ריו דה ז'נרו היא עיר אשר רבים רוצים לבקר בה. עבורם זו עיר שהיא בגדר מיתוס וחלום. ריו זה חופים נפלאים, נשים יפות, סמבה וריקוד, קרנבל וכדורגל, נופים ופסל ישו המשקיף על העיר מגבוה. עבור רבים, ביקור בריו הוא אחד ברשימת הדברים שיש לעשות בטרם ייפרדו מהעולם (bucket list).

ריו דה ז'נרו (להלן-ריו) היא העיר המפורסמת והמזוהה ביותר עם ברזיל . זו שנקשרו לה שירים ידועים בעולם כולו שתרמו לפרסומה ולקסם שנוצר סביבה.

היסודות החיוביים במיתוס ובתדמית של העיר קיימים גם במציאות ואכן ראוי לבקר בה. אולם, במציאות יש גם פנים לא חיוביות ושליליות לעיר.

ריו היא עיר נמל הממוקמת על שפת האוקיינוס האטלנטי. יש בה חופי ים נפלאים באורך של כ 40 קילומטרים, הרים ,מפרץ, לגונה ,יערות ופארקים וסלעים . כשמשקיפים על העיר ממקומות גבוהים שמסביבה ובתוכה, נגלה נוף עירוני יפהפה. עם זאת, לטעמי, ריו אינה עיר יפה. היא יפה כשרואים אותה מרחוק. כשנמצאים בתוכה , יש בה ערוב של מראות. שכונות עוני מוזנחות ומוכות פשע, לצד שכונות מודרניות ומטופחות. מגדלי מגורים גבוהים ויפים ,או אף וילות של אנשים אמידים המוקפות בחומה ובאמצעי ביטחון ,לצד מגורים ברחוב של אנשים ללא בית, או מגורים בשכונה עלובה, הידועה בכינוי פבלה favela ויש הרבה כאלה.

ריו היא עיר מרובת ניגודים. יפה מרחוק ולא יפה מקרוב. עוני, פשע והזנחה, לצד עושר ומודרניזציה. עיר שיש בה הרבה מים, אולם מי הברז שבה ספק אם ראויים לשתייה. עיר שתושביה והמבקרים בה ,חיים בפחד מפני שוד ואלימות וביטחונם האישי אינו גבוה. עיר שתושביה מתלוננים על איכות החיים בה, על שחיתות ועל איכות ניהולה.

האם כל אלה משמעם שלא כדאי לבקר בעיר זו ? התשובה לכך, היא חד משמעית. מומלץ וכדאי לבקר בריו.

מאמר זה הוא בבחינת מדריך מקיף למבקש לטייל בריו. הוא כולל מידע ותיאור בנושאים הבאים:

 • מדוע כדאי לבקר בריו ?
 • ביטחון אישי למטייל בריו.
 • ריו-נתונים כלליים.
 • איך לתכנן ולבצע טיול בריו ?
 • דברים שאין להחמיץ בריו דה ז'נרו.
 • תקציר מסלול טיול בריו.
 • פירוט מסלול הטיול בריו.
 • דברים נוספים שראוי לראות בריו , עליהם ויתרנו מחוסר זמן.
 • מדריכים בריו.
 • הסעה לשדה התעופה וממנו.

מאמרים נוספים המתייחסים לטיול עצמאי בברזיל מופיעים בבלוג זה, כדלקמן:

מדריך מקיף לטיול בברזיל – https://www.lametayel.co.il/he/node/1099195/

נותני שרותי תיירות בברזיל ( מדריכים,סוכנויות טיולים וכו' – https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193/

מדוע כדאי לבקר בריו ?

בגלל חופי הים הנפלאים. בגלל המוני המקומיים המבלים בחופים אלה והיוצרים תמונה אנושית מרהיבה ומעניינת. ההליכה לים ע"י המקומיים היא אורח חיים, בילוי זול ותרבות. זו גם הזדמנות לבנות המקומיות להציג עצמן בבגדי ים חושפניים.

חופי הים של ריו הם גם יעד קורץ לנופש של המבקר בה.

בגלל הניגודיות שבה, היוצרת עניין למבקר.

בגלל עושר האתרים בעיר שכדאי וראוי לראותם ולבקרם (יפורטו בהמשך).

בגלל ריבוי מקומות תצפית על העיר מגבוה ומרחוק, מהם נשקף מראה יפהפה שלה.

בגלל הקסם והתדמית הרומנטית . שירים יפים כמו "הנערה מאיפנמה" Garota de Ipanema של ויניסיוס דה מוראיס (מילים) טום ג'ובים (לחן), "קופקבנה " Copacabana של בארי מאנילו Barry Manilow תרמו לפרסום העיר ולקסם שבה .

בגלל הכדורגל. ברזיל כידוע היא מעצמת כדורגל עולמית. בריו פועלים ארבעה מועדוני כדורגל מהטובים בברזיל – פלמינגו Flamengo , בוטאפוגו Botafogo , ואסקו דה גאמה Vasco da Gama ופלומינזה Fluminense . וכמובן אצטדיון הכדורגל הידוע ביותר בעולם , המרקנה Maracanã , המכיל כ 80 אלף מושבים. זהו אצטדיון יפה ,ששהייה בו בעת משחק של קבוצה מקומית, הוא חוויה, גם ללא חובב כדורגל.

בגלל חיי הלילה שבאזור לאפה Lapa שבעיר, בלילות שישי ושבת. ביקור באזור באזור זה בלילות אלה, חוויתי ומאיר פן בחיי העיר ותושביה.

בגלל הקרנבל. כחודשיים או שלושה לפני קיום מצעד המנצחים של בתי הספר לסמבה המובילים בריו , מתרחשים בימי שבת וראשון בעיר ,תהלוכות קרנבל ספונטניות של קבוצות צעירים. חלקם מחופשים ובליווי כלי נגינה. זהו אירוע של הפנינג הכולל מאות אנשים שמחים ,רוקדים ושרים. אירוע הקרנבל עצמו ששיאו במצעד המנצחים, מושך אליו עשרות אלפי תיירים ומיליונים צופים בכל רחבי העולם. ביקורי בעיר לא היה בעת הקרנבל, אלא כשישה לפני הקרנבל. זכיתי לראות שתי תהלוכות קרנבל בסופ"ש אחד.

בגלל שיש בה מבנים יפהפיים ומעניינים, כמו המוזיאון של המחר Museu do Amanhã, בניין תאטרו מוניסיפל ( בית האופרה) Teatro Municipal do Rio de Janeiro , המוזיאון לאומנות עכשווית בניטרוי Niterói Contemporary Art Museum (MAC Niterói) , הספריה הפורטוגזית Real Gabinete Português de Leitura , בית קפה/מסעדה קולומבו Confeitaria Colombo ועוד.

ריו , כמו גם ברזיל כולה, היא עיר זולה לתייר הישראלי. עלויות הלינה, מסעדות, כניסה לאחרים, קניות וכו', נמוכות ממשית מאלה שבישראל.

בגלל האמור לעיל, ריו היא העיר המתויירת ביותר בדרום אמריקה , עם כ 2.8 מיליון תיירים זרים (לא ברזילאים) בשנה. סביר, שמספר התיירים בה יכול להיות גדול בהרבה, אילו אלה היו מרגישים בה בטוחים.

ביטחון אישי למטייל בריו

ריו אינה עיר בטוחה למבקר הבא. בעיקר אם הוא זר. מעשי שוד ותקיפה לשם שוד קיימים והמטייל מוזהר מפניהם. האם זו סיבה לא לבקר בה ? לטעמי ,לא. כדאי לבקר בה, מבלי להרגיש פחד. עם זאת, ביקור בריו מחייב נקיטת אמצעי זהירות ,הימנעות מהסתובבות באזורים מסוימים ורצוי ליווי של מקומי. מידע נוסף ומפורט ,אודות צעדי הזהירות המומלצים בנושא זה ,מומלץ לקרוא במאמר אחר בבלוג זה.

ריו-נתונים כלליים

ריו היא העיר השנייה בגודלה בברזיל ,עם כ 6.7 מיליון תושבים (בסן פאולו São Paulo,העיר הגדולה בברזיל, חיים כ 12.3 מיליון איש). במטרופולין של ריו ,מעל 12 מיליון תושבים. היא העיר השישית בגודלה בדרום אמריקה ריו העיר משתרעת על שטח גדול של 1,221 קמ"ר ( כ 5.5% משטחה של מדינת ישראל).

כמחצית מתושבי העיר הם קתולים וכרבע פרוטסטנטים. מספר היהודים בעיר מוערך בכ 22 אלף נפש .

ריו היא עיר נמל ומרכז פיננסי חשוב של ברזיל. כלכלתה מתבססת גם על תעשיה קלה, מסחר ותיירות.

העיר ריו מחולקת ל 19 תת עיריות ,בהן כ 160 שכונות. מקובל לחלק את העיר לארבעה אזורים עיקריים: מרכז , דרום,צפון ומערב.

אזור המרכז (דאונטאון) של ריו Centro da Cidade כולל את הנמל, שדה התעופה לטיסות פנים, תחנת הרכבת, אזור לאפה והאנקוודוקט Arcos da Lapa , אזור הסמבודרומו בו מתקיים מצעד המנצחים בקרנבל, אזור בית האופרה, הספרייה הלאומית, מרכז התרבות של הבנק של ברזיל, מוזיאון המחר, קתדרלת העיר, קפה קולמבו, , המוזיאון הלאומי להיסטוריה ועוד.

אזור הדרום Zona Sul נמצא בין יער טיג'וקה Tijuca Forest , האוקינוס האטלנטי והמפרץ Guanabara Bay . הוא כולל את השכונות שלאורך האוקינוס – São Conrado, Vidigal, Leblon, Ipanema, Copacabana, Leme. וכן את השכונות שלאורך המפרץ - Urca, Botafogo, Flamengo, , Glória. באזור הדרום גם האזורים הקרובים ליער טיג'וקה של Santa Teresa, Catete, Laranjeiras, Cosme Velho, Humaitá, Lagoa, Jardim Botânico and Gávea . פבלה רוסינה Rocinha , הגדולה בפבלות נמצאת גם היא בדרום. הר הקורקובדו בו הפסל של ישו וגם הר הסוכר ,נמצאים בדרום העיר, כמו גם בתי המלון העיקריים שבעיר.

באזור הצפון Zona Norte נמצאים, בין היתר, יער טיג'וקה (פארק לאומי), אצטדיון המרקנה ושדה התעופה הבינ"ל Galeao .

