זהו יומן מסע עצמאי של 29 יום ברוטו בדרום סין . הטיול תוכנן ותואם על ידי, עם סוכנות בסין וישירות עם מדריכים פרילאנסרים. בטיול השתתפו 3 זוגות חברים ועוד חברה (סה"כ 7 מטיילים).בוצע בספט'/אוק' 2010.

החלק המרכזי בטיול היה בדגש על ביקור בכפרים ובאזורים של מיעוטים אתניים (10 ימי טיול) . זאת באזור שבין Chengyang ל Xijiang ול Guiyang . בנוסף ביקרנו בערים המקסימות של LIJIANG (4.5 ימים נטו) ו Yangshou ( 4 ימים נטו) ובאזורים סביבן . כמו כן טיילנו יומיים (ועוד יום נסיעה) באזור קסום של מדרגות אורז הקרוי Yuanyang Rice Terraces,הנמצא כ 6.5 שעות נסיעה דרומית לקונמינג Kunming ולא הרחק מגבול ויאטנם. בקונמינג והאזור טיילנו כיומיים. משם המשכנו להונג קונג ועל כך לא יתואר כאן.

מידע מדויק יותר על המסלול, המלונות בהם לנו והגורמים בסין, עימם תואם הטיול, יתואר בפוסט נפרד.

להלן יובא יומן טיול, כפי שנכתב ע"י אחת ממטיילות הקבוצה.

יומן הטיול

יום שני 13.9.2010 נפגשים בשעה 11.00 עם ריצ'רד המדריך בשדה התעופה בגווילין Guilin ומתחילים במסע. לא מתעכבים בגווילין ויוצאים אל נופים מקסימים בציר תנועה משני לכיוון ינגשו ,בנופים מרהיבים. מיני בוס נחמד עם נהג ומוסיקה, כל אחד תופס פוזיציה ומקווים לטוב ביותר.

נסיעה לתצפית על ההרים ותופעת הטבע המוזרה ומופלאה של הרים נישאים המזדקרים משום מקום אל על השמימה, מכוסים בצמחיה עבותה וללא אפשרות טיפוס בשל החדות והתלילות.

מגיעים לכפרDAXU - ישוב עתיק וסיור בסמטאותיו הנראים שוממים מאדם, גשר עץ מט לנפול, בתי עץ. אח"כ נסיעה לכפר XINGPING בו אכלנו צהרים במסעדה נחמדה מאד, ליד הסורגות. שייט מהכפר על הנהר לי הלוך ושוב כשעה וחצי להתרשמות כללית מתצורות ההרים הנופלים ומקיפים את הנהר. עם הרבה דמיון אפשר היה לזהות אריה שואג, פיל רובץ ודב נוהם... סיימנו את המשט בחשכה ולאחר שעת נסיעה הגענו ליאנג זו. לינה במלון מגנוליה – (מעולה!)

בערב סועדים במסעדה דמוית פגודה בחדר האחמי"ם, לסיום סבוב במדרחוב. אנו מהווים אטרקציה לא קטנה וזוכים למבטים מסתקרנים ובקשות להצטלם עמנו ולחתום בפנקסי תלמידות.

יום שלישי 14.9.2010 לוקחים סקוטרים (וספות חשמליות בלשון העם) ונוסעים ל DRAGUN RIVER . בדרך מתוודעים לפרחי הלוטוס. מבקרים בחוות גידול וטועמים מהזרעים הטעימים לחיך (מזכיר שקדים ירוקים). פוגשים את אמא ברווזה ושיירת אפרוחיה ומנציחים אותם למזכרת. מגיעים למזח ועולים על רפסודות מבמבוק עם שייט מקצועי, חוגרים מצופים כמקובל ומתחילים לשוט במורד להרפתקת BAMBOO RAFTING . מצטיידים ברובי מים ומתיזים כמו ילדים. פוגשים בדרך ברוכלים צפים המציעים שתיה ומנדנדים כמיטב המסורת לקנות בירה למשיט ולהצטלם במקומות "המפחידים".

חוזרים לסקוטרים ומגיעים למון היל MOON HILL– טיפוס של 800 מדרגות תלולות עם סיניות המנפנפות במניפות להשבת הנשימה של המתקשות בטיפוס . ארוחת צהרים בדרגון וילג', הבשלן והמגיש הוא ריצ'רד .

בערב צפינו במופע מרהיב הקרוי Impression Liu Sanjie או Yangshou Impression Show . זהו מופע על המים מבית היוצר של ZHANG YIMOU (במאי הקולנוע המפורסם של סין) – תופעה יחודית של מאות משתתפים על פלאי הפירוטכניקה, מוזיקה, עשן, תפאורה טבעית של ההרים הנישאים והמים עושה את שלה, אלפי סינים מרוצים ואנחנו עוד יותר!!!

יום רביעי 15.9.2010 ביאנג שו Yangshuo חיים 80.000 תושבים ובנוסף,בכל יום מבקרים בה 40.000 תיירים (רובם סינים ויפנים קוריאנים וסינגפורים שבשבילנו זה מקומיים לצורך הענין) . תיירים בעיקר צרפתים ו....ישראלים. בקור בפולי מרקט – שוק מקורה ( שבה את העין מנקה האזניים... ).

נסיעה לאורך הנהר ומעבר לגדה השמאלית עם מעבורת – עליה לקאיקים וחתירה במורד הנהר כשהזרם מתון יחסית. בצדדים נצפים תאואים רוחצים במים, צפרי סבך, איכרים עמלים בחלקותיהם הזעירות, והנהר כולו מלא צמחיה ושרכים. עושים הפסקת שחיה בנהר לא רחוק מהבהמות ומקווים לטוב... (בדיעבד, לא מומלץ לשחות בנהר. אנו מכירים מישהו שקיבל מחלה של גירוד בעור, כתוצאה מהשחייה כאן, ששנים לא נפטר ממנה).

ארוחת צהרים על מסעדה צפה בגדת הנהר. מחליפים בגדים ונוסעים ברכב למערת הכסף. מראה מופלא ביותר, מערה ענקית עם סטלגמיטים וסטלגטיטים, בריכה ענקית בעומק המערה יוצרת מקסם שווא של מים למעלה ולמטה, הכל עשוי בטוב טעם והתאורה נכונה ועדכנית, השבילים והמראות מדגישים את השפע והיחודיות של המערה לעומת כל המערות שראינו בימי חלדנו. כמובן שלא נפקד מקומו של הבודהה והקופים ושאר האגדות בדמויות שעם קצת דמיון אפשר לראותן בנטיפים.

בערב "מופע" של ציד דגים על ידי קורמרנים (אפשר בקלות לוותר) יושבים במסעדה ואוכלים...עוגת גבינה!

יום חמישי 16.9.2010 מגיעים בבוקר מיאנגשו לגווילין . ליד מלון שרתון פוגשים את צ'ארלי ,נציג סוכנות התיירות עימו תואם הטיול שלנו באזור כפרי המיעוטים האתניים ומדרגות האורז מדרום לקונמינינג וקונמינג (כ 16 יום) . אוכלים ארוחת בוקר על שפת הנהר, מולנו רקדנים בפארק שלאורך הטיילת. פוגשים את מדריכנו הבא – יאנג מהמיעוט האתני הקרוי דונג Dong.

אח"כ נסיעה למדרגות האורז של לונגשן ,הנמצאות ליד Longji Ping'an village . מגיעים לכפר זה, למרגלות ההר . עוזבים את הרכב וכשתרמיל על גבנו עוברים לרכב השמורה שמעלה אותנו עד לראש ההר (כמעט...) . משם ממשיכים ברגל עליה, עם תרמיל הכולל חפצים חיוניים ללינת הלילה, במלון הנמצא בהר. יתר הציוד נשאר ברכב עם הנהג שהמתין בכפר למטה. הליכה של כחצי שעה במעלה, עד למלון. עם ההגעה למלון מקבלים חדר חמים עם מקלחת ושירותים . יוצאים למסלול הליכה לנקודות תצפית. פוגשים תיירים מטיוואן ומצטלמים איתם. עם השקיעה חוזרים למלון לארוחת ערב.

יום שישי 17.9.2010 השכמה בהנץ השחר לראות את הזריחה. גן עדן לצלמים!!!!!!! אחרי ארוחת בוקר הולכים רגלית כשעתיים לכיוון הכפר ZHUANG . , בדרך יאנג ,המדריך, בונה שמשיה נחמדה מקנה במבוק ושרכים. בכפר אנו מאבדים בפעם הראשונה חלק מהקבוצה ולאחר תלאות נפגשים סוף סוף בעץ. מבקרים בבית של המוכרת מהמכולת ורואים את המטבח ואת חדרי הבית. מקבלים גם הדרכה על פאנג שווי.

חוזרים למלון ולוקחים את התרמילים ומתחילים בירידה הקלילה להסעה שלוקחת אותנו למיני בוס שלנו בפתח השמורה.

מתחילים לנסוע מערבה אל העיר סנג'יאנג SANJIANG (מקום מגוריו של יאנג המדריך שלנו) ומשם עוד 40 דקות נסיעה לכפר של הדונג ,הנקרא CHENGYANG .סה"כ הנסיעה אורכת כ-4 שעות. כל העת נוסעים לאורך הנהר ובדרך עוצרים בכפר קטן לארוחת צהרים. עצירה ב"עיר הגדולה" SANJIANG בה מצטיידים במעט מזון וחטיפים.

בדרך מתחיל להתהוות הווי מקומי במיניבוס- הדינמיקה פועלת בערך כך: אחד חד חידות בפנטומימה ומבטיח מליון דולר לפותר המאושר. שניה מארגנת משחקי חברה עם מוסר השכל בתוכם. יש גם אחראים על הבדיחות, ולא נפקד מקומו של הדיסק, עם השירים שנבחרו בקפידה על ידי עמי.

מישהי מחלקת ממתקים ומיני מאפים בכל הזדמנות ואחרת מחלקת פיצוחים. בקיצור לא משעמם ולמעט רגעים בודדים של התכנסות עצמית ובהייה בנוף, החלל גועש ושמח...

בפאתי הכפר Chengyang רואים גשר, עמי מבקש לעצור בכניסה. זהו כפר של המיעוט האתני דונג Dong . נכנסים לכפר המקסים Chengyang ללא הרכב. נשים מקומיות מעבירות לנו את הכבודה למלון שנקרא NATIONAL DRUM TOWER GUEST HOUSE . יוצאים לסיור בכפר . הערב ממהר לרדת ואנו שבים למלוננו. אמנם השירותים והמקלחות משותפים, הדלת חורקת, והחשמל גם כן לא משהו . אוכלים ארוחת ערב במרפסת.

יום שבת 18.10.2010– מתחילים את היום בסיור רגלי בין הכפרים, סה"כ ישנם 8 כפרים באזור. בתים גדולים ויפים מבחוץ, עתיקים למראה. נכנסים לבקר בבית של הסבתא של יאנג מדריכנו.

לקראת 11.00 עוזבים את הכפר Chengyang ונוסעים לכיוון ZHAOXING . הנסיעה בדרך מפותלת עד ל-ZHAOXING. נוף מדהים, הדרך הצרה מתפתלת על פי תהום ובשעה 15.30 מגיעים ומסיירים בכפר.

יש כאן 5 מגדלים עם גשרים ומגדלי פעמוני ותיאטרון שהיוו את מרכז הכפר ומשמשים עד היום למפגשים ואירועים חברתיים קהילתיים.

לנים בקומה השלישית של מלון Zhaoxing VIP . מולנו יובל של הנהר ואנו מרגישים כמו בוונציה "הקטנה"/הסינית . לאורך הנחל חנויות מזכרות למכביר . א. ערב אנו סועדים במסעדה ברחוב הראשי ופוגשים בזוג ישראלי צעיר.

יום ראשון 19.10.2010 – עולים ברכבנו למעלה באותה דרך בה הגענו, מסיירים בין הכפרים וצופים בחזיר שחוט הנישא על מוט ומובל אחר כבוד לייעודו הסופי. רואים את קציר האורז ומשתתפים בהפרדת האורז. המכונה מתקלקלת ומשה מתקן... מגיעים לכפר XIAGE , רואים ארונות קבורה, בתי קברות, מנסים להגדיר פרח הדומה במבנהו ובצבעיו להיביסקוס שלנו.

כ-3 שעות הליכה שבמהלכן נכנסים לבית ספר וירדנה מפעילה את התלמידים כמיטב המסורת, חוזרים לכפר הראשי, ואחרי פיצה בעיירה נוסעים לכפר הנמצא בכיוון השני בכיוון DENGJIANG' TITANG. סיבוב קצר בכפר ללא חידושים. עם זאת, ראינו במרפאה במקום, ילד עם מתקן אינפוזיה המחובר לגולגולתו , יושב על ברכי אמו. חוזרים לארוחת ערב עם דים סאם טעים ביותר.

לערב יש תכנית אמנותית מגוונת – הופעה של בני המקום, על תלבושותיהם הססגוניות וכלי הנגינה, במופע אתני, המיועד לבני הכפר ולאורחים המוכנים לתרום 50 יואן. מופע מעניין,אך המעניין מכל היה, לצפות בהתנהלות הסבתות המאביסות את נכדיהן הפעוטים (הצופים במופע) באורז וברצועות בשר מעושן...

לא היינו האורחים הזרים היחידים . הייתה קבוצה צרפתית, אותה ראינו,אחר הצהרים, במסיבה שערכו משפחות שסיימו את עבודת קציר של האורז .

יום שני 20.9.2010- עזבנו את המלון בשעה 06.30 בנסיעה לכיוון קונג'יאנג CONGIANG. בקור בבאשה Basha Miao village – כפר של שבט המיאו, ובשוק XIAJIANG (אחת מאיתנו קונה סוכריות מאורז). היום הוא ים שוק שבועי ב XIAJIANG (נערך כל חמישה ימים). סיירנו בשוק. עמי התאכזב משהו. ציפה למשהו צבעוני יותר ועם בני מיעוטים הלבושים ביגוד מסורתי. זה אמנם היה, אך בקטן ומעט. לא שווה להשקיע מאמץ ע"מ להגיע לשוק זה.

הגענו לעיר RONGJIANG בה נתמקם הלילה. לאחר ארוחת צהרים במלון ב- RONGJIANG , מנוחה ויציאה לסיור בעיר סינית בת 600.000 תושבים הנקראת על שם "רונג" שהוא סוג של פיקוס ממנו מכינים טבק. קנינו הארד דיסק לגיבוי התמונות בחנות מחשבים ועשינו בודי שיאצו (מעל הבגדים כמובן...).

יום שלישי 21.9.2010 - יצאנו ב-07.45 מרונג-ג'יאן RONGJIANG לדאלי Dali Dong village , מרחק שעה נסיעה. בדרך פוגשים רוכלים המגיעים לשוק שבצומת. דרך הגישה צרה ומתפתלת ביער. בכפר קבלת פנים לבבית, כפר יפה לביקור וכל הנראה אינו מתוייר. אין גישה לכפר באוטובוסים. זהו כפר של שבט הדונג. חזרנו באותה דרך ל RONGJIANG, קנינו בצדי הדרך אבטיחים הנחשבים לטובים באזור. עצירה קצרה במלון ויציאה לכיוון השוק בפינגיונג Pingyao , הנמצא שעה וחצי נסיעה מרונג-ג'יאנג. השוק מתקיים אחת ל-5 ימים. בשוק הססגוני אנשים משבטי המיאו והדונג ותלבושות שונות. הביקור היה מהנה יותר מהשוק של יום האתמול.

מהשוק בפינגיונג Pingyao נסענו לכפר מיאו בשם DATANG . נסיעה של כשעתיים – סיור קצרצר בכפר שמחסני האורז שלו הם בתי עץ על כלונסאות (נגד חולדות ושאר מכרסמים מזיקים) גרים בו בני המיאו "חצאיות קצרות" (כך הם קרויים). המשכנו בנסיעה קצרה לכפר PAIKA (כ-4 ק"מ). ביקרו אמן המייצר כלי נשיפה מבמבוק ואח"כ הגענו לליישאן LEISHAN ,עיר בה לנו. לינה במלון בסגנון רוסי כבד. בערב ארוחת ערב במלון והופעת "כוכב נולד" מקומית (כנראה חלק מחגיגות יום העצמאות) .

קטע הנסיעה מרונגג'יאן אל ליישאן ( 3.5 עד 4 שעות) כולל פיתולים רבים בכביש נסיעה צר . הוא נחשב לקשה, במיוחד למי שמסתחרר בסיבובים תכופים בנסיעה. הנסיעה במיניבוס פרטי ,עם נהג טוב ,תוך עצירות בדרך, השפיעה על כך שהנסיעה הייתה סבירה ופחות קשה ממה שציפינו ושמענו עליה מאחרים. פגשנו מטיילים ישראלים שנסעו באוטובוס ציבורי והם, כמו גם אחרים, הפליגו בקשיי הנסיעה בקטע זה.

יום רביעי 22.9.2010- ערב סוכות- יציאה מהמלון הרוסי בליישיאן LEISHAN אחרי ארוחת בוקר דלה ונסיעה לכיוון הכפר MAOMAO HE – מאו מאו הי – לא הצלחנו להגיע . וויתרנו כי עקב הגשם אי אפשר היה לעלות עם האוטובוס. המשכנו לכפר לנגדה LANGDA ובו יכולנו לבקר. הכפר LANGDA הינו מקום מושבם של שבט המיאו " חצאיות ארוכות". מקום תיירותי להפליא. רואים גשר יפה, אישה בשדות האורז עסוקה בדיג, ארוחת הדגים של הצהרים.

בקור ב-JEE DAO- ג'י דאו – כפר קטן ובמרכזו ליד המכולת השקתה בכוח ביין אורז זקנה את ירדנה, שמיהרה להתיישב ליד קשיש יפיוף שמעולם לדבריו לא עזב את כפרו.

XIJIANG  - הגענו לעיירה מקסימה בשם שיג'יאנג. מהיפות שראינו. ניכר היה שמשרד התיירות הסיני זיהה הפוטנציאל התיירותי של המקום והשקיע כאן בשחזור, שיפוץ והכנת תשתית תיירותית. בעיירה רחוב ראשי יפה ובו חנויות לרוב . בירידה מהאוטובוס גשם שוטף תופס אותנו לא מוכנים, מיד בכניסה לעיר קונים מטריות והולכים ברגל מהחניון למסעדה. מקבלים ביצה ורודה. משחק הפיתוי עם היין מתחיל ואנו קורבנות של בנות המקום ... מתמקמים בחדרים ויוצאים לסיור ברחוב הראשי כשכל הזמן גשום. הנהר הנשקף מהמלון מתמלא מים וגועש שוצף. מי השיטפונות, החומים מלאי סחף. אנו עורכים מסע קניות – שאלים, נעלים, שמלה , מחרוזת, צמידי כסף וכיו"ב. בערב אוכלים במסעדה שנראית כמו סוכה למהדרין ומרגישים חגיגיים עם שירי החג. הערב, ערב פסטיבל פול מון של המקומיים מופעי קריוקי ודיסקו בבארים. בחדר במלון יש מחשב וחיבור לאינטרנט .

יום חמישי 23.9.2010 – אנו בשיג'יאנג Xijiang – כפר המיאו הגדול ביותר בן 4.000 תושבים. שופץ בשנת 1999 והוכרז כאתר מורשת לאומי ממלכתי בשנת 2006. בכפר נהר החוצה אותו לאורכו, גשרים מקורים יפים המשמשים את הרוכלים , המנגנים והמציגים למיניהם. מסעדות מערביות לרוב ומפעל לעיבוד עץ, עם כלי נגרות ורהיטים קיטשיים להפליא. מצאנו שם מסיכות נאות .

בבוקר עולים עם הרכב המקומי למעין תצפית מתויירת והומה ממטיילים – שם מצטלמים עם תחפושות של בנות "המיאו עם לונג סקרט". יורדים ברגל בחזרה לשיג'יאנג, עוברים לצד השני של הכפר ועורכים סיור קצר. מצטרפים למופע פולקלור הנערך ברחבה שליד מלוננו. לאחר המופע הצבעוני והססגוני הולכים לאכול במסעדה ברחוב הראשי וחוזרים לאוטובוס שלנו להמשיך נסיעה לכיוון קאילי Kaili. הספקנו לקנות פעמוני ראש בופלו נגד עין הרע לתליה על סף דלתנו. למדנו לזהות את נשות שבט ה"מיאו לונג סקרט" ,כי להן פרח פלסטי אדום גדול בשערן מלפנים ומחרוזות גדולות ומרשרשות על צוארן.

בדרך לקאילי Kaili נכנסנו לכפר WOY LI ובעברית תקנית אוי לי... מיד כשנכנסנו הבחנו בנשים שיכורות שהמשיכו את חגיגת כלולות שהייתה בליל אמש. משפחת הכלה נפרדה ממנה בדמעות ויין. צפינו במתנות החתונה – ארון ויטרינה וכלי הגשה שונים ומשונים. נלקחנו לתצוגת כלי כסף יקרים. בירידה ראינו גברים מורטים עופות על שפת הנהר. המשכנו לקאילי Kaili והגענו בשעה 15.00 למלון יפה.

הסתובבנו ברחובותיה המודרניים של העיר הסואנת. הגענו ל-OLD STREET שם קנתה ירדנה חולצת קטיפה שחורה רקומה של שבט המיאו. ארוחת ערב כפי שחלמנו עליה – בסניף דמוי מקדולנד, לא כולם יכלו לעכל את האוכל...

יום שישי 24.9.2010

ביקרנו ב-4 כפרים, היום החל בנסיעה מקאיילי Kaili לכפר של שבט המיאו – SHIQIAO , הנמצא במרחק שעה ורבע נסיעה מהעיר. בכפר זה מייצרים נייר בשיטות מסורתיות מפיסות של גזעי עצים העובים תהליך עיבוד ובישול. שם הכפר גזור מהגשר הטבעי שנחצב על ידי מי הנהר העובר בקצווי הישוב.

משם המשכנו לכפר QINMAN- קינמן – זהו גם כפר מיאו. נמצא כחצי שעת נסיעה מקאילי Kaili . התקיימה במרכזו הופעה לתיירים שנמשכה כחצי שעה, ובה רקדו וניגנו ושרו בני המקום בתלבושותיהם הססגוניות ותכשיטיהם הנוצצים, התיירים שולבו בעל כורחם בהילולא שהסתיימה בפריסת המרכולות וההפצרות לקנות ולרכוש. הפעם חזינו באנשים די תוקפנים וממוסחרים. על כולם מנצח ה"ערס" , שאליו מוזרמים הכספים בתום המשא ומתן.

חזרנו לקאיילי Kaili ובכיכר אכלנו צהרים. משם המשכנו לנסוע ל-2 כפרים נוספים לכיוון צפון מזרח לעיר. במרחק כשעת נסיעה הגענו ל-CONGANJIANG WABA -קונגשיאנג וואבה. זהו כפר של מיעוט אתני JE , שנשותיו הולכות עם שביס הולנדי ומצטיינות בקרחות בוהקות, ולקינוח אף ללא שיניים קדמיות.. נמסר לנו ,שהמיעוט האתני של הג'י , כמעט ואינו מוכר כמיעוט אתני , על ידי הממשלה.

ה-ג'י ידועים בעבודות הבטיק ובתלבושות הססגוניות המסורתיות. פגשנו בילדה עצובה שלא שעתה למתנות ולחיוכים ומי יודע מה עבר עליה.... לעזרתנו הגיעה עלמה מורת דרך בפיתולי הג'ונגל הכפרי, למעשה הכפר עוטה עצים טרופיים ועם מעט טיפוח היה יכול להראות הרבה יותר מרנין. העליה לכפר ברגל בשביל משופע אורכת כ-20 דקות. בנסיעה חזרה עצרנו ליד שדה אורז שנקצר על ידי המשפחה כשהילד הקטן יושב בשקט מופתי על השקים. כאן ראינו חקלאים חובטים באורז ומכים עד שכל הגרגרים נושרים ללא עזרת מכונה. הכל בידיים.

ראינו כפריים חוזרים עם כלובי ציפורים בידם מהשדות. נאמר לנו שהם מוציאים את הציפורים לטבע. זאת בנוסף למשא הכבד שהם סוחבים על גבם...הכלוב מכוסה לרוב בחלקו בבד כחול. משם המשכנו לכפר MATANG מאתאנג – של שבט הג'י. נכנסנו לסטודיו לבטיק. המשכנו לראש הכפר כשמאחורינו מזדנבות מוכרות , שלא התמזל היום מזלן. הכפר ידוע בעבודות הבטיק שלו ומאד פופולרי ותיירותי עקב קרבתו לקאיילי Kaili. בשעות הערב חזרנו למלוננו בקאילי.

יום שבת 25.9.2010 – נסיעה של 3.5 שעות לעיר העתיקה צ'יניאנג CHING YAN . זו עיירה עתיקה מתקופת שושלת מינג. מ-1368 לספירה וצאנג 1800 לספירה.

בדרך פקק תנועה ורכבים נוסעים ממול כנגד כיוון התנועה. CHING YAN העתיקה ובה מנזר בודהיסטי, כנסיה ומדרחוב יפה, עם המון חנויות מפתות שלא עמדנו בהם בגבורה ונכנענו...צפינו בהיערכות להלוויה, כולל המטבח המאולתר, בו הוכנה הכירה הממתינה לאבלים. ירדנה ישבה עם מגדת עתידות, שסיפרה לה הצפוי לה, בפתח המנזר הבודהיסטי וריתקה את כל הקהל שמסביב.

מיד כשנכנסו למדרחוב ישבנו לאכול במסעדה מהודרת עם ריהוט סיני אופייני בחדר VIP כמו שאנו רגילים עוד מהבית... מאכל מקומי דליקטסי – רגלי חזיר – הוחזר לאחר כבוד למטבח ובמקומו קיבלנו מנות טעימות של דג, נבטים, מרק טוב, ירק דמוי סלק עם הרבה שום, חצילים ותפוחי אדמה, וכמובן אורז.

מצ'ינגיאן CHING YAN נסענו כשעה לגואי-יאנג Guiyang , הישר למלון רמדה ,הנמצא במרכז העיר בת 1.7 מליון התושבים. בערב ארוחת בופה ענקית במלון.

בכניסה למלון אנו מבחינים בחתן וכלה. כל אורח שנכנס, מקבל סיגריה מעוזרת הכלה, והכלה בכבודה ובעצמה מציתה של הסיגריה. החתונה נערכת בקומה השלישית וכל המדרגות מעוטרות בסרטים צבעוניים ופרחים מלאכותיים. הכלה בשמלה לבנה ונראה שזו חתונה מערבית לכל דבר.

יום ראשון-26.9.2010 – נסיעה מגוויאנג Guiyang לעבר העיר אנשון ANSHUN (כשעתיים נסיעה בכביש מהיר ומודרני). – עיר בת 17.000 תושבים. ביקור בעיר, ביקור בעיירה העתיקה -TIANLONG, כפר עתיק. אח"כ ממשיכים למפלי חואנגושו Huangguoshu המפורסמים ביותר בסין. אנשון ANSHUN היתה בעבר מרכז לסחר באופיום, כמה מהמיעוטים דוברים תאילנדית ולאו בחבל ארץ זה (גואידזאו). מסלול נסיעתנו היה – נסיעה של 2.5 שעות מגויאנג למפלי חואנגואושו Huangguoshu שכלל סיור עם מעילי גשם חד פעמיים במסלול של כשעתיים בו עוברים במערה מאחורי המפל, נרטבים ומתפעלים משפע המים והגן הקסום שמקיף את המסלול. בתחילת המסלול עצי בונסאי ובריכות דגי זהב כמיטב המסורת הסינית והיפנית. בסוף המסלול 3 הגראציות עולות על מדרגות נעות למעלה והשאר פייטרים ועולים ברגל מתנשפים אך מרוצים. ביציאה מהמפלים ארוחת צהרים במסעדה מקומית ולהפתעתנו כי רבה האכל טעים במיוחד.

נסיעה של כשעה עד לפארק TIANG XING BRIDGE המאופיין באבני פסיעה, 365 אבני דרך לפי 365 ימות השנה, כשבתווך מפכפך המעיין והמים זורמים לאיטם בין השיחים ופרחי המים, עמי מצלם כל אחד באבן יום הולדתו. מתעכבים ליד האבן של מאו. באבן של חודש אפריל צנחה לה המצלמה של אילנה למים ושקעה במצולות הנהר. כל הנסיונות של יאנג המדריך לחלצה לא צלחו והמשכנו בדרכנו אבלים וחפויי ראש. המסלול מאד יפה, עצים סוככים, שרכים בקיצור אוירה מיוחדת וקסומה.

נסיעה של שעה לכפר עתיק TIANLONG - זהו ישוב בן 600 שנה בנוי כולו מאבנים כולל הגגות. יושבים בו בני האן HAN שונים צאצאי ההאן המנדריני שהגיעו עד הלום לפני 600 שנה ושמרו על שפה, תרבות, מנהגים ותלבושות. הנשים הבוגרות ברובן קרחות בקודקוד (אולי משכו ומתחו שערן הארוך יותר מדי במשך שנות צעירותן?) . נכנסנו למקדש בודהיסטי טאואיסטי חדש בו בודהה נראה כמו סיני ומחזיק חשבוניה ביד. בכפר הרבה עבודות גילוף בעץ. אילנה ותמרה מתעכבות ליד קבוצת ילדים שמנסה לצוד עכברוש במימי הביוב הזורמים חופשי .

בני הכפר היו לוחמים ומשמרים את תרבות החץ והקשת. פתחי הבתים נמוכים כדי שהסוסים של הכובשים לא יוכלו להיכנס לבתים. חזרה לגואנג עם חשיכה ומיד נכנסנו לאכול במלון ארוחה טעימה.

יום שני – 27.9.2010 – טיסה מגואנג לקונמינג , פוגשים מדריך חדש בדרכנו למדרגות האורז דרומית לקונמינג. בבקר נפרדים מיאנג בחיבוק בשדה התעופה ולאחר שעת טיסה מגיעים לקונמינג . .

בשדה מחכה לנו מרטין שמיד מרשים אותנו בכושר דיבור רהוט ובעיסוקו האובססיבי בשדה המוניטארי. נוסעים כ-7 שעות עד לין יאן העיר הישנה. בדרך עוצרים בדוכן פירות ותמרה בוחרת לנו קוקוס טעים. ליד הקוקוס עמד דלי מלא צבי ים זעירים וחיכה לפציינט המתאים. אם היה כאן קצת יותר נקי הכל היה בסדר. במהלך הנסיעה מקבלים הסברים על המיעוטים שחיים באיזור זה, ובמיוחד על המוסלמים – 60 מליון – שלהם זכויות יתר. גם הסינים לא אוהבים להתעסק איתם. מגיעים למלון ביו טאן. אחרי תצפית שקיעה מתמקמים בחדרים .

יום שלישי – 28.9.2010 – קמים ב-05.30 ויוצאים לראות זריחה בשדות האורז. זריחה לא נצפתה מבעד לערפילים והעננות הגבוהה שמציפה את האיזור לא תרמה. המקום נקרא גם "ים העננים"

CLOUDY SEA ומדרגות האורז . המיוחד באיזור מדרגות האורז הללו הוא השתקפות מי הבריכות בטרסות האורז ואזי מתקבלת תמונת מראה.

ביקור בשבילי הכפר דואישו, חזירונים ברחוב. המקום עובר תהליך של שיפוץ ושימור במטרה לזכות בהכרה מאונסק"ו כאתר מורשת, כל העבודה הרבה אמנם מניבה תוצאות אך דרוש ניקוי יסודי וחינוך מסיבי של התושבים להגיינה ונקיון. עצירה וביקור בשוק יומי של בני מיעוטים מקסים בכפר הנקרא…. בהמשך,התרשמנו מהנוף בתצפיות על מדרגות האורז בדרך לxingie שינגי. חזרה למלון ב-11.00 לארוחת צהרים זריזה ולאחריה המשך הסיור במדרגות האורז. מגיעים לכפר דאיקו –QINGKOU – הליכה לוליינית על אמות המים סביב הטרסות. אילנה מועדת ונופלת לאמת מים בדיוק כשירדנה אומרת כמה מסוכן! עוברים דרך איזורים בעלי צמחיה טרופית, מדרגות האורז מדהימות, נופים יפים, מזג האויר מתבהר ומאיר פנים, טיפוס לכפר דאיקו. זהו ישוב בעל מראה אופייני של בתי פטריה, הגגות מקני אורז. הכפר עבר שיפוץ ונראה יפה. משפחת גרא קונה מקטרת ומדליונים מיוחדים של מאו. אחרי ההליכה המקסימה נוסעים ל-BADA לתצפית ולצילומים באיי פון של משה כדי שיהיה מה לשלוח למשפחה לחג. כל זוג זוכה לתמונה מדוגמת .-

LAOHUSUI הנקרא גם TIGER MOUTH . הולכים בטיילת על המצוק לצילומי שקיעה של נופי טרסות והרים, כשלמעלה עננות יפיפיה . מוכרות נטפלות אלינו וגרא קונים, איך לא, כובע רקום מיוחד ביופיו. חוזרים מעופשים ועייפים ללינה ביון וי מלוננו מליל אמש. פגשנו בכפרים בני מיעוטים משבטי האני ובני ווי צבעוניים.

יום רביעי- 29.9.2010 

ארוחת בוקר דלה במלון .ביקור כשעה וחצי, בשוק בעיירה xingie בה לנו. בקור בשוק המקומי. פינוי החדרים ב-10.30 ונסיעה חזרה לקונמינג KUNMING. הגעה לקונמינג ב-18.30, סיור בשוק הפרחים שליד שדה התעופה וארוחת ערב במסעדה איכותית ליד השוק ההומה מתיירים יפנים . שילמנו 250 יואן לכולם לעומת ארוחות צהרים שעלו 50 יואן . טיסת לילה אל ליג'יאנג Lijiang. פגישה בשדה החדש של ליג'יאנג עם מדריכנו האבא HABA. מדריך חביב ביותר שלוקח אותנו הישר למלון החמד בעיירה המקסימה Lijiang , המקושטת לקראת שבוע הירח המלא ויום העצמאות הסיני החל בראשית אוקטובר.

יום חמישי-30.9.2010

אחרי ארוחת בוקר מערבית יוצאים ב-09.15 לנסיעה למופע של ז'אן יימו (במאי הקולנוע הסיני המפורסם) למרגלות ההימאליה. המופע קרוי Impression Lijiang Show . זוהי הפקה משנת 2006, במרחק של כחצי שעה נסיעה מהעיר. מופע מדהים, המתאר את חיי המיעוטים באזור. בכניסה מציידים את הקהל במעילי גשם צבעוניים (אדום, כתום, כחול, טורקיז וצהוב) הגשם ממשיך לרדת וכולם ישובים באצטדיון הענק. במהלך המופע הצבעוני נחשפים ההרים ומאות רקדנים, זמרים, כלי נגינה, סוסים, יאקים מקושטים ופעלולי עשן מקיפים מכל עבר. זה עובד על כל החושים . הקהל מזדהה עם המתחולל עם הבמה, בשבילי ההרים היורדים אל האמפיתיאטרון, במדרגות ליד הקהל ובמעברים. כלי נגינה מוזרים וקולות שלא מן העולם הזה. ריקודים סוחפים וגם לוח אלקטרוני עם תרגום והסבר באנגלית למלל הסיני. היינו מוקסמים.

בסוף ההופעה לקול תשואות ההמונים מתפזרים השחקנים ואוספים את מעילי הגשם הצבעוניים שהושארו על המושבים. יש מי שמצטלמים איתם, ויש מי שקונה את הוידאו מההופעה.

נסיעה לאגם טורקיז – מעין פיורד – BLUE MOON LAKE עולים לרכב מקומי וחזרה ברגל לאוטובוס שלנו. מפלים, יאקים מקושטים, תצפית לעבר ההרים.

משם לכפר בני נאשי NAXI , בשם YU HU עלינו למרכז הכפר, ראינו בי"ס/פנימיה, הנתמך מתרומות. בכפר בינוי יפה. ראינו בכפר שילוט על בתי אבלים : בשנה ראשונה לאבל יש על הבית פתק לבן, שנה שניה פתק ירוק, ושנה שלישית פתק צהוב. רק בתום השנה השלישית מסתיימת תקופת האבלות וקוברים את המת. על כל גגות בתי הכפר ראינו שמוצב חתול קרמיקה, המגן על הבית. לצד הבתים הישנים נבנים בתים חדשים מאבן. באחד הבתים ראינו ציורי קיר לצידי הכניסה לבית . בציור הימני במבוק עם שתי ציפורים( הבמבוק חלול, יציב ירוק וחזק. החלול מבטא יושר תוכו כברו). בצד השני לכניסה לבית: ציור של אורן וחסידות- מייצגים חיים ארוכים.

משם נסענו לדונגבה קינגדום פארק . Dongda מראה שדרה קסום. הדומבה היא הבת של הנאשי שמאמינה באדם, בטבע וברוחות. העמודים מזכירים את הטוטם האינדיאני. במקום זה נערכים טקסי חניכה לנערים על ידי החלפת בגדים מילדות לבגרות על ידי הסבתא. ה"כומר" הדומבי עובר מדור לדור, סה"כ יש להם 30 כמרים.

נסיעה לכפר ביישה BAISHA . תזמורת מקומית נוסח "זוזו מוסה" מקבלת את פנינו באהבה (קיבלו מטבע לצילום). קניות בדוכנים. ארוחת צהרים במרפסת המשקיפה לרחוב. הכי חשוב – ד"ר הו שקיבל אותנו ובגאווה הראה מכתבים של ישראלים. ביקור בבית מלאכה לעבודות רקמה מעודנות. ירדנה שמה עינה על תמונה ממוסגרת יפיפיה של במבוק. ביקור במקדש עם פרסקאות, ובמקדש נוסף שעץ בלתי מזוהה דמוי אשל מקדם את פני הבאים בכניסה.

חזרה לליג'יאנג Lijiang . סיור של כ-3 שעות בעיר עם האבה המדריך, שלקח אותנו בסימטאות הלא מתויירות המזרחיות היפות. ביקרנו בחנות בה המוכרות היו בנות שבט מורסו MORSO- הנשלט על ידי הנשים. הן אורגות צעיפים ואריגים מרהיבים ומקיימות יחסי אישות בדרך כלל עם מספר אחים.

יום שישי 1.10.2010

הבוקר ביקרנו במוזיאון הדונגבה בליג'יאנג DONGBA MUSEUM .בו יש מוצגים על חיי המיעוט האתני נאשי NAXI ,תרבותו ואמונתו הדתית ,היא הדונגבה. במוזיאון יש גם חנות של דברי אומנות מאוד יפים,אולם יקרים יחסית. לאחר מכן,נסענו אל גבעת האריה LION HILL בעיר, ממנה נשקפת תצפית יפה מגבוה על העיר העתיקה של ליג'יאנג. משם נסענו אל עבר ערוץ דילוג הנמר (אין כאן נמרים, אף שפעם היו) TIGER LIPING GORGE . הנסיעה ארכה כ 3 שעות ומבחינה טופוגרפית זו הייתה ירידה של,בערך, 700 מ'.

לאחר שעתיים נסיעה ,היינו צריכים לעבור מהרכב שלנו אל שני מיניבוסים קטנים שבכ"א 6 מושבים (יצאנו מליג'יאנג ברכב אוטובוס קטן, בו 18 מושבים לערך).נהג האוטובוס נשאר ללון בכפר ליד הגשר ,ע"מ לקחת אותנו חזרה לליג'יאנג ביום למחרת. לאחר שעברנו את הגשר, נסענו בדרך כורכר לא סלולה ,לאור קניון גדול וצר בו עובר הנהר ,הוא ערוץ דילוג הנמר. לצד הדרך נעשו עבודות תשתית של פינוי סלעים והכנות לסלילת דרך סלולה צרה במקום. זהו פרויקט סלילה מורכב ,בגלל תנאי השטח ההררי והסלעי הצר במקום. בשלב מסוים היינו צריכים לרדת משני המיניבוסים ,מאחר ואי אפשר היה להמשיך לנסוע בדרך, בגלל העבודות בה. המתנו כ 30 דקות עד שיגיע מיניבוס מבית ההארחה טינה ,הממוקם בערך באמצע הערוץ. הלכנו ברגל את עשרות המטרים של הדרך שלא היתה עבירה וחברנו למיניבוס זה ,שהכיל את כולנו. המיניבוס הזה נסע כחצי שעה עד "טינה" Tina.

בסביבות שעה 1500 הגענו אלTINA GUESTHOUSE ואכלנו שם א.צהריים. קיבלנו חדרים עם שירותים ומקלחת צמודים, מים חמים, חשמל ותאורה, בקיצור היה כל מה שצריך, גם במקום נידח זה, אליו מגיעים מטיילים בודדים מדי יום.

בסביבות 1630 יצאנו לסיור רגלי קצר ולאחריו ישבנו במעין בית קפה הקרוי ברידג' קפה. זה נמצא בבית הארחה (במרחק 5 דקות הליכה מ"טינה"), הקרוי MAMA'S GUESTHOUSE ,ממנו תצפית חלומית על הערוץ והנהר . בבית הארחה היו במועד שביקרנו רק 3 חדרים ,במיקום מעולה ועם נוף מדהים. בהחלט מיוחד והמחיר לחדר יקר יותר ממשית מב"טינה". בבית הקפה הציעו עוגת גבינה, עוגת תפוחים, קפה ותה-מה רע בזה ? כשהגיעה עוגת הגבינה, עמי מאוד התאכזב-היא הייתה חמוצה ,מירקם מוזר וללא טיפת סוכר . הסבירו לנו שהגבינה היא של יאק וכי הם לא משתמשים בסוכר. עם זאת ,משה ורעייתו מצאו שעוגת הגבינה סבירה לטעמם. גם עוגת התפוחים והקפה לא היו משהו שיש לזכור לטובה.

הנוף אל הערוץ יפה וייחודי. יש מטיילים העושים מסלולי הליכה של 3 שעות למיטבי לכת (ירידה לערוץ ועלייה חזרה),או מסלולי הליכה אחרים באזור ,לפרקי זמן שונים, אף של מספר ימים.

משה מאוד התרגש באזור זה ואמר שיחזור לכאן לטייל באזור טבע קסום זה.

עם ערב חזרה ל"טינה" ,א.ערב ולחדרים.

יום שבת 2 אוק'-

בשעה 0840 לערך עזבנו את "טינה" במיניבוס ונסענו כ 60 דקות עד לגשר, בו עזבנו את האוטובוס ביום הקודם. למזלנו, דרך הכורכר לאורך הערוץ, הייתה פתוחה לתנועה בבוקר זה ולא היינו צריכים להחליף שוב מיניבוסים. עזבנו המיניבוס לפני הגשר ,אותו חצינו רגלית, ע"מ לחבור לאוטובוס (אוטובוסים לא נוסעים על גשר זה).

משם נסענו אל FIRST RIVER BANK . הגדה הראשונה של הנהר. זהו המקום בו הנהר משנה את כיוון זרימת המים שלו לכיוון הפוך. הנהר זורם מצפון לדרות בכיוון כללי ואמור לצאת מסין כדרכם של נהרות. אולם נהר זה משנה את כיוון הזרימה שוב לצפון בנקודה זו ולכן הוא נשאר כולו בסין ואינו זורם אל הים.

הלכנו הליכה רגלית של כ 20 דקות באזור ,במקום בו יש השתקפות יפה במים של צומח ונוף והגענו אל העיירה הסמוכה הנקראת STONE DRUM TOWN .הלכנו במספר רחובות בעיירה, בה יש מוזיאון ואנדרטה, המנציחים את נחיתת אנשי צבא המהפכה של מאו, בגדת הנהר שליד העיר ,בה התנהל קרב נגד הממשל הקודם.

משם נסענו לכיוון מנזר טיבטי הנקרא LA SE ,המצוי ליד כפר בשם זה. ביקרנו תחילה בכפר ואח"כ במנזר בו גלגלי תפילה טיבטיים וכן שרשרות דגלים טיבטיים עם מנטרות תפילה. במנזר אנשי דת בגילאים שונים.

לאחר סיור בכפר המשכנו לליג'יאנג Lijiang. בדרך עצרנו לתצפית אל נוף הררי יפה . אל ליג'יאנג הגענו בסביבות השעה 1700. לאחר שהתמקמנו במלון, בעיר העתיקה (נאלצנו להחליף מלון לאור שינוי שעשינו בתכנית הטיול של היום ומחר ), יצאנו לשיטוט קצר בעיר העתיקה. היה גשום ונרטבנו כהלכה למרות המטריות. כשחזרנו מהשיטוט ,כל אחד אמד את נזקי הרטיבות. HABA, המדריך, עשה ככל יכולתו לסייע בכביסה ובייבוש, כולל ייבוש ע"י מייבש שיער. HABA נשאר איתנו במלון עד שעה מאוחרת, ע"מ לוודא שאין לנו בעיות ושכולם בסדר.

יום ראשון ,3 אוק'

לאחר ארוחת בוקר,יצאנו לסיור מודרך נוסף עם HABA בסמטאות העיר העתיקה. הפעם היו גם עצירות לקניות. בסביבות שעה 1345 ,יצאנו לכיוון שדה התעופה, לטיסה אל קונמינג (כ 35 דקות מהעיר לשדה התעופה). הפרידה מHABA היתה מרגשת. היתה הרגשה לכל החברים שאנו נפרדים מאדם יקר שנתן לנו כל כך הרבה במעט פחות מ4 ימים. עמי הודה ל HABA והאחרון התרגש מאוד ממעמד זה.

טסנו לקונמינג Kunming . משדה התעופה קונמינג לקחנו 3 מוניות אל מרכז העיר (במונית יש מקום ל 2 עד 3 אנשים עם מזוודות).עלות המונית הייתה 20 יואן לנסיעה (כ 12 שקלים) .שדה התעופה קרוב לעיר. המלון שהוזמן היה מעולה, מפנק ובמיקום מצוין במרכז העיר. המלון,NEW ERA HOTEL הוא ,מרחק הליכה רגלית של 5 דקות אל שוק הציפורים והפרחים ואל אנטיק סיטי. מסביב למלון מרכזי קניות מודרניים רבים, מסעדות לרבות רשתות מזון מהיר אמריקאי (פיצה האט,קנטקי,מקדונלד וכו). מרכז העיר קונמינג מזכיר את בנגקוק של 2010 ,לאחר שעברה תנופת פיתוח. הוזמנו לנו חדרים בקומת עסקים נפרדת- (עלות חדר לזוג הייתה 91 דולר אמריקאי).

ארוחת ערב בפיצה האט. סוף סוף אוכל מערבי. עשינו שיחת סיכום לטיול ,כי שלושה משבעת המטיילים עוזבים אותנו מחר וחוזרים ארצה. כל אחד סיפר על הרשמים שלו, בין היתר בהשוואה לציפיות שהיו לו מהטיול. כמו כן ,החברים סיפרו על החוויות שהכי הרשימו או ריגשו אותם בטיול.

יום שני, 4 אוק'

לאחר ארוחת בוקר משותפת, יצאנו (ארבעת המטיילים שנותרו) לטיול עם מדריכה ונהג ברכב מפנק ,אל יער האבן STONE FOREST .

יצאנו בשעה 0750 לערך וחזרנו מיער האבן ב 1430 לערך. למדריכה שהייתה לנו קראו לוטוס והיא ממשרד הנסיעות של המדריך מרטין. מדריכה טובה ,עם אנגלית טובה וברורה יחסית. סיפרה על עצמה ועל החיים בעיר ובסין בכלל. גם היא התלוותה לישראלים רבים שביקרו בקונמינג. זמן נסיעה ליער האבן כשעה וחצי לכל כיוון. ביער האבן עשינו הליכה רגלית של כ 3.5 שעות עם עצירות (ניתן גם לקחת רכב ממונע המסייר בדרכים סלולות בפארק. כרטיס כניסה לפארק יקר יחסית -175 יואן לאדם ( כ 95 שח). שכרנו נהג ורכב, לטיול זה +מדריכה ליומיים במחיר כולל של 1250 יואן (לא כולל ארוחות וכרטיסי כניסה לפארק),שהם כ 720 שקלים . עלות לאדם זולה יחסית.

כשחזרנו לקונמינג, נפרדנו מהנהג .לוטוס לקחה אותנו למסעדה סינית טובה ,הממוקמת בקרבת המלון, במבנה מסורתי יפה שנשמר, אשר היה שייך פעם לאדם עשיר. המבנה מעץ כולל שתי קומות וחצר פנימית. גם האוכל היה טוב. לאחר מכן, הלכנו לבקר בשוק הציפורים והפרחים .זהו מבנה בן 3 קומות ובו עשרות רבות של חנויות של דברי אומנות ועבודות יד בתחומים שונים ובמחירים סבירים. פרחים וציפורים יש ברחובות סמוכים למבנה זה.

משם המשכנו רגלית אל מספר רחובות של קונמינג הישנה .בעת הביקור המקום לא היה משוחזר והוא נותר כשהיה. לוטוס סיפרה לנו על בית מרקחת מיוחד הפועל במקום ,לפי שיטות מסורתיות ישנות. במקום יש גם רופא המקבל אנשים. ירדנה וחברה נוספת החליטו להיכנס . לוטוס הפליגה בשבחי הרופא והפתרונות המועילים שהוא נותן. לאחר סיור במבנה ,הבנות החליטו שהן רוצות להתקבל אצל הרופא ושיציע טיפול. הביקור אצל הרופא נמשך כשעה כמעט (גם לוטוס תינתה את בעיותיה בפניו). ירדנה החברה ולוטוס יצאו מהרופא עם מרשמים למרקחת תרופות. בית המרקחת כבר היה סגור לפעילות ,לכן הלכו עם המרשמים אל בית מרקחת מודרני בעיר. ביציאה מהרופא ,התברר שמדובר ברופאה ולא ברופא. היא נראתה גבר, אבל בעצם הייתה אישה. בבית המרקחת המודרני הודיעו שיוכלו להכין התרופות אולם הן תהיינה מוכנות רק בבוקר למחרת. ללוטוס הן הכינו התרופות במקום.

יום שלישי 5 אוק'

את הבוקר התחלנו בהליכה רגלית מהמלון ( 10-15 דקות) אל מוזיאון המחוזי של יונאן YUNNAN PROVINCIAL MUSEUM ,שם ראינו תערוכה על המיעוטים האתניים של יונן וההיסטוריה שלהם. מסלול ההליכה היה מעניין והתרשמנו מהפיתוח, העיצוב ,האסתטיקה ומהמודרניות של העיר באזור זה. לאחר כשעה ביקור, נסענו בשתי מוניות אל הפארק העירוני הקרוי GREEN LAKE PARK . טיילנו בו כשעה וחצי וראינו פעילות התושבים בפארק. זה היה עדיין יום חופשה במסגרת שבוע החופשה של הסינים ב 1-7 אוק' לרגל יום העצמאות הסיני .חישוב שנות העצמאות הוא מאוק' 1949 ,עליית הקומוניסטים של מאו לשלטון.

מהפארק חזרנו שוב במוניות אל מרכז העיר . הלכנו להוציא התרופות מבית המרקחת. חיכתה לנו הפתעה. ירדנה והחברה קיבלו כל אחת שקית השוקלת 2-3 ק"ג ובה שקיות שבכל אחת יש בערך כוס נוזל ( 200 עד 300 מ"ל) תמהיל של התרופה במים. איך לוקחים זאת איתנו בטיסות? והטעם של המשקה הזה ,די נורא. כל שקית יש לשתות בפעם אחת. משהו כמו 3 עד 4 שקיות ביום ל 5 ימים. ירדנה ,לאחר שטעמה מהנוזל, החליטה לזרוק את כל השקית. עלות כל התרופות היתה כ 60 יואן ( 34 שח).

רצינו לעשות הבוקר קניות. לוטוס סיפרה לנו על אנטיק סיטי ,כשהבינה שאנו מתעניינים בדברי אומנות ומלאכת יד והלכנו לבקר שם . זהו מבנה מקורה ,בעל שתי קומות או שלוש, באמצעיתו חצר ,אשר בו חנויות מעניינות . הוא קטן יותר משוק הציפורים והפרחים אך מעניין יותר .ניתן למצוא בו מציאות במחירים נמוכים מאוד. בשטח הפתוח שבחצר הפנימית ,יש סוחרים המציגים מרכולתם כשהיא פרוסה על שמיכות על הרצפה. כאן המו"מ האמיתי והמציאות הממשיות. ניתן להתמקח ולקנות ב 10% או אף פחות מהמחיר המוצע לך-כל דבר לפי השווי בעיני הרוכש.

משם חזרנו לשוק הציפורים כי רצינו לרכוש משהו מסוים .

בסביבות שעה 1430 ניפרדנו מלוטוס המדריכה ואחה"צ יצאנו לשדה התעופה,ע"מ לקחת טיסה להונג קונג. הטיסה יצאה ב 1900 ונחתנו ב 2210 לערך. לקחנו ואן שהסיע אותנו למלון MINDEN במרכז קאולון (מיקום מעולה). שהינו בהונג קונג 4.5 ימים ו 5 לילות.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מידע נוסף למטייל בסין

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בסין, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

סין - הדרום המופלא* South China

https://www.lametayel.co.il/%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+23+%D7%99%D7%95%D7%9D

סין – טיול בדגש על מחוז חנאן China – Henan Province

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%93%D7%92%D7%A9+%D7%A2%D7%9C+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%96+%D7%97%D7%A0%D7%90%D7%9F+%C2%A0+china+%E2%80%93+henan+province%C2%A0+%C2%A0

סין -יומן מסע לדרום South China-Trip Diary

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%9E%D7%A1%D7%A2+%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93%D7%A1%D7%A4%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A7+2010

סין – שבוע ויותר בבייג'ינג Beijing - A week and more

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%91%D7%91%D7%99%D7%99%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%92%C2%A0+beijing++a+week+and+more%C2%A0%C2%A0%C2%A0

סין - שבועיים בטיבט Two Weeks in Tibet

https://www.lametayel.co.il/%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%98%D7%99%D7%91%D7%98