סקירה כללית

רומא היא מהערים המתויירות ביותר בעולם ולא בכדי. מדי שנה מבקרים בה 10-8 מיליון תיירים בממוצע. הם באים ונשבים בקסמה של העיר. עיר המשלבת היסטוריה ואתרים ארכיאולוגיים מתקופת האימפריה הרומית ואחריה, עם אוצרות אומנות ושכיות חמדה בכיכרות, ברחובות, בכנסיות, בארמונות ,במוזיאונים וגלריות. עיר שביקור אחד בה אין די בו. עיר שכף לטייל בה. בחיוך מתמשך.

רומא נמצאת במרכז מערב איטליה . אוכלוסייתה מונה כ 2.9 מיליון נפש והיא העיר הגדולה באיטליה. במרחב המטרופולין של רומא חיים כ 4.3 מיליון נפש. אוכלוסיית איטליה כולה מונה כ 60 מיליון נפש.

העיר הוקמה במאה השמינית לפני הספירה ע"י מספר שבטים -אטרוצקים, לטינים וסבינים שעסקו בחקלאות. זו ראשיתה של רומא העתיקה. תחילה הייתה מלוכה, אח"כ רפובליקה ומהמאה הראשונה לפנה"ס החליפה הקיסרות הרומית את הרפובליקה . במאה השלישית לפנה"ס השתלטה רומא על כל איטליה. בסוף המאה הרביעית לספירה הוריש הקיסר תאודוסיוס הראשון את האימפריה לשני בניו וכך היא חולקה לשניים. האימפריה הרומות המערבית ששרדה עד שנת 476 והמזרחית שהתפוררה בשנת 1453. מקובל להעריך, כי הקיסרות הרומית מנתה בשיאה כ 60 מיליון נפש .

הרומאים האמינו באלים שונים ורבים ובנו להם מקדשים. סביבם נוצרה המיתולוגיה הרומית. חלק מקיסרי רומא שהלכו לעולמם זכו גם הם למעמד אלים. ככלל , הרומאים היו סובלניים כלפי פולחנים ואמונות זרות, למעט רדיפות מקומיות. כשהנצרות החלה להתפשט מחוץ ליהודה , במאתיים השנים הראשונות לספירה היא נרדפה ע"י הרומאים. אולם, במאה הרביעית הם אימצו אותה לחיקם, לאור התפשטותה . מהמאה החמישית הייתה לדת העיקרית בקיסרות. השפה בה דיברו הרומאים, בתקופת הקיסרות האימפריאלית, הייתה לטינית. השפה האיטלקית , שהייתה שגורה בטוסקנה ובקרב אנשי רוח ואצולה, אומצה כשפה המודרנית של איטליה כולה, רק לאחר איחודה, במחצית השנייה של המאה ה 19.

רומא היא עיר גדולה מבחינה גאוגרפית. יש לה מרכז היסטורי (להלן - מרכז רומא) ופרברים. מרכז רומא הוא קומפקטי ואינו גדול במיוחד. ניתן לטייל בו ברגל וזו הדרך הטובה ביותר לחוות את העיר המקסימה ומלאת העניין הזו.

מזג אוויר

עיתוי עונות השנה באיטליה וברומא דומה לזה שבישראל. כמות המשקעים השנתית היא כ 800 מ"מ בממוצע ויש כ 80 ימי גשם בשנה. בחודשי החורף נוב'-מרץ 10-7 ימי גשם בחודש. בחודשים מאי-ספט' ,בממוצע עד 6 ימי גשם בחודש. הטמפרטורות ברומא נמוכות בכ 5-4 מעלות מאלה שבישראל.

מתי לבקר ?

ברומא אפשר לבקר בכל אחד מחודשי השנה. תנאי מזג האוויר הטובים ביותר לטיול בה הם בחודשים אפריל,מאי,ספט',אוק'. בחודשי החורף פחות תיירים מבקרים בעיר וזה יתרון לתייר הישראלי. פחות צפיפות במקומות התיירות ותורים קצרים יותר בכניסה לאתרי הוותיקן ,הקוליסאום והפורום הרומאי. בחודשי הקיץ, יולי - אוג' העיר צפופה בתיירים ומזג האוויר מעיק משהו. בתקופות חג הפסחא, חג המולד וראשית השנה האזרחית, איטלקים רבים מטיילים באתרי התיירות של רומא, קרי צפוף. לחובבי הקניות, ישנם שני מועדים בשנה של מכירות בהנחות גדולות. כל תקופת המכירות נמשכת 8-6 שבועות. בחורף, מראשית ינואר ועד אמצע פבר'. בקיץ, מראשית יולי עד אמצע אוג'. המועדים המדויקים של תקופות המכירה משתנים משנה לשנה . מועדי תקופות המכירה משתנים גם בין האזורים באיטליה. ניתן למצוא מידע עדכני על מועדי המכירות ברשת. מאחר והאופנה וההנעלה באיטליה ידועים ברמת העיצוב והאיכות הטובים שלהם, זה יכול להיות שיקול לקביעת מועד ביקור ברומא ובאיטליה. 

למה לבקר ברומא ? 

לראות את המייחד את רומא. את קסמה. לראות ולחוות .

לבקר ברומא, משום שהיא עיר מהמקסימות ומהמעניינות שיש בעולם. עיר שמבקרים בה וחוזרים לבקר בה.

רומא מיוחדת וייחודית בכיכרות שלה, העטורות מזרקות המים ועשירות באלמנטים פיסוליים. הן עוצבו ע"י אומנים גאונים ממש ,שיצירתם מרגשת. רבים באים לחוות את הקסם בכיכרות ,ביום ובלילה.

רומא עשירה באתרים היסטוריים בעיקר מתקופת האימפריה, שהשתמרו ועברו שיחזור. להלך בפורום הרומאי , בקוליסאום ובפנתיאון ולחוש כאילו אתה חי לפני אלפיים שנה בלב בירתה של בירת האימפריה הרומית.

להלך ברחובות ובסמטאות רחוב מקסימים שנעים לטייל בהם. לבקר בארמונות (שהיו למוזיאונים), במוזיאונים נפלאים ובכנסיות מרשימות.

ליהנות מהאוכל האיטלקי המשובח.

למעוניינים בקניות זו הזדמנות לרכוש ביגוד והנעלה בעיצוב ובאיכות איטלקית גבוהה, במחירים סבירים, הנמוכים ממש מהמקובל בישראל.

המחירים של שירותי התיירות ברומא – לינה, תחבורה, אוכל, בילויים - הם נמוכים מאלה שבישראל.

רומא קרובה גאוגרפית לישראל. כשלוש וחצי שעות טיסה בלבד .

מה לראות ? 

מאמר מפורט בנושא מה לראות ברומא וכיצד לטייל בה, נמצא בבלוג של עמיקם שוב-עמי ,תחת השם " רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ? ". במאמר מופיעים גם מסלולי טיול מוצעים ובו מידע רב ומפורט, היכול לסייע למטייל ברומא. הנה קישור למאמר זה:

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

הנה סקירת מלאי קצרה של המקומות שכדאי מאוד לבקר בהם ברומא, בבחינת אין להחמיץ.

ששת הגדולים – הקוליסאום והפורום הרומאי, הפנתיאון, כיכר נבונה ,כיכר טרווי, והקפלה הסיסטינית שבוותיקן ,מוזיאון גלריה בורגזה.

כיכרות (פיאצות) – מעבר לכיכרות נבונה וטרווי יצוינו גם כיכר די פופולו, כיכר אספניה (ספרד), כיכר הרפובליקה, כיכר וונציה, כיכר קמפו די פיורי וכיכר רוטונדה (כיכר הפנתיאון). כל הכיכרות הללו מעוטרות במזרקות ואין להחמיץ ביקור בהן. ברומא כמובן כיכרות רבות נוספות ,שנעים לבקר בהן-פרטים במאמר " רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ? ".

כנסיות – בזיליקת סנט פטרוס Bazilica di San Pietro בותיקן, כנסיית ג'סו Chiesa del Gesù , בזיליקת סנטה מריה סופרה מינרווה Santa Maria Sopra Minerva, בזיליקת סנטה מריה מג'ורה Basilica Papale di Santa Maria Maggiore , כנסיית מריה מגדלנה La Chiesa di Santa Maria Maddalena . יש נוספות הראויות לביקור, אם יש פנאי ורצון. הן יצוינו בהמשך.

ארמונות – ארמון ברבריני Palazzo Barberini ,ארמון קורסיני Palazzo Corsini , וילה פרנזינה Villa Farnesina, ארמון דוריה פמפילי Palazzo Doria Pamphilj , ארמון קולונה Pallazo Colonna. בכל הארמונות הללו יש מוזיאונים שהם חובה לחובבי אומנות.

מוזיאונים- גלריה בורגזה Galleria Borghese , מוזיאוני הוותיקן Musei Vaticani ,הכוללים את הקפלה הסיסטינית, פאלאצו די קונסרווטורי / מוזיאון גבעת הקפיטול (קמפדוליו) Palazzo dei Conservatori ,המוזיאון הרומאי הלאומי Museo Nazionale Romano , הכולל פריטים רבים מתקופות עתיקות של רומי ויוון (למוזיאון מספר סניפים ברחבי העיר, מומלץ לבקר בזה שבארמון מאסימו Palazzo Massimo) , המוזיאון לאומנות עתיקה Galleria Nazionale d'Arte Antica לו שני סניפים-בארמון ברבריני (העיקרי) ובארמון קורסיני. במוזיאונים אלה מוצגים יצירות אומנות ובחלקם פריטים ארכיאולוגיים חשובים. מקום נוסף, המציג תערוכות מתחלפות בלבד, הוא ארמון בונפרטה Palazzo Bonaparte בקצה רחוב קורסו, בכיכר ונציה.

התמצאות כללית

אזור מרכז רומא הוא מוקד העניין לתייר. כללית אזור זה תחום במערב בנהר הטיבר (יוצאים מן הכלל הם אזור הוותיקן וטראסטוורה, הנחשבים לחלק ממרכז העיר ,אף שהם מעבר לנהר. במזרח ,המרכז תחום בקו המחבר את טרמיני עם גבעת אסקלינו Esquilino. בצפון -וילה בורגזה וכיכר דה פופולו. בדרום – גבעת הפלאטין וטראסטוורה.

רחובות מרכזיים ועיקריים במרכז רומא, הם:

רחוב קורסו Via del Corso המחבר את כיכר וונציה עם כיכר דה פופולו.

רחוב ויה נציונלה Via Nazionale המחבר את כיכר וונציה עם כיכר הרפובליקה.

רח' קירינאלה Via del Quirinale המשנה את שמו צפונה לרח' ה 20 בספטמבר Via Venti ,המחבר את עמוד טריאנוס והעיר העתיקה בדרום עם אזור כיכר הרפובליקה וכיכר ברבריני בצפ' מז'.

