מאמר זה מציע לטייל בבייג'ינג לבדה שבוע ויותר. המאמר מתעד טיול במסלול קלאסי בעיר, של שלושה וחצי ימים נטו בלבד, אותו קיימנו אשתי ואני, כחלק מטיול שנמשך כחודש בסין וטיבט . אני מייחד לבייג'ינג תיאור ומקום נפרד כאן, משום שעיר זו ראוי גם טיול מיוחד אליה. של שבוע ויותר. ואולי לשלב באותו טיול גם ביקור בשנחאי (ניתן להגיע ברכבת מהירה, המגשרת בין שתי הערים בתוך 4 שעות, או בטיסת פנים).

טיילנו ימים נפלאים, בעיר מהמעניינות שיש בעולם. עיר, שבין היתר, יש בה ובסביבתה שבעה אתרי מורשת עולמיים (אין עוד כזו). ראינו את העיקר, על קצה המזלג. ראינו דברים וחווינו חוויות שיש רק כאן. לצערי, לא הקדשנו לה מספיק זמן . מאמר זה מציע תיאור של המסלול שלנו ותיקון.

טיולנו בעיר היה בשנת 2000. ביטויים של מודרניזציה וגלובליזציה נראו כבר בעיר . בניינים מודרניים, מסעדות של מקדונלד'ס ועוד. היא כבר הייתה מתויירת, אם כי עדיין לא מפותחת. מאז היא עברה עוד כברת דרך.

מאמר זה נכתב בשנת 2018, על בסיס מידע שנשמר מאז הטיול ועודכן.

המידע המופיע כאן הוא רלבנטי גם היום. עדכנתי אותו בהערות, המתייחסות למצב העכשווי.

היום רוב חברות התיירות בישראל, אם לא כולן, המוציאות טיולים מאורגנים לסין ולבייג'ינג, מציעות פחות או יותר את אותו הדבר. את המסלול הקלאסי. אני חושב שכך צריך להיות במסגרת זמן קצובה ומוגבלת.

אני ממליץ להתכונן קצת לפני נסיעה לסין ולבייג'ינג. יש מספר סרטים שחשוב מאוד לראות, טרם נסיעה לשם, הממחישים את ההיסטוריה והמציאות בסין. ראש וראשון הוא "הקיסר האחרון" של ברטולוצ'י ,בהקשר של העיר האסורה וימיה האחרונים של הקיסרות. לא פחות חשוב הוא הסרט המדהים "סיפור חיים" - נקרא באנגלית To Live , או Lifetimes – בבימוי הבמאי הסיני הענק ז'אנג יימו Zhang Yimou . סרט המתאר חיי משפחה אחת בשנים הסוערת של סין משנות ה 40 ועד לשנות ה 70 של המאה העשרים. אותו במאי עשה גם את הסרט "פנסים אדומים" Raise the Red Lantern ו"לחזור הביתה" Coming Home . סרט נוסף נקרא " 55 יום בפקינג" 55 Days at Peking העוסק בפקינג (שמה הקודם של בייג'ינג) בשנת 1900 . יש כמובן סרטים רבים ראויים נוספים, אודות ההיסטוריה, התרבות והחברה בסין.

למטייל העצמאי מאוד מומלץ להצטייד בספר על בייג'ינג, או על סין של הוצאת לונלי פלאנט. יש בהם מידע ומפות, היכולים לסייע רבות.

הנה פירוט מסלול הטיול, כפי שבוצע על ידינו.

יום 1, 21 ספט', יום ד' – טיסה מנתב"ג לבייג'ינג Beijing דרך איסטנבול.

יום 2 , 22 ספט', יום ה' - הגעה וביקור בארמון הקיץ.

ארמון הקיץ. הגעה בשעות הצהריים. קליטה במלון. בשעות אחר הצהריים המאוחרות ביקרנו במתחם ארמון הקיץ הקיסרי Yí Hé Yuán Summer Palace . מכאן ניהל הקיסר את הממלכה בחודשי הקיץ. מתחם הארמון נמצא בתוך שטח פארק גדול הכולל גנים, אגמים מלאכותיים, מספר גבעות (מהן מלאכותיות) ואת מבני הארמון וביתניו. כולל מבני מגורים ומקדשים ששימשו את קיסרי סין האחרונים. הארמון הנוכחי נבנה בשנת 1912, בשלהי ימיה של הקיסרות, לאחר שהארמון הקודם נהרס ע"י פולשים, פעמיים ב 1860 ובשנת 1900. הארמון המקורי נבנה ב 1750 על שטח של 70 אלף מ"ר ועם יותר משלושת אלפי בניינים. האתר הוכרז אתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ב 1998. הגן הסיני הקיסרי נשמר כאן והוא נחשב לאחד היפים בעולם. זו אחת מפנינות החמד של בייג'ינג, אף שלא כל המבנים, פתוחים לביקור. הביקור באתר נמשך שעות.

לינה- Hotel Dabel בייג'ינג.

הערה: מלון זה ,ככל הנראה כבר אינו קיים. היום תשתית המלונות לתיירים בעיר מעולה.

יום 3, 23 ספט', יום ו' - מקדשים.

כידוע, סין היא מדינה קומוניסטית וככזו הדת אינה חשובה בה ואין לה השפעה על חיי המדינה. הממשל חושש ,שהדת עלולה לשמש כלי לערעור הסדר החברתי והפוליטי במדינה.

במישור האישי יש לה מקום, גם אם משני. כ 73% מתושבי סין מאמינים באמונות עממיות מסורתיות, משמע באבות אבותיהם וברוחות., או שאינם מאמינים כלל. כ 24% מאמינים בבודהיזם, קונפוציוניזם וטאואיזם, 2.5% נוצרים וכחצי אחוז מוסלמים.

היום נבקר בשלושה מקדשים- טאואיסטי, בודהיסטי וקונפוציאני.

מקדש השמיים Tempel of Heaven( Tiāntán). מקדש טאואיסטי. בשעת בוקר מוקדמת יצאנו לבקר בפארק מקדש השמים. פארק ענק בדר' מז' מרכז בייג'ינג. היינו כאן בדמדומי עלות השחר. המראה מדהים. כזה יש רק כאן. יחודי ומיוחד. הפארק בשעה מוקדמת זו שוקק במאות אנשים. הם מקיימים פעילות בקבוצות קטנות, בזוגות או בבודדים. פעילות של התעמלות בוקר ,הליכה, כושר גופני, פעילות טאי צ'י, ריקודים, תרגילי גמישות. ברקע נשמעת פה ושם מוסיקה מתוך רמקולים שהרוקדים הביאו עימם. במקום תיירים נוספים. כולם מצלמים ולמקומיים זה לא מפריע.

מכאן נכנסנו למקדש השמיים עצמו, המצוי בשטח הפארק. זהו מקדש, ששימש את קיסרי סין. הקיסרים, שנחשבו לבני שמיים, קיימו כאן טקס, בו היו פונים לשמיים, למען יבול ואסיף טובים לכל סין. המקדש הוקם בראשית המאה ה 15,ע"י הקיסר יונגל Yung-lo ומאז עבר שיפורים . מקדש השמיים הוכר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ב 1998. לאחר הביקור בפארק ובמקדש, חזרנו למלון לארוחת בוקר מאוחרת.

מקדש למה Lama Temple , נקרא גם Yonghe Temple וגם Palace of Peace and Harmony. זהו מתחם של מקדש ומנזר בודהיסטי טיבטי פעילים, המשלב סגנון עיצוב טיבטי עם סיני. המקדש הוקם בסוף המאה ה 17. הוא שרד את מלחמת האזרחים בסין שהסתיימה ב 1949. ב 1981 נפתח לביקור קהל.

מקדש קונפוציוס של בייג'ינג Temple of Confucius (Běijīng Kǒngmiào ) . המקדש הוקם ב 1302 ,הורחב במהלך השנים ושימש אתר פולחן לקונפוציוס (הוגה דעות מפורסם בסין העתיקה), עד ראשית המאה ה20. מאז המקום משמש כאוניברסיטה/קולג' ללימודים. המתחם כולל מספר מבנים וארבע חצרות. בו גם פסל גדול של קונפוציוס. יש בו יער של מצבות (אסטלות),בהן ציון בוגרים צטיינים של הלימודים כאן. מקום מעניין לביקור ומרשים.

אזור רחוב וונג פו ג'ינג Wang Fu Jing Dajie. לאחר רדת החשיכה יצאנו אל שוק האוכל העממי של בייג'ינג הנמצא באזור רחוב זה. שוק של אוכל רחוב ,שיש בו אוכל סיני מוכר, לצד שרצים למיניהם. שוק האוכל נמצא בסמטאות ממערב לרחובוונג פו ג'ינג ברובע הנקרא דונגצ'נג Dongcheng district, בחלק המזרחי של מרכז בייג'ינג. רחוב וונג פו ג'ינג עצמו הוא רחוב מסחרי, מודרני , בו חנויות רבות, מסעדות, בתי תה. היום הוא נחשב לאחד מרחובות הקניות הפופולריים בעיר (מותגים), אם כי הוא איבד מחשיבותו בשנים האחרונות.. אורכו כ 800 מטרים ומשני צדיו קרוב ל 300 חנויות.

הערה: מערבית לרחובDajie Wang Fu Jing , ניצב לרחוב Wang Fu Jing Snack , נמצא שוק קטן של מתנות ומזכרות הקרוי Háoyuán Market. הרבה דברים הקשורים למאו ולמזכרות מסין. כדאי לבקר כאן.

לינה- Hotel Dabel בייג'ינג.

יום 4, 24 ספט', יום א' - העיר האסורה ומרכז העיר.

היום ביקרנו במרכז העיר באזור העיר האסורה.

כיכר טיין אן מן Tiananmen Square. זו הכיכר המרכזית של העיר בייג'גינג. היא נחשבת לכיכר הגדולה בעולם בשטחה. ממערב לכיכר נמצא הפרלמנט של סין, הקרוי האולם הגדול של העם. במזרח - המוזיאון להיסטוריה הסינית ומוזיאון המהפכה הסינית. בדרום נמצא המאוזוליאום של מאו, שם גופתו החנוטה . בצפון – העיר האסורה וליתר דיוק, שער המוביל אליה(קרוי שער טיין אן מן). במרכז הכיכר נמצאת האנדרטה לזכר גיבורי העם, גובהה 36 מטרים, שהוקמה ב 1958. כיכר טיין אן מן קיבלה פרסום עולמי בעקבות אירועי אפריל-יוני 1989, בהם אלפים ומאות אלפים של סטודנטים סיניים השתלטו על הכיכר ומחו נגד השלטון ובדרישה לרפורמות דמוקרטיות. בחודש יוני 1989 השלטון הסיני דיכא את ההפגנות הללו בכוח הזרוע ובאש חיה. בכיכר עצמה לא היו הרוגים ,אולם ברחובות הסמוכים היא מעל 2500 הרוגים, כולל חיילים. המחאה זכורה לעולם בזכות תמונה של סטודנט מפגין, שנעמד בכיכר מול טור טנקים ועצר אותם למשך חצי שעה. זהותו לא ידועה, אולם הוא הוגדר ע"י המגזין טיים כאחד מ100 המשפיעים במאה העשרים.

העיר האסורה Forbidden City . משם, נכנסנו אל העיר האסורה. העיר האסורה ,הוא כינוי למתחם של ארמונות קיסרי סין מאז 1420 ועד 1912, מועד בו התפטר מתפקידו הקיסר האחרון ,שנקרא פויי Puyi. אקדים ואומר שמאוד מאוד מומלץ לצפות בסרט "הקיסר האחרון" של ברטולוצ'י ,המתאר את חייו של הקיסר האחרון, בעיר האסורה. סרט מעולה בפני עצמו וחשוב מכך מספר את סיפור המקום והאיש באופן מוחשי.

בעיר האסורה התגוררו קיסרי סין ומשפחותיהם כמעט חמש מאות שנה. כאן היה גם המרכז השלטוני והפולחני. היום משמש מתחם זה כמוזיאון ובו כמעט אלף מבנים ומעל שמונת אלפים חדרים! זאת, חוץ מחצרות וגנים. המקום הוכרז (אונסק"ו) כאתר מורשת עולמית, ב 1987. בשנת 2005 הוחל כאן בפרויקט רב שנתי והדרגתי, של שיקום, שיחזור ושימור כל המבנים והגנים שבמתחם, כפי שהיה לפני שנת 1912. העיר מוקפת חומה ותעלת מים. יש בה ארבעה שערים וארבעה מגדלים. יש בה שתי חצרות גדולות, חיצונית ופנימית. ישנו כאן גם מוזיאון של ממש, הקרוי ארמון המוזיאון The Palace Museum ובו אלפי מוצגים שונים ,שהיו בתחם ארמונות זה. בהם ציורים, עבודות אומנות קרמיקה, עבודות אבן ג'ייד (יקרן) ,שעונים, חפצים שונים ששימשו את משפחת הקיסר ואת האדמיניסטרציה ועוד. מקום יחיד ומיוחד בסוגו בעולם. "לבלות" כאן שעות.

בניית מתחם הארמונות כאן נמשכה כ 15 שנה ונטלו בה חלק יותר ממיליון איש ! החומרים לבניית הארמון הובאו לכאן ממקומות שונים בסין. לצורך חפירת תעלת המים שמסביב לחומה הוצאה האדמה שנפרה ונערמה לגבעה, מצפון למתחם, היא גבעת ג'ינשאנג. ממנה תצפית נהדרת על העיר האסורה ומעבר לה. הגבעה נמצאת במתחם גן גדול, הקרוי פארק ג'ינשאנג. לאחר שביקרנו בעיר האסורה, זה היה יעדנו הבא והאחרון להיום.

פארק ג'ינשאנג Jingshan Park (Jingshan Gongyuan). זהן שטח גן סיני מקסים, מצפון לעיר האסורה , במרכז בייג'ינג. מראש גבעה בפארק יש תצפית יפה מלמעלה על העיר האסורה. חובה להיות כאן ביום ראשון. לצערי ביקרנו כאן פחות משעה. היינו צריכים להקדיש לו יותר זמן. האווירה ומראה הגן יפים, אולם הפעילות האנושית בו, ביום ראשון, היא בעיקר. מקומיים רבים באים לכאן ,בוגרים ומבוגרים, בקבוצות קטנות. משפחות, חברים וכו'. חלקם רוקדים ,חלקם שרים במקהלה, חלקם שרים סתם כך. איזה מראות יפים. עוד פנינה לביקור בעיר מעניינת זו.

לינה- Hotel Dabel בייג'ינג.

יום 5, 25 ספט', יום ב'- החומה הגדולה, חוטונגים ושווקים 

היום הוא יומנו הרביעי בבייג'ינג. הוא יוקדש לביקור בצפון העיר ובמרכז. יעדנו הראשון-החומה הסינית הגדולה. אחד מסמליה הידועים של סין.

החומה הגדולה The Great Wall.קרויה גם Cháng Chéng, או Wànlǐ Chángchéng . טיילנו באחד הקטעים היפים והמתויירים של החומה, הקרוי באדאלינג Bādálǐng . נמצא 70 ק"מ צפ' מע' לבייג'ינג, באזור הררי. עלינו על החומה במדרגות תלולות (זו פעולה מאומצת - ניתן לעלות גם ברכבל) . גובה החומה 10-8 מטרים ורוחבה כחמישה מטרים בחלקה העליון, בו היינו . חלקים של החומה כאן שופצו ושוחזרו. ניתן לראות בהמשך חלקי חומה מקוריים. קטע החומה הנראה מכאן הוא של 5 ק"מ ובו מגדלי שמירה ותצפית. מאז 1987,גם החומה הגדולה של סין הוכרה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

החומה הגדולה נבנתה ושופרה בצפון סין, במשך יותר מאלפיים שנה, מאז המאה החמישית לפני הספירה ועד למאה ה16. היא נועדה להגן על סין מפני פולשים ממונגוליה ומנצ'וריה.

הערות:

 • העליה אל החומה באזור באדאלינג Bādálǐng היא כאמור היפה והפופולרית. לעיתים קרובות עמוס כאן מאוד בתיירים. חלופה למקום זה היא תצפית מוטיאניו Mutianyu,המרוחקת יותר . גם לכאן עולים ברכבל וניתן לראות חלק משוחזר וחלק שלא שוחזר של החומה. בנוסף למקום זה, ישנם עוד מקומות לתצפית על הומה,שהם פחות פופולריים.
 • היום מקובל וראוי לבקר נתיב הרוחות/הנשמות , הנקרא Ming Tombs Sacred Wayובסינית Shendao, הנמצא לא הרחק מאתר החומה הגדולה. מקום נוסף שניתן לשלב ביום בו מבקרים בחומה הוא פארק שיאנג שאן (גבעות פראגרנט)Fragrant Hills Park (Xiangshan Gongyuan). פרטים על מקומות אלה, ראו בהערות שבסוף מאמר זה.

עזבנו את החומה הגדולה ויצאנו לבקר במספר שווקים.

שוק יה שו Ya Show Market. שוק ובזאר בגדים, הנמצא באזור הקרוי Chaoyang district בכתובת Workers' Stadium N Rd, Chaoyang Qu, Beijing. שוק של מאות דוכנים. למכירה כאן בגדים, תיקים, מזוודות, נעליים, ציוד וטיולים וספורט. יש כאן חיקויים מוצלחים של מותגים בינ"ל ,כמו לואי ויטון ואחרים. המקום מאוד פופולרי ותיירים רבים באים לכאן. יש מציאות.. המחירים הם בד"כ כ 20-10 אחוזים מהמחיר הראשוני המבוקש. יש לדעת, כי מידות הבגדים בסין, לא בהכרח מידות הבגדים שאנו רגילים להם. יש לבדוק התאמה. כשמבקרים בשווקים, מומלץ תמיד להיזהר מכייסים ולא להתפתות להחליף כסף ברחוב.

עדכון: שוק זה נסגר, פונה מיושביו ונפתח מחדש בקניון מודרני. המקום שינה פניו ואינו שוק של מותגים מזויפים. מוכרים כאן מותגים סיניים ואחרים. שינוי דומה קרה בשוק המשי. זאת, בהכוונת הממשל. היום, בד"כ, המותגים המזויפים מופצים בבייג'ינג באינטרנט ולא בחנויות פיזיות.

שוק הפנינים Pearl Market (Hongqiao Market) . נמצא בכתובתTiantan Rd, Beijing 9 . מוכרים כאן גם פנינים ובעיקר ביגוד ודברים אחרים. שוק השנוי במחלוקת. רכשנו כאן מחרוזת של פנינים ונזכרנו בשירו הנפלא של בני ברמן "פרידת מלח" , על אותו מלח, שחטף לה את...מחרוזת הפנינים. . לא התלהבתי ממקום זה. משם יצאנו לבקר במקום נפלא המנסה לשמר את העבר ואת סין העירונית הישנה והאוטנטית - חוטונגים.

הערה: בצמוד לשוק הפנינים היה בעבר שוק צעצועים. הוא נסגר ואינו קיים עוד.

חוטונגים Hutongs באזור Shichahai. חוטונג הוא רחוב או סמטה בשכונות המסורתיות בערים הגדולות של סין . גם בבייג'ינג ישנו אזור "עתיק", מעין כפר בתוך עיר, ובו רחובות וסמטאות (חוטונגים), המשמרים את אורח החיים של העבר. מתגוררות כאן משפחות מקומיות, החיות את המסורת ואת דרך החיים של פעם. פחות או יותר. כאן רחובות בהם בתים עם חצרות פנימיות, חנויות, מסעדות ותנועה רבה. יש כאן רחוב ראשי וסמטאות רבות. לעיתים רואים מקומיים משחקים ברחוב דומינו או שחמט. המקום הפך מוקד תיירותי. טיילנו רגלית כאן בכיף ובחיוך. ניתן לטייל גם בריקשה של אופניים. לטעמי, חובה לבקר כאן. החוטונג המפורסם שבהם נקרא Yandaixiejie .חוטונג נוסף מומלץ הוא Nanluoguxiang .

הערה: בספר לונלי פלאנט על סין, בפרק על בייג'ינג יש מפה להליכה ברגל של כשעה, או פחות ( שני ק"מ), בנתיב מומלץ באזור החוטונגים. מומלץ.

ארוחת ערב של ברווז פקינג והדגמת מופע אופרה סינית. לסיום הביקור בעיר בייג'ינג הנפלאה חגגנו בארוחת ערב מסורתית בה הוגש לנו מנה סינית מפורסמת, ברווז פקינג (לא התלהבתי). לסיום צפייה במופע נאיבי משהו, של אופרה סינית מסורתית, שהתקיים במסעדה.

לינה- Hotel Dabel בייג'ינג.

הערות עדכניות לביקור בבייג'ינג:

טיילנו בבייג'ינג שלושה וחצי ימים נטו, שתוארו לעיל. בייג'ינג ראויה ליותר ימי ביקור. אמנם ראינו וחווינו את העיקר. אבל אין זה מספיק זמן לעיר, שהיא אחת החשובות והמעניינות שיש בעולם. יש הרבה מה לראות ולחוות בה. בהערות בהמשך, אציין מספר מקומות וחוויות כדאיים ומומלצים ,שלא היינו בהם, בגלל מגבלות זמן. ביקור בהם יצריך עוד שלושה ימים ויותר. משמע, ביקור של שבוע ויותר.

 • פארק בייהאי Beihai. במרכז העיר, בצמוד לפארק ג'ינשאנג וקרוב לעיר האסורה, נמצא פארק נוסף, הקרוי בייהאי Beihai , הראוי לביקור אם יש לכם זמן. זהו פארק קיסרי יפה, שהקמתו נמשכה כאלף שנה ( 1911-916) . פארק בייהאי הוא אחד הגדולים בשטחו בסין. הוא מדמה אזורים בסין .בפארק אגם גדול, ביתנים סיניים, גנים קטנים , תעלות מים ועוד אלמנטים של גן. הכל בעיצוב סיני ויפני , יפה ומיוחד. גם לפארק זה, מקומיים באים לרקוד, לשיר, לתרגל טאי צ'י ,להתעמל , לעסוק בקליגרפיה ועוד. לא ביקרנו כאן, מחוסר זמן.
 • נתיב הרוחות/הנשמות , הנקרא Ming Tombs Sacred Wayובסינית Shendao . זהו קטע מאתר גדול של קברי קיסרים משושלת מינג, הנמצא מספר עשרות ק"מ מצפון מערב . אתר קברי הקיסרים של שושלת מינג ,הוכר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ב 2003. מבקרים כאן אחרי הביקור בחומה הגדולה. בשדרה רחבה של מספר מאות מטרים ניצבים מבנים, פסלים, שערים, מצבות אבן (אסטלות) המתארות אירועים והישגים של קיסר זה ואחר. השדרה מסמלת נתיב בו הקיסרים, הנחשבים לבני שמיים, ממריאים ממנו חזרה לשמיים, לאחר שסיימו תפקידם בארץ. במרחק 4 ק"מ מכאן, ניתן לבקר גם באחוזת קבר של הקיסר השלישי בשושלת, במקום הנקרא צ'אנגלינג Changling.
 • רובע האמנים 798 798 Art Zone,הקרוי בסינית 798 Yìshùqū, או Dashanzi Art District,. באזור district Chaoyang ,בו נמצא שוק יה שו Ya Show Marke,שהוזכר כבר קודם. כאן אמנים רבים הקימו בתי מלאכה,גלריות וחנויות ליצירות שלהם. במקום האנגר גדול וגם בתי קפה .
 • מופע קונג פו של שאולין.
 • מופע מסיכת הזהבGolden Mask Dynasty Show. אם יש רק מופע אחד שאתם יכולים ללכת אליו בביג'ינג, לכו למופע זה. מופע גרנדיוזי של מחול, אקרובטיקה בתפאורה ותלבושות יוצאות דופן . המופע נמשך שעה. כדאי לשבת באזור A, או בתחתית אזור B.
 • מופע של אופרה סינית. אתר "טיים אאוט" ממליץ על המקומות הבאים: Temple Theatre Beijing Opera House , Huguang Guild Hall, Mei Lanfang Grand Theatre. מקום נוסף פופולרי לתיירים הוא במלון Qianmen Jianguo באולם הנקרא Liyuan Theater . יש לבדוק באיזה יום יש הופעה.
 • המוזיאון הלאומי בכיכר טיאן אן מן ובו שני מתחמים - מוזיאון ההיסטוריה ומוזיאון המהפכה של סין.
 • הקריה האולימפית, מאולימפיאדת 2008. מבנה האצטדיון המרכזי כאן הוא אחד המרשימים בעיר.
 • פארק שיאנג שאן (גבעות פראגרנט) Fragrant Hills Park (Xiangshan Gongyuan) נמצא בקרבת ארמון הקיץ, בצפון מערב העיר. מקומיים רבים מבקרים כאן בסתיו, בגלל צבעי השלכת האדומים של עצי המייפל. פארק מיוער, המשתרע על שטח גדול ובו מספר גבעות . כדאי לבקר במקדש הקרוי Azure Clouds Temple (Biyun Si) הנמצא בקרבת השער הצפוני לפארק. לקחת רכבל לפסגת גבעה הקרויה שיאן גלו פנג Xianglu Feng (Incense-Burner Peak ),ממנה נשקף נוף מרהיב. בפארק יש שבילי הליכה רבים, מקדשים, פגודות ופינות חמד. לטעמי, אם אתם מבקרים בעיר בסתיו ( שיא השלכת הוא בין 18 אוקטובר ל 9 נובמבר) ואתם חובבי צילום, חובה לבוא לכאן. המקום מעניין וראוי. פחות מתוייר ע"י זרים. מאמר אינפורמטיבי על מקום זה, בקישור הבא:

https://www.travelchinaguide.com/attraction/beijing/fragrant.htm

 • פארק נפלאות עולם השוקולד World Chocolate Wonderland. פארק בשטח 20 אלף מ"ר בנושא עולם השוקולד. בו לפחות 500 מוצגים בגדלים שונים, העשויים משוקולד . מתאים גם לילדים. קרוי בסינית Shìjiè Qiǎokèlì Mènggōngyuán
 • מגדל הטלוויזיה CCTV Towerממרפסת התצפית שלו הנמצאת בגובה של 238 מטרים,תצפית יפה על העיר . המגדל נמצא בסמוך לתחנת רכבת מטרו.
 • שוק פשפשים Panjiayuan Flea Market . בעבר היה כאן שוק פשפשים פתוח, של איכרים ועמך. היום המקום מקורה חלקית וקורץ לאספנים ולחובבי אומנות, אנטיק ווינטאג'. הוא הגדול בעיר לדברים אלה. יש כאן דוכנים רבים והוא פעיל בעיקר בימים שבת וראשון. כדאי להגיע מוקדם בבוקר. עם זאת ,דוכנים לא מעטים פתוחים גם בימי שבוע רגילים. ניתן להגיע ברכבת מטרו לתחנת Panjiayuan (לצאת ביציאה B וללכת מערבה 200 מטר, שם שער הכניסה לשוק). נמצא באזור Chaoyang במרכז העיר, בצד הדרום מערבי של גשר Panjiayuan Bridge בכתובת Third East Ring Road, Beijing.
 • רחוב קניות של אנטיק ועוד בשם ליולי צ'אנג Liulichang Culture Street. לרחוב רקע היסטורי תרבותי בעיר והוא נמצא באזור הקרוי Xuanwu district. נמצא דקות הליכה מתחנת הרכבת התחתית Hepingmen. הרחוב נקרא גם Liulichang Antiques Street. כשמו כן הוא, רחוב של חנויות אנטיק, אומנות, ציור, קליגרפיה, תכשיטים ועוד. החנויות במבנים של ארכיטקטורה סינית מתקופת הקיסרות.
 • רחוב קניות ובילויים בשם נאן לוגו שיאן Nan Luo Gu Xiang  והסמטאות סביבו.פופולרי ונחמד. חנויות, מסעדות ,ברים וגם מלונות כאן. בסופ"ש, בחודשי הקיץ המקום הומה. נמצא במרכז העיר ברובע דונגצ'נג Dongcheng District, צפונית לעיר האסורה ומערבית לאגם Houhai Lake .
 • ערוץ קניון ומערות מחוץ לעיר Longqing Gorge & Guyaju Cavesשייט בתוך ערוץ קניון ובו גם סלעים גבוהים. יש סוכנויות תיירות המציעות יום טיול לכאן. יכול להתאים לילדים. הדעות לגבי מקום זה חלוקות. אישית לא הייתי מבקר כאן. יש מקומות אחרים בסין יפים בהרבה ( כגון: ערוץ דילוג הנמר, אזור גוילין-ינגשו).
 • מקומות נוספים לקניות, מבלי להזכיר את שוק המשי.מעבר למה שהוזכר עד כה, יש ויש מקומות נוספים שכדאי להיות בהם בעיר למי שמעוניין בקניות. כדאי להתעדכן ברשת האינטרנט ובספרות הטיולים בנושא זה.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מידע נוסף למטייל בסין

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בסין, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

סין - הדרום המופלא* South China

https://www.lametayel.co.il/%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+23+%D7%99%D7%95%D7%9D

סין – טיול בדגש על מחוז חנאן China – Henan Province

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%93%D7%92%D7%A9+%D7%A2%D7%9C+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%96+%D7%97%D7%A0%D7%90%D7%9F+%C2%A0+china+%E2%80%93+henan+province%C2%A0+%C2%A0

סין -יומן מסע לדרום South China-Trip Diary

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%9E%D7%A1%D7%A2+%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93%D7%A1%D7%A4%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A7+2010

סין - שבועיים בטיבט Two Weeks in Tibet

https://www.lametayel.co.il/%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%98%D7%99%D7%91%D7%98