טיול זה במרכז איטליה,מוקדש בעיקרו למחוז אברוצו Abruzzo וגם למחוז אומבריה,עם ונגיעה קלה במחוז לאציו. נבקר באזורים הנחשבים לפחות מתויירים.

מחוז אברוצו, נחשב לחלק מדרום איטליה,למרות היותו גאוגרפית במרכז מדינה זו . זאת, מבחינת המסורת, ההיסטוריה והתרבות. הוא ממוקם בין הים האדריאטי והרי האפנינים. שטח המחוז 10,700 קמ"ר ומתגוררים בו 1.35 מיליון תושבים. עיר הבירה של המחוז היא ל'אקווילה L'Aquila והעיר הגדולה היא פסקרה Pescara. מחוז אברוצו לא מיצה עד כה את הפוטנציאל התיירותי החבוי בו.

באברוצו רצועת חוף באורך 130 ק"מ ובה הופים חוליים ורחבים . החופים הידועים הם- בצפון, פרנקוילה אל מרה Francavilla Al Mare , וסילבי מרינו Silvi Marino ובדרום, חופי הפרא סלבו Salvo ו וסטו Vasto . באברוצו ישנם שלושה פארקים לאומיים- Gran Sasso ,Abruzzo, ו Majella.

הטופוגרפיה של המחוז היא בעיקר הררית ובה גם גבעות וכאמור שטחי חוף. אזור הגבעות הוא בין הים להרים. באזור מפותחת חקלאות ,בעיקר מטעי זיתים וכרמים . בהתאם ,יש כאן תעשיה לייצור שמן זית ויין.

מחוז אומבריה, בו נבקר גם כן, נחשב ל"אחות החביבה" של טוסקנה. זהו אזור ציורי, בו כפרים פסטורליים, ערי ימי ביניים קטנות ומרחבי הרים גבוהים. אטרקציית תיירות. האזור היה מיושב באומברים, במאה השמינית לפנה"ס. הם היו שבט של חקלאים שוחרי שלום. האזור סופח אח"כ לאימפריות האטרוסקית והרומית. היום הערים העתיקות הן מקור הגאווה של אומבריה. פרוג'ה Perugia (בירת המחוז),אסיזי Asissi , גוביו Gubbio,ספולטו Spoleto ,מונטפאלקו Montepulciano ועוד, הם רק חלק מהיופי של אומבריה. פינות חמד מימי הביניים פזורות בכל עבר.

תכנית הטיול

תחילה תוצג תכנית הטיול ובהמשך יוצג יומן טיול ובו הביצוע בפועל.

לאחר נחיתה ברומא, נצא ישירות משדה התעופה, ברכב שכור, אל העיירה סובייקו Subiaco . בעיירה ציורית במחוז לאציו Lazio ,הבנויה על מצוק. זו עיירת ימי ביניים, כ 40 ק"מ מטיבולי Tivoli,שליד רומא. העיירה מפורסמת במנזרים עתיקים, כמו סן בנדטו San Benedetto ומונסטרו Monastero . בעיירה זו נולדה ג'ינה ללובריג'ידה.

משם ניסע פסקאסרולי Pescasseroli , עיירה עתיקה ונחמדה בלב שמורת הטבע אברוצו (פארק לאומי). העיירה משמשת כנקודת יציאה לטיולים בהרי הפארק ועמקיו. נבקר ממזרח לעיירה, באגם Barrea וכן Villeta Barrea ו Civitella Alfedana . אגם בראה נוצר בעקבות הקמת סכר על הנהר סנג'רו והוא מוקף הרים ויערות.

אפשרויות: לנסוע אל הכפר סקאנו Scanno , או אל Pescocostanzo ו Pacentro. הכפר סקאנו נמצא בגובה 1050 מ' ובו בתים עתיקים,גרם מדרגות אבן, מסביב לכל בית אבן ותושבים הלבושים לבוש מיוחד האופייני לכפר. זהו כפר ימי ביניים ובו כ 2000 תושבים. הנשים המבוגרות לובשות את מלבושי ימי הביניים, בשינוי קל. שמלות ארוכות עם דוגמאות קישוט וחובשות מעין תרבושים. הנשים הצעירות לובשות ביגוד זה,באירועים מיוחדים בלבד. כנראה שנעדיף אפשרות זו. מסקאנו נצא אל סולמונה Sulmona, הידועה כמקום הולדתו של אובידיוס. משורר רומי משנת 43 לפנה"ס. זו עיירה יפה ,עם מרכז היסטורי, כנסיות מיוחדות, פיאצה גאריבלדי Piazza Garibaldi ופיאצה 20 בספט' Piazza 20 Settembre.

מ Sulmona נעבור בכפר Santo Stefanio di Sessanio , בפארק Gran Sasso , בו סמטאות יפות ובתים עתיקים . הכפר נפגע ברעידת אדמה ב 2009. משם נמשיך אל Calascio הסמוכה. בה נמצאת המצודה המפורסמת Rocca Calascio ששימשה לצרכים צבאיים, מימי הביניים. בסמוך למצודה נמצאת הכנסייה Santa Maria della Pietà , בה צולמו בעבר מספר סרטים ובהם גם הסרט "בשם הורד".

נמשיך מעט צפונה ונבקר בכפר קסטלי Castelli , עדיין בפארק גרן סאסו Gran Sasso. זה כפר ימי ביניים, הידוע בעבודות קרמיקה מיוחדות הנעשות כאן, הקרויות מאיוליקה maiolica . הקרמיקה של קסטלי הייתה פופולרית מאוד אצל הצארים הרוסיים. היא נחשבת לאיכותית ובעלת ערך אמנותי גבוה.

את טיולנו באברוצו נסיים בבירת המחוז ל'אקווילה L'Aquila. זו עיירה בת 67 אלף תושבים. נסייר במרכז העתיק שלה ,שנפגע ברעידת אדמה ב 2009,נבקר בכנסיות ובמזרקה המפורסמת Fontana Della 99 canelle .

כאמור ,בטיול זה יש גם נגיעות קלות במחוז אומבריה , המכונה "לבה הירוק של איטליה". בו עצי זית מכסים את הגבעות, עמקים נרחבים משמשים כרי מרעה ושטחים גדולים מכוסים בחמניות צהובות. כאן ערים וכפרים נחבאים בין קפלי הגבעות. מקום בו מסורת, תרבות ואומנות נשמרים בקנאות ע"י התושבים.

את אסיזי המסתורית של הפרנציסקנים, כבר ראינו בטיול אחר. הפעם נטייל בעיירות יפהפיות מימי הביניים,נאכל סלמי וטרטופו ונקנח באספרסו נפלא.

בעיר נורצ'ה Norcia הנמצאת בשמורת הטבע Monte Siblini ,ישנו מרכז קולינארי המפורסם בנקניקים משובחים. הרחוב הראשי של העיר Corso Sertorio וכיכר San Benedetto יספקו לנו מראות נהדרים.

באחת העיירות המקסימות של עמק ואלנרינה - Casteldilago,Arrone, Ferntillo ו Scheggino ונצא לטיולי כוכב בסביבה. נבקר גם ב Spoleto , במרכז העיר העתיקה, בדאומו ובשוק . גם בפיאצה דלה ליברטה וברח' Corso Mazzini ובמפעל השיש Spiaggia Velino.

תחנתנו האחרונה ,לפני רומא,תהיה העיירה Narni ( 22 אלף תושבים). יושבת על מצוק תלול, החולש על ערוץ הנהר Nera. העיירה נוסדה בשנת 600 לפנה"ס. בה שפע של כנסיות, ארמונות ומגדלים מימי הביניים וסימטאות שהזמן נעצר בהן. חונים לרגלי העיר העתיקה ועולים במעלית אל Via del Campianile, ויה גריבאלדי,פיאצה גריבלדי ועוד.

עיירת ימי ביניים נוספת בה נבקר היא סטרונקונה Stroncone, אליה כדאי להגיע לקראת צהריים. העיירה נחשבת לאחת היפות בכל איטליה !!. נמצאת בגובה כ 450 מ' ומשקיפה על סביבתה. יש בה טיילת מרשימה שער מסיבי, דרכו נכנסים אל הסמטאות העתיקות. אחרי טיפוס קטן מגיעים אל טברנה לה מולה Taverna La Mola ,מסעדה המגישה אוכל ביתי טעים.

נקנח כרגיל ברומא.

מספר הערות:

  1. לאומבריה ראוי להקדיש טיול בפני עצמו, או ימים נוספים ולבקר במקומות בהם טיילנו בעבר כגון אסיזי.
  2. בטיול זה (וגם באחרים), מומלץ להסתייע בספר הירוק של מישלין ובו מפות של אזורי הטיול, עם מסלולי נסיעה וטיול, בין עיירות ואתרים, להם ניתן ניקוד, לפי מידת האטרקטיביות שלהם.
  3. בכתבה זו מוצגים תכנית הטיול מול הביצוע בפועל. זאת משום שלא הייתה חפיפה מלאה ביניהם, בין היתר בגלל מגבלות מזג אויר. לשקול הגעה לאזורים אלה באמצע יוני.
  4. טיול זה תוכנן ובוצע ע"י חברי, איציק, חובב איטליה מושבע, חובב טיולים ואוהב אדם . איציק דובר איטלקית והתגורר מספר שנים באיטליה, במסגרת לימודי הרפואה שלו. הוא ביצע טיולים רבים באיטליה. על כן, האמור מטה הוא בבחינת "איטליה למתקדמים" והוא מבטא את דבריו וחוויותיו של איציק ורעייתו.

יומן הטיול –הביצוע בפועל

1, יום ד' 29, מאי - Subiaco ו Pescasseroli . הגעה לרומא. לאחר קבלת רכב שכור בשדה התעופה, יצאנו לעבר סובייקו Subiaco. עיירה ציורית באזור לציו Lazio. דומה ,שהזמן עמד בה מלכת. רצינו לעלות אל מנזר San Benedetto Monastery הנמצא על ההר מעל העיירה. כשהגענו לעיירה, לא ניתן היה לעלות להר, בגלל גשם חזק וערפל. הסתובבנו בה . ארוחת צהריים במסעדה מקומית, בשם קנטוציו Cantuccio . המשכנו בנסיעה.

יעדנו הבא, היא פסקאסרולי Pescasseroli עיירה עתיקה ונחמדה בלב שמורת הטבע אברוצו. להפתעתנו העיירה רדומה. זו עדיין לא עונת התיירות ורוב בתי המלון סגורים. מצאנו מלון נחמד , אדל וייס Adel Vies והתמקמנו בו. המלון ,המשקיף על הנוף ההררי והירוק, המזכיר את ההרים בורמונט (ארה"ב),מהסרט "צלילי המוסיקה" . עיירה נחמדה, אך הרוב סגור. במלון יש מסעדה ואכלנו בה.

לינה בעיירה פסקאסרולי Pescasseroli .

יום 2, יום ה' 30, מאי - לאחר א. בוקר במלון, יצאנו לביקור בפארק אברוצו, אל מפלי קמושיאטה. בגלל היעדר מטיילים ובגלל מזג האויר, האתר כאן לא נפתח. נאלצנו לוותר על ביקור פה. המשכנו אל אגם ברייאה Barrea ואל העיירה העתיקה, הנושאת אותו שם. עיירה מיוחדת. הצופה על האגם המקסים. היה קר, אבל הביקור כדאי. משם המשכנו אל סקאנו Scanno . עיירה ימי ביניים מקסימה, שנשתמרה והיושבת על מצוק. טיילנו בסמטאות הצרות של העיירה . הבחנו שהכניסה לבתים כאן היא באמצעות מדרגות חיצוניות. אכלנו ארוחת צהריים במסעדת איל וקיו מולינו Il Vecchio Mulino .

משם נסענו לעיירה הגדולה באזור הנקראת סולמונה Sulmona - עיר הקונפטים. מצאנו מלון במיקום מרכזי והתמקמנו בו. אחה"צ טיילנו בעיירה זו. בכל רחוב יש חנויות ,המוכרות פרחים של קונפטים, העשויים מסוכריות צבעוניות. מראה מרהיב, צבעוני ומיוחד. מעבר לכך, ביקרנו במספר כנסיות ,להן ארכיטקטורה חיצונית מעניינת. זו עיירה מעניינת.

לינה בעיירה סולמונה Sulmona .

יום 3, יום ו' 31, מאי - לאחר ארוחת בוקר יצאנו אל העיירה פסקוקונסטנצו Pescocostanzo .עיירת ימי ביניים עם נגיעות מתקופת הרנסנס. במרכזה כנסיה עתיקה,המעוטרת בציורים ופרסקאות ובה נבל עתיק. בעיירה, נמצאת על גבול שמורת הטבע, ישנן חנויות של אומנים המוכרות פריטים מזהב, עץ וברזל. משם נסענו אל פצ'ינטרו Pacentro. עיירה עתיקה עם מצודה עם שלושה מגדלים משנת 498. בעיירה כ 1300 תושבים. במשך היום, כמו גם בימי טיול אחרים, שמענו תלונות ממקומיים על מזג האוויר הגשום והסגרירי, המרחיק את התיירים.

חזרנו לסולמונה. ביקרנו במוזיאון ובמפעל של הקונפטי,שהוקם ב 1783. לינה בעיירה סולמונה Sulmona

יום 4, יום ש' 1, יוני - עם בוקר, יצאנו אל אל הכפר סנטו סטפנו די ססניו Santo Stefanio di Sessanioi. בכפר מתגוררים כ 70 תושבים. ב 2009,ברעידת אדמה ,נפל המגדל העתיק של הכפר, שהיווה את סימלו. מקום ציורי, שליו, קסום, המשקיף על נוף נהדר. שוחחנו עם תושבים בכפר, רובם פנסיונרים, המאושרים לגור כאן. משם המשכנו לכפר נוסף בשם רוקה קאלשיו Rocca Calascio , בו מתגוררים 9 אנשים. אלה אנשים המנסים לשקם את הכפר, שננטש בעבר. הם חדורי רצון לרכוש בתים עתיקים ולשפצם, לצורכי תיירות ומגורים. המצב הכלכלי, מקשה עליהם להשלים השיפוץ. במקום נמצא מלון קטן עם מסעדה, שבעליו למעשה "מחזיק" כלכלית את הכפר. בכפר שרידי מצודה וכנסיה, בה צולמו הסרט "בשם הורד" ואחרים.

לקראת צהריים הגענו ל אקוילה L'Aquila , בירת מחוז אברוצו. היה מזעזע לראות כיצד העיר נהרסה בעקבות רעידת אדמה. המרכז העתיק הרוס לגמרי וננטש ע"י יושביו. רחובות שוממים , בניינים מחוזקים בפיגומי ברזל ושמירה של אנשי צבא למניעת ביזה של מה שנותר. עוזבים את מחוז אברוצו.

משם נסענו אל מחוז אומבריה Umbria, אל העיירה קסטל די לאגו Casteldilago . עיירה קסומה ואוטנטית,בין חומות ,היושבת על סלע הר גבוה ומשקיפה על נוף מרהיב. מסביב ירוק ומבנים עתיקים. שכרנו כאן צימר בתוך מצודה. בעלי המקום מחזיקים 30 צימרים כאלה ועוד מסעדה טובה. בערב ,אורחים רבים המטיילים באזור הגיעו למסעדה זו. אכלנו כאן ארוחת טעימות מיוחדת. המסעדה ממש טובה וממולצת מאוד Osteria Dello Sportello ( טלפון 347-623-3904 וכן 335-752-9232) .

לינה בעיירה קסטל די לאגו Casteldilago.

יום 5, יום א' 2, יוני - יום שמש. נסענו בבוקר לראות את מפלי השיש. ביקרנו במפל העליון והתחתון. כמות מים גדולה זורמת כאן בשעות מסוימות,בהן פותחים את הסכר. נסענו לראות את אגם פדילוקו Piediluco ומשם לכפר/ עיירה סטרונקונה Stroncone . הכפר כמעט נטוש ,אולם הגענו לכאן בגלל מסעדה מיוחדת הנמצאת בו Taverna La Mola. טיילנו גם ברחובו המרכזי.

משם נסענו ל Arrone ,הסמוכה לקסטל די לאגו וביקרנו בה.

לינה בעיירה קסטל די לאגו Casteldilago.

6, יום ב' 3, יוני - לפני שנפרדים מקסטל די לאגו, אנג'לו הבעלים של קומפלקס הצימרים והמסעדה ,ששופצו על ידיו, ערך לנו סיור באתרי שיפוץ נוספים שלו. הוא הסביר את פילוסופיית חייו במקום-שימור מבני עבר והחזרת תהילת המקום ליושנה. משם נסענו לעבר ספולטו Spoleto . בדרך ביקרנו בשתי עיירות ימי ביניים – Ferntillo ו Scheggino .

ספולטו Spoleto היא עיירה יפה במיוחד. טיילנו בסמטאותיה, בדואומו, בכנסיות נוספות וברחובות מעניינים. אכלנו ארוחת צהריים במסעדת גורמה הקרויה טמפיו דל גוסטו Il Tempio del Gusto. www.iltempiodelgusto.com כל מנה מעוצבת ומיוחדת בטעמיה. לא המטבח האיטלקי הרגיל. ארוחה מצוינת.

משם נסענו לבקר בעיירה נרני Narni, תחנתנו האחרונה באומבריה. עיירה שנוסדה לפני הספירה. מבניה עתיקים במיוחד וכאילו הזמן קפא בה. טיילנו בעיירה והתמקמנו במלון במרכז העתיק שלה.

לינה בעיירה נרני Narni.

יום 7, יום ג' 4, יוני - רומא.

יום 8, יום ד' 5, יוני - רומא.

יום 9, יום ה' 6, יוני - חזרה הביתה.

*הטיול בוצע בשנת 2013. תוכנו רלבנטי גם היום.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D