בביקורי בפורטוגל, הוקסמתי ממדינה צנועה וקטנה זו, הממקומת במערב חצי האי האיברי והחיה בצילה של שכנתה הגדולה ספרד. חבל, שהתוודעתי אל פורטוגל רק עכשיו, בביקורי שם, בסתיו 2017. פורטוגל היא מקום נהדר לטייל וכנראה גם לחיות בו. מדוע ?

נופי ימי ביניים.

כפרים ועיירות לא מעטים, שומרים על אופיים והמראה שלהם, כפי שהיה בתקופת ימי הביניים וכן במאות קודמות ומאוחרות לכך. מוקפים בחומת מגן ,לעיתים עם מצודה בתוכם וממוקמים במקום גבוה ,לעיתים סלעי. רחובות צרים, מרוצפים בחספוס בחלוקי אבן טבעית. מבוך של רחובות ,שכיף להלך בהם. בתים לבנים עם נגיעות צבע כחול, חום, כתום בשוליהם. גגות רעפים אדומים/כתומים. חומה מקיפה את הישוב, עם שערי כניסה בתוכה. בחלקם מצויה גם מצודה, להגן על המקום - מפני האויב הספרדי, הצרפתי, או האנגלי. בין לבין, בתים נטושים, הממתינים למי שישקיע בשיפוצם. זאת תוך שימור המבנה הישן ואופיו, עפ"י חוקים מקומיים. בפורטוגל משמרים את העבר .

מגוון עשיר של נופים ואתרים לביקור

בנוסף לכפרים ולעיירות השומרים על המראה והאופי שלהם מהעבר, יש מגוון נופים נוספים בפורטוגל. חופי ים נפלאים במערב, לאורך האוקיאנוס האטלנטי וכן בדרום ,לאורך הים התיכון. נופים הרריים בצפון. חבל היין המפורסם והיפה בעמק הדורו Douro Valley שבצפון, הזרוע בכרמי גפנים מרהיבים ויקבים. מנזרים ישנים, שהחשוב והמעניין שבהם הוא זה של בבאטליה Batalha ( גם זה של Tomarמומלץ במיוחד) . חלק מהמנזרים השתמר וחלקם הוסב לבתי מלון . בפורטוגל גם ארמונות וגנים נפלאים. היפה שבהם, בעיני, הוא Palacio de Pena בכפר סינטרה Sintra Vila ,בקרבת ליסבון. כבכל ארץ קתולית, גם בפורטוגל כנסיות רבות, שהמעניינות שבהן היא בום חסוס דה מונטה Bom Jesus de Monte (ליד בראגה Braga , בצפון)

בפורטוגל ערים, עיירות וכפרים רבים שכיף לטייל בהם. לא אמנה כאן את כולם. בחלק לא קטן מהם טיילתי ,במשך 15 ימים נטו והוקסמתי. אציין החשובים שבהם: ליסבון, פורטו, גוימאראש Guimaraes , בראגה Braga, טומאר Tomar ,אובידוש Obidus .פרטים אודותיהם ואודות מקומות נוספים ,ניתן לקרוא במאמרים נוספים אודות פורטוגל בבלוג זה.

ליסבון, מהיפות בערי אירופה

ליסבון בירת פורטוגל היא עיר מעניינת ,יפה ומגוונת. בה שכונות ואזורים יפהפיים ,בעיקר באזור המרכז ואלפמה Alfama. ידוע, שישראלים רבים, אוהבים לטייל ולבקר בברצלונה. לטעמי, ליסבון יפה ,מגוונת ומעניינת יותר מאשר ברצלונה. ליסבון בנויה על מספר גבעות. מראשי הגבעות תצפיות נפלאות על העיר כולה. היא שומרת על אופי המבנים בעיר. רובע אלפמה על מבוך סימטאותיו הצרות, עם חבלי הכביסה המתוחים מחוץ לחלונות בתים, מקסים לטיול רגלי ומזכיר את נופיה של נאפולי. בליסבון העוגיות הנפלאות פשטל דה נאטה Pastel de Nata,הטובות בפורטוגל (יאמי). מוזיאונים יפים ורבים, מונומנטים והרבה הרבה מאוד רחובות שכיף לשוטט בהם. וכמובן כיכרות יפות ובראשן כיכר רוסיו (Praca Rossio) , כיכר קומרסיאל (Praca commercial)/ .

כמובן שיש גם את העיר פורטו Porto המקסימה והמיוחדת, שאין להחמיץ ביקור בה. אבל ,ליסבון ,יש אחת. בין שתי ערים אלה יש יריבות סמויה וגלויה, בקרב הפורטוגלים, העשויה להתגלות, גם למי שמבקר בהן לזמן קצר.

העבר היהודי

בפורטוגל חיו יהודים מאז המאה ה 12, ככל הנראה. ערב גירוש יהודי ספרד, יהודי פורטוגל מנו כ 30 אלף איש , מתוך אוכלוסיית פורטוגל שמנתה מיליון איש ( 3%) . בעקבות גירוש יהדות ספרד ב 1492, כ 70 אלף מיהודי ספרד ,הגרו לפורטוגל והתיישבו בעיקר בקהילות מרוחקות ומבודדות מהערים הגדולות. באחת, גדלה הקהילה היהודית למספר של 100 אלף איש , כ 10% מאוכלוסיית פורטוגל ! בשנת 1496 נשא מלך פורטוגל ,מנואל הראשון את איזבל, בתם מלכי ספרד ואלה כפו עליו לגרש את יהודי פורטוגל. המלך הוציא אמנם צו גירוש,אולם בשונה מספרד, הוא איפשר ליהודים שהמירו את דתם לנצרות להישאר בפורטוגל. חלק מהיהודים עזבו את פורטוגל. יהודים רבים המירו דתם וחיו כאנוסים, המקיימים בסתר את הדת היהודית. האינקוויזיציה רדפה אותם גם בפורטוגל והגיעה גם לישובים מרוחקים. רבים הוצאו להורג. בטומאר Tomar ובליסבון יש אנדרטאות, לציון טבח ביהודי המקום, בראשית המאה ה 16.

הפילוסוף היהודי ברוך שפינוזה ,שנולד ופעל באמסטרדם ,היה בן של יהודי מהעיירה Vidigueira (מחוז Alentejo ) בפורטוגל, לשם כנראה ברחה משפחתו, מהעיירה אספינוסה דה לוס מונטרוס שבספרד .

שרידים וביטויים לנוכחות היהודית בפורטוגל ,לרבות בתי כנסת שנותרו, נמצאים בבלמונטה Belmonte, טומאר Tomar, טרנקוסו Trsancoso ,קסטלו דה וידה Castelo de Vida, גוארדה Guarda , בלמונטה Belmonte ועוד. בכולם היינו בטיול זה . סיפור הקהילה היהודית בפורטוגל ,הוא סיבה נוספת חשובה לביקור ישראלים בארץ זו.

כיום חיים בכל פורטוגל כ 1000 יהודים, מהם ישראלים לא מעטים. בחלקם פגשנו. הם הגיעו לכאן בגלל הזדמנויות כלכליות ואישיות, שמצאו כאן. בתי כנסת פעילים, עם מתפללים, ראינו בפורטו ובגוארדה Guarda.

היסטוריה מעניינת

בפורטוגל ניתן למצוא שרידים מתקופת הרומאים, מהתקופה בה שלטו המוסלמים כאן, מימי הביניים, מתקופת המלוכה, תקופת הרפובליקה, תקופת הרודנות הטוטליטרית ( 1974-1932) והרפובליקה שלאחר הרודנות. ניתן לראות כאן מבנים, מנזרים, ארמונות, כנסיות, בתי כנסת ,אמות מים ארוכות ואתרים מעניינים רבים מתקופות שונות.

פורטוגל הייתה בעברה אימפריה ימית, ששלטה על קולוניות בברזיל, במזרח אסיה ובאפריקה. גלאי עולם מפורסמים יצאו ממנה, לרבות ואסקו דה-גמא. גם לכך , יש ביטויים הנראים לעין, בעת ביקור במוזיאונים או באנדרטאות בערים הגדולות.

מזג האוויר

מזג האוויר בפורטוגל הוא יחסית נוח למטייל הישראלי. פורטוגל נמצאת בפינה הדרום מערבית של אירופה, לחופי הים התיכון והאוקיאנוס האטלנטי. לכן, במידה מסוימת יש בה מזג אוויר ים תיכוני. בחודשים יוני-ספט' לא יורד גשם בפורטוגל והשמיים בד"כ כחולים. בקיץ, הטמפרטורות נמוכות מאשר בישראל בכ 5 מעלות לערך ובחורף ב כ 8 עד 10 מעלות לערך.

יוקר מחיה נמוך יחסית לישראל

במונחים ישראלים, פורטוגל נחשבת לזולה לתייר הישראלי. העלויות לתייר הן להערכתי, נמוכות בכ 30%עד 70% ,מהקיים בישראל. כך, בכל הקשור לעלויות לינה, אוכל, ביקור באתרים, מוניות,השכרת רכב ועוד.

יוקר המחיה בפורטוגל ,הוא להערכתי, נמוך משמעותית מאשר בישראל. עלות דירה 4 חדרים בפורטו / ליסבון, אינה גבוהה משני מיליון ₪. בערים קטנות יותר המחירים נמוכים יותר. עלות ג'יפ וולבו חדש היא 42 אלף יורו. ג'יפ פורד קיוגה מחירו 25 אלף יורו . מחיר ארוחת ערב ממוצעת במסעדה 80-60 ₪ .

במקביל ליוקר מחיה נמוך, גם רמת ההכנסה בפורטוגל, נמוכה יותר מאשר בישראל.

אנשים נחמדים, חמים ופחות פורמליים

הפורטוגלים בהם פגשנו היו נעימי סבר, נכונים לסייע ולעזור, חמים ופחות פורמליים. מתאימים למנטליות המזרח תיכונית.

שטח גאוגרפי קומפקטי יחסית

שטחה של פורטוגל הוא כ 92 אל קמ"ר ,לעומת כ 21 אלף קמ"ר שטחה של ישראל ( פי ארבע וחצי מישראל). המרחק בין פורטו בצפון לליסבון בדרום כ 300 ק"מ ( 4-3 שעות נסיעה ברכב בכביש מצוין). אורכה מצפון לדרום כ 560 ק"מ, ורוחבה ממזרח למערב כ 220 ק"מ. חלקה הדרומי של פורטוגל הוא מישורי והצפוני הררי. הפסגה הגבוהה בפורטוגל היבשתית היא כ 2000 מ' , בפארק סרה אשטרלה Sera Estrela. נתונים אלה ,עושים הטיול בארץ זו לנוח ונגיש. ניתן לטייל לכל אורכה ורוחבה בכ 3 שבועות.

דימוי עצמי נמוך יחסית לפורטוגלים בעיני עצמם

התרשמתי שהפורטוגלים מתייחסים למדינתם כאל מדינה קטנה, מושחתת ובעלת כלכלה טעונה שיפור . מדינה קטנה (תושביה כ 10 מיליון ושטחה כ 92 אלף קמ"ר ) , הנמצאת לצד מדינות גדולות (בשטח ובנפש) כמו ,ספרד, צרפת ואנגליה. בנוסף, פורטוגל סבלה מפיגור כלכלי ,טרם הצטרפותה לאיחוד האירופי ומצבה עדיין טעון שיפור. המדינה גם סבלה משנים רבות של דיקטטורה לאומנית, במאה ה 20,בתקופת שלטונו של סלאזאר, שהסתיימו בשנת 1974. אלה השפיעו ומשפיעים על הדימוי העצמי של הפורטוגלים בעיני עצמם. זו נקודת מבט מעניינת להיווכח בה ,בעת ביקור בארץ מרתקת זו.

בתי מאפה רבים עם עוגיות ועוגות אישיות מסורתיות

לחובבי המתוק והמאפים, צפויה חוויה קולינרית בתחומים אלה. בתי מאפה נמצאים בכל מקום כמעט והם מציעים מוצרי מאפה האופיינים למקום ולאזור. אלה טעימים ומפתים.

בטחון אישי גבוה

רמת הפשיעה בפורטוגל נחשבת לנמוכה מאוד . תיירים ומקומיים נהנים מביטחון אישי רב יחסית. אין זה אומר, שאין מקרי פשע, נוכלות, כייסות וכו', אולם הללו במספרים נמוכים.

מעבר לכך,פורטוגל אינה מעורבת בסכסוכים אלימים ובמלחמות. בפעם האחרונה שפורטוגל השתתפה במלחמה היתה במלחמת העולם הראשונה . גבולות פורטוגל הנוכחיים לא השתנו מאות בשנים (במבט היסטורי לפורטוגל הגבול היציב ביותר מכל מדינות אירופה). פורטוגל גם נעדרת פעילות טרור. הטרור באירופה פסח עליה.

בשנים האחרונות החלה תופעה של שריפת יערות במזיד,בפורטוגל, אשר גרמה גם לקורבנות בנפש. הממשלה מתקשה להתמודד עם תופעה זו. בטיולנו בפורטוגל, ראינו את תוצאות השריפות ,במספר אזורים, בשטחים גדולים. בביקורינו בעיר קוימברה Coimbra, עמד ענן אפור מעל העיר, תוצאה של שריפות. לא ראינו שריפות בהתרחשותן. יש להיות מודעים לכך ולנקוט אמצעי זהירות, במידה ונתקלים בתופעה זו. לטעמי,אין בה כדי לפגום בתחושת הביטחון של המטייל בפורטוגל.

תחבורה נוחה וזמינה

פורטוגל השקיעה ברשת כבישים עניפה ומודרנית בכל רחבי המדינה, תודות לכספי סיוע שקיבלה מהאיחוד האירופי . מרבית הכבישים המהירים הם כבישי אגרה toll ,אולם עלות הנסיעה בהם נמוכה . מאחר ומספר תושבי פורטוגל הוא כ 10 מיליון איש בלבד ושטחה 92 אלף קמ"ר , עומסי תנועה ניכרים רק בערים הגדולות ,ליסבון ופורטו. בכבישי האגרה ,כמו גם בכבישים במזרח ובצפון, תנועה כלי הרכב דלילה.

בערים הגדולות, ליסבון ופורטו, פועלות רכבות תחתית ,המקלות על התנועה בין אזורי העיר השונים.

כאמור, עלויות השכרת רכב ונסיעה במוניות, נמוכה יחסית.

הזדמנויות השקעה בנדל"ן

בפורטוגל בתים נטושים רבים. פגשנו ישראלים ,המנצלים פוטנציאל זה ,לרכישת בתים כאלה, שיפוצם ומכירתם.

מעבר לכך, כאמור מחירי נדל"ן בפורטוגל נמוכים ממשית ,מאשר בישראל. ישראלים לא מעטים, מצאו כדאיות בהשקעות נדל"ן עבורם, מסיבות שונות, במדינות הקרובות לישראל ,או בצפון אמריקה ובגרמניה. דומני, שפורטוגל יכולה גם היא להוות יעד להשקעה. יצוין כי ביצועהשקעות נדל"ן בפורטוגליכול להקנות זכות לתושבות (Golden Visa) ואף לדרכון פורטוגלי. זה מחייב רכישת נכס נדל"ן, כלשהו, בשווי של מעל 500 אלף יורו, או נכס ישן לשיפוץ (מעל 30 שנה) בשווי 350 אלף יורו, כולל הוצאות השיפוץ.

סיכום

לא הכל ורוד בפורטוגל. עם זאת, יש הרבה סיבות טובות לביקור בארץ יפה ומיוחדת זו ולא מנינו את כולן.

בפורטוגל מבקרים מעל 16 מיליון תיירים בשנה. הם יודעים למה. וגם אנו.

מידע נוסף למטייל בפורטוגל

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל בפורטוגל, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • פורטוגל ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C+%D7%9C50+%D7%A4%D7%9C%D7%95%D7%A1

  • מידע חיוני על פורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%97%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99+%D7%A2%D7%9C+%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C%C2%A0%C2%A0+portugal+%C2%A0essentials

  • תקציר מסלול טיול עצמאי בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%A8+%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C++++portugal+brief+itinerary

  • פירוט מסלול טיול עצמאי בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%98+%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C%C2%A0+portugal+detailed+itinerary

  • המלצות זהב לטיול בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA+%D7%96%D7%94%D7%91+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C++top+recommendations+for+a+trip+to+portugal

  • מדריכים ומארגני טיולים בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%99+%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C+%C2%A0%C2%A0guides+and+tour+operators+in+portugal

  • מלונות מומלצים בליסבון

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%95+%E2%80%93+20+%D7%99%D7%9E%D7%99+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D%C2%A0+morocco+%C2%A0itinerary