ביקרתי בבאקו ,שבמדינת אזרבייג'ן, בחודש אוקטובר 2019 , במשך שלושה ימים מלאים ושלושה לילות. זו מסגרת זמן מספיקה כדי למצות ביקור בעיר. מאמר זה מציע מידע מקיף והמלצות, העשויים לסייע לתכנון וביצוע טיול בבאקו. אין כאן התייחסות ליעדי ביקור מחוץ לעיר. דומני שראוי להקדיש לבאקו לפחות שלושה ימי טיול ורצוי אפילו ארבעה.

רקע כללי

אזרבייג'ן היא המדינה הגדולה מבין מדינות הקווקז. היא גובלת בחמש מדינות- ג'ורג'יה (גרוזיה),ארמניה, תורכיה, איראן ורוסיה.

באזרבייג'ן כ 8.5 מיליון נפש . מהם כ 90% הם אזרים להם תרבות ושפה הקרובים לאלה של תורכיה. יתר התושבים הם ממוצא תורכי, רוסי, טטרי, גרוזיני ועוד.

בין תורכיה לאזרבייג'ן יחסי קירבה וידידות מסורתיים. מאידך, לאזרבייג'ן יחסי עוינות וקונפליקט עם ארמניה, בעיקר על רקע טריטוריאלי. אזור חבל נגורנו-קרבאך Nagorno-Karabakh היה חלק מאזרבייג'ן , אולם ארמניה תבעה, בשם תושביו, עצמאות לחבל זה (בגיבוי רוסי) . ב 1993 פרצה מלחמה, בה כבשו הארמנים מידי אזרבייג'ן טריטוריה זו והאחרונה נאלצה לקלוט מאות אלפי פליטים. אזרבייג'ן האשימה את ארמניה בטבח במלחמה זו, בו נהרגו עשרות רבות של אזרים. עצמאות החבל לא זכתה להכרה בינלאומית וסכסוך זה עדיין לא נפתר. מאז 1994 ישנו מצב של הפסקת אש בין ארמניה לאזרבייג'ן ,ומדי פעם יש תקריות ופעילות עוינת באזור זה.

מבחינה דתית , אזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית שיעית .95% מהתושבים הם מוסלמים (הרוב שיעים), רוסים אורתודוקסים 2.5%, ארמנים אורתודוקסים 2.3%. עם זאת, אף שיש בה מסגדים לרוב, המדינה חילונית וליברלית באופייה מהבחינה הדתית. 70 שנות שלטון רוסי קומוניסטי במסגרת ברית המועצות , מאז ההפיכה הקומוניסטית ועד 1991 ,השפיעו על שימור החילוניות באזרבייג'ן.

המדינה נשלטת ומנוהלת ע"י משפחת אלייב Aliyev . השליט הנוכחי הוא בנו של המנהיג המייסד של אזרבייג'ן העצמאית. בשנת 2005 הוא העביר חוק המסיר כל הגבלת זמן על כהונת ראש המדינה. מעשית, אין אופוזיציה, בהיותה מנוטרלת.. בנוסף, יש הטוענים לשחיתות ולהפרות זכויות אדם במדינה.

שטח המדינה 86,600 קמ"ר (פי ארבע משטח מדינת ישראל) , כולל את שטח הטריטוריות של נחצי'וואן ונגורנו קרבאך Nagorno Karabakhהנתונות במחלוקת.

בראשית המאה ה 19 שטח אזרבייג'ן חולק בין רוסיה לפרס . שטח אזרבייג'ן הנוכחי סופח לרוסיה ודרום אזרבייג'ן סופח לפרס. ב 1918 הכריזה אזרבייג'ן על עצמאות, אולם ב 1920 הצבא האדום פלש לאזרבייג'ן, כבש אותה וסיפח אותה לרפובליקה הסובייטית. עם התמוטטות ברית המועצות, קיבלה אזרבייג'ן את עצמאותה ב 1991. חיידר אלייב Heydar Aliyev נעשה למנהיג המדינה.

בשנת 1991 תושביו הארמנים של מחוז נגורנו קרבאך Nagorno-Karabakh באזרבייג'ן , בו תושבים ארמנים ואזרים , הכריזו על עצמאות החבל והיפרדות מאזרבייג'ן. האחרונה התנגדה ולא איפשרה עצמאות לחבל. ב 1993 פלשה ארמניה, בגיבוי רוסי, לחבל נגורנו-קרבאך Nagorno-Karabakh , שהיה חלק מאזרבייג'ן וכבשה אותו. ארמניה תבעה עצמאות לחבל, בשם תושביו. אזרבייג'ן איבדה טריטוריה זו ונאלצה לקלוט מאות אלפי פליטים. אזרבייג'ן האשימה את ארמניה בטבח במלחמה זו, בו נהרגו עשרות רבות של אזרים. עצמאות החבל לא זכתה להכרה בינלאומית וסכסוך זה עדיין לא נפתר. מאז 1994 ישנו מצב של הפסקת אש בין ארמניה לאזרבייג'ן ,ומדי פעם יש תקריות ופעילות עוינת באזור זה.

אזור רגיש נוסף המושפע מיחסי אזרבייג'ן עם ארמניה היא המובלעת האזרית של נחצ'יוואן , הנמצאת על גבול טורקיה-ארמניה והמנותקת מיתר אזרבייג'ן. בגלל הסכסוך עם ארמניה . דרכי הגישה למובלעת זו עוברות דרך איראן.

לאחר העצמאות בשנת 1991, אזרבייג'ן אפשרה לחברות מערביות לפתח את שדות הנפט והגז המוזנחים והנרחבים, במדינה. משנת 2005 ואילך החלו ההכנסות מהנפט והגז לתרום תרומה מכרעת לכלכלת המדינה, הנשענת על משאבי טבע אלה . אלה הניעו תנופת פיתוח עניפה בבאקו ובמדינה. לצד זאת, פועל הממשל המקומי גם לפיתוח ועידוד התיירות והחקלאות במדינה.

בין תורכיה לאזרבייג'ן יחסי קירבה וידידות מסורתיים. מאידך, לאזרבייג'ן יחסי עוינות וקונפליקט עם ארמניה, בעיקר על רקע טריטוריאלי.

אזרבייג'ן מקיימת יחסים טובים עם מדינת ישראל. יש דיווחים על שיתוף פעולה צבאי בין שתי המדינות, דבר הגורר מתח ביחסי איראן -אזרבייג'ן. איראן חוששת שישראל תשתמש בשטח אזרבייג'ן לתקיפת יעדים באיראן. מאז שנת 2017 ניכרת תנועת תיירות ערה וגוברת של ישראלים למדינה האזרית.

מתי לבקר ?

בבאקו ואזרבייג'ן אפשר לבקר בכל ימות השנה. החודשים הטובים ביותר לביקור הם אפריל-יוני ואוקטובר. מזג האויר נוח ובד"כ לא גשום בחודשים אלה. ניתן לבקר גם בחודשי החורף, אולם יש להצטייד בביגוד חורפי מתאים . בחודשים דצמ'-פבר' הטמפרטורות ביום הן סביב 9-7 מעלות (בלילה 5 מעלות פחות) ואם נוסיף לכך את השפעת הרוחות שישנן בבאקו ,נרגיש קר יותר. בחודשי הקיץ יולי-אוג' הטמפ' ביום כ 31 מעלות ולח ולכך אנו רגילים בארצנו.

העיר באקו – רקע והתרשמות

באקו היא עיר הבירה של אזרבייג'ן. שוכנת על חוף מערב הים הכספי, שהינו הימה ,או האגם, הגדול בעולם. בבאקו מתגוררים כשני מיליון נפש.

המשטר באזרבייג'ן שם דגש בבנייה מחדש של עיר הבירה כעיר מודרנית , המעודדת תיירות אליה ובטיפוח אתרי תיירות מחוצה לה. הוא השקיע מיליארדי דולרים רבים ,מהכנסות הנפט והגז, בהקמה מחדש של עיר מתוכננת, שבמרכזה רחובות יפים ,בנייני מגורים ומשרדים יפים, פארקים רבים, מרכזי קניות, מבנים נוצצים ומיוחדים ובהקמת מוסדות תרבות ואומנות. זאת, תוך דגש על הגדול, המרהיב, על ה"הכי”. יש שיאמרו המגלומני. זאת גם, לעיתים, תוך פגיעה בזכויות הפרט. המשטר המקומי מחק את העבר הסובייטי ויצר במקומו משהו מערבי , המטפח את ההיסטוריה ,התרבות והמורשת האזרית.

ההכנסות מהנפט הביאו לתנופת השקעות ופיתוח בלתי רגילה בבאקו. הממשל במדינה הזמין אדריכלי על שתכננו ובנו עיר מודרנית ויפה, השוכנת לחוף ים. . כל זאת , בתוך שנים מעטות, בתוך עשר שנים. מאז שנת 2010 לערך ועד למועד כתיבת מאמר זה ב 2019 , תידלקו ההכנסות מהנפט הקמה של עיר יפה מחדש, תוך הריסת הישן והאפור. זהו הישג יוצא דופן ומרשים.

אקדים ואומר, כי ראוי ,מהנה ומומלץ לבקר בבאקו. העיר יפה. נעים להסתובב במרכז העיר. לשוטט ברחובות יפים, להתרשם מנוף עירוני יפה וחדש ומאנשים מקומיים נעימים ומסבירי פנים.

מעבר לכך, לזר המבקר בעיר יש תחושה גבוהה של ביטחון אישי ( על ניסיונות רמייה של חלק מנהגי המוניות-ראו התייחסות בהמשך).

מקור השם באקו לא ברור. יש סברה כי מקורו בביטוי פרסי "באח-קו", משמע "הר האלוהים". סברה אחרת גורסת , שמקור השם הוא בביטוי פרסי אחר "באד כובה", משמע "מוכה רוחות" ובהשאלה "עיר הרוחות". זאת משום הרוחות החזקות המנשבות בה.

אמיתי או מלאכותי בבאקו ?

המבקר במרכז באקו רואה עיר מודרנית, השמה דגש על בניינים גבוהים ובעיצוב מיוחד ומופלא. זו עיר מתוכננת, נקייה, מטופחת ויפה. בה פארקים רבים ויפים, מזרקות מים מיוחדות, רחובות נעימים לטיול, עיר עתיקה שעברה ועדיין עוברת שיפוץ , מספר מרכזי קניות, בתי מלון של הרשתות הגדולות בעולם, מסעדות, בתי קפה, אטרקציות תיירות וכן הלאה וכן הלאה. תייר המבקר כאן יכול לטעום מ"החיים הטובים" המוצעים כאן - אוכל טוב, שיטוט נעים ברחובות ובמרכזי קניות, פעילויות ספא, מוזיאונים נעימים, שווקים וכו'

מרשים. אבל, האומנם ?

אכן מרשים ומהנה. אבל, חדי עין יכולים להבחין גם במלאכותי. להבחין ב"כאילו". בנייני המגורים ובנייני המשרדים מזכירים את הבניינים של אירופה ,הקיימים עשרות ומאות בשנים. יש מכנה משותף לחיפוי האבן של בניינים אלה , חיפוי אבן שנעשה בסגנון אירופאי . האם רע להעתיק ? יש שיגידו לא ויש ישאלו היכן האוטנטי, האזרי ? יש שיגידו זה "נובו ריש" .

ודבר נוסף. בניינים לא מעטים בעיר נראים כבניינים פעילים ומתפקדים, שבנייתם הסתיימה מזה כבר. ולא היא. בניית המעטפת החיצונית שלהם הסתיימה, אולם בניית פנים הבניין לא הושלמה והוא נותר ריק ולא פעיל. דוגמא מובהקת לכך, הם שלושת מגדלי הלהבה Flame Towers , מסמליה העיקריים של העיר. רק בניין אחד מתוך השלושה הושלם ומאוכלס (מלון פיירמונט שוכן בו). שני הבניינים האחרים עדיין לא הושלמו. דוגמאות כאלה יש לרוב. קודם בונים ומשלימים את מעטפת הבניין (כך רואים בניין מושלם),אולם בפועל, הוא ריק , לא מתפקד ולא ממלא ייעודו. ראיתי לא מעטים כאלה.

יש כמובן בניינים רבים והם הרוב, שהושלמו ומתפקדים, אולם לא ניתן להתעלם מאלה שלא.

ועוד דוגמא - בבאקו יצר מי שיצר את מה שהם מכנים "וונציה הקטנה". ליד ומחוץ לעיר העתיקה, בקרבת מוזיאון השטיחים, ישנו מתחם הנושא שם זה. על שום תעלות מים מלאכותיות העוברות במתחם גן של מסעדות ובתי קפה. אין כאן שום דבר טבעי. הקישור של תעלות מים שרצפתם חרסינה, עם ונציה הוא כנראה גימיק שיווקי , העושה עוול לונציה. נכון, שזה יפה, נכון, שנעים להיות כאן, אבל לזכור שזה חיקוי מלאכותי.

על אף זאת, כאמור כדאי לבקר בבאקו. מדוע ?

בגלל:

  • המפגש עם תרבות ואורח חיים אחר . עם חברה מוסלמית שיעית, שהיא חילונית בעיקרה ולא פנטית.
  • מפגש עם עיר מודרנית שנבנתה (ועדיין נבנית) מחדש ,בתוך זמן קצר יחסית ,המזכירה במשהו את נסיכויות הנפט במפרץ הפרסי.
  • האפשרות לטעום בה מ"החיים הטובים", בעלות נמוכה יחסית. בילויים לרבות במועדוני לילה וברים, בתי מלון ברמה גבוהה, מסעדות טובות, מרכזי קניות, רחובות פארקים וטיילת בהם נעים לשוטט. העיר נקייה ומטופחת.
  • האפשרות לבקר באתרים מעניינים ומיוחדים. מרכז חיידר אלייב, העיר העתיקה, שוק Teze Bazar ושוק Yashil Bazar , המוזיאון הלאומי לאומנות , מוזיאון השטיחים ועוד.
  • התושבים המקומיים נעימים, אדיבים, סבלניים וחברותיים. הם חפצים בתיירים ונהנים מהם כלכלית. רמת החיים של מרבית התושבים נמוכה יחסית ולא ברור עד כמה הם נהנים מהכנסות הנפט והגז. התיירות מסייעת להם ישירות.
  • בין אזרבייג'ן וישראל יחסים טובים. לתיירות מישראל יש חלק נכבד בתיירות הנכנסת לבאקו.
  • לתייר הישראלי יחסית קל להגיע לבאקו והוא רצוי כאן. באקו קרובה גאוגרפית לישראל , מרחק כשלוש שעות טיסה בלבד. ויזה ניתן לקבל בשדה התעופה של באקו.

מה לראות בבאקו ? 

שישה דברים שאין להחמיץ בבאקו

מרכז התרבות ע"ש חיידר אלייב Heydar Aliyev Centre

כיכר המזרקות Fountains Square ורח' ניזאמי Nizami

שוק טזה Teze Market

מגדלי הלהבה Flame Towers , פארק היילנד Highland Park ( Dağüstü park )

העיר העתיקה Old City

לאכול עלי גפן ממולאים Dolma וקבב כבש Lula kebab

מקומות לביקור

מרכז חיידר אלייב Heydar Aliyev Centre

מרכז תרבות ע"ש מנהיגה הראשון של אזרבייג'ן העצמאית, שלאחר פירוק ברית המועצות . חיידר אלייב שלט במדינה במשך כעשר שנים משנת 1993 ועד למותו ב 2003. קודם לתפקידו זה, היה ראש הקג"ב הסובייטי באזרבייג'ן בשנים 1969-1944 . מ 1969 עד 1982 היה מנהיג רפובליקת אזרבייג'ן הסובייטית. ב 1993 נבחר כנשיא המדינה העצמאית, תפקיד בו כיהן עד שנת 2003, בה נפטר. את מקומו ירש בנו, אילהם אלייב.

מרכז התרבות כמו גם שדה התעופה הבינ"ל ואתרים נוספים בבאקו ,נושאים את שמו של חיידר אלייב . מבנה מרכז זה הפך לסמל המבטא ומסמל את אזרבייג'ן ובאקו החדשה והמתחדשת.

מבנה מרכז אלייב הוא גדול , מרהיב ומיוחד מאוד בעיצובו. אחד המיוחדים והמעניינים בעולם. המבנה תוכנן ע"י האדריכלית הבריטית ממוצא עיראקי, המוערכת ועטורת הפרסים, זהא חדיד Zaha Hadid . בעיצוב המבנה הושם דגש על קימורים וקווים מעוגלים , המאפיין לא מעט מבנים של זהא חדיד. קירותיו של המבנה, כמו נשפכים לכיכר ענקית שעוטפת אותו. הקווים המעוגלים שבו, שונים מהסביבה הסובייטית האפורה שהייתה שלטת בבאקו בתקופה הקומוניסטית.

במבט על,מהשמיים מטה, מבנה מרכז חיידר הוקם עפ"י צורת חתימת ידו של חיידר אלייב. המבקר כאן יכול לראות זאת בתצוגת וידאו המוצגת במרכז. רעיון מקורי ומבריק.

הקמת המבנה החלה בשנת 2007 והוא נחנך ב 2012. לצד ההישג והיופי האדריכלי היוצא דופן, נמתחה גם ביקורת על מבנה זה. הן משום עלותו הגבוהה – כ 250 מיליון דולר- והן משום שהקמתו לוותה בפינוי ברוטלי של אלפי אנשים, שהתגוררו בשטח עליו הוקם המבנה. יש שיגידו כי זהו מבנה מגלומני ,המבטא רצון של שליט יחיד לפאר את ארצו ומשפחתו, במחיר לא הגיוני ,תוך פגיעה ברווחת תושבי המדינה ופגיעה בזכויות פרט . ויש שיעריכו את ייעודו ואת עיצובו המרהיב והייחודי.

משנשאלה זהא חדיד על כך, שחלק מתושבי באקו נעקרו מבתיהם לצורך הקמת המבנה, היא השיבה כי אינה עוסקת בפוליטיקה וכי היא אינה אמנית בשרות של תעמולה ממשלתית. זהא חדיד היתה אישה יוצאת דופן, שעבודותיה יושמו במקומות שונים בעולם (לצד עבודות שתוכננו ולא מומשו מסיבות שונות, בד"כ בגלל העלות הנובעת בין היתר ממורכבות הפרויקטים של חדיד. חדיד נפטרה ב 2016,בגיל 65 מהתקף לב, בעקבות מחלה.

מרכז חיידר אלייב משמש במוזיאון המציג תערוכות מתחלפות, לצד תערוכות קבע ,המציגות את סיפור משפחת אלייב ואת אזרבייג'ן ותרבותה. יש כאן גם תצוגה של מכוניות ישנות ששימשו את הנשיא חיידר. התצוגות הן איכותיות וברמה גבוהה מאוד . המבקרים במוזיאון, יכולים להתרשם מהעיצוב הפנימי של חללי המבנה, שהוא לא פחות ממרהיב ומיוחד. שטח המבנה כ 57 אלף מ"ר, גובהו 74 מטרים ויש בו מספר קומות תצוגה. בנוסף יש במוזיאון גם אולמות כנסים, אולם מופעים בו 1,000 מושבים, קפיטריה ועוד. http://heydaraliyevcenter.az/#main

הביקור במבנה מרכז חיידר אלייב הוא מהנה ,חוויתי ואין להחמיצו.

מגדלי הלהבה Flame Towers

שלושה מגדלים, שהוקמו במקום גבוה במרכז באקו והשתלבו בקו הרקיע של העיר. הם נראים מרחוק , כמעט מכל פינות העיר. צורת כל אחד מהמגדלים כצורת להבה. מתחם שלושת מגדלי הלהבה גם הוא נחשב לאחד מסמליה של העיר באקו.

הקמת המבנים החלה גם היא בשנת 2007 והסתיימה ב 2012. ממש כמו לוח הזמנים להקמת מרכז חיידר אלייב. אולם יש הבדל אחד. הקמת מרכז אלייב אכן הושלמה ב 2012 והמבנה פעיל וממלא את ייעודו. זאת, בעוד רק אחד משלושת מגדלי הלהבה הושלם ומתפקד כבית מלון Fairmont Hotel ( מגדל מספר 2 , המתנשא לגובה 160 מ' עם 37 קומות) . הקמת שני הבניינים האחרים הושלמה חיצונית ב 2012 , אולם היום (2019) פנים המבנים עדיין לא הושלם והם עדיין אינם ממלאים ייעודם. מגדל להבה מספר אחד, המתנשא לגובה 190 מ' ,עם 39 קומות, תוכנן למגורים ומגדל מספר 3 מיועד למשרדים (גובהו 140 מ' ,עם 34 קומות).

עלות הקמת שלושת המגדלים המדווחת היא כ 350 מיליון דולר. המגדלים מצופים בזכוכית קריסטל בה משולבים כעשרת אלפי נורות לד. בשעות החשיכה, על גבי הקירות החיצוניים ישנו מופע מתחלף של אורות ומראות צבעוניים, בין היתר מראות של להבה בוערת, אותם ניתן לראות מרחוק. אלמנט המוסיף יופי, שמחה ועניין לעיר.

העיר באקו ידועה ברוחות חזקות הנושבות בה. בתכנון והקמת מגדלי הלהבה ,ניתן דגש לעמידות המבנים בתנאי הרוחות וגם במקרה של רעידת אדמה.

בד"כ, כדאי להתחיל ביקור בבאקו בתצפית על העיר מאזור מתחם מגדלי הלהבה. אזור זה כולל את המגדלים, את פארק היילנד ואת שדרת הקדושים והאנדרטאות שבה. מומלץ גם לבקר במלון פיירמונט https://www.fairmont.com/baku/ , שהוא כאמור אחד ממגדלי הלהבה. במלון ניתן לעשות אתנחתא בבית קפה , מסעדה, או בר ,להקשיב למוסיקת ג'ז ולהתבשם מהמראה הפנורמי של העיר, ממבט על.

פארק היילנד Highland Park ושדרת הקדושים Martyrs' Alley

בסמוך למגדלי הלהבה נמצאים שני אתרים אלה - פארק היילנד Highland Park ושדרת הקדושים Martyrs' Alley .

פארק היילנד נמצא ברח' איסטקלאלייט Istiglaliyyet str ממש ליד מגדלי הלהבה. זהו מקום גבוה ,ממנו תצפית מצוינת על העיר ,השוכנת לחוף הים הכספי. מומלץ לבקר כאן בשעות יום וגם בשעות לילה ,ע"מ להתרשם מהתאורה היפה של העיר. המראה של העיר מכאן יפה ואפילו יש כאן בית קפה בו ניתן לשבת ולהקשיב למוסיקה Highland Park Café . בתקופה הסובייטית היה כאן פארק על שם סרגיי קירוב "Sergei Kirov park'' . קירוב היה ממנהיגי ההפיכה הקומוניסטית ברוסיה ומקורב לסטלין, עד שכנראה חוסל ע"י האחרון. . עד להכרזת עצמאות אזרבייג'ן ב 1991, עמד בפארק פסל גדול וגבוה של קירוב. הוא הוסר מהמקום , עם העצמאות, כביטוי של פרידה והתנתקות מהעבר הסובייטי.

כאמור הפארק נמצא בשטח גבוה. מומלץ להגיע אליו ברכב ולהיכנס אליו מכיוון אחד, דרך שדרת הקדושים, ללא מדרגות . ניתן לרדת ממנו דרך מספר עשרות מדרגות (מוארות בלילה) מכיוון שני ולחילופין לחזור דרך שדרת הקדושים, ללא מדרגות .

שדרת הקדושים Martyrs' Alley היא אתר הנצחה הנמצא בפארק היילנד , להנצחת תושבים אזריים מקומיים שנהרגו ע"י הצבא הסובייטי ,שפלש לבאקו בינואר 1990 ("ינואר השחור" לפי המקומיים) , ערב קבלת העצמאות וכן אלה שנהרגו בשנים 1993-1988 במלחמה נגד ארמניה על חבל נגורנו – קרבאך.

במקור, באתר זה היה בית קברות מוסלמי להרוגי מלחמת האזרחים ב 1918 , בה לחמו מספר קבוצות על השליטה באזור זה-הבולשביקים, מנשביקים, ארמנים ואזרים. לאחר הכיבוש הבולשביקי בית הקברות נהרס והוקם כאן פארק שעשועים ע"ש קירוב. לאחר קבלת העצמאות, הוסרו פארק השעשועים וזכרו של קירוב מהמקום . היום זהו אתר קבורה והנצחה לגיבורים לאומיים אזרים , שהקריבו חייהם למען עצמאות המדינה האזרית .

עפ"י ההערכה קבורים כאן כ 15 אלף איש. המקום נחשב לקדוש ויש בו אנדרטה עם אש תמיד . אנשים חשובים המבקרים במדינה ,באים לכאן כדי להביע כבוד לגיבורים המקומיים. במקום יש גם אנדרטה לקורבנות מהצבא התורכי שלחם כאן ב 1918 לצד האזרים וגם קיר הנצחה לחללים מהצבא הבריטי שלחמו כאן באותה שנה.

הקבר הראשון בכניסה לשדרת הקדושים הוא של זוג נשוי ,משפחת Allahverdiyev. לאישה קראו פאריזה Fariza ולבעלה אילהאם Ilham . אילהאם נורה למוות על ידי חיילים סובייטים, ב"ינואר השחור" 1990 ופאריזה התאבדה לאחר ששמעה על מות בעלה. קברם של השניים הפך לסמל של נאמנות ואהבה.

מתחם ההנצחה נחנך בשנת 1998 והושקעו בהקמתו כספים רבים.

העיר העתיקה

העיר העתיקה של באקו קרויה באזרית İçeri şəhər - "העיר הפנימית". זהו מתחם קטן בתוך העיר ,בצורת אליפסה שגודלו (בקו אוירי) 400X600 מ'. ראשיתה בשנת 1411, עת הורה המלך איברהים הראשון להעביר את בירת ממלכתו מהעיר שמחה Samaxi לבאקו ולהקים בה ארמון, הוא ארמון שירוואנשה (Şirvanşahlar sarayı), על שם שושלתו. באקו נכבשה ב 1501 ונהרסה ,ע"י האימפריה הספווית השיעית, ששלטה בפרס. לאחר מספר עשרות שנים, במחצית השנייה של המאה ה 16 ,השתלטו העות'מנים על באקו והקימו בעיר העתיקה מצודה מוקפת חומה, בה שערים ומגדלי תצפית. אחרי העותמנים, כבשו הרוסים את האזור בראשית המאה ה 19 וחיזקו את החומה ומגדליה.

מאז ראשית שנות ה 90 של המאה ועשרים, לאחר קבלת העצמאות, עברה העיר העתיקה תהליך של שיפוץ, שברובו הסתיים. גם ארמון שירוואנשה שופץ ושוחזר , כמו גם מסגדים רבים בעיר.

נעים לטייל ברחובות העיר העתיקה, מרוצפי האבן. יש בה חנויות לתיירים, גלריות אומנות, בתי קפה ,אוירה נחמדה על רקע נוף עתיק משופץ. עם זאת, קשה להשתחרר מההרגשה שהעיר העתיקה איבדה משהו מהאוטנטיות שלה.

מעבר לשיטוט ברחובות כאן, והתרגעות בבית קפה מקומי, ניתן גם לבקר בארמון שירוואנשה (Palace of the Shirvanshahs) . בארמון ניתן לראות את החמאם לו עשרות חדרים, מספר קברים, מסגד ואולמות תפילה, חצר פנימית ועוד. לארמון חשיבות באמונה הסופית. שימש כמרכז רוחני סופי וקבור בו קדוש סופי.

אתר חשוב נוסף בעיר העתיקה הוא "מגדל העלמה" The Maiden Tower, הקרוי ב אזרית Qız Qalası . המגדל שימש חלק מקו הביצורים על העיר. הוא בצורת גליל שגובהו כ 30 מ' וקוטרו 17 מ'. הוא הוקם במאה ה 12. ניתן לעלות על גג המגדל ,שם ישנו מוזיאון קטן ולצפות על העיר מלמעלה. "מגדל העלמה", אף הוא אחד מסמליה של באקו.

בשנת 2000 הוכרזה העיר העתיקה של באקו כאתר מורשת עולמית, ע"י ארגון אונסק"ו.

גלריות אומנות בעיר העתיקה

למתעניינים באומנות, כדאי לבקר במספר גלריות אומנות בעיר העתיקה, כדלקמן :

Ali Shamsi Studio- נמצא בכתובת Kichik Qala 28. גלריית אמן מקומי, המציגה את עבודותיו. האמן חביב ומסביר פנים, עימו נפגשנו .

Yay Gallery - נמצאת בכתובת Kichik Qala 5.מציגה עבודות של מגוון אמנים. http://www.yaygallery.com/en

Qiz Qalasi Art Gallery)) QGallery - גלרית אומנות יפה וגדולה יחסית, הנמצאת למרגלות מגדל העלמה Maiden Tower בעיר העתיקה. http://qgallery.net/baku_gallery/

Kiçik QalArt . נמצאת בכתובת 58 Kichik Qala .

מוזיאון השטיחים Azerbaijan Carpet Museum

אזרבייג'ן היא אחת המדינות בקווקז, בה מייצרים שטיחים איכותיים בשיטות מסורתיות. מתחרה לשטיחים הפרסיים. כחלק מטיפוח המורשת האזרית, הוקם בה מוזיאון שטיחים.

המוזיאון הוקם בשנת 1967, בבאקו בתוך מסגד הקרוי Juma Mosque . מוזיאון ראשון מסוגו בעולם. בשנת 2014 הועבר אל מקומו הנוכחי , בבניין חדש בעל צורה מיוחדת. עבודות הקמת המבנה החדש החלו ב 2010.

בניין המוזיאון הוא בצורה של שטיח מגולגל לאורכו ועליו דוגמא גרפית של השטיח. במוזיאון מספר קומות ומוצגים בו כ 14 אלף פריטים ושיטות שונות להכנת שטיחים. יש בו גם תצוגה חיה של אופן הכנת השטיח.

המוזיאון נמצא בקרבת העיר העתיקה ובקרבת הפוניקולר העולה אל אזור פארק היילנד ואל מתחם מגדלי הלהבה. כתובת: Baku, Mikayıl Huseynov av., 28.המוזיאון פתוח בכל יום, למעט ביום שני.

בקרבת המוזיאון ,ממש בסמוך לו, על חוף הים הכספי, מוקם עתה מבנה מיוחד ,מהיפים והמעניינים בעיר, של מרכז קניות בשם Deniz Mall או Caspian Waterfront Mall (פרטים בהמשך) .

כמו כן בקרבת המוזיאון נמצאת "ונציה הקטנה" .

המוזיאון הלאומי לאומנות National Art Museum of Azerbaijan

זהו מוזיאון האומנות הגדול במדינה. נמצא בשני בניינים ומוצגים כ 3000 יצירות ב 60 חדרים. במוזיאון תצוגת קבע וכן מוצגות בו תערוכות מתחלפות. במוזיאון מוצגת אומנות אירופאית (איטלקית, צרפתית, הולנדית, פלמית, גרמנית ופולנית) , אומנות רוסית וכן אומנות מארצות המזרח (פרס, תורכיה, סין , יפן) ואומנות אזרית מקומית.

המוזיאון נפתח באמצע המאה ה 20 במיקום שונה מהנוכחי. המוזיאון הוחלף ובשנים 2006 – 2009 הוא שופץ ושוחזר כמתחם של ארמון אירופי, בסגנון הבארוק.

נמצא בכתובת: Niyazi Street 11/13 , ליד תחנת מטרו Icherisheher . המוזיאון פתוח בכל יום, למעט יום שני.

זהו אולי המוזיאון החשוב בעיר. חובבי אומנות יגלו בו עניין. אם יש זמן, כדאי לבקר כאן.

שוק טסה Teze Market

שוק טסה הוא שוק גדול ואוטנטי בבאקו. זהו אינו שוק נוצץ . ביקור בו הוא הצצה לאזרבייג'ן ובאקו אחרים ולתושביה האוטנטיים. הוא משתרע על שטח גדול ומכיל חנויות ודוכנים רבים. ניתן לרכוש אביזרים לבית, חומרי בניין וחשמל, מוצרי חשמל ביתיים, מוצרי מזון (לרבות חמוצים, ריבות ורטבים תוצרת בית, פירות יבשים, תבלינים, גבינות, עופות, דגים, פירות וירקות מזון יבש ועוד) , צעצועים, מוצרים משומשים, מעט מוצרי שוק פשפשים ועוד ועוד. ביקרנו כאן ביום ראשון בשבוע וראינו באחת מפינות השוק אנשים המוכרים בעלי חיים לבית (כלבים, ארנבות וכו'). השוק מסודר ,בד"כ לפי אזורים. לכל תחום אזור שלו. ניתן לראות ולבקר כאן כחצי שעה. ניתן להתמקח להוריד מחיר עד 20%-30% מהמחיר המבוקש.

מי שיבקש לרכוש כאן ריבה או רוטב רימונים לתיבול סלט ירקות, או דגים, חשוב שיידע שיהיה עליו להכניס פריטים אלה למזוודה הנכנסת לבטן המטוס. גורמי הבטחון בשדה התעופה אינם מאפשרים לקחת נוזלים בתיקי היד העולים למטוס.

השוק נמצא בכתובת: Samad Vurgun . הוא פתוח בכל יום, למעט יום רביעי, בשעות 1800-0900.

שוק ישיל Yaşıl Bazar

משמעות שם השוק היא "שוק ירקות ופירות" ואכן הוא כזה. השוק נמצא במרכז העיר, בקרבה לתחנת הרכבת, בכתובת: Khatai Ave . הוא פתוח בכל יום, למעט יום רביעי, 24 שעות ביממה.

נעים להסתובב כאן. השוק הוא מקורה. תחת קורת גג אחת נמצאים באופן מסודר עשרות רבות של דוכנים, המציעים מרכולתם בצורה אטרקטיבית ויפה. ירקות ופירות טריים, במגוון סוגים וצבעים. לצד זאת, מוצעים גם מוצרי מזון אחרים, פירות יבשים, תבלינים ועוד. ביקור כאן סביר שיימשך 30-15 דקות. כדאי.

הטיילת של באקו

הטיילת של באקו היא לחופו של הים הכספי. היא משתרעת לחופו של הים הכספי, מצפון לדרום, ,לאורך כשישה ק"מ , ממלון הילטון לערך ודרומה עד למרכז התרבות, אומנות וספורט הקרוי קריסטל הול Baku Crystal Hall ( מכיל 25 אלף מושבים .כאן התקיימה תחרות האירוויזיון של שנת 2012).

ליד הקריסטל הול, עדיין בטיילת, בחצי אי קטן, נמצא כיכר הדגל הלאומי State Flag Square )) Bayraq Meydanı , בו הוצב בשנת 2010 דגל המדינה בממדי ענק. מידותיו 70 מ' אורך X 35 מ' רוחב ומשקל 350 ק"ג. הדגל נישא לגובה של כ 160 מ' ,הגבוה בעולם. כבר אמרנו שבבאקו יש דגש על "הכי", הכי גדול, הכי מיוחד וגם הכי גבוה, במקרה זה.

לאורך הטיילת נמצא פארק בולבאר Bulvar Park ויש בה מסעדות דגים, בתי קפה, דוכני אוכל, מתקני שעשועים לילדים ועוד. ויש בה גם מרכזי קניות ,מתחם "ונציה הקטנה" (בתי קפה ומסעדות במתחם שתוכנן סביב תעלות מים מלאכותיות). לאורך הטיילת ישנם גם מספר בניינים מעניינים, כגון: The Museum Center , מוזיאון השטיחים, מרכז הקניות Deniz Mall ועוד.

הטיילת נבנתה וחודשה כחלק מתהליך ההתחדשות של העיר ונעים לטייל בה.

רחובות מרכז העיר: רח' ניזמי Nizami , רח' קאהגני Khagani וכיכר המזרקות Fountains Square

לב ליבו של מרכז באקו הוא אזור רחובות הקניות והבילוי ניזמי Nizami , קאהגני Khagani , המדרחוב, כיכר המזרקות Fountains Square ורחובות סמוכים להם. במקום חנויות רבות, מסעדות, בתי קפה, מתקני משחקים לילדים, מופעי רחוב, פארקים סמוכים, מזרקות מים.

המוני אנשים נמצאים כאן, בעיקר בסופי שבוע. מקום של אוירה נעימה וכיפית. כדאי לבקר כאן בשעות יום וגם בשעות הלילה.

באזור נמצאים מספר מבנים ומוסדות מעניינים, כמו המוזיאון לספרות אזרית Nizami Museum of Azerbaijan Literature ובנייני משרדים ממשלתיים.

מסגד חיידר Heydar Mosque

ממוקם בעיר באקו, מרחק כ 20 דקות נסיעה ממרכז העיר. זהו מסגד גדול מאוד ,מודרני וחדיש שנבנה תוך שנתיים, בשנים 2014-2012.זהו עוד פרויקט ראווה של המשטר הנוכחי.

המסגד הוקם על שטח של 12 אלף מ"ר , כאשר מבנה המסגד עצמו הוא בשטח של 4,200 מ"ר. למסגד 4 צריחים ,שגובהם 95 מ' וחזותו מרשימה. זהו המסגד הגדול באזרבייג'ן.

מרכז קניות Deniz Mall או Caspian Waterfront Mall

בסמוך למוזיאון השטיחים ולעיר העתיקה ,על חוף הים הכספי, מוקם עתה מבנה מיוחד ,מהיפים והמעניינים בעיר. צורתו מזכירה פרח לוטוס הנפתח לאור. לדברי המתכננים, הוא בצורת כוכב בעל שמונה כנפיים , שהושפעה מהסמל הלאומי של אזרבייג'ן. מדובר במרכז קניות ובילויים ענק בהקמה, הקרוי Deniz Mall ,או Caspian Waterfront Mall . זהו מתחם בנוי בשטח ענק של 120 אלף מ"ר. פתיחת המבנה תוכננה לשנת 2019, אולם נכון לאוק' 2019, זה עדיין לא קרה.

המעטפת החיצונית של המבנה הושלמה וניתן להתרשם ממנו. סביר שהמקום ייפתח בקרוב.

פסל אישה משוחררת ( Azad Qadın HeykəliStatue of a Liberated Woman (

אתר מיוחד בעיני, שראוי לבקרו ושאינו מופיע באתרי התיירות, הוא פסל של אישה מקומית המסירה מעל פניה את צעיף הרעלה. הפסל מסמל את המאבק לשחרור האישה האזרית. מאבק נגד אי שוויון מגדרי ונגד דיכוי חברתי של האישה.

התנועה להסרת הרעלה מנשות אזרבייג'ן הייתה תנועת שחרור חברתית של נשים שהחלה לפעול בראשית המאה ה 20. הסרת הרעלה היא ביטוי סמלי לשיפור מעמד הנשים. להסרת הרעלה הייתה התנגדות עצומה מצד אנשי דת ומצד המשפחות בחברה השמרנית האזרית. ידוע על מקרה של אב שרצח את בתו, לה היה מעמד פוליטי בכיר בהירארכיה הסובייטית על רקע זה. לאחר עשרות שנים, המאבק הצליח. היום הנשים האזריות לבושות מודרני, עובדות מחוץ לבית ומעמדן השתפר.

הפסל שיצר האומן Fuad Abdurrahmanov , באמצע המאה ה20 ,הוצב בבאקו בשנת 1957.

פסל האנדרטה הוא גדול ומוגבה ,עשוי מברונזה. הפסל נמצא ליד תחנת מטרו בשם Nizami , ברחוב Salatin Asgarova , בקרבת רח' Jafar Jabbarli , בחזית בניין Ministry of Labor and Social Protection. מידע נוסף על אתר זה ראו בקישור הבא : https://en.wikipedia.org/wiki/Statue_of_a_Liberated_Woman

בית קברות היהודי הישן Old Jewish Cemetery

בית הקברות היהודי הישן, הוא עדות לקהילה היהודית שפעלה בבאקו. הביקור במקום הוא מסע אחורה בזמן. בית הקברות נמצא באזור מגדלי הלהבה וגם הוא רחוק מהעין ולא נמצא על מפת התיירות.

הוא נמצא ליד מתחם המשרד הממשלתי למצבי חירום Ministry of Emergency Situations , במפגש הרחובות (Matbuat Prospekti (avenue ורח' Mikayil Musfiq .

יצוין כי בבאקו נמצאים עוד מספר בתי קברות יהודיים.

מידע על הזווית היהודית בבאקו ואזרבייג'ן ניתן לקרוא בקישורים הבא: https://www.timesofisrael.com/a-glimpse-into-azerbaijans-hidden-all-jewish-town/

https://www.jewishvirtuallibrary.org/azerbaijan-virtual-jewish-history-tour

https://www.chabad.org/centers/default_cdo/aid/118599/jewish/Jewish-Community-of-Baku.htm

מדריכים ונהגים

לא חובה לטייל עם מדריך בבאקו. ניתן לטייל בה גם באופן עצמאי. עם זאת, אני ממליץ לשכור שרותיו של מדריך מקומי ליום אחד. יש לו ערך מוסף חשוב , מה גם שהעלות סבירה.

ככלל ניתן לשכור מדריך עם רכב, או עם נהג ורכב, או מדריך בלבד ולהתנייד במונית. ההתניידות במונית תהיה כנראה זולה יותר ממשית, מאשר עם רכב צמוד. ניתן להתמקח עם גורמי תיירות, על מחיר השרות שהם נותנים.

הנה המלצות על מספר אנשים שישמחו להציע שרותי הדרכה והסעה בבאקו ומחוצה לה:

סעיד סיידוב Said Seydov – מדריך תיירים מומלץ ע"י רבים באתר "למטייל". שכרנו את שירותיו ונהנינו מאוד להיות עימו. בחור צעיר, דובר אנגלית טובה ובעל המון רצון טוב. מרבית לקוחותיו הם תיירים מישראל. סעיד הוא מדריך מכל הלב וחשוב לו שהלקוח יהיה מרוצה. אני ממליץ עליו מאוד. יש להביא בחשבון שהוא מפעיל גם מדריכים נוספים, כשהוא עמוס והוא מסתייע בנהגים עם רכב , שאת שירותם הוא שוכר על חשבונו. [email protected] . ווטסאפ 994-55-799-7399 + . וגם 994-55-709-1516 + . מחירים סבירים.

שאהרייאר גולייאב GuliyevShahriyar - מדריך מקומי צעיר. דובר אנגלית טובה. הוא בעל משרד נסיעות בשם Shako Travel . לרשותו מספר כלי רכב ,לרבות וואנים. בעל ניסיון . מציע סיורים של יום שלם בעיר באקו וגם מחוצה לה. ניתן ליצור עימו קשר בווטסאפ . 994-70-612-9858+ ובמייל [email protected]. מחירים סבירים. שוחחתי עימו וסייע לי להתמצא בסוגיית הרטבים בשוק Teze . התרשמתי ממנו לטובה.

ווגאר ממאמדוב Vugar Mammadov– מדריך ובעל רכב וואן, המציע סיורים מחוץ לבאקו בלבד. מומלץ באתר "למטייל". הייתי עימו בקשר. היה זמין ,אדיב ונראה אמין. במהלך הקשר עימו הבהיר לי שהוא מציע טיולים רק מחוץ לבאקו. מחירים סבירים. לא הסתייעתי בשרותיו משום שהחלטתי להתמקד בבאקו בלבד.

סאמו Samo - נהג מונית צעיר המציע סיור יום בעיר באקו ,במחיר מאוד נוח. דובר אנגלית טובה. איני יכול להמליץ עליו ,מאחר ואיני מכירו. שוחחתי עימו קצרות . ווטסאפ 994-55-500-1409+ .

סיורים מודרכים על בסיס תשר

בבאקו מספר גורמים מציעים סיורים רגליים של 3-2 שעות, על בסיס תשר. סיורים אלה מחייבים הרשמה מקוונת מראש. הם נערכים במועדים מוגדרים ויש להגיע אל נקודת מפגש בעיר שנקבעה לסיור. הנה פרטים:

Baku Explorer - https://www.freetour.com/baku

Baku Original Walking Free Tour - https://bakufreetour.com/

Baku Trips - http://bakutrips.com/en/tour/8

מסעדות

הנה מידע על שתי מסעדות מצוינות בהן סעדתי:

מסעדת נאחצ'יוואן Nakhchivan Restaurant

מסעדה מצוינת המציעה מגוון מנות מהמטבח המקומי המסורתי. מחירים חוויה קולינרית במחיר נמוך. אכלנו כאן סוגים שונים של קבב וכן סלט עגבניות מעולה עם בצל אדום ברוטב רימונים Tomatoes with red onion וסלט חצילים הקרוי Mangal salad העשוי היטב . אכלנו גם עלי גפן ממולאים בבשר טחון -מנה הקרויה Dolma peep – מעדן אמיתי , הרחוק מהטעם והמירקם המקובל בארצנו . הקבב כבש הקרוי Lula kebab , היה הטוב שאכלתי אי פעם. עסיסי ובטעמים נפלאים. ארוחה מלאה לאדם תעלה כאן כ 80 עד 90 ₪.

כתובת: Parlament avenue,Baku A8 , טלפון: +994 12 480 85 85 http://beat.az/project/nakhchivan/

מסעדת Sky Grill

https://www3.hilton.com/en/hotels/azerbaijan/hilton-baku-GYDHBHI/dining/index.html

מסעדת שף איכותית, בקומה ה 24 של מלון הילטון. ממרפסת הקומה נשקף נוף פנורמי יפה של העיר. המסעדה מציעה מגוון מנות במחירים סבירים. רמת האוכל גבוהה ודומה באיכותה לנאקצ'יוואן. ארוחה מלאה לאדם כולל שרות תעלה כאן כ 150 ₪.

הערה: קומה אחת מעל הסקיי גריל במלון הילטון, קרי בקומה 25, נמצא Bar 360 . בר פנורמי מסתובב שמציע תצפית פנורמית של 360 מעלות על באקו. בבר מוגשים משקאות וקוקטיילים לצד חטיפים.

כתובת: מלון הילטון, באקו. Azadlig Avenue, Baku B1 , טלפון: +994 12 464 50 00.

אציין כאן, בנוסף, מספר מסעדות בהן לא סעדתי, אולם קיבלתי עליהן המלצות טובות:

Sahil Bar & Restaurant

בר-מסעדה בטיילת של באקו, לצד הים. מול מלון הילטון. מטבח מקומי, העיצוב מודרני. מוצעים כאן גם משקאות אלכוהוליים וקוקטיילים. מחירים נוחים .

כתובת: 34 Neftçilər Prospekti

Paris Bistro

מסעדה צרפתית איכותית, הפתוחה 24 שעות ביממה. מגישה ארוחות בוקר, צהרים וערב וכן קינוחים טובים. נמצאת מחוץ לעיר העתיקה ,בקרבת מגדל העלמה Maiden Tower והטיילת של באקו. מחירים דומים למחירי מסעדות בישראל. תפריט מוזל מהשעה 2300.

כתובת: Zarifa Aliyeva St, Baku.

Fireworks Urban Kitchen

מסעדת שף השמה דגש על סטייקים ובשרים, אולי הטובה בבאקו. נמצאת במלון מאריוט . מאוד מומלצת. מחירים דומים למחירי מסעדת סטייקים טובה בישראל.

כתובת: 674 Azadliq Square , JW Marriott Absheron Baku . טלפון: +994 12 499 88 88

OroNero Bar & Ristorante

מסעדה גורמה איטלקית. אולי הטובה בבאקו. נמצאת במלון מאריוט JW Marriott .

כתובת: 674 Azadliq Square . טלפון: +994 12 499 88 88 . https://www.oronero.az/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

Maharani Indian Restaurant

המסעדה מצוינת המציעה אוכל הודי ואסייתי. במחירים נמוכים יחסית.

כתובת: Shamsi Badalbayli St. . טלפון: +994 70 311 11 84 . https://maharani.az/ [email protected]

Firuze Restaurant

מסעדה פופולרית במרכז העיר (סמוך לכיכר המזרקה). מטבח אזרי, גאורגי ובינ"ל. מחירים נוחים.

כתובת: T. Aliyarbeyov St. 14 Fountain square, Baku טלפון: +994 12 493 96 34 . https://firuzerestoran.az/

Sirvansah Musey Restaurant

מסעדה מעניינת המרוחקת מעט ממרכז העיר. מציעה מאכלים מקומיים. ממוקמת בבניין שהוקם במאה ה19 ושימש כבית מרחץ .יש בה מספר חדרים ,בהם מוצגות עבודות מלאכת יד . משום ייחוד המקום ועיצובו , הוסרטו בה מספר סרטים.הדעות על איכות האוכל כאן מעורבות.

כתובת: Salatin Asgerova, 86, Baku . טלפון: +994 12 595 09 01 . https://m.facebook.com/shirvanshahmuzeyrestoran?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

Cay Bagi 145 (Tea Garden 145)

מסעדה פופולרית ומומלצת, הממוקמת ליד מגדל העלמה Maiden Tower והמשקיפה על העיר העתיקה. מיקום נפלא ואווירה טובה. מטבח מגוון- מקומי , מזרח תיכוני, אירופאי ואפילו סושי. לארוחות בוקר, צהרים וערב.

כתובת: 4 Boyuk Gala Dongesi . טלפון: +994 50 600 01 45. https://www.facebook.com/caybagi145/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

Malacannes 145

מסעדה פופולרית לה המלצות מצוינות, הממוקמת בבניין היסטורי בשטח גן, בקרבת כיכר המזרקות Fountains Square במרכז העיר .

כתובת: Rasul Rza 11, Baku . טלפון: +994 51 500 01 45 . https://www.facebook.com/pg/malacannes/about/?ref=page_internal

בתי קפה וקינוחים

Ladurée

לחובבי המתוקים והשיק הצרפתי, בקומה הראשונה של מרכז הקניות Port Baku Mall, חנות 38, נמצא בית קפה וחנות מאפים של הרשת הצרפתית הידועה "לדורה" Ladurée . מאוד מומלץ.

כתובת: 151 Neftchilar Ave, Baku . http://www.portbakumall.az/en.

Entree Az

בית קפה ומאפה מהטובים בבאקו. מאפים צרפתיים ומערביים, לרבות קרואסון איכותי. מגיש גם ארוחות קלות וכריכים . כתובת: Nigar Refibeyli Kucesi 26G . טלפון: +994 55 505 95 91 .

https://www.facebook.com/Entree.az/

Paul

בית קפה ומאפה צרפתי (וגם מסעדה), הנמצא במרכז הקניות Port Baku Mall . מבחר הקינוחים והמאפים כאן עשיר במיוחד. מומלץ. כתובת: Neftchiler Ave , 153 . טלפון: +994 50 464 07 70

https://www.facebook.com/PAUL.Azerbaijan/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf&utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

CadOro Ice Cafe

בית קפה וגלידריה במרכז העיר. באקו אינה מצטיינת בגלידה ועם זאת, אכלתי כאן גלידה סבירה. מוצעים כאן גם עוגות, קפה ועוד. כתובת: 6 Rasul Rza Street .

Mado

רשת של בתי קפה פופולרית בבאקו, המציעה מגוון רחב של סוגי אוכל וקינוחים, לרבות גלידה. יש בעיר חמישה סניפים שלה ,עיקרם במרכז העיר. מניסיוני, לא חייבים לבקר כאן.

בתי מלון

בבאקו בתי מלון רבים וברמות שונות. מאחר ובמונחים ישראליים, מחיר הלינה בעיר זו הוא נמוך, אז מומלץ לשקול לינה במלונות 5 כוכבים. שיקול חשוב נוסף הוא המיקום. מיקום הנמצא בטווח הליכה למרכז העיר ,עדיף בעיני.

בתי המלון בדרוג 5 כוכבים בבאקו , הם מעט מאכזבים, ביחס לציפיות ממלון 5 כוכבים, בעיקר בכל הקשור לרמת השירות, הטעונה שיפור. המלונות הנחשבים לטובים בבאקו הם:

Four Seasons Hotel Baku – נחשב למלון הטוב ביותר בבאקו. מיקום טוב. מחיר הלינה במלון זה גבוה פי שניים ויותר ממלונות אחרים שיוצגו כאן.

JW Marriott Absheron Baku – מיקום מעולה. בקרבת הטיילת, שדרת נזימי ,מרכז קניות ומלון הילטון. נחשב לשני באיכותו בבאקו. במלון מסעדה מצוינת - Fireworks Urban Kitchen ושרותי ספא.

Hilton Baku - מיקום מעולה. בקרבת הטיילת, שדרת נזימי ומרכז קניות. במלון מסעדה מצוינת – Sky Grill ושרותי ספא.

Fairmont Baku, Flame Towers – מלון יוצא דופן בעיצובו , הנמצא באחד ממגדלי הלהבה Flame Towers. מאוד מיוחד. מיקום לא מרכזי, המחייב מונית, או תחבורה ציבורית. במלון מסעדות טובות וספא.

Hyatt Regency Baku - מיקום לא מרכזי , המחייב מונית, או תחבורה ציבורית.

קניות

אזרבייג'ן היא מדינה זולה לתייר הישראלי. עם זאת, היא אינה יעד לקניות עבורו. יש כאן חנויות של מעצבי על בכל התחומים, של מותגים ידועים ופחות ידועים ,אולם המחירים יקרים ,או דומים לאלה המקובלים בארץ.

אפשר לקנות כאן מזכרות, דברי מלאכת יד ואומנות מקומית במחירים סבירים ואף נמוכים. זאת הן בעיר העתיקה והן ברחובות מרכז העיר.

מפתה לרכוש שטיח בבאקו. המחיר לא זול ויש לוודא שיהיה אישור להוצאת השטיח מהמדינה.

בבאקו מספר מרכזי קניות מודרניים, כמקובל בישראל ובמערב ,שבכל אחד מהם עשרות רבות של חנויות, רובן של מותגים. המחירים כאמור לא אטרקטיביים במיוחד. מרכזי הקניות העיקריים הם:

Park Bulvar – נמצא במיקום מרכזי, בטיילת, בטווח הליכה קצר ממלונות הילטון ומאריוט, בפארק בולבאר ,ליד חוף הים. מרחק 5 דק' הליכה מתחנת מטרו בשם Sahil וממלון ומסעדת Sahil .בקומות העליונות יש בו מאות חנויות, כ 20 מסעדות , לרבות מסעדות מזון מהיר וכן סופרמרקט, בית קולנוע, באולינג ועוד. פתוח בכל יום בשעות 2200-1000. מרכז הקניות פתח שעריו לציבור בשנת 2010. https://www.parkbulvar.az/ כתובת: Neftchilar Ave, Baku .

Port Baku Mall – נמצא במזרח הטיילת , כק"מ אחד צפ' מז' ממרכז הקניות של פארק בולבאר, בקרבת הנמל של באקו. נחשב למרכז הקניות הגדול בעיר. משתרע על שטח של 32 אלף מ"ר. נפתח בשלהי שנת 2014. יש כאן חנויות של מותגים רבים וידועים, לרבות מעצבי על. במרכז הקניות יש 3 קומות, בהן כ 300 חנויות, בתחומי אופנה, אקססוריז, הלבשה תחתונה, קוסמטיקה וטיפוח ועוד. כמו כן יש כאן מסעדות . בחלק המרכזי של מרכז הקניות ישנה חנות אימפוריום ענקית בשטח של 10,000 מ"ר, המוכרת פריטי מותגים שונים. בקניון נמצא גם סופרמרקטפתוח בכל יום בשעות 2200-1000.

לחובבי המתוקים והשיק הצרפתי, בקומה הראשונה של מרכז קניות זה, חנות 38, נמצא בית קפה וחנות מאפים של הרשת הצרפתית הידועה "לדורה" Ladurée . מאוד מומלץ.

כתובת: 151 Neftchilar Ave, Baku . http://www.portbakumall.az/en.

הערה: שני הקניונים שצוינו לעיל הם הפופולריים ביותר , בין היתר משום מיקומם המרכזי .

Metropark Shopping Mall – מרכז קניות של 7 קומות בו שטחי מסחר, שטחים לבילוי ילדים, מסעדות, בתי קפה, בית קולנוע, סופרמרקט ועוד. קניון זה נפתח בשנת 2012 והוא מכוון למשפחות. בקניון עשרות רבות של חנויות . פתוח בכל יום בשעות 2300-1000.

כתובת: a Tabriz Street Baku 106 . http://metropark.az/?lang=en

Mall 28 – קניון גדול במרכז העיר ובו חנויות רבות של מותגים מאירופה וארה"ב בתחומים שונים – הלבשה, דברים לבית, אלקטרוניקה, בשמים וקוסמטיקה, צעצועים ,ספרים ועוד - 18 מסעדות ובתי קפה, בית קולנוע, בית מרקחת , סופרמרקט . פתוח בכל יום בשעות 2200-1000.

כתובת: 1014, Azadlig avenu 15a/4 Baku . http://www.mall28.az/

Caspian Waterfront Mall – מרכז קניות זה, הנקרא גם Doniz Mall אמור להיפתח בסוף 2019 או ב 2020. נמצא בחצי אי קטן, בדרום הטיילת, ליד מוזיאון השטיחים והעיר העתיקה, במבנה בעל עיצוב מיוחד.

יש בבאקו מרכזי קניות נוספים הפזורים בעיר, אולם העיקריים צוינו לעיל.

מעבר לקניות בקניונים , ישנם חנויות עצמאיות וכן סניפי רשתות מותגים ברחובות מרכזיים ברחבי העיר. בהקשר זה יצוינו הרחובות ניזמי Nizami , רח' קאהגני Khagani ואזור כיכר המזרקות Fountains Square ,שבמרכז העיר. ברחובות אלה, כמו גם בחנויות רבות בעיר העתיקה ניתן לרכוש מזכרות מקומיות ,עבודות מלאכת יד ואומנות.

שווקים בבאקו הם מקום טוב לרכישת תבלינים ,רטבים מקומיים, חמוצים, ריבות ועוד, במחירים נוחים להפליא. סקירה על שוק Teze ושוק Yasil -ראה לעיל.

מידע מעשי למטייל

תחבורה ומוניות

בבאקו אמצעי תחבורה ציבורית של אוטובוסים, רכבת תחתית (מטרו) וכן מוניות. הנסיעה במונית זולה ונראה שזו דרך ההתניידות הקלה והעדיפה בעיר.

נסיעה במונית ,נכון לאוק' 2019, מחירה 7 מנאט לכל מקום בעיר.

עדיף לנסוע במוניות בצבע סגול, הדומות בצורתן למוניות שבלונדון. השרות בהן נחשב לאמין יותר.

מניסיון אישי ,עושה רושם שנהגי המוניות נוסעים באופן פראי העלול אף לסכן את הנוסעים (נסיעה מהירה, פניות פתע וכדומה) .

חובה "לסגור" מחיר עם הנהג, טרם תחילת הנסיעה ולא להתבסס על מחיר מונה.

בביקור שקיימתי בבאקו הייתי עד לתופעות רמייה של נהגי מוניות, משני סוגים. הסוג האחד, אחרי שסגרת מחיר ,נהג המונית מביא אותך ליעד אחר מזה שביקשת, כדי לחסוך בזמן נסיעה. ביקשתי להגיע למוזיאון השטיחים. הנהג הביא אותי לבניין הנקרא גרמנט בילדינג ,הרחוק מספר ק"מ מהיעד המבוקש והודיע לי ,זהו בניין מוזיאון השטיחים. כדי להימנע ממצב כזה, כדאי לעקוב באמצעות Google Map אחר הנסיעה ולוודא שהגעת ליעד הנכון לך.

סוג רמאות אחר, הוא כשאתה מבקש לשלם 7 מנאט בשטר של 10 או 20 מנאט , הנהג מודיע לאחר שהגיע אל היעד המבוקש ,שאין לו עודף לתת לך. לכן, מומלץ לבדוק מראש לפני הנסיעה ,שלנהג יש עודף לשטר שמתכוונים לתת לו.

ברור, שלא כל הנהגים רמאים ונתקלתי גם באמינים וטובים, עם זאת, כדאי לנקוט בצעדי זהירות.

כסף

המטבע המקומי נקרא מנאטAzerbaijan Manat . נכון לאוק' 2019, ערכו:

1 מנאט = 2.1 ₪.

1 דולר אמריקאי = 1.65 מנאט.

ניתן להחליף מטבע דולר אמריקאי ויורו בשדה התעופה ,בבתי מלון ,בבנקים ובמקומות להמרת כספים ברחבי העיר. המחיר שתקבלו הוא פחות או יותר זהה בכל המקומות.

ניתן להשתמש בכרטיסי אשראי ויזה / מסטרקרד בבתי מלון, מסעדות וחנויות במרכזי קניות ובמרכז העיר.

ויזה

תיירים מישראל המגיעים לאזרבייג'ן, יכולים להוציא ויזה בשדה התעופה. יש שם מכונות, דרכן ניתן להנפיק ויזה (לקבל פתק ויזה ,אותו יש לשמור עד עזיבת המדינה) ולשלם בכרטיס אשראי. יש גם עמדות המאפשרות תשלום במזומן. עלות ויזה לישראלי היא 26 דולר לאדם. (אוק' 2019). אין צורך בתמונות פספורט לצורך קבלת הויזה.

מי שמבקש ויזה לתקופה העולה על 15 יום, עליו לעמוד בקריטריונים מיוחדים ולהירשם לכך מראש, תוך דיווח על מקום מגוריו.

פרטים נוספים ראו כאן:

https://mfa.gov.il/MFAHEB/ConsularService/CountryInfo/Pages/countryinfo_azerbaijan.aspx

https://embassies.gov.il/baku-he/Pages/Recommendations.aspx

שקע חשמל

באזרביג'אן יש שקעי חשמל דומים למקובל באירופה, קרי שני חורים עגולים.