25/7/2015 יום שבת

לאחר שנת לילה התעוררנו מלאי מרץ לקראת יום הפעילות הקרוב. פתחנו את החלון ומצאנו שאנו בתוך ערפל כבד. מז״א דווח כ- FEW000 BKN003 BKN050 כך שזה התאים.

לאחר ארוחת בוקר קלה וטעימה בקפטריה של המלון, עברנו את הכביש למשרדי החברה Waters Alaska, עימה נבצע טיול באזור קרחון לה קונט Le Conte Glacier. קרחון זה נמצא במרחק 25 מייל מזרחית ל- Petersburg.

עלינו על הסירה המהירה, קיבלנו תדריך בטיחות ויצאנו לדרך.

הקפטנית שלנו להיום, אישה לא צעירה, באה לבושה במכנסיים קצרים, חולצה דקה וסנדלים... בעוד אנו לבושים בשכבות על-גבי שכבות.

לפנינו במרחק היתה אינוורסיה, שהיא מצב של היפוך טמפרטורות, בו שכבת אוויר קר כלואה מתחת לשכבת אוויר חם, בניגוד למצב הנפוץ. זה יוצר מצב של עננות שכבתית Stratus שטוחה מלמטה. אנו יכולים לראות זאת פעמים רבות גם אצלנו בשמיים בארץ.

במקרה שלנו, מכיוון שהיינו בים, זה נקרא אינוורסיה ימית (מצב בו שכבת האוויר הקרובה לים קרה יותר משכבת האוויר שמעליה, הנובע מהשפעת ים קר יחסית על מסת אוויר החמה ממנו). זה היה המצב המטאורולוגי שפגשנו. הלחץ הברומטרי היה גבוה ולכן שכבת הענן היתה רדודה למדי (גובה העננים מעל הים לא היה רב). ומכיוון שהאוויר הכלוא היה קר מאוד, כשעברנו דרכו ירדו הטמפרטורות באופן חריף.

תוך דקות בודדות נכנסנו לתוך הענן וכעבור דקות נוספות יצאנו ממנו, לאופק נקי ונופים מרשימים של פסגות ההרים המיוערות, חלקן מושלגות, כששכבות דקות של עננים מכסות חלקים מהן.

הדרך הלוך עברה דרך מיצר Dry Strait, משם דרך Frederick Sound ומשם למפרץ Le Conte Bay, שהוא בעומק מירבי של 15 רגל, והוא עביר לסירות התיירים רק פעמיים ביום, בין 08:00 ו- 20:00, בזמני שיא הגאות. מי שמפספס נתקע בשטח ל- 12 השעות הקרובות... בפרק זמן זה ניתן לעבור רגלית, במים בעומק של כחצי מטר, מצד אחד של המפרץ לצידו השני. עקב המים הרדודים באזור והזרמים השוררים בו, צריך היכרות טובה עם השרטונים sandbars כדי שלא להיתקע עם הסירה באחד מהם... לכן, בזמן מעבר המפרץ נאלצנו לחגור חגורות בטיחות, כמו ברכב, בנוסף לחגורת ההצלה.

כעבור כשעה של שיט הגענו לכניסה למפרץ Le Conte, בו פגשנו מים חלקים לגמרי. מעת לעת ראינו לווייתנים מסוג Humpback שנשפו גייזרים אדירים של מים, צפו מעל למים וגם הצלחנו לראות את הנפת הסנפיר לפני שצללו לעומק (למרות שהעומק המירבי באזור הזה היה כ- 40 רגל בלבד).

בסמוך ללווייתנים היה קרחון בודד, בדמות ברבור גדול, שבאותו הרגע נראה לנו גדול מאוד.

לאחר מספר הקפות סביבו חזרנו לנתיב והמשכנו לכיוון קרחון לקונט. הטמפרטורה היתה קרובה מאוד לאפס ונאלצנו ללבוש שכבות ביגוד נוספות. הדרך לקרחון התפתלה בתוך הפיורד. לאט לאט החלו להיחשף בפנינו שברים קטנים של קרחונים, עד שהקרחון עצמו נגלה לפנינו בכל הדרו. כל האזור הקרוב לקרחון, בשטח של כמה עשרות דונמים, היה מכוסה בשברי קרחונים בכל הגדלים. חלקם בהקו בגוון תכלת נהדר.

בדרך עצרה הקפטנית להפסקת שירותים, בפינה מסולעת בחוף, בצמוד למצוק גרניט עצום. היא תזמנה את נגיעת הסירה יחד עם אדוות הגלים וכך ירדנו לחוף המכוסה כולו שברים עצומים של גרניט שחור ולבן המשולב בשבבי סיליקטים לרוב, שבהקו בשמש שיצאה בינתיים. עשינו את מה שעשינו ועלינו מחדש על הסירה.

והמשכנו עוד כ- 2 מייל לכיוון הקרחון, שהשמיע קולות נפץ לרוב ואכן מעת לעת ראינו נפילה של גושי קרח גדולים (באנגלית זה נקרא (Calving.

אחד מהם אכן הרים גלים ניכרים. בסביבתנו עפו עשרות שחפים ומגוון ציפורים ימיות וגם שחו כלבי ים, או שנחו על הקרחונים. מחזה מרהיב ביותר. השילוב של הקרחון, עם התמוטטות הגושים הגדולים האלה, מלווה בשקט המוחלט שביניהם, פשוט מדהים.

לאחר יותר משעה של מנוחה ושקט מוחלט, מלבד קולות הנפץ מהקרחון, יצאנו בדרך חזרה במפרץ לקונט, נחתנו שוב בחוף ב- Indian Point לריקון מיכלים. בתוך היער מצאנו בקתת מחסה נטושה.

המשכנו דרךFrederick Sound לכיוון העיירה Petersburg ובדרך שוב ראינו מספר לווייתנים.

חלפנו על בתים מפוארים של מיליונרים הגרים כאן ובסופו של דבר נחתנו בעיירה עצמה. העיירה בת כ- 3,000 תושבים, יחסית גדולה במונחים מקומיים, עשוייה רובה ככולה מבתי עץ, כמו כל היישובים שראינו. העיירה בנוייה על תעשיות הקשורות במוצרי ים ומייצאים את הסחורה לשאר מדינות ארה״ב, וכפי שסיפרו לנו - גם לסיאטל. העיירה בנוייה בסגנון נורבגי ויש בה אנדרטה לזכר בניה שטבעו בים. נכנסנו לפאב מקומי כדי ללגום בירה אלסקאנית טובה ופגשנו בחור שהגיע מוויסקונסין שבארה״ב ולאחר סיום לימודיו בקולג׳ השתקע כאן ועובד בתעשיות הדגים. לאחר סיבוב של כשעה חזרנו לסירה והפלגנו דרך המעברים המפותלים (the Wrangell Narrows) בחזרה לרנגל, מרחק של 22 מייל. נתיב השייט מפותל מאוד והגאות והשפל משפיעים באופן ניכר על יכולת הניווט בו. יש לאורכו קרוב ל- 60 מצופים מוארים כדי לסמן את הדרך.

לאחר מנוחה קצרה עשינו סיבוב רגלי בעיירה. השבוע חוגגים כאן את חג הדב, bear fest, ובמסגרת זו חגגו חניכת מבנה חדש מעץ לטובת הקהילה של שבט הטלינגיט Tlingit שחיים כאן בסביבה. לא מפתיע, גם הם נרמסו ע״י האדם הלבן בארה״ב, כמו כל ה- Native Americans האחרים ומרבית תרבותם אבדה. ולכן הערכתי את המאמצים לשמרם. טקס החניכה כלל תפילות בשפת השבט, שבאופן מעניין מאוד כולל אותיות גרוניות לרוב, הם ביצעו מספר הקפות סביב המבנה, תוך-כדי שירת שיר מונוטוני ונפנוף ענפים של עץ כלשהו ונגיעה, ממש ליטוף, של המבנה. לאחר מכן הם ארגנו ארוחה אליה הוזמנו גם מבקרים. את האוכל הכינו מתנדבים מהקהילה והיה ברובו פשוט, אך היו לא מעט מאכלים אתניים המבוססים כמובן על סלמון.

בכניסה לארוחה התבצע רישום למירוץ שהיה מתוכנן להתבצע ביום למחרת.

לאחר הארוחה חזרנו ויצאנו לטייל בחוף הפטרוגליפים הסמוך, Petroglyph Beach, שהינו במרחק של כ- 20 דקות הליכה מהמלון, לאורך כביש מעגלי לכיוון שדה התעופה.

בדרך עברנו דרך שכונת מגורים, בה היו פסלים מעניינים.

הפטרוגליפים הם ציורי (חריטות) קיר של בעלי חיים ודמויות משונות שבוצעו ע״י קדמוני שבט הטינגליט, לפני לפחות 1,000 שנה, ויש החושבים שהם אפילו בני 8,000 ויותר, בהתבסס על ממצאים ארכיאולוגיים אחרים שנמצאו. לא ניתן לבצע בדיקות פחמן-14 לאבנים, כך שקשה להוכיח את גיל הפריטים האלה. קצת הזכיר לי את התכנית Ancient Aliens.

ומכאן חזרנו לערב בירות ושירת קאנטרי במועדון המקומי, גם זה חלק מחג ה- bear fest.

בסמוך למלון פגשנו גברת לא צעירה, ששאלה מהיכן אנו. התברר שהיא יהודייה שגרה בפיטסבורג והגיעה לכאן לפסטיבל... היא שמעה אותנו מדברים בעברית ולכן פנתה אלינו. שוחחנו עימה כ- 20 דקות מעניינות. עייפים אך מרוצים חזרנו למלון.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא