יום שני, 19/12

היום מתוכננות לנו מספר פעילויות ולכן קמנו מוקדם. השמיים היו מעוננים וכרגיל ירד גשם לפנות בוקר, אך הטמפ׳ היו בהחלט נוחות.

גם היום היה הר הגעש ארנל היה מכוסה בשכבת עננים.

ירדנו לארוחת הבוקר למסעדת ציפור גן העדן, בה אכלנו אמש את ארוחת הערב. ארוחת הבוקר היתה בסדר, בסגנון פורטוריקני. מזל שלא יותר מזה, לאור הכמויות שאכלנו עד כה בימים האחרונים, ללא שום פעילות גופנית משמעותית כדי לאזן את הקלוריות.

אבל זה הולך להשתנות הבוקר, שכן הפעילות הקרובה היא מספר שעות רכיבה על אופני הרים באזור הר ארנל, עם חברת Desafio Adventures (״אתגר״).

בשעה היעודה אספו אותנו מהלובי של המלון ונסענו כ- 10 ק״מ עד לקצה הצפון המזרחי של אגם ארנל, שהוא אגם מלאכותי בו אפשר לעשות שייט וגם לעסוק בדייג. מתברר שמספר זני דגים ממש גדולים מגיעים לאגם מהנהרות המזינים אותו.

בדרך ראה הנהג חד-העין עצלן על אחד העצים במרחק של כמה עשרות מטרים מהכביש. ירדנו מהרכב לצלם ואז ראינו שיש שם גם עצלן גור. המדריך אמר שדי נדיר לראות את הגורים.

כאן ראינו שוב תופעה שהיא די נפוצה בקוסטה ריקה. כשמישהו רואה משהו מעניין, פשוט עוצרים בצד הכביש. ומכיוון שכל המדריכים כבר מתורגלים, גם הם עוצרים באותו המקום כדי להראות את מה שצריך ללקוחותיהם. וכך די מהר יכולות להצטבר די הרבה מכוניות.

בכל אופן ירדנו מההסעה, לבשנו ציוד מגן והתחלנו ברכיבה, כשכבר על ההתחלה היתה עלייה בשיפוע ניכר. מלבד רכיבה על אופניים פעמיים ב- 10 השנים האחרונות, על כבישים או שבילים יחסית מסודרים ואופקיים, לא רכבתי מאז גיל 13, בוודאי לא רכיבה בשטח... היום הכל היה רטוב ומלא שלוליות מהגשם שירד בבוקר. אז קל זה לא היה לי. עצרנו מדי פעם למנוחה קצרה, או כדי להסתכל על הנוף לאגם, וכ- 2 ק״מ אחרי הכפר Castillo עצרנו לאכול פירות טרופיים ולצלם את האגם. עלינו על האופניים וחזרנו ל- Castillo, שם העלינו את הציוד וחזרנו למלון לארוחה קצרה, ובסה״כ רכיבה של כ- 14-15 ק״מ. חשבתי שמתחת לצמיגים יש לי עדיין שרירי בטן, התברר שכבר לא ממש... והישבן פשוט ״הלך״ מהישיבה והמאמץ על הכיסא הצר והקשה. אבל החווייה היתה נחמדה ובוודאי סייעה להוריד מעט מכל הקלוריות שצברנו בימים הקודמים.

מכאן חזרנו למלון למנוחה קצרה ולאחר מהו נסענו לאכול צהריים בעיירה La Fortuna, שם אכלנו במסעדה מקומית, טעימה וזולה, בשם Rainforest Cafe. מומלץ.

משם המשכנו עוד כ- 6 ק״מ כדי לראות את מפל לה פורטונה La Fortuna. במקום יש 2 אטרקציות. העיקרית היא המפל עצמו, שנופל מגובה 70 מטרים, השנייה היא ״שביל הסחלבים״. כדי להגיע למפל ולבריכה שבתחתיתו, צריך לרדת 600 מטרים תלולים בתוך הג׳ונגל, בשביל המשולב במדרגות, עד שמגיעים לנקודת תצפית על המפל והבריכה. וכמו שלימדו אותנו בצבא, לכל ירידה יש עלייה.... ועכשיו היינו צריכים לטפס את 600 המדרגות המפרכות האלה. למעלה עשינו חלק משביל הסחלבים, אך לצערנו לא היתה פריחה כלל ולכן ויתרנו וחזרנו שוב למלון. האתר נחמד אבל לא יותר מזה. כבר ראינו מפלים גדולים ויפים. לא בטוח שהמאמץ של הירידה והעלייה שווה את זה. לדעתי ניתן לוותר.

חזרנו למלון ובמרחק לא רב מהשמורה מצאנו בצד שמאל של הדרך דוכן שמוכר מיץ קני סוכר. עצרנו שם כדי להחזיר מעט נוזלים. האיש לקח קני סוכר, חתך אותם באמצע בעזרת מאצ׳טה ואז הכניס את זה למכונת סחיטה. את המיץ לקח, כתש עם קרח, הוסיף מעט זנגביל. טעים. ומכאן המשכנו בחזרה למלון.

לאחר מנוחה קצרה יצאנו למעיינות המים החמים טבקון Tabacon , שהם הידועים (והיקרים) שבאזור. יש כאן לא מעט מעיינות מים חמים, כשהמים מתחממים מהפעילות הוולקנית של הר ארנל. אבל טבקון נחשב לטוב ביותר - והוא יקר בהתאם. מדובר במתחם שבחלקו האחד יש מלון ובחלקו השני מתחם מעיינות מים חמים, שזורמים בעוצמה די גדולה ישירות מבטן ההר. מקימי המקום עיצבו אותו בצורה מאוד יפה. יש מערכת שבילים קצרים וסלולים המובילים לבריכות השונות. הכל מעוצב בטוב טעם ויש במקום מספר גדול מאוד של צמחים צבעוניים ויפים. כל הבריכות בטמפ׳ של 38 מעלות פחות או יותר והמים לא מריחים מגופרית. המקום פתוח שעות רבות מדי יום ואפשר להביא אוכל או לקנות כניסה עם ארוחת צהריים או ערב. אנו בחרנו בארוחת ערב.

בעת תכנון הטיול קראתי שצריך להביא מגבות ומנעול ללוקר - אין צורך. מפקידים פיקדון ומקבלים מגבת ענקית ומפתח ללוקר שהוא מספיק גדול. אבל כדאי לבוא עם סנדלים, שכן בקרקעית הבריכות יש אבנים וחול וולקאני גס.

לאחר החלפת הבגדים לבגד ים, יצאנו החוצה כדי להתחיל לסייר במקום - ובאותו הרגע החל לרדת גשם שוטף. המתנו מספר דקות עד שנחלש הגשם ואז עברנו בין הבריכות, בחלקן יש מפלים עוצמתיים שממש עושים עיסוי. תוך-כדי הסיבובים בין הבריכות, ירד עלינו מבול עוד פעמיים. לבסוף, אחרי כשעתיים של ביקור בבריכות השונות, הרגשנו מבושלים מספיק מהמים החמים. חזרנו לחדר ההלבשה, התקלחנו במקלחות המסודרות שיש שם (יש גם מיכלי סבון רחצה), הזדכינו על המגבת והמפתח - ונכנסנו כאמור לאכול את ארוחת הערב שהתבררה כמצויינת - ארוחת בופה עם מגוון גדול מאוד של מאכלים מצויינים.. לסיכום - מומלץ בהחלט.

מכאן חזרנו למלון כדי להתארגן לפעילות מחר.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא