פרעה",או "חזנה". בנוסף עשרות מערות קבורה המפוזרות על פני פטרה ההיסטורית. בפטרה יש מבנה תיאטרון חצוב בסלע שנבנה בהשראה רומית ככל הנראה. וכן בפטרה מבנה המונומנטלי הגדול ביותר בעיר הנקרא (בטעות של חוקרת) Great Temple ,ששימש לצורכי ממשל ואפשר שהיה בו גם ארמון. בפטרה מצויים מספר מקדשים לאלים נבטיים ואולי גם אחרים, ,רחוב ראשי של העיר העתיקה ובו עמודים , שרידי פסלים,אמות מים ועוד ועוד.

 אבל יותר מכך, בפטרה רואים עושר של מראות ונופי טבע שהוא ייחודי בעולם ובתא שטח קטן יחסית. פטרה נמצאת בלב שטח הררי מרהיב ביופיו, בו ניתן גם לצפות ממרחק. ההרים בנויים מאבן חול אדומה, שהטבע יצר בה צורות שונות ומגוונות ,שהרואה אותן, מתבונן בהשתאות.  מבקרים במערות קבורה צבעוניות שקירותיהן כוללים מגוון צורות וצבעים, שהטבע יצר, כמו  בציור מודרני. כתמים ורצועות של צבע בגוונים שונים, ובצורות מיוחדות.

 וברקע זוכרים גם את מיתוס הסלע האדום. פטרה כמושא של לראות את האסור . מקום שהרפתקנים הסתננו אליו בשנות החמישים של המאה הקודמת וחלקם לא חזר. רצו לראות את "הסלע האדום" – פטרה ההיסטורית והרי פטרה שהגוון שלהם אדום. מידע על ההסתננות לפטרה בקישור הבא: https://www.202.org.il/Pages/moreshet/petra/petra_main.php

 כל אלה יחד יוצרים חווית ביקור יוצאת דופן ובלתי נשכחת במקום קסום זה.

 בשנת 2007,פטרה נבחרה כאחד משבעת פלאי עולם. בחירה ראויה, לטעמי.

 מסלול הטיול בפטרה

 הביקור בפטרה נעשה בהליכה רגלית נוחה. מסלול הליכה זה יוצא מהעיירה וואדי מוסא , ממרכז המבקרים של פטרה   Petra Visitor Center , אשר לידו ממוקם גם מוזיאון פטרה Petra Museum .מומלץ לבקר במוזיאון זה בחזרה, בתום  מסלול ההליכה. מומלץ לבצע ההליכה לפטרה עם מדריך, לקבלת הסברים.

 מסלול ההליכה הוא מעגלי ובאורך של כ 12 ק"מ הלוך חזור .  מסלול ההליכה כולל גם טיפוס והליכה בשולי הרים ,במקביל וממזרח לרחוב הראשי של פטרה ההיסטורית. בהחלט סביר גם לבני 70 פלוס בריאים. בדרך חזרה ניתן לקצר טווח ההליכה ע"י נסיעה ברכב חשמלי . יש פתרונות למתקשים ומוגבלים בהליכה-ראו בהמשך בסוף רשימה זו.

 תחילה הולכים בדרך רחבה מסומנת בשטח פתוח ומישורי,  כשמשמאל יש נתיב למי שמעדיף להתנייד בעזרת גמל, סוס, או חמור (אסורה כניסת בעלי החיים לקניון הסיק המרהיב). מסביב מראות מדבר של הרים, צמחיה מדברית ומדי פעם רואים גמלים וסוסים בשרות מטיילים.

 לאחר מכן נכנסים לקניון הסיק. זהו קניון צר ומפותל, בין קירות אבן החול האדומה, בגובה של 70 מ' ויותר  של ההרים הסובבים . זהו קניון טבעי באורך של כ 1.2 ק"מ .  רוחב נתיב ההליכה בו הוא 3-2 מט' בד"כ . הגוונים של קירות הסלע אדומים. חלקם מואר בשמש וחלקם מוצל.  מראות מיוחדים ויפהפיים.   . תוך הליכה בקניון הסיק ניתן להבחין  בשרידים של תבליטים שונים בסלע, חלק מפסל אדם ולידו רגלי גמל  וכן שרידים של תעלות מים.  ההליכה בקניון הסיק היא קסומה. המראות  מפעימים. חשים בהתרוממות רוח ובחוויה יוצאת דופן.

קניון הסיק, פטרה. Siq canyon , Petra ,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami
קניון הסיק,פטרה ,Siq Canyon,Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami
Siq Canyon,Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

אסורה כניסה של בעלי חיים לקניון הסיק, אם כי ראיתי כרכרה רתומה על סוס (אחת) הנוסעת שם. מאידך, מותרת נסיעה של רכבים חשמליים (נקראים קלאב-קאר Club-Car  ).

 המיתוס של פטרה בקרב אלה שניסו להגיע אליה ושחלקם לא חזר, צץ ועולה. גם מילות השיר "הסלע האדום" , שהנציח מיתוס זה מתנגן במחשבה. באותן שנים נאסר להשמיע בישראל את השיר הזה, שמא יעודד ישראלים להסתנן אל פטרה.  

בסוף קניון הסיק נגלה לפתע המבנה היפה ביותר בפטרה. אתר קבורה מלכותי גדול בגובה של כ 33 מ' ורוחב כ 25 מ' , הקרוי "בית האוצר" ,או "אוצר פרעה" , או  "אל חזנה". החזנה נחשב לקבר מפואר ומרשים של מלך הנבטים חרתת הרביעי בתקופה 9 לפנה"ס ועד 40 לספירה . הקברים באתר זה נחצבו בסלע בעומק 6 מ' ונמצאו בהם עצמות 11 איש, כולל כלי מנחה ומזבח.

 החזנה נמצא במרחב פתוח יחסית והיציאה מהנקיק אליו היא דרמטית.  מבנה אתר הקבורה מעוטר בעמודים ובפסלים. למרגלות האתר, וברחבה שלפניו, חונים גמלים ורוכביהם. אלה מוסיפים חן אוריינטלי מדברי למקום.

אוצר פרעה הקרוי החזנה,פטרה.Photo: Amikam Shuv-Ami .Treasury , Petra, Jorda

 לאחר עצירה באתר החזנה , מומלץ לעלות בטיפוס מצד ימין על דרך הליכה בשיפולי ההר, המקבילה לדרך ההליכה ברחוב הראשי של פטרה. נתיב הליכה זה מעניק גישה למספר אתרים מעניינים בשיפולי ההר, בהן מערות קבורה צבעוניות.  הוא גבוה ומעניק מבט-על על חלק מאתרי פטרה, לרבות מבנה התיאטרון, וכן מביטים על מקומות קבורה הנמצאים משני צידי הכביש הראשי של פטרה, לרבות בשיפולי ההר, מייד לאחר החזנה ולכיוון צפ' מע', הקרויים שדרת מערות הקבורה Street of Facades. מדובר בכ 40 קברים , חלקם במבנים מעוטרים וחלקם במערות קטנות.

קטע משדרת מערות הקבורה בפטרה . Street of Facades,Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 בנתיב הגבוה בו מומלץ ללכת, נכנסים למערות קבורה בהן אבן חול צבעונית ,היוצרת מראות שונים ומגוונים ,שלא ראינו כמותם במקומות אחרים. כך אנו עוברים מאתר לאתר, בהשתאות. ומצלמים בחיוך. גם מערות אלה הם חלק ממה משדרת מערות הקבורה.

מערת קבורה צבעונית, פטרה,ירדן. High tomb cave carved out of the rock. Photo: Amikam Shuv-Ami
Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami
High tombs carved out of the rocks.Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

לפתע יגלה משמאלכם מבנה התיאטרון של פטרה. זה הוקם ע"י הנבטים במאה הראשונה לפנה"ס ,בהשראה רומית. התיאטרון חצוב כולו בסלע והוא כולל 44 שורות. משיקולי זמן ומרחב, ביחס לאתר זה, ניתן להסתפק בתצפית מעל.

