יום שישי 14/10/2016

הבוקר מז״א היה מעונן לחלוטין ודי קר, אם כי במהלך היום הטמפ׳ עלו מעט.

יצאנו לסיור בכיכר ואצלב האבל, הידוע גם בשם Wenceslas Square. מדובר למעשה ברחוב כפול כשהכיכר (או יותר נכון המידרחוב והחניות למכוניות) נמצאת במרכזו. בחלקו המזרחי העליון נמצא פסלו של המלך ואצלב הראשון, שחי לפני יותר מ- 1000 שנה. בכיכר הזאת התרחשו כל האירועים החשובים בהיסטוריה המודרנית של פראג.

יש אגדה צ'כית שאומרת שכשהזמנים בצ׳כיה יהיו בכי רע, יצא המלך ואצלב מהר בלאניק הקרוב לפראג (כיום יש שם מגדל) - ויושיע את המדינה עם צבא אבירים. כשהאימפריה האוסטרו-הונגרית כבשה את צ׳כיה בשנת 1620, הלכו צ׳כים רבים להר כדי לראות את המלך ואצלב מגיע עם צבאו... בערך כמו שאצלנו מחכים למשיח. ומאז כנראה שעוד רבים ציפו להגעתו של המלך (הכיבוש הנאצי ב- 1938, הכיבוש הרוסי ב- 1948 ודיכוי "האביב של פראג" ע"י הסובייטים ב- 1968). הצ׳כים אומרים שאם למרות כל אלה המלך עדיין לא הגיע, אז כנראה שהרע מכל עדיין לפניהם...

המוזיאון הלאומי, שנמצא מעבר לכביש (כלומר מעט מזרחה מהפסל) היה בשיפוצים, אבל לו יכולנו להגיע לשם, היינו רואים על חלק מהעמודים החיצוניים את חורי הקליעים שנורו ע״י הטנקים הסובייטים ב- 1968.המשכנו מעט למטה בחלק המרכזי של הכיכר ושם מצאנו יד זיכרון קטנה, לזכר מספר סטודנטים שהעלו עצמם באש במחצית ינואר 1969, במחאה על הדיכוי הסובייטי מ- 1968. וכצפוי, זה לא ממש עזר.

בחנות של Marks & Spencer יש מרפסת, עליה עמדו מנהיגי המורדים הצ׳כיים ושיח בו את ההמונים.

אכן, הרבה היסטוריה יש בכיכר הזאת.

כשהולכים במורד הרחוב, ניתן לראות את סגנונות הבנייה השונים בהם בנו בפראג.

בהמשך, בצד ימין, נמצא בית המלון Grand Hotel Europa, שכיום בשיפוצים אבל תוכו מעניין. בצד השמאלי של הרחוב, מול מלון Europa, יש קניון שנקרא Lucerne Arcade. אם נכנסים לתוכו דרך פסאג׳ רוקוקו Rokoko, כ- 100 מטרים פנימה, מגיעים לנישה בה תלוי פסל של סוס הפוך מהתקרה, ופסל של המלך ואצלב רוכב עליו כשהוא יושב על ביטנו של הסוס... פסל זה נוצר בשנת 1999 ע״י האומן הצ׳כי הידוע David Cerny. בפראג יש לא מעט פסלים מעניינים ביותר שלו – מומלץ לעשות חיפוש בגוגל ולמפות אותם – שווה.

משם יוצאים ימינה, מחוץ לקניון, עוברים את הכביש ושם נכנסים לקניון סווייטוזור Ovocný Světozor. בסוף המסדרון יש ויטראז׳ מעניין עליו כתוב שמו של הממציא ניקולה טסלה (שבכלל היה ממוצא סרבי).

ראיתם פעם "כדור אש"? זו תוצאה של מחקריו של טסלה. מדובר כדור פלזמה, שהומצא על ידי טסלה בעקבות ניסיונות שביצע בזרם חשמלי בתדר גבוה. האפקט מתרחש כשגוף מוליך (למשל יד) מתקרב לכדור פלזמה.

ובמרכז הפסאז׳ בצד שמאל, יש את חנות הגלידות והעוגות הפופולארית World of fruit. תכננו לאכול שם מהמטעמים השונים במקום ארוחת הערב, אך לצערי זה לא צלח.

מכאן הלכנו לעשות את הסיור של הרובע היהודי. רכשנו את הכרטיס המשולב שכולל את כל האתרים החשובים. בית הכנסת ״הספרדי״ יפה כתמיד. ותערוכת ציורי הילדים ממחנה הריכוז טרזין Terezin, כמו גם רישום שמות יהודי צ׳כיה שנרצחו בשואה על קירות הפנים של בית הכנסת, מזעזע כתמיד.

מכאן חזרנו לצד המערבי של כיכר ואצלב, של היו מספר דוכנים בהן מכרו את עוגות הטרדלניק המעולות.

בדוכנים אחרים מכרו מוצרי בשר (היו שם מספר שיפודים עליהם הסתובבו על הגחלים גושי בשר עצומים). על כל – בהמשך...

חלפנו ליד שוק האבל Havelske trziste, שנמצא ממש בין סוף כיכר ואצלב לעיר העתיקה. בחלק מהדוכנים מכרו פירות יפים בסלסלות, אך רוב הדוכנים נראו לי למכירת מזכרות, ולכן דילגנו על השוק הזה.

מכאן הלכנו ל- The Imaginarium of Prague הסמוך, בו יש מבוך מראות נחמד ואולם קולנוע בו מציגים סרט קצר במוטיב של קליידוסקופ. שהינו במקום כחצי שעה, נחמד.

מכאן הלכנו לראות את מגדל השעון, ומכיוון שהגענו בדיוק בשעה העגולה, חיכינו כ- 2 דקות עד שתצאנה הבובות המסמלות את 12 תלמידיו של ישו. פשוט מגוחך כל העניין הזה - עמדו שם כ- 1000 איש כדי ״לראות״ במשך אולי 30 שניות את הבובות האלה.

משם חזרנו לאכול בדוכנים שבכיכר ואצלב, והאוכל אכן היה מעולה. בפעם הזאת הסתפקתי רק בבשר, את שאר האופציות לקחתי ביום אחר (תמונות בהמשך).

משם הלכנו למרכז המידע הסמוך, שם קנינו כרטיסים לשייט של 50 דקות בנהר ולתיאטרון השחור למחר בערב.

המשכנו ללכת עד לגשר הצ׳כי Čechův Most, שם לקנו את הסיור של 50 הדקות. לא משהו. לפחות יש כמה דברים לראות מזווית מעניינת.

לאחר סיום השייט עלינו על הגשר, עברנו לגדה השנייה ומשם הלכנו ברגל עד לאזור מוזיאון פראנץ קפקא. שם ירדנו לקו המים וראינו עשרות ברבורים ששוחים שם ואנשים שמאכילים אותם. ברקע היה גשר קארל, כך שהתמונות יפות.

לא רחוק משם היה מוזיאון פראץ קפקא, ובחצר פסל מעניין של David Cerny.

משם המשכנו ועלינו על גשר קארל. מכיוון שכבר החשיך, החלטנו לטפס עד המצודה, כדי לראות אותה מוארת בלילה. ומשם חזרנו בחזרה לגשר קארל, דרך העיר העתיקה וכיכר ואצלב, עד למלון.

בשלב זה כבר היינו די עייפים, שכן הלכנו כ- 18 ק״מ ביום זה. פתחנו את שער המלון ונכנסנו למעלית. פתאום - הפסקת חשמל ונתקענו בין הקומות. לחצנו על כפתור המצוקה ותוך מספר דקות ענה מישהו שלא דיבר מילה אנגלית... אבל למזלנו תוך מספר דקות חזר החשמל. המעלית ירדה מעצמה למטה - והחלטנו שהספיק לנו ליום אחד ולכן עלינו ברגל לחדרנו שבקומה השלישית.

יום שבת 15/10/2016

את היום הזה התחלנו מוקדם, כרגיל. מז״א נראה מעט יותר טוב והטמפ׳ גבוהות יותר מהימים האחרונים. התכנית היתה להתחיל את היום ברובע מבצר פראג, הראדצ׳אני Hradcany.

עלינו על קו החשמלית מס׳ 22 וירדנו בתחנת מאלוסטראנסקה Malostranska, משם הלכנו מרחק קצר לתור לרכישת כרטיסי כניסה למבצר.

השעה היתה מעט לפני 09:10 ונדהמו לראות שכבר היו שם מאות אנשים שהמתינו בתור ועשרות אוטובוסים שחנו בסמוך. מכך הבנו שמדובר בקבוצות. סה״כ התור התקדם מהר למדי ותוך כ- 20 דקות כבר היינו בפנים.

רכשנו את כרטיסי מסלול B, שכן לא היה לנו עניין לראות מוזיאונים ואוצרות. המקום בהחלט מרשים. נכנסנו לקתדראלה היפה של ויטוס הקדוש ולאחר מכן רכשנו כרטיסים נפרדים וטיפסנו את 280 המדרגות המתישות של המגדל הדרומי - המאמץ היה בהחלט שווה, הנופים נהדרים. ביום נקי מאובך זו הזדמנות צילום נהדרת.

הסתובבנו במתחם הגדול והמקומות אכן יפים. יש שם עיטורי ברזל ומספר כנסיות.

משם ירדנו והסתובבנו עוד במתחם וסיימנו בסימטת הזהב, שם גרו בהתחלה חיילי המשמר ובהמשך הוסבה הסימטה לפעילות אלכימאים, שניסו לייצר זהב (ומכאן שמה). כדאי להיכנס לבתים שברחוב. בחלקם יש תצוגות המדמות את החיים באותה התקופה, בקומה העליונה יש תצוגת שריונות אבירים וכלי נשק עתיקים ויש גם מרתפים עם תצוגות מעניינות.

לפני שיצאנו מהמתחם, ביקרנו גם במגדל דאליבורקה Daliborka, שהיה פעם בית כלא ומרתף עינויים. במקור המגדל היה בן 7 קומות, אך 2 מהן נהרסו בשריפה שפרצה בגלל פגיעת ברק, ולא שוקמו.

לצערי שכחנו לבקר במוזיאון הצעצועים חראצ׳ק Muzeum hraček, שנמצא מול ארמון לובקוביץ Lobkowitz Palace.

בסה״כ היינו כאן כמעט 3 שעות, מהנה ומענין.

מכאו ירדנו לרחוב נרודה Neruda היפה, שכיכב בסרט אמדיאוס, ושהוא חלק מהרובע הקטן, שנקרא גםLesser Quarter , או בצ׳כית Malá Strana.

אם מטפסים כמה מדרגות לכיוון רחוב לורטנסקה Loretánská, יש מיקום טוב לצילום למורד הרחוב. אם כי דווקא יותר למטה ברחוב נרודה, בצד ימין של הרחוב, בסמוך לחנות טרלדניק מעולים (שהיו במידה XXL - הגדולים ביותר שאכלנו במהלך כל הטיול), יש דווקא זווית צילום טובה יותר (כלפי מעלה).

עצרנו לאכול צהריים במסעדה U Magistra Kelly, שקיבלה דירוג לא רע ב- Trip Advisor ושהייתה קרובה.

משם המשכנו כלפי מטה, חלפנו ליד כנסיית ניקולאס הקדוש וראינו את העמוד שבחלקו הצפוני (הכיכר העליונה). בכיכר התחתונה (הדרומית, כלומר מצידה השני של הכנסייה) היה פעם פסל של קצין הצבא המארשל ראדצקי Radetzky, שבמאה ה- 19 היה אסטרטג בשירות האצולה השלטת, ואשר לכבודו הלחין שטראוס את ״מארש ראדצקי״.

טיפסנו על המגדל הצפוני של גשר קארל וצפינו בנופים היפים אל הגשר ובצד השני אל הטירה. ירדנו והלכנו לקיר ״ג׳ון לנון״, שהחל את דרכו לאחר הירצחו של הזמר בשנת 1980 (הקיר כבר היה קיים, כמובן). באותה העת היו הצ׳כים תחת השלטון הסובייטי. כך שהחלו לצייר את הגראפיטי באופן ספונטאני. אבל אנשי המשטר הקומוניסטי לא יכלו להרשות זאת לעצמם. כך שבכל יום הם היו צובעים את הקיר כדי להעלים את הגראפיטי, ובכל ערב היו חוזרים התושבים ומציירים את הגראפיטי מחדש..

הלכנו לאי קמפה kampa וצפינו בגלגל המים היחיד ששרד מהעבר. ליד הגלגל יש פסלון של שדון. לכל גלגל מים בעבר היתה רוח רפאים המגינה עליו, vidnik בצ׳כית. והנה היא יושבת לה מצד ימין של הגלגל.

וכמיטב המסורת של הנוער, הגשר הקטן הצמוד לגלגל המים מלא במנעולים האמורים לסמל את נצחיות הקשר הרומנטי בין הנאהבים הצעירים שבאים לכאן.

ישבנו לנוח מעט בגן הציבורי שממערב לגלגל המים ומשם הלכנו לאורך הנהר עד לגשר לגי Most Legii, שעובר דרך האי סטז׳לצקי אוסטרוב Střelecký ostrov והלכנו בשבילים המוקפים בעצי ערמונים בשלכת עד לחלקו הצפוני, שם יש זווית צילום נהדרת על הסירות השטות בנהר וגשר קארל במלואו.

באי הצמוד מדרום, סלובאנסקי אוסטרוב Slovanský ostrov ניתן לשכור סירות פדלים ולשוט בנהר. לנו היו תכניות אחרות ולכן לא עשינו זאת, למרות שזה נראה כיף גדול - ובנוסף סוף סוף יצאה השמש, כך שמז״א היה נעים.

לאחר כמה דקות חזרנו לגשר ועלינו על הגדה המזרחית, והמשכנו צפונה עוד זמן מה, ואז חזרנו למלון למנוחה קצרה לפני שיצאנו להופעה של התיאטרון השחור דיבאדלו Divadlo Metro, שהיתה נחמדה.

יום ראשון 16/10/2016

היום הוא היום האחרון של הטיול שלנו בפראג.

מז״א בבוקר היה קריר למדי, אך ניכר היה שהיום יהיה נעים בהמשך.

יצאנו לביקור ברובע העתיק, סטארה מייסטו Staré Mesto.

התחלנו את המסלול בכיכר העתיקה וטיפסו למגדל השעון. העלייה היא באמצעות משטח משופע, לא מדרגות, כך שזה קל יותר. לאורך הקירות פוסטרים המתארים את ההיסטוריה של המקום, כולל ההרס שנגרם ע״י הנאצים ב- 1945.

למעלה יש נופים מרהיבים לכל העיר. בקומה הראשונה ניתן לצפות בדמויות 12 תלמידיו של ישו. אחת לכמה שעות ניתן לראותם בתנועה.

מכאן הלכנו לכיכר אונגלט Ungelt הקטנה, שהיתה מחסן סחורות לפני כ- 700 שנה ויותר. הסוחרים היו משלמים מיסים (Ungelt, בגרמנית) למלך, ובתמורה יכלו לאחסן כאן את תוצרתם, לישון במקום, אורוות לסוסיהם ועוד. לכיכר יש רק 2 כניסות, כך שניתן להבין שהיתה מאוד מוגנת.

משם המשכנו לכנסיית ג׳יימס הקדוש Kostel Sv. Jakuba, שהיא כנראה הכנסייה היפה ביותר ברובע העתיק ומאוד מפוארת.

לקראת היציאה, עם הפנים לדלת, ניתן לראות בצד שמאל למעלה יד מכווצת ומאוגרפת. האגדה מספרת שזו ידו של גנב, שניסה לקחת את פסל המדונה מהכנסייה, אך מייד קפאה זרועו והדרך היחידה שהיתה לנזירים להפריד בין הזרוע לפסל - היתה לכרות אותה... ומאז היא תלוייה כאן, בגובה של כ- 5 מטר על לרצפה.

כאן המשכנו לרחוב צלטנה Celetná היפה. המשכנו לכיכר הארוכה של שוק הפרחים אובוצני טר Ovocný trh, שם ראינו בצד ימין, על הקיר החיצוני של אחד הבניינים, פסלון נחושת לזכרו של ארנסט מאך, שהיה בין ראשוני המחקר על גלי הלם ומספר מאך (נתון חשוב לטייסים) נקרא על-שמו.

משמאל לבניין הזה נמצא בית האופרה הישן Stavovské divadlo, שם הציג מוצארט לראשונה את האופרה דון ג׳יובאני Don Giovanni. ואכן, אם עוקפים את המבנה מימין, ניתן לראות פסל המדמה את המפקד הצבאי, ה- ״קומנדאטורה״ Commendatore, משמאל למדרגות הכניסה לבניין.

מכאן המשכנו למגדל אבק השריפה המפורסם, שהיה בעבר שיר הכניסה הראשי של העיר.

פנינו שמאלה כדי לצפות בחזיתו המפוארת של בניין העירייה Obecní dům. פנינו משם שוב שמאלה, לרחוב נה פז׳יקופייה Na Příkopě, שהיווה בעבר את קו חומת המגן של העיר וכיום הרחוב הנושא שם זה (שמשמעו בצ׳כית הוא תעלת מגן) עובר לאורך תוואי התעלה שהקיפה את העיר. מצד שמאל זו כבר העיר החדשה, נובה מייסטו Nové Město.

עברנו ליד צמד ה״בתים המרקדים״ טאנצ׳יצי דום Tančící dům והמשכנו לכיוון האי סלובאנסקי אוסטרוב Slovanský ostrov.

בדרך עברנו ליד מבנה Mosaic House, ראינו דמויות של גבר ואישה המחזיקות מטרייה והתלונות מחוטים בגובה של מס׳ מטרים. על קירות המבנים הסמוכים היו צורות של זבוב וזחלים. שונה ומעניין.

בדרך חלפנו ליד קיר מצוייר יפה, בסמוך לגלרייה Galerie Pictura.

מכאן המשכנו מרחק קצר לאנדרטה המעניינת Národní památník hrdinů Heydrichiády, לזכרם של 2 הצנחנים הצ׳כים שהתנקשו במפקד הנאצי היידריך בפראג. האתר הוקם ממש במקום בו בוצעה ההתנקשות ויש שם הרבה מידע על האירוע. מעניין ומומלץ.

ומכאן הגענו לאי ושכרנו סירת פדלים ושטנו להנאתנו כשעה באזור. מז״א עכשיו היה נעים מאוד ואפילו השמש יצאה סוף סוף.

בדרך ראינו מבנה מעניין, מכוסה כולו בלבני זכוכית. מהמבנה הסמוך לו מצד שמאל היתה השתקפות יפה של הבתים מצידו השני של הרחוב.

את השעות האחרונות לטיול הזה השקענו בסיור חוזר בכיכר ואצלב ובעיר העתיקה. בדרך חלפנו ליד פסלו של פראנץ קפקא.

לא רחוק משם יש קניון בו תקרה המעוטרת בעשרות מטריות הפוכות.

כאן כבר היתה לי ההזדמנות להשלים את המאכלים שראיתי ביום שהגענו לכאן, בדוכנים בתחתית כיכר ואצלב.

לסיכום טיול, פראג יפה ומעניינת כתמיד. כך גם מרבית האתרים והעיירות בהם ביקרנו מחוץ לפראג.

נהגנו כ- 1250 ק״מ וגם הלכנו כ- 120 ק״מ. לא רע בכלל.

טיפים

  1. את המרת הכסף עשיתי עוד בארץ, לא רציתי להתעסק עם זה בצ׳כיה ולבזבז על זה זמן. במילא ההפרש המקסימאלי יכול להיות אולי 30-40 ש”ח. מזכיר לי את ההתמקחות בתאילנד על 10 בהט... כך שבדקתי באינטרנט מה עלות המחייה היומית הממוצעת במדינה ורכשתי באינטרנט כמות כסף בהתאם, מחברת Fly Money, שנתנה שער סביר והכסף חיכה לי בדלפקי סניף בנק הפועלים בשדה.
  2. אינטרנט... הבאתי עימי 2 פתרונות שונים מבוססי גלישה סלולארית, שעבדו באופן לא רע במדינות אחרות. אבל כאן נתקלתי יותר מדי פעמים בבעיות קליטה, כך שלבסוף ביקשתי מחב׳ הסלולר שיפתחו לי גלישה בטלפון כדי לנווט עם ווייז. לסיכום - איכות הקליטה משתנה מאזור לאזור ולכן מומלץ לטעון גם אפליקציה עם מפות קבועות (off-line), שמשתמשת רק ב- GPS שבמכשיר.
  3. כסף מזומן. הצטיידו מוקדם ככל האפשר בכמות מטבעות (לקנות משהו בחנות הראשונה וכך לקבל עודף), לטובת תשלום חניות, תשלום לשירותים ציבוריים ועוד).
  4. בתי מלון. בטיול הזה היינו בפעם הראשונה בבתי מלון של דירות - החווייה היתה מצויינת. כל בתי המלון האלה התגלו כמצויינים.
  5. כבישים בין עירוניים. במצב מצויין, מסומנים ומשולטים היטב. הכבישים מוגבהים כדי למנוע הצפות, ולכן יש גם תעלות ניקוז עמוקות מ- 2 הצדדים. אבל - אין שוליים בכלל, כך שחייבים לשים לב. בנוסף, בלא מעט כבישים יש מפרצי עצירה מסודרים.
  6. שילוט הכבישים הבין-עירוניים. באמצע רשום שם העיירה, משמאל רשום מספר הכביש, מימין הק״מ ליעד
  7. שילוט הגשרים. בפורמט xxx-yyy, כש- xxx הוא מספר הכביש ו- yyy הוא מספר רץ של הגשר.
  8. כדאי להיכנס למשרדי המידע בעיר, ניתן לקבל חוברות הסבר מעניינות על אתרי צילום סרטים בעיר, מוזיקה, בירה, יין ועוד.

קישור לפוסט הקודם