רח' טריטונה Via del Tritone המחבר את כיכר ברבריני עם רח' קורסו.

רח' קורסו ויטוריו אמנואלה השני Corso Vittorio Emanuele 2nd המחבר את כיכר וונציה עם אזור הוותיקן, כיכר נבונה וקמפו די פיורי.

רח' ריינצו Via Cola di Rienzo , מעבר לנהר, מחבר את אזור המוזיאונים של הוותיקן עם גשר רג'ינה מרגריטה. זהו רח' קניות מהחשובים בעיר, עבור תושבי רומא.

הרחובות הנ"ל הם ארוכים יחסית, חלקם עמוס בחנויות והם מקשרים אזורים שונים במרכז העיר. סביר שתהיו לפחות בחלקם, במהלך ביקור ברומא.

תחבורה

את רומא רואים דרך הרגליים. המקומות שתרצו להיות בהם, נמצאים בעיקרם במרכז רומא, בטווחי הליכה נעימה ולא ארוכה . אפשר כמובן גם להשתמש ברומא גם באמצעי תחבורה זמינים . אלה כוללים רכבת מטרו, אוטובוסים ,מוניות ושרות הסעה של אובר ( ברומא יש גם מספר קווים של רכבת חשמלית (טראם), אולם אלה אינם עוברים במרכז רומא) . עם זאת, יש לדעת כי בגלל המבנה הגאוגרפי הסבוך של מרכז רומא (רחובות קצרים וצרים ומעט צירי תחבורה ראשיים) התחבורה הציבורית אינה מגיעה לכל מקום וכן תדיר ישנם עומסי תנועה.

מטרו- ברומא שני קווי רכבת מטרו, המוגבלים במספר התחנות שלהם במרכז העיר, אולם הם מגיעים לחלק ניכר מאתרי התיירות החשובים. רכבת המטרו פעילה בכל יום בין השעות 0530 לשעה 2330. בימים שישי ושבת הרכבת פעילה עד 0130 לפנות בוקר. ניתן לרכוש כרטיסי נסיעה ממכונות בתחנות המטרו וכן מדוכנים לממכר עיתונים וקיוסקים. בכרטיסי הנסיעה של המטרו ניתן להשתמש גם לנסיעה באוטובוסים. ניתן לרכוש מספר כרטיסים מראש ולהשתמש בהם במהלך ביקורכם. יש גם כרטיסים ללא הגבלת נסיעות ל 72,48,24 שעות. יש להחתים כרטיס הנסיעה במכונה (בצבע צהוב) לפני תחילת הנסיעה. הכרטיס תקף ל 100 דקות, במהלכן ניתן לשלב נסיעה נוספת באוטובוס או במטרו. יש לשמור את כרטיס הנסיעה לביקורת אפשרית, עד לסיום הנסיעה ועזיבת התחנה.

תחנות המטרו החשובות ביותר הן:

קו A (כתום) :

Cipro - Musei Vaticani ציפרו : התחנה הקרובה ביותר למוזיאונים של הוותיקן ולקפלה הסיסטינית.

Ottaviano - San Pietro אוטווינו: התחנה הקרובה לכיכר סנט פיטר ולכנסיית סנט פיטר בוותיקן.

Espagna אספניה: כיכר ספרד, ליד המדרגות הספרדיות ווילה בורגזה.

Termini טרמיני: תחנת הרכבות המרכזית של רומא. מכאן נוסעים גם אל שדה התעופה הבינ"ל של רומא ברכבת מהירה מיוחדת.

קו B (כחול) :

Termini טרמיני: תחנת מטרו הקרובה יחסית לכיכר טרווי, כיכר ברבריני, כיכר נבונה והפנתיאון.

Colosseo הקוליסאום : תחנה בקרבת הקוליסאום, הפורום הרומאי, גבעת הפלאטין.

אוטובוס – במרכז רומא קווי אוטובוס רבים. מידע על קו הנסיעה ותחנות העצירה נמצא בכל תחנה ותחנה. כאמור לצורך נסיעה משתמשים בכרטיס הנסיעה התקף גם למטרו ושניתן לרוכשו בתחנות מטרו וקיוסקים. הכללים החלים על כרטיס הנסיעה שצוינו לעיל ביחס למטרו, תקפים גם לנסיעה באוטובוס.

מוניות – נסיעה במונית זו אופציה נוחה וזמינה. מחיר הנסיעה כולל מרכיב קבוע, המשתנה בהתאם לשעות וימי הנסיעה ומרכיב משתנה תלוי מרחק נסיעה. מחיר נסיעה ממוצעת עשוי להיות 10-8 יורו בתוך מרכז העיר. לנהגי המוניות של רומא מוניטין כמי שגובים תעריף יתר מתיירים. בוודאי לא כולם.

רכבת – ניתן לנסוע ליעדים אחרים באיטליה (מילנו, פירנצה, וונציה וכו') ובאירופה, באמצעות רכבות היוצאות מתחנת הרכבת טרמיני Termini הנמצאת בקירבת כיכר צינקווצ'נטו Piazza dei Cinquecento וכיכר הרפובליקה.

נסיעה משדה התעופה למרכז רומא וחזרה

שדה התעופה הבינ"ל של רומא נמצא ממערב לרומא ונקרא לאונרדו דה וינצ'י וגם פיומיצ'ינו (FCO) Fiumicino ,ע"ש הרובע בו הוא נמצא. שדה התעופה כולל ארבעה טרמינלים וקל לעבור בהליכה רגלית של מספר דקות בין הטרמינלים, מבלי לצאת מחוץ לשדה התעופה. מי שטס לרומא ונדרש לטיסות המשך, אפשר שיצטרך להחליף טרמינל ובכך אין כל קושי.

מספר אפשרויות לנסיעה משדה התעופה לאונרדו דה וינצ'י-פיומיצ'ינו (FCO) Fiumicino אל מרכז רומא וחזרה, כדלקמן:

מוניות:

מחיר נסיעה מיוחדת במונית משדה התעופה לכל יעד במרכז רומא הוא מחיר קבוע של 48 יורו (מחירי 2019). שרות המוניות ניתן ביציאה מטרמינל 1 ו 3. מדובר במוניות רשמיות (בצבע צהוב או לבן). המוניות פועלות 24/7. זמן הנסיעה 60-40 דקות. אין צורך בהזמנה ותשלום מראש.

הסעה מיוחדת משדה התעופה ישירות אל בית המלון, או כל יעד אחר, במרכז רומא:

בעיני זו חלופה מצוינת, נוחה ומהירה. מחיר הנסיעה סביר, גם ביחס לחלופות, אם מדובר בשני נוסעים ומעלה. הסעה כזו יכולה לעלות כ 50 יורו לשניים-ארבעה נוסעים (מחירי 2019). משך זמן הנסיעה 45-35 דקות, תלוי בשעת הנסיעה ויעד הנסיעה במרכז רומא. הנה מספר גורמים המציעים שרות זה (מחייב הזמנה מראש דרך האינטרנט):

Welcomepickups - מחיר 44 יורו (עדכני 2019) לעד 4 איש כולל מזוודות, כולל מסים תשר ואגרות.

https://www.welcomepickups.com/rome/airport-transfer-book/?tap_a=23171-a1e1a2&tap_s=146418-de0aca

רומיו Romio - חברה ישראלית המציעה הסעות ושרותי הדרכה בעברית ברומא ופירנצה. מחירי הסעה מיוחדת בין שדה התעופה לכל יעד במרכז רומא (עדכני 2019), בשעות 2200-0600, הם ל 3-1 אנשים 48 יורו,6-3 איש 55 יורו, 8-7 איש 65 יורו. ניתן להזמין בווטספ 972-586911946+ ובאתר http://www.romio.co.il/category/%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA%D7%99-%D7%94%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%AA

זיפטרנספרס ZipTransfers : חברה המציעה הסעות משדות תעופה בכל אירופה. השתמשתי בשרותיה פעמים רבות והיא חביבה עלי. מחיר ל 2 – 40 יורו, לארבעה נוסעים 42 יורו ול 6 נוסעים 53 יורו. https://www.ziptransfers.com/en

אייל שמש הסעות וטיולים : חברה ישראלית הנותנת שרותי הסעה משדה התעופה למרכז רומא ובכיוון ההפוך וכן הדרכה בעברית לסיורים רגליים בעיר. טלפון: 058-735-1638 http://www.eyalitaly.co.il/he/privtetransfer

טרנספר רומא TRANSFER IN ROME : http://www.transferome.it/

הסעה בשילוב נוסעים נוספים משדה התעופה ישירות אל בית המלון, או כל יעד אחר, במרכז רומא:

רומיו Romio - החברה הישראלית שפרטיה הוזכרו לעיל. מחירי הסעה משולבת עם נוסעים אחרים (עד שמונה בהסעה) בין שדה התעופה לכל יעד במרכז רומא הם 15 יורו לאדם (מחירי 2019).

אייל הסעות וטיולים : https://transferoma.com/

טרנספר רומא TRANSFER IN ROME : http://www.transferome.it/

רכבת לאונרדו אקספרס Leonardo Express : רכבת ישירה היוצאת משדה התעופה FCO אל תחנת הרכבת טרמיני במרכז רומא, כל 30 דקות . משך זמן הנסיעה 30 דקות, ללא עצירה. מחיר הנסיעה יקר לאדם, יחסית לחלופות האחרות – 14 יורו נכון ל 2019. יש גם להביא בחשבון שמתחנת הטרמיני יש צורך להגיע אל יעדכם ברומא (עלות וזמן נוספים). הרכבת פעילה משדה התעופה אל הטרמיני בין השעות 0623 עד 2323. מהטרמיני אל שדה התעופה בשעות 0530 עד 2235 .

רכבת מקומית FL1: יוצאת משדה התעופה FCO ולה מספר תחנות עצירה במרכז רומא. משך זמן הנסיעה בה למרכז רומא הוא כ 55 דקות ומחיר הנסיעה לאדם 8 יורו נכון ל 2019.

אוטובוס:יש מספר חברות אוטובוס המציעות הסעה ללא עצירות בין שדה התעופה FCO לטרמיני. מחיר הנסיעה לאדם קרוב ל 6 יורו (מחירי 2019). ילדים מתחת לגיל 4 נוסעים חופשי. חברת האוטובוסים המובילה נקראת Terravision Airport bus .

מידע נוסף על נסיעות תחבורה ציבורית בין שדה התעופה למרכז העיר ובכלל על התחבורה ברומא, בקישור הבא https://www.rometoolkit.com/airport/fiumicino_airport_train.htm

לינה

מומלץ ללון במרכז רןמא, בקרבת אתרי תיירות מרכזיים. האפשרויות הן רבות. תצוין כאן רשימה של מספר מלונות, שהם בחירה אישית שלי. בחירת מבוססת על מיקום מצוין , רמת מחיר ממוצעת של 120 עד 170 יורו לחדר זוגי ללילה ( בד"כ ארוחת בוקר כלולה במחיר), ניסיון אישי שלי, של חברים ושל חוכמת ההמונים ונגישות למוניות. יש מלונות זולים מהמוצע כאן, יש מלונות מצוינים באזורים אחרים ויש גם אופציות ללינה בדירות – אלה לא יצוינו כאן.

הזמנת לינות אפשרית דרך סוכני הנסיעות בארץ וכן ע"י אתרי ייעודיים להזמנת מלונות , כגון:

https://www.booking.com , https://www.expedia.com/, https://he.hotels.com , https://www.agoda.com/

אקדים ואומר כי האזור המועדף עלי ללינה הוא תחום כללית בין הרחובות Via del Tritone , רח' קורסו Via del Corso , ויה נציונלה Via Nazionale ,כיכר הרפובליקה וויה דה קאוטרו פונטנה Via delle Qyuatro Fontane . מכאן נגישות מצוינת לכל אתרי התיירות העיקריים ברומא ולמרבית המקומות שתרצו להיות בהם. באזור זה שפע של מסעדות, חנויות ואוירה כיפית. אזור שני בחשיבותו ללינה, לטעמי, הוא אזור כיכר נבונה וקמפו די פיורי. הנה רשימה של 20 מלונות, שכדאי לבחון שהייה בהם (מוצגים, פחות או יותר, לפי סדר עדיפות בכל אחד משני האזורים שבחרתי):

 1. Hotel White ****, Via in Arcione, 77, Roma
 2. Hotel Accademia Rome***, Via Nazionale, 230 , Roma
 3. Hotel Tritone***, Via del Tritone, 210, Roma
 4. Cicerone hotel****, Via Cicerone, 55/c, Roma
 5. Hotel Anglo Americano****, Via delle Quattro Fontane, 12, Roma
 6. Rome Life Hotel, Via Palermo 12, Roma
 7. Hotel Triton Quartum Luxury Rooms, Via del Tritone, 210, Roma
 8. Hotel Madrid***, Via Mario de' Fiori, 93-95, Roma
 9. Arpinelli Relais, Via della Panetteria, 1C, Roma
 10. The Britannia Hotel****, Via Napoli, 64, Roma
 11. Rome Times Hotel****, Via Milano, 42, Roma
 12. Hotel Artorius**, Via del Boschetto, 13, Roma
 13. Hotel Parlamento**, Via delle Convertite, 5, Roma
 14. Suite Dreams, Via Modena, 5, 00184 Roma
 15. Hotel Miami Rome***, Via Nazionale, 230, Roma

באזור קאמפו די פיורי / כיכר נבונה:

 1. Theater Hotel Navona***, Vicolo dei Granari, 3, Roma
 2. Relais Rione Ponte, Via Giuseppe Zanardelli, 20, Roma
 3. Piazza Farnese Luxury Suites, Piazza Farnese, 101, Roma
 4. Residenza Farnese, Via del Mascherone, 59, Roma
 5. Hotel Campo De' Fiori***, Via del Biscione, 6,Roma

שרותי תיירות 

מאחר ורומא מאוד אטרקטיבית לתייר ומתויירת, מטבע הדברים ישנם גורמים רבים המציעים שירותים לתייר. מידע אודות מלונות והסעות משדה התעופה, נמסר לעיל. להלן יוצג מידע אודות שירותי הדרכה למטיילים ברומא.

ברומא קל לטייל באופן עצמאי, גם ללא הדרכה. במקרה כזה, מומלץ להצטייד מראש במידע אודות האתרים שברצונכם לבקרם. לטעמי, יש ערך מוסף בהדרכה בעיקר באזור העיר העתיקה (קוליסאום, הפורום הרומאי, גבעת הפלטין, הפורום הטרויאני, גבעת קמפדוליו) והוותיקן.

להלן רשימה חלקית של גורמים המציעים סיורים מודרכים ברומא :

גורם תיירות המציע מספר סיורים בעברית ברומא ובפירנצה, בתשלום. מוצעים סיורים קבוצתיים וסיורים פרטיים. מוצעים גם שרותי הסעות משדה התעופה. פרטים והזמנות באתר שלהם.

גורם תיירות המציע מספר סיורים בעברית ברומא, בתשלום. מוצעים סיורים קבוצתיים וסיורים פרטיים. מציעים גם סיור קולינרי, סיור צילום וסיור מחוץ למרכז רומא. מוצעים גם שרותי הסעות משדה התעופה. פרטים והזמנות באתר שלהם.

גורם תיירות המציע מספר סיורים בעברית ברומא, בתשלום. מוצעים סיורים קבוצתיים וסיורים פרטיים. פרטים והזמנות באתר שלהם.

ארגון זה מציע לפחות שישה סוגי סיורים רגליים במרכז רומא, על בסיס תשר. הסיורים נמשכים כשעתיים ויש להירשם אליהם מראש דרך האינטרנט. יש גם סיור לילה. בנוסף, גורם זה מציע סיורים קבוצתיים בתשלום בעיר העתיקה ובוותיקן, הנמשכים כשעתיים וחצי. הסיורים ניתנים באנגלית וגם בשפות אחרות למעוניינים. 

מציעים שני סיורים רגליים ביום (בוקר ואחה"צ) במרכז רומא ,על בסיס תשר. הסיורים הם קבוצתיים, בשפה האנגלית ומחייבים רישום מראש דרך האינטרנט. בנוסף גורם זה מציע טיולים פרטיים בעיר, בתשלום

ארגון זה מציע סיור אחד יומי, באנגלית, מאזור המדרגות הספרדיות-לכיכר טרווי, הנמשך כשעתיים, תמורת תשר. מחייב רישום מראש דרך האינטרנט. בנוסף גורם זה מציע מגוון של סיורים קבוצתיים , באנגלית, בתשלום.

מציעים מגוון רחב של סיורים מודרכים באנגלית, קבוצתיים ופרטיים, בתשלום ברומא ובערים אחרות באיטליה. בין היתר, מוצעים סיורים בעיר העתיקה ובוותיקן.

מציעים שלושה סיורים קבוצתיים מודרכים באנגלית, בתשלום. סיור בעיר העתיקה, סיור בוותיקן וסיור לילה במרכז רומא. הסיורים נמשכים 3.5-3 שעות.

מסעדות ברומא

לאוכל האיטלקי מוניטין רב בכל העולם ובצדק. מולדת הפסטה, הפיצה, האנטיפסטי ועוד. לאכול טוב ברומא ולחוש את חגיגת הטעמים זה להעצים את חווית הטיול בעיר.

מומלץ להזמין מקום במסעדה באמצעות אתר האינטרנט " The Fork" (המזלג) , המאפשר הזמנה וביטול הזמנה נוחים דרך האינטרנט, תוך קבלת אישור מידי. באתר מוצעים מגוון רחב של מסעדות ,ברמות מחיר שונות וגם מבצעי הנחות. באתר יש ביקורות ודרוג סועדים למסעדות. שרות זה מוצע ללא תשלום, למגוון ערים באירופה. https://www.thefork.com/restaurant+rome

להלן תוצג רשימה של מספר מסעדות, שבחלקן סעדתי ובחלקן בידי המלצות טובות. מסעדות אלה מתרכזות, בעיקרן, בשלושה אזורים – באזור טרווי/כיכר ספרד/רח' Trintone , אזור טראסטוורה ואזור קאמפו די פיורי. אלה גם אזורים מובהקים לחיי לילה. רשימת המסעדות עדכנית לשנת 2019, ומומלץ לעקוב אחר עדכניות המידע.

בין כיכר טרווי לכיכר ברבריני

אזור כיכר ספרד

אזור קמפו די פיורי / פיאצה נבונה

טראסטוורה

גלידריות ברומא

לגלידה האיטלקית מוניטין עולמי של איכות ומגוון טעמים. מוניטין זה מוצדק לטעמי, אף כי בישראל ישנן גלידריות מצוינות . הנה רשימה של מיטב הגלידריות ברומא (רשימה זו גובשה לאור ניסיון אישי וגם חוות דעת של מבקרים) :

 1. Gelateria Della Palma , Via della Maddalena, 19-23. 0830-0030.ליד הפנתיאון. מצוינת
 2. Giolitti, Via degli Uffici del Vicario, 40,. 0700-0100. ליד הפנתיאון. מצוינת
 3. Gelateria del Teatro, Via dei Coronari 65/66 . אזור כיכר נבונה
 4. Hedera, Via dei Coronari, 141. אזור כיכר נבונה
 5. Gelateria I Tre Archi, Via dei Tre Archi, 8. אזור כיכר נבונה
 6. La Gelateria Frigidarium, Via del Governo Vecchio, 112. ליד כיכר נבונה
 7. Gelateria Valentino, Via del Lavatore, 96 . ליד כיכר טרווי. מצוינת
 8. The Gelatist Via Nazionale 160 , Via Nazionale, 160. אזור כיכר וונציה
 9. Gelateria Come il Latte, Via Silvio Spaventa, 24/26. אזור כיכר הרפובליקה
 10. Gelateria La Romana - Roma, Via Venti Settembre, 60. אזור כיכר הרפובליקה
 11. Old Bridge Gelateria, Viale dei Bastioni di Michelangelo, 5. אזור הוותיקן
 12. Old Bridge Gelateria, Via della Scala, 70. אזור טראסטוורה

איך לשתות קפה באיטליה ?

אם יש מדינה שהביאה את נושא הקפה לרמה של אומנות ותרבות, הרי זו איטליה. איזה קפה מזמינים בבית קפה איטלקי ? איך שותים קפה באיטליה ? הנכם מוזמנים לקרוא מאמר מקיף בנושא זה בקישור הבא:

https://www.tuned.co.il/espresso/drink-coffee-like-italians/

ברומא יצא מוניטין למספר בתי קפה ,כמגישים את "הקפה הטוב ביותר" . אציין כאן שלושה מהם, המפורסמים ביותר (שניים הנמצאים בקרבת הפנתיאון ואחד בקרבת כיכר ספרד):

La Casa Del Caffè Tazza D'oro, Via degli Orfani, 84, Roma. http://www.tazzadorocoffeeshop.com/

טאצה די אורו Tazza D'oro נמצא במפגש של רחוב פאסטיני Pastiniעם רחוב Via Degli Oriani , כ 50 מ' מהפנתיאון ומכיכר רוטונדה. לא תפספסו אותו. הוא עמוס בתיירים. אין כאן מקום ישיבה. שותים קפה בעמידה. מחיר כוס קפה אספרסו Cafe Lungo כמחצית ממחירו בישראל (יש אומרים כי מחיר זה מסובסד). לבית קפה זה סניפים נוספים ברחבי העיר.

Sant Eustachio il Caffè, Piazza di S. Eustachio, 82, Roma. https://santeustachioilcaffe.it/it/

בכיכר (פיאצה) אוסטאצ'יו Piazza di Sant'Eustachio, מאחורי הפנתיאון נמצא בית קפה זה. גם לו מוניטין של מי שמגיש את הקפה הטוב ביותר ברומא. מומלץ להזמין כאן אספרסו, או כוס קפה הקרויה גראן קפה ספסיילה Gran Caffe Speciale .

Antico Caffè Greco, Via dei Condotti, 86, 00187 Roma. http://caffegreco.shop/index.php

למתעניינים, כדאי גם לעיין בכתבות הבאות:

https://theculturetrip.com/europe/italy/articles/the-10-best-coffee-shops-in-rome/

https://edition.cnn.com/travel/article/rome-best-coffee-bars/index.html

https://foursquare.com/top-places/rome/best-places-coffee

https://www.romeprivateguides.com/en/blog/about-rome/best-coffee-rome-2018.html

קניות

רומא היא מקום מצוין לקניות. בעיקר של ביגוד והנעלה. חלופה ראויה לניו יורק, פאריס ולונדון, הקרובה לישראל גאוגרפית.

כאמור, ישנם שני מועדים בשנה של מבצעי מכירות בהנחות גדולות ברומא ובאיטליה. כל תקופת מכירות נמשכת 8-6 שבועות. בחורף, מראשית ינואר ועד אמצע פבר'. בקיץ, מראשית יולי עד אמצע אוג'. המועדים המדויקים של תקופות המכירה משתנים משנה לשנה ומשתנים בין האזורים השונים באיטליה. ניתן למצוא מידע עדכני על מועדי המכירות ברשת. מאחר והאופנה וההנעלה באיטליה ידועים ברמת העיצוב והאיכות הטובים שלהם, זה יכול להיות שיקול לקביעת מועד ביקור ברומא ובאיטליה. לצד זאת, יצוין כי יש חנויות המעניקות הנחות גם מחוץ לתקופות אלה ויש רבות, שניתן לנהל בהן מו"מ על רכישה (20-10 אחוזי הנחה).

בשונה מפאריס ולונדון, ברומא אין קניוני ענק . עיקר המכירות הן בחנויות עצמאיות ומשפחתיות בגודל קטן ובינוני. יש בעיר מספר בתי כלבו וכן סניפים של כל רשתות הביגוד הגדולות, דוגמת M&H, זארה ,בנטון ודומיהם.

רחובות עיקריים לקניות ברומא

למעוניינים בקניות ברומא, להלן הרחובות העיקריים שכדאי לשוטט בהם:

Via Nazionale

רחוב ארוך וישר, היוצא מכיכר וונציה לערך עד לכיכר הרפובליקה . בו מגוון חנויות במחירים עממיים וסבירים, בעיקר של הנעלה וביגוד.

Via Cola di Rienzo 

מעבר לנהר, שדרה באורך כק"מ וחצי, המחברת את הוותיקן עם גשר פונטה רגינה מרגריטה Ponte Regina Margherita,שעל נהר הטיבר, במערב מרכז העיר. זהו רח' קניות פופולרי על תושבי רומא. נעים לשוטט בו. בו חנויות לרוב וגם בתי קפה ומסעדות. ברחוב זה נמצאים סניפים של רשתות אופנה, בוטיקים וחנויות עצמאיות וגם בית כלבו הנקרא Coin Excelsior .בנוסף לביגוד והנעלה, ישנם כאן חנויות כלי בית, דברי עור, תכשיטים, אנטיק ועוד. ניתן להגיע אל אזור זה ברכבת תחתית ולרדת בתחנת Ottaviano .

Via del Corso

רחוב מרכזי וארוך המחבר את כיכר וונציה עם כיכר דה פופולו. חלקו הצפוני הוא מדרחוב. הרחוב עמוס בתיירים ובחנויות. רמת המחירים ברחוב זה בינונית עד גבוהה.

Via dei Coronari

רח' קורונארי הוא אחד היפים ברומא. זהו רחוב לא ארוך במיוחד, הנמצא בקרבת כיכר נבונה . בנוסף לחנויות עצמאיות ובוטיקים נחמדים ,ישנן כאן שתי גלידריות טובות (ראה לעיל, תחת "גלידריות"). המחירים כאן סבירים ולצד חנויות ביגוד, יש כאן גם חנויות מתמחות, גלריות אומנות וחנויות אנטיק.

Via del Governo Vecchio

רחוב בקרבת כיכר נבונה. בו חנויות מסוגים שונים. נחשב לרח' קניות, אף כי בעיני הוא בעדיפות משנית בהשוואה לאחרים המוזכרים כאן.

Via dei Giubbonari

רח' גיבונארי חביב עלי במיוחד. רחוב מקסים היוצא מכיכר קמפו די פיורי ,לכיוון דר' מז'. הרחוב מחליף את שמו לרחוב Piazza Benedetto Cairoli , עד שהוא מגיע לפארק קטן ולכיכר הקרויה כיכר בנדטו קאירולי Piazza Benedetto Cairoli. ברחוב חנויות נחמדות, ברים ואוירה מקסימה. אם אתם כבר כאן כדאי שתבקרו בכיכר Piazza del Monte di Pieta הנמצאת מדרום וסמוך לרח' גיבונארי.

Via Tritone

רחוב מרכזי יחסית במרכז רומא. הוא מחבר את כיכר ברבריני Piazza Barberini עם כיכר קולונה Piazza Colona שברח' קורסו. ברח' זה חנויות ביגוד והנעלה איכותיות, במחירים סבירים. באזור זה מספר מלונות ומסעדות שהומלצו במאמר זה וכן אתרי תיירות מרכזיים ברומא.

Via Frattina

רחוב קניות קצר המחבר את רח' קורסו עם כיכר ספרד והמדרגות הספרדיות. חנויות ובוטיקים של מעצבים נחשבים נמצאות כאן. רמות המחיר ברחוב זה גבוהות יחסית.

Via Condotti

רח' קניות קצר ויוקרתי, המחבר את רח' קורסו עם כיכר ספרד והמדרגות הספרדיות. הוא מקביל וסמוך לרח' פראטינה Via Frattina . כאן נמצאים מותגי על עולמיים כגון טיפאני, לואי ויטון, קרטייה, פנדי ועוד. המחירים בהתאם.

Via Borgognona

רחוב קניות קצר המחבר את רח' קורסו עם כיכר ספרד והמדרגות הספרדיות. חנויות ובוטיקים של מעצבים נחשבים נמצאות כאן. רמות המחיר ברחוב זה גבוהות יחסית. רחוב זה מקביל לרחובות קונדוטי ופראטינה ונמצא ביניהם.

Via Vittorio Veneto

גם רחוב ויה ונטו ,הנמצא בקרבת כיכר ספרד ,נחשב לרח' קניות יוקרתי ,עם חנויות המציעות מותגים במחירים גבוהים יחסית.

אאוטלט מחוץ לרומא

מרכז אאוטלט הגדול באיטליה נמצא מרחק חצי שעה נסיעה מרומא. הוא נקרא Valmontone Outlet ונמצא בכתובת Via della Pace, Valmontone .ישנן כאן כ 180 חנויות של מותגים איטלקיים ובינ"ל ,המציעות הנחות של 30%-70% .פתוח בכל יום משעה 1000 עד 2000 (בימים שבת וראשון עד 2100). https://www.valmontoneoutlet.com/ יש גם הסעות שאטל למרכז קניות זה מרח' Via Marsala , מחוץ לתחנת הרכבת טרמיני.

שוק פשפשים

Mercato di Porta Portese

פורטה פורטזה הוא שוק הפשפשים והוינטאג' הגדול של רומא. השוק נמצא בדרום רובע טראסטוורה. הגישה אליו מכיכר פורטזה Piazza Portese ומרחוב Via di Porta Portese המתחבר לכביש הראשי בטראסטוורה Viale di Trastavere. זהו שוק ענק עם מאות רבות של דוכנים . לחובבי שווקי פשפשים. פתוח בימי ראשון בלבד בשעות 1400-0700.

החזר מס Tax Refund

תיירים שאינם אזרחי האיחוד האירופי יכולים לקבל החזר מס על קניות ברומא ובאיטליה. קבלת ההחזר מותנית בתנאים הבאים:

 • רכישה בסך 155 יורו בחנות אחת (אפשר במספר רכישות באותו יום מאותה חנות).
 • על החנות לספק לרוכש טופס ממולא להחזר מס בצרוף החשבונית/קבלה.בטופס ממולאים פרטי הרוכש ,כולל מספר דרכון.
 • מוחזר חלק ממס המע"מ.
 • אין להשתמש בטובין שנרכשו ואין ללבוש אותם.
 • יש להחתים את טופס ההחזר שניתן בחנות, אצל פקיד המכס בשדה התעופה. פקיד המכס נמצא בשדה התעופה הבינ"ל FCO בטרמינל 3.
 • במידה ותידרשו ,תציגו את הטובין שרכשתם בפני איש המכס.
 • לאחר החתמת הטפסים ע"י פקיד המכס ,יש לפנות לדלפק סמוך של חברת גלובל בלו Global Blue, בו ניתן לקבל ההחזר הכספי. ניתן לקבל ההחזר דרך כרטיס אשראי (ללא עמלה),או במזומן (תמורת עמלה).

חנות ממתקים מצוינת במרכז רומא

לחובבי המתוקים ומתנות לילדים, מומלץ לבקר בחנות ממתקים נהדרת, אולי הטובה שראיתי, הנקראת אודיסטור ODStore https://www.odstore.it/ . מגוון ענק של מותגים ופריטי דברי מתיקה מסוגים שונים ומבצעי בנחות אטרקטיביים . רכשתי כאן שוקולד לינט Lindt 300 גר' בחצי מהמחיר שבדיוטי פרי. לחובבי לינט, כמוני,זו חגיגה, משום שיש כאן מוצרי שוקולד של לינט שלא נמצאים בחנויות רגילות. אודיסטור ODStore זו רשת של חנויות דברי מתיקה ,בצפון איטליה, לה שני סניפים ברומא, מהם אחד הנמצא במרכז רומא, בקרבת כיכר טרווי, ברחוב ראשי הקרוי טריטונה במספר 37, כתובת : Via del Tritone 37 . החנות פתוחה בכל יום בשעות 2200-0900.

חנות מצוינת לנעלי טימברלנד

לחובבי נעלי טימברלנד, במרכז רומא מספר סניפים. אני ממליץ על סניף הנמצא סמוך מאוד לרחוב קורסו, בכתובת: Via delle Convertite, 7 . בחנות זו מגוון רחב של נעליים לגברים ולנשים ,כולל מגוון נעלי הליכה ,לרבות עמידים למים waterproof .