Petra Theater,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 בהמשך מגיעים לאתר מרשים ובולט במרחב, החצוב באבן והכולל תבליטים ומקומות קבורה מלכותיים. האתר קרוי "הקברים המלכותיים" The Royal Tombs . האתר כולל ארבעה קברים . ניתן להשקיף עליו משביל ההליכה ולא להיכנס אליו. אולם גם ניתן לטפס אליו במדרגות ואף להיכנס פנימה .

המקדשים המלכותיים ,פטרה. Royal Tombs , Petra , Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 נקודת עצירה נוספת היא כנסיית פטרה Petra Church אליה מגיעים מ"הקברים המלכותיים". כנסייה ביזנטנית מהמאה החמישית/שישית בה רצפת פסיפס מרשימה.

 ממשיכים בהליכה עד שפוגשים את הרחוב הראשי של פטרה. בנקודה זו נמצא מתחם גדול ומרשים הנקרא המקדש הגדול Great Temple .מבנה זה אינו מקדש ולא שימש לפולחן.שמו ניתן לו בעבר ע"י חוקרת שסברה שהיה כאן מקדש. על פי הסברה הרווחת היום מתחם גדול זה שימש לצורכי שלטון ומינהל,לרבות אולם קבלת פנים,גן ,תעלות מים ומזרקה. אפשר שהיה בו גם ארמון.

הקמת המתחם והשלמתו הייתה כנראה במאה הראשונה לספירה. הוא הגדול במרכז פטרה. זהו מתחם ששטחו כ 7500 מ"ר והוא כולל שלושה מפלסים, אליהם עולים במדרגות מהרחוב הראשי. במתחם גם תיאטרון קטן.

המקדש הגדול,מתחם שלטוני-מינהלי גדול במרכז פטרה (לא מקדש).Great Temple,Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 ממשיכים ללכת ברחוב הראשי עוד כ 200 מ' לערך ומגיעים למבנה פחות מרשים - מקדש דושרא  Dushara , הקרוי גם קאסר אל-בינת (קרוי גם Qasr el Bint  ). דושרא ,האל הראשי באמונה הנבטית, אל היום והשמש. מקדש דושרא הוא אחד משלושה מקדשים הנמצאים בקרבת מקום. ממול ל"מקדש הגדול", מהעבר הנגדי של הרחוב הראשי נמצא מקדש האריות המכונפים.מקדש זה הוקדש לאלה הנבטחת אל-עוזה,ויתכן ששימש לפולחן האלה המצרית איזיס,שאולי זוהתה כאל-עוזה. בין ה"מקדש הגדול" למקדש דושרא ,קרוב למקדש הגדול ובאותו צד נמצא מקדש נוסף הנקרא המקדש הקטן.

מקדש דושרא,פטרה,ירדן. Dushara Temple, Petra,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 הולכים עוד מעט ברחוב הראשי ומגיעים בשעת צהריים  אל מסעדה הנקראת בסין The Basin.  מקום מעולה להתרעננות, שירותים וארוחת צהרים.  מחיר ארוחת הצהריים בופה כ 12 דינר לאדם ,לא כולל שתייה- עדכני מאי 2022.

 מכאן, שתי אפשרויות:

 הליכה ברחוב הראשי של פטרה דרומה, בדרך חזרה לוואדי מוסא. או, הליכה לתצפית מרהיבה על אתר הקרוי "המנזר"  בו מבנה גדול ומרשים ונוף מרהיב. ההגעה לתצפית זו מצריכה זמן וטיפוס ב 800 מדרגות ובחזרה ירידה באותן המדרגות.  

 בדרך חזרה, הולכים כאמור דרומה ברחוב הראשי. את מה שראינו קודם במבט מעל רואים מגובה הקרקע. עוברים את שדרת מערות הקבורה ומגיעים לחזנה.  בחזנה מומלץ לעצור שוב ולהתרשם מהמקום ומההתרחשות האנושית סביבו.

קטע מהרחוב הראשי בפטרה. Petra main Street. Photo: Amikam Shuv-Ami

 מכאן ניתן לחזור ברכב חשמלי  הקרוי קלאב קאר Club-car  אל וואדי מוסא, נקודת התחלת מסלול ההליכה. רכב זה לוקח 6-5 אנשים ומסיע חזרה דרך קניון הנקיק הסיק. הנסיעה נמשכה כ 20 דקות לערך וחוסכת קטע הליכה של 4-3 ק"מ (מחיר הנסיעה לאדם 15 דינר לכיוון אחד- מאי 2022). לחילופין, הולכים ברגל דרך הסיק את נקודת התחלת מסלול ההליכה.

