הקדמה

מסלול טיול זה תוכנן ובוצע ע"י חברי ד"ר יצחק מרקוביץ ז"ל. מאמר זה נערך ומובא כאן על ידי, בהתבסס על תקציר יומן טיול שיצחק כתב. הטיול בוצע ב 2011. יצחק היה חובב איטליה מושבע, חובב טיולים ואוהב אדם . דובר איטלקית והתגורר מספר שנים באיטליה, במסגרת לימודי הרפואה שלו. ביצע טיולים רבים באיטליה. הנה תיאור הטיול בלשונו של יצחק.

מבוא

סיציליה מציעה למבקר בה נופים, חופי ים ארוכים, המתרפקים עליה מכל עבר ועושר ארכיטקטוני והיסטורי עצום. מזכרת מהעמים הרבים ששלטו בה במשך הדורות. סיציליה זה גם מאפיה, זה "סינמה פרדיסו", זה כפרים. בה נמצא הר הגעש הגדול ביותר, הוא הר האטנה Monte Etna .

סיציליה היא חלק מאיטליה ,אך בו זמנית גם עולם בפני עצמו. היא האי הגדול ביותר בים התיכון. שוכנת במרחק נגיעה מהמגף האיטלקי ובמרחק רב יותר מהחוף הצפ' מז' של טוניס. שלושה ימים נושקים לחופיה - הים התיכון, הים האיוני והים הטירני.

באי חיים יותר מחמישה מיליון תושבים, המדברים בדיאלקט של השפה האיטלקית, שקלט מילים וביטויים רבים משפות העמים הכובשים, שהיו כאן. התושבים מתפרנסים מתיירות, מחצבים, דייג וחקלאות. מטעי זיתים, כרמים והדרים, פזורים לאורך החוף. בתוך האי מגדלים דגנים.

סיציליה זה גם מאפיה, כבר אמרנו. מתחת לפני השטח, רוחשת המאפיה הסיציליאנית המפורסמת. חותמה נמצא בכל פינה. ידה של המאפיה נוגעת ומשפיעה על חיי הכלכלה והפוליטיקה. בעלילותיה מתערבבים מציאות ואגדה. כמו סיפור הסיוע שנתנה המאפיה לבעלות הברית, עת פלשו לאי במלחמת העולם השנייה.

כולם יודעים מיהם אנשי המאפיה. כולם מכירים אותם. זה השכן כאן ברחוב, או זה שיושב לצידך בבית הקפה. התושבים משתדלים לחיות חייהם בצידם בשלווה. לא להיות מעורבים. לעבור לצד השני של הרחוב. אבל המפגש הוא בלתי נמנע. ידיו של הממשל המרכזי מוגבלות. השיטה של המאפיה מתוחכמת ועתיקת יומין. אין הוכחות. אין עדים, אין מסמכים. יחד עם זאת, קשר השתיקה נשבר בשנות ה 90 של המאה הקודמת. מאות אנשי מאפיה החלו לזמר, כולל אחד מראשיה.

זוכרים את הטרילוגיה המצוינת של קופולה ,סרטי "הסנדק". זו עסקה במשפחת מאפיה, שמוצאה בעיר קורליאונה. הסרטים צולמו בשני כפרים ציוריים בצפון האי – פורצה ד'ארגו Forza d'Agro וסבוקה Savoca . הן לא צולמו בעיר קורליאונה (עיר מערבית מפותחת). בבר של סווקה Savoca ביקש מייקל את ידה של אהובתו בסרט ובכנסיית כפר זה צולמה סצינת החתונה שלהם. בר זה הקרוי הבר של ויטלי Bar Vitelli, נמצא ופעיל בכיכר המרכזית של הכפר. שני כפרים אלה, המצויים בקירבת העיירה טאורמינה. Taormina,שמרו על אופיים הכפרי הררי סיצליאני. אל סווקה מוביל כביש מפותל ובו סימטאות יפות, כנסיות מהמאה ה15 עד שמגיעים לכיכר המרכזית.

סרטים רבים סיפרו את סיפורם של אנשי סיציליה וילדיה והציגו את אורח החיים בעיירותיה וכפריה. אחד הבולטים שבהם הוא "סינמה פרדיסו" Cinema Paradiso,שצולם באזור פלרמו. זכורים גם "מוכר החלומות" Star Maker ו"מאלנה" Malena

אי זה הוא מקום של ניגודים. הפאר המתפורר של בירת האי פלרמו, מול הזוהר של עיר הנופש טאורמינה. Taormina. עתיקות יווניות בסירקוזה, אגרג'נטו וסג'סטה, מול היופי הפראי באיים האאוליים הגעשיים, הסמוכים לחופה הצפוני של סיציליה.

מי לא עבר בסיציליה ? שבטים ברבריים (סיליקים - מכן שמה),הפיניקים שייסדו את פלרמו, היוונים שיסדו את קטניה, סירקוזה ואגריג'נטו והרומאים, הביזנטים והערבים. בהמשך היו כאן הנורמנים, הספרדים, בית הבסבורג וגריבלדי, שאיחד את איטליה ב 1860. ב 1943,נכנסו לכאן כוחות בעלות הברית בפיקודם של פטון ומונטגומרי. שוק הווצ'יריה vucciria market בפאלרמו מזכיר בזאר ערבי. הקתדרלות בצ'פאלו Cefalù ובמונראלהMonreale הן מורשת הנורמנים.

ב 1948,הפכה סיציליה למחוז אוטונומי למחצה, לו בית נבחרים נפרד וסמכויות חוקתיות.

הנה מסלול הטיול שבוצע והתמקד במזרח האי (קטניה, סירקוזה) ובצפון מערב (באיזור פלרמו) , עם נגיעה אחת בדרום. המסלול שילב טיול עם מעט נופש .

יום 1, יום ה, 13 אוק' : נחיתה בקטניה Catania ,בצידו המזרחי של האי סיציליה . התמקמות במלון גרנד הוטל סן פייטרו בטאורמינה Taormina ,צפ' לקטניה (שייך לרשת רלי שאטו). יציאה לעיירה SAVOCA בה הוסרטו קטעים מהסרט הסנדק. עיר עם אומנות רחוב/פיסול. לשבת בבר VITALI ,שפורסם בעקבות הסרט" הסנדק". הבר כולו מקושט באלמנטים מהסרט ומוצגים בו אביזרים ביתיים. ארוחת צהריים במסעדה קטנה המשקיפה אל הים. אחה"צ ביקור בטאורמינה. עיירת נופש צבעונית וציורית, בה כ 11 אלף תושבים. בנויה בראש גבעה ומשקיפה על הים ועל הר האטנה. עיר קייט אופנתית בה סימטאות יפות ,רחובות העולים ויורדים וחנויות יוקרה של מיטב המעצבים. בה גם חופי רחצה חוליים. . לקראת ערב טיול במדרחוב המיוחד ויפה של טאורמינה . רחוב אומברטו מעניין במיוחד בשל הארמונות העתיקים שבו, חנויות ומסעדות. יש ברחוב דוכני גלידה ומעדניות המוכרות פירות מסוכרים ומתוקים אחרים האופייניים למקום. לינה במלון גרנד הוטל סן פייטרו בטאורמינה Taormina .

יום2 יום ו, 14 אוק' – עם בוקר יצאנו אל פארק Gole Alcantara ,אשר שמו המלא Parco Botanico e Geologico delle Gole Alcantara צפ' לקטניה ,על דרך SS185. קניון הקשתות שהוא שמורת טבע, נחצב מהתפרצויות של לבה מהר האטנה ובו זורם נהר. טיילנו לאורכו וראינו את מפליו . אפשר לרדת אל תחתית הערוץ במדרגות, או במעלית. או גם וגם.

משם נסענו להר האטנה Monte Etna לאחר דרך לא קלה, הגענו לנקודה בה עולים ברכבל לפסגה וממנה נוסעים באוטובוס לפסגה השניה. האטנה עישנה מאוד. נאמר לנו, שלפני שבוע היתה התפרצות געשית כאן. חוויה מיוחדת במינה. נמצאים בגובה מעל העננים. מראות מרגשים. חזרנו למנוחה במלון. אחה"צ גשם זלעפות, שמנע מאיתנו סיור ערב בעיירה. נהג המלון המליץ על טרטוריה קטנה ומצוינת הנקראת Da Nino ובה סעדנו. הזמנו בה מקום גם למחרת בערב. כל הלילה ירד גשם חזק. לינה במלון גרנד הוטל סן פייטרו בטאורמינה Taormina.

יום 3, יום ש, 15 אוק' - עם בוקר ,למרות הגשם, יצאנו אל קטניה Catania . סיירנו בשוק הדגים המיוחד, בכיכר העיר ובסביבה. עיר נחמדה שבתיה די עלובים. נכנסנו לכנסיית הדואומו, שם היתה מיסה מיוחדת לחרשים, עם תרגום בשפת הסימנים. בכנסיה אחרת הייתה חתונה.

משם נסענו אל אצ'יריאלהAcireale , עיירת חוף יפה צפונית לקטניה, המצויה מחוץ למפת התיירות העיקרית בסיציליה. משם חזרנו,דרך הים, חזרה אל טאורמינה . ארוחת ערב במסעדת Da Nino המעולה. לינה במלון גרנד הוטל סן פייטרו בטאורמינה Taormina .

יום 4,יום א, 16 אוק' - היום ביקרנו בסירקוזהSiracusa . עיר חוף בת כ 130 אלף תושבים, בדר' מז' האי. היתה בעבר העיר היפה ביותר של יוון העתיקה, בה פעלו קיקרו וארכימדס. מרכז העיר העתיקה הוא בחצי האי אורטיג'ה Ortygia.שם יש לבקר בכנסיית הדואומו ובמקדש אתנה ומקדש אפולו המצויים בקרבתה. לינה במלון גרנד הוטל סן פייטרו בטאורמינה Taormina .

יום 5, יום ב, 17 אוק' – עם בוקר עוזבים את המלון והעיר ונוסעים למלון של מועדון הים התיכון באזור העיירה סקוליטי Scoglitti (דר' מז' האי) ,הנקרא Club Med Kamarina . חיפשנו בעיירה שילוט למלון ולא ראינו. מקומיים כיוונו אותנו לעבר חוף הים. הגענו בדרך לא דרך. במלון היו 600 איש מחציתם מישראל. השהייה כאן הייתה מאכזבת. אוכל לא טעים, אף שהיה בשפע והכל כלול. השרות היה מעולה. במהלך השהייה כאן "בטן גב" על החול בחוף –יום רגיעה. לינה במועדון הים התיכון Kamarina .

יום 6, יום ג, 18 אוק' – מועדון הים התיכון Kamarina. לא מומלץ.

יום 7, יום ד, 19 אוק' - עם בוקר יצאנו אל פלרמו Palermo בצפ' מע' סיציליה. הנסיעה התארכה כי טעינו בדרך ונסענו דרך צדדית בכביש צר, דרך כפרים ועיירות שכוחות אל. התחברנו לכביש מהיר . לאחר כ 3 שעות, ירדנו מהכביש המהיר ונסענו לצ'פאלו Cefalù . זו עיירה ציורית חמודה על הים ,שתיירים נוטים לפסוח עליה . בה כנסיית דואומו מימי הנורמנים,עם מבנה יפהפה ופסיפסים נפלאים.האפסיס של הדואומו מרהיב ובו דמות ענק של ישו. אכלנו צהריים כאן ומשם נסענו למלון מרקיור בפלרמו Mercure Palermo Centro . מלון חדיש ונעים הנמצא במיקום מעולה במרכז Via Mariano Stabile, 112 . בשעות הערב המוקדמות סיירנו בעיר באזור התאטרון ורחוב חנויות היוקרה. לינה במלון מרקיור ,פלרמו.

יום 8, יום ה, 20 אוק' – סיור בפלרמו. ביקרנו בבניין האופרה המדהים ביופיו. השלישי בגודלו באירופה, אחרי פריז ווינה. בהמשך ביקרנו בשוק ווצ'יריה Vucciria בפלרמו. שוק דמוי קאסבה ערבית, סואן ודחוס סוחרים ,רוכלים וקונים. שוק תוסס המציע חפצים משומשים וגרוטאות לצד פירות וירקות. נהנינו מצלחת סברס מתוק ומצוין אותו מגדלים כאן. המשכנו למרכז העיר העתיקה, לכיכר "ארבע קצוות העיר" Quattro Canti de Citta . כיכר סואנת,בה נפגשים שני רחובות ראשיים-ויטוריו אימנואלה Via Emanuele וויה מאקדה Via Maqueda. בכיכר מזרקה מרשימה ,שסביבה פסלי שיש מהמאה ה 16. משם פנינו מערבה לוויה מאקדה ותוך דקות הגענו לכיכר מקסימה הנקראת פיאצה בליני Piazza Bellini . בכיכר שני מבנים יפים. קתדרלה La Martorana,שנבנתה במאה ה 12 בהשפעה נורמנית ובה פסיפסים ביזנטיים יפים. המבנה השני הוא של כנסיית San Cataldoהבנויה בסגנון מורי. בהמשך הגענו גם לפלאצו ריאלה Palazzo Reale (ארמון הנורמנים) המשמש כיום כבניין מימשל, אותו ראינו רק מבחוץ. בערב נסענו במונית למונדלו Mondello צפונית לפלרמו לארוחת ערב וחזרנו ללינה במרקיור, פלרמו.

יום 9, יום ו, 21 אוק' – נסיעה דרומה, כשהיעד ביקור בעיירה אגריג'נטו Agrigento, עיירת חוף באגף הדרומי של האי, מדרום לפלרמו. נסיעה בכביש 624SS ו - 115SS, מרחק 130 ק"מ (כשעתיים וחצי לכל כיוון). בטרם נגיע ליעדנו זה, נבקר בעיירה מונריאלה Monreale. מונריאלה היא עיירה קטנה,8 ק"מ דרומית לפלרמו. ניתן לצפות על כל האזור מהר קאפוטו Monte Caputo ולטייל בסימטאות ורחובות העיירה הצרים. לראות עבודות קרמיקה יפות ולבקר בקתדרלה הנחשבת למבנה הנורמני היפה באיטליה. בה פסיפסים יפים. בקרבתה מצוי מנזר.

משם המשכנו אל עבר אגריג'נטו Agrigento ,עיירה קטנה בת כ 60 אלף תושבים. העיירה נוסדה בימי יוון העתיקה ויש אומרים שנוסדה ע"י דדלוס המפורסם מהשיר. בעמק המקדשים באגריג'נטו עומד מקדש יווני שמור להפליא ,מקדש הקונקורד. בעיר העתיקה רחובות ימי ביניים צרים ובמרכזם ויה אתנאה. חזרה לפלרמו. לינה במלון מרקיור ,פלרמו.

יום 10, יום שבת, 22 אוק' – חזרה ארצה.

*הטיול בוצע בשנת 2011 ותוכנו רלבנטי גם היום.

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D