יום חמישי, 15/12

לאחר טיסה שנמשכה כ 5.5 שעות עם United ושיצאה מניו יורק באיחור אופנתי של כ- 40 דקות, נחתנו בשדה התעופה Santa Maria שנמצא צפון-מערבית לעיר הבירה San Jose.

נחתנו קרוב לשעה 21:30 ולאחר המתנה קצרה למזוודות יצאנו החוצה, שם חיכה לנו הסוכן המקומי, שהסיע אותנו למלון שלנו ללילה זה, Terrazas del Golf Boutique Hotel. למלון יש הסעות חינם לשדה התעופה וממנו, אך העדפתי להיפגש עם הסוכן.

במלון קיבלנו מהסוכן הסבר מפורט לגבי מסלול הטיול שלנו ואת כל השוברים אותם נצטרך להגיש בהמשך.

קרוב לחצות סיימנו את התדריך ופרשנו לישון רק בשעה 01:30.

יום שישי, 16/12

הבוקר קמנו בשעה 05:00 לקראת האיסוף לתחנה הראשונה שלנו בטיול זה, כפר הנופש Evergreen Lodge שבשמורת טורטוגרו Tortuguero, שנמצאת על החוף הקאריבי, כלומר בחוף המזרחי של קוסטה ריקה.

מקור השם הוא בצבי הים (בספרדית טורטוגה tortuga זה צב), המגיעים לכאן בגלים של עשרות אלפים בעונת ההטלה. מגיעים לכאן 4 זני צבים בחודשים שונים של השנה - לצערנו לא בתקופה הזאת. אירועי הגעת הצבים נקראים אריבדס ״Arribadas״, כלומר - הגעות. בכל הגעה כזאת מגיעים עשרות אלפי צבים. ידענו שלא נראה צבים אך עדיין שמורה זו נחשבת לאתר מיוחד בתוך מדינה ששמה השני הוא טבע.

הבוקר היה בהיר אך עד מהרה החלו להצטבר עננים. האוטובוס עבר בתוך פרברי העיר סאן חוסה San Jose, שהיא עיר עלובה מאוד, סימני עוני בכל מקום ובנייני בטון מוזנחים ומלאים טחב.

מכאן המשכנו לכיוון העיירה גואפילס Guapiles, שם תוכננה לנו ארוחת הצהריים. בדרך טיפס האוטובוס דרך רכס ההרים, לגובה של יותר מ- 1,700 מטרים, וככל שטיפסנו כך הלכו והתפשטו העננים, עד שכבר היו מתחתינו, וגשם בעוצמות שונות החל לרדת. זה נתן לנו את הסימן הראשון למשמעות של הביטוי ״יער גשם״...

בדרך הסביר לנו המדריך לגבי המדינה ומשאבי הטבע הרבים שבה. מעניין.

בגואפילס עצרנו לארוחת צהריים בסגנון בופה במסעדת El Ceibo, מאוד מזכיר את השיטה בתאילנד. כאן האוכל היה סתמי והמגוון מצומצם מאוד. וכאן כבר זכינו לטעמה ראשונה של אורז מטוגן עם שעועית שחורה, מה שיתברר בהמשך כמנת יסוד במדינה הזאת.

לאחר גואפילס נסענו עוד כשעה על דרך עפר ארוכה ומשובשת, בשטח מישורי שברובו מכוסה במטעי בננות. בסוף הדרך הגענו למעגן La Pavona. יש במקום מכולת קטנה ומסעדה, בהם המחירים מופקעים. ושם על גדת הנהר עלינו על סירות ארוכות המזכירות את ה- longtails שבתאילנד, ומשם הפלגנו עד לכפר הנופש. בדרך (שנמשכה כשעה) ירד מעט גשם וראינו לא מעט סירות הדומות לשלנו, שהן כלי התעבורה היחיד כאן, שכן אין באזור כבישים.

לכל אורך השייט ראינו צמחים טרופיים במימדים עצומים, שלא ראינו עד כה בשום מדינה אחרת.

וכמובן שדי מהר התחלנו לראות בעלי חיים מעניינים.

הכפר עצמו הוא אחד מ- 3 כפרי נופש של קבוצת ההשקעות Pachira, שהם Evergreen, Pachira ו- Aninga, כשכל הכפרים בעלי מבנה פחות או יותר זהה ובכל אחד מהם יש משהו ייחודי. בשלנו יש Zipline, ב- Pachira יש שביל הליכה לא ארוך בג׳ונגל וב- Aninga יש שירותי עיסוי רפואי. בשמורה יש עוד מספר כפרי נופש של חברות אחרות.

בכפר Evergreen יש כמה עשרות בקתות מעץ, הממוקמות לאורך שבילי בטון מוגבהים, הפרושים בג׳ונגל, או יותר נכון הביצה המקומית, מה שנותן לכל העניין גוון של אותנטיות.

נכנסנו לבקתה שלנו והתברר שאין בה חלונות זכוכית אלא רשתות צפופות שנועדו למנוע כניסת חרקים, כך שלמעשה היו לנו 4 כיווני אוויר Live.... בבקתות אין מיזוג, טלפונים, אינטרנט ובקושי היתה קליטה לניידים, דבר שנועד לשחרר את האורחים מכבלי הציוויליזציה ולאפשר להם להשתלב בטבע.

אך אל דאגה, במקום יש בכ״ז 2-3 מקומות ציבוריים בהם יש אינטרנט מצוין. אבל קליטה סלולארית כאמור כמעט ולא היתה.

לאחר התארגנות יצאנו לחדר האוכל לאכול צהריים ולאחר מכן עלינו על סירה פתוחה ללא גג, לפעילות הראשונה שלנו, שהיתה סיור של כשעתיים בתעלות השמורה כדי לראות בע״ח. בעלייה לסירה קיבלנו פונצ׳ו, שהתגלה כיעיל למדי. בסירה היה מדריך מצויין שנתן הסברים מרתקים על מה שראינו. הגשם המשיך לרדת לסירוגין. הצלחנו לראות מספר ציפורים, קיימן, כלב נהר, איגואנות ועוד. עד שנפתחו שערי השמיים והחל לרדת גשם שוטף. מי ששם עליו את הפונצ'ו כהלכה, ודאג להעביר את היריעה האחורית מאחורי גב הכסא, כמעט ולא נרטב. האחרים, טוב....

בכל אופן המשכנו לשוט בסירה עוד כחצי שעה, אך בסוף נאלצנו לוותר כי פשוט אי אפשר היה לראות דבר.

חזרנו לכפר הנופש ולאחר כשעה כבר הגיע הזמן לארוחת הערב, שהיתה בסגנון בופה וסבירה, לא יותר מזה.

פרשנו לבקתות להתארגן לשינה. הבקתות היו כאמור פשוטות, אך מרווחות ונוחות.

מכיוון שאין חלונות, היו וילונות שהסתירו מהסביבה את הנעשה בחדר, אך אלה כמובן לא מנעו כניסת כל רעשי ורחשי הסביבה פנימה, כלומר קולות הגשם וכל בעלי החיים.

במשך הערב הלך הגשם והתגבר, כולל סופות ברקים ורעמים. הגשם נמשך כל הלילה, עד לשעת ההשכמה. אני דווקא ישנתי נהדר ורעשי הרקע הטבעיים לא הפריעו לי כלל.

קישור לפוסט הבא