אילו היו עושים משאל בקרב תיירים ומטיילים , סביר שפריס הייתה נבחרת כאחת הערים האהובות והמעניינות ביותר בעולם. ואולי האהובה ביותר. פריס מציעה המון. אתרים היסטוריים ותרבותיים מהמעלה הראשונה, קולינריה צרפתית איכותית במיוחד, בתי מאפה ומתוקים נפלאים שהומצאו , אופנה יפהפייה ואיכותית, שווקים מעניינים , דיסנילנד לכל המשפחה ומוזיאונים מהטובים שיש.

מאמר זה מוקדש למוזיאונים בפריס, תוך התמקדות באלה שאסור להחמיץ ביקור בהם ובחשובים אחרים.

ביקור בפריס, של התייר הממוצע, בד"כ נמשך ימים ספורים . תשומת הלב של התייר מופנית לתחומי עניין רבים בעת ביקור כזה. כדאי וראוי לכלול גם ביקור בלפחות מוזיאון אחד או שניים , בעת כל ביקור בעיר.

במרבית המוזיאונים יש תצוגות קבע ותצוגות מתחלפות. בחלקם הקטן יש רק תצוגות מתחלפות. מומלץ לבדוק מראש, בשלב תכנון הנסיעה לפריס, איזה תערוכות מוצגות במוזיאון בו תחפצו, בתקופת שהותכם בפריס. תשקלו לתת עדיפות למוזיאון בו יש תערוכות מתחלפות מעניינות, בנוסף לתערוכות הקבע. אלא אם כן תערוכות הקבע הן מרשימות כל כך ומצדיקות ביקור בכל מקרה, כמו בלובר ובמוזיאון ד'אורסיי.

לגבי מוזיאונים המציגים תערוכות מתחלפות בלבד, יש לבדוק זמינות תערוכות במועד הרצוי לכם ומידת העניין בהן.

ארבעה מוזיאונים לאמנות שאין להחמיץ ביקור בהם

מוזיאון הלובר Musée du Louvre

מוזיאון לאומנות ואוצרות תרבות הגדול בצרפת ומהגדולים בעולם. המוזיאון שוכן במבנה של מצודה מהמאה ה 12,שהוסבה לבית מגורים ששימש את משפחת המלוכה בצרפת במשך מספר מאות שנים. בשנת 1793 ,אחרי המהפכה הצרפתית, המקום הוסב למוזיאון. הוא מכיל מעל ל 35 אלף פריטים , חלקם אוצרות תרבות עולמיים, המוצגים בכ 300 חדרים ,המצויים במספר אגפים Wings. בין המוצגים המפורסמים ביותר היא ציור פורטרט של Portrait of Lisa Gherardini , היא "מונה ליסה" של לאונרדו דה וינצ'י, הפסלים היווניים המרהיבים Venus de Milo וונוס ממילו ופסל האלה היוונית ניקה מסמותרקיה Winged Victory of Samothrace - שניהם ככל הנראה מהמאה השנייה לפנה"ס.

במוזיאון הלובר מבקרים יותר מ 10 מיליון איש בשנה (נכון ל 2018). זהו המוזיאון עם מספר המבקרים הגבוה בעולם . משמע ,המקום עמוס וצפוף במבקרים. אם אפשר, כדאי לתכנן ביקור בחודשים ובשעות פחות עמוסים. ע"מ להימנע מצפיפות יתר, מומלץ לבקר בשעות הערב. בימים רביעי ושישי להגיע ב 1800 ובימים אחרים ב 1500. חודשים יוני-ספטמבר הם עמוסים במיוחד במבקרים, ואילו דצמבר-ינואר דלילים יחסית במבקרים.

מוזיאון הלובר כולל 4 קומות, בהן 300 חדרים, הפזורים בשמונה מחלקות, הנמצאות בשלושה אגפים ,המקיפים את החצר ,או הכיכר הפנימית של המוזיאון ,משלושה כיוונים. האגפים הם סולי Sully Wing , דנון Denon Wing ורישלייה Richelieu Wing .

אגף דנון Denon הוא העמוס במוזיאון. שם נמצאת מונה ליסה (חדר 6,קומה ראשונה) וכן פסל האלה ניקה Winged Victory of Samothrace (בחלק העליון של מדרגות Daru בקומה הראשונה) . באגף דנון חובה לבקר גם בחדרים 75 עד 77 בהם מוצגות עבודות מונומנטליות של ציירים צרפתיים מפורסמים. בחדרים 5,3,1 מוצגות עבודות קלסיות של גדולי ציירי תקופת הרנסנס. גם אגף סולי Sully פופולרי. .בו ניצב הפסל וונוס ממילו (חדר 16 ,קומת קרקע) וכן אוצרות תרבות מצרית מוצגת בקומת הקרקע ובקומה הראשונה באגף סולי. .

מומלץ לבקר גם בחדרים, בהם מוצגות עבודות של גדולי ציירי הולנד מתקופת הרנסנס Rembrandt Vermeer, Caravaggio, Rubens – וכן באגפים המוקדשים לתרבות האסלאם, מסופוטמיה ומצרים.

הכניסה הראשית למוזיאון מרשימה בעיצובה. היא נמצאת בחצר הקדמית של מבנה הלובר ויש בה מבנה יפהפה של פירמידה מזכוכית , שבסיסה בשטח 1000 מ"ר וגובהה כ 22 מ'. עוצבה ע"י האדריכל I. M. Pei.

במוזיאון מוצגות גם תערוכות מתחלפות, אולם תערוכות הקבע, הן העיקר. המוזיאון מציע ארבעה סיורים מודרכים ביום של 90 דקות בשפה האנגלית. הסיורים כוללים את המיטב שבמוזיאון והם בתשלום. ניתן להזמין בכניסה הראשית (בפירמידה).

בלובר קל ללכת לאיבוד ולאבד את המיקוד. לכן, מומלץ להצטייד בכניסה למוזיאון במפה ולתכנן את המסלול בו תרצו לבקר ולנווט על פיה. עם זאת, יש מי שיעדיפו לשוטט ולהתבשם מהמראות, ללא סימון מראש של חדרים לביקור. ועוד עצה- למבקרים פעם ראשונה במוזיאון, כדאי להתמקד בקומת הקרקע ובקומה ראשונה. הביקור בקומה השנייה הוא בעדיפות נמוכה יותר, לטעמי. הביקור במוזיאון סביר שיימשך 3-4 שעות, אף שניתן לשוטט בו ימים.

הצילום בתוך המוזיאון נאסר משנת 2005.

הכניסה למוזיאון דרך מבנה הפירמידה היא הראשית. אולם יש כניסות נוספות, דרכן ניתן להיכנס למי שרוכש כרטיסים אונליין מראש, דרך אתר המוזיאון. כניסה אחת מפסאז' רישלייה Richelieu היוצא מרח' ריבולי Rivoli , או דרך מרכז הקניות Carrousel du Louvre יורדים במדרגות מטה ברח' ריבולי 99.

הביקור במוזיאון זה הוא חובה לכל ובעיקר לחובבי אמנות ,תרבות והיסטוריה.

Address: Rue de Rivoli, 75001 Paris . Mero ( line 1,7) : Palais Royal - Musee du Louvre.

Hours: Mon, Thu, Sat–Sun: 9:00 AM–6:00 PM. Wed, Fri: 9:00 AM–9:45 PM. Tuesday-closed. www.louvre.fr


מוזיאון ד'אורסיי Musée d'Orsay

מוזיאון לאמנות מהטובים והחשובים בעולם. המוזיאון נמצא במבנה של תחנת רכבת לשעבר שנקראה Gare d'Orsay . במקום להרוס את התחנה הישנה, המקום הוסב למוזיאון, שפתח את שעריו למבקרים בשנת 1986. במוזיאון תצוגת קבע מרשימה של עבודות ציירים,בעיקר מהתקופה האימפרסיוניסטית והפוסט אימפרסיוניסטית . המיקוד הוא על עבודות משנת 1848 עד 1914.

המוזיאון מציג גם תערוכות מתחלפות מעניינות . במוזיאון 5 קומות. בקומה החמישית מוצגות עבודות גדולי האימפרסיוניסטים , מהיפות שיש . תמצאו שם את רנואר, דגה, ואן גוך, גוגן, סזאן מונה, מאנה, מאטיס, פיזרו , לוטראק ועוד ועוד. במוזיאון מוצגות גם עבודות פיסול רבות ומרשימות. בהכללה אומר, שחובה לבקר בכל חדרי המוזיאון. לטעמי, כדאי להתחיל הביקור במוזיאון דווקא בקומה 5 ורצוי לא בשעת עומס במוזיאון.

הביקור במוזיאון סביר שימשך 4-3 שעות. המוזיאון קטן יותר מהלובר וניתן למצות ביקור בו גם בפעם אחת. המעבר בין הקומות במוזיאון יכול להיעשות במעלית. שימוש במדרגות ,למי שיכול, יבטיח כנראה מעבר מהיר יותר.

בשנת 2018 ביקרו במוזיאון כ 3.2 מיליון איש. כדאי להימנע מצפיפות ותורים בעת הביקור כאן, כדאי לבקר בחודשי החורף נובמבר-מרץ, בהם תנועת התיירות נמוכה יחסית. ימי השבוע העמוסים במוזיאון הם שלישי, וראשון (בשבת עמוס, אך פחות ). למעט ימים שלישי וראשון העמוסים בכל שעות היום, ביתר הימים במוזיאון יש פחות מבקרים בשעות הבוקר 1200-0930 וכן ביום חמישי מ 1800 עד לסגירה. מומלץ לרכוש כרטיסים אונליין מראש ולגשת ישר לכניסה C של המוזיאון (מכניסה A נכנסים מי שרוכשים כרטיסים במקום).

הביקור במוזיאון זה הוא חובה לכל ובעיקר לחובבי אמנות.

Address:1, rue de la Légion d'Honneur . www.musee-orsay.fr

Hours: Tue, Wed, Fri-Sun 9.30am-6pm; Thur - 9.30am-9.45pm. Mon.-Closed.

מוזיאון מרכז פומפידו The Centre Pompidou

מוזיאון לאומנות מודרנית הגדול באירופה. בתחומו הוא מהחשובים בעולם. יש המשווים אותו למומה MoMa בניו יורק. המוזיאון נקרא גם The National Museum of Modern Art (MNAM). נפתח לקהל בשנת 1977 במבנה מיוחד שבחזיתו צינורות מסוגים וצבעים שונים. בכל אחת מהשנים 2012 ו 2013 ביקרו במוזיאון 3.8 מיליון איש בשנה.

המוזיאון מציג בכל שנה מספר תערוכות מתחלפות עיקריות, בעיקר בקומת הקרקע ובקומה השישית (גלריה 2) של המוזיאון.

רכישת הכרטיסים היא בקומת הקרקע. משם כדאי לעלות במדרגות הנעות לקומה 4 בה מוצגות עבודות אמנות פוסט שנות ה 60 של המאה ועשרים. בקומה 5 עבודות מ 1905 עד 1960. בקומה זו יש גם תצוגה כרונולוגית היסטורית של האמנות המודרנית, זרמיה ותנועותיה השונות.

במוזיאון מוצגות עבודות של Braque, Duchamp, Mondrian, Malevich, Kandinsky, Dalí, Giacometti, Ernst, Miró, Calder, Magritte, Rothko and Pollock.

במוזיאון גם אוסף של 245 עבודת של מאטיס Matisse וכן מוצגות גם עבודות של צלמים מפורסמים, כגון Brassaï, Kertész, Man Ray, Cartier-Bresson.

הביקור במוזיאון זה הוא חובה לכל חובב אמנות ובעיקר לחובבי האמנות המודרנית. מהקומה השישית נשקף נוף פנורמי של פריס.

Address: Rue Saint-Martin .

Metro: Rambuteau (line 11), Hôtel de Ville (lines 1,11) , Les Halles (line 4)

www.centrepompidou.fr/en/The-Centre-Pompidou

Hours: Mon, Wed-Sun 11am-10pm (last entry 9pm). Tuesday-closed.

מוזיאון מרמוטן - מונה Musée Marmottan-Monet

מוזיאון מעולה לאומנות אימפרסיוניסטית בעיקר. המוזיאון ממוקם בקרבת יער בולון במבנה ששימש ציידים ,שצדו בעלי חיים ביער. המוזיאון כולל יצירות בעיקר מהתקופה האימפרסיוניסטית וזו שלאחריה. יש בו יצירות של Berthe Morisot, Edgar Degas, Édouard Manet, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Paul Gauguin, Paul Signac, Pierre-Auguste Renoir ועוד אחרים. מקום ראוי לבקר בו ולחזור ולבקר בו. אין שובע.

מבנה המוזיאון וכן פריטי אמנות נתרמו ע"י פול מרמוטן Marmottan Paul , שעל שמו נקרא המוזיאון. מרמוטן היה סופר, היסטוריון ואספן של אמנות. הוא כתב מעל 200 ספרים בנושאי היסטוריה ואמנות. נפטר בשנת 1932. בשנת 1934 פתח מוזיאון מרמוטן שעריו למבקרים. ברבות השנים ,שינה המוזיאון פניו והפך לאחד החשובים בעולם האומנות. זאת תודות לאוספי אומנות נדירים שקיבל כתרומות.

בשנת 1957 קיבל המוזיאון תרומת אוסף אמנות שהיה שייך ל Georges de Bellio הרופא של הציירים מונה, מאנה, פיזארו, רנואר וסיסלי. האוסף נתרם ע"י בת הרופא, ויקטורין דונופ Victorine Donop de Monchy.

בשנת 1966 תרם למוזיאון מישל מונה ,בנו של קלוד מונה Claude Monet , אוסף של 165 ציורים שנעשו ע"י אביו ועוד סקיצות צילומים ועוד.

בשנת 1985 קיבל המוזיאון תרומה של אוסף גדול נוסף של יצירות אימפרסיוניסטיות ופוסט- אימפרסיוניסטיות ,שהיה שייל לצייר Henri Duhem ונתרם ע"י בתו.

אוספים אלה ונוספים מוצגים בתצוגת קבע. בנוסף, מציג המוזיאון מערוכות מתחלפות.

במוזיאון יש חדר מעגלי המציג ציורי קיר של חבצלות מים, מאת קלוד מונה. הציור Impression, Sunrise , שנעשה ע"י קלוד מונה ועל שמו הוענק לתנועת האימפרסיוניסטים שמה, נמצא במוזיאון זה. בחדרים העליונים מוצגות גם עבודות של גוגן, מוריסו Morisot ואחרים. כמו כן יש תצוגה של פריטי ריהוט ואומנות מתקופת נפוליאון.

בניגוד למוזיאונים הקודמים שצוינו, שמיקומם מרכזי ובקרבת אתרי תיירות, מיקום מוזיאון מרמוטן אינו מרכזי. הוא מחייב הגעה באמצעי תחבורה כלשהו וכן הליכה רגלית של מספר מאות מטרים. עם זאת , מאוד מאוד מומלץ לבקר במוזיאון זה.

Address:2 rue Louis Boilly. Metro: Passy (line 6), Ranelagh (line 9).

Hours: Tue 11am-9pm (last entry 8.30pm); Wed-Sun 11am-6pm (last entry 5.30pm). Mon-closed.

מוזיאונים חשובים נוספים לאמנות

המוזיאונים הבאים מציגים תצוגות קבע ,לצד תערוכות מתחלפות. חשוב וראוי לבקר בהם.

מוזיאון פיקסו Musée Picasso Paris

המוזיאון מציג תערוכות קבע בהן יצירות של פאבלו פיקאסו Pablo Picasso (1881–1973) ואחרים, לצד תערוכות מתחלפות. המוזיאון נמצא במבנה מרשים מיוחד של מלון סאלה Hôtel Salé, ברובע המארה. בלב אזור של קניות, מסעדות ובילוי. המוזיאון במיקום זה החל לפעול בשנת 2014. לצד העבודות של פיקאסו המוזיאון מעניק הצצה אל חיי האמן ומה שעמד מאחורי האמנות שלו. המוזיאון צנוע יחסית בהיקף התצוגה שלו ועם זאת ראוי וכדאי לבקרו.

www.culturecommunication.gouv.fr

Address: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris . Metro: Filles du Calvaire (line 8), Saint-Paul (line 1).

Hours: Tue–Fri: 10:30 AM–6:00 PM. Sat–Sun: 9:30 AM–6:00 PM . Mon.-closed.

מוזיאון רודן Musée Rodin

מוזיאון רודן מוקדש בעיקרו לעבודות פיסול של הפסל הצרפתי המפורסם אוגוסט רודן Auguste Rodin . המוזיאון נמצא במבנה אחוזה מרשים , ששימש בעבר את מלון בירון Hôtel Biron. רודן עצמו תרם את אוסף העבודות שלו לצרפת , בתנאי שהן תוצגנה במבנה זה ,בו הוא הייתה סדנת הפיסול שלו ,בה יצר. בנוסף לעבודות הפיסול, רודן תרם למוזיאון גם יצירות ציור של ואן גוך, קלוד מונה ואוגוסט רנואר, שהיו בבעלותו.

עבודות רודן מוצגות בחדרי האחוזה וכן בגן האחוזה. בין היתר מוצגות בו עבודות של "האדם החושב" The Thinker, "שערי הגיהנום" The Gates of Hell, "הנשיקה" The Kiss , "הבורגנים של קאלה" Les Bourgeois de Calais. חדר מיוחד מוקדש לעבודות מרהיבות של קמיל קלודל Camille Claudel, שהייתה פסלת מחוננת, המאהבת של רודן ושותפה שלו לעבודת הפיסול. במוזיאון רודן מצויות 30 עבודות של קלודל. מי שמתעניין בדמות מיוחדת וטרגית זו,שיש אומרים שהיתה מוכשרת יותר מרודן, מומלץ שיצפה בסרט " קמיל קלודל" מ 1988, בו שיחקה איזבל אדז'ני את דמות קלודל.

המוזיאון פתח את שעריו בשנת 1919 ומבקרים בו מדי שנה כ 700 אלף מבקרים. המוזיאון מציג תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. נמצא ברובע השביעי ,בקרבת האינווליד Invalides .

Address: 79 rue de Varenne, Paris. Metro: Varenne (line 13).

Hours: Tuesday through Sunday, 10 a.m.—5:45 p.m. Closed Monday.

מוזיאון האורנז'רי Musée de l'Orangerie

מוזיאון קטן יחסית לאמנות אימפרסיוניסטית ופוסט-אימפרסיוניסטית הממוקם בסמוך לכיכר הקונקורד, בצידם הדרומי של גני הטווילרי, על גדת נהר הסיין. מוקד עניין עיקרי במוזיאון , הם שני חדרים עיגוליים, המציגים סדרה של שמונה ציורי ענק של "חבצלות מים" של קלוד מונה"Les Nymphéas" (Water Lilies) , שצוירו בשנים 1926-1914. בנוסף, מוצגים כאן בדרך קבע עבודות אימפרסיוניסטיות רבות שנתרמו למוזיאון. המוזיאון מציג מיצירותיהם של פול סזאן, אנרי מטיס, אמדאו מודיליאני, קלוד מונה, פבלו פיקאסו, פייר אוגוסט רנואר, אנרי רוסו, חיים סוטין, אלפרד סיסלי ועוד.

במוזיאון שלוש קומות, מהן אחת קומת מרתף ומוצגות בו גם תערוכות מתחלפות.

Address: Quai des Tuileries & Rue de Rivoli, Paris. Metro: Concorde (lines 1,8,12).

Hours: 9 a.m.—6 p.m. Wednesday through Monday. Closed Tuesdays.

מוזיאון פטיט פאלה Petit Palais - Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris

פטיט פאלה "הארמון הקטן" ,כמו שכנו ממול גרנד פאלה "הארמון הגדול" Grand Palais (הימני) , הוקם לכבוד התערוכה העולמית של שנת 1900. המבנה המרשים משמש משכן למוזיאון לאמנויות יפות של העיר פריז (Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris). יש בו תצוגת קבע של אוספי אומנות הכוללים יצירות ציור מתקופת הרנסנס וכן מהמאות ה17 עד ה 19,פיסול מצרי ויווני עתיק ועוד. זאת, לצד תערוכות מתחלפות. http://www.petitpalais.paris.fr/en

Address: Avenue Winston Churchill . Metro: Champs-Élysées – Clemenceau (lines 1,13) .

Hours: Open Tuesday to Sunday from 10am to 6pm. Closed Mondays and public holidays.

מוזיאון לאומנות דקורטיבית Musée des Arts Décoratifs

תחומי העניין של המוזיאון לאומנות דקורטיבית זה הם רחבים. יש בו אוסף יצירות מהגדולים בעולם של אומנות ועיצוב דקורטיבי, כולל אופנה.

מוזיאון זה נמצא באגף המערבי של הלובר, אם כי הוא אינו חלק ממוזיאון הלובר. גישה ממרכז הקניות Carrousel du Louvre .

Address: 107 Rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Palais Royal Musée du Louvre (lines 1,7). www.lesartsdecoratifs.fr

Hours: Tue–Wed, Fri–Sun: 11:00 AM–6:00 PM. Thu: 11:00 AM–9:00 PM. Mon.-

closed

מוזיאון ניסים דה קמונדו Musée Nissim de Camondo

מוזיאון ניסים דה קמונדו (Musée Nissim de Camondo) הוא מוזיאון מקסים הנמצא ליד פארק מונסו Monceau Park, ליד תחנות מטרו מונסו Monceau וכן ויליאר Villiers , של רכבת מס' 2, ברובע השמיני של פריס. המוזיאון נמצא בארמון שנבנה ע"י הרוזן קמונדו ב 1910 .

הסיור בחדרי הארמון מרתק , בהיותו גדוש שכיות חמדה. בארמון פריטי ריהוט, שעונים, שטיחי קיר, כלי בית ופריטי אמנות יפהפיים, בעיקר מהמאה ה 18. הרוזן דה קמונדו היה בנקאי יהודי עשיר והוא ייעד את המבנה להיות מוזיאון להנצחת בנו ,נסים, שהיה טייס בצבא צרפת שנפל במלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1936, נתרם הארמון לרשות המוזיאונים של פאריס. בתקופת מלחמת העולם השנייה, אחותו של נסים, בעלה וילדיה, גורשו למחנה השמדה ונרצחו בו ,ע"י הנאצים.

ביקור במוזיאון זה עבור ישראלים הוא מרגש ,לאור הטרגדיה של משפחת דה קמונדו.

https://madparis.fr/francais/musees/musee-nissim-de-camondo/

Address: 63 Rue de Monceau, 75008 Paris. Metro: Villiers or Monceau (line 2).

Hours: Wed.-Sun. 1730-1000. Closed on Monday and Tuesday.

.

מוזיאונים לאומנות המציגים תערוכות מתחלפות

המוזיאונים הבאים נמצאים מבנים מרשימים ומתמקדים בעיקר בהצגת תערוכות מתחלפות. קודם הגעה אליהם, מומלץ לבדוק האם ואיזה תערוכות מוצגות ומידת העניין בהן עבורכם.

מוזיאון לואי ויטון Louis Vuitton Foundation

מוזיאון לוקסמבורג Musée du Luxembourg

מוזיאון גרנד פאלה Grand Palais

מוזיאון טוקיו Palais de Tokyo

מוזיאון קרטייה לאומנות מודרנית Fondation Cartier pour l'Art Contemporain

מוזיאונים לצילום – תערוכות מתחלפות בלבד

בפריס מספר מוזיאונים לצילום המציגים תערוכות מתחלפות. החשובים שבהם הם:

הגלריה הלאומית ז'ה דה פום Jeu de Paume

מוזיאון המוקדש לצילום עכשווי (סטילס,וידאו). מציג תערוכות מתחלפות בלבד. נמצא בגני טווילרי Tuileries, בקצה הצפון-מערבי של la Terrasse des Feuillants שבכיכר הקונקורד, ברובע הראשון .המוזיאון נמצא במבנה ששימש בעבר מגרש טניס, שהוסב לשני האנגרים עם שטח תצוגה של 1,200 מ"ר.

Address:1 place de la Concorde. Métro Concorde (lines 1,8,12).

Hours: Tue, noon-9pm; Wed-Fri, noon-7pm; Sat, Sun 10am-7pm (last entry 30mins before closing). Monday-closed.. http://www.jeudepaume.org/

הבית האירופי לצילום Maison Européenne de la Photographie (MEP)

מוזיאון צילום צנוע ,הנמצא במבנה אחוזה מהמאה ה 18 באזור המארה. מציג תערוכות מתחלפות המוקדשות לנושא או לאמן. המוזיאון פתוח לקהל מאז 1996.

Address: 5-7 rue de Fourcy - 75004 Paris. Metro: Saint-Paul (line 1), Pont Marie (line 7).

Hours: Thur, 1100-2100, Sat-Sun 1000-2000.Wed,Fri 1100-2000. Closed on Mon.& Tue.. https://www.mep-fr.org/

בקרבת מוזיאון זה, נמצא מוזיאון לזכר השואה Memorial de la Shoah ,בכתובת 17 Rue Geoffroy l'Asnier, 75004 Paris . http://www.memorialdelashoah.org/

הנרי קרטייה ברסון Henri Cartier Bresson Foundation

מוקדש לצלם הצרפתי הנודע קרטייה ברסון. נמצא ברובע המארה, בקרבת מוזיאון פיקאסו. מציג תצוגות מתחלפות מיצירות צלם זה.

Address: 79 Rue des Archives, 75003 Paris . www.henricartierbresson.org

Hours Tue-Sun 1100-1900. Monday-closed.

הערה: מידע נוסף על גלריות לצילום, ראו בקישור הבא:

https://en.parisinfo.com/what-to-do-in-paris/info/guides/photography-in-paris

מידע נוסף למטייל בפריס

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל בפאריס, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • פריס - מסעדות Restaurants in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031675

  • פאריס - החיים הטובים "Paris "La Dolce Vita

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031646

  • פריס - פטיסרי, שוקולד ומתוקים Patisseries , Bakeries and Chocolate Shops in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031678

  • פריס - קניות Shopping in Paris

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031676

  • פריס - שוקי פשפשים, שווקים Paris best Flea Markets

https://www.lametayel.co.il/he/node/1031677