באזור המערבי של העיר Zona Oeste נמצאת שכונת Barra המודרנית והמתפתחת(מבטאים באהא) וכן חופי רחצה פופולריים הנושאים את השמות הבאים Prainha , Grumari , Barra . האזור המערבי הוא למעשה ההמשך המערבי של אזור דרום ריו Zona Sul.

מספר התיירים הזרים (לא ברזילאים) המבקרים בברזיל הוא כ 6.6 מיליון (עדכני ל 2018),עם גידול של כ 5% בשנה ,בשנים האחרונות. עם זאת, פחות ממחציתם מבקרים בריו, הנחשבת ליעד התיירות מספר אחד בברזיל. ברזיל היא המדינה השנייה בדרום אמריקה (אחרי ארגנטינה), מבחינת כמות התיירים הזרים המבקרים בשנה.

אנשי ריו שנולדו בריו מכונים "קריוקה" (Carioca), מושג שהתייר נחשף אליו בביקורו בעיר.

משמעות השם ריו דה ז'נרו היא הנהר של ינואר. אולם, בריו אין נהר. ההשערה הרווחת היא שמדובר בטעות לשונית. הפורטוגזים שגילו את ריו בינואר 1502, הגיעו אל מפרץ גואנברה שבמקום Guanabara Bay , והוא נראה כלוע כניסה אל נהר. מתוך בלבלול זה, נולד השם. סברה אחרת טוענת, שבזמן ההוא, כל מאגר מים גדול נקרא בפורטוגזית ריו וכך גם מפרץ.

איך לתכנן ולבצע טיול בריו ? 

לטעמי, ראוי להקדיש לביקור בריו 5 עד 7 ימים . אני עצמי בקרתי בה חמישה ימים ולילות נטו ובמסגרת זו הספקתי לבקר רק בשני מוזיאונים בלבד. חשוב שהביקור בריו ייעשה עם מדריך מקומי, המכיר היטב את העיר ואתריה.

כמובן שאין להחמיץ ביקור באתרים הקלאסיים של העיר ,שכל טיול מאורגן אינו פוסח עליהם, אולם עיר זו מציעה הרבה יותר מאתרים אלה. בחמישה ימים עם מדריך מיומן ורכבו "כיסינו" את המירב והמיטב של ריו. אם היה ברשותנו עוד יום או יומיים היינו רואים וסופגים יותר.

ביקרתי בריו בינואר 2020,עם רעייתי ועוד זוג חברים, במסגרת טיול עצמאי שערכנו בברזיל ,שנמשך 19 יום. ליווה אותנו מדריך מקומי מעולה, עם רכבו, שפרטיו יימסרו בהמשך. כל יום טיול עם המדריך החל בשעה 0800 והסתיים לאחר 11-10 שעות. במכוון בחרתי להגיע לברזיל שלא בתקופת הקרנבל (פבר'/מרץ) ,כדי להימנע מהמולת ההמונים. את טעם הקרנבל טעמנו במהלך הטיול , מבלי להשתתף במצעד המנצחים של בית הספר לסמבה בריו.

שיקול חשוב נוסף בתכנון ביקור בריו – יש לשאוף להיות בעיר גם בסוף שבוע , קרי ימים שישי, שבת, ראשון. בלילות שישי ושבת חיי הלילה של ריו פורחים וחובה לראות איך והיכן המקומיים מבלים בלילות אלה, בעיקר באזור לאפה Lapa . בכל יום שבת מתקיים שוק אנטיק, פשפשים ווינטג' בכיכר ה 15 לנובמבר Praça 15 de Novembro (קרוי גם פראסה קינסה) במרכז העיר, שמומלץ לבקר בו. בכל יום ראשון מתקיים שוק שוקק חיים, הקרוי היפי מרקט Hippie Market בשכונת איפנמה , ממש מרחק רחוב אחד מחוף איפנמה ומפסל טום ג'ובים (מלחין "הנערה מאיפנמה") ,המצוי במדרכה הסמוכה לחוף. זהו שוק של דברי אומנות, מזכרות וכו'.מעבר לכך, בסופי שבוע חופי הרחצה שוקקי חיים והתנועה בתוך ריו דלילה ונטולת פקקים.

שיא עונת התיירות בריו הם החודשים דצמבר-מרץ. בתקופה זו יותר תיירים בעיר , זמינות המלונות ונותני השירותים פחותה יותר ,אם כי לא נתקלנו בבעיה מיוחדת בהקשר זה. בתקופה זו גם מחירי שרותי התיירות (טיסות, מלונות, מדריכים) גבוהים יותר בכ 60-40 אחוזים מבחודשים אחרים. זה מאפיין את כל ברזיל ולא רק ריו. עיקר התיירות בריו ובברזיל בכלל היא תיירות פנים, של ברזילאים. תקופה זו נחשבת לשיא עונת התיירות משום שיש חופשה מבתי ספר בברזיל של כחודשיים (מדצמ' ועד פבר' ) ומשום שהקרנבל בד"כ חל התקופה זו. זו גם עונת הקיץ, בה הטמפרטורות הן של 24-30 מעלות.

התקופה הטובה ביותר לבקר בריו הם החודשים מאי-אוק'. בהם מזג האויר נוח יותר וכמות הגשמים נמוכה יחסית. בחודשים דצמבר-מרץ, חם יותר בעיר וכמות הגשמים גבוהה יותר (ביקרתי בעיר בינואר והיה סביר מבחינה אקלימית). למי שהקרנבל אינו בוער בעצמותיו ,עדיף שלא יבקר ב בריו בתקופת הקרנבל וסביבה.

מספר האתרים לביקור בריו הוא רב. לא חייבים לבקר בכולם. חלק מהכנסיות , המוזיאונים והבניינים המרשימים, ניתן לראותם רק מבחוץ. יש להביא בחשבון אילוצי גשם וראות לקויה, היכולים להשפיע על סדר הביקור באתרים. כך למשל, תיכננו לעלות אל "הר הסוכר" ביום מסוים, אולם נאלצנו לדחות המועד בגלל ראות לקויה.

יש המעדיפים לבקר בברזיל ובריו בתקופת הקרנבל. בתקופה זו עשרות אלפי תיירים מגיעים לברזיל מכל רחבי העולם, לצפות ולקחת חלק באירוע מיוחד זה. משמע, צפיפות באתרי התיירות, זמינות פחות טובה של מדריכים , עלויות גבוהות יותר לשירותי התיירות וכו'. מאחר וריו דה ז'נרו היא מוקד לאומי של אירועי הקרנבל, אביא כאן התייחסות קצרה לנושא הקרנבל בברזיל.

הקרנבל בברזיל

הקרנבל בברזיל הוא אירוע מיוחד של חגיגה לאומית עממית, הנחוג בכל רחבי המדינה. לקרנבל הקשרים פולקלוריסטיים, תרבותיים ודתיים, שלא נעמוד עליהם כאן. הקרנבל נחוג 50 יום לפני חג הפסחא, בחודש פבר' או מרץ (המועד אינו קבוע ויש לבדוק בכל שנה המועד המדויק) ותמיד הוא מתחיל רשמית ביום שבת. לקרנבל שני פנים. האחד פן עממי- הפנינג ,פסטיבל, תהלוכות, ריקודים, תחפושות, תלבושות מיוחדות, מוסיקה וכו' - המתקיים ברחובות הערים. המקומות המומלצים לצפות באירועי הקרנבל העממיים הם בריו, סלבדור Salvador de Bahia , אולינדה Olinda ,רסיפהRecife וסן לואיס Sau Luis . הפן השני, הוא זה של תחרות בתי הספר לסמבה הטובים בריו, המתקיימת במשך חמישה ערבים רצופים בריו ומושכת אליה את התקשורת העולמית ומאות אלפי צופים. ההכנות לקרנבל של בתי הספר לסמבה נעשות במשך כל השנה. התהלוכות והאירועים העממיים מתחילים בד"כ חודש או חודשיים לפני המועד הרשמי של תחילת הקרנבל , בסופי שבוע (ימים שבת וראשון). יש מקומות שהם מתחילים מ 1 ינואר .

דברים שאין להחמיץ בריו דה ז'נרו 

 1. תצפית על העיר מפסל "ישו הגואל" בהר הקורקובדו.
 2. תצפית על העיר מהר הסוכר.
 3. מדרגות סלרון .
 4. מבנה מוזיאון המחר.
 5. חופי הרחצה של קופקבנה ואיפנמה.
 6. צפייה במשחק כדורגל במרקנה.
 7. הכרת חיי הלילה באזור לאפה.

תקציר מסלול טיול בריו 

במהלך טיולנו בריו ביקרנו במספר רב של אתרים ומקומות, תודות לזמן הנדיב שהקצנו לביקור בעיר. מרבית המטיילים בעיר (לרבות תיירות מקומית) אינם נחשפים לכל המקומות שיוצגו להלן. הנה תקציר מסלול הטיול כפי שנעשה בפועל.

יום 1 , יום ד, 15 ינואר

1700 הגעה לריו והתמקמות במלון.

לינה – מלון מיראמר בחוף קופהקבנה.

Hotel Miramar by Windsor. Avenida Atlântica, 3668 - Copacabana, Rio de Janeiro

יום 2 , יום ה' , 16 ינואר

 • פסל ישו הגואל Christ the Redeemer of Rio ותצפית מהר הקורקובדו Corcovado .
 • תצפית הפגודה הסינית Vista Chinesa , בקרבת היער והפארק הלאומי טיג'וקה Parque Nacional & Floresta da Tijuca .
 • ביקור ביער הפארק הלאומי טיג'וקה. Parque Nacional & Floresta da Tijuca . , לרבות הליכה רגלית קצרה וביקור מפל מים.
 • ביקור באזור בהאהא Barra ובחוף הרחצה המפורסם שכאן (מערב ריו).
 • ביקור בחופי הרחצה של מערב ריו - Grumari,Prainha , Praia do Secreto, Praia da Reserva, São Conrado , .
 • ביקור בפבלה רוסיניה Rocinha Favela.

יום 3, יום ו', 17 ינואר

 • אתר הקרנבל Sambadrome Marquês de Sapucaí , בו מתקיים מצעד התחרות של בתי הספר לסמבה המובילים של ריו.
 • הקתדרלה של ריו Catedral Metropolitana .
 • המוזיאון הלאומי להיסטוריה Museu Histórico Nacional .
 • הספרייה הפורטוגזית Real Gabinete Portugues da Leitura .
 • שדרות ריו ברנקו Avenida Rio Branco , הרחוב המרכזי של ריו.
 • קפה/מסעדה קולומבו Confeitaria Colombo (ארוחת צהריים) .
 • כנסיית סן פרנציסקו דה פאולה Igreja São Francisco de Paula .
 • מרכז תרבות וכנסיית סן פרנציסקו São Francisco da Penitência .
 • הצצה לשוק סרה Saara Market .
 • ביקור מודרך ומובנה בסדנה של בית ספר לסמבה Cidade do Samba .
 • השדרה האולימפית Olympic Boulevard וקיר אומנות הרחוב הענק של אדוארדו קוברה Eduardo Kobra large Mural.
 • מוזיאון המחר Museu do Amanhã (ביקור מחוץ למוזיאון בלבד ולא בתוכו, בגלל אילוץ זמן).

