היום קמנו לשמיים כחולים למדי ולארוחת בוקר מעולה ובהגשה נהדרת במלון. ממש מראה של אוכל במסעדת שפים. סוף סוף אפשר לאכול דברים שאנחנו אוהבים.

יצאנו לדרך לכיוון הגראנד קניון Grand Canyon. אם אתמול עוד היתה איכשהו קליטה סלולרית, הרי שרבע שעה אחרי העיירה וויליאמס אבדה הקליטה לחלוטין - כך שאיבדנו כל קשר עם הציוויליזציה למשך כל היום.

 עם הגעה לגראנד קניון הלכו השמיים והתכסו עננים. עם זאת הטמפרטורה היתה גבוהה למדי - 29 מעלות צלזיוס.

Grand Canyon

 התכנית היתה לעשות חלק ממסלול הליכה אחד מיני רבים הקיימים בצד המערבי (Bright Angel Trail) ולאחר מכן לחזור למעלה ולהמשיך במסלול בדילוגים עד ל- Hermits Rest, באמצעות ההסעות המאורגנות שבמקום (בחודשי הקיץ אין כניסה לכלי רכב פרטיים למסלול המערבי). חלק מנקודות התצפית קרובות מאוד, מה שמאפשר הליכה גם בימים חמים, חלק רחוקות ולעצלנים שבינינו (אהמממ...) התנועה ביניהן היא באמצעות ההסעות.

Grand Canyon

 בצד המערבי יש שביל הליכה הצמוד לשפת המצוק. השביל נמשך לאורך כל המסלול. לעומת זאת, בצד המזרחי יש הסעות אוטובוסים רק בחלק קטן מהמסלול (הקו הכתום) ושביל ההליכה קצר גם כן. כל שאר המסלול מבוע ברכב פרטי ויש נקודות חנייה מסודרות לצורך תצפית. מעבר לך לא רואים את הקניון, אבל מה שכן רואים - פשוט מרהיב.

Grand Canyon

 בכל אופן, עלינו על אחד מקווי ההסעה לכיוון מערב, כשכוונתנו היתה לעשות חלק ממסלול ההליכה Bright Angel Trail ולהגיע לנקודת העצירה הראשונה (מרחק 3 מייל הלוך וחזור) או השנייה (6 מייל). יצאנו מצויידים בבקבוקי מים רבים וחשבנו שלאור הכושר הטוב שלנו - נוכל לעשות את המסלול בקלות. בדרך למטה ראינו עשרות מטיילים סמוקי פנים מהמאמץ והסתכלנו עליהם בבוז מסויים. אבל די מהר הכריע אותנו החום (יצאנו לדרך לאחר שעה 11:00) והגובה והחלטנו לחזור בחזרה למעלה. כצפוי התברר שלכל ירידה יש גם עלייה - והדרך למעלה היתה קשה מאד.

Grand Canyon

 במשך כל המסלול ראינו לא מעט סנאים - ואפילו אייל קנדי Elk אחד שעמד לו במדרון התלול ואכל איזה שיח.

Grand Canyon

בסופו של דבר הגענו לחלקו העליון של הקניון והמשכנו את המסלול המערבי בדילוגים בין תחנות העצירה באמצעות ההסעות המאורגנות.

 מעת לעת ראינו גם מסוקים המבצעים סיורים מסמרי שיער בין מצוקי הקניון.

Grand Canyon

באחת התחנות טעינו והתברר שלקחנו את האוטובוס שחוזר למחנה הראשי. לאור העייפות והשעה (כבר היה אחרי 14:30) - החלטנו שלא נורא - נאכל צהריים ונעבור לצד המזרחי של הקניון.

את ארוחת הצהריים אכלנו במסעדת Bright Angel שבכפר המרכזי. אוכל טעים, הגשה מהירה ויעילה, מחירים סבירים בהחלט - ולא פחות חשוב - מילאו לנו את כוסות השתייה שוב ושוב, כך שהחזרנו לעצמנו חלק ניכר מהנוזלים שאיבדנו.

 חזרנו לחניון, לקחנו את הרכב והתחלנו בנסיעה מזרחה. עצרנו בחלק התחנות (אחת היפות היתה Navajo Point) והמשכנו עד לסוף המסלול - Desert View. שם מצאנו מעין מגדל שמירה שמשמש כנקודת תצפית. הנוף הנשקף מכאן הוא פשוט מדהים - הרבה יותר יפה מזה שבצד המערבי. הבעייה היחידה היתה השעה המאוחרת יחסית והעננות הכבדה (בדרך לכאן ירד מעט גשם) - כך שהראות לא היתה כל-כך טובה לצילומים.

Grand Canyon

Grand Canyon

מכאן התחלנו בדרכנו חזרה, עצרנו בעוד מספר נקודות תצפית - ולבסוף עצרנו במגרש חנייה קטן שהיה בצד ימין של הדרך, בין המיילים 245 ו- 244, שבסופו יש מחסום ברזל ושביל עפר שמוביל לעוד נקודת תצפית מדהימה (משום מה לא היה שום שלט הכוונה ליד החניון, בניגוד לכל נקודות התצפית האחרות).

 הליכה מהירה של 20 דקות בשביל מבודד בתוך היער הביאה אותנו לנקודת Shoshone Point, מעין ״כף״ יבשתי שבולט מעל לקניון ומאפשר תצפיות מעולות. זו בליטה מאבן לבנה שבולטת מעל הקניון, בה יש מעין מצבה מאבן.

Grand Canyon

המקום מאפשר תצפית על נופים נהדרים. היתה רוח מערבית חזקה, פחדתי שלאור הסערות שמסביב יהיה פתאום משב רוח חזק ולכן יצאנו משם מהר.

שוב, הראות הגרועה פגעה בעוצמת החוויה. אבל אין ספק שביום שמש זה פשוט מקום מדהים. חזרנו לרכב בהליכה מהירה לאורך השביל והתחלנו בנסיעה חזרה למלון. לפתע, עוד בשטח הפארק, ראינו מספר מכוניות שעצרו בצד הדרך. האטנו כדי לראות מה קרה - ופתאום ראינו 2 זכרי Elk גדולים, עם קרניים עצומות. לאחר כמה צילומים המשכנו בדרכנו וראינו עוד מספר עדרים קטנים של Elk בדרך, הפעם נקבות וגורים. מכאן המשכנו עוד כשעה עד שהגענו בחזרה למלון.

בדרך חזרה תכננתי לעצור בשדה תעופה קטן הנמצא כחצי שעה מהמלון. ראינו אותו בדרך הלוך אך לא עצרנו. היו שם כמה מטוסים מעניינים שרציתי לראות. לצערי הגענו מאוחר מדי, כך שהמוזיאון כבר היה סגור.

לסיכום היום הזה:
א. מומלץ להגיע מוקדם כדי שלא להתחיל לטייל בשיא החום;
ב. אפשר לעשות טרק קצר של 2-3 שעות הלוך וחזור ב- Bright Angel Trail או ב- Hermits Rest; לאור הפרשי הגבהים המשמעותיים בין קצה מצוק הקניון לחלקו התחתון, מומלץ שלא להגיע למטה ובחזרה למעלה באותו היום (מעבר להפרשי הלחצים, צריך לקחת בחשבון שלמטה הרבה יותר חם מאשר למעלה);
ג. להצטייד בהרבה הרבה מים לטיולים הרגליים (לאחר החזרה למעלה אפשר כמובן לקנות שתייה במסעדות).
 ד. כאמור, הצד המזרחי היה בעינינו הרבה יותר יפה מהמערבי.