מבוא

מאמר זה מתאר בפירוט מסלול טיול עצמאי ,שערכנו בספט'/אוק' 2017 בפורטוגל. זהו מעין יומן טיול, הכולל פירוט של זמני נסיעה, זמני טיול, אתרים, חוויות, המלצות ועוד ועוד. המידע המוצג כאן יכול לסייע בתכנון וביצוע טיול לארץ מקסימה זו.

בפורטוגל כ 10 מיליון תושבים ושטח הגדול פי ארבע וחצי לערך משטח מדינת ישראל. צורתה דומה למלבן, שאורכו כ 560 ק"מ מצפון לדרום ורוחבו כ 220 ק"מ ממערב למזרח. ליסבון וסביבתה מונה כ 3 מיליון איש. פורטו וסביבתה מונה כ 2.5 מיליון איש. משמע, 55% מתושבי פורטוגל מרוכזים בשני מרכזים עירוניים אלה. יתר שטח פורטוגל ,מאוכלס בדלילות בכפרים, עיירות וערים קטנות. יופיה וייחודה של פורטוגל ניכר הן באזורי ליסבון ופורטו והן בכפרים ובעיירות הפזורים ברחביה. טיול זה ,הוקדש לאלה וגם אלה.

אחת המטרות בטיול זה, היה להתחקות אחר סיפורה של הקהילה היהודית בפורטוגל. בשנת 1492 ,מועד גירוש יהודי ספרד ,היו בפורטוגל כ 30 אלף יהודים ( 3% מהאוכלוסייה). בעקבות הגירוש מספרד, הצטרפו אליה עוד 70 אלף יהודים מספרד ( עתה היוותה הקהילה היהודית 10% מאוכלוסיית פורטוגל). בשנת 1496,בעקבות נישואי מלך פורטוגל לבתם של מלך ומלכת ספרד ובלחצם, הכריז מלך פורטוגל על גירוש יהודי פורטוגל, למעט אלה שקיבלו על עצמם להמיר דתם לנצרות. רבים עזבו את פורטוגל (בין היתר לאמסטרדם). רבים המירו דתם ונשארו בפורטוגל. רובם, חיו כאנוסים, תוך שימור יהדותם בסתר. חלק קטן מהאנוסים נחשף והוצא להורג. ביטויים ושרידים לכך, נחשפו בפנינו בטיול זה.

הטיול נמשך 17 ימים ברוטו ,15 ימים נטו. לטעמי זו מסגרת מינימום לטיול בארץ נהדרת זו. אפשר כמובן לטייל בפורטוגל, במשך כל מסגרת זמן שניתן. אולם מי שרוצה לחוות אותה ולהכירה ,ראוי שיקדיש לה שבועיים וחצי ואף שלושה.

הטיול היה טיול מעגלי, מליסבון. הגעה ויציאה מפורטוגל דרך ליסבון. ביום הראשון טיילנו בליסבון (2 לילות לינה) וכך גם עשינו בשלושת ימי הטיול האחרונים ( 4 לילות לינה). בין לבין, טיילנו, 11 ימים, ברכב ששכרנו בליסבון, עמו נסענו ברחבי מזרח פורטוגל (אזור של כפרים ועיירות ימי ביניים, בחלקם חיו קהילות יהודיות בעבר), צפון המדינה ומערבה.

בקטעים שונים של הטיול ליוו אותנו חמישה מדריכים מקומיים פרטיים ,שנתנו ערך מוסף חשוב וכדאי מאוד לטיול.

למאמר זה יש מאמר משלים, בבלוג זה, המציג את תקציר מסלול הטיול, שביצענו. מידע נוסף, מעבר לנאמר כאן, ניתן לקרוא במאמרים נוספים בבלוג זה, על פורטוגל, כפי שחוויתי והכרתי אותה.

פירוט מסלול הטיול

יום 1, 27 ספט',יום ד' הגעה לליסבון.

טיסה נתב"ג ליסבון. נחיתה בליסבון בשעה 2100.

הצטיידות בחנות וודאפון Vodafone בשדה התעופה בליסבון, בראוטר + כרטיס סים מקומי של GB30 דאטה לגלישה באינטרנט וחיבור מתמיד ל WIFI. בנוסף רכשנו כרטיס סים מקומי פורטוגלי ל 500 דקות שיחה בתוך פורטוגל וכן למדינות האיחוד האירופי וארה"ב + דאטה GB5. באופן זה ,הייתה לנו תקשורת WIFI רציפה, לכל תקופת הטיול, בכל מקום וכן תקשורת סלולרית לשיחות בתוך פורטוגל. דבר זה היה חיוני עבורנו, בעיקר לצורך ניווט באפליקציית וויז Waze , אפליקציית המפות של גוגל , תקשורת ווטסאפ ולצורך שיחות עם מדריכם מקומיים ובכלל.

נסיעה משדה התעופה למלון הקרוב למרכז העיר במונית .

לינה בליסבון במלון יופיטר . מלון 4 כוכבים מודרני, מרווח ,עם ארוחות בוקר מעולות ומגוונות. מיקום סביר, לא ממש במרכז (אבל קרוב) ולידו תחנת מטרו. שתי תחנות ואתם במרכז. במבחן עלות/תועלת, בחירה מצוינת.

JUPITER LISBOA HOTEL,located at the intersection of Av. da República and Av. Elias Garcia, AVENIDA DA REPUBLICA, 46, 1050-195 PORTUGAL, LISBOA.

יום 2, 28 ספט',יום ה'ליסבון.

0900 – 1930 ליסבון Lisboa

יום טיול פרטי בליסבון עם מדריך מקומי ורכבו. זו דרך מצוינת להכיר את העיר הנהדרת הזו ,במבט ראשוני, תוך הקפצות ברכב מנקודה לנקודה, בשילוב הליכה רגלית. ליסבון בנויה על 7 גבעות . מכולן יש תצפית מרהיבה על העיר, על גגותיה האדומים, רחובותיה הצרים והכיכרות היפות.. במהלך היום, ביקרנו בכל התצפיות העיקריות על העיר וכן באזורים של::

Alcântara, Rato ,Baixa, Chiado, Bairro Alto, Alfama, Castelo, Graca, ,Belem,Mouraria

את היקף של האתרים והמראות שראינו ,בליווי המדריך ורכבו, לא היינו יכולים לראות ולחוות לבדנו ביום אחד ואפילו לא ביומיים. המדריך שליווה אותנו שמו Joao ( ג'ון באנגלית). הוא היה יעיל, קשוב ובעל ידע. בזכותו זכינו לראות הרבה מליסבון, באופן מיוחד ויעיל. הוא ליווה אותנו יום נוסף לסינטרה, לקראת סוף הטיול והעניק לנו, בנדיבות וברצון, מעל ומעבר למה שסוכם עימו מראש. פרטים אודותיו ראו במאמר בנושא "מדריכים וסוכנויות תיירות בפורטוגל", בבלוג זה.

הנה פרוט הטיול שעשינו ביום זה.

1030-0900 אזור שיאדו Chiado.

התחלנו לטייל באזור שיאדו Chiado, ברחוב Rua de Chiado . רחוב זה הוא נחמד ונמצא בו מרכז קניות ובו חנות תקשורת של וודאפון Vodafone, לה נדרשנו. זו הסיבה מדוע התחלנו לטייל דווקא באזור זה הבוקר. ברחוב זה נמצאת גלידריה, המייצרת ומוכרת גלידה איטלקית טובה ובעלת מסורת, בשם סנטיני Santini. גלידריה נוספת איכותית בליסבון, היא Artisani ,לה סניפים ברחבי עיר .

1245-1045 רובע בלם Belém

משהסדרנו בעיות התקשורת שהיו לנו, יצאנו ברכב לאזור בלם ) Belémבית לחם). ביקרנו בכנסיה המקסימה שבמקום (לא ביקרנו במנזר, מסיבות של קוצר זמן טבדיעבד זו היתה החלטה נכונה,שכן ראינו הרבה מנזרים מרשימים ,במהלך הטיול). הלכנו לראות את האנדרטה היפהפייה, להנצחת מגלי הארצות של פורטוגל ,הקרויה אנדרטת התגליות Padrão dos Descobrimentos . האנדרטה הוקמה ב 1940, בתקופת שלטון הדיקטטור סלזאר ,לפאר את תגליות הארצות במאות ה 15 וה 16 ,בהן נטלה פורטוגל חלק פעיל ומוצלח. משם אל מצודת בלן Torre de Belém ,שהוקמה, בראשית המאה ה 16, כדי להגן על הכניסה לליסבון מנהר Tagus . המצודה והמנזר של בלם, הוכרו כאתר מורשת עולמית ,ע"י אונסק"ו. אזור מצודת בלן הומה תיירים, מקומיים וזרים. את בלן עזבנו ,לא לפני שעצרנו בבית המאפה המפורסם הקרוי Pastéis de Belém,המייצר את העוגות האישיות פאשטל דה נאטה Pastel de Nata הטובות שאכלנו בפורטוגל. מעדן אמיתי. קרם טעים בתוך קונכיית בצק פריכה. יאמי.

1300-1245 ציור קיר מדהים ברובע אלקאנטרה Alcântara

בדרכנו אל אזור בלם, עברנו דרך אזור אלקנטרה Alcântara. באלקנטרה, צד את עיני, מבנה של מפעל נטוש (LxFactory ) , רחוב Avenida da India. על קיר הבניין המתפורר, התנוסס ציור ענק יפהפה, של דמות מרשימה, שזהותה אינה ידועה לי . ביקשתי לעצור הרכב וירדתי להביט בו מקרוב. הציור נעשה ע"י Alexandre Farto ,הקרוי ויש (( Vhils. ציור מרהיב שנעשה בטכניקה מיוחדת. במקום להשתמש בספריי צבע ,הוא השתמש במקדחת פטיש ליצירת הציור המדהים הזה. בטכניקה זו, של יצירת ציור,ע"י קידוח של חורים בקיר, האמן חשף גם לבנים, מהם נבנה הקיר. יש הרואים בו את ציור הקיר היפה ביותר בליסבון ואני מאמץ בחום תואר זה. ציור קיר נוסף של אמן מוערך זה ,נמצא ברחוב Rua Cais de Alcantara. אגב, בצד השני של הבניין מופיע ציור קיר צבעוני, של אמן אחר. לקראת סוף הטיול, השתתפנו בסיור אומנות רחוב מודרך בליסבון (תיאור לקראת סוף המאמר). אז התברר לי , שאזור אלקאנטרה Alcântara משופע בעבודת אומנות רחוב.

1330-1300 סיור רכוב באזורים Rato, Barrio Alto, Principe Real, Baixa

נסענו באזורים אלה להיכרות ראשונית. נחזור אליהם עצמאית, לקראת סוף הטיול.

1630-1330 תצפיות על העיר מהגבעות השונות שבה וסיור במרכז העיר

ליסבון בנויה על 7 גבעות. התצפית על העיר מפסגות הגבעות השונות, היא דבר ייחודי לעיר נהדרת זו ואני ממליץ לא לוותר עליו. מתצפיות אלה, העיר ,על חלקיה השונים, כאילו מונחת על כף ידך.

התחלנו בתצפית ממצפור, הקרוי מירדורו דה סנטה קתרינה Miradouro de Santa Catarina ,בשכונת סנטה קתרינה. האזור היה בשיפוץ ולא הייתה גישה למצפור. עם זאת מפאתי המצפור היה ניתן לצפות על העיר. ברחבת המצפור נמצא פסל של מייסד ובעלים של עיתון ידוע ולמרגלותיו פסל יפה של ילד מחלק עיתונים בפעולה. המצפור נמצא מאחורי כיכר קמאוס היפה Largo de Camões, בה נמצא בית המאפה המצוין מאנטיגאריה Manteigaria. כן גם הוא יצרן מעולה של פשטל דה נאטה. משם למצפור מירדורו דה סנטה ז'וסטה Mirador de Santa Justa ,הנמצא במרכז העיר. זאת מבלי להיזקק למעלית המפורסמת, של תלמידו של אייפל. תצפית מעולה על העיר ומרכזה, לרבות על כיכר רוסיו. ביקרנו גם בכיכר לארגו דו קארמו Largo do Carmo .

בשעה 1450 הגענו אל כנסיית סה SE, הפחות יפה, לטעמי, מהכנסייה בבלם. התצפית הבאה שלנו היתה במירדורו סנטה לוצ'יה Miradouro de Santa Luzia , ליד כנסיית סנטה לוצ'יה וכן מירדורו פורטס דו סול הסמוך Miradouro das Portas do Sol. מצפורים מצוינים , מהם תצפית נפלאה על העיר ועל רובע אלפמה Alfama . משם המשכנו לתצפית הבאה מאזור גראסה Graça הקרויה מירדורו דה גראסה Miradouro da Graça .גם מכאן מבט נפלא על העיר. ומשם לעוד תצפית הנקראת מירדורו נואסטרה סניורה דו מונטה Miradouro da Senhora do Monte , מגבעה נוספת ליד אזור גראסה Graça .

1900-1630 רובע אלפמה Alfama

אל אלפמה Alfama הגענו מאזור הפנתיאון, בו קבורים אישים דגולים של האומה הפורטוגלית (מדריכנו חנה רכבו בחניון הפנתיאון וממנו הלכנו רגלית). אלפמה נמצאת על מורדות גבעה ורחובותיה הצרים, מעוטרים בחבלי כביסה בצד חלונות הבתים והמראה מזכיר משהו את נאפולי באיטליה. רחובות מקסימים,שמהלכים בהם בחיוך, שאינו מש מהפנים. במהלך הסיור ברובע זה, הגענו לנקודת תצפית נוספת על אזור זה ועל נהר הטאגוס Tagus, הקרויה מירדורו דה סנטו אסטבאו Miradouro de Santo Estêvão . הביקור באלפמה נמשך כשעתיים והיה מאוד מהנה. לסיום ישבנו בבר קטן ברובע זה ושתינו בירה עם המדריך שלנו.

לינה בליסבון במלון יופיטר .

יום 3, 29 ספט',יום ו'אבורה Evora, אלבאס Elvas , מרבאו Marvao.

0800 נטילת רכב מסוכנות השכרת רכב Avis/Budget במרכז ליסבון . נסיעה מליסבון לאבורה Evora ( שעה ו 45 דק' ),הממוקמת דרומית מזרחית לליסבון. היום אנו מתחילים לטייל בחבל אלנטז'ו Alentejo ,המשתרע מזרחית לליסבון ולאורך גבול ספרד . אזור ששימש אסם התבואה של פורטוגל, במשך אלפי שנים ובו שרידים מתקופות שונות, לפני הספירה ולאחריה. לרבות, מהתקופה הרומאית, המוסלמית, ימי הביניים ואחריהם. מאזור זה חדרו הספרדים אל פורטוגל, מספר פעמים בעבר, בכוונה להשתלט על שטחים ממנה. לכן ,עשיר האזור בעיירות וכפרים, מוקפי חומה ובתוכם מצודות, להגנה עליהם. זהו אזור נרחב, מדברי משהו, המאוכלס בדלילות, בנוף טבעי יפה.

תחנתנו הראשונה היא Evora, אחת הערים היפות בפורטוגל, בה חיה בעבר קהילה יהודית, בלב ישוב נוצרי . העיר היא בלבן. בתים לבנים, עם קישוט זהוב בשולי הלבן ( זהו חוק עירוני, לשימור חזות העיר). רוב הבניינים בעיר העתיקה הם מהמאה ה 16,שעברו שיפוץ. בהווה,העיר מונה כ 55 אלף תושבים.

1430-1100 ביקור באבורה Evora

סיור מודרך בעיר העתיקה של אבורה ,המוקפת חומה, עם מדריך פרטי מקומי. הסיור החל ברובע היהודי. אין סימנים לישוב היהודי שהיה כאן. זאת, למעט בבית אחד ,בו ראינו בית מזוזה חצוב באבן,מימין לדלת הכניסה. משם המשכנו לכנסיית סן פרנציסקו. אח"כ לבניין מסדר גראסה הקרוי Convento do Graca . משם לכיכר המרכזית של אבורה הקרויה פראסה גראלדו ( Praca=square ) Praça Geraldo .בכיכר זו היו מוציאים להורג את מעוני האינקוויזיציה. הכיכר גדולה ומלבנית. בצד אחד שלה ניצבת כנסיה ובצד הנגדי עמד בית העיריה ,המשמש היום מבנה למשרדי בנק. טיילנו ברחוב נחמד עמוס בחנויות לתיירים והגענו לרחבה בה מוצב פסלו של רופא מקומי ,שעשה מעשי צדקה רבים . מרחבה זו יש גם תצפית על העיר מחוץ לחומות.

הסיור באבורה היה עם מדריך מקומי בשם ג'ונסון, המתגורר במקום ולו ידע מעשי ואקדמי רב על העיר וההיסטוריה שלה. פרטים עליו ראו במאמר בנושא "מדריכים וסוכנויות תיירות בפורטוגל", בבלוג זה.

עזבנו את אבורה ב 1430 ולאחר שעה נסיעה הגענו לאלבס Elvas, תחנתנו השנייה להיום.

1700-1530 ביקור באלבס Elvas

אלבס היא עיירה בת כ 21 אלף תושבים, הממוקמת, צפונית לאבורה ובמרחק 230 ק"מ מזרחית לליסבון. היא שימשה עיר מבצר בקרבת הגבול הספרדי, בה מצודה, ואמת מים (אקוודוקט) מרשימה, באורך 5 ק"מ, הבנויה מספר קומות, לשמירה על מפלס המים. ביקרנו גם בכיכר המרכזית של העיירה ,"כיכר הרפובליקה" Praça da Republica . אלבס הוכרזה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו, בשנת 2012.

עזבנו את אלבס בשעה 1700 ולאחר כשעה ורבע נסיעה, הגענו לכפר מרבאו Marvão ,מהיפים והמעניינים בפורטוגל. כאן נשארנו ללון ,במלון אל ראי דום מנואל , המצוי בתוך חומות הכפר. ארוחת ערב אכלנו במסעדת המלון.

El-Rei Dom Manuel Hotel , Largo de Olivença, 7330-104 Marvão, Portugal .

יום 4, 30 ספט',יום ש'Marvão מרבאו ,קסטלו דה וידה Castelo de Vide, מונסאנטו Monsanto , בלמונטה Belmonte .

תכנית טיול היום היא הגדושה מכל ימי הטיול בפורטוגל והיא כוללת כשלוש שעות ורבע של נסיעות. הנה המסלול שעברנו:

1200-0900 מרבאו. Marvao

מרבאו Marvão הוא כפר קטן ומבוצר, בפסגת הר סלעי, השולט על סביבה מישורית. מהמצודה שבכפר יש תצפית פנורמית על כל האזור מסביב. הכפר מוקף חומה מעגלית ובו מבצר על צוק סלע גרניט. קודם לכן, ישבו כאן הרומאים ובשנת 715 הגיעו לכאן המורים Moors בראשות האמיר של קואימברה Coimbra)) , איבן מרוואן ועל שמו נקרא המקום. אלו הכירו בחשיבות האסטרטגית של המקום השולט הזה וביצרו אותו.

במאה ה 12 הנוצרים לקחו שליטה על המקום . במשך השנים, הם שיפרו את ביצורי הכפר. זה שימש חלק מקו ההגנה במזרח, של הממלכה הפורטוגלית, כנגד הפולש הספרדי (גבול ספרד כ 10 ק"מ מכאן). הספרדים ניסו מספר פעמים לכבוש את המקום במאה ה 17 ולא צלחו.

משום המיקום המרוחק של הכפר והיותו בפסגת הר, מעט אנשים התגוררו כאן, לאורך ההיסטוריה כולה. גם היום נאבק הכפר על עתידו ועל קיומו הכלכלי, הנשען על תיירות ועבודות חוץ . מרבאו היום הוא כפר קטן בו חיים 100 איש. קתרינה, המדריכה שלנו ,בעלה ושלושת ילדיהם, הם תושבי המקום. בנוסף, לתושבי המקום, מגיעים לכאן בממוצע, מדי יום, עוד כ 100 תיירים . כשמתקיים כאן פסטיבל, ויש כאלה כשלושה בשנה, מגיעים לכאן מספר אלפי מקרים והכפר מתקשה להכילם, אף שהם לנים מחוץ לכפר במקרה כזה. בסוף שבוע ראשון של אוקטובר מתקיים פסטיבל במרבאו לציון הקמת הישוב ע"י אבן מרוואן המוסלמי. בנובמבר יש פסטיבל מוסיקה וביוני,או יולי יש פסטיבל ערמונים Chesnuts.

מרבאו הוא כפר קטן, ציורי, מקסים, מהיפים בפורטוגל, אם לא היפה שבהם. יש בו רחובות צרים ובתים שנותרו כשהיו במאות ה 15 וה 16. כולם צבועים לבן והרחובות הצרים מרוצפים חלוקי אבן. מהמבצר הנמצא בנקודה הגבוהה ביותר בכפר, ניבט מראה יפה של הכפר כולו, מוקף חומה . יצוין כי ארגון אונסקו הפנה כספים להשקעות בכפר מיוחד והיסטורי זה. במסגרת זו,הטמינו את כל חוטי החשמל והטלפון של הכפר, בתוך האדמה הסלעית. דבר התורם למראהו היפה של המקום.

מאוד מומלץ ללון בכפר מיוחד זה ,על מנת לחוות אותו. לא מומלץ להיכנס עם רכב אל הכפר, דרך השער בחומה, משום הרחובות הצרים. ניתן להחנות הרכב בכניסה לכפר וללכת מרחק עשרות מטרים, אל תוכו. לחילופין להיכנס פנימה ולחנות מייד לאחר שער הכניסה ברחבה משמאל, אם יש בה מקום. המלון שלנו היה במרחק עשרות מטרים משער הכניסה ,בתוך הכפר ויש לו חניה מצד שמאל למספר כלי רכב.

את הביקור במרבאו עשינו עם מדריכה מקומית בשם קתרינה. האטרקציות העיקריות בכפר הם הביקור במבצר Castel,שיטוט ברחובות הכפר, ביקור במוזיאון קטן ,אחד או שניים וזהו. ולא פחות חשוב, הסיפור של קתרינה על החיים במקום, על המאבק להישרדות ולהמשכיות הקהילה החיה כאן, על משפחתה. להדרכה שלה ולקשר האישי שנוצר במהלכו, אין תחליף. קתרינה עובדת בהדרכה באופן חלקי. היא מנהלת את מכולת הכפר ,שבבעלותה ויש לה עסק קטן של השכרת חדרים בכפר על בסיס BB. פרטים על קתרינה ואופן הקשר עימה ראו במאמר בנושא "מדריכים וסוכנויות תיירות בפורטוגל", בבלוג זה. הסיור עם קתרינה תוכנן לשעתיים ,אולם הוא התארך מעבר לכך, בעיקר, בגלל הקשר האישי שנוצר עימה.

1215- 1330 קסטלו דה וידה.

בשעה 1200 לערך עזבנו את מרבאו בדרכנו אל קסטלו דה וידה Castelo de Vide , המרוחקת 15 דקות נסיעה ממרבאו. בדרך לקסטלו דה וידה עברנו בכפר קטן יפה נוסף הנקרא Magahalaes.

קסטלו דה וידה הוא כפר קטן, שהשתמר מתקופת ימי הביניים . הוא ממוקם בשטח הררי. בכפר עליות ומורדות, ברחובות צרים ,מרוצפי אבן מקומית ובהם בתים לבנים. המראות יפים. בשונה ממרבאו, כאן חוטי החשמל והטלפון עיליים וגלויים לעין.

המניע העיקרי לביקור בקסטלו דה וידה, היה התחקות אחר סימנים לחיי הקהילה היהודית שחיה קטן. ביקרנו ברובע היהודי, שכמעט אין בו זכר ליהודים, למעט שילוט במקום וכן בית הכנסת, מימי הביניים (המאה ה 15), מהתקופה שלפני גירוש והתנצרות יהודי פורטוגל, ששופץ ונשמר. בית הכנסת היה סגור ולא הצלחנו להיכנס אליו. ברובע היהודי יש רחוב הנושא את השם "רחוב היהודים" Rua da judiaria .

לפני ההגעה לרובע היהודי, מגיעים לכיכר קטנה ובה נביעת מים הקרויה Fonte da Vila , מעין מזרקה בנויה מאבן גרניט (לא מרשים).

מקום נוסף לביקור כאן ,היא הכנסייה Nossa Senhora da Penha ,הנמצאת בגובה 700 מ' וממנה תצפית יפה על הכפר. הכנסייה נמצאת במפגש הרחוב Rua Antonio Flores עם הרחוב Rua Bombeiros Volunta .

כמובן שביקרנו גם במבצר ,על שמו קרוי הכפר. בשעה 1330 עזבנו את הכפר קסטלו דה וידה ונסענו כשעתים אל כפר מיוחד נוסף ,בשם מונסאנטו Monsanto .

1610-1530 מונסאנטו Monsanto .

מונסאנטו הוא כפר מבוצר , המצוי על גבעת סלעי גרניט, המתנשאת מהאזור המישורי. בכפר מצודה, בדומה לכל כפרי המגן, בהם ביקרנו אתמול והיום ,חלק מקו ההגנה על פורטוגל במזרח. הייחוד של מונסאנטו ,הוא היותו ממוקם בתוך נוף סלעי במיוחד, המשמש לו מגן. מדובר בסלעים/בולדרים ענקיים ,שלצידם בנויים חלק מבתי הכפר ועליהם נשען גם המבצר של מונסאנטו. המבצר נמצא במקום גבוה ,שהטיפוס אליו לא קל . החלטנו לא לעלות אליו. עם זאת טיפסנו ברחובות הכפר העולים בהר והתרשמנו מאופיו המיוחד. הביקור כאן היה קצר יחסית, בין היתר משיקולי זמן ומרחב. בשעה 1610 עזבנו את מונסאנטו ונסענו כשעה אל בלמונטה Belmonte,שם חיכה לנו מדריך מקומי לקראת סיור במקום זה. בכפר בלמונטה. חיה בעבר קהילה יהודית נכבדה.

1715- 1945 בלמונטה Belmonte.

הגענו לבלמונטה ב 1715,איחור של 45 דקות מהמתוכנן מראש. לא נורא. המדריך המעולה שלנו, אשר שמו טיטו Tito , חיכה לנו בבית המלון ומיד יצאנו לבקר בעיירה. תחילה ביקרנו במוזיאון היהודי המרשים והמחודש, שנחנך בראשית ספט' 2017. זאת על בסיס מוזיאון קודם שהוקם כאן ב 2005. המוזיאון מספר את סיפור הקהילה היהודית המיוחדת, שחיה בעבר בבלמונטה. התרשמתי כי , טיטו המדריך המקומי שלנו "מאוהב" בנושא היהודי ויש לו ידע רב על כך ועל ההיסטוריה היהודית כאן. לדבריו, לאורך התקופות בהיסטוריה של בלמונטה, המספר המירבי של יהודים שחיו כאן היה, ככל הנראה, עד כ 200 מתוך כ 3500 איש. משמע ,חלקם של היהודים מכלל אוכלוסיית העיירה היה עד כ 6% .

היום חיים בבלמונטה כ 55 יהודים, מתוך אוכלוסיה של כ 6800 איש. יש במקום בית כנסת פעיל ומגיעים אליו יהודים בודדים גם מיישובי הסביבה. בכפר יש גם מקווה פעיל ומלון כשר בשם "סיני" Sinai (רמה בינונית). יצוין כי עד 1974 (שנת סוף הדיקטטורה בפורטוגל) עדיין חיו בבלמונטה יהודים כאנוסים. זאת, אף שפעילות האינקוויזיציה בפורטוגל הסתיימה רשמית במאה ה 18. תיירים יהודים מבקרים כאן, בעיקר מישראל וארה"ב. פרנסי כפר בלמונטה שמים דגש על שימור וטיפוח המורשת היהודית, בהבינם את הפוטנציאל התיירותי, הטמון בכך.

לאחר הביקור במוזיאון של בלמונטה (נסגר בשעה 1800),יצאנו לסייר בכפר. בכיכר המרכזית ,ברחובות בהם בהם התגוררו בעבר יהודים וכן ברחבת המצודה של בלמונטה. גם בבלמונטה, הקרובה לגבול ספרד, יש מצודה ,ששימשה להגנת הישוב ולהגנה מפני פולש ממזרח.

בסיומו של יום גדוש, קיבלנו החדרים במלון המצוין פוסאדה בלמונטה. המלון שייך לרשת ,המפעילה בתי מלון בפורטוגל,במבנים הקרויים פוסאדה, ששימשו בעבר, בד"כ, כבנייני מנזרים, או בניינים ששרתו אנשים חשובים. המלון בבלמונטה ,היה בעבר מנזר הקרוי Convent of Nossa Senhora da Esperança (גבירתנו של התקווה). בעברית המילה מנזר מתייחסת ל Monastery וגם ל Convent. ההבדל בין מושגים אלה הוא ש Convent שימש בעיקר נזירות, שחיו בו חיי קהילה לפי כללים נוקשים וקפדניים. ב Monastery חיו בעיקר נזירים, שקיימו חיים דתיים יחדיו, פחות קפדניים.

Pousada de Belmonte, Serra da Esperança, Belmonte 6250-073. +351275910300

יום 5, 1 אוק',יום א'סורטלייה Sortelha , פארק סרה דה אשטרלה Serra da Estrela ,גוארדה Guarda

במקור תוכנן לנסוע היום לפארק סרה דה אשטרלה ("רכס הכוכבים") ולהגיע ולבקר בכפר המרוחק במערב, ה קרוי פיאדאו Piadao . המדריך שלנו טיטו, הציע להמיר את הביקור בכפר זה, בביקור בכפר יפה אחר, שמיקומו קרוב הקרוי סורטלייה. זאת משום שההגעה ל Piadao תאריך את זמן הנסיעה היום בשעתיים, או יותר והיא בדרך עקלתונית. נענינו להצעתו ובדיעבד, כנראה, נהגנו נכון.

היום טיטו המדריך ליווה אותנו כ 10 שעות, החל מ 0900.

1130-0900 ביקור בסורטלייה Sortelha.

עזבנו המלון בשעה 0900 ונסענו כ 20 דקות לסורטלייה, הסמוכה לבלמונטה. זהו כפר שנשתמר מימי הביניים, בו מצודה וחומה, שהיווה חלק מרצועת ההגנה על הגבול המזרחי של פורטוגל. נמצא בגובה של 760 מ', על גבעה סלעית, השולטת על האזור. הכפר נראה ריק וגרים בו דרך קבע מספר קטן של אנשים , אם בכלל. הוא מטופח ושמור לצורכי תיירות. יש המחזיקים כאן בתים ובאים לכאן בחגים, או בהזדמנויות שונות. מאידך, בסורטליה החדשה, הסמוכה (בה לא ביקרנו), גרים כ 700 תושבים.

היום יום א' . הגענו לכפר בדיוק בשעה שתושבי האזור, כנראה מסורטליה החדשה (בה אין צורך לבקר) , התכנסו למיסה, בכנסיית הכפר העתיק. עלינו למצודה, סיירנו הכנסייה, כיכר הכפר ובמספר רחובות . המראות היו יפים. בתי אבן, גגות רעפים אדומים/כתומים, שיחי בגונוויליה ופה ושם פיסול סביבתי נאיבי . המצודה שבכפר נבנתה במאה ה 12 וממנה נשקף מראה של הכפר ושל האזור.

בדרכנו לפארק סרה דה אשטרלה, מסורטליה נסענו לראות את הווילה הרומאית, הנמצאת בבלמונטה, הקרויה Roman tower of Centum Cellas, Belmonte . מדובר בבית רומאי מהמאה הראשונה לספירה, בן שלוש קומות, הבנוי אבני גרניט . החפירות במקום בוצעו בשנים 1996-1993. המבנה הוא חלק ממתחם גדול יותר והוא שימש סוחר רומאי עשיר, בשם Lucius Caecilius . המבנה הזכיר לנו את מבנה המקדש הרומאי באבורה Evora, אותו ראינו לפני יומיים. הוילה הרומאית שנתגלתה בבלמונטה, מרשימה ולאחר כ 15 דק' ביקור במקום, המשכנו בנסיעה לשמורת הטבע של סרה דה אשטרלה.

1630-1200 שמורת הטבע סרה דה אשטרלה Serra da Estrela .

מבלמונטה נסענו דרך העיר המודרנית קוביליה Covilhã,מבלי לעצור בה, בדרכנו לשמורת סרה דה אשטרלה.שמורת טבע, בה כביש מתפתל ומטפס, בנוף סלעי מיוחד ומרשים. הסלעים הגדולים וצורות הסלע יוצרים שילובים מעניינים בנוף הנגלה לעין. עשינו עצירות בדרך ונהננו מהנוף המיוחד והמשתנה. הגענו עד לנקודה הגבוהה בשמורה ,שהיא גם הנקודה הגבוהה בפורטוגל ,הקרויהTorre (גובה כ 2,000 מטר). הטמפרטורות במקום נמוכות יחסית. במקום יש חנויות, מסעדה ושירותים לתיירים. כאן אכלנו ארוחת צהריים, בסנדוויץ' שהוכן לנו במקום. בשעה 1430 עזבנו את פסגת ההר Torre.

משם חזרנו בדרך מזרחה, לעבר הכפר/עיירה מנטיגאש Manteigas . עברנו דרך אזור יפה הקרוי "עמק קרחון זזרה" Vallee Glaciare du Zezere. באזור זה היה בעבר קרחון גדול (כבר איננו) והוא מרובה בסלעים גדולים/בולדרים, קניונים וצמחיה מיוחדת לכאן. ראינו כאן את תוצאות תופעת שריפת היערות בפורטוגל, ממנה סובלת ארץ זו. התוצאה- שטחים גדולים של עצים וסוגי צומח שונים, שנכחדו בשריפה.

בהמשך, ביקרנו במקום הקרוי Poso do Inferno ( "באר הגיהנום " ( ,בקרבת מנטיגאש , עדיין בשמורת הטבע של סרה דה אשטרלה. עצרנו הרכב מימין לדרך, לפי שילוט מתאים. טיטו מדריכנו, הוליך אותנו בשביל הליכה יפה בטבע, העשיר בצמחיה,אל עבר מפל יפה, במקום סלעי. היינו כאן, כשעה, כולל הליכה הלוך ושוב. בשעה 1630 לערך, עזבנו המקום ונסענו כחצי שעה אל גוארדה Guarda .

1830-1730 סיור מודרך בגוארדה Guarda .

העיירה גוארדה הוקמה בסוף מאה ה 12 (ע"י מלך פורטוגל) ,על גבעה, כדי להגן על פורטוגל, מפני המוסלמים המורים ומפני הספרדים. היא מוקפת חומה וממוקמת בקצה הצפון מזרחי של שמורת סרה דה אשטרלה.

גאורדה העתיקה נמצאת בפסגת הגבעה והיא המעניינת לביקור. בגוארדיה גם כן הייתה קהילה יהודית חשובה. ביקרנו ברובע היהודי. בסיור ברובע ניתן לראות סימן לחיי היהודים כאן, במסגרת ומשקופי חלק מבתי האנוסים Marranos ,שגרו כאן. סימן של צלב שונה מהרגיל וסימנים אחרים. בחלק מהבתים מוצב שלט המציג סימנים אלה (ברחובות Rua Rui de Pina ורחוב Dom Sancho 1 ). ביקרנו גם בקתדרלה ובמרכז העיר. הביקור בגאורדה, היה מבחינתי מאכזב משהו, ביחס לציפיותי. לכן, אם יש לכם צורך לוותר על משהו, במסלול הטיול, הייתי שוקל לוותר על ביקור בגוארדה.

בגוארדה כיום כ 43 אלף תושבים. היא העיר הגבוהה בפורטוגל וידועה כמקום נופש ומרפא.

לינה במלון 3 כוכבים המצוי בתוך חומת העיר, ממש ליד אחד משערי הכניסה העיקריים לעיר העתיקה. מלון פשוט אך מספק, שמחירו שליש ממחיר לינה בפוסאדה.

Hotel Santos, Rua Tenente Valadim, nº 14, Guarda, 6300-764. Tel +351271205400.

יום 6, 2 אוק',יום ב'טרנקוסו Trancoso , סאו ז'ואו דה פסקריה , Sao Joao da Pesqueira פינהאו Pinhao, פרוביסנדה Provesende,פסו דה רגואה Peso da Regua .

1100-1000 ביקור בכפר טרנקוסו

בשעה 0900 יצאנו מגוארדה ובתוך כ 40 דקות הגענו לטרנקוסו. טרנקוסו היא עיירה קטנה, בת כשלושת תושבים. עיירה מבוצרת ,שהייתה חלק מנקודות מבצר נוספות, בהן ביקרנו בימים האחרונים, במזרח המדינה. כמו קודמיה ,גם טרנקוסו, נבנתה על גבעה סלעית, השולטת על המישור שמסביבה. היא מוקפת חומה ובפסגתה מצודה Castelo. תקופת הזוהר של העיירה הייתה במאות ה 13 וה 14, כשמלך פורטוגל, דיניס Dinis, נשא לאישה את איזבל, מלכת אורגון שבספרד.

למקום נידח זה, נמלטו חלק מיהודי ספרד, בעקבות הגירוש ב 1492 ופעילות האינקוויזיציה.

החנינו את הרכב שלנו במגרש חניה בכניסה לכפר, מחוץ לחומות, ליד שער הכניסה אליו מובילה הדרך מגאורדה (יש מספר שערי כניסה בחומת הכפר). זהו שער הכניסה אל הכפר העתיק והוא קרוי "שער המלך" Portas d'El Rei .

טיטו שהדריך אותנו ביומיים הקודמים, סיפר לנו אתמול,שהבוקר הוא יהיה בטרנקוסו עם קבוצה של מטיילים פורטוגזיים. בשעה 1000 בבוקר הוא יבקר בבית הכנסת של הכפר, אשר סגור למבקרים. טיטו איפשר לנו להצטרף לקבוצתו בכניסה לבית הכנסת וכך נכנסנו. הערה: אנחנו בעצמנו לא יכולנו להיכנס לבית הכנסת, אפילו שאנו ישראלים ואפילו שאין מדובר בשבת, או יום חג. תופעה זו של סגירת בית כנסת ,ששופץ, בפני מבקרים (יהודים ולא יהודים), נשנתה גם במקומות אחרים בהם ביקרנו בפורטוגל ,במהלך טיול זה. כמה חבל. כמה עצוב.

בית הכנסת נמצא ברובע היהודי, בבית ששימש את רב הקהילה היהודית שחיה כאן בעבר והוא קרוי "הבית של החתול השחור" Casa do Gato Preto . הוא נמצא ליד כיכר קטנה הנקראת Largo Luis Albuerque. המקום משופץ ומחודש ומעוצב יפה. עם ארון קודש וספר תוכה בתוכו, מאחורי פרוכת, בימה ,ספסלי ישיבה וכל מה שיש בבית כנסת. צפינו בהסבר של טיטו בפורטוגזית לאורחיו הפורטוגליים והתרשמנו לטובה מהידע שלו ביהדות ומהנכונות שלו ללמוד עוד ועוד. זכינו בביקור מעניין, תודות למחווה של טיטו.

לאחר הביקור בבית הכנסת שנמשך כ 20 דקות, טיילנו ברחובות הכפר המקסים הזה, המרוצפים אבנים חלקות. הגענו למצודה של הכפר. לא הצלחנו להיכנס פנימה, משום שביום שני (היום היחיד בשבוע), המצודה סגורה למבקרים. לא נורא. ראינו כבר הרבה מצודות עד כה. המשכנו לכיכר יפה, הנקראת לארגו פדרה פרנציסקו פריירה Largo Padre Francisco Ferreira ,בה נמצאת כנסיית הכפר. משם הלכנו לכיכר העיריה PraçaMunicípio , שם נמצא פסלו המקסים של "הסנדלר".

לפי המסופר, במאה ה16,חי סנדלר (סאפאטרו Sapateiro בפורטוגזית) צנוע בטרנקוסו, בשם גונסאלו בנדארה GonçaloAnes Bandarra ( חשדו בו שהיה יהודי שהתנצר, שכן נבואותיו כללו סימנים שנחשדו כיהודיים, אולם לא נמצא לכך תימוכין) . בנדרה נהג להפיץ נבואות משיחיות. בהן הוא גם חזה את סופו של העולם. הוא אמר לסובבים אותו, כי סוף העולם קרוב ,אולם ממנו פורטוגל תתאושש . הוא ניבא את שובו לפורטוגל של מלך, דמוי גיבור, כדי להציל את הממלכה. האינקוויזיציה בליסבון לא אהבה דיבורים אלה . הוכרז איסור וחרם על דבריו. למרות האיסור, דבריו הופצו. בנדרה נאסר, נשפט ונענש. הוא מת בטרנקוסו בשנת 1556 ,כנראה.

לאחר מותו, החלה נבואתו של הסנדלר להתגשם. בשנת 1578, יצאו הפורטוגלים למסע צלב במוסלמים במרוקו. מלך פורטוגל הצלבני ,דום סבסטיאו Dom Sebastião, נהרג בקרב ב alcáçer-Quibir במרוקו וצבאו ניגף. נפילתו והתבוסה בקרב סימנו את דעיכתה של האימפריה הפורטוגלית. האימפריה איבדה מעושרה וממעמדה ואיבדה את הצי שלה. רבים ראו במלך הצעיר שנהרג ,את הגיבור המלך,אשר יחזור יום אחד לפורטוגל ,לשחררה מעול הספרדים. בשנת 1640 הכריזה פורטוגל על עצמאותה ובכך שמה קץ ל 60 שנות שלטון ספרדי בפורטוגל. ספרד עוד ניסתה להחזיר לעצמה את פורטוגל במלחמה ,אך ללא הצלחה. ב 1668 נחתם הסכם בין שתי הממלכות, שהכיר בעצמאות ממלכת פורטוגל. בעיני רבים, נבואת בנדרה התגשמה. עקב זאת, בנדרה קיבל מעמד של נוסטרדמוס Nostradamus (נביא) . בטרנקוסו חלקו כבוד לסנדלר של עירם. פסלו ניצב בולט בלב כיכר העיריה (פראסה מוניסיפיו). פסל מתכת ובו דמותו ,כשלצידה נעל וכלי עבודה של סנדלר. על האנדרטה חקוק שמו של בנדרה ,ומתחתיו הציון " משורר, נביא וסנדלר של טרנקוסו". איזה סיפור יפה.

תוך כדי הביקור בכפר נודע לנו ,שביום שישי מתקיים בטרנקוסו שוק שבועי (אחת לשבוע), אליו מגיעים מקומיים מכל כפרי האזור. ביום זה, הכפר מתעורר לחיים ושוקק . אילו ידעתי זאת קודם לכן, הייתי מנסה לתאם שהביקור בטרנקוסו, יהיה ביום שישי, גם אם זה מחייב תוספת מסוימת של נהיגה. מידע זה לא היה ידוע לי קודם לכן.

לאחר כשעה של ביקור בטרנקוסו נסענו לעבר עמק הדורו Douro Valley, חבל היין של פורטוגל.

1600-1100 עמק הדורו Douro Valley(Sao Joao da Pesueira,Pinhao, ,Provesend Peso da Regua)

יעדנו הראשון בעמק הדורו הוא הכפר פיניאו Pinhao . בדרך לפיניאו ,עצרנו לכ 20 דקות בעיירה נחמדה נוספת הקרויה Sao Joao da Pesueira. חנינו את הרכב ברחוב הראשי של העיירה והלכנו רגלית לפי שילוט המכוון אל האזור ההיסטורי (הישן) של העיירה. תוך דקות הגענו לכיכר מקסימה ורחבה המוקפת בניינים לבנים. שמורה ומשמרת את עבר המקום.

משם המשכנו לפיניאו Pinhao. בדרך נחשפים לנוף הררי יפהפה ,בו מטעי כרמים של גפנים, המשמשים את תעשיית היין המקומית. כל חלקת אדמה מנוצלת. כרמים בכל הצורות ובכל זווית שמאפשר הקרקע את גידול הגפנים. הסיבה העיקרית לביקור בפיניאו היא תחנת הרכבת הפעילה במקום. מבנה התחנה מעוטר במלבנים גדולים של אריחי חרסינה לבנים ובהם ציורים בכחול ותכלת, מחיי היום יום בעמק הדורו ,שאיפיינו את האזור לפני 50 או 100 שנה ויותר.

משם המשכנו לכפר סמוך, הקרוי פרוביסנדה Provesende . כפר קטן, דליל בתושבים באזור הררי ובו סמטאות צרות מרוצפות אבנים קטנות, בתים לבנים של פעם . הגענו בשעת צהריים. הרגשתי כמי שמגיע לעיירת מערב פרוע מנומנמת. מספר אנשים יושבים בבר, צופים בעובר אורח ,שהם אינם יודעים איך הגיע לכאן ומה מעשיו. רחובות ריקים. ובכל זאת המראה יפה. בעיקר במרכז הכפר, ליד הכיכר הקטנה והכנסייה שבה. התעכבנו כאן 15 דקות והמשכנו בנסיעה, לעבר פסו דה רגואה (דרך פיניאו).

בדרך מפיניאו אל פסו דה רגואה Peso da Regua ,אנו נפעמים ממראות הכרמים, העמק, הנהר.. נסענו בדרך מספר N222, אשר יש המכנים אותה ,"הדרך היפה בעולם" (תואר מוגזם לטעמי, אף שהדרך יפה). תוך כדי נסיעה ,אנו מבחינים בכרם גדול, על מדרון גבעה ובפסגתה דמות גבר ענקית שחורה, כצללית, עטויה גלימה וכובע פורטוגלי. זיהינו מיד את דמות הסמל/לוגו של יצרנית היין הגדולה והמפורסמת ,המקומית, הקרויה Sandman. זה היה כרם שלה. סנדמן פעילה מאז אמצע המאה ה 19 ויש לה מוניטין רב, אם כי יש המבקרים את איכות היין שלה ומעדיפים תוצרת של יקבים קטנים. מכל מקום בדרך בין פיניאו לפסו דה רגואה נמצא היקב של חברה זו וניתן לבקר בו ולקבל סיור מודרך . לא עשינו זאת, מחוסר מידע מוקדם על כך. הנה הפרטים :

Quinta do Seixo – Sandeman, Valença do Douro, Tabuaco 5120-495, Portugal. Tel +351 254 732 800

http://www.sandeman.com

בפסו דה רגואה לא ביקרנו. היום תוכנן מראש, להגיע בסביבות שעה 1600, למלון מפנק במיקום פנטסטי, בו נלון. כך אמנם היה. מלון דלפי דורו, נמצא בין פסו דה רגואה ללמגו Lamego ,על גבעה, במרחק כ 200 מ' מנהר הדורו . הנוף הנישקף מחדרי המלון ומהמלון עצמו ,מיוחד במינו - נהר הדורו מתעקל בעמק, סביבו כרמים ועוד כרמים ועוד וברקע גבעות, בהן פזורים כפרים ועוד כרמים.

לאחר קבלת החדרים, הלכנו להתפנק בבריכת המלון החיצונית, הצופה אף היא אל העמק. כף. החיים הטובים. מאוד מומלץ ללון במלון זה.

Delfim Douro Hotel, Quinta do Loureiro, 5100-758 Samodães. Phone: +351254960000.

יום 7, 3 אוק',יום ג'וילה ריאל Vila Real, אמרנטה Amarante ,גוימאראש Guimaraes.

היום הוא יומנו השני בעמק הדורו. עזבנו את המלון בסביבות 0900 ולאחר כשעה נסיעה , הגענו אל יעדנו הראשון - ארמון מטיאוס והגן שסביבו, ליד העיירה וילה ריאל Vila Real. ליד מגרש החניה ,הנמצא מעבר לכביש לצדו הארמון, אנו רואים מבנה פעיל, המשמש לכביסה ידנית ובו כובסות בפעולה. כמו פעם. כביסה ידנית על גבי לוחות משוננים.

1200-1000 ארמון מטאוס Palacio de Mateus בוילה ריאל Vila Realוהגן שלו.

הביקור במקום נעשה בסיור מודרך בלבד,הנמשך כשעה . במקום פועל יקב בשם Lavradores de Feitoria,שהוא בבעלות משפחת מטיאוס . בני המשפחה מתגוררים בארמון, גם אם מדי פעם. הסיור בארמון כלל סיור ביקב, שלא היה פעיל, בעת הביקור. הסיור המודרך יוצא כל שעה עגולה.

במהלך הביקור התברר לנו שאין קשר בין מותג היין המפורסם של מטאוס Mateus לבין אחוזת הארמון הבארוקית שבוילה ריאל. מותג היין של מטיאוס הוא בבעלות משפחת Sogrape ,מיצרני היין הגדולים של פורטוגל ומותג יין זה מיוצר במספר אתרים בפורטוגל ובספרד. הקשר היחיד בין מותג היין מטיאוס לארמון, הוא שמותג היין שאל את שמו משם הארמון. כמו כן, על גבי תווית בקבוק יין מטיאוס מופיע ציור של ארמון מטיאוס בוילה ריאל. הביקור כאן כדאי ומומלץ.

בוילה ריאל יש מספר אתרים שראוי לבקר בהם, אולם משיקולי זמן החלטנו לוותר עליהם. מדובר על

Cemetery Esplanade, Cãmara Municipal, São Pedro Church, Sé (Church), Casa de Diogo Cão.

בסביבות השעה 1215 עזבנו את ארמון מטיאוס בדרכינו לעיירה אמרנטה Amarante , מרחק 40 דקות נסיעה.

1445-1300 ביקור בעיירה אמרנטה Amarante.

אמרנטה היא עיר קטנה, מקסימה וציורית הבנויה על גבעה, שכף לטייל בחלק העתיק שלה. הגישה אליו היא דרך גשר עתיק הנקרא São Gonçalo bridge . הגשר נמצא מעל נהר Tâmega והוא נבנה במאה ה 18 ומאז לא השתנה. מומלץ לא להיכנס אל העיר העתיקה דרך הגשר הזה. אלא, להחנות הרכב מחוץ לגשר (מחוץ לעיר העתיקה) וללכת ברגל 5 דקות, דרך גשר זה ולהיכנס לעיר עתיקה רגלית. אם תעברו את הגשר ותפנו מספר מטרים ימינה ישקף לעיניכם מראה יפה של הנהר, הגשר ובתי העיר שמעבר לגדה השנייה.

האזור לטיול רגלי הוא קטן וקומפקטי יחסית. לאחר שעוברים את הגשר, פונים שמאלה ומייד מגיעים לכיכר הרפובליקה Praça da República (Largo de São Gonçalo) . מצד ימין כנסיה ומנזר, מאמצע המאה ה 16, על שם Gonçalo São (סאו בפורטוגזית, הוא קדוש) . סאו גונסאלו היה בן העיר אמרנטה והוא נחשב לוולנטיין הקדוש של פורטוגל. משמע, מי שמחבר בין לבבות בקשר אהבה וחשוב מכך, מקדם נישואין ופריון . רווקים ורווקות עולים לכאן לרגל בתקווה שימצאו אהבה. בשבת הראשונה של כל חודש יוני נערך כאן פסטיבל לכבוד קדוש זה, בהשתתפות מבקשי נישואין ופריון ,אוהבי קדוש זה ורבים אחרים . הביקור בכנסיה מומלץ. פתוח בשעות 1600-0800.

מספר עשרות מטרים משמאל, ניצבת כנסיה נוספת , כנסייתSão Domingo Igreja de,שלא חובה לבקר בה .

אזור הכיכר והרחובות היוצאים ממנה מקסימים. בתי קפה רבים יחסית, שעיקר הישיבה בהן היא ברחוב והמראה יפה. מומלץ לטייל ברחוב Rua 5 de Outubro ובהמשכים שלו קמעא. חובבי כנסיות יכולים להגיע לכנסיית São Pedro Church ,הנמצאת ברח' Rua Bombarda (לא ביקרנו בה). לאחר טיול ברחובות אלה עשינו אתנחתא באחד מבתי הקפה שבאזור הכיכר.

לאחר חציית הגשר העתיק, אם תפנו ימינה, תראו את בית העיריה ובו גם מוזיאון קטן (מימין ל Gonçalo Church São ). בחזית יש מגרש חניה, בו מצאנו חניה לרכבנו, למזלנו הטוב.

הימים רביעי ושבת הם ימי שוק בעיר, המתקיים בשוק העירוני Mercado Municipal.

לאחר קרוב לשעתיים ביקור באמרנטה, נסענו 40 דקות אל יעדנו הבא – גוימאראש.

1800-1530 ביקור ב גוימאראש Guimarães

גוימאראש Guimarães היא אחת הערים היפות בצפון פורטוגל. היא שימשה כבירה הראשונה של ממלכת פורטוגל בראשית המאה ה 12 למשך מספר עשרות שנים . נהוג לחשוב שהמלך הראשון של פורטוגל ,אפונסו הנריקה Afonso Henriques נולד כאן. מרכז האזור העתיק וההיסטורי של העיר הוכר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו. היא דוגמא לשילוב מוצלח של אזור עיר ימי ביניים עם אזור עיר מודרנית, הנשלטת ממצודה הצופה עליה מעל . העיר מונה היום כ 160 אלף תושבים והיא חלק ממחוז Braga. שעור הצעירים בעיר זו הוא מהגבוהים בערי אירופה והעיר הוכרה כבירת התרבות של אירופה, לצד עיר סלובנית אחרת.

למבקרים בצפון פורטוגל, מומלץ לא להחמיץ ביקור בעיר זו.

הסיור במרכז ההיסטורי מתקופת ימי הביניים, מעניין ומהנה. האזור שופץ , בניינים עברו שימור וכף לשוטט ברחובות ובכיכרות העיר כאן. כיכר אוליברה Largo da Oliveira נחשבת למרכז העיר. בכיכר זו נמצא מנזר Convento Nossa Senhora da Oliveira שהוקם במאה העשירית ושופץ והורחב במשך השנים. במנזר חצר פנימית (קלויסטר) וכדאי לבקר בו. במבנה המנזר יש גם מוזיאון Alberto Sampaio Museum . שעות הביקור במנזר 1200-0830 ואחה"צ 1930-1500 (בימי א' סגור בשעות 1700-1300) . מומלץ לבקר גם בכיכר סאן טיאגו Praça de San Tiago , כיכר טוראל Largo do Toural ולשוטט ברחובות אזור זה.

בקצה העיר ניצבת המצודה Castel של העיר ,בה ביקרנו . למעשה כאן התחלנו את ביקורנו בעיר. החנינו המכונית ליד המצודה ,ביקרנו בה ומשם הלכנו רגלית אל העיר העתיקה וחזרנו רגלית לרכב (מרחק 15 דקות לכל כיוון, לערך).

לאחר ביקור של כשעתיים וחצי באזור זה, נסענו למלון שלנו, שהיה הפוסאדה היפה ביותר בה לנו בפורטוגל, הפוסאדה של מנזר גוימאראש - הוקמה במבנה מנזר, שהוסב למלון. מדובר במבנה מרשים ובו, בין היתר , קלויסטר ) אלמנט אדריכלי אופייני למנזרים, של חצר פנימית מרובעת ,המוקפת בארבעת צידיה במסדרונות ובהן קירות עם פתחי קשתות ובמרכז החצר, גינה, או רחבה מרוצפת) . במבנה פוסאדה זו יש מספר חדרים ציבוריים, מרוהטים, כמו נלקחו מארמון. כמו כן נעשה שימוש באריחים פורטוגליים מצוירים, בד"כ כחול ותכלת, הקרויים Azulejos . לטעמי, אם יש מלון אחד בפורטוגל, שחובה ללון בו, זהו המלון.

לאחר התארגנות במלון, יצאנו לארוחת ערב, במסעדה שהומלצה באתר Trip Advisor הנקראת Lusso, במרכז העיר. זו מסעדה קטנה ומינורית, המגישה פיצות מעולות וקינוחים מצוינים. הזמנו פיצה ונהנינו מאוד ממנה. כחובב עוגות גבינה, הזמנתי לקינוח עוגת גבינה. מה שקיבלתי היה לא מהעולם הזה. קינוח פנטסטי, מפתיע ומגוון ,שלא מצאתי את הקשר בינו לבין עוגת גבינה. הוא הוגש בכוס גדולה וכלל חתיכות עוגה, אוכמניות ופירות יער, שברי שוקולד ,אגוזים והכל בנדיבות. קינוח אלוהי. Luzzo Pizzaria, Largo do Toural 82, Guimaraes +351253536038.

Pousada Mosteiro de Guimaraes, Largo Domingos Leite de Castro, Guimaraes, 4810-011,

יום 8, 4 אוק',יום ד'בראגה Braga, ויאנה דו קסטלו Viana do Castelo

1245-1030 בום חסוס דה מונטה Bom Jesus de Monte , ליד בראגה Braga

עזבנו המלון מאוחר יחסית, בשעה 0940 והגענו לבום חסוס בשעה 1030.

בום חסוס דה מונטה (משמע "ישו הטוב של ההר") היא כנסייה (יש אומרים, מקדש ( sanctuary , הנמצאת ב טנואס Tenões, ליד העיר בראגה, בצפון פורטוגל. הכנסיה ממוקמת על גבעה והיא מהווה מוקד עליה לרגל של מאמינים. פרסומה וייחודה הוא במערכת מדרגות סימטרית בסגנון הבארוק, חצובה בסלע הגרניט, העולה אליה 116 מטרים. מראה המדרגות עם הכנסיה מרהיב וייחודי. הכנסיה נבנתה בסוף המאה ה 18 וראשית המאה ה 19 בסגנון נאו-קלאסי.

מערכת המדרגות היפהפייה היא כפולה ,בכך יש שתי מערכות, האחת מימין ושניה משמאל המשתלבות במרכז כל מספר מטרים ושוב מתפצלות ומשתלבות, במפלסים שונים. המראה המשתלב מרהיב. בתחתית המדרגות שני עמודים ובראשן נחש. מים יוצאים ממלתעותיו וזורמים לאורך גופו. מערכת המדרגות מייצגת את חמשת החושים של האדם, המסמלים את "חמשת הפצעים הקדושים" (סטיגמטה- ארבעת הפצעים שנגרמו לישו מצליבתו ופצע נוסף שנגרם לו מדקירה). במקומות בהם משתלבות מדרגות מוצג אחד החושים באופן סמלי. זרימת מים מתוך עיניים של דמות מסמלת את חוש הראיה. מים היוצאים מאוזניים במפלס נוסף, מסמלים את חוש השמיעה. מים הזורמים מהאף-חוש ריח ומים היוצאים מפה –חוש טעם. חוש המישוש/מגע מוצג ע"י דמות המחזיקה כד שתי ידיה ומוזגת ממנו מים.

בנוסף לחמשת החושים, מערכת המדרגת מציינת ,במפלסיה השונים, גם ערכים נעלים - תקווה, אמונה, ביטחון, תהילה, שלום, משמעת Docilidad, צדקה Caridad, זכאות Benigdade.

מומלץ לצפות במראה המדרגות והכנסיה מתחתית המדרגות, כמו גם מהמפלס העליון, בו נמצאת הכנסיה ובו מקום תצפית מסודר על המדרגות מלמעלה.

ההגעה לאתר זה, באמצעות תוכנת הניווט המצוינת WAZE , הייתה קצת מטעה ומורכבת, עבורנו. חנינו מעט רחוק ממקום הכניסה (במקום לא משולט, אולם עפ"י הנחיית WAZE) והלכנו רגלית בתוך פארק, שהוליך אל הכנסיה . בדיעבד נראה לי, שמומלץ להמשיך לנסוע עד שמגיעים לאזור משולט, עם שם המקום ,הנמצא ליד תחתית המדרגות העולות. שם גם חונים אוטובוסים של קבוצות תיירים. משם ניתן לעלות רגלית במדרגות הרבות, או בקרונועית פוניקולר Funicular הנוסעת על גבי מסילה (בתשלום). הקרונועית נוסעת ברגע שהיא מתמלאת. יש קרונועית אחת בלבד. אם היא למעלה יש להמתין שתרד וזה יכול לקחת לא מעט דקות לפעמים. זמן נסיעת הקרונועית, דקות ספורות. ניתן לרכוש כרטיס נסיעה בקרונועית לשני כיוונים, או לכיוון אחד (הרכישה נעשית במקום בו נמצאת הקרונועית, מהמפעיל שלה). מומלץ ,אם אפשר, לנסוע בקרונועית בכיוון אחד בלבד ולחוות בהליכה רגלית את מערכת המדרגות ואת האלמנטים המצויים בה, בכיוון השני.

1700-1300 בראגה Braga

בראגה, Braga עיר עתיקה ומקסימה בצפון פורטוגל, המרוחקת 55 ק"מ מהעיר הגדולה פורטו Porto. מספר תושביה כ 175 אלף איש והיא נחשבת לעיר החמישית בגודלה בפורטוגל. היא נוסדה לפני כאלפיים שנה ע"י הרומאים. לעיר כינוי "רומא של פורטוגל" וגם "עיר הארכיבישופים", בהיותה מרכז דתי תיאולוגי של הכנסייה הרומית-קתולית ומקום מושב הארכיבישוף של פורטוגל. מאז המאה העשרים נעשתה גם מרכז תעשייתי וטכנולוגי.

הביקור בבראגה כלל ביקור בכנסייה סה Se ( בכל עיר בה יש כנסיה הקרויה סה Se, משמע זו הכנסיה המרכזית שבעיר ובה פועל איש הדת הבכיר שבעיר, בישוף). כנסיית Se בבראגה מרשימה וראוי לבקר בה. משם טיילנו במדרחוב השוקק חיים של העיר Rua Dom Afonso Diogo de Sousa והמשכו Rua do Souto. אורכו כ 600 מטר ומומלץ ללכת לכל אורכו,עד לכיכר הרפובליקה Praça da República . בכיכר הרפובליקה פועלת מזרקה מרשימה, לידה שלט גדול עם שם העיר. מבקרים רבים מצטלמים כאן למזכרת מהמקום . משם פנו ימינה אל שדרות ליברדאד Avenida da Liberdade , באמצען גינות פרחים יפות.

בבראגה יש כנסיות נוספות, מוזיאונים וגם מגדל, שריד מהמצודה מהמאה ה14 שהייתה בעיר. ויתרנו על ביקור בהם.

בשעה 1700 עזבנו את בראגה בדרכהו לויאנה דו קסטלו Viana do Castelo ,מרחק 45 דקות נסיעה (צפ' מע' לבראגה). במקור תוכנן לבקר היום גם ב Ponte de Lima. אולם החלטנו לוותר על הביקור במקום זה ולהקדיש יותר זמן לבראגה המקסימה. אילו היה לרשותנו זמן נוסף, היינו מבקרים באתרים נוספים אלה בבראגה וכן בפונטה דה לימה.

1900-1745 ויאנה דו קסטלו Viana do Castelo

החנינו רכבנו בחניון התחנה המרכזית Estacio Viana בויאנה דו קסטלו ,שהוא גם חניון של קניון במרכז העיר (ניתן להגדיר החניון בתוכנת הניווט של WAZE ). הלכנו רגלית כ 10 דקות לכיכר הרפובליקה Praça da República באזור ההיסטורי העתיק של העיר ומשם טיילנו ברחובות סמוכים . ברחוב Rua Cândido dos Reis ,ברח' Passeio das Mordomas de Romaria , ברח' Praça da República ועוד.

היה קריר וערפילי משהו, בהגיענו לעיר. מעט אנשים ברחובות. מרכז העיר ההיסטורי, המטופח והיפה, ריק כמעט מאנשים. רוב החנויות סגורות. בלב הכיכר המרכזית מזרקה לא פעילה ובתוכה פסל מעניין ויפה של איש ואישה וביניהם יונה. המראה דומה למראה עיירות ימי ביניים אחרות, בהן ביקרנו בפורטוגל. כנסיה יפה בכיכר המרכזית, רחובות מרוצפים אבנים טבעיות קטנות וחלקות ,ובניינים ששרדו ושמרו על מראם הקדום. מקום יפה עם קסם. מומלץ לביקור.

ויאנה דו קסטלו זו עיר קטנה עם כ 90 אלף תושבים. ממוקמת על חוף האוקיינוס האטלנטי, במרחק כ 75 ק"מ מפורטו Porto (55 דקות נסיעה). היום זו עיר נופש מקסימה על חוף קוסטה ורדה Costa Verde,עם חופי ים יפים. בימי הביניים הייתה כפר דייגים . מעבר לביקור במרכז העיר, מומלץ לבקר בגבעת סנטה לוצ'יה ובמצפה שלה על העיר Miradouro de Santa Luzia ממנו נשקף מראה פנורמי נהדר של ויאנה דו קסטלו והנמל שלה. לא היינו כאן היום, משום שעלינו אל הגבעה בחשיכה. למחרת, בבוקר, ראינו את הנוף מהגבעה.

כמו כן יש בעיר מוזיאון עירוני מעניין Museu Municipal, עם אוסף דברי קרמיקה מרשים, בו לא ביקרנו, מאחר והגענו לעיר מאוחר (המוזיאון נסגר ב 1800). אין ספק שאילו, היה לנו יותר זמן לטיול זה, היינו צריכים להיות כאן יותר זמן וליהנות ממה שהיא מעניקה לנופשים בה. במילים אחרות, כדאי לשקול להקדיש לאזור בראגה וויאנה דו קסטלו יומיים ויותר ולא יום אחד.

לאחר הביקור באזור העתיק של העיר , נסענו בדרך מפותלת אל גבעת סנטה לוצ'יה, בה ממוקם המלון אותו הזמנו מראש. המלון שייך לרשת בתי המלון המפעילה מלונות פוסאדה בפורטוגל ובשונה מאחרים, המבנה לא שימש כמנזר, אלא יועד מראש להיות מלון. המלון נבנה בראשית המאה ה 20, הוא מעוצב יפה וממנו נשקף נוף יפהפה.

Pousada de Viana do Castelo, Monte de Santa Luzia, Viana do Castelo , 4901-909. +35128224000.

יום 9, 5 אוק',יום ה'בארסלוס Barcelos, פורטו Porto

1330-1000 בארסלוס Barcelos

עזבנו את ויאנה דו קאסטלו ב 0900 ולאחר 40 דקות נסיעה הגענו לבארסלוס Barcelos. בארסלוס זו עיר נחמדה, בת 120 אלף איש. הסיבה העיקרית להגעתנו אליה היום, היא שבכל יום חמישי מתקיים בה שוק גדול ,בו מוכרים כמעט הכל. שוק זה נחשב למעניין ולגדול בפורטוגל . הוא אכן כזה. זהו שוק במרחב פתוח Outdoor מסודר, עם דוכנים מכל הסוגים. אם כי התאכזבתי, שאינו שוק אוטנטי. ציפיתי לשוק כמקובל במדינות עולם שלישי, עם כפריים מכל הסביבה ותלבושות בהתאם. ולא כן. למעשה לא הייתי צריך להיות מופתע, שכן פורטוגל היא מדינה מודרנית ומפותחת. בכל זאת, הביקור בשוק היה מהנה ואפילו קנינו כאן דבר, או שניים.

אחרי הביקור בשוק, טיילנו במרכז העיר היפה והשוקק חיים. היום היה יום חג בפורטוגל (יום הרפובליקה, החל ב 5 אוק'). זה יום שבתון ורבים ברחובות. היה מעניין וססגוני. נגנים בפינות רחוב, בתי קפה "הנשפכים" לרחובות ומזג אויר נפלא.

הביקור ביום חמישי בעיר בארסלוס, תוכנן מראש, בגלל יום השוק השבועי. אולם יש לדעת שהעיר עמוסה וצפופה בשעות השוק, המתחיל פעילותו כבר ב 0700 בבוקר. לכן, אם אתם מגיעים לכאן ביום חמישי בבוקר, בהגיעכם לעיר, פנו ימינה מיד בכניסה ואל תיכנסו עם הרכב למרכז העיר . נסו למצוא מקום חניה. אפשר, שזה לא יהיה קל. משם השוק נמצא בטווח הליכה ברגל של 15-10 דקות. הביקור בשוק ובמרכז העיר נמשך יותר משלוש וחצי שעות ,בניחותא, כולל הפסקת קפה ומאפה.

לא אעזוב את בארסלוס מבלי לספר על התרנגול. התרנגול הוא סמל עממי של פורטוגל. סמל של יושר ,אמון וכבוד. מיד תבינו מדוע. מקורו של תרנגול זה הוא בעיר בארסלוס והוא קרוי "התרנגול של בארסלוס" Galo de Barcelos. מקורו באגדה עממית ,כנראה משנות החמישים של המאה העשרים. אגדה על צליין שהיה בדרכו אל הקתדרלה בסנטיאגו דה קומפוסטלה (מקום קדוש מצפון לבארסלוס, בשטח ספרד, אליו עולים לרגל עד היום) . בדרכו הוא עצר למנוחה ולינה בבארסלוס. שם הואשם בביצוע פשע אותו לא עשה. הוא נדון לתליה. תחנוניו לחפותו לא הועילו. קודם תלייתו הוא ביקש שיובא שוב בפני השופט. כשהובא הצליין ,השופט היה בביתו , עסוק בארוחת ערב עם חבריו. על שולחן האוכל היה גם תרנגול צלוי. הצליין שוב טען לחפותו. כשנתקל בסירוב , הצביע על התרנגול הצלוי וקרא: "אם אני חף מפשע, התרנגול הזה יקרקר ". יושבי חדר האוכל של השופט צחקו, אבל לא נגעו בתרנגול הצלוי. הצליין נשלח לגרדום. בעת שעמד להיתלות, התרנגול נעמד על השולחן ,קרקר וקרא "הוא חף מפשע" . השופט הורה לשחרר את הצליין ,רגע לפני תלייתו וזה המשיך בדרכו. לימים חזר הצליין לבארסלוס והקים שם אנדרטה לשבח הקדושים טיאגו ומרים. אגדה יפה, לא ? את סמל התרנגול ניתן לראות במקומות רבים בפורטוגל . זהו גם פריט מזכרות פופולרי מפורטוגל.

1430- 2030 פורטו Porto

בשעה 1330 עזבנו את בארסלוס ולאחר 50 דקות נסיעה הגענו אל פורטו. פורטו היא העיר השנייה בגודלה ובחשיבותה בפורטוגל. מונה כ 2.4 מיליון תושבים, ידועה כמרכז לייצור יין הפורט. נמצאת בצפון פורטוגל ,מרחק 313 ק"מ מליסבון, בכביש המהיר 1A (כשלוש שעות נסיעה). לפורטו היסטוריה עשירה, לרבות מתקופת הרומאים והיא הוכרה כאתר מורשת עולמית ב 1996.

יעדנו הראשון - מלון מרקיור במרכז פורטו, בו נלון. המלון נמצא בכיכר באטליה Praca da Batalha, במיקום מעולה. במרחק שתי דקות הליכה מרחוב הקניות המרכזי והארוך של פורטו, רח' סנטה קתרינה Rua Santa Catarina. המלון ממוקם גם דקה הליכה מכנסיית סנטה קתרינה הישנה ,המעוטרת אריחים פורטוגליים כחולים מאויירים והמצויה בהכנה לשיפוץ. היא נקראת גם ה"קפלה של הנשמות" Capela das Almas . מאוד יפה מבחוץ. המלון גם מרחק רבע שעה הליכה מהנהר ומהגשר לגאיה. מיקום מעולה. לידו יש מלון הקרוי Hotel NH Collection Porto, השייך לרשת מלונות NH , הידועה באיכות הטובה של מלונותיה. לאחר צ'ק אין במלון, חנינו רכבנו השכור בחניון המלון. הזמנו מראש מקום חניה וטוב שעשינו כך. זאת, משום שחניון המלון קטן, נמצא במרכז העמוס של פורטו. היו אורחי מלון שלא קיבלו חניה, מאחר ולא הזמינו מראש. לא עשינו שימוש ברכב השכור בכל שהותנו בפורטו.

לאחר התרעננות קצרה, יצאנו ל"חרוש" את העיר. בתכנית שייט של שעה בנהר בספינה, טעימות יין ושיטוט ברחובות מרכז העיר ואזור הנהר הקרוי "נהר קטן" ובפורטגזית ריבירה Ribeira. זו היתה התכנית וכך עשינו. תוך כדי ירידה אל הנהר יש משרדי כרטיסים לא מעטים, ברחובות המוליכים לריבירה, המציעים כרטיסים לשייט, טעימות יין ואפילו למופע פאדו. עצרנו באחד כזה ורכשנו כרטיסים לשייט בשעה 1600 וכן להופעת פאדו, שתחל ב 1900.

אזור הריבירה Ribeira שוקק חיים . זה האזור היפה בפורטו. בעיר זו מבקרים תיירים רבים, מקומיים ומחו"ל. התייצבנו במקום המפגש שנאמר לנו, ליד מעגן הסירות (בצד הנהר של פורטו) של החברה, ממנה נרכשו הכרטיסים, כ 20 דקות לפני הזמן. נרשמנו שם והם נתנו כרטיסים משלהם בתמורה לשובר שמסרנו להם . השייט היה מעניין. ניתן לראות זוויות שונות של פורטו ושל העיר גאיה, המצויה בעבר השני של הנהר וכן את הגשרים המחברים את שתי ערים אלה. הסיור הסתיים לאחר שעה ואנו ירדנו בצד הנהר של גאיה. לשם קיבלנו שוברים לטעימת כוס יין, בבר מסוים. במבנה אותו בר, בקומה השלישית הייתה רחבה, בה עמדו צעירים רבים ושתו יין, תוך כדי תצפית על פורטו. עלינו לשם ונהנינו מהתצפית והאווירה.

משם הלכנו לעבר הגשר הקרוב ,המחבר את גאיה עם פורטו. חצינו את הגשר רגלית (10-5 דקות) ופנינו שמאלה לעבר הטיילת שלאורך הנהר בצד של פורטו. מקום מקסים, הומה אנשים, נגנים, זמרים, פנטומימאים, דוכני מימכר שונים ואווירה נפלאה. ללכת ולחייך. מכאן עלינו מעט והסתובבנו בסימטאות סמוכות,בדרכנו אל מקום הופעת הפאדו – הבית של הפאדו Casa do Fado . הנה הפרטים:

Rua do Infante D. Henrique 85, Porto.Tel. +351 927 572 955. https://oportofado.com/casas-de-fado/a-casa-do-fado/

ההופעה התקיימה במרתף נחמד, בו מקומות לכ 60 איש לערך. כרטיס הכניסה מקנה מושב וכוס יין (לא מגישים כאן מזון ואין שולחנות). המופע החל באיחור של כ 15 דקות והוא היה מהנה. השתתפו בו שני נגנים, האחד בגיטרה פורטוגזית Miguel Silva (כנראה בעל המקום) ושני בגיטרה קלאסית. מיגואל מנגן נפלא. שירה ע"י זמרת צעירה ומוכשרת בשם Mia Moura. לפי נתוני אתר האינטרנט של המקום, יש מספר נשים וגבר המופיעים לחילופין בשירה. למי שלא לצפות במופע מוסיקת פאדו ואינו רוצה הופעה עם ארוחת ערב ,נראה שזה מענה טוב עבורו.

לאחר ארוחת ערב, חזרנו רגלית אל המלון, מרוצים מעוד יום של מראות יפים וחוויות. פורטו עיר נפלאה, שכף לטייל בה.

Mercure Porto Centro Hotel , Praca da Batalha 116 , Porto. Tel : 351 22/2043300

יום 10, 6 אוק',יום ו' פורטו Porto

1930-0900 פורטו Porto

היום ביצענו טיול מודרך בפורטו וגאיה, עם מדריך פרטי, בשם פדרו אוליבירה Pedro Oliveira אותו תיאמתי מראש. כמו היום הראשון בליסבון, כך גם הטיול היום, היה עשיר ,מגוון, מדויק ,מהנה ,חוויתי ועם הספק גבוה, תודות למדריך שלנו. הקשר האישי אתו והמידע שקיבלנו ממדריך מקצועי מקומי ,תושב האזור, על המקום ועל החיים בפורטוגל, היה חשוב ,מעניין ומעשיר ידע.

פדרו גר באזור גאיה. הוא החנה את מכוניתו ליד הגשר בין גאיה לפורטו בצד של גאיה ובא לאסוף אותנו מהמלון, בשעה 0900. טיילנו איתו רגלית בפורטו עד השעה 1730 לערך. בשעה זו הגענו לגאיה , אל נקודת תצפית מעולה על פורטו הנקראת Mosterio da Serra do Pilar , בקרבת הגשר המחבר את שתי הערים. בשעה 1800 נסענו ברכבו של פדרו באזור גאיה וצפונה לה . אבל, לא נקדים את המאוחר.

כאמור יצאנו ב 0900 בבוקר רגלית מהמלון עם פדרו לסיור במרכז פורטו . עברנו ברח' סנטה קתרינה והמשכנו לשוק נחמד הקרוי שוק בוליאו Bolhao Market . השוק מקורה ובו שני מפלסים. יש כאן דוכנים המוכרים דברי מזון, לבוש, תיקים ועוד ועוד. גם בעלי מלאכה ראינו כאן, כמו משחיז סכינים בשיטה של פעם. מקסים. ביציאה מהשוק יצאנו לרח' פורמוסה Formosa Rua,בו חובה לבקר, לטעמי.

יש כאן מעדניות (חנויות דלי) יפות ומעניינות, בתי מאפה, בתי קפה וחנויות נוספות ,שכדאי להציץ בהן. אני ממליץ במיוחד להיכנס לשתי מעדניות גדולות יחסית ,הנמצאות בסמוך האחת לשנייה. שתיהן מעוצבות בחוץ ובפנים בצורה יפה ומעניינת. מוכרות יינות, נקניקים, גבינות, ריבות, ערמונים, שקדים ועוד ועוד. האחת ברח' פורמוסה 300 נקראת Comer e Chorar por Mais , השניה נמצאת בצידו השני של הכביש, במספר 279 , נקראת Aperola do Balhao . בסמיכות ברח' פורמוסה 339 נמצא בית מאפה מקסים הקרוי Confitaria do Balhao. יאמי יאמי.

ברחוב זה, כשיורדים בו למטה, מערבה, גם נמצאת החנות הרשמית של קבוצת הכדורגל "פורטו" של העיר, מהקבוצות הטובות בפורטוגל.

אנו ממשיכים בשדרות דוס אליאדוס Avenida Dos Aliados,שהן השדרות העיקריות והרחבות בפורטו. כאן נמצא בית העיריה. בחזית בית העיריה נמצאת הכיכר המרכזית של פורטו הקרויה כיכר העיר ,פראסה דו מוניסיפיו Praça do Município . ברחבת כיכר זו חוגגים ניצחונות ספורט ומקיימים התקהלויות המונים. בכיכר נמצאת אנדרטה Monumento a Garrett . את שמו של גארט ראינו מונצח במקומות נוספים בפורטוגל ולא ידענו מי ומה. כאן ניתנה התשובה. אלמיידה גארט Almeida Garrett היה בן פורטו, שחי במחצית הראשונה של המאה ה 19. הוא היה משורר, מחזאי ופוליטיקאי . היה מהפכן ומגדולי הרומנטיקנים של פורטוגל.

משם המשכנו אל כנסיית Igreja dos Congregados(לא נכנסנו אליה, שהרי שבענו כנסיות עד כה) ומשם אל תחנת הרכבת המפורסמת של פורטו (לא תחנת הרכבת העיקרית של העיר),הקרויה סאו בנטו São Bento . מקום מדהים. תחנת רכבת, אולי היפה בעולם. באולם הכניסה לתחנה , בכל קירותיו ,אריחים פורטוגליים מצוירים ,בציורי ענק יפהפיים. בהם סצינות מתקופות שונות, בהיסטוריה המפוארת של פורטוגל כמעצמה ימית. סצנות מחיי יום יום בארץ זו - בכפר, בשדה, בכרם וכיוצא בזה. המראה מרהיב, עשיר. האולם גדול, מלבני וארוך. כ 20 אלף אריחים מציגים ציורים באורח ייחודי. חוויה לראות זאת. ומעבר לדלתות המעבר, רציפי רכבת. בשעה 1200 עזבנו התחנה.

משם המשכנו לרחוב Rua de Cedofeita , רחוב קניות חשוב נוסף בפורטו. ביקרנו בכנסיית כארמו Igreja do Carmo,ליד כיכר האריות שבמרכזה מזרקה מיוחדת Fonte dos Leões . משם של חנות הספרים של לילוLivraria Lello . חנות ספרים מיוחדת שהפכה לאתר, שיש לרכוש כרטיסים במקום עבורו ולהמתין בתור של 30-20 דקות, כדי להיכנס אליו.הייתם מאמינים ?מדוע ?נכון שחנות הספרים של ללו היא ותיקה , מעוצבת ומרוהטת יפה. ויש בה ספרים למכירה. מדוע לשלם כדי להיכנס אליה ועוד להמתין בתור זמן רב ?

התשובה נעוצה בג'ואן רולינג Joanne Rowling . במדובר באישה בריטית, רווקה צעירה, שבשנת 1990 ראתה פרסום מודעה באנגליה לפיה דרוש(ה) מורה לאנגלית בפורטו ,פורטוגל. היא נענתה למודעה ולימדה אנגלית בבית ספר בפורטו, במשך 3 או 4 שנים. בשנים אלה הספיקה להכיר את פורטו ופורטוגל. היא ביקרה בחנות הספרים של לילו וראתה את הסטודנטים הפורטוגלים עוטים גלימות שחורות ומגבעת. היא גם הספיקה להתחתן עם פורטוגלי מקומי, ללדת בת ולהתגרש. לאחר גירושיה, חזרה לאנגליה חסרת כל ובמצב כלכלי קשה.השנים הקצרות בפורטוגל בכל זאת השפיעו עליה והעשירו הידע שלה.

לאחר חזרתה לאנגליה, היא החליטה לכתוב ספר . על נער הלומד בבית ספר לקוסמים. מספר אלמנטים בספר קיבלו השראתם מהמראות שראתה בפורטוגל. היא חתמה על הספר בשם ג'יי קיי רולינג J. K. Rowling . זה היה הספר הראשון בסדרת הארי פוטר. הספרייה של בית הספר של הארי פוטר ,היתה דומה לזו של חנות הספרים ללו. כך גם התלבושות של תלמידי בית הספר ושרביט הקסמים שהחזיקו בידם, קיבלו השראתם מהסטודנטים של פורטוגל, באוניברסיטת פורטו ובכלל. מאז, ובעקבות סדרת סרטי הארי פוטר, בהם הוצגה ספריית בית הספר (לא בוצעה הסרטה בחנות) ,בעיצוב הדומה לחנות הספרים, החלו לבקר בה תיירים רבים. הוחלט לווסת את מספר המבקרים בכל רגע נתון, ולגבות תשלום על כניסה (מי שקונה ספר בחנות, מקבל הנחה בגובה כרטיס הכניסה).

חנות הספרים של ללו אכן מרשימה. יש בה שני מפלסים, היא מרוהטת בריהוט כבד ויש תחושת הוד, כשנמצאים בה. מעין שילוב של מוזיאון, או ארמון וחנות ספרים. מומלץ לבקר כאן, גם אם לא חובבים את הארי פוטר.

לאחר הביקור בחנות הספרים ללו נכנסנו לבית קפה ומאפה ,הידוע באיכות עוגות האקרלייר שלו, הקרוי Leitaria da Quinta do Paço , בכתובת Praça Guilherme Gomes Fernandes 47 . לא חובה.

משם הלכנו לרובע היהודי של פורטו. עברנו ברחובות Rua do Dr. Ferreira da Silva והמשכו ברח' Rua de Sao Bento da Vitoria הנמצא כבר ברובע היהודי הישן של פורטו. בהמשך עוברים בנתיב המדרגות הישנות לבית הכנסת, הנקרא Escadas da Vitoria , או בשם נוסף Antiga escades da Esnoga Sinagoga)). הכניסה לכאן מרח' Belmonte 2 פינת רח' Ferreira Borges. באזור זה נמצאת תצפית מרהיבה על העיר פורטו, הנקראת Miradouro da Vitoria . גם רח' Rua da Vitoria שבקרבת מקום, היה חלק מהאזור היהודי וכן הסימטאות הצרות, שבין לבין. היום ,כמעט ואין זכר לנוכחות יהודית כאן, למעט שני שלטים. אחד המציין את שם "המדרגות לבית הכנסת" או שניים Antiga escades da Esnoga Sinagoga)). שלט נוסף, דומני ברח' Rua de Sao Bento da Vitoria , מציין לזיכרון אירוע השמדת יהודים מפורטו, משנת 1496 ,ע"י האינקוויזיציה. השלט כתוב בפורטוגזית ויש בו תוספת בעברית. בכותרת נרשם בעברית " שמור וזכור" ומתחתיה בעברית "והנה הסנה בער כאש והסנה איננו אכל" . צריך להיות חד עין ,כדי להבחין בשלט, הנמצא על קיר בניין חשוף, במקום גבוה מהעין.

בשעה 1545 הגענו לכיכר פררו בורג'ס Ferreira Borges, בה נמצא הפסל של הנווט הנריקה (מגלה ארצות). משם המשכנו ברחוב הקסום, הנפלא Rua de Baixo ,בקרבת הנהר. רחוב צר וצבעוני,העושה חג לצלמים. ברחוב זה נמצא הבניין הישן ביותר בפורטו,מהמאה ה 12, הנקרא Torre da Rua de Baixo.

משם חצינו את הגשר מפורטו לגאיה והגענו אל Mosreiro da Serra do Pilar. נקודת תצפית ליד מנזר, ממנה נשקף נוף נפלא של פורטו וגאיה. לצלמים, מומלץ להיות כאן ב 1200 בצהריים, אם אפשר,לא חובה . כן ,מומלץ להיות כאן בדמדומים ובחשיכה. המראה המואר של פורטו בלילה מכאן יפהפה. כאן עלינו על רכבו של פדרו ,מדריכנו ונסענו צפונה, אל גאיה ושכונותיה ,אל כפר הדייגים Aforada השייך לגאיה ומצפון לו. בכפר הדייגים ראינו שוב מבנה מקורה, המשמש לכביסה ידנית. מספר נשים זקנות לבושות שחור עשו כאן כביסה בשיטה מסורתית (לוחות משוננים),ותלו אותה לייבוש על מתקן מאולתר, מחוץ למבנה .

חזרנו ברכבו של פדרו אל פורטו. ראינו מבחוץ את היכל התרבות של העיר Casa da Musica והלכנו לבקר באנדרטה מרשימה ,בסמוך. האנדרטה להנצחת הניצחון על נפוליאון, של פורטוגל בסיוע הבריטים Peninsular War Monument ,במלחמה שהתקיימה בשנים 1814-1808. האנדרטה נמצאת בכיכר תנועה מוריקה, הקרויה Rotunda da Boavista , או Praça Mouzinho de Albuquerque . האנדרטה כוללת עמוד גרניט ובראשו אריה, המסמל את כוחות פורטוגל ובריטניה, השולט מתחתיו על נשר, המסמל את הכוחות הצרפתיים במלחמה. בבסיס העמוד מדרגות ופסל מתכתי , המקיף את העמוד בארבע צלעות ומתאר מראות מהמלחמה. מאוד מומלץ לראות זאת.

בסביבות השעה 1930 נפרדנו מפדרו. מחר בבוקר יסתיים ביקורנו בפורטו. מאוד נהנינו כאן. עם זאת, בדיעבד, נראה שהיה ראוי להקדיש עוד יום לטיול עצמאי בעיר מקסימה זו. יום ,שיעמיק הרשמים והחוויות מכאן.

Mercure Porto Centro Hotel , Praca da Batalha 116 , Porto. Tel : 351 22/2043300

יום 11, 7 אוק',יום ש' אבירו Aveiro , קואימברה Coimbra

1330-1030 אבירו Aveiro

בשעה 0930 עזבנו את פורטו ולאחר 50 דקות נסיעה, הגענו לעיר הנחמדה אבירו Aveiro. אבירו מונה כ 78 אלף תושבים והיא הוקמה ליד לגונה, על חוף האוקיאנוס האטלנטי, מדרום לפורטו . בתקופת הרומאים ייצרו כאן מלח, ע"י ייבוש מים בבריכות. כך עושים גם עד עצם היום הזה. המורים Moors כבשו את המקום ושלטו כאן עד המאה ה11,עת הוקמה הממלכה הפורטוגלית. בימי הביניים היה בה נמל חשוב. אופייה של העיר ,כעיר עתיקה נשמר ונעים לטייל בה. הייחוד בעיר זו ,היא מערכת תעלות באורך של קילומטרים לא מעטים. יש המכנים את אבירו כוונציה של פורטוגל. הכינוי הזה לטעמי מוגזם ואינו מתאים. נכון, יש כאן תעלות ויש בהן סירות ויש כאן חן ויש לך חיוך מתמשך מהמראות. אבל, אין מה להשוות למקור. וונציה יש רק אחת.

לאחר שהחנינו המכונית במרכז העיר, באזור העתיק, יצאנו לטייל רגלית ברחובותיה, לפי העתק מפה שהכנתי מראש., תוך הסתייעות לניווט, באפליקציית המפות של גוגל האהובה עלי (כך אני נוהג בכל הסיורים העצמאיים במרבית המקומות בהם אני מבקר ) . מרכז העיר קטן יחסית וההליכה בו מהנה. מהר מאוד הגענו לתעלות שבמרכז העיר. שם רכשנו כרטיסים לשייט בסירה. השייט נמשך 45 דקות. באמצעותו ראינו חלקים שונים של העיר . כדאי ומהנה. ניתן לטייל בעיר גם ברכבי "טוק טוק" למשך חצי שעה או יותר. אלה עומדים באזור מעגני הסירות. לאחר שלוש שעות ביקור בעיר ,המשכנו בדרכנו אל קואימברה ( 50 דקות נסיעה) .

שתי הערות לסיום, לגבי שני מקומות סמוכים לאבירו, בהם לא היינו, אולם אני ממליץ להיות בהם. בביקור עתידי ,אם יהיה, לא אפסח עליהם.

הערה ראשונה- לבקר בחוף קוסטה נובה Costa Nova ובמיוחד הרחוב "קווינטה גם קארבו" בכתובת הבאה: Rua da Quinta do Cravo 17, Gafanha da Encarnação, Portugal . חוף חולי יפה עם בתים צבעוניים, הצבועים בפסים לשימור מסורת עבר. מקום מקסים ,הקורץ לצלמים.

הערה שניה - במידה ויש ברשותכם יותר זמן -ובוודאי לחובבי אומנות, קרמיקה, פורצלן, קריסטלים וכלי אוכל-מומלץ לבקר במתחם של יצרנית מוצרי פורצלן, קרמיקה וקריסטלים איכותית פורטוגלית הנקראת ויסטה אלגרה. המתחם נמצא מספר קילומטרים דרומית לאביירו בעיירה איאבו Ilhavo בכתובת Largo da Vista Alegre, Ilhavo.

המתחם כולל מוזיאון פורצלן וקרמיקה , ביח"ר וחדרי סטודיו לייצור מוצרים אלה ,חנות אאוטלט וכנסיה יפה ומעוטרת, המופעלת ע"י ארגון זה ,הקרויה Capela da Nossa Senhora da Penha de França. המקום פתוח לקהל בכל ימות השבוע . מידע על כרטיסים, שעות ביקור ועוד, ניתן למצוא בקישורים באתר החברה:

https://vistaalegre.com

https://vistaalegre.com/international/t/vaa_VisiteMuseudaVistaAlegre_HorarioseBilhetes-4

לסיכום, מומלץ להוסיף עוד 4-3 שעות לביקור באזור אבירו, אם הדבר מתאפשר.

1930-1430 קואימברה Coimbra

בעת שהגענו לקואימברה, בשעה 1430, מראה השמיים היה מוזר. היו בהם שתי רצועות צבע. לבנה/אפורה ומתחתיה הצבע התכול הרגיל של שמים. ניחשתי שמדובר ברצועת עשן עבה ,שמקורה בשריפות הזדוניות של היערות במזרח . שאלתי מקומיים והם אישרו זאת. כמה חבל. עצוב.

היום יום שבת. בכניסה לקואימברה ,מצד ימין התקיים שוק פשפשים ומוצרי יד שניה. עצרנו, התאכזבנו והמשכנו אל עבר המלון בו נלון. קיבלנו חדרים ויצאנו לטייל רגלית בעיר .

קואימברה Coimbra היא עיר בת כ 145 אלף תושבים, הממוקמת על גבעה סלעית, לצד נהר Rio Mondego . היא העיר השלישית בגודלה בפורטוגל, אחרי ליסבון ופורטו. היא הוקמה ע"י הרומאים, נכבשה ע"י הנוצרים , אח"כ ע"י המוסלמים. עם סילוק המוסלמים והקמת ממלכת פורטוגל, שימשה כבירת הממלכה , במקום בראגה. ייחודה של קואימברה, בהיותה עיר אוניברסיטאית וסטודנטיאלית. האוניברסיטה החשובה והיוקרתית ביותר בפורטוגל נמצאת כאן. העיר משמרת את אופיה מימי הביניים והביקור בה מהנה ומעניין. העיר משופעת בברים,מסעדות, בתי קפה ומקומות בילוי לסטודנטים.

העיר העתיקה , נמצאת על גבעה. ברחבת הכניסה אליה יש בתי קפה וחנויות. עצרנו לקפה כאן. משם המשכנו לטפס ולעלות בסמטאות אבן צרות, לעבר בנייני האוניברסיטה. אלה ממוקמים בחלקם בבנייני ארמון מלוכה שהיה כאן. אזור האוניברסיטה הוא אטרקציית התיירות החשובה בעיר . זאת,בנוסף לרחובות ולסמטאות הישנים והצרים של העיר העתיקה. היהלום שבכתר, היא הספרייה המרשימה של האוניברסיטה (בבחינת מוזיאון), הקרויה Biblioteca Joanina . נבנתה בראשית המאה ה 18 ומעוצבת בסגנון בארוק יפהפה. חשוכה משהו ומכילה מאות רבות של ספרים ישנים . כשנכנסים למקום, יש תחושה של הדרת קודש. אסור לצלם בתוך הספרייה. הביקור בספריה ובבניינים נוספים של האוניברסיטה, הפתוחים לציבור, מותנה ברכישת כרטיסים ,באחד ממבני האוניברסיטה. ביקרנו גם במוזיאון המדע ,ביקור שאפשר לוותר עליו, אף שהוא כלול במחיר כרטיס הכניסה. כמו כן ביקרנו בארמון המלך (מומלץ) וברחבה היפה שבחזיתו. מהארמון, יש תצפית נהדרת על העיר קואימברה.

הגענו אל אזור האוניברסיטה יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים. ראינו סטודנטים עם גלימות שחורות ארוכות וגם "טקס" שערכו לסטודנט שנה א', חבריו "הטובים". ברחבה שלפני הארמון, הם גזרו את הגלימה ובגדיו במספריים, הפשיטו אותו עד תחתוניו, שפכו עליו מים ואיימו לפשוט גם את תחתוניו. המסכן התחנן לנפשו . חבריו "הטובים" ויתרו לו.

לכשהחשיך, עזבנו את מתחם האוניברסיטה ועצרנו לארוחת ערב, באחת מסמטאות העיר העתיקה, היורדות מהאוניברסיטה. לינה במלון IBIS במרכז קואימברה. מלון 2 כוכבים ברמה טובה, במיקום מצוין ועם חניה.

Hotel Ibis Coimbra Centro, venida Emidio Navarro, 70, Coimbra. tel. +351239852130.

יום 12, 8 אוק',יום א' טומאר Tomar , באטליה Batalha, פאטימה Fatima

1300-0900 טומאר Tomar

עזבנו את קואימברה ב0810 בבוקר ונסענו כ 50 דקות לטומאר. טרם הגעתנו לטומאר ,עצרנו באמת המים ,שהובילה מים אל העיר . אמת המים נבנתה בסוף המאה ה 16 וראשית המאה ה 17. אורכה מספר קילומטרים ויש בה 180 קשתות, חלקן בשתי קומות, ע"מ לשמור על מפלס המים. היא נמצאת כ 2 ק"מ מטומאר. סמנו בתכנת הניווט Waze את שם אמת המים Aqueduto de Pegoes , או עיקבו אחר השילוט .

העיר טומאר מונה כ 40 אלף איש. בעבר הקימו כאן הרומאים עיר וגם המוסלמים שלטו כאן. אחריהם, הוקמה העיר הנוכחית, בתוך חומות מנזר מסדר טמפלרי, במאה ה 12. במשך השנים היא התרחבה ע"י הטמפלרים וממשיכיהם. העיר שמרה על אופייה העתיק.

החנינו את רכבנו בכניסה לעיר במגרש חניה ברח' Avenida Marquais de Tomar , ליד Pensao Luanda. ממקום החניה הלכנו לעבר כיכר הרפובליקה, שבלב מרכז העיר. שם ציפתה לנו הפתעה.

התברר, שהיום הוא יום המזל שלנו. הגענו לטומאר ביום מיוחד. יום חג. יום בו מתקיים אחת לשנה, יריד אוכל מסורתי בכיכר הרפובליקה. היריד מתקיים ביום א' ,בסוף השבוע הראשון של אוקטובר . השנה הוא התקיים ב 8 אוקטובר. משמע מומלץ לוודא מראש. אנו הגענו למקום בשעה 0930 לערך. ההכנות בעיצומן. בשעה 1000 נפתח היריד.

תושבי המקום, בבגדים מסורתיים כפריים, של פעם, מביאים לכיכר ממעשי ידיהם-עוגות, לחמים, מאפים שונים, ריבות, ירקות, פירות, תבשילים מקומיים, סרדינים, יינות ועוד ועוד. הם מגיעים לכיכר מרחובות סמוכים ובידיהם ועל כתפיהם מעשי ידיהם. מראה נפלא. בכיכר מסודרים דוכנים בצורה מעגלית ובהם מציגים את שהביאו. המכירה מתחילה בשעה 1000 בדיוק. דקה לא לפני. טעמנו דברים שונים ,בכיף גדול. האווירה נפלאה. כולם מחייכים ונהנים מכל רגע. הנוכחים, כך התרשמנו, הם בעיקר תושבי המקום והאזור. זהו יריד עבורם. יריד נוסטלגי המזכיר את העבר. את השורשים. חגיגה.

כיכר הרפובליקה עצמה ,היא כיכר יפה ומרשימה. רצפתה מעוטרת אבנים במשבצות שחור ולבן, המעניקות לה מראה יפה ומיוחד ( לקישוטי הרצפה ברחובות ובכיכרות פורטוגל קוראים קאלסדה פורטוגזה calçada portuguesa ) . במרכז הכיכר עמוד אנדרטה ובראשו דמות. בצלעות הכיכר מבנים שונים, בהם כנסיה יפה Igreja de São João Baptista ומולה בית העיריה.

לאחר שחווינו את היריד הססגוני בכיכר העיר, הלכנו לבקר את בית הכנסת של אברהם זכות והמוזיאון שבו Jewish Museum Abraão Zacuto.. בית הכנסת נשמר, כפי שהיה בימי הביניים והוא הדוגמא הטובה ביותר בפורטוגל ,לשימור בית כנסת מתקופה זו. בשנת 1923 נרכש מבנה בית הכנסת ע"י יהודי פולני בשם שמואל שוורץ Samuel Schwarz מפורטוגלי מקומי. שוורץ ואשתו ביקרו בפורטוגל בזמן מלחמת העולם הראשונה ,בירח הדבש, מיד לאחר נישואיהם ו"נתקעו" כאן ,בגלל המלחמה. הם נותרו להתגורר בליסבון. שוורץ החליט להתמסר לחקירת הקהילות היהודיות בפורטוגל ואף היה נשיא הקהילה בליסבון. הוא גילה משפחות אנוסים בבלמונטה ובמקומות נוספים. שוורץ שיפץ את מבנה בית הכנסת בטומאר ובשנת 1939 תרם אותו לממשלת פורטוגל. זו העניקה אזרחות לשוורץ ואשתו וכך ניצלו מהשואה. בית הכנסת הפך למוזיאון. בבית הכנסת יושבת אישה זקנה נוצרייה, חייכנית החיה ונושמת את המקום. היא מתבלת דבריה במספר מילים בעברית, שלמדה במשך השנים. בסמוך לבית הכנסת, נמצא מקווה, המצוי בהמתנה לשיפוץ והסגור למבקרים.

משם הלכנו רגלית לבקר במצודה של טומאר, שהיא למעשה מנזר וכנסיה הנמצאים בתוך מצודה. מתחם מרשים מאוד ולטעמי חובה לבקר בו, גם אם ביקרתם במספיק מנזרים בפורטוגל, עד כה. המקום נקרא Convento de Cristo . הוכר ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ב 1983. המצודה, המנזר והכנסייה שבתוכו, הוקמו במאה ה12 ע"י מסדר הטמפלרים. הכנסייה נבנתה כמבנה עגול ובנייתה נעשתה בהשראת המבנים של כנסיית הקבר ומסגד כיפת הסלע בירושלים. הכנסייה מעוטרת בפסלים ובציורים מרהיבים, בהם בעיקר סצנות תנכ"יות ודמויות קדושים. המנזר ,על האולמות והחדרים שבו, מרשים גם כן ובתוכו חצר פנימית (קלויסטר). המבט מהמצודה על העיר, על תעלת המים המוליכה אליה ועל הנוף סביב, מרהיב.

1530-1330 באטליה Batalha

עזבנו את טומאר בשעה 1300 לערך ולאחר 40 דקות נסיעה הגענו אל באטליה Batalha. הסיבה העיקרית לביקור בעיירה זו, המונה כ 11,000 איש, היא המנזר שבה Mosteiro da Batalha . שם העיירה מובנו "קרב". העיירה והמנזר הוקמו בסוף המאה ה 14 ע"י מלך פורטוגל ג'ואו (ג'ון) הראשון, כהכרת תודה לבתולה הקדושה, על ניצחון פורטוגל בקרב נגד הספרדים, בשנת 1395, קרב אלז'וברוטה Aljubarrota. בניית המנזר החלה ב 1396 והסתיימה ב 1517. אדריכלים רבים היו מעורבים בבנייה והתוצאה מרשימה מאוד. בעיני זהו המנזר היפה והמעניין בפורטוגל. הוא גדול, גבוה (32 מ') ומרהיב בפשטותו. גם מנזר זה הוכר כאתר מורשת עולמית, ע"י אונסק"ו. בניגוד למנזר בטומאר, מספר הפסלים והציורים כאן מינימלי . מבנה המנזר כולל קאפלות עם חלונות ויטראז', אולמות פונקציונליים, חדר רחצה, קלויסטר ועוד.

באחד מאולמות המנזר, נמצא קבר החייל האלמוני, בו אש תמיד, הנשמר תמידית, ע"י שני חיילים.

לאחר כשעתיים ביקור כאן, נסענו לפאטימה ( 30 דקות).

2330-2130,1800-1630 פאטימה Fatima

לאחר קבלת החדרים במלון וחנית הרכב, יצאנו רגלית לשוטט במרכז העיר פאטימה Fatima . המלון בו לנו, מצוי במרכז, כ 200 מ' מרחבת הכנסיות, יעד ביקורנו. ביקרנו במרכז וכן ברחבה זו ובכנסיותיה.

פאטימה היא עיירה קטנה, בה כשמונת אלפים תושבים, הנמצאת כ 120 ק"מ צפונית לליסבון . מקור שמה, כך נהוג לספר, בנסיכה מוסלמית שהתנצרה ( בכפיה עפ"י גרסת המוסלמים ומכוח אהבת נוצרי, עפ"י גרסת הנוצרים).

עפ"י המסורת, בשנת 1917 הייתה כאן התגלות. יותר מאחת. שלושה ילדים רועי צאן, בשעה שרעו את עדרם, במקום הקרוי Cova da Iria ,ראו הבזק אור בשמיים ולאחריו ראו גבירה ישובה על עץ אלון, לבושה שמלה לבנה ועוטה רעלה. בפיה היה מסר של שלום, שהרי באירופה התחוללה מלחמת העולם הראשונה. היא ביקשה מהם לשוב למקום זה, בכל 13 לחודש בחמשת החודשים הבאים וכך הם עשו. בכל 13 לחודש בחמשת החודשים הבאים, היא הופיעה שוב, עם מסר של שלום. היא הציגה את עצמה, בפני הילדים, כ" גבירת מחרוזת התפילה" וביקשה מהם להקים במקום כנסייה. סיפור ההתגלות, החל להתפרסם בפורטוגל. ב 13 לחודש אוקטובר, אותה השנה (1917), התכנסו ליד עץ האלון כ 70 אלף איש. הם חזו בחזיון שמימי והאמונה החלה להתפתח. רבים החלו לעלות לכאן לרגל מדי 13 לחודש. רבים טענו, כי הגבירה שהתגלתה, היא מרים, אימו של ישו.

רחבת הכנסיות היא גדולה. בצד אחד כנסיה במיקום גבוה יחסית ובעיצוב קלאסי, הקרויה "הבזיליקה של גבירתנו של המחרוזת" Basílica de Nossa Senhora do Rosário. בצד הנגדי ,כנסיה מודרנית, גדולה (הרביעית בגודלה בעולם), המכילה מקום לאלפי איש ושמה "בזיליקת השילוש הקדוש". בחזית הכנסיה המודרנית, יש מיצג גדול של מחרוזת תפילה. חרוזים מחוברים בחוט מעגלי, היוצרים מחרוזת. . יותר בצד, מיצג פשוט של ישו הצלוב, המעוצב בצורה מינימליסטית ויפה. בתווך, באמצע הרחבה ישנה קאפלה, הקרויה "הקפלה של ההתגלויות" Capelinha das Aparições. יצוין, כי במקור, הכנסייה הקתולית לא הכירה בהתגלות ועם זאת אישרה להקים כאן כנסייה. היום ,חסות הכנסייה על המקום היא שלמה ומוחלטת.

על פי האמונה, הקפלה נבנתה במקום בו הייתה ההתגלות. לכן יש לה סגולות מרפא. זו הסיבה מדוע אנשים עולים לרגל לכאן, לבקש מזור לתחלואיהם. רבים מגיעים לכאן ברגל, עשרות קילומטרים, ממקומות שונים בפורטוגל. את קטע ההליכה האחרון, בתוך רחבת הכנסיות, הם עושים על ברכיהם.

ראינו את המחזה של אנשים על ברכיהם, מדדים באיטיות, בנתיב מיוחד, ברחבת הכנסיות, עשרות מטרים רבות, בדרכם אל הכנסייה במרכז הרחבה . על ברכיהם פד, ע"מ לרכך את החיכוך ברצפה. פונים לבקש מרפא ומזור להם, או ליקיריהם. ההתקדמות על הברכיים היא איטית ,כואבת וסגפנית. נשים, גברים, צעירים ומבוגרים. חלקם לא לבדם. הם מלווים ע"י בני זוג, ילדיהם, הוריהם ,חברים. המלווים לעיתים אוחזים את ידי המדדה על ברכיו. מעודדים בשקט. מדדים בטור. האחד אחר השני. עוצרים לרגע למנוחה וממשיכים. בדבקות. בלהט. בכל שעות היום וגם בלילה. המראה מרגש ממש. איזו הקרבה אישית. איזו עוצמה יש לאמונה. הם מגיעים לקאפלה ורק שם נעמדים על רגליהם.

שני אפיפיורים ביקרו כאן ויש במקום אף ציון לכך.

לאחר כשעה וחצי סיור, חזרנו למלון למנוחה לקראת המצפה לנו, הלילה. בתקופה שבין 13 למאי לבין 13 אוקטובר, מתקיים מדי ערב, טקס מרשים ברחבת הכנסיות, המתחיל בקאפלה שבמרכז. מאות רבות של אנשים מתקבצים באזור הקאפלה ובידיהם נרות. מגיעים לכאן צליינים ממקומות נוצריים שונים בעולם. במהלך הערב, מציינים את הגעתם ומנהלים טקס תפילה משותף לכולם. מלווה בשירת מקהלה ובשירת המשתתפים. כל אותה עת, נמשכת הגעת מאמינים, המדדים בברכיהם, לעבר הקאפלה, באין מפריע להם. בשקט ובייסורים. בהמשך מתקיימת תהלוכה של הנוכחים, מהקאפלה אל הכנסייה המודרנית הגדולה וחזרה , בתנועה מעגלית. נרות מרצדים בחשיכה. המראה מרהיב. בתחילת העונה ( 13 מאי) ובסופה ( 13 אוק') הרחבה מלאה בעשרות אלפי משתתפים. הטקס נמשך כשעתיים וזו הייתה חוויה לצפות בו מקרוב.

לאור האמור לעיל, במידה ומבקרים בפאטימה בין 13 מאי ל 13 אוקטובר , מאוד מומלץ לתכנן מראש לינה בפאטימה. המלון בו לנו, הוא כאמור במיקום מרכזי. מלון של 3 כוכבים, בסיסי ,פשוט ומספק.

Hotel Santo Antonio De Fatima . São José Nº 10, Fatima. Tel +351 249 533 637

יום 13, 9 אוק',יום ב'– נאזרה Nazaré , אלקובסה Alcobaça, אובידוש Obidos

1130-0945 נאזרה Nazaré

עזבנו את פאטימה ב 0900 בבוקר ולאחר כ 45 דק' הגענו לנאזרה Nazaré ,הנקראת בשמה של העיר נצרת שלנו.

נאזרה, עיירת דייגים, נופש ותיירות בת כ 15 אלף איש, נמצאת לחוף האוקיינוס האטלנטי , כ 120 ק"מ צפונית לליסבון. העיירה מושכת אליה גולשים מרחבי העולם, תודות לגלי הים המרשימים שכאן. העיירה, נחלקת לשני חלקים עיקריים- סיטיו Sitio ופראיה Praia . אזור סיטיו נמצא על צוק השולט ומשקיף על העיר. ממנו תצפית נהדרת מלמעלה, על העיר, שלמטה, לחוף הים. אזור פראיה ,הוא אזור המלונות, המרכז התיירותי וחוף הים עצמו . איזור סמוך הוא רובע הדייגים Bairro dos Pescadores ,הנמצא בין כיכר מנואל דה אריאגה Praça Manuel de Arriaga לבין שדרות ויריה גימאראש Avenida Vieiria Guimarães .

תחנתנו הראשונה הייתה הצוק בסיטיו. עוד טרם הגענו לכאן ,נתקלנו בערפל כבד וחששנו מהראות במקום. החשש התאמת וכמעט לא ניתן היה לראות את העיר למטה ואת החוף. רוכלים וסוחרים מקומיים ,להם דוכנים וחנויות בצוק, סיפרו לנו, שתופעת הערפל בבוקר כאן היא שכיחה ביותר ורק בשעה 1300 לערך ,הערפל מתחיל להתפזר. משמע ,מומלץ להגיע לכאן, אחר הצהריים ולא קודם לכן. על אף הערפל ניתן היה להתרשם מאטרקטיביות המקום, בשעת ראות טובה.

משם ירדנו אל אזור פראיה. חנינו את הרכב ויצאנו לטייל ברגל בטיילת שלאורך החוף וברחובות סמוכים. הראות כאן הייתה טובה יותר, אף שהיה ערפילי משהו. זהו אזור תיירות ונופש ,בתוך עיר ישנה, עם רחובות ישנים ומתקלפים . יש כאן קסם מסוים . היה מהנה להסתובב כאן. עם זאת, אם יש מגבלות זמן לטיול בפורטוגל, לטעמי, ניתן לוותר על מקום זה. מי שמעוניין בנופש, או באווירת נופש, זה מקום מתאים ומומלץ עבורו. הביקור בעיירה היה קצר יחסית והמשכנו בדרכנו.

1300-1150 אלקובסה Alcobaça

העיירה אלקובסה מונה כ 16 אלף איש והיא במרחק כרבע שעה נסיעה נאזרה. הסיבה העיקרית לביקור באלקובסה, הוא המנזר והכנסייה שלידו, על שם סנטה מאריה. Mosteiro de Santa Maria אלה ממוקמים בכיכר הראשית של העיירה ,הקרויה כיכר 25 באפריל Praça 25 de Abril.

מתחם המנזר והכנסייה הוא מהמאה ה 18 והוא נחשב לאחד היפים בפורטוגל. אכן מרשים. הכניסה יפה בפשטותה, יש במנזר אולמות פונקציונליים וקלויסטר. מי שכבר ראה מנזרים בפורטוגל ורוצה לחסוך בזמן, או שהתעייף מכך, יכול לוותר על ביקור במקום זה. אף, שכאמור הוא מרשים.

לאחר ביקור חפוז יחסית במנזר ובכנסיה עצרנו לאתנחתא קפה ברחבת הכיכר הנחמדה שממול. בשעה 1300 עזבנו המקום וב 1330 הגענו אל העיירה המקסימה אובידוש.

1540-1330 אובידוש Obidus

העיירה אובידוש מונה כ 12 אלף איש. החלק ההיסטורי העתיק של העיירה נמצא בתוך חומות ובמקום הגבוה מצודה. מחוץ לחומות נמצא האזור המודרני של העיירה. האזור, שיש לבקר בו, הוא העתיק, הנמצא בתוך החומות . מומלץ להחנות הרכב בכניסה לעיר העתיקה, מחוץ לחומות . יש שם מקום חניה גדול ומוסדר. משם ללכת רגלית, מרחק קצר. בתוך העיר העתיקה הרחובות צרים ועולים באופן תלול. הם אינם מרוצפי אספלט, אלא זרועים באבנים חלקות. ראינו לא מעט כלי רכב, המתחפרים ומחליקים על גבי האבנים בעליה, בתוך העיר העתיקה ואינם יכולים להתקדם, ללא דחיפה של אנשים מאחור.

בתי העיירה לבנים עם גגות רעפים אדומים וכתומים. המראה מלמעלה של העיירה, בחלקה העתיק וגם המודרני, יפה. ברחובות העיר העתיקה מתגוררים אנשים ויש בהם חנויות ,מסעדות ונותני שירותים שונים לתיירים. האזור העתיק הוא תיירותי ומהנה להסתובב בו. בשלב נסוים מגיעים למצודה וניתן לעלות על החלק העליון של החומה וללכת לאורכה במסלול מוגדר. יש מספר ירידות בדרך ולא חייבים ללכת את כל המסלול שעליה. בשעה 1540 עזבנו את אובידוש ולאחר שעה ו 10 דקות הגענו לליסבון.

1700- ליסבון

תחנתנו הראשונה בליסבון היא אתר החזרת הרכב . החזרנו רכב עם שריטה מינורית של כ 20 ס"מ , בצד האחורי התחתון של הרכב. קיבלנו חיוב בסך 1,600 יורו בגינו !!! מאחר ועשיתי לרכב ביטוח מלא וללא השתתפות עצמית, לא נדרשנו לשלם סנט אחד. המסקנה מכך, ברורה.

משם לקחנו מונית אל המלון שהזמנו. מלון מצוין , משום המיקום שלו. הוא נמצא באחת הצלעות של כיכר רוסיו Rossio (קרויה גם Praca Dom Pedro IV) , שהיא לב מרכז העיר. להבנתי, אין מרכזי מזה. טווח הליכה ברגל, מכל המקומות שהמבקר בעיר רוצה להיות בהם. שתי דקות מהכיכר ישנן שתי תחנות של קווי רכבת תחתית שונות. זהו מלון 3 כוכבים מודרני ומתוחזק היטב. החדרים בו קטנים. ארוחת הבוקר טובה. בכיכר ובאזור שפע של מסעדות, בתי מאפה וחנויות. הכיכר שוקקת חיים ופעילות. מאוד מומלץ להיות כאן, למי שחשוב לו להיות במרכז. נלון במלון זה גם בלילות הבאים (סה"כ 4 לילות).

לאחר קבלת חדרים במלון, יצאנו לטייל באזור. ירדנו לכיכר קומרסיו Praça do Comércio ,ליד הנהר, דרך המדרחוב הנקרא Rua Augusta , היוצא מכיכר רוסיו. טיילנו ברחובות סמוכים וחזרנו דרך רחובות אזור שיאדו Chiado . אכלנו ארוחת ערב בכיכר רוסיו במסעדה ,בקרבת המלון בו התאכסנו, הנקראת ניקולאי (מחירים גבוהים, המתנה ארוכה ואוכל בינוני-לא מומלץ) .

My Story Hotel Rossio***, Praca Dom Pedro IV (Rossio Square), 59, Lisbon, tel. +351-121-340-0380

יום 14, 10 אוק',יום ג'– ליסבון Lisbon

1930-0915 ליסבון

יוזכר, כי בתחילת הטיול טיילנו יום שלום בליסבון, בליווי מדריך מקומי עם רכב. בסוף הטיול תכננתי להיות 3 ימים נוספים (4 לילות) בעיר מקסימה ומיוחדת זו.

יעדנו הראשון היום- שוק הפשפשים של ליסבון, הנמצא ברובע אלפמה Alfama.

בסביבות 0915 נסענו ברכבת התחתית הכחולה ,מתחנת Restauradores,הסמוכה לכיכר רוסיו, לכיוון Alfama . ירדנו בתחנה הסופית Santa Apolónia ( 3 תחנות) ומשם התחלנו לטפס ברחובות אלפמה לעבר שוק הפשפשים של ליסבון, הקרוי Feira da Ladra . שוק גדול ומעניין, הנמצא ברחוב קאמפו דה סנטה קלרה Campo de Santa Clara,עם דוכנים לרוב. השוק פתוח בימים שלישי ושבת בלבד , בשעות 1800-0900. יש בו אוירה נחמדה ומומלץ לבקר בו. מוכרים כאן דברי אומנות, חפצי בית, דברי נוסטלגיה ועוד ועוד. ההליכה ברגל אל השוק מתחנת הרכבת, אורכת כרבע שעה, בגלל העליה ברחובות. היינו כאן כשעה וחצי ,או מעט פחות. לא יצאנו בידיים ריקות.

יעדנו הבא –אזור שיאדו Chiado . חזרנו מאלפמה ברכבת התחתית ועשינו יתרת היום בהליכה רגלית . הלכנו ברחובות מרכזיים ברובע שיאדו ועצרנו לארוחת צהריים בכיכר כארמו Largo do Carmo ( על שם הר הכרמל ). כיכר מקסימה ,בה עצים רבים, מספר מסעדות, בתי קפה ובניינים היסטוריים. בולטת במקום חזית של מנזר ימי ביניים, משנת 1389. המנזר נהרס ברעידת האדמה הגדולה ,שפקדה את ליסבון בשנת 1755 ונותרה ממנו רק חזיתו. המנזר נקרא Carmo Convent , או Convento da Ordem do Carmo בפורטוגזית . קיר חזית המנזר שוקם וניצב כפסאדה. מעבר לו מתקיימים היום אירועי מוסיקה. הכיכר היא מקום נעים לשבת בו לארוחת צהריים, או סתם לקפה.

משם המשכנו לרחובות הרובע הישן Bairro Alto. אזור שופע חן ומראות יפים, על מדרון גבעה, בו רחובות ציוריים צרים. באזור ברים, מסעדות, מועדונים, חנויות קטנות ואוירה נפלאה. מהאזורים המעניינים והיפים לטיול רגלי בליסבון. ירדנו לכיוון הנהר, ברחוב מקסים הקרוי Rua da Rosa . הרחוב מגיע עד לשוק האוכל Ribeira. נכנסנו למתחם היפה הזה, השופע מסעדות וחנויות אוכל. עשינו כאן אתנחתא נוספת לקפה ומשקה קר.

חזרנו לאזור כיכר רוסיו. ארוחת ערב אכלנו במסעדה איטלקית ,נחמדה ומומלצת, הקרויה איל מולינו Il Mulino, הנמצאת באחד הרחובות הסמוכים לכיכר. לא גורמה, אבל מסעדה טובה ועם אוירה מעולה. לקינוח הזמנו טירמיסו מצוין. מחיר הארוחה כ 16 יורו לסועד.

יום 15, 11 אוק',יום ד'– ליסבון Lisbon

1330-1030 סיור אומנות רחוב מודרך בליסבון

0950 עזבנו את המלון, בדרכנו אל כיכר לואיס קמאוש praça Luis Camoes , מקום המפגש לסיור אומנות הרחוב, הניתן (תמורת תשר) ע"י ארגון הקרוי ליסבון סטריט ארט טורס.

בהיותנו חובבי אומנות , לרבות אומנות רחוב, נרשמנו מראש לסיור זה, הניתן פעמיים בשבוע ,בימים רביעי ושבת. פרטים בקישור זה: https://lisbonstreetarttours.wordpress.com/our-tours-options/

הסיור היה מצוין. הוא נעשה רגלי ברחובות מרכז ליסבון. התחלנו ברובע הישן Bairro Alto, דרך שיאדו, והמשכנו באזור Mouraria . הלכנו ברחובות מקסימים ומעניינים. לא פחות חשוב ,ראינו עבודות יפות של אומנות רחוב וגם צייר אמן בפעולה. הסיור הסתיים בקרבת כיכר רוסיו, במקום בו ניצבת אנדרטה, להנצחת הטבח ביהודי ליסבון. הטבח שהיה בשנת 1506, בחסות/השראת הכנסייה הנוצרית. האנדרטה הוקמה בשנת 2006,במלואת 500 שנה לטבח. האנדרטה היא מינורית ולא בולטת. בצורת חצי כדור, בתוכו מגן דויד , בו חקוקים דברי הנצחה בפורטוגזית. בבסיס האנדרטה, ציטוטים ממקורותינו בעברית .

במהלך סיור מודרך זה, רשמתי לעצמי, שמות של מספר רחובות, שמאוד כדאי ללכת בהם .

הנה הרשימה, בסדר אקראי:

Rua das Portas de Santo Antão

Travessa de Santo Antão

Rua de São José

Rua Telhal

Escadinhas de São Cristóvão

1730-1600 מוזיאון גולבנקיאן Calouste Gulbenkian Museum

אחה"צ ביקרנו ב מוזיאון גולבנקיאן Calouste Gulbenkian Museum, ליד כיכר אספניה Praça de Espanha , בכתובת Av. de Berna 45A . הגענו לכאן ברכבת תחתית וירדנו בתחנת Praça de Espanha , בקו המטרו הכחול.המוזיאון סגור בימי ג'.זהו מוזיאון עם אוסף דברי אומנות מעניין ועשיר ,מתקופות שונות בהיסטוריה. מהתקופה המצרית, הרומאית, הצלבנית ועוד. האוסף היה שייך לארמני עשיר, שתרם אותו לקהילה. בטיול זה, החלטנו לבקר במוזיאון אחד ובחרנו במוזיאון מעניין זה. בצידו יש מוזיאון נוסף לאומנות מודרנית, השייך לאותו מוסד מוזיאוני. יש לדעת, כי ליסבון משופעת במוזיאונים ראויים לביקור. השארנו את האחרים, לביקור עתידי.

לאחר הביקור במוזיאון, חזרנו במטרו למרכז העיר. טיילנו במספר רחובות. ראינו מופעי רחוב, תיירים רבים. אווירה טובה והרבה חיוכים מהמראות.

ארוחת ערב, אכלנו במסעדת דגים, באחד הרחובות הסמוכים לרוסיו. סטנדרטי ולא מיוחד.

יום 16, 12 אוק',יום ה'–Sintra, Azenhas do Mar , Cabo da Roca, CascaisLisbon

1530-0945 סינטרה Sintra

יום טיול מחוץ לליסבון ,באזור סינטרה ורצועת חוף הים, בליווי מדריך מקומי מומלץ ורכבו. מאחר והיינו שלושה מטיילים, היה כדאי לשכור את שירותיו ליום שלם, בטיול פרטי. יש חברות תיירות המציעות טיול לסינטרה והאזור במחיר של 80-70 יורו לאדם, במכונית וואן משותפת. יש גם רכבת היוצאת מאזור כיכר רוסיו אל סינטרה. בחרנו לצאת עם מדריך פרטי ורכבו, דבר שהעניק לנו גמישות ,יותר זמן טיול ואפשרות לראות הרבה יותר ,מאשר בטיול המובנה של חברות התיירות.

יצאנו מליסבון בשעה 0900 בבוקר ולאחר נסיעה של 45 דקות הגענו לסינטרה. היעד הראשון לביקור בסינטרה היה ארמון פנה Palácio da Pena. נמצא על גבעה בפארק פנה . יש להחנות הרכב וללכת ברגל 20-10 דקות (תלוי היכן חונים הרכב),בעליה, עד לארמון (יש גם הסעה בתשלום בפארק עד לארמון). הארמון נבנה בשנות ה 40 של המאה ה 19,ע"י בעלה של המלכה מאריה השנייה. למבנה צורה ,כאילו לקוחה מעולמות הפנטסיה של אולפני דיסני. ארמון ,בו מגדלים, צריחים וכיפות צבעוניים, מסדרונות, אולמות וחדרים נפלאים. עוברים בחצר ובתוך הארמון בחיוך מתמיד. זהו ארמון ייחודי. תוך הארמון נשאר כפי שהיה, עת נמלטה משפחת המלוכה מפורטוגל, בשנת 1910. הביקור בארמון, כולל ההליכה אליו, נמשך כשעתיים. לטעמי, זו האטרקציה העיקרית בסינטרה.

תחתנו השנייה בסינטרה, הייתה אתנחתא לקפה ומאפה במרכז הכפר של סינטרה Sintra Vila . המקום המומלץ לקפה ומאפה הוא בית המאפה המפורסם של סינטרה ,הקרוי Casa Piriquita, ברחוב Rua Padarias 1 . בית מאפה זה ,הוא יצרן של מספר עוגות אישיות מפורסמות של סינטרה ואציין כאן את השתיים הפופולריות :

טרבסרו Travesseeiro - מאפה מאורך ממולא בקרם וניל . קיז'אדה Quijada – מאפה קטן, של קונכיית בצק דקה במילוי של גבינה וקינמון. מאפים אלה מזוהים עם בית מאפה זה, שייצר אותם במקור וממשיך לייצרן.

בשעה 1350 עזבנו את בית הקפה, אל תחנתנו השלישית בסינטרה - פארק ובו מבנים מסתוריים ,הקרוי Quinta da Regaleira. המקום הוקם בסוף המאה ה 19 עבור סוחר ברזילאי עשיר, בשם António Augusto Carvalho Monteiro אנטוניו אוגוסטו קרבאיו מונטירו. בפארק מבנה מרכזי וכן מספר אלמנטים מיוחדים, כגון: בורות עמוקים עם מדרגות היורדות אל תחתיתן ב 9 מפלסים , מנהרות ,עם דלתות אבן נסתרות, המוליכות בין חלקי הפארק. יש אומרים, שהבעלים השתייך לכת סודית ואלמנטים אלה, שאינם ברורים למבקר, היו קשורים לתפיסת הכת ולאורח פעילותה. הגענו לפארק בשעה 1400 לערך הביקור במקום נמשך שעה וחצי. לטעמי, אפשר היה לוותר על הביקור כאן, למרות ההמלצות בספרי הטיולים.

שני אתרים נוספים ומעניינים בסינטרה, הם הארמון הלאומי Palácio Nacional והמצודה Castelo dos Mouros . הארמון הלאומי נבנה החל מסוף המאה ה 14 והורחב ע"י המלך דום מנואל הראשון, שנתן חסותו לפעילותו של מגלה הארצות, ואסקו דה גמה. המצודה הוקמה ע"י המורים (מוסלמים),במאה השמינית,או התשיעית ונלקחה מהם בשנת 1147,ע"י המלך הראשון של פורטוגל ,אפונסו הנריקה Afonso Henriques . בגלל קוצר הזמן לא ביקרנו באתרים ראויים אלה. את הארמון ראינו מבחוץ ואת המצודה על גבעה, ראינו ממרחק. מסקנה - ניתן להקדיש לאזור זה לפחות יום נוסף ,או יומיים נוספים (אם רוצים להקדיש יותר זמן לכפרי החוף המקסימים שיתוארו בהמשך), ולשקול ללון בסינטרה.

1700-1530 אזור החוף של Serra de Sintra Azenhas do Mar) , (Cabo da Roca

בשעה 1530 עזבנו את סינטרה ופנינו אל אזור החוף של הרי סינטרה Serra de Sintra, בכביש 375N. עברנו דרך שני כפרים יפים, עם בתים לבנים, המצויים על צוקי חוף הים. מהם ובקרבתם, תצפית נהדרת על חוף הים ועל הכפרים עצמם. כפרים היכולים להיות יעד נופש מצוין , למבקשים שקט ונוף מקסים של ים ,סלעים וגלים. הכפר הראשון נקרא פראיה דאס מאסאס Praia das Maçãs ומצפון לו הכפר אסניאס דו מאר Azenhas do Mar . משם ירדנו דרומה אל קאבו דה רוקה Cabo da Roca. צוקי ים, המהווים את הנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה ושל פורטוגל. במקום יש עמוד עם שלט המציין זאת. התצפית מכאן, אל הסלע בחוף הים, הקרוי Cabo da Roca,יפה מאוד.

1815-1715 עיר החוף קסקאס Cascais

עיר חוף מקסימה בת כ 230 אלף איש, הרחוקה כ 30 ק"מ מערבית לליסבון. בעבר הייתה כפר דייגים. בסוף המאה ה 19 ראשית המאה ה 20., היא הייתה גם אתר הנופש של משפחת המלוכה. העיר נחשבת לאחת הערים העשירות בפורטוגל. ניתן להגיע לכאן בקלות גם עם רכבת מליסבון. שוטטנו בטיילת לאורך החוף וכן ברחבת כיכר Praça 5 de Outubro ,שם נמצא גם בית העיריה ובמספר רחובות סמוכים.

1945-1815 חזרה לליסבון

בשעה 1815 לערך, התחלנו בנסיעה לעבר ליסבון. ביקשנו מהמדריך שלנו, לעצור בחנות דקאטלון , והוא בחר בסניף הנמצא בעיר אמדורה Amadora ( כ 180 אלף תושבים), השייכת למטרופולין של ליסבון.סניף גדול וכדאי לביקור.משם לליסבון ישירות.התנועה אל ליסבון בשעה זו עמוסה ואיטית משהו. המדריך המצוין שלנו ג'ואו החזיר אותנו למלון בכיכר רוסיו, בו לנו. נפרדנו ממנו בחמימות, בהכרת תודה על שעשה מעל ומעבר לנדרש ממנו ובידידות.

לילה אחרון בליסבון, טרם חזרתנו ארצה. אנו שומעים נגינת תזמורת ג'ז בכיכר רוסיו. הולכים לשם ונהנים מהופעת רחוב של חבורת נגנים איכותית. ארוחת ערב וחזרה למלון. עוד יום גדוש בפורטוגל, הסתיים בהנאה מרובה.

יום 17, 13 אוק',יום ו'– טיסה חזרה לישראל

לאחר ארוחת בוקר במלון ,יצאנו ,בסביבות 0815, עם מונית שהוזמנה מראש, אל שדה התעופה. מסתבר שנהג המונית, יודע קצת עברית. הוא עבד בישראל בשנות ה 80, מטעם חברה אמריקאית שעסקה בבניית בסיס צבאי במצפה רמון . הייתה שיחה מעניינת . זמן ההגעה לשדה התעופה, מכיכר רוסיו ,היה כ 35 דקות, בשעה זו. הנסיעה הייתה לפי מונה .שילמנו 20 יורו, כולל תשר.

טיסה חזרה ארצה, עם טורקיש איירליינס, דרך איסטנבול.

סוף הטיול.

מידע נוסף למטייל בפורטוגל

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל בפורטוגל, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • פורטוגל ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C+%D7%9C50+%D7%A4%D7%9C%D7%95%D7%A1

  • מידע חיוני על פורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%97%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99+%D7%A2%D7%9C+%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C%C2%A0%C2%A0+portugal+%C2%A0essentials

  • תקציר מסלול טיול עצמאי בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%A8+%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C++++portugal+brief+itinerary

  • המלצות זהב לטיול בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA+%D7%96%D7%94%D7%91+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C++top+recommendations+for+a+trip+to+portugal

  • למה פורטוגל ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94+%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C++++why+portugal

  • מדריכים ומארגני טיולים בפורטוגל

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%99+%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%92%D7%9C+%C2%A0%C2%A0guides+and+tour+operators+in+portugal

  • מלונות מומלצים בליסבון

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%95+%E2%80%93+20+%D7%99%D7%9E%D7%99+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D%C2%A0+morocco+%C2%A0itinerary

מידע נוסף ומקיף על טיול בסינטרה וקשקאיש ניתן למצוא בקישור הבא:

ttps://www.chasinglenscapes.com/he/%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%98%d7%a8%d7%94-%d7%a4%d7%95%d7%a8%d7%98%d7%95%d7%92%d7%9c-%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%9e%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%91%d7%95%d7%9f-%d7%a7%d7%a9%d7%a7%d7%90/