יום 4, שבת, 18 ינואר

 • האנדרטה להנצחת הנספים במלחה"ע השנייה Monumento aos Mortos da Segunda Guerra Mundial .
 • כיכר ה 15 לנובמבר Praça Quinze de Novembro ושוק הפשפשים שבה (מרכז העיר).
 • רחוב טלס Teles street (Arco do Teles) וסביבתו .
 • כנסיית קנדלאריה Igreja da Candelária , אתר הלפיד האולימפי Pira Olímpica, ומעגן הסירות שבקרבתו.
 • מרכז התרבות של בנק ברזיל Centro Cultural Banco do Brasil (מרכז העיר) .
 • מנזר סן בנטו Mosteiro de São Bento ( São Bento Monastery) והכנסייה הצמודה אליו The Abbey of Our Lady of Montserrat.
 • בניין הפרלמנט בארמון טיראדנטס Tiradentes Palace.
 • צפייה באירוע קרנבל עממי בשכונת סנטה תרזה (אירוע לא מתוכנן, אליו נקלענו במקרה).
 • מדרגות סלרון Selaron Steps/ Laderia do Santa Teresa / Escadaria Selarón ורחובות סנטה טרזה Santa Tereza.
 • צפייה במשחק כדורגל של אלופת ברזיל, באצטדיון המרקנה Maracanã .
 • סיור להכרת חיי הלילה של ריו,באזור לאפה Lapa.

יום 5, יום א', 19 ינואר

 • הר הסוכר Pão de Açúcar (Sugarloaf Mountain) .
 • חציית גשר ריו - ניטרוי Rio–Niterói Bridge וביקור במוזיאון לאמנות עכשווית בעיר ניטרוי (עיר הסמוכה לריו) Niterói Contemporary Art Museum.
 • צפייה באירוע קרנבל עממי בשכונת פלמנגו (אירוע לא מתוכנן, אליו נקלענו במקרה).
 • אזור לאפהLapa והאקוודוקט של לאפה Aqueduto da Carioca ואזור סנטה תרזה.
 • אזור סנטה תרזה, לרבות ביקור במרכז התרבות העירוני "פארק ההריסות" Parque das Ruínas , ממנו תצפית נפלאה על ריו. וכן תצפית, ממקום אחר, על פבלת Morro Dos Prazeres .
 • אזור "אפריקה הקטנה" Pedra do Sal. אזור קטן ומקסים ,בו נולדה הסמבה של ריו.
 • אזור סינלאנדיה Cinêlandia במרכז העיר ריו, בו מבנים מרכזיים וחשובים, כגון: בית האופרה Theatro Municipal, בניין העיריה Câmara Municipal do Rio de Janeiro, הספריה הלאומית Fundação Biblioteca Nacional , המוזיאון הלאומי לאמנויות יפות Museu Nacional de Belas Artes , כיכר סינלאנדיה Praça da Cinelandia ועוד.
 • שוק עבודות יד, אומנות, מזכרות ועוד בשכונת איפנמה, הקרוי היפי מרקט Feira Hippie de Ipanema .
 • חוף איפנמה Ipanema Beach,לרבות פסל טום ג'ובים Estatua de Tom Jobim וסלע ארפואדור Arpoador Rock המצויים בחוף זה.

יום 6, יום ב, 20 ינואר

 • סיור אומנות רחוב
 • חוף קופקבנה
 • הסעה לשדה התעופה

פירוט מסלול הטיול בריו

להלן פירוט מסלול הטיול ובו מידע אודות האתרים בהם ביקרנו ואופן ביצוע הטיול. החומר מוצג בצורת יומן טיול. מדובר בטיול עצמאי בריו, של שני זוגות חברים, בחודש ינואר שנת 2020. הביקור בריו שנמשך 5 ימים וחמישה לילות נטו, היה חלק מטיול מקיף בברזיל ,שנמשך 19 יום.

יום 1 , יום ד, 15 ינואר

הגעה לריו ברכב של נהג מקומי, מהעיירה טיראדנטס במינאס ז'ראיס. לאחר עצירה וביקור בעיר פטרופוליס ,המרוחקת כ 70 ק"מ מריו. הגענו למלון מיראמר בחוף קופקבנה בריו בשעה 1700. במהלך הקליטה במלון, בתשובה לשאלתנו, קיבלנו תדריך מפקיד הקבלה לפיו ניתן לטייל חופשי ברחובות הסמוכים, אולם ללא מצלמה ,ללא טלפון ביד, ללא תרמיל או תיק צד, ללא תכשיטים וללא שעון על היד. עלינו אל בריכת השחייה של המלון בקומה ה 16 ממנה נשקף מראה יפה של חוף קופקבנה.

מלון מיראמר הוא מלון 5 כוכבים ברמה גבוהה . מפנק, בו ארוחת בוקר עשירה ורמת שרות גבוהה. נהננו מהשהייה בו. הוא נחשב לאחד הטובים בריו. יחד עם זאת, עלי לציין בהקשר לבחירת מלון בריו,כי להבנתי אזורי איפנמה ולבלון נחשבים בטוחים יותר מקופקבנה לתייר הזר ויש בהם יותר אפשרויות של מסעדות טובות וברים.

יום 2, יום ה', 16 ינואר

בשעה 0800 יציאה מהמלון עם אוגוסטו, המדריך שלנו. היעד- הר הקורקובדו Corcivado (מקור שמו מצורתו כאוכף של גמל),בו ניצב פסלו הענק של ישו, וממנו תצפית נפלאה על העיר. לפני היציאה לטיול בברזיל, הזמנתי אונליין מראש כרטיסים לרכבת העולה אל ההר לשעה 0900. הגענו אל ההר בתוך כ 25 דקות. בשעה שהמדריך הלך להחנות רכבו, אספנו את כרטיסי העלייה לרכבת חשמלית טראם Trum מהקופה במקום. זאת, לאחר שהמדריך הנחה אותנו לגשת אל חלון צדדי ולפנות לאדם מסוים, איתו הוא תיאם מראש שייתן לנו הכרטיסים, תוך עקיפת התור ליד הקופה הראשית. בשיא עונת התיירות יש רכבת כל 20 דקות לכל כיוון . ביתר חודשי השנה ,כל 30 דק'.

המראה של העיר ריו מהר הקורקובדו הוא מרהיב . שכונות העיר פרוסות לפניך כעל כף יד ,כשברקע האוקיאנוס האטלנטי, המפרץ, הלגונה של ריו, הרים וסלעים משמשים כתפאורה. מבנה הפסל של ישו הפורס ידיו לצדדים הוא מסמליה של ריו ושל ברזיל בכלל. מידותיו מרשימות- גובהו של הפסל הוא 38 מ' ועוד 8 מ' גובה המעמד עליו עומד הפסל. רוחב הידיים הפרוסות לצדדים הוא 30 מ'. משקל הפסל 1,145 טון. התצפית העיר על העיר מכאן היא מראה בלתי נשכח. זו אטרקציית התיירות מספר אחת של ריו.

על ההר מוצעות מזכרות למכירה. למי שמעוניין במזכרות מריו, מומלץ לרכוש אותן מחוץ לאתר הקורקובדו ,מחנות הנמצאת סמוך אל הכניסה לאתר (בחנות מבחר פריטים רב ובמחירים טובים) , שפרטיה כדלקמן:

Jeito Braileiro, Rua Erere,11 Loja A,Cosme Velho,RJ. Tel.21-2205-7636.

בשעה 1115 היינו כבר מחוץ לאתר הקורקובדו. התעכבנו קמעא לרכישת מזכרות בחנות הנ"ל.

יעדנו הבא היא תצפית הפגודה הסינית Vista Chinesa , הנמצאת על אחת הדרכים המחברות בין הגן הבוטני של ריו עם היער והפארק הלאומי טיג'וקה Parque Nacional & Floresta da Tijuca . מאתר זה נשקף נוף יפהפה ומיוחד של העיר ,מזווית אחרת. כבר אמרנו שריו דה ז'נרו היא עיר היפה מרחוק, מהתצפיות הרבות המשקיפות עליה מלמעלה למטה. כאן זו אחת החשובות שבתצפיות אלה.

מרחק נסיעה קצר מהתצפית הסינית והגענו אל היער והפארק הלאומי טיג'וקה Parque Nacional & Floresta da Tijuca . זהו יער גדול וסבוך המצוי בשטח העיר ריו. המראות ביער יפים. ניתן לטייל כאן ימים במסלולי הליכה מגוונים. מאחר וזמננו קצר, הסתפקנו בהליכה קצרה בשביל , הגעה אל מפל מים והתרשמות מנוף הטבע שבמקום. לרגלי המפל ובלגונה קטנה שהייתה במקום , מספר מטיילים עצרו לרחצה. בסביבות השעה 1350 עזבנו את הפארק.

יעדנו הבא ,אזור באהא Barra , של ריו, הנחשב ל"פלורידה" של ריו. אזור עשיר יחסית, מודרני, עם מגדלי מגורים גבוהים ויפים ומרכזי קניות , לאורך חוף ארוך ויפה. עצרנו כאן לארוחת צהריים באחד הברים/קיוסקים הפרוסים לאורך חוף הרחצה. ככלל ,אנו שואפים לארוחת צהרים קצרה ומהירה. בצהריים אנו מעדיפים לנצל הזמן לטיול ולא לאכילה. חשבנו שנסיים הארוחה בתוך 30 דקות, אולם התעכבנו כאן כשעה ,בגלל שרות איטי של הבר. מכאן למדנו לקח להמשך. לברר מראש שהאוכל יכול להיות מוגש בתוך 10 – 15 דקות.

מכאן המשכנו מערבה ונסענו כ 30 ק"מ תוך תצפיות על חופים של ריו ,השונים זה מזה , בגלל צורת החוף, סלעים שבו וכדומה. זה היה סיור מעניין, אם כי בשלב מסוים הרגשנו שהוא ארוך מדי. בדיעבד, איני מצטער שעשינו אותו. זאת, משום מרכזיות חופי הרחצה בנוף של ריו ובחיי תושביה.

ארחיב מעט בנושא זה של חופי הרחצה והבילוי בהם בריו.

הליכה אל חוף הים ( (Praiaבברזיל בכלל ובריו בפרט היא תרבות. היא אורח חיים. זהו בילוי חברתי ומשפחתי, בילוי ובידור זול. המקומיים באים לחוף ,בכל שעות היום (לרבות צהרים) , ושוהים בו שעות רבות . חלקם באים עם כסאות, צידניות אוכל. חלקם משכירים כסאות ושמשיות במקום. השמש חזקה וקופחת . יש ברזיות מקלחת המפוזרות בחוף למשמשות לצינון וניקוי מחול. ראינו חוף אחד שהמבלים בו נשארו ללינת לילה באוהלים.

החופים הם ארוכים ומחוברים האחד לשני. הם רצף חופים של כ 40 ק"מ. בחופי הרחצה יש סוכות מצילים, אולם במרחק רב יחסית האחד מהשני. לכל סוכת הצלה יש מספר והיא מצוינת גם במפות כ post ומשמשת כנקודת מפגש. כל חופי הרחצה בריו הם ציבוריים ופתוחים לקהל הרחב ללא תשלום. בעורף חוף הרחצה יש מדרכה ולאורכה דוכנים לממכר אוכל ושתיה , מזכרות וכל דבר שהמבקרים בחוף מגלים בו עניין.

המבקר הזר בחופי הרחצה מגלה עניין בהתרחשות האנושית על החוף ובמים. מי האוקיינוס קרים ולא רבים נכנסים אליהם. מרבית הנשים בחוף, לובשות בגדי ים ביקיני חושפניים במיוחד. בעיקר את הישבנים. זאת בכל גיל ובכל משקל. בחוף יש גם מראות של זוגות המרעיפים זה על זה ביטויים רומנטיים ומתירניים של נשיקות וגיפוף. וכמובן איך אפשר בלי מקומות משחק של צעירים בכדורגל חופים ברזילאי , בו הכדור צריך לעבור רשת (רשת כדור עף) מצד לצד , ללא הסתייעות בידיים , רק הרגליים, הראש ושאר חלקי הגוף ללא ידיים , פעילים. על החוף, בין המשתזפים והמשתרעים בחול הלבן , מהלכים מוכרי ארטיקים, כובעים, צעיפים וכו' ומציעים מרכולתם.

לאחר שמיצינו הביקור והתצפיות על חופי הרחצה של מערב ריו, נסענו אל יעדנו האחרון ליום זה- פבלת רוסיניה Rocinha Favela. זו הפבלה הגדולה בריו ובברזיל כולה, המונה כ 100 אלף תושבים.

תופעת הפבלות בברזיל ובריו היא מצערת ומציגה פן שלילי בחיי המדינה והעיר. מדובר בשכונות סלאמס עניות, החיות בתנאים לא מקובלים בחברה מודרנית. שכונות הפבלות ממוקמות בשוליים ובמקומות מוגבהים על גבעות והרים. האנשים החיים כאן הם אנשי שוליים,עניים, או בעלי הכנסה נמוכה, שאינם זוכים לשרותים עירוניים זמינים או סבירים. רמת הפשע כאן היא גבוהה ביותר. הפבלות נשלטות בכוח הזרוע ע"י כנופיות פשע, הנלחמות גם זו בזו. המשטרה מגלה נוכחות רק ברחובות המרכזיים של הפבלה ואינה מעיזה להיכנס אל הסימטאות הצרות שבה. כך גם פינוי אשפה, נעשה רק מהרחובות הראשיים. אחד המראות הבולטים בפבלה הם עמודי החשמל והתקשורת. רבים גונבים חשמל ותקשורת ע"י התחברות פיראטית לעמודי החשמל והתקשורת. הרשויות לא יכולות ואולי אינן רוצות לנקוט בצעדי אכיפה נגד פיראטים אלה.

הפבלות נוצרו כאשר עבדים אפריקאיים בברזיל שוחררו מעבדות והם נאלצו לגור בתנאים לא תנאים בשולי החברה והערים. בשנות ה 70 של המאה ועשרים, כפריים רבים הגיעו לריו ולערים אחרות בברזיל ומצאו מגורים בשכונות עוני אלה. לפי נתוני מפקד מ 2011 , כ 6% מתושבי ברזיל גרים בפבלות ובשכונות עוני.

בשנת 2002 יצא לאקרנים הסרט הברזילאי "עיר האלוהים" Cidade de Deus של הבמאי פרננדו מאירלס. הסרט מתאר את החיים בפבלה הנושאת שם זה של "עיר האלוהים" Cidade de Deus , מוכת הפשע והסמים , הנמצאת ממערב לריו דה ז'ניירו. התיאור בסרט הוא קשה ולא נעים לצפייה. שוחחנו עם המדריך שלנו על הסרט בו צפינו בעבר. לדברי המדריך , המתואר בסרט נכון לשנת 2002. זו גרסה רכה של המציאות הנוכחית, שהיא קשה יותר מזו המתוארת בסרט.

הביקור בפבלה רוסיניה לווה על ידי בחששות. אחד המדריכים בריו עימו הייתי לפני הטיול, אמר לי שהוא לא ממליץ לבקר בפבלה. לדבריו, המבחן שלו להליכה למקום הוא, האם הוא היה מוכן לקחת לשם את הבת שלו הקטנה. ותשובתו לכך היתה שלילית. הוא המליץ לא לבקר. מצד שני, ידוע לי על גורמי תיירות לא מעטים המארגנים ביקורים מודרכים בפבלות. התייעצתי עם אוגוסטו המדריך שלנו. הוא הציע לבקר ברוסיניה ,כשהוא ידריך אותנו, כפי שעשה כבר פעמים רבות עם אחרים, אולם בדרך שהיא בטוחה לדעתו. הסכמתי.

הביקור בפבלת רוסיניה כלל נסיעה איטית ברחוב הראשי של הפבלה , תוך קבלת הסברים על מה שאנו רואים. בשלב מסוים, לקראת היציאה מהפבלה,חנינו את הרכב וירדנו ממנו. הלכנו עם המדריך מספר עשרות מטרים ברחוב הראשי שהיה עמוס בחנויות משני צדיו . שוחחנו עם בעל דוכן של דברי אומנות שנעשו ע"י אנשי הפבלה. מספר דוכנים דומים היו סגורים ולא מאויישים. לאחר מספר דקות עזבנו את המקום. זה היה ביקור קצר, על קצה המזלג. טעימה שלא חשפה בפנינו את פנים ותוך הפבלה. לא העזנו להיכנס לסימטאות הצרות ,המיועדות להולכי רגל , היוצאות מהרחוב הראשי. ראינו אנשים היוצאים מהסימטאות וזורקים אשפה ברחוב הראשי, בין אם במקומות המיועדים לאיסוף אשפה ובין אם לאו. ראינו גם מכונית אשפה עירונית מפנה אשפה מהרחוב הראשי. עשינו וי על ביקור בפבלה, גם אם זה היה ביקור שטחי ולא ממצה. בדמיוני, המראה החיצוני של הפבלה היה גרוע הרבה יותר, מאשר זה שראיתי בפועל, ברחוב הראשי של רוסיניה. אמנם שכונת עוני אפורה , אמנם תחושה של בלגן ואשפה במקומות שאינה צריכה להיות. אמנם תחושה של הזנחה. תחושה של הזנחה מצד הרשויות ומצד התושבים עצמם.

רבים מתושבי הפבלות עובדים בעיר ריו בעבודות שונות, עם הכנסה נמוכה. בבתי מלון, מסעדות, בחופי הרחצה וכו'. יש לא מעט אומנים הפועלים ויוצרים מתוך הפבלות. ארגונים הומינטריים וארגוני צדקה פועלים בפבלות בסיוע לתושבי המקום בתחומי רווחה וחינוך.

ויש גם מי שמתנכלים לפבלות ומייחלים להיעלמותן ולהיעלמות אנשיהם. במהלך ביקורנו בריו שמענו סיפור, לפיו מושל מדינת ריו ,בתאום עם ראש עירית ריו, הורה למשטרה לבצע ירי ,ללא צורך (טבח), של צלפים ממסוקים, על פבלה. האירוע היה ככל הנראה בפבר' 2019 בפבלת Morro do Fallet ובמהלכו נהרגו 13 איש. לסיפור זה מצאתי אישור בקישורים הבאים:

https://www.brasilwire.com/rj-governor-orders-helicopter-snipers-police-kill-13/

https://www.rioonwatch.org/?p=51245

בשעה 1820 חזרנו אל מלון מיראמר בו התאכסנו, בחוף קופהקבנה. מלון מפנק, ברמה גבוהה ובמיקום ט"מ. במלון מסעדה טובה, בה אכלנו ארוחת ערב.

יום 3, יום ו', 17 ינואר

0800 עזיבת המלון. אוגוסטו המדריך לקח אותנו "שביל הדייגים" Caminho Dos Pescadores Ted Boy Marino, הנמצא בקצה הצפ' מז' של חוף למה Praia do Leme, המהווה המשך של חוף קופקבנה. מהסלע ,בו עובר השביל ובו פעילים דייגים עם חכות, יש תצפית יפה על חופי קופקבנה ולמה.

משם נסענו אל אתר הקרנבל הקרוי סמבהדרום Sambadrome Marquês de Sapucaí , בו מתקיים מצעד התחרות של בתי הספר לסמבה המובילים של ריו. מבנה האתר תוכנן ע"י האדריכל הברזילאי המפורסם אוסקר נימאייר Oscar Niemeyer והוקם בשנת 1985 מרכז/דאונטאון ריו. האתר נמצא ברחוב Marquês de Sapucaí ומשתרע לאורך 700 מאות מטרים. הוא הנחצה ע"י רחוב Ave.Salvador de Sa . משני צדי רחוב האספלט ניצבים טריבונות של מושבים לצופים הנישאות לגובה והמכילות כ 90 אלף מושבים. בתום המצעד ,הצועדים מגיעים לכיכר אפוטאוזיס Praça da Apoteose (בצד הדרומי של המתחם) , בה הם חוגגים סיום מצעדם. מחוץ לעונת הקרנבל משמש כיכר אפוטאוזיס לעתים כמקום הופעות מוסיקה מרכזי בריו דה ז'ניירו של זמרים מהשורה הראשונה בעולם. ראינו את תוך האתר ממספר מקומות ואת ההכנות שנעשו בו לקראת ארועי קרנבל 2020 במקום ( 26-21 פבר' ). משם המשכנו לבקר באתרים נוספים באזור מרכז ריו. יעדנו הבא-הקתדרלה של ריו Catedral Metropolitana.

הקתדרלה של ריו היא רומית קתולית ומוקדשת לסן סבסטיאן ,הפטרון של העיר ריו והיא נקראת בשמה המלא Catedral Metropolitana de São Sebastião . הקתדרלה הנוכחית נבנתה בשנים 1975-1964 . היא בנויה במבנה מודרני שצורתו חרוט קטום בגובה של 75 מ', קוטר פנימי של 96 מ' ושטח פנים של 8000 מ"ר. יש בה מקום ל5000 מושבים או 20 אלף אנשים עומדים. המבנה הוא מודרני ויש בו מספר פסלים וכן חלונות מאורכים מעוצבים, העשויים זכוכית צבעונית. אורך החלונות 60 מ'. בכנסיה ביקרו בעבר מספר אפיפיורים. במרתף הכנסייה נמצא מוזיאון של אומנות דת.

משם נסענו לבקר במוזיאון הלאומי להיסטוריה Museu Histórico Nacional , המצוי גם הוא במרכז העיר. לטעמי, הביקור במוזיאון זה הוא חובה. המוזיאון שוכן במבנה קולוניאלי ומכיל כמעט 300 אלף מוצגים מתקופות שונות בהיסטוריה של ברזל. בין היתר ישנם כאן מוצגים המתייחסים לתקופת העבדות בברזיל , הכוללים אמצעים לקשירת עבדים ולהענשתם ופריטים נוספים השופכים אור על נושא הבאת העבדים מאפריקה וחייהם בברזיל. יש כאן גם ציור שמן ענק ומרהיב המתאר קרב ימי הקרוי Battle of the Riachuelo, בין הצי של ברזיל לבין זה של פרגוואי. קרב זה בו ניצחה ברזיל, שנערך ב 1865 , סימן מפנה במלחמה בין שתי מדינות אלה. כמו כן מוצג כאן הכתר של דון פדרו השני , המלך מהמאה ה 19, שהיה נערץ בברזיל. במוזיאון מוצג גם דגם בגודל מקורי של בית מרקחת מהמאה ה 19. במוזיאון גם אגף המציג מספר גדול מאוד של כרכרות מעוצבות ומעוטרות יפהפיות, ששימשו את משפחות המלוכה, פקידים רמים ואנשים אמידים . משם המשכנו אל הספרייה (או חדר הקריאה) הפורטוגזית.

הספרייה הפורטוגזית, או ליתר דיוק מקום קריאה, בריו Real Gabinete Portugues da Leitura שוכנת במרכז ריו. היא תוכננה ע"י אדריכל פורטוגלי בשם Rafael da Silva e Castro . המבנה הוקם בשנים 1887-1880. אבן הפינה להקמת המבנה הונחה ע"י המלך דון פדרו השני בשנת 1880. המגזין "טיים" בחר בספרייה זו כאחת מארבעת הספריות היפות בעולם. יש בספריה ,אלפי ספרים ופריטים רבים מהמאות ה 16 עד ה 18. היא כוללת גם אוסף של ציורים, פסלים ומטבעות עתיקים. מבנה מרשים ביותר, המזכיר במשהו את הספרייה המפורסמת Livraria Lello שבעיר פורטו,פורטוגל.

עברנו ברחוב המרכזי של ריו הקרוי שדרות ריו ברנקו Avenida Rio Branco שבקרבתו מספר אתרי תיירות. זאת בדרכינו למבנה קולוניאלי נוסף ,הנמצא במדרחוב. במבנה זה נמצא בית קפה ומאפה וגם מסעדה בשם קולומבו Confeitaria Colombo .

לקפה קולומבו מספר סניפים בריו. הסניף שיש לבקר בו נמצא במרכז העיר בכתובת : Rua Gonçalves Dias, 32 - Centro, Rio de Janeiro . בית הקפה הוקם בשנת 1894 ע"י שני מהגרים מפורטוגל. הם הקימו ועיצבו את בית הקפה בסגנון ארט-נובו שהיה מקובל באירופה ,אותה עת. בראשית המאה ה 20 המקום שופץ ונוספה לו הקומה השנייה.

בקפה קולומבו עשינו הפסקה לארוחת צהריים. כאן לא נחפזנו. זהו אחד מהמקומות הקולינאריים היפים בעולם. העיצוב הפנימי קולוניאלי ומרשים ביופיו. במקום שני מפלסים. המפלס התחתון משמש כבית קפה ומאפה והמפלס העליון כמסעדה, בסגנון "אכול ככל יכולתך" . אקדים ואומר בהכללה, שבברזיל בכלל וגם במקום זה, איכות המאפים והעוגות הם לא משהו שיש לספר בשבחו. יחד עם זאת, ארוחת הצהריים במפלס השני הייתה מגוונת יחסית וחווייתית. . אתנתא ראויה.

ממול לבית הקפה באותו רחוב Rua Gonçalves Dias במספר 31, נמצאת חנות גדולה לסנדלים וכפכפים של Havaianas שראוי לבקר בה. בסמוך גם חנות הנעלה ידועה של נעליים וסנדלים מגומי הקרויה קלוב מליסה Clube Melissa הנמצאת באותו רחוב של בית הקפה במספר 19. ביקרנו בחנויות אלה ולא יצאנו בידיים ריקות. משם לכנסיית סן פרנסיסקו.

לא הרחק מקפה קולומבו נמצאת כנסיה יפה בה ביקרנו בשם כנסיית סן פרנציסקו דה פאולה Igreja São Francisco de Paula .העיצוב הפנימי של הכנסייה כולל גילופי אבן ועץ רבים, ללא ציפוי זהב. המראה עשיר בפרטים ומרשים.

מתחם כנסיית סן פרנסיסקו São Francisco da Penitência כולל את כנסיית סן פרנסיסקו שנבנתה ב 1726 ,בה גם מרכז תרבות ומוזיאון וכן את מנזר סנטו אנטוניו הסמוך שנבנה כ 115 שנה קודם לכן Santuário e Convento de Santo Antônio. מבין השניים, מומלץ להתמקד בביקור בכנסיה. הכנסייה היא מהיפות ביותר בכנסיות ריו, אם לא היפה שבהן. היא בנויה בסגנון הבארוק, עשירה באלמנטים מצופי זהב ומעוטרת באריחים פורטוגליים המצוירים בכחול . בתוך הכנסייה המרהיבה הזו נמצא פסל של סנטו אנטוניו, שילידי ריו רבים באים לבקרו בבקשה למציאת בן או בת זוג. הכנסייה משקיפה על כיכר קריוקה Largo da Carioca .

במהלך ביקורנו במרכז ריו, הצצנו בשוק סארה Saara Market. השוק נקרא גם Mercado Popular Uruguaiana בהיותו ברחוב Uruguaiana ובקרבתו. לא נכנסנו לבקרו משום שהוא לא נראה אטרקטיבי במיוחד ובגלל אילוצי זמן. זהו שוק גדול ומפורסם בריו, המשתרע על פני מספר רחובות. מזכיר במשהו את שוק רמלה. יש בו סוחרים רבים ממוצא ערבי וגם יהודים. הומה ובו הכל. יש גורמי תיירות המבצעים סיורים מודרכים במקום הנמשכים מספר שעות. העדפנו לנצל זמננו במקומות אחרים.

משם נסענו להכיר את הפעילות שמאחורי הקלעים של הקרנבל. זאת, ע"י ביקור במתחם של מחסנים והאנגרים, המשמשים כבתי מלאכה לבתי ספר לסמבה המובילים בעיר. המתחם קרוי " עיר הסמבה" Cidade do Samba . בבתי מלאכה אלה פועלים מאות עובדים, במהלך השנה, בהכנת הכרכרות, התחפושות ושאר האביזרים המשרתים את כל אחד מבתי הספר לסמבה, לקראת התחרות השנתית ביניהם, המתקיימת במצעד, הנמשך מספר לילות בסמהדרום Sambadrome. במהלך התחרות, בתי הספר המשתתפים במצעד מקבלים ניקוד במספר פרמטרים, בהם בין היתר הנושא והמסר המרכזי (בד"כ בתחום חברתי),שהם מבקשים להציג במצעד.

פעילות ההכנה למצעד של כ"א מבתי הספר לסמבה נעשית בחשאיות ובעלויות של מיליוני דולרים, הממומנים ע"י נותני חסות וגורמי תקשורת. במתחם סידאד דו סמבה ישנו סיור מודרך ומובנה הקרוי Carnaval Experience ,הנמשך כשעה, במהלכו מוצגת הפעילות בבית המלאכה של אחד מבתי הספר לסמבה המובילים בעיר, מוצגים פריטי לבוש ותחפושות, נושאים שבאו לביטוי במצעדים קודמים ועוד. המבקרים מקבלים הזדמנות ללבוש תחפושות אלה ואף לצפות ולרקוד עם רקדנית סמבה . הצילום אסור בבית המלאכה, אולם מותר בשלב לבישת התחפושות והריקוד. למתעניינים בקרנבל ביקור זה כדאי. http://carnavalexperience.com.br/en/

מתחם עיר הסמבה נמצא בכתובת : Entrada Principal da - Avenida Binário do Porto, Cidade do Samba - Gamboa, RJ . ניתן לרכוש כרטיסים מראש, או במקום.

יעדנו הבא- השדרה האולימפית Boulevard Olimpico ( Olympic Boulevard ) וקיר אומנות הרחוב הענק של אדוארדו קוברה Mural Etnias do artista Kobral. בקיץ 2016 ארחה ריו את האולימפיאדה. לרגל זאת הוקמה טיילת , באזור הנמל הישן של ריו והאומן הברזילאי קוברה צייר ציור קיר ענק (כ 3,000 מ"ר, 190 מ' אורך, 15 מ' גובה) ,על מבנים בטיילת זו. הציור מתאר חמש יבשות תבל , באמצעות חמש דמויות-מקבילה לחמש הטבעות האולימפיות. קוברה נחשב לאחד מגדולי ציירי אומנות הרחוב בעולם . ציור זה מרשים ומרהיב במיוחד. אגב, בקרבת מקום ניתן לראות אניות קרוז עוגנות, המגיעות לריו למטרות תיור.

מערבית לשדרה האולימפית נמצא האקווריום של ריו Aquário Marinho do Rio de Janeiro . התצוגה כאן מרשימה, אולם לא ביקרנו כאן, מחוסר זמן.

ממש בקרבת מקום נמצא מוזיאון המחר Museu do Amanhã . הגענו אליו בשעת דמדומים. זהו מוזיאון למדע,טכנולוגיה וסביבה, הנמצא במבנה גאוני, מרשים וייחודי בצורתו ובעיצובו. המבנה תוכנן ע"י האדריכל הספרדי סנטיאגו קלאטראבה Santiago Calatrava. מבנה המוזיאון נפתח לקהל בשנת 2015 ועלות הקמתו הייתה כ 80 מיליון דולר.

בגלל אילוצי זמן ביקרנו את מתחם המוזיאון מבחוץ. המבנה היה מואר כבר בשעת ערביים והמראה ,שכלל תאורה, היה מרהיב ומפעים. לא פחות. נחזור למבנה זה, בימים הקרובים, לתצפית מזווית אחרת ובאור יום . בסביבות השעה 1930 חזרנו למלון.

יום 4, שבת, 18 ינואר

0800 נסיעה לכיוון האנדרטה להנצחת הנספים במלחה"ע השנייה Monumento aos Mortos da Segunda Guerra Mundial . בדרך מהמלון אל האנדרטה , באזור פארק קריאנסאס Parque das Crianças . אוגוסטו מדריכנו, מפנה את תשומת לבנו לשני עצים מיוחדים. אנו יורדים מהרכב ומתבוננים בפליאה.

העץ הראשון נקרא Monkeys Apricot ובפורטוגזית Abricó de Macaco . זהו עץ אקזוטי שלא ראינו כמותו, לו פריחה יפה ואשכולות פרי גדולים . כל פרי באשכול הוא בקוטר של כשני ס"מ. מראה העץ המיוחד הזה מאוד יפה. זכינו וראינו אותו בפריחה ועם פירותיו. נמסר לנו שפירות העץ אינם ראויים למאכל אדם.

העץ השני הוא עץ דקל הקרוי Talipot Tree , הקרוי גם Corypha umbraculifera. עץ זה מיתמר לגובה של עד 25 מ'. הוא פורח ונותן פרי רק אחרי 30 עד 80 שנה מיום צמיחתו. אוגוסטו מראה לנו מספר עצי דקל כאלה ואומר שאנו בני מזל. בעת ביקורנו ,אנו חוזים בפריחת מספר מעצים אלה. הפריחה היא צהבהבה ונעשית בתפרחת גדולה, בחלקו העליון של העץ, מעל לענפיו. תפרחת הפרחים כוללת מספר מיליונים של פרחים קטנים בכל עץ. ראינו עצים אלה בפריחתם . מראה נדיר. שנה לאחר הפריחה נותן העץ פירות ולאחר מכן הוא מת. עצים אלה הובאו לברזיל מדר' מז' אסיה ע"י Roberto Burle Marx ,שהיה איש טבע ואדריכל נוף ופארקים ברזילאי, במאה הקודמת. חזינו בתופעת טבע מיוחדת ונדירה שנקרתה בדרכנו, תודות לאוגוסטו המדריך.

לאחר העצירה בפארק להתבוננות בעצים המיוחדים הללו המשכנו אל אנדרטה המציינת את השתתפות ברזיל במלחה"ע השניה ומנציחה את 468 חללי ברזיל שנפלו על אדמת איטליה (טוסקנה) . האנדרטה הוקמה בשנת 1960 והיא נמצאת בפארק פלמנגו שבשכונת גלוריה Glória.

בסביבות השעה 0900 בבוקר הגענו לכיכר ה 15 בנובמבר Praça Quinze de Novembro, שבמרכז העיר. היום יום שבת. בכל יום שבת מתקיים בכיכר הגדולה שוק אנטיק, פשפשים ווינטג'. אפשר למצוא כאן דברי אומנות, ספרים, מצלמות ושעונים ישנים, פריטים לבית , ביגוד ועוד.

באחת מצלעות הכיכר נמצא מבנה הארמון בו חיה משפחת המלוכה הפורטוגלית עד שלהי המאה ה 19 , הקרוי פאסו אימפריאל Paço Imperial. המבנה שהוקם במאה ה ,18 משמש היום כמרכז תרבות ומקום להצגת תערוכות אמנות. המקום פתוח למבקרים בכל ימות השבוע,למעט יום שני. צפינו בו מבחוץ בלבד.

בסמוך לארמון ששימש את מלכי האימפריה הברזילאית, נמצא בניין מרשים שהוקם בשנת ,1926 הקרוי ארמון טירדנטס . טירדנטס הוא גיבורה הלאומי של ברזיל ,שנשא נס המרד בפורטוגלים, בסוף המאה ה 18. בניין זה שימש בעבר מקום מושב לפרלמנט הלאומי של ברזיל וכיום הוא משמש את הנהלת מועצת המחוקקים של מדינת ריו דה ז'נרו. ביקרנו במבנה מרשים זה.

משם , בהליכה רגלית קצרה, הגענו לרחוב מקסים הקרוי רחוב טלס Teles street (Arco do Teles) .בעבר היו ברחוב זה בתי מגורים וקשת שאיפשרה מעבר סחורות ואנשים עליה. ברבות השנים חלו באזור שינויים והיום רח' טלס והרחובות הסמוכים אליו מלאים במסעדות וברים ושוקקי חיים בעיקר בשעות הערב. כדאי ללכת,בין היתר, ברח' Rua do Rosário וכן ברחובות Rua dos Mercadores ,Rua do Ouvidor . כמו כן ביקרנו בבית מרקחת עתיק, הקרוי גראנדו Granado Pharmácias ,שנוסד ב 1870 ומשמש היום כחנות לממכר קוסמטיקה. נמצא בכתובת: R. Primeiro de Março, 14/16 במרכז ריו.

אנו עדיין במרכז ריו (Centro) ויעדנו הבא הם כנסיית קנדלאריה Igreja da Candelária , אתר הלפיד האולימפי Pira Olímpica, ומעגן הסירות שבקרבתו. מבנה הכנסייה מרשים. צפינו בו מבחוץ, שכן שבענו ביקורים בכנסיות במהלך טיולנו בברזיל. ריו היא המקטע האחרון בטיולנו והחלטנו לבקר במספר כנסיות מצומצם בה. בקרבת הכנסיה נמצא המקום בו הודלק הלפיד האולימפי. מתקן הלפיד עומד בשלמותו ,כתזכורת לאולימפיאדה שהיתה כאן. בקרבת מתקן הלפיד ,לכיוון מזח המים, ישנו מעגן של ספינות וכלי שייט ישנים, לרבות דגם ספינה בה הפליג לפורטוגל מלך ברזיל פדרו השני, לאחר שעזב את ברזיל בשלהי המאה ה 19.

בסמוך לאתרים אלה נמצא מרכז התרבות של בנק ברזיל Centro Cultural Banco do Brasil (מרכז העיר) . אתר תרבות פופולרי זה נמצא בבניין מפואר והוא מארח תערוכות אמנות ,היסטוריה וארכיאולוגיה. ביקרנו בתוך חלל הכניסה למבנה ולא התעכבנו לבקר בתערוכה בנושא מצרים העתיקה שהוצגה כאן ותור ארוך של ממתינים ביקש לראותה.

משם נסענו מרחק קצר לביקור במנזר סן בנטו Mosteiro de São Bento ( São Bento Monastery) והכנסייה הצמודה אליו The Abbey of Our Lady of Montserrat. זהו מנזר בנדקטיני המפעיל בית ספר הנחשב לאחד הטובים בברזיל כולה. המנזר שהוקם בשנת 1590 והכנסייה שלידו נחשבים למבנים היסטוריים ואדריכליים מהיפים והיקרים בריו. בתפילת יום ראשון בשעה 1000 מקהלת המנזר משתתפת בשירה גרגוריאנית .הכניסה חופשית. ביקרנו בכנסיה העשירה במראה הפנימי שלה והמצופה בזהב. אל תוך המנזר לא יתן היה להיכנס. עם זאת ממתחם חצר המנזר ישנה תצפית נפלאה על מוזיאון המחר. מזוית ראיה זו רואים את המוזיאון כולו וניתן להתרשם מגאוניות התכנון. זהו מקום תצפית שהינו חובה לטעמי.

משם נסענו אל שכונת סנטה תרזה. שם חיכתה לנו הפתעה. ברחוב ראשי בשכונה היתה התקהלות של מאות צעירים שהשתתפו בתהלוכת קרנבל , בליווי כלי נגינה, שירה, ריקודים, תחפושות וגם ביטויי אהבה ורומנטיקה לא חסרו שם. אוירה של הפנינג שמח . אוגוסטו המדריך מספר כי כחודשיים לפני הקרנבל, אירועים כגון זה מתרחשים ברחבי העיר בימים שבת וראשון. זו הייתה חוויה לצפות בהתרחשות אנושית שמחה זו.

משם נסענו אל מדרגות סלרון Selaron Steps , הקרויות גם מדרגות סנטה טרזה Laderia do Santa Teresa וגם מדרגות לאפה Lapa steps. לדברי אוגוסטו המדריך, זו אטרקציית התיירות השלישית בחשיבותה בריו (מבחינת כמות המבקרים בה) אחרי הר הקורקובדו והר הסוכר. מדובר ב כ 215 מדרגות המחברות את רח' Joaquim Silva שבשכונת לאפה Lapa אל שכונת סנטה תרזה Ladeira de Santa Teresa. המדרגות הללו הפכו לפופולריות וזכו לפרסום עולמי בעקבות עבודה של צייר ברזילאי, יליד צ'ילה, בשם חורחה סלארון Jorge Selarón . בשנת 1990 הוא החל להטביע במדרגות ובצדיהן אריחים מצוירים. הוא ביקש שישלחו לו אריחים מכל העולם בהם כתובות וסמלים האופייניים למקומות שונים בעולם. את האריחים שקיבל הוא שילב בגרם המדרגות והתוצאה שהתקבלה היא צבעונית,יחודית,מרשימה ויפה. המקום הפך למוקד תיירותי ומוקד עלייה לרגל של המונים. סביב המדרגות ועליהן ישנה התרחשות אנושית מעניינת ונעים לבקר כאן. סלרון הקדיש 23 שנים לפרויקט עיטור המדרגות , שהחלו לשאת את שמו, עד שנפטר בשנת 2013, בגיל 66. במדרגות כ 2000 אריחים שנאספו מכ 60 מדינות, לרבות ישראל.

בשעה 1500 עזבנו את מדרגות סלרון בדרכנו אל אצטדיון המרקנה Maracanã .

אצטדיון הכדורגל מרקנה נחשב למפורסם ומהגדולים בעולם . הוא מכיל קרוב ל 80 אלף מקומות ישיבה. זהו אצטדיון מודרני, עם מגרש משובח, שהגישה אליו נוחה וכך גם התצפית על המשחקים שבו. ארבעת הקבוצות הטובות בריו– פלמנגו, בוטפוגו, פלומינז וואסקו דה גמה – משחקות כאן.

הגענו לאצטדיון ב 1530 על מנת לצפות במשחק ליגה בין קבוצת פלמנגו המקומית (אלופת ברזיל ודרום אמריקה לשנת 2018/19 ) לבין קבוצת מקאה Macae ממדינת ריו . משחק הכדורגל החל בשעה 1600 ולכל אורכו הקהל המקומי עודד בקולניות את קבוצתו. את הכרטיסים למשחק רכש עבורנו אוגוסטו המדריך שלנו, יום או יומיים לפני המשחק. חוויה מעניינת, אף שאיני מחסידי הכדורגל. בשעה 1900 חזרנו למלון.

לאחר התרעננות של כשעה ורבע בחדרנו במלון, ימאנו עם אוגוסטו המדריך לסיור להכרת חיי הלילה של ריו. זאת באזור לאפה Lapa הנמצא בדאונטאון (מרכז) של ריו, הנחשב לאזור חיי הלילה העיקרי בריו. זאת, להבנתי, רק בלילות שישי ושבת. בלילות אלה המקומיים יוצאים לבלות בהמוניהם כאן והמחזות האנושיים מעניינים. רחובות שבמהלך היום הם אפורים ושוממים משהו, מתמלאים חיים ורחש אנושי בלילות אלה. אנשים מבלים בברים, במועדוני ריקוד, במסעדות, בדוכני אוכל רחוב וכו'. מוסיקה נשמעת מכל עבר וכל השומע מתנועע.

לאחר שיטוט במספר מוקדי בילוי, הלכנו אל מועדון הריקודים הפופולרי ביותר בריו , הקרוי "ריו סנריום" Rio Scenarium . זהו מועדון בו מופיעה להקה ברזילאית המנגנת מוסיקה מקומית . המקום כולל שלושה מפלסים, בהם המבקרים יכולים לסעוד ארוחת ערב וכן לרקוד ברחבות ריקוד. ניתן כמובן גם רק לצפות ברוקדים. מבנה המועדון מרשים מאוד וכן אופן עיצובו. http://www.rioscenarium.art.br/ .

מוקד חיי הלילה באזור לאפה הוא באזור הרחובות Av. Mem de Sá, Rua do Lavradio והרחוב המקביל אליו Av. Gomes Freire , וכן רחוב סמוך הקרוי Rua Riachuelo . מועדון הריקודים Rio Scenarium נמצא בכתובת R. do Lavradio, 20 .

קרוב לשעת חצות חזרנו למלון מיראמר ,לאחר יום טיול ארוך ומעניין.

יום 5, יום א', 19 ינואר

בסביבות השעה 0900 הגענו אל הר הסוכר Pão de Açúcar (Sugarloaf Mountain) . הר הסוכר בולט בתבנית הנוף של העיר ריו והוא נצפה ממקומות רבים בעיר. הוא נחשב לאטרקציית התיירות השנייה בחשיבותה בעיר, לאחר אתר "ישו הגואל" בהר הקורקובדו. יש להניח שכל המבקר בריו ,מבקר גם בשני אתרים אלה. בד"כ יש לשאוף לבקר בהר הסוכר ובקורקובדו כבר ביום הראשון של הביקור בריו, או לפצל ביקור באחד ביום הראשון והשני ביום השני. אנו תכננו לבקר בהר הסוכר ביום השני לטיולנו בריו, אלא שהראות ותנאי מזג האויר לא היו מתאימים וכך נאלצנו לדחות להיום את הביקור באתר. הר הסוכר נמצא באזור החיבור של המפרץ Guanabara Bay עם האוקינוס האטלנטי, בתוך העיר ריו.

העלייה להר הסוכר נעשית ברכבל. כרטיסים קונים במקום ותור ההמתנה סביר. מומלץ להגיע לכאן ב 0900 או מעט לפני וכך תמנעו מתורים וצפיפות. הרכבל עוצר בשני מפלסים על ההר. מומלץ לרדת מהרכבל ולבקר בכל אחד משני המפלסים. תחילה לבקר במפלס הראשון הקרוי הר אורקה Morro da Urca , הנמצא בגובה 220 מ'. המפלס השני , העליון הקרוי הר הסוכר Pão de Açúcar נמצא בגובה 396 מ' . המראה של העיר וזוויות הראייה מכ"א משני המפלסים הם שונים. אתר זה הוא פופולרי וכדאי, משום שממנו נשקף נוף פנורמי מרהיב ונפלא של ריו. שונה מהנוף הנשקף מהר הקורקובדו. בכ"א משני המפלסים ישנן גם חנויות, לרבות של Havaianas. קרון רכבל מכיל 65 מקומות .משך זמן העליה לכל מפלס והירידה ממנו, נמשך כשלוש דקות בלבד.

בסביבות השעה 1045 סיימנו הביקור בהר הסוכר. משם שמנו פעמינו אל ניטרוי Niterói, עיר אחות הסמוכה לריו. על מנת להגיע אל ניטרוי מריו, יש לחצות גשר העובר מעל המפרץ של ריו Guanabara Bay. הגשר שאורכו 13.3 ק"מ ,הוא הגשר השישי באורכו בעולם. הגשר נקרא נקרא President Costa e Silva Bridge וכן Rio–Niterói Bridge .הגשר ,שהוא כביש אגרה, נפתח לתנועה ב 1974 ועוברים בו מדי יום כ 140 אלף כלי רכב.

מטרת חציית הגשר הייתה ביקור במוזיאון לאמנות עכשווית בעיר ניטרוי Museu de Arte Contemporânea de Niterói — MAC . המיוחד במוזיאון זה הוא עיצוב וצורת המבנה בו הוא שוכן. המבנה תוכנן ע"י האדריכל הברזילאי הנודע אוסקר ניימאייר Oscar Niemeyer . זהו מבנה היא מודרני ומיוחד, מהיפים בריו. המבנה כולל שלושה מפלסים וחצר ובו מוצגות עבודות אומנות מודרנית, בהיקף קטן יחסית.

לאחר ביקור במוזיאון חזרנו אל העיר ריו ,דרך הגשר הימי.

עם הגיענו חזרה לריו, אנו רואים זוג צעירים מקומיים הולך רגלית מחופש. זהו סימן לקיום קרנבל היכן שהוא. אוגוסטו עוצר הרכב ושואל את הצעירים אם יש קרנבל והיכן. הם מוסרים ,שאכן יש בשכונת פלמנגו. מחליטים לנצל ההזדמנות ונוסעים לשכונה זו. פה ושם אנו רואים עוד קבוצות של צעירים העושים דרכם למקום הקרנבל. לאחר נסיעה קצרה ברחובות, אנו רואים התקהלות המונית בפארק. אוגוסטו מחנה את המכונית ואנו יורדים לצפות בהתרחשות האנושית. מאות צעירים, מכונסים בצפיפות יחסית, חלקם הגדול מחופש ולו בקצת. מוסיקה ברקע, שמחה וריקודים. בין המתקהלים ישנן עגלות של מוכרי נקניקיות ושאר דברי מזון ומשקה. האוירה של התעלות. אנו מוציאים סמרטפונים ומצלמים. לפתע אומר לי מוכר נקניקיות אחד,שכדאי שאכניס הסמרטפון לכיס, פן יחטפו לי אותי. תזכורת מהירה לכלל זהירות לביטחון אישי. כך אני עושה ומאותו רגע כשנכנס החשש לביטחון האישי התחלנו לתפוס מרחק מהחוגגים. שוב נקרה לנו המזל והיינו עדים לחגיגת קרנבל עממית. כאמור אירועים אלה קורים בריו , כמעט בכל יום שבת וראשון, (כנראה,בסביבות השעה 1330/1230), מספר שבועות לפני מועד הקרנבל הרשמי .

עזבנו את שכונת פלמנגו ונסענו לבקר באזור לאפה Lapa ,בעיקר ליד האקוודוקט של לאפה , הקרוי Aqueduto da Carioca וכן נקרא Arcos da Lapa. המדובר במבנה קשתות דו מפלסי באורך 270 , שהוקם במאה ה 18,להעברת מים מנהר קריוקה Carioca אל העיר ריו. בסוף המאה ה 19 האקוודוקט סיים תפקידו כמעביר מים, לאחר שפותחה מערכת מים חדשה לעיר. מבנה הקשתות עבר הסבה והוא משמש בנתיב תחבורה לקרונית טראם Santa Teresa Tramwa, המעבירה נוסעים ממרכז ריו לשכונת סנטה תרזה וחזרה. שקלנו לנסוע בטראם זה, אולם ויתרנו על כך מקוצר זמן.

יעדנו הבא ,הוא ביקור במרכז התרבות העירוני "פארק ההריסות" Parque das Ruínas ממנו תצפית נפלאה על ריו. פארק ההריסות הוא מבנה של בית אחוזה הנמצא על גבעה באזור סנטה תרזה. את האחוזה ירשה אישה ברזילאית עשירה בשם Laurinda Santos Lobo . היא ניהלה חיים חברתיים תוססים וארחה כאן אמנים ,אנשי חברה ואינטלקטואלים רבים. בשנת 1946 הלכה לעולמה ללא יורשים. בשנים שלאחר מותה, מבנה האחוזה החל להתפורר ושודדים רוקנו אותו מתוכן. זאת, עד שעירית ריו החליטה להשתלט על המבנה. המקום נקרא {פארק ההריסות" משום ההרס והנזק שנגרמו לו. הוא משמש כמרכז לתרבות ואומנות וחשוב מכך, ממנו תצפית נפלאה על העיר ריו. התצפית על העיר נעשית ממספר מפלסים, אליהם עולות מדרגות. בקומת הקרקע ישנה גלריה קטנה ולעיתים מתקיימים כאן מופעי מוסיקה.

עדיין בסנטה תרזה ,עצרנו לתצפית נוספת ונפלאה על פבלה. בצד כביש אספלט עצרנו את הרכב, במקום ממנו יש כנראה את התצפית מרחוק היפה והטובה ביותר על פבלה בריו. מדובר בתצפית על פבלה הקרויה Favela Morro Dos Prazeres . לצערי אין ברשותי כתובת מדויקת של נקודת תצפית זו בסנטה תרזה. אוגוסטו מדריכנו הביאנו לכאן.

מכאן נסענו אל מקום מעניין שכדאי מאוד לבקר בו הקרוי פדרה דו סאל Pedra do Sal. המקום נקרא גם "אפריקה הקטנה" . היסטורית, אל מקום זה הגיעו עבדים שחורים, שברחו ,או שוחררו ,מאזור באהיה בברזיל. הם הגיעו לכאן משום שהמקום קרוב מאוד לנמל ריו, ,המגורים בו היו זולים והיה היצע של עבודה בנמל.

היום זהו אזור קטן ומקסים, בו נערכות מסיבות סמבה ברחוב בלילות שישי ושני ( החל מהשעה 2000 ועד חצות), סביב הכיכר הקטנה שכאן (ההשתתפות חינם) . מסיבות יום שני הן נחשבות יותר וכנראה איכותיות יותר מאלה של יום שישי. נגנים מופיעים כאן וקהל מגוון מרקד סמבה. כאן, ב"אפריקה הקטנה" נולד ריקוד הסמבה. ביקרנו כאן בשעת אחר הצהריים מוקדמת, ולא היה זכר לחיי הלילה השמחים שכאן . עם זאת, חשנו באופי המיוחד של המקום, בציורי אומנות רחוב פזורים ובמראה הכללי היפה של המקום. ראינו נער ששינה מינו עוסק באדיקות באיפור פניו ,ילדים מסתודדים ומעבירים זמנם, ברים ומקומות בילוי סגורים. אילו הייתי יודע מראש על מקום זה ועל פעילות הלילה שבו, בלילות שישי ושני, הייתי בוודאי שואף להיות כאן באחד מלילות אלה.

לאחר הביקור ב"אפריקה הקטנה" , היא Pedra do Sal , נסענו אל מרכז העיר , הנמצא בקרבת מקום. יעדנו איזור כיכר סינלנדיה Praça da Cinelandia ,היא לב דאונטאון/מרכז ריו.

כיכר סינלנדיה היא הכיכר המרכזית בעיר, הנמצאת בשדרה העיקרית בעיר,הקרויה ריו בראנקו (Avenida Rio Branco).. סביב הכיכר ובקרבתה מבנים ומוסדות מהחשובים ביותר בריו. לרבות בית האופרה Theatro Municipal שנבנה בראשית המאה ה 20 בהשראת בית האופרה בפריס, בניין העיריה Câmara Municipal do Rio de Janeiro, הספריה הלאומית Fundação Biblioteca Nacional , המוזיאון הלאומי לאמנויות יפות Museu Nacional de Belas Artes וכן בנייני עסקים וממשל. הכיכר משמשת מקום להתרחשויות עירוניות ולאומיות שונות, כגון עצרות, הפגנות, ארועי תרבות וכו'. ראינו את המבנים מבחוץ והתרשמנו מיופיים. נכנסנו למבואה של המוזיאון לאומנויות יפות. עם זאת, לא נכנסנו לבקר בתוך המבנים השונים , מחוסר זמן . מכאן נסענו אל שכונת איפנמה.

ביאפנמה ביקרנו שוק עבודות יד, אומנות, מזכרות ועוד בשכונת איפנמה, הקרוי היפי מרקט Feira Hippie de Ipanema . זהו שוק גדול יחסית , הכולל מאות דוכנים, הפתוח בימי ראשון בלבד. השוק נמצא בכיכר הגנרל אוסוריו Praça General Osório , הנמצאת מרחק רחוב אחד או שניים מחוף איפנמה המפורסם. המקום החל לפעול כשוק אומנים בשנות ה 60 , תקופת ההיפים, ומכאן מקור שמו.

לאחר ביקור בשוק יצאנו לשוטט בחוף איפנמה. Ipanema Beach. תחילה ראינו את הפסל של טום ג'ובים Estatua de Tom Jobim , מלחין השיר הידוע "הנערה מאיפנמה". ראינו גם את סלע ארפואדור Arpoador Rock המתרומם מעלה, בשולי חוף זה. עשרות אנשים התקבצו על הסלע בהמתנה לשקיעת השמש. סופר לנו שהצופים בשקיעה מוחאים כפיים בהתרגשות כשהשמש שוקעת. לא המתנו לצפות במחזה זה.

מאיפנמה חזרנו למלון ,לאחר שנפרדנו בתודה מהמדריך אוגוסטו הנפלא.

יום 6, יום ב, 20 ינואר

היום הוא יומנו האחרון בריו ובברזיל. לאחר הליך צ'ק אאוט במלון, יצאנו לסיור אומנות רחוב עם מדריכה מריו המומחית לנושא. הסיור בוצע עם רכב ונמשך ארבע שעות ,באזור השכונות Gávea ו Jardim Botânico .

חזרנו למלון בשעה 1330 לערך. ירדנו לחוף קופקבנה, שם אכלנו ארוחת צהריים וצפינו במתרחש בחוף.

בשעה 1500 הגיעה הסעה שלקחה אותנו לשדה התעופה, בדרכנו חזרה ארצה. היום יום חג וחופשה בברזיל. זמן הנסיעה מקופקבנה לשדה התעופה נמשך כחצי שעה. ביום רגיל ף זמן הנסיעה הוא שעה ואולי מעט יותר,תלוי בעומס התנועה.

דברים נוספים שראוי לראות בריו , עליהם ויתרנו מחוסר זמן

מספר האתרים והמקומות בהם ביקרנו בריו, בהדרכת אוגוסטו מדריכנו, בארבעת הימים הראשונים שלנו בריו היה רב ומרשים. איתרע מזלנו ונכחנו גם במשחק כדורגל של אלופת ברזיל במרקנה ובשני אירועי קרנבל עממיים. חלק מהמקומות בהם ביקרנו, ראינו רק מבחוץ, כפי שצוין בפירוט לעיל.

עם זאת, אילו היו ברשותנו ימי טיול נוספים בריו, סביר שהיינו מבקרים גם במקומות הבאים:

 • מופע מוסיקה וריקוד Ginga Tropical Show .
 • ביקור בתוך מבנה מוזיאון המחר Museu do Amanhã, המוזיאון הלאומי לאומנויות יפות Museu Nacional de Belas Artes, בית האופרה Teatro Municipal והספרייה הלאומית Fundação Biblioteca Nacional .
 • ארמון קטאטה Palácio do Catete .
 • הגן הבוטני של ריו Jardim Botânico do Rio de Janeiro .
 • פארק לאג'ה Parque Lage המצוי בשכונת הגן הבוטני והאחוזה שבו.
 • כנסיית קנדלאריה Igreja da Candelária .
 • ביקור בשוק סרה Saara .
 • ביקור מודרך באיצטדיון המרקנה.

מקומות לביקור מחוץ לריו דה ז'נרו

מסביבת העיר ריו יש מספר מקומות אטרקטיביים לביקור. החשובים והכדאיים שבהם הם:

 1. העיירה פאראטי Paraty (מבטאים גם פארצ'י) במדינת ריו דה ז'נרו. עיירה קולניאלית יפה וגם אתר נופש לחוף ים. העיירה נמצאת כ 250 ק"מ מריו ( כ 4.5 שעות נסיעה).
 2. העיירה האימפריאלית פטרופוליס Petropolis, בה שכן ארמון הקיץ של מלך ברזיל ופורטוגל במאה ה 19. העיירה נמצאת במרחק כ 80 ק"מ מריו (שעה וחצי נסיעה).
 3. עיירת הנופש בואיזיוס Búzios . אתר מצוין לנופש המרוחק 174 ק"מ מריו ( כ 3 שעות נסיעה).

בפאראטי ובאיזיוס מומלץ ללון לפחות לילה אחד. לפטרופוליס ניתן לבקר ביום אחד ( יציאה מריו בבוקר וחזרה בערב).

מדריכים בריו

מאמר נפרד בנושא נותני שרותי תיירות בברזיל , מופיע בבלוג זה https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193/ .

לטעמי חובה להתנייד בריו עם מדריך ורכב. למדריך ידע רב והתמצאות בעיר וגם מסיבות ביטחון אישי. להלן מדריכים מומלצים עימם הייתי בקשר:

Augusto Guimaraes – what's up +5521-97660-1175, [email protected]

אוגוסטו הוא המדריך הטוב ביותר שהיה לי אי פעם. מכיר את ריו על בוריה. מבין לנפש לקוחותיו ומתאים עצמו אליהם. מקושר ובעל יכולת לארגן ולסדר דברים, בזמן קצר ולא על חשבון זמן התיירים. כך השיג לנו כרטיסים למשחק במרקנה, תוך הפעלת חברים שלו, סידר הסעה לשדה תעופה בתעריף שהיה נוח לנו מהרגע להרגע, עקף תור בקורקובדו, ע"י הפעלת מוכר כרטיסים בקופה וכדומה. דובר אנגלית מצוינת, מאחר והתחנך בילדותו בארה"ב. בזכותו ראינו את ריו באופן שתייר ממוצע לא היה רואה ,באותה מסגרת זמן בה היינו איתו. הוא דרש מחיר סביר והיה איתנו כ 11 שעות ביום בממוצע. אוגוסטו הוא המלצתי הראשונה והעיקרית למדריך בריו.

Luís Darin - what's up +55 (21) 991-688-150. [email protected] Website: www.riotourguide4u.com

מדריך אמין, איכותי ומומלץ. התקשורת עימו הייתה טובה . דובר אנגלית טובה וגם ספרדית. החלטתי לא לבחור בו מאחר והקפיץ מחיר באופן חריג כשהחלטתי לשנות ולהגיע בשיא עונת התיירות. נוקב במחיר לשמונה שעות הדרכה. סביר שידרוש תוספת מחיר על 11 שעות הדרכה. התרשמתי לטובה מלואיס דארין, אך לטעמי אין להשוותו ליכולות היוצאות דופן של אוגוסטו.

Daniel Cabral - [email protected]

Humberto Campos - [email protected] www.humbertodorio.com

מדריכה מקומית מעולה ודוברת אנגלית לסיורי אומנות רחוב :

NINA GANI, WhatsApp +55 21 997628083. [email protected]

הסעה לשדה התעופה וממנו

המדריכים בריו יכולים לסייע בארגון הסעה. עם זאת, נראה שהדרך הזולה ביותר היא הסתייעות בשרות שאטל המבצע הסעה ממלונות בעיר אל שדה התעופה ולהיפך. שרות אמין ומומלץ כזה הוא של שאטל ריו:

[email protected] , https://www.shuttlerio.com.br/home/br/

חברת הסעות (וגם תיירות) נוספת היא טרנסריזנדר https://transrezenderj.com.br/ [email protected]

מאמרים נוספים בבלוג זה אודות טיול בברזיל

ברזיל- המדריך המקיף למטייל העצמאי https://www.lametayel.co.il/he/node/1099195

ברזיל – טיול בסלבדור ובאהיה https://www.lametayel.co.il/he/node/1100140

ברזיל – לטייל ב"דרך הרגשות" https://www.lametayel.co.il/he/node/1099387

ברזיל – הערים הקולוניאליות במינאס ז'ראיס https://www.lametayel.co.il/he/node/1099955 

ברזיל – שרותי תיירות https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193