יש ערים להן נשמה וגוף שהוא שלהן בלבד. אנשים, צבעים, מראות, צלילים, ניחוחות שאין בשום במקום אחר. כזו היא וונציה. שוכנים בה יחדיו עבר והווה, רומנטיקה ומיתוס, תרבות ושעשוע, פנטזיה ומציאות. לעיתים, קשה להבין את היחסים המורכבים בעיר הזו.

טיול זה תוכנן ובוצע ע"י חברי, איציק, חובב איטליה מושבע, חובב טיולים ואוהב אדם . איציק דובר איטלקית והתגורר מספר שנים באיטליה, במסגרת לימודי הרפואה שלו. הוא ביצע טיולים רבים באיטליה. על כן, האמור מטה הוא בבחינת "איטליה למתקדמים" והוא מבטא את דבריו וחוויותיו של איציק.

וונציה האפילה על הערים שמסביבה. מהמאה ה 9 היא הייתה בירת האימפריה הביזנטית ועם התפוררותה, בירת של רפובליקת וונציה. שיא כוחה היה בימי הביניים (עד המאה ה 16),ולה שטחים רבים בשליטתה וצי ימי גדול וחזק .העות'מנים כבשו ממנה שטחים ונפוליאון השתלט עליה ב 1797. במחצית השנייה של המאה ה19 היא צורפה לאיחוד איטליה.

וונציה שהייתה מעצמה מסחרית ובה עושר רב, הייתה משאת נפשם של סוחרים, אומנים, אדריכלים וסתם הרפתקנים. היא ניצלה את מעמדה כמעצמה ימית ומסחרית, כדי להפוך למעצמה תרבותית. פעלו בה אמנים מפורסמים רבים וממנה יצא מרקו פולו למסעותיו במזרח. הוא סימל את רוח היזמות וההרפתקנות של סוחרי וונציה במאה ה 13. האדריכל הוונציאני המפורסם, של המאה ה 16, אנדראה פלאדיו, הותיר חותמו בעיר בבניית כנסיות מפוארות , מבני ציבור ווילות וארמונות לעשירי העיר.

הערים שמסביב לוונציה, באזור/מחוז וונטו Veneto נדחקו לשורה השנייה. אך עם נפילת וונציה ,לקחו תושבי וונטו את גורלם לידם והצמיחו את אזורם, עם עסקים חובקי עולם. כאן שינה לוציאנו בנטון את עולם האופנה, נעלי סרג'יו רוסי מקורם כאן, וגם הטירמיסו והגראפה. וונטו פורחת. בה ארמונות פלאדיוו, ציורים של ג'יוטו, אונברסיטת פדובה ,בה לימדו גלילאו וקופרניקוס ובוורונה כיכבו רומיאו ויוליה. כל אלה הם וונטו ,באזור שמסביב לוונציה.

טיול זה מיועד למי שכבר היה בוונציה ,אבל גם מי שעדיין לא ביקר בה, ימצא בו עניין ומידע, היכול לסייע.

נשתדל להתמקד באתרים ואזורים פחות שגרתיים ופחות מתויירים. עם זאת לא נפסח על ביקור בכיכר סן-מרקו San Marco Piazza ,בגשר הריאלטו Realto Bridge , בתעלה הגדולה Grand Canal,בארמונות נשגבים ובגטו היהודי – יעדי חובה למבקר בעיר בפעם הראשונה וגם בפעמים נוספות . בטיול זה לא נתמקד באלה, אך הם ישמשו לנו מעין תפאורה ומקור לטעימות.

בעיר וונציה שישה רובעים. שלושה מצפון לתעלה הגדולה ושלושה מדרומה. הרובעים הם: סן מרקו San Marco, קסטלו Castello, קאנארג'יו Cannaregio, דורסודורו Dorsoduro, סן פולו San Polo , וסנטה קרצ'ה Santa Croce. נבקר בכולם בשלושה ימים וקצת נטו ,העומדים לרשותנו.

ברובע קאנארג'יו Cannaregio ובשווקים הצבעוניים שבו. נחדור אל ליבה של וונציה ברובע סנטה קרוצ'ה Santa Croce.

נבקר ברובע סן פולו, המגוון בעיר, בו נמצאים גשר ריאלטו המפורסם Realto Bridge ושוק ריאלטוMercato Rialto. השוק נמצא ברחוב Campo della Pescheria (בקרבת תחנת "אוטובוס" ימי, ופורטו vaporetto , הקרויה ריאלטו מרקטו ) והוא כולל שוק ירקות ופירות Erberia ואת שוק הדגים של וונציה Pescheria. נבקר כאן גם בכנסיות- הכנסייה הגדולה Santa Maria Gloriosa dei Frari , בה אוצרות אומנות, הכנסייהScuola Grande di San Rocco, בה יצירות מופלאות של האמן Tintorettoוכנסיית סן פולו. באזורגםהרבה מהחנויות מהמפורסמות של וונציה.

נבקר ברובע דורסודורו Dorsoduro , אזור נחשק למגורי זרים בעיר. באזור זה לבדו אפשר לבקר יום שלם. נבקר כאן ,בין היתר, במוזיאון לאומנות Gallerie dell'Accademia , בו מוצגות ב 20 חדריו, עבודות של אמני על מוונציה, כמו Titian, Veronese, Tintoretto, Tiepolo(צפו לתור גדול בכניסה). נבקר ברחוב Calle Sant'Agnese העמוס בחנויות של עבודות זכוכית, מזכרות ועוד ,בכנסיית San Sebastiano היפהפייה ועוד . הנה קישור לכתבה מצוינת בעניין זה, בעיתון גארדיאן הלונדוני:

https://www.theguardian.com/travel/2014/jul/05/-sp-venice-city-guide-a-day-in-dorsoduro

בהמשך, עדיין ברובע דורסודורו Dorsoduro (לא רחוק מהגלריה דלה אקדמיה), ניתן לראות את בית המלאכה לגונדולות ,העתיק ביותר בוונציה Squero di San Trovaso . הוא נמצא ברחוב Fondamenta Bonlini . מעבר לבית המלאכה נגיע לזאטרה Zattere, הרציף הרומנטי ביותר בכל וונציה.

נבקר ברובע סנטה קרוצ'ה Santa Croce,אליו בד"כ לא מגיעים תיירים . אין כאן טיול באתרים מפורסמים,אבל יש כאן סיור ברובע של אנשים פשוטים. בתים של פועלים,דייגים. הרובע מתחיל בפיאצלה רומא Piazzale Roma ממנה ניתן ללכת רגלית,או לקחת וואפורטו מספר 51 ,המגיע ללידו.כדאי לרדת בתחנת וואפורטו של סנטה מרטה ,בחלק המזרחי של רובע זה. סנטה מרטה גובלת בתחנת הים Stazione Marittima,אזור נמל הסגור לתיירים ומקומיים.אך יפה להסתובב באזור זה ובעיקר להגיע לכיכר San Giacomo della'Orio . עוד כיכר מהיפות בעיר,בה ניתן לשבת בבית קפה,או מסעדה ולצפות בהתרחשות האנושית סביב. מסעדת Da Crecola הנמצאת בתוך כיכר קטנה היוצאת מהכיכר הגדולה, מגישה את הפיצה הטובה בעיר.

נבקר באי מורנו, בלגונה של וונציה. שם מייצרים - וליתר דיוק ייצרו - את מוצרי הזכוכית של וונציה. נבקר גם באי בוראנו Burano,שבתיו צבועים בצבעים שונים, המעניקים לו מראה יפה ומיוחד. באי זה מתגוררות גם רוקמות התחרה.

איך אפשר שלא לבקר גם בגטו היהודי NovoCampo del Ghetto , אליו לא מגיעים הרבה תיירים. כאן חוזים בעבר המפואר ובהווה המתמשך של הקהילה היהודית בעיר. בשנת 1366 התירה וונציה ליהודים להתיישב בעיר ולעסוק במקצועם-הלוואה בריבית. בראשית המאה ה16 הוקצה ליהודים אזור נפרד בעיר, הגטו. לגטו ניתן להגיע באוטובוס ימי ואפורטו. ניתן לקחת סיור מודרך (בתשלום), היוצא מהמוזיאון היהודי שבגטו ,כל שעה עגולה. בסיור ניתן הסבר על קורות הקהילה היהודית בעיר ומבקרים במספר בתי כנסת. בגטו יש פעילות של אנשי חב"ד לשימור המורשת.

ואת האי סן ג'ורג'יו מאג'ורה, השייך לרובע סן-מרקו, עוד לא הזכרתי. באי הנידח הזה ,ניתן לטפס על ראש מגדל הפעמונים וממנו לצפות על וונציה ולחזות במראה פנורמי יפהפה ומיוחד במינו.

למבקר בעיר בפעם הראשונה, מומלץ להתחיל להכיר העיר, בשייט בתעלה הגדולה Grand Canal,באוטובוס הימי ( וופורטו ) מספר 1 vaporetto numero uno. זו מעבורת מאסף, העוצרת בכל תחנה (תחנה= fermata). התחנה הראשונה בה כדאי לעלות על האוטובוס הימי/מעבורת היא ב Piazzale Roma (אין ברחבת תחנה זו , דבר מיוחד והיא אינה מאפיינת את העיר). המעבורת שטה בתעלה הגדולה, החוצה את העיר לשניים- לצפון ודרום.

ההיסטורית של וונציה מתגוררים כ 55 אלף תושבים. בוונציה רבתי כ 270 אלף תושבים. כ 20 מיליון תיירים פוקדים את וונציה בכל שנה . מרביתם נעים בנתיבים המוכרים של "העיר הצפה", בין גשרים, תעלות וגונדולות. במאמר זה, מומלץ ללכת בה לאיבוד ולבקר ברבעיה השונים של העיר, כולל אלה שלא מופיעים בספרי ההדרכה ובמדריכי הטיולים.

כרגיל בטיולינו באיטליה, אנו מסיימים ביומיים או יותר, ברומא.

לסיום, יומן טיול מקוצר

יום 1,יום שישי, 5 מרץ – טיסה נתב"ג-רומא-וונציה. מרומא לוונציה יש כ 5 טיסות יומיות מש"ת הבינ"ל, Fiumicino , הנמשכות כשעה ובמחיר סביר. שדה התעופה של וונציה, קרוי מרקו פולו והוא מרוחק 10 ק"מ מהעיר.

התעופה נוסעים באיירפורט שאטל (Airport Shuttle) , או באוטובוס קו 5, אל פיאצלה רומאPiazzale Roma ,החניון המרכזי של העיר וונציה. ממקום זה ממשיכים עם אוטובוס ימי, וואפורטו (Vaporetto) ,לכל נקודה בעיר. השאטל ואוטבוס מס' 5 יוצאים התעופה לפיאצלה רומא מדי חצי שעה, בין השעות 7:50 ל 22:50, והנסיעה נמשכת כ 20 דקות.

הגעה לוונציה בצהריים. יצאנו בוואפורטו לכיוון פיאצה סן מרקו –שייט של כ 40 דקות לאורך התעלה הגדולה. משני צידי התעלה נוף מקסים של ארמונות ובתים . התמקמנו במלון ספלנדיד וניס Splendid Venice (מומלץ). יצאנו לטייל באזור רובע סן מרקו ורובע קסטלו .

יום 2,יום שבת, 6 מרץ – היום טיילנו באזור שבין סאן מרקו לריאלטו. ספגנו את האוירה והמקום. אח"כ שטנו לרובע קאנארג'יו Cannaregio (השני בגודלו מבין ששת הרובעים של וונציה). כאן "החיים האמיתיים" ,שווקים ססגוניים, כנסיות גדולות ומעניינות. בכנסיית Sant'Alvise יצירות ציור יפות של טייפולו. ברובע יש תעלה הנקראת תעלת קאנארג'יו,לה שני רציפים סואנים.לצידי התעלה אתרים חשובים כמו כנסיית סקאלצ'י,שנבנתה ב 1670 ,ארמון לאביה וכנסיית סן ג'רמייה. ביקרנו כמובן גם בגטו היהודי וחזרנו לגשר ריאלטו. זאת, דרך תעלות, גשרים ורחובות צרים.

בשעות אחה"צ המאוחרות ביקרנו באזור קסטלו. זהו הרובע הגדול בעיר.ממנו נראים נופי הלגונה מצד אחד ואגן סן מרקו מצד שני. כאן נמצאים בניני מגורים עשירים וארמונות פרטיים, כנסיית הפיאטה. מומלץ לבקר כאן בכנסיית סן זכאריה, שהוקמה במאה התשיעית ולה חזית יפהפיה .משם המשכנו לכיכר היפה והתוססת Campo Santa Maria Formosa. כדאי לבקר גם ברחובות האחוריים המובילים אל הכיכר ,בהם מסעדות,ברים וחנויות מעניינות (כולל גלריות המוכרות מסיכות מיוחדות). מכאן המשכנו לעבר Ospedale (בית חולים). בית החולים בנוי בכיכר שלמרגלות הכנסיה Santi Giovanni e Paolo,שהיא הכנסיה הגדולה בעיר. בה קבורים רבים מהדוג'ים שחיו כאן. סמוך לכנסיה ,בניין מרשים הנקרא Scuola di San Marco.

לינה במלון ספלנדיד וניס Splendid Venice,וונציה.

יום 3,יום א, 7 מרץ - בבוקר סיירנו באי מורנו Murano , הידועה בתעשיית הזכוכית. התאכזבנו. זה כבר לא מה שהיה. בכל החנויות אותם פריטים. כמעט ולא רואים מקומות של ניפוח וייצור.הייצור עבר לסין.

משם לקחנו מעבורת לאי בורנו Burano בלגונה של וונציה. עיירה צבעונית, בה כל בית צבוע בצבע שונה והמכלול יפה. המקום הומה מקומיים ותיירים. האוכל כאן זול יחסית מאזורים אחרים של העיר.

בערב חגגנו יום הולדת. לינה במלון ספלנדיד וניס Splendid Venice,וונציה.

יום 4,יום ב, 8 מרץ – הלכנו לכיוון בניין האופרה. שטנו לאזור פיאצלה רומא Piazzale Roma,משם דרך רובע סאנטה קרוצ'הSanta Croce  ואזור דורסודורו Dorsoduro. צעדנו לאורך הרציף עד בית המכס ומשם לכנסיית סנטה מאריה דה לסלוטה Santa Maria della Salute .המראה החיצוני של כנסיה זו מרשים במיוחד. השקפנו על אגן סן-מרקו, מהצד הנגדי והמראה בלתי נשכח.

עלינו על ופורטו vaporetto (מעבורת "אוטובוס" המסיעה בתעלות וונציה ) ושטנו לרובע סן-מרקו. משם שוטטנו בכיכרות,סימטאות ושוב ביקרנו כנסיות עם ציורים של מפורסמים. ארוחת ערב במסעדת המלון. לינה במלון ספלנדיד וניס Splendid Venice,וונציה.

יום 5,יום ג, 9 מרץ – בוקר השלמות . אחה"צ – ממשיכים לרומא האהובה.

*הטיול בוצע ב 2010 ותוכנו רלבנטי גם היום.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D