 מכאן חשוב לבקר במוזיאון פטרה, הנמצא בעיירה וואדי מוסא (אין להחמיץ)  סמוך למקום בו מתחיל מסלול ההליכה לפטרה. המוזיאון נפתח בשנת 2019 (הוקם בסיוע יפן) והוא כולל כ 280 מוצגים ארכיאולוגיים מעניינים מהתקופה הנבטית, ההלניסטית והרומית. הביקור במוזיאון נמשך 40-30 דקות.

 לאחר הביקור מומלץ מאוד לנסוע לשתי נקודות תצפית מחוץ לעיירה וואדי מוסא, על אזור פטרה ההיסטורית, וליתר דיוק, הרי פטרה . המראה מנקודות התצפית האלה הוא מרהיב ומהיפים שיש.   זהו מראה של נוף הררי, מדברי, כאילו לקוח מכוכב אחר.  השעה היא בסביבות 1700/1630 ,הראות טובה.  זהו מראה בלתי נשכח של הרי פטרה- בצבעים של חום, כתום ואפור- כפי שהם נשקפים מרחק של קילומטרים.   ניתן להבחין מכאן בקטע קטן מנתיב ההליכה אל קניון הסיק וכן בקניון הסיק עצמו, בשתי נקודות שלו.  העצירה כאן היא חגיגה לחובבי צילום.

מבט מרחוק על הרי פטרה. מימין קטע משביל ההליכה לפטרה ובמרכז הסיק. Petra Mountains,Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami
Petra Mountains, Jordan. Photo: Amikam Shuv-Ami

 להבנתי, מקומות תצפית אלה נמצאים על כביש 35 הקרוי כביש המלכים Kings Highway ,כ 10 ק"מ דרומית לוואדי מוסא וכ 1.5 ק"מ דרומית לכפר  Rajif   . רואים את הנוף המדהים מימין ועוצרים לתצפית היכן שניתן. במפת גוגל יש ציון מקום הנקרא Petra View Shop מדרום לכפר Rajif . מקומות התצפית הם כנראה באזור זה.

 הערות לסיום

 מתקשים בהליכה, יכולים לבקר בפטרה ולהגיע עד לאזור החזנה ( "אוצר פרעה") ברכב חשמלי קלאב-קאר. מהחזנה אל מקדש דושרא וחזרה ניתן להתנייד על גבי סוס או גמל, או אפילו כרכרה רתומה לסוס.

 מומלץ לבקר כאן בעיקר בעונות המעבר בהן מזג האויר נוח יחסית- אביב סתיו - ולא בחודשי הקיץ החמים (יוני-אוג').

 ניתן לצפות על החזנה מלמעלה. זה מחייב טיפוס על ההר (לצעירים). ניתן לשכור במקום ירדני, שיוביל אתכם למקום התצפית.

 בשעות הערב, יש תאורה על החזנה . אומרים שהמראה יפה.

 לאורך מסלול ההליכה מהחזנה אל מקדש דושרא נמצאים דוכני מזכרות רבים המציעים בין היתר פריטים מעניינים מברונזה וסוגי חומר אחרים.

 להלן מפה של אתרי פטרה הלקוחה מאתר ויקימדיה.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_Petra.jpg

מידע נוסף על טיול בפטרה ראו בקישורים הבאים:

https://www.lonelyplanet.com/articles/essential-petra-how-to-make-the-most-of-a-one-day-visit

https://www.roughguides.com/jordan/petra/

https://www.tiyoolim.com/%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2-%D7%9C%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F/

 https://www.abrahamhostels.com/eilat/he/%D7%94%D7%A8%D7%99-%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A8%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9D-2/

 רשם: עמיקם שוב עמי

 מידע שימושי ומפורט על יעדי טיול נוספים בעולם נמצא בבלוג של עמיקם שוב-עמי

https://www.lametayel.co.il/blogs/253505