פריס, היא מהערים המקסימות, המהנות, המעניינות והיפות בעולם. להיות בה,לנשום אותה, זה החיים הטובים. ביקרנו בה פעמים רבות ואנו ממשיכים לבקרה. לחוש את החיים הטובים. במאמר זה ובנוספים המצויים בבלוג זה, מידע היכול לסייע למבקר בעיר, המתבסס על ניסיון וידע שנצבר אצל רעייתי ואצלי.

אמרתי "החיים הטובים" והתכוונתי למסעדות של פריס, בהן חווית האוכל היא ברמה גבוהה, מענגת ומעוררת כמיהה. התכוונתי למוזיאונים הרבים ולאוצרות האומנות והעבר המוצגים בהם. התכוונתי לשווקים הרבים והמעניינים בעיר ומעל כולם שוק קלינאנקורטClignancourt Flea market , הכולל למעשה יותר כ 12 שווקים, שלכל אחד ייחוד משלו. לאתרי הביקור הקלאסיים ,שיש רק בפריס-כנסיית נוטרדאם, כנסיית סאקרה קר, מגדל אייפל, גני וורסאי, גני טולרי ועוד ועוד. ב"חיים הטובים" התכוונתי גם לשיטוט באזורים וברחובות מעניינים ומקסימים, כמו המארה, שדרות השאנז אליזה, שדרת סן-ג'רמיין ועוד מקומות רבים אחרים. התכוונתי גם לחוויית הקניות בעיר (בעיקר ביגוד והנעלה), בשתי תקופות המבצעים, המתחילות בינואר וביוני (במועדים משתנים כל שנה והנמשכים מספר שבועות).

על כל אלה ועוד יינתן כאן מידע ,חלקו מפורט וחלקו כללי .

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא פאריס, המצויה בבלוג זה.

תחבורה

נסיעה משדה התעופה ואליו:

 1. רכבת: רכבת RER B נוסעת מש"ת שרל דה גול אל העיר פריס וגם בכיוון ההפוך. רכבת RER פועלת מחוץ לפריס, אולם יש לה מספר תחנות גם במרכז פריס. מאוד מומלץ. התחנה בשדה התעופה בטווח הליכה של כ 7 דקות. מחיר כרטיס למבוגר 10 יורו לכיוון אחד. יש לשמור הכרטיס ליציאה מהתחנה, עם ההגעה ליעד. רכבת אחרונה מנמל התעופה שארל דה גול ( (CDG למרכז פריס, ב 2300 . זו הדרך הזולה והמהירה לטעמי לנסיעה משדה התעופה למרכז פריס ולהיפך. החיסרון - הניידות בתוך התחנה ובין תחנות רכבת, פחות נוחה. למי שיש מזוודה אחת לנוסע + תיק גב, חסרון זה ,כמעט ולא יורגש , לטעמי.
 2. כרטיס ה RER מתאים גם למטרו (אבל לא להיפך). כלומר, ניתן לנסוע עם כרטיס RER ברכבת מטרו ולהמשיך ב RER ולהיפך. כך משדה התעופה או אליו.
 3. בחזרה מפריס לשדה התעופה ,יש לשקול החזרה ברכבת ,לאור משקל ונפח המזוודות. בתחנות RER ,בשונה מתחנות מטרו רגילות, בד"כ יש מדרגות נעות ומסועים המקלים על בעלי מזוודות, אולם לא בכל מקום. כרטיס קונים רק ממכונות אוטומטיות . אמצעי התשלום מזומן (שטרות ומטבעות),או כרטיס אשראי (מומלץ לזכור את קוד כרטיס האשראי –הקוד למשיכת כסף-כי יש מכונות הדורשות הקשת הקוד, אחרת לא ניתן לקנות כרטיס רכבת עם כרטיס אשראי.
 4. שאטל פרטי. יש חברות המציעות שרותי הסעה מדלת לדלת . חברה מצוינת, זולה ויעילה היא : www.ziptransfers.com . זו חברה הממוקמת בספרד והיא נותנת שרותי הסעה בערים עיקריות באירופה . השתמשתי בשרותיה מספר הפעמים ותמיד הייתי שבע רצון. בינואר 2017 שילמתי 52 יורו עבור הסעה מ CDG למלון במרכז פריס, חצות בלילה. זהו מחיר כולל לרכב ההסעה ,עד 4 איש (כולל מזוודה וטרולי לנוסע). זו חלופה טובה למטרו. יש גם חברות אחרות המעניקות שרות כזה, אולם הם יקרות יותר משמעותית.
 5. מונית: מש"ת שרל דה גול למרכז העיר (מותנה בעומס התנועה ובמיקום יעד הנסיעה). יקרה יותר ממשית ממחיר השאטל הפרטי שהוזכר קודם.
 6. אובר UBER. באמצעות אפליקציה של UBER ,ניתן לנסוע מ CDG לעיר, במחיר הדומה פחות או יותר למחיר מונית ומעט זול יותר. בכיוון ההפוך הנסיעה זולה מעט יותר.
 7. שאטל באמצעות המלון. לחלק מהמלונות בפריס יש הסדר עם חב' שאטל. החיסרון-איסוף ממספר בתי מלון. וכן בשעת עומס בתנועה, יש סיכון של הגעה מאוחרת ,וכן מחיר מונה גבוה.
 8. הסעה של המלון- מומלץ לבדוק זמינות וכדאיות.
 9. גם לנמל התעופה אורלי ORLY יש רכבת RER המגיעה לפריס.

מטרו:

 1. הרכבת התחתית של פריס. רשת ענפה של קוי מטרו. קו 4 הוא קו אורך מצפון לדרום מרכזי. קו 1 וקו 10 הם קווי רוחב מקבילים ממזרח למערב. יש סהכ כ 13 קווי מטרו. במרכז פריס יש שלושה אזורי נסיעה ,לפי רדיוס נסיעה מהמרכז 3,2,1. הרדיוס הגדול הוא 3 והוא מגיע לתחנת la défense ,שבקצה המערבי של קו 1.
 2. מחיר נסיעה בודדת כ 2 יורו , לשלושת האזורים. מחיר 10 כרטיסים לנסיעה בודדת כ"א, ברכישה אחת (קרוי CARNE קרנה) הוא זול יותר בכ 25% לכרטיס ממחיר כרטיס הנרכש כבודד. לחילופין יש כרטיס יומי (לנסיעות מטרו לא מוגבלות באותו יום ),כן כרטיס דומה ל 3 ימים ול 5 ימים. כרטיסים אלה הם לאזורים 3-1 (כיסוי טוב של מרכז העיר. בד"כ זה מספק) ,או לאזורים 5-1 . הכרטיס ל 5 אזורים יקר יותר ממשית והוא מקנה נסיעה גם לשדה התעופה. בד"כ, אם יש לך יותר מ 7 נסיעות ביום במטרו, עדיף לרכוש כרטיס יומי ללא הגבלה ,על פני קרנה. כנ"ל אם יש לך יותר מ 21 נסיעות ב 3 ימים, כנראה שכדאי כרטיס תלת יומי לאזורים 3-1. מניסיון שלי, בד"כ יש פחות מ 7 נסיעות במטרו ביממה ולכן עדיף לרכוש קרנה.
 3. מעבר בתחנת מטרו מקו רכבת מטרו אחד למשנהו, היא חופשית, כל עוד לא יצאת מהתחנה ובתוך שעה וחצי מהכניסה לתחנה. לא ניתן לעבור עם כרטיס מטרו מתחנת מטרו לאוטובוס ולהיפך.
 4. רכבת המטרו פועלת עד כ 0100 לפנות בוקר.

אמצעי תחבורה אחרים – על אמצעי תחבורה נוספים ומידע נוסף על הרכבות והמטרו ניתן לראות באתר הרשמי של רשות התחבורה בצרפת: http://www.ratp.fr/en

מה לעשות בפריס

ביקור ממוצע בפריס הוא של 7-5 ימים. בביקור כזה לא ניתן ולא צריך "לעשות את הכול". מומלץ על שילוב של טעימות מהרוב. לבקר שוק אחד או שניים, מוזיאון אחד או ארבעה (לפי הטעם),לשוטט עצמאית באזורים כיפיים (סתם כך, או לפי מסלולי הליכה מוגדרים ,בהם הסבר קצר על מה רואים, המופיעים במדריכי התיירות (נחזור לכך מיד בהמשך),או לקחת סיור רגלי מודרך (מידע בהמשך) ,לבקר לפחות במסעדה מומלצת טובה, אחת או יותר (מותנה בתקציב),לבקר בהופעה במועדון ג'ז (המלצות בנפרד),או באחד ממועדוני הלילה התיירותיים המפורסמים של פריס, לעשות קניות.

אתרים לביקור

איני חושב שיש לי ערך מוסף בתחום זה. לכן אני ממליץ על מדריכי טיולים בעברית דוגמת שיחור, יפת, בקשיש, "פריז כאן ועכשיו" המבוסס על לונלי פלאנט. מדריכי טיולים מומלצים לפריס בשפה האנגלית, הם מדריך מישלין Michelin הירוק ,לונלי פלאנטLonely Planet ,רף גייד Rough Guide ,איי וויטנס Eye Witness .

מומלץ לבצע טיולים גם מחוץ לפאריס,אם הזמן מאפשר. בעמק הלואר אפשר לבקר יום,יומיים וגם שלושה. וגם גיחה לגני וורסאי ולדיסנילנד.

טיולים רגליים

סיורים רגליים מודרכים: יש מספר חברות בעיר המציעות סיורים רגליים מודרכים בשפה האנגלית וסביר גם בשפות אחרות. ניתן להזמין סיורים פרטיים, או להצטרף לסיור קבוצתי. רוב הסיורים מוצעים במחיר קבוע נוח ומותנים בתשלום מראש. רוב הסיורים אם לא כולם, מחייבים הרשמה מראש. הסיורים יוצאים בימים ובשעות מוגדרות, מנקודת מפגש הניתנת לנרשמים מראש. רוב הסיורים יוצאים בכל תנאי מזג האוויר. יש סיורים בנושאים ומקומות שונים. ניתן כמובן להירשם למספר סיורים כאלה. להלן גורמי תיירות מומלצים, המציעים סיורים כגון אלה בפריס ( הם מציעים סיורים דומים, או מקושרים לחברות דומות , בערים גדולות אחרות בעולם (ניו יורק, לונדון, אמסטרדם, ליסבון, ברלין, איסטנבול, וושינגטון ועוד ועוד ):

סנדמנס Sandmens http://www.neweuropetours.eu/paris/en/home

פריס וולקס Paris Walks http://www.paris-walks.com/ מבצעים פעילות דומה גם בערים גדולות אחרות בעולם .

בפאריס מועבר סיור רגלי מודרך, בשפה העברית, בנושא אומנות הרחוב בעיר. זאת ע"י מיזם של שתי בנות ישראליות, הקרוי "ארטרנטיב" ARTernative City Guides - Art Tours in Europe . www.ARTernative.guide . סיורים דומים מועברים בלונדון ובערים אחרות באירופה.

סיורים רגליים עצמאיים : סיורים עצמאיים לפי מסלולי הליכה, מלווים במפות, המצויים בכל המדריכים שצוינו לעיל (שיחור, בקשיש, לונלי פלאנט, מישלין וכו'). תוך מעקב וביקור באתרים המוגדרים במסלול ההליכה ותוך קריאת הסבר על האתרים והמסלול. מקור מידע מצוין לסיורים רגליים עצמאיים היא קופסא של כרטיסיות (בשפה האנגלית) הנקראת City Walks-Paris בהוצאת Chronicle Books . בקופסא כרטיסיות ל 50 סיורים רגליים, עם מפה לכל סיור והסבר. ניתן לרכוש בחנויות ספרים ואתרים באינטרנט, דוגמת Amazon, Book Depository.

בנוסף ו/או ללא קשר, מומלץ לטייל ,לשוטט ולספוג מראות ואוירה באזורים הבאים:

שדרות שאנז אליזה- משער הניצחון (אטואל) עד לקונקורד . מהקונקורד ,דרך rue Royal ודרך כנסיית המדליין ו rue Tronchet לבניין האופרה Palais Garnier בשד' האוסמן Blvd Haussmann.כולל ביקור בכיכר וונדום Vendom .מסלול של 3.5 ק"מ, שעתיים. ראה מסלול מפורט בלונלי פלאנט פאריס.

גני טולרי ,מוזיאון האורנג'רי וסיור ברחובות של פאריס מהמאה ה19 ,מתחנת מטרו Louvre Rivoli צפונה, דרך רח' Galerie de Valois ורחובות נוספים עד שד' Poissonniere. מסלול של 3.0 ק"מ, שעתיים. ראה מסלול מפורט בלונלי פלאנט פאריס.

Place des Vosges היא הכיכר העתיקה ביותר ומהיפות בפאריס. היא נמצאת בלב אזור . כדאי ללכת רגלית ברחובות rue Pavee, rue Mahler, rue de Rosiers , , rue St Paul, rue des Francs Bourgeois, rue de Parc Royal, rue de Rivoli. רח' rue de Rosiers הוא רחוב בו נוכחות יהודית. יהודים גרים כאן, יש בתי כנסת באזור, כתובות רבות בעברית וחנויות כשרות. במארה ישנם גם מוזיאון פיקסו, בית ויקטור הוגו ,בית העיריה ועוד. רח' Rue de Lombard מעניין אף הוא ,בעיקר בשעות הערב (זהו רחוב של מועדוני ג'ז וחיי לילה). מרכז פומפידו (מוזיאון לאומנות מודרנית) בטווח הליכה של דקות מרח' לומבארד ורח' סנט מרטין המוליך אליו, הוא מעניין (מסעדת Benoite ברח' זה בקרבת רח' Mont Tabor שם נמצאת מסעדה המופיעה ברשימת המסעדות המומלצות ).

האיים על הסיין- Ile de la Cite, Ile St. Louise. לשוטט ברחובות איים קטנים אלה ולבקר בכנסיית הנוטרדאם.

הרובע הלטיני – רח' rue Mouffertard מכיכר St. Medard בדרום ועד rue Medardבצפון. מוזיאון רודן,מוזיאון ד,אורסיי,האינווליד,כנסיית סן ג'רמיין דה פרה.

סן ג'רמיין והאינווליד- מאזור תחנת המטרו סנט מישל St. Michelle ועד תחנת אודיאון, שד' סן ג'רמיין,rue Bonaparte, St.Placide Square , גני לוקסמבורג ,rue de four, rue de Rennes. רחובות מעניינים נוספים הם: ST SEVERIN ,RUE DE LA HARPE שליד כיכר סנט מישל, יפים בעיקר בערב/לילה. רח' rue Bonaparte וכיכר סנט סולפיס, בה גם כנסיה. ברחוב זה במספר 72 חנות מתוקים (לקחת בלבד) של פייר הרמהPierre Hermé . במספר 21 חנות מתוקים של לאודרהLadurée .

אזור מונפארנס, הקטקומבות ומגדל מונפארנס.

מוזיאונים

פריס היא גן עדן לשוחרי אומנות ולשוחרי מוזיאונים, מהטובים שיש.בחלק מהמוזיאונים מוצגות תערוכות מתחלפות ובחלק יש תצוגות קבע לצד מתחלפות. מומלץ לבדוק לפני הנסיעה לפריס, איזה תערוכות זמינות. בחלק ניכר מהמוזיאונים (אם לא בכולם) מומלץ להזמין כרטיסים מראש, דרך האינטרנט (להדפיס הכרטיסים בבית לאחר רכישה), למועד ושעה מוגדרים. זה מאפשר הביקור וחוסך זמן עמידה בתורים. הנה רשימה של מוזיאונים שהם בבחינת חובה (ברור שלא ניתן לראות את כולם בביקור אחד):

 • מוזיאון ד'אורסיי Musee D'Orsay - מהטובים בעולם. חובה למי שלא היה בו. ספק אם ניתן לראותו במלואו בביקור אחד. לכן מומלץ להתמקד בתערוכות/אגפים המעניינים אתכם.
 • מוזיאון הלובר Louvre Museum – מהטובים שיש. חובה למי שלא היה בו. לא ניתן לראותו במלואו בביקור אחד. לכן מומלץ להתמקד בתערוכות/אגפים המעניינים אתכם.
 • מוזיאון האורנג'רי Musee de l'Orangerie .מהטובים. שתי קומות של תצוגה. בקומה התחתונה תערוכות מתחלפות. בקומת הכניסה ,שני אולמות עם ציורי ענק של חבצלות המים של מונה (יצירות מדהימות).
 • מוזיאון רודן ‪Musée Rodin . מוזיאון מרגש של אומן הפיסול. Musee Rodin
 • פונדסיון לואי ויטון Fondation Louis Vuitton . תצוגות מתחלפות במבנה ארכיטקטוני מרשים. נמצא ביער בולון ,מרחק 15 דק' נסיעות משער הניצחון Etoile . יש הסעה לכאן במחיר סמלי מיציאה מס' 2 , מתחנת המטרו שבשער הניצחון CDG-Etoile. יש גם הסעה בכיוון ההפוך.
 • מרכז פומפידו The Centre Pompidou . מוזיאון לשוחרי אומנות מודרנית.
 • הגלריות הלאומיות של גרנד פאלה Grand Palais .
 • פטיט פאלה Petit Palais, City of Paris Fine Art Museum . אחיו הקטן של הגרנד פאלה. ממש מעבר לרחוב. ציור ופיסול מהמאה ה19 וה 20.
 • מוזיאון פיקאסו Musee Picasso Paris . קטן יחסית. תצוגות מתחלפות.
 • מוזיאון המרמוטאן Musee Marmottan . קטן ומוקדש לקלוד מונה. יש בו תצוגות קבע ומתחלפות.
 • מוזיאון השואה של פאריס ‪Memorial de la Shoah (Shoah Memorial). אתר הנצחה ומוזיאון.
 • מוזיאון דאלי ‪Espace Dali. במונמרטר. לחובבי דאלי.

מוסיקה והופעות

טרם הגעה לפריס מומלץ להתעדכן באתרים של טיים אאוט Time Out ,של אולם אולימפיה ושל פנאק. https://www.timeout.com/paris/en http://en.olympiahall.com/ http://www.fnacspectacles.com/place-spectacle/fichesalle/PARIS-17-PALAIS-DES-CONGRES-PCO.htm

מועדוני ג'ז ומוסיקה ברח' לומבארד rue de Lombard, ברובע הראשון.יש לבדוק מראש איזה הופעות יש לפי תאריכים ושעות ולהזמין כרטיסים דרך האינטרנט (הדפסה בבית). בד"כ יש הופעה ב 1900 ונוספת ב 2100. ההופעות הן של כשעה וחצי וניתן, אם רוצים, לנשנש ולשתות, לפני ותוך כדי ההופעה. כניסה למועדון אפשרית בד"כ חצי שעה לפני הופעה. יצוינו כאן שלושה מועדונים בהם ביקרנו ברחוב זה: Le Baiser Sale ("Salted Kiss") , Le Sunset/Sunside ,Au Duc des Lombards.

אוכלים בפאריס

פעמים רבות ,בעודי נהנה ממנות טעימות ומרגשות, במסעדה פריסאית, נזכרתי במשפט " לראות את נאפולי ולמות". ובהשאלה, אמרתי לעצמי, שעכשיו, אחרי שטעמתי ואכלתי מנה זו ,אני כבר יכול למות. מימשתי כבר את הטוב שיש. ממש כך. לאכול בפאריס –מנה ייחודית, שהיא חוויה קולינרית מעצימה - ולמות. האוכל הוא אומנות, במקומות רבים בפאריס . אומנות קולינרית. שילוב של טעמים יוצאי דופן, עיצוב המנות, הגשה, שירות ועיצוב המסעדה .

מספר הערות כלליות

בכל צרפת השרות והמיסים כלולים במחיר החשבון שמקבלים במסעדה או בית קפה. משמע ,הטיפ כבר כלול בחשבון. תודה למלצר במסעדת La Table d'Eugene , שהאיר את עיני בעניין זה, בעקבות שאלתי.

יש מסעדות בפאריס שהביקור בהן הוא חוויה מיוחדת. משום איכות המנות ועיצובן, השרות ועיצוב המקום. מסעדות גורמה רבות מציעות תפריט צהריים של 3-2 מנות במחיר נמוך יחסית ,בוודאי בהשוואה למחיר ארוחת הערב בהן. יחד עם זאת, יש לדעת שלעיתים האיכות של המנות אינה אחידה והתפריט עשוי להשתנות.

מחיר בקבוק יין במסעדה יכול להיות כמחיר הארוחה ואף יותר (תלוי במסעדה וביינות). לכן אם רוצים לשתות יין, מומלץ לוודא מחירים, ע"מ להימנע מהפתעות. לא חייבים לשתות מים מבקבוק. מי הברז בפאריס ומקובל לבקש מים רגילים normal water המוגשים ללא תשלום.

יש מסעדות ,גם מצליחות, שהן נסגרות מסיבות שונות. לכן מומלץ לעקוב ולוודא שהן עדיין פעילות.

מומלץ להזמין מקום מראש. מקומות מבוקשים, יש להזמין בהם מקום, שבועות מראש. ניתן לבצע הזמנות דרך האינטרנט באתר המסעדה.

אתר לביצוע הזמנות, במגוון רחב של מסעדות בפאריס (לא בכולן) ולמידע על מסעדות הוא: https://www.thefork.com/city/paris/415144

מסעדות ובתי קפה מומלצים

מידע והמלצות על מסעדות ובתי קפה בהן סעדנו ובכאלה שלהן המלצות טובות ובכוונתנו עדיין לסעוד בהן - ראו במאמר נפרד בבלוג זה, שנושאו "אוכלים בפאריס" .

מתוקים בפריס

המתוקים של פאריס גם הם החיים טובים. אלה שנמצאים בפסגה ,כמו פייר הרמה ומתחריו, אין כמותם בעולם. טעמים, עיצוב, מרקם, צבעוניות, הגשה יוצאי דופן.

מידע על קונדיטוריות ובתי מאפה (פטיסרי ובולאנג'רי) מיוחדים בפאריס, כמו גם היכן לשתות שוקו חם ,שהוא חוויה בלתי נשכחת ומהם המקומות לשוקולד ודברי מתיקה יצירתיים ואיכותיים – ראו במאמר נפרד בבלוג זה, שנושאו "מתוקים בפאריס".

קניות

קניות הן חלק בלתי נפרד מביקור בפאריס. מיטב האופנה וההנעלה כאן. במגוון עצום ובמחירים נוחים יחסית. כשקונים משהו שאוהבים זה החיים הטובים. בין אם זה מילוי צורך ובין אם זה פינוק.

בפאריס מומלץ לבצע קניות בתקופות המבצעים. כל תקופת מבצעים נמשכת 6-5 שבועות. תקופה אחת היא בקיץ, בחודשים ינואר/פבר' ושניה בקיץ בד"כ בסוף יוני עד ראשית אוג'. יש לבדוק באינטרנט תאריכים מדויקים לכל שנה, מאחר והמועדים אינם קבועים בכל שנה. ההנחות בתקופות המבצעים משמעותיות, אולם המלאי מוגבל. לכן, מומלץ לעשות קניות סמוך להתחלת תקופת המבצעים. המבצעים הם, בד"כ, רק על חלק המלאי המצוי בחנויות.

ניתן לקבל החזר חלקי של מע"מ ( VAT ) בשדה התעופה, רק על קניה של 175 יורו ומעלה בחנות אחת ביום נתון אחד. את ההחזר ניתן לקבל בדלפקים של Travelex, או של המכס הצרפתי בשדה התעופה.

רשימה מומלצת של רחובות ואזורים לקניות בפאריס, כמו גם ציון חנויות , ראו מאמר נפרד בבלוג זה, שנושאו "קניות בפאריס".

שווקי פשפשים בפאריס

כיף להסתובב בשווקים של פאריס. להסתובב ולחייך. לראות המראות, לחוש בטעמים ובריחות ולמצוא מציאות בשוקי פשפשים. החיים הטובים.

שוק קלינאנקורטClignancourt Flea market/Puces de Saint-Ouen הוא הגדול, המרשים והיפה מכל השווקים בפאריס. מהטובים בעולם, אם לא הטוב שבהם. מקום ראשון בסדר העדיפויות שלי לשווקי פשפשים.

זהו מקום חובה לביקור, גם אם לא קונים דבר.

שוק קלינאנקורט הוא מקבץ של שווקי פשפשים, שווקי אנטיק ופריטי אומנות וריהוט מהיפים שיש. זהו שוק של סוחרים ולמרות זאת ניתן למצוא כאן מציאות. גם אם לא קונים, הביקור כאן הוא הנאה גדולה.

שוק הפשפשים השני בחשיבותו, בעיני, הוא שוק וונווה Marché aux Puces de Vanves .

מידע מפורט על שווקים אלה ועל שווקי פשפשים נוספים בפאריס, ראו בכתבה נפרדת בבלוג זה, בנושא ",שווקי פשפשים בפאריס".

תם ולא נשלם.

מידע נוסף למטייל בפריס

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל בפאריס, ניתן למצוא בקישורים הבא:

 • פריס - מסעדות Restaurants in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031675

 • פריס - פטיסרי, שוקולד ומתוקים Patisseries , Bakeries and Chocolate Shops in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031678

 • פריס - קניות Shopping in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031676

 • פריס - שוקי פשפשים, שווקים Paris best Flea Markets

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031677

 • פריס – מיטב המוזיאונים לאמנות Paris Best Art Museums

https://www.lametayel.co.il/he/node/1093164/edit