יום שישי, 28/7

היום עזבנו את המלון שלנו מוקדם, לטובת נסיעה צפונה, ל- Jasper, על כביש 93, Icefields Parkway המפורסם.

לסיכום מלון Moose - מצויין. רק חבל שהמסעדה שלהם יקרה ביותר. אין שום בעייה לקנות מצרכים במכולת שבמרכז המסחרי של לייק לואיז ולהכין ארוחות במטבח המאובזר שבקתות.

תחילה תדלקנו בתחנת הדלק שבמרכז המסחרי של לייק לואיז, כדי שלא להיתקע בהמשך, למרות שידעתי שיש תחנת דלק בצומת Saskatchewan River Crossing, שנמצאת בדרך צפונה.

התכנית להיום היתה בעיקרה נסיעה צפונה ועצירה בנקודות תצפית, פחות הליכות. לשים לב שבחלק מהמקומות יש גם מסלולי הליכה אותם (לרוב) לא תכננו לעשות היום. טמפ׳ הסביבה היתה 9 מעלות, לא נורא.

דרך אגב, חלק מהאתרים שלאורך הכביש משולטים, אבל חלק לא. ולכן, כשמתכננים עצירות לאורך הכביש הזה, צריך לשעת מאיזה כיוון מתחילים (כלומר לייק לאויז או ג׳ספר), לרשום את הק״מ המדוייק של הנקודה הרצויה - וכמובן לדעת מה היא נקודת האיפוס של מד הק״מ ברכב (כלומר נקודת האפס של המסלול).

התחנה הראשונה שלנו להיום היתה אגם הרברט Herbert Lake, שהיה במרחק דקות בודדות מלייק לואיז. כאן, כמו באגמים האחרים ברוקיס, צפינו למצוא השתקפויות של ההרים בסביבה, ובמיוחד צילום לכיוון צפון, שם נמצא הר Mount Temple. אבל כשהגענו קרוב למקום וצפינו באגם מהכביש (הוא קרוב מאוד), לא ראינו שום השתקפויות ולכן החלטנו להמשיך הלאה.

על התחנה הבאה, אגם הקטור Hector Lake, החלטנו לוותר, כדי להגדיל את הסיכויים להגיע מוקדם לאגמים חשובים בהמשך.

מכאן המשכנו לקרחון העורב Crowfoot Glacier, שאמור להראות כמו רגל של עורב, כלומר עם 3 אצבעות. אבל מה לעשות ואחת ״האצבעות״ האלה נעלמה/נמסה לפני שנים… לא היה מרשים כלל, בוודאי יחסית לנקודות ההשוואה שלנו (הקרחונים באלסקה(, כך שמומלץ לוותר, גם בגלל שבהמשך יש קרחונים יפים יותר.

מכאן המשכנו לאגם Bow Lake, בו היו השתקפויות נהדרות של ההרים ממערב. תחילה עצרנו בחניון הקטן שלצד הדרך, ואח״כ המשכנו עוד מרחק קצר לפנייה שמאלה לעבר המלון שיש בקצה הצפוני של האגם, משם יכולנו לצלם בבת אחת את כל רכס ההרים שממזרח לאגם - והשתקפותו על המים. נהדר.

בהמשך תכננו לעצור בנקודת תצפית לקרחון Bow Glacier ולראות את מפלי Bow Glacier Falls, אבל החלטנו לוותר, ואת המפלים ראינו תוך-כדי נסיעה.

המשכנו לתצפית המפורסמת של אגם פייטו Peyto Lake. החנינו את הרכב בחניון הקטן וטיפסנו למעלה לאורך שביל אספלט די תלול באורך של כ- 600 מטר לכל כיוון. בדרך היו שלטי הסבר על המקום ועל בעלי החיים והצמחים שבאזור, זיהינו חלק שראינו עד כה בטיול. מעניין. בסוף השביל הגענו למרפסת תצפית מעץ, ממנה היה מבט פנורמי על כל אגם פייטו ועל העמק המדהים שלאורכו נסלל כביש 93. מי האגם כבר היו בצבע טורקיז, כלומר לא ניתן היה לראות השתקפויות. מתחת לבמה יש משטח סלעי, אליו אפשר לרדת (באופן לא מוסדר) מהבמה - וכך ניתן לצלם את הנוף הנהדר ללא הפרעה. למרות שפספסנו את ההשתקפויות - עדיין היה מרשים ביותר. אפשר להיות כאן (כולל ההליכה) משהו כמו 45 דקות.

כמו בכל הימים האחרונים בהם אנו ברוקיס, גם היום היה אובך כבד באופק לכיוון צפון, שנבע מהעשן של מאות השריפות המשתוללות בשבועות האחרונים במחוז BC, רובן כתוצאה מפגיעת ברקים.

בהמשך לבמת התצפית נמצאת נקודת Bow Summit, שגובהה 2,069 מטרים. אורך המסלול הזה הוא 6.2 ק״מ עם הפרש גובה של 230 מטרים. הסיבוב הזה דורש כ- 3 שעות, זמן שלא היה לנו, ולכן חזרנו לרכב.

בהמשך היו אגמי Chephren Lake ו- Cirque Lake הסמוכים זה לזה ושאליהם מגיעים דרך אגם Waterfowl Lake. אבל קראתי שהדרך המובילה אליהם היא ארוכה ולרוב בוצית וממש לא היה לנו כוח לזה, אז ויתרנו.

המשכנו לערוץ Mistaya Canyon, שנוצר ע״י נהר Mistaya. החנינו את הרכב בחניון הקטן וירדנו בשביל עפר עד למטה. אורך המסלול הוא 1 ק״מ הלוך וחזור. למטה מגיעים לגשרון קטן ממנו ניתן להתרשם מעוצמת זרימת הנהר בתעלות שנחצבו ע”י הנהר במשך מאות ואלפי שנים. מקום יפה מאוד. אפשר להיות כאן עד 45 דקות, כולל ההליכה.

ואז הגענו לצומת Saskatchewan, שם קנינו סנדביצ׳ים טעימים אבל יקרים להחריד.

המשכנו המעלה הכביש וראינו את מפלי Bridal Veil Falls, שהיו מאכזבים, אולי בגלל שביקרנו בקיץ.

המשכנו לחניון של Wilcox Pass. מדובר במסלול של 9 ק״מ הלוך וחזור, ממנו ניתן לראות את קרחון Saskatchewan Glacier. הקטע הראשון, אותו אנו עשינו (וגם הוא מספק מראה נהדר של הקרחון) הוא באורך 3 ק״מ הלוך וחזור. בסוף המקטע הראשון יש נקודת תצפית ראשונה. אל תבזבזו שם זמן, המשיכו ישירות לנקודה השנייה, שם יש תצפית מעולה וגם 2 כיסאות עץ אדומים לשבת עליהם… העלייה לא קלה (כן, ניחשתם, שוב שביל המכוסה בשורשי עצים…). למקטע הזה (עד לנק׳ התצפית השנייה) צריך עד 1:15 הלוך וחזור.

המשכנו לכיוון Parker Ridge, שנחשב לאחד הטיולים היפים באזור שכן ממנו ניתן לראות את קרחון Saskatchewan, אבל החלטנו לוותר כי הוא באורך 5.4 ק״מ הלוך וחזור (הפרש גובה של 259 מטרים) וזה היה דורש מאיתנו משהו בין 2-3 שעות.

מכאן הגענו למרכז המבקרים Columbia Icefield Discovery Centre, שהיה מפוצץ במבקרים, וממנו יוצאים בסיורים מאורגנים על כלי רכב ייעודיים לקרחון Athabasca. אנו לא עשינו סיור זה, למרות שהוא מאוד פופולארי, כי משך הזמן המוקדש לסיור על הקרח הוא קצר מאוד. במקום זה הזמנו להמשך הטיול סיור של 6 שעות על הקרחון.

חלפנו על פני מפלי Tangle Falls, שגם הם היו דלילים מאוד. הנקודה הזאת נחשבת למקום טוב לצפייה בעיזי ההרים הלבנות.

המשכנו למפלי Sunwapta Falls היפים, בהם יש 2 ״קומות״. הראשונה מרהיבה. יורדים מהחניון כ- 100 מטרים לאזור התחום בגדר מתכת, שאמור למנוע מהמטיילים ליפול למים הגועשים. המפל בגובה נמוך מאוד, אך כמות המים העוברת בו היא אדירה. ומהירות המים גבוהה מאוד, שכן המנהרות שחפרו המים בסלע יוצרות צינור ונטורי. מול המפל יש אי קטן, כך שהנהר מתפצל ל- 2 זרועות לפני (ממערב) לאי ומתאחד שוב ממש לפני המפל העליון. ניתן להמשיך עוד 2 ק״מ לאורך שביל עפר למפלים התחתונים, בירידה מתונה (לשם שינוי השביל נוח למדי). ההתחלה של המפלים התחתונים פחות מרשימה מהעליונים, אבל אל ממשיכים כלפי מטה לאורך גדר המתכת, יש גם כאן שכבה נוספת של מפלים - מרהיב. המפלים האלה מומלצים בהחלט ואפשר להיות כאן עד 1:15 שעות, כולל הסיור במפלים התחתונים. העלייה מהמפלים התחתונים נמשכת 20 דקות (בעלייה) בהליכה מהירה.

מכאן המשכנו למפלי Athabasca Falls, שבתחילה נראים פחות מרשימים ממפלי Sunwapta. כאן אפשר לסייר באזור המפלים ויש שלטי הסבר. גם מפלים אלה מומלצים. אפשר להיות כאן עד שעה.

מכאן המשכנו למלון שלנו ל- 3 הלילות הבאים, מלון Jasper House Bungalows, שנמצא מס׳ ק״מ בודדים לפני העיירה ג׳אספר, וגם הוא בסגנון לודג׳. הבקתות כאן משותפות (כמו קוטג׳ דו-משפחתי בארץ) וכאן זרם לנו נהר Athabasca ממש מאחורי הבקתה. יש כסאות נוח עליהם אפשר לשבת ולנוח ולצפות הנחת בנהר הזורם לו.

את ארוחת הערב אכלנו במסעדת Montana BBQ & Bar בג׳אספר, בה המנות היו גדולות, עשויות בשלמות - ובחצי מחיר יחסית למסעדת המלון הקודם…

למנה אחרונה אכלנו מנת שחיתות אמיתית - Mile High Mud Pie (אבל חלקנו חצי מנה).

ומכאן הלכנו למכולת גדולה ועשירה במוצרים בשם TGP שעל הכביש הראשי של ג׳אספר, לקנות מצרכים לארוחות הבוקר. המחירים היו זולים מאוד יחסית לאלה שמצאנו בעיירות הקודמות.

היום הזה היה די מעייף, בשל הנהיגה הרבה. בדיעבד, הרצון להכניס את מסלולי ההליכה היה לא ריאלי, ולכן עדיך להשאיר חלק מהם לדרך חזרה מג'אספר לבאנף (למשל Parker Ridge או Wilcox Pass).

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא