29/7/2015 יום רביעי

הבוקר קמנו לעוד יום מעונן FEW009 SCT060 BKN110 לאחר שבשעות הבוקר המוקדמות ירד גשם ותחזית לעוד גשמים בהמשך היום.

את הבוקר התחלנו בחנות המפעל של סכיני ULU, שהן סכיני החיתוך המסורתיות של המקומיים. בחנות ניתן לראות את תהליכי הייצור של הסכינים וגם לקנות מגוון מזכרות.

מכאן יצאנו לאורך כביש A1 ליעד הראשון שלנו בטיול היום, טיסה במסוק ונסיעה במזחלת כלבים.

לאחר שעברנו את העיירהEklutna המשיך הכביש מזרחה, ה- Old Glen Highway, לאורך נהר Knik.

הגענו ללודג׳ Knik River Lodge כדי להירשם לטיסה ומכיוון שהקדמנו הגעתנו, חזרנו מספר מיילים אחורה כדי לעשות פיקניק בסמוך לגדת הנהר. הפעילות נקראת Dogsled Tour + Helicopter Flight.

חזרנו ללודג׳ ולאחר קבלת תדריך בטיחות, חתמנו על טופס הסרת אחריות מקיפה מצד החברה (disclaimer) וקיבלנו נעלי שלג. המסוק חזר מהסיבוב הקודם, עלינו עליו וטסנו לקרחון במשך כ- 35 דקות. הנוף היה מדהים, אין מילה אחרת לתארו. יש שם מספר קרחונים (Knik ו- Colony) ואגם גדול (Lake George) שנוצר מהקרח הנמס. הפעילות על מזחלת הכלבים מתבצעת על קרחון Knik Glacier.

בדיוק כשחלפנו נשברה חתיכת קרח ענקית ונפלה לתוך האגם. באגם צפו 3 קרחונים עצומים שנפלו במהלך הימים האחרונים. טסנו בגובה של כ- 3000 רגל בסמוך להרים ולפתע ראינו במרחק נקודות שחורות וקטנות. התברר שאלה אוהלי המחנה ומלונות הכלבים. נחתנו בתוך ענן שלג ויצאנו מהמסוק. נפגשנו עם המדריכים, שגרים שם בהר בסבבים של שבועיים, בתנאים מינימליסטיים, ללא מקלחת ויש שם רק שירותי שדה קטנים.

הכלבים היו מחוץ למלונות ונבחו בהתרגשות לאחר הגעתנו, בציפייה לקצת פעילות.

קיבלנו הסבר על הכלבים ועל המזחלות ויצאנו לסיבוב של כשעה וחצי על הקרח, סביב המחנה. הנהיגה במזחלת הכלבים התגלתה כקלה למדי (לפחות במזג האוויר הטוב ששרר באותה העת). הנוסע יושב על המזחלת בספסל, הנהג עומד מאחוריו עם הרגליים עד 2 רגליות שמאחורי כיסא הנוסע. כשצריך לעצור – פשוט נעמדים על crampon גדול שנמצא בין הרגליות.

עם חזרתנו למחנה התכסה כל האזור בענן שמנע מהטייס להמריא וצמצם את הראות לפחות מ- 200 רגל, כך שעשינו יחד עם המדריכים סיבוב היכרות במחנה וקיבלנו הסבר על תנאי המגורים והמחיה שלהם.

הענן ישב על ההר כשעה ורק אז התאפשר לנו להמריא. תוך כחצי דקה יצאנו מהענן ומצאנו שהעמק למטה כולו שטוף שמש. טסנו שוב מעל הנופים המרהיבים, נחתנו ליד הלודג׳ וחזרנו להשלים את הפיקניק ליד הנהר. לסיכום - פעילות מדהימה ומומלצת מאוד.

משם המשכנו לעיירה Palmer. כל האזור הזה של אלסקה מכוסה ע"י כביש אחד, Glen Highway, כך שקשה מאוד ללכת לאיבוד... ממש לפני העיירה יש נקודת תצפית נהדרת על נהר Matanuska הרחב והעמק בו הוא זורם.

מעט בהמשך הכביש אפשר לבקר בחווה בה מגדלים את ה- Musk ox. בעל החיים הזה דומה לביזון, אבל מתברר שהוא בכלל קרוב משפחה של העז... משונה. הוא שריד פרהיסטורי מעידן הקרח האחרון. הייחוד שלו הוא הפרווה העדינה שניתן להפיק ממנו, שנקראת Qiviut ועלותה כ- 40$ לכל אונקיה (קצת מעל ל- 28 גרם) והיא מחממת פי 8 מצמר. בחווה יש כ- 85 בעלי חיים באלה וזה המקום היחיד בעולם בו מגדלים אותם באופן מסודר. שמה של החייה נובע מכך שהיא מטילה מימיה על רגליה, כדי למשוך את הנקבות... אין שום קשר לבושם. בכל אופן, עשינו סיור לימודי מעניין של כ- 45. דקות. למרות זאת, ניתן בהחלט לוותר על האתר.

משם המשכנו לכיוון הלודג׳ Majestic Valley Lodge בכביש Glenn Hwy, כשבדרך יש תצפיות יפות על קרחון Matanuska Glacier.

בדרך עצרנו לקפה ב- Jonesville Cafe, שנראה כמו המבנים המפחידים מהסרט ״פסיכו״ של היצ׳קוק.... בעלת המקום, שנראתה משונה למדי ובהתחלה ברושי הוציאה מילה מפיה, הציעה לנו עוגת rubharb שהיא מכינה, שהיתה טעימה, ואף הוסיפה לנו גלידת וניל טעימה. בשלב זה כבר נפתחה לשיחה עימנו. מתברר שהיא מגדלת את הצמחים ליד בית הקפה. לאחר העוגה גם טעמנו את הצמח עצמו, זה כבר היה יותר מדי חמוץ.

נפרדנו לשלום והמשכנו הלאה לכיוון המלון. בדרך עוד עצרנו באתר מעניין במרחק של מיילים בודדים מבית הקפה, ה- Alpine Historical Park, בו מוצגים מבנים וציוד של עיירת כריית הפחם Sutton. מעניין.

הדרך המשיכה להתפתל דרך ההרים, כשמדי פעם אנו רואים עוד ועוד קרחונים. ההרים המיוערים שהיו סביבנו היו עצומים בגודלם, למרגלותיהם נהרות עצומים וגועשים. המשכנו וחלפנו בסמוך לקרחון Matanuska, שנראה ממש כמו נהר קפוא שנכנס עמוק עמוק לתוך ההרים והיה בצבע לבן בוהק והפתיע אותנו, שכן היה בגובה נמוך יחסית לקרחונים האחרים, ממוקם בעמק מתחתינו.

המשכנו בנסיעה ומרחוק ראינו לודג׳ ובו הרבה בקתות. השעה היתה כבר 07:15 . מרוב להיטות להגיע נכנסנו לחנייה ומשם למשרד הקבלה. הודענו על הגעתנו ולהפתעתנו התברר שאין הזמנה בשמנו... והמנהל מסר שהמקום מלא. כבר התחלנו לחשוב איך אנו ישנים ברכב. אבל אז הבאנו את חוברת הטיול מהרכב והתברר שפשוט נכנסנו ללודג׳ אחר.. אופס. זה היה ה- Sheep Mountain Lodge, שנראה יפה מאוד... אבל זה לא היה המלון שלנו.

עלינו לרכב, נסענו עוד מייל והגענו למלון שלנו, ה- Majestic Valley Wilderness Lodge Valley.

יצאנו לסיבוב להכרת הסביבה. המלון נמצא במורד הר לא תלול, לידו שדה פרחים ורודים וגבוהים שכמותם ראינו במקומות רבים באלסקה.

פרקנו את הציוד מהרכב ועלינו לאכול ארוחת ערב, אותה היינו צריכים להזמין 24 שעות מראש. הארוחה היתה בסדר, לא יותר מזה. לא בטוח שהצדיקה את המחיר הגבוה.

אנו קיבלנו חדרים בקומה התחתונה של המלון, עם מטבחון לקפה ומיקרוגל ופינת ישיבה נוחה, ששימשו אותנו כסלון.

מחלון חדר האוכל יכולנו לראות מספר מטוסים קלים חונים במרחק כ- 200 מטר מהמלון.

ירדנו במורד הגבעה לכיוון המינחת. היו שם 4 מטוