אומנות הנעשית ברחוב, במרחב הציבורי, היא אומנות רחוב. בין אם היא נעשית ברשות, או ללא רשות. אומנות הרחוב כוללת ציור, הדבקה של נייר מצויר, או מיצג חזותי. כתבה זו אינה עוסקת בגרפיטי, שרבים רואים בה סוג של אומנות רחוב. גרפיטי היא כיתוב גרפי מעוצב של אותיות .במידה מסוימת, גרפיטי פועל לבטא את הפגום והמרדני בחברה שלנו.

יש עבודות אמנות רחוב גדולות המכסות קיר שלם (מורל ( mural ,או חלק ממנו, ויש קטנות, שלפעמים קשה להבחין בהן. בד"כ עבודות אומנות רחוב ייעשו על רכוש פרטי ,בד"כ בהסכמת בעלי הנכס עליו נעשתה עבודת אומנות רחוב. חלק מעבודות אומנות הרחוב הן קבועות (נשארות עד שנגרם להן נזק) וחלק הן מתחלפות.

הז'אנר באומנות של אומנות רחוב הוא חדש יחסית (מספר עשרות שנים). הוא הולך וצובר פופולריות. עבודות האומנות בד"כ הן יפהפיות, ברובן צבעוניות, חלקן מרגשות ממש וחלק ניכר מהן מעבירות מסר. ה ביקוש לצפייה בעבודות אומנות רחוב גדל והולך. בניו יורק, כמו גם בערים גדולות אחרות בעולם, יש סיורים מודרכים באתרי אומנות רחוב, המוצעים ע"י גורמי תיירות מקומיים. כך גם בניו יורק (פרטים בסוף כתבה זו). גלריות רבות מוכרות עבודות אומנות רחוב בעשרות ובמאות אלפי דולרים.

יש מקומות רבים בהם בעלי נכסים מזמינים אומנים לבצע עבודה על קיר(ות) הנכס שלהם. הדבר עשוי לתרום לפרסומם ולשיפור תוצאותיהם העסקיות.

בערים שונות בעולם נעשות עבודות אומנות במרחב הציבורי ברחוב ,ע"י אומנים מפורסמים ומוכשרים. ניו יורק היא אחת הערים המובילות בעולם בתחום זה של אומנות הרחוב. מגוון העבודות המוצג בה הוא ענק ממש. בעיר ניו יורק ישנם שני אזורים עיקריים בהם יש ריכוז מרשים של עבודות אומנות רחוב. האחד במנהטן ובו עוסקת כתבה זו. השני בברוקלין. כתבה בנושא אומנות רחוב בברוקלין, מופיעה בבלוג זה. הנה הקישור:

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0%C2%A0+%C2%A0street+art+in+brooklyn+nyc

אומנות רחוב במנהטן התחתית

ריכוז גדול של עבודות אומנות רחוב נמצא במנהטן התחתית. נכון למועד כתיבת כתבה זו, יש מעט עבודות אומנות רחוב במנהטן בין הרחוב ה 14 לרחוב 110. רוב העבודות במנהטן הן דרומית לרח' 14 ומרחוב 110 וצפונה. הנה מספר מקומות ומספר עבודות הראויים לציון מיוחד. ניתן לבקר בכולם באופן עצמאי ולהתרשם, או להצטרף להדרכה. למעמיקים בנושא, אפשר גם וגם. האתרים קרובים אחד לשני ,בטווח הליכה רגלית קצרה.

אזור רחוב באורי Bowery Area :

ניתן להגיע לכאן ברכבת תחתית F ולרדת בתחנת 2nd Ave . או להגיע ברכבות M,F,D,B ולרדת בתחנת Broadway-Lafayette. או ברכבת 6 ולרדת בתחנת Bleeker St. . סיור כאן עשוי להימשך כשעה, או יותר.

קיר ציור הקיר של באורי Bowery Mural Wall , נקרא גם Houston Wall .

נמצא בכתובת : 76 East Houston , at Bowery. קיר אומנות הרחוב הזה נמצא בבעלות של קרן טוני גולדמן ומאז 2008, מוצגות בו עבודות מתחלפות מרשימות של אומנים מפורסמים. מדובר בציור קיר ענק אחד, שבד"כ מעביר מסר ונעשה לרווחת הקהילה ומתחלף אחת לחצי שנה או יותר. אף שלא ניתן לדבר על עבודה ספציפית כאן, בגלל תחלופת העבודות המוצגות, מיקום זה נחשב לאחד ממקומות אומנות הרחוב החשובים בעיר ניו יורק. בשנת 1982 צייר על קיר זה לראשונה האומן המפורסם Keith Haring . על ההיסטוריה של קיר זה ניתן לקרוא במאמר הבא:

https://www.timeout.com/newyork/art/a-brief-history-of-the-bowery-mural-the-lower-east-sides-street-art-showcase

First Street Green Cultural Park Street Art Project פרויקט אומנות הרחוב הירוקה של הרחוב הראשון.

ממש בקרבת מקום לקיר באורי נמצא אתר אומנות זה , בכתובת: 33 E First St . המקום נמצא בתוך גן קטן הנקרא First Street Garden , הנמצא בשדרה השנייה בין Houston E לרחוב הראשון. ללכת על E Houston מפינת באורי מזרחה 100 מ' ותגיעו למקום. כאן על קיר ארוך המשתרע לאורך כל הגן וכן במסדרון המחבר את First Street עם E Houston ( בשדרה השנייה מס' 18) מוצגות עבודות שנות, בד"כ עם מסרים לשמירת איכות הסביבה.

איסט האסטון ,פינת באורי East Houston ,at Bowery.

על רח' האסטון מזרח, בפינת באורי, בצד הנגדי של הרחוב מקיר באורי Bowery Mural Wall , ישנן 4-3 עבודות אומנות יפות ומעניינות. הגדולה שבהן היא באורך של כשישה מ' וגובה כ 3 מ' ,כאילו לקוחה מציור בספר ילדים של פעם, המתאר את עולם הפיות. היא מתארת, בסגנון פופ ארט, שני צדי ראש של ילדה, או פיה, מאופרת, כשביניהם דמויות של עופרים , ציפורים, כלבלב מתוק, עיטורי פרחים ועוד.

מימין לציור מעולם הילדים, מוצג ציור על נייר מודבק על קיר, של אומן מפורסם, המכונה סאקסיקס SacSix , הנקרא Beauty . ציור המתאר אישה חשופה, שהחזה שלה מוסתר ע"י שתי כפות ידיים ומתחתיו המילה "לתת" Give . משמאל , ישנה עבודה המתארת ראש של אישה במבט רציני ובצבעים בולטים של שחור ואדום.

סמטת רח' פרימן Freeman Alley .

נמצאת שני רחובות מהקיר של באורי Bowery Mural Wall . מפינת רחובות באורי ומזרח האסטון לכו ברח' באורי Bowery St. דרומה, חצו את רח' Stanton St. וברחוב Rivington פנו שמאלה. לכו על ריבינגטון מחצית הרחוב ופנו שמאלה לסמטת פרימן Freeman Alley (נמצאת בין הרחובות Bowery ורח' Chrystie המקבילים) .

בסמטה צרה זו, שאורכה כ 65 מ', מוצגו ריכוז גדול של עבודות אומנות מתחלפות , על גבי קירות משני צדי הסמטה. בד"כ באביב מוצגות כאן עבודות חדשות. בסוף השנה סמטה זו פחות אטרקטיבית לביקור ,משום שחלק מהעבודות לא נשמרות.

נעל מסטיק Gum Shoe Street Art Work . בכתובת: 205 Chrystie St , פינת רחוב Stanton St. .

עוד עבודה יפה , הנמצאת בקרבת מקום ל Bowery Mural ,שנעשתה ע"י אומנית ניו יורקית בשם Angela China . העבודה מציגה רגליים סקסיות ארוכות, חשופות חלקית של אישה, שבסוליית אחד מנעליה, או מגפיה, דבק מסטיק עקשן. מקסים ומקורי.

רח' ריבינגטון פינת רח' באורי Rivington St. at Bowery St..

ברח' ריבינגטון המוליך לסמטת פרימן Freeman Alley (פינת רח' באורי), מוצג ציור קיר צבעוני ומתוק של פני ילדה עם עיניים גדולות וריסים ארוכות ,באורך של כ 10 מטרים.

ציור הקיר בלונדי Blondie Mural . נמצא ברח' 316 Bowery ,פינת רחוב Bleeker .

מפינת רחובות Bowery ו Houston , שתוארה לעיל, יש ללכת צפונה רחוב אחד . הציור נמצא על קיר מסעדה ידועה וטובה בשם Saxon + Parlor, בפינת רחובות באורי ובליקר . יש כאן ציור קיר גדול ויפהפה של בחורה בלונדינית בשם Debbie Harry , שהיא סולנית להקת הרוק האמריקאית בלונדי וכן שחקנית ויוצרת . בציור מופיעים גם כרטיס כניסה להופעת הלהקה ואלמנטים נוספים. הציור נעשה ע"י האומן Shepard Fairey והוא נחשב לאחד היפים בעיר ניו יורק. שפארד פיירי התפרסם בזכות ציור פוסטר של הנשיא אובמה, בשם תקווה Hope, אותו יצר ב 2008.

רח' בליקר Bleeker St , בין רח' Bowery לרח' Mulberry . קטע רחוב זה נמצא ממש ליד 316 Bowery St. ,היכן שמוצגת העבודה "בלונדי".

בקטע רחוב זה של בליקר מצויות עבודות אומנות קטנות על דלתות וקירות של עסקים ובתים במקום . כדאי לשים לב במיוחד לעבודות ברח' בליקר מס' 43 (בפינת רח' Mulberry ) וכן בליקר מס' 9 ליד מועדון איגרוף (בפינת רח' Mott ).

רח' 2 2nd Street .

ברחוב מספר 2 ( East Village), בקטע שבין רח' באורי Bowery St לבין השדרה השנייה 2nd Ave יש ציור קיר של אומן איטלקי נכה, המתנייד בכסא גלגלים ,המכונה B.D. White . הציור מתאר ריקוד מרחף בחלל של שניים -אסטרונאוט בחליפת אסטרונאוט ואישה נאה בשמלה אדומה.

עבודה נוספת על קיר בתוך גן מגודר , באותו קטע רחוב במספר 20 ( ( 20 2nd Street, מתארת ציפור בשחור לבן , שנעשתה ע"י אומן בלגי . אם ,תפנו דרומה (ימינה) בשדרה השנייה , תגיעו לפירסט סטריט 1st Street , פנו שמאלה לרחוב זה ולאחר מספר מטרים תגיעו אל ה First StreetGreen Cultural Park Street Art Project , שהוזכר לעיל.

רח' אלדריג' Eldridge , בקטע שבין הרחובות Houston ו Stanton .

ברח' אלדריג' מצויים מספר ציורי קיר שכדאי לראותם . ממש סמוך לרח' Houstonמצוי ציור יפהפה אחד הוא של אישה מתאפרת .ציור זה נוצר ע"י אומנית מניו יורק הקרויה Indie184 . אתר האינטרנט שלה הוא בקישור הבא http://www.indie184.com . ציור קיר נוסף, הנמצא בסמוך, מציג את מרלין מונרו בסצנה המפורסמת של שמלתה המתנופפת וחושפת רגליה. זהות האומן של ציור זה אינה ידועה לי.

ברח' אלדריג' פינת סטנטון Stanton מצוי ציור קיר ענק, של האומן הברזילאי Kobra . זהו ציור מחאה נגד תפוצת הנשק . שם הציור הוא "עצרו את הנשק" Stop Guns . הציור מציג נער ובידו אקדח שלוף , המצלם עצמו בסלפי, תוך חיוך.

רח' אלן ( מספר 172 לערך) פינת רח' סטנטון Allen St., at Stanton St. .

שני ציורי קיר בולטים, מרשימים ומיוחדים הנמצאים בקירות קומות עליונות ברח' אלן פינת סטנטון . ציור אחד קרוי “Love Beyond Borders” אהבה ללא גבולות ,של האומן Nicola Formichetti . עבודה זו מעבירה מסר נגד הקיטוב הקיים בין מדינות ועמים.

עבודה נוספת היא של אומן דרום אפריקאי בשם Sonny Sundancer המציגה בצבעים עזים דמות מרשימה ביותר של ראש אריה. המסר של ציור זה הוא קריאה לשמור ולהגן על בעלי החיים, על רקע הסכנות האורבות להם מטבע מהאדם . עבודה זו , היא חלק מפרויקט של האמן, להגברת המודעות לנושא וגיוס כספים למטרה זו, נעשתה בסיוע של "נשיונל ג'אוגרפיק". http://sonnyonline.com/

ככל הידוע, יש כוונה להשקיע בעבודות אומנות נוספות ברחוב אלן במטרה להפוך אותו לגלריה של אומנות במרחב הציבורי .

"קלאב "27 Club 27" ", רח' רוינגטון פינת רח' פורסיית' Rivington St, at Forsyth St.

עבודת אומנות מדהימה, בשם "קלאב 27" , של אחד מגדולי אומני הרחוב הקיימים היום, האומן הבריזלאי Kobra Eduardo ,מוצגת על קיר ברח' רוינגטון פינת פורסיית'. העבודה מציגה באופן מעניין את דיוקניהם של חמישה זמרים צעירים, פופולריים, בשיא תהילתם, שמתו כולם בגיל 27, מצריכת יתר של סמים. מדובר באיימי ויינהאוס (מוצגת בפרופיל), ג'ימי הנדריקס Jimi Hendrix וג'ים מוריסון Jim Morrison (מוצגים בדיוקן אחד, שחציו הנדריקס וחציו השני מוריסון), קורט קוביין Kurt Cobain וג'ניס ג'ופלין Janis Joplin (מוצגים בדיוקן אחד, שחציו קוביין וחציו השני ג'ופלין).

אזור סוהו ואיטליה הקטנה Soho & Little Italy :

אזור סוהו ואיטליה הקטנה, נמצא מרחק דקות ספורות של הליכה מאזור באורי Bowery Area, שתואר עד כה.

ציור קיר של אודרי הפבורן Audrey Hepburn Mural. נמצא ברח' Mulberry פינת רח' Broom , בנוליטה Nolita (north of Little Italy) , מזרחית לסוהו.

עבודה יפהפייה משנת 2013,של האומן האמריקאי Triston Eaton, שעבודותיו הוצגו במוזיאונים גדולים בעולם, כמו MoMa ואחרים. ציור הקיר של אודרי הפבורן ברח' מולברי נחשב לאחת מיצירותיו המפורסמות ולציור קיר אייקוני בניו יורק. אכן מקסים ומוסיף יופי לרח' מרכזי זה .

ציור קיר של סופיה לורן Sophia Loren Mural. נמצא ברחוב Mulberry פינת רח' Grand, מספר עשרות מטרים מהציור של אודרי הפבורן.

ציור של האומנית Lexi Bella על תריס של בית קפה , המציג בשחור לבן את סופיה לורן הסקסית והזוהרת. הציור כולל ציטוט מדברי סופיה לורן, לפיו " אין דבר העושה את האישה ליפה יותר, מאשר האמונה שהיא יפה ". כשביקרתי במקום בדצמבר 2018, נראה היה שיש לבצע תחזוקה מסוימת לשימור עבודת אומנות זו.

מיקי מאוס כפול Mickey Mouse Mural . נמצא ברח' Mott ,פינת רח' Houston E ,מאחורי חנות דראגסטור CVS.

ציור קיר יפהפה של אומן מברוקלין הקרוי Jerkface , המציג דמות מוכפלת בשניים של מיקי מאוס האהוב מסרטי דיסני. כאשר ביקרתי במקום, ראיתי את האומן מתחזק את הציור ומסיר גרפיטי (כיתוב גרפי מוגדל של אותיות) שמישהו הוסיף בזדון לציור הקיר הזה.

קיר האומנות של גוצ'י Gucci Art Wall . כתובת: 1 Crosby St, New York 91 . נמצא בקרבת מפגש הרחובות Lafayette עם Prince בסוהו.

קיר אומנות בבעלות של חברת מוצרי היוקרה גוצ'י Gucci המציג עבודות ענק מתחלפות של אומנות, לתועלת הקהילה ולקידום רעיונות ותפיסות של גוצ'י, תוך אזכור שם המותג גוצ'י בתוך הציור. כאמור הציורים מתחלפים, כל כחצי שנה לערך . לקיר זה נוכחות חזקה באזור שכן, הוא נצפה מרחוק ,מרחובות סמוכים.

עבודה בשם Double Crossed ברח' ברום , סוהו.

כתובת: Broome Street, between Crosby and Lafayette Streets 389 . עבודה זו שנעשתה בשנת 2016, ע"י האומן הבריטי D'Face , על קיר קומה עליונה של בניין. זהו ציור בסגנון פופ ארט ,המתאר פנים של אישה בלונדינית דומעת ובעלת מבע מפוחד. יפהפה. הנה קישור לאתר האינטרנט של אמן מעניין זה: http://www.dface.co.uk/

רח' קנמר פינת מוט Kenmare St. at Mott St..

ציור קיר מקסים, בצבעי שחור לבן הקרוי What Lifts You"" , נעשה ע"י אומנית מניו יורק בשם Kelsey Montague . הציור נמצא על קיר ברח' Kenmare פינת רח' Mott/ . הציור מתאר כנפיים של פרפר ,בתוכם איורים של מקומות מפורסמים שונים בעולם, כמו מגדל אייפל, מגדל פיזה, מגדל הביג הבן, מגדל התאומים, פירמידות מצריים ועוד. האמנית רצתה להעביר מסר, שעבודה זו תגרום לאנשים לחשוב, מה מרומם אותם . צופים רבים החוזים בציור זה, נעמדים באמצעו ,כמו מרגישים שיש להם כנפיים והם יכולים לעוף. ומצטלמים כך.

עיר גדולה של חלומות Big City of Dreams .

כתובת: Broome Street, between Centre and Mulberry Streets. ציור קיר ענק וצבעוני ב"איטליה הקטנה" של האומן Triston Eaton, שצייר את ציור הקיר של אודרי הפבורן ,המצוי בקרבת מקום, עליו כבר סופר קודם. הציור "עיר גדולה של חלומות" מציג בקולאז' דמות אישה האוחזת את ראשה ביד אחת ובתוך גופה קולאז' דימויים מהעיר הגדולה וכיתוב בגדול של שם הציור. לעבודה זו נוכחות חזקה ברחוב עמוס בפעילות זה.

אומנות רחוב בין הרחובות 14 ל 110 , מנהטן

כאמור, בין הרחובות 14 ל 110 ,יש יחסית מעט מאוד עבודות של אומנות רחוב, נכון לסוף 2018. . להלן יצוינו מספר עבודות חשובות באזור זה:

"הילד עם הפטיש" של באנקסי Banksy's Hammer Boy

כתובת: , between Broadway & Amsterdam 233 W. 79th St.זו עבודה מקסימה של אמן אומנות הרחוב המסתורי, המפורסם ביותר בעולם. זהו ציור שצויר בשחור על קיר בצבע לבן בז', מעל ברז כיבוי אש אדום. בציור הילד מניף פטיש גדול ,כאילו מבקש להכות בברז כיבוי האש. יצוין כי בשנת 2018 עבודת אומנות קטנה של באנקסי, הקרויה "הילדה עם הבלון" נמכרה ב1.4 מיליון דולר, במכירה פומבית של סות'ביס בלונדון. דקות לאחר שהעבודה נמכרה, היא גרסה את עצמה. הקונה הסכים לקבל תמורת כספו את דף הנייר הגרוס. האין זו סיבה מספיק טובה לראות את "הילד עם הפטיש " ? ואפילו להצטלם לידו.

"אני אוהב את ניו יורק" " I Heart NY" .

כתובת: 17st ,between 6th & 7th Avenues, Chelsea . ציור קיר ענק מאחורי מגרש חניה גדול, ברחוב 17 פינת השדרה השישית, בלב צ'לסי. הציור מתאר גבר לבוש חליפת פסים שחורה וכובע שחור , המצייר בתנועה רחבה על קיר את הכיתוב I Heart NY , כאשר במקום המילה Heart הוא מצייר לב אדום. עבודה מקסימה של האומן הבריטי Nick Walker ,שנעשתה ב 2014. משום מיקומה בקרן רחובות היא נצפית למרחקים . עבודה מקסימה שכדאי מאוד לראותה.

"אלברט איינשטיין, גאון רוכב על אופניים" Albert Einstein, genius bike ride" .

כתובת : בשדרה השלישית, פינת רחוב 48 Third Avenue,at 48 St. 780 . ציור קיר מאורך וענקי על קיר בניין, של האמן הברזילאי אדוארדו קוברה Kobra Eduardo ,המתאר בצבעים עזים את אלברט איינשטיין רוכב על אופניים. ציור זה בא בעקבות ציור דומה שעשה אמן מוכשר זה בעיר סן פאולו בברזיל.

לוחם אש באסון מגדל התאומים 9/11 Firefighter .

כתובת: 780 3rd Avenue (49th Street), Upper East Side .עוד ציור קיר ענק ומאורך של Kobra הנמצא מצדו השני של הבניין בו מוצג "אלברט איינשטיין, גאון רוכב על אופניים" .הציור מציג כבאי בשעת חילוץ מאסון מגדל התאומים. הצדעה ללוחמי האש הנערצים בניו יורק. על עבודות נוספות של קוברה בניו יורק ניתן לקרוא בכתבה הבאה:

http://newyorkcityfeelings.com/kobra-street-art-murals-in-new-york-city/

ויש עוד עבודות נוספות, שלא את כולן אני מכיר. ולא עסקנו כלל בעבודות רחוב באזור הארלם, בו גם כן יש לא מעט עבודות אומנות רחוב.

סיכום

מנהטן משופעת בעבודות אומנות רחוב, בעיקר באזור מנהטן התחתית בצד המזרחי Lower East Side .אלה עבודות אומנות מהיפות שיש בניו יורק ובעולם. עבודות שנעשו ע"י אמנים מובילים. לחובבי אומנות חובה לראות יצירות אלה.

בכתבה זו נסקרו עבודות חשובות הקיימות במנהטן, אולם אין זו רשימה סופית. יש עבודות נוספות ,בהן לא עסקנו ויש גם שינויים הקורים בשטח. זו טבעה של אומנות רחוב. לכן זהו מדריך לא סופי.

ניתן להתרשם מעבודות אומנות הרחוב בניו יורק בסיור עצמאי שתבצעו באתרים השונים. ניתן גם להתלוות לסיור אומנות רחוב שמוציאים גורמי תיירות שונים. הפופולרי שבהם הוא Free Tours by Foot https://freetoursbyfoot.com/new-york-tours .

ניתן גם לשכור מדריך לסיור פרטי. המדריך הטוב ביותר לאומנות רחוב בניו יורק לטעמי, הוא מאר קייל Mar Kayle. אמן בעצמו ובעל ידע עצום בתחום זה בניו יורק ובכלל. הנה פרטי הקשר עימו:

[email protected] גם אשתו מעבירה סיורי אומנות רחוב בעיר. להם אתר אינטרנט

www.streetsmartguide.org .

מידע נוסף למטייל בניו יורק

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בניו יורק, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

ניו יורק , להתאהב בקלות - מדריך מקיף New York City Comprehensive Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%94%D7%91+%D7%91%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%AA+++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3

לגלות את ברוקלין היפה Discover Brooklyn,NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA+%D7%90%D7%AA+%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%94

ניו יורק - לואר איסט סייד, צ'יינה טאון, ליטל איטלי Lower East Side/China Town/Little Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%A8+%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%98+%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%93%D7%A6%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%98%D7%90%D7%95%D7%9F%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%9C+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0+%C2%A0lower+east+sidechina+townlittle+italy%C2%A0

ניו יורק - יום טיול בסוהו New York - Soho day tour

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%95+soho+day+tour

ניו יורק בחודש דצמבר New York in December

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9+%D7%93%D7%A6%D7%9E%D7%91%D7%A8%C2%A0+new+york+in+december

ניו יורק לילדים New York for Kids

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D%C2%A0%C2%A0%C2%A0+new+york+for+kids%C2%A0%C2%A0

ילדים בניו יורק - הצעה לבילוי Kids Fun Option in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D+%D7%90%D7%95%D7%94%D7%91%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%C2%A0+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99%C2%A0+kids+fun+in+nyc+stores

ניו יורק - מדריך קניות לא סופי Shopping in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99

ניו יורק - חנויות מיוחדות Special Stores in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+special+stores+in+nyc%C2%A0

ניו יורק - מתוקים, בתי מאפה ובתי קפה מיוחדים Desserts in NYC.

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%AA%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%94+%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%A7%D7%A4%D7%94+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D

ניו יורק - אוכל ומסעדות, החיים הטובים Restaurants scene in New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%93+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%96%D7%94+%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D

אומנות רחוב בברוקלין, ניו יורק Street Art in Brooklyn, NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0%C2%A0+%C2%A0street+art+in+brooklyn+nyc

אומנות רחוב במנהטן , ניו יורק - מדריך לא סופי Street Art in Manhattan , New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F++%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99++++street+art+in+manhattan++new+york

לונג איילנד - טיול יום ויותר, מחוץ לניו יורק Long Island, New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%92+%D7%90%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%93++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+%C2%A0%C2%A0long+island+new+york

ניו יורק – נופים ואחוזות בעמק הדסון , מזרחית לנהרNew York-East of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A0%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%90%D7%97%D7%95%D7%96%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F++%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%AA+%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%A8

ניו יורק – עיירות קסומות ואתרי טבע במערב עמק הדסוןNew York-West of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99+%D7%98%D7%91%D7%A2+%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%91+%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F

30 מלונות במנהטן ניו יורק , שכדאי להכיר Hotels in Manhattan you should know

https://www.lametayel.co.il/30+%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%A9%D7%9B%D7%93%D7%90%D7%99+%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%99%D7%A8+++hotels+in+manhattan+you+should+know

ניו יורק – לטייל בשכונות החרדיות של העירVisiting the Ultra-Orthodox Jews Neighborhoods in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C+%D7%91%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%A9%D7%9C+%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%A8++visiting+the+ultraorthodox+jews+neighborhoods+in+nyc

מוזיאונים חדשים נפתחו בניו יורק ב 2018 Two Special Museums

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%94+%D7%A2%D7%9C+%D7%A9%D7%A0%D7%99+%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D+%D7%A9%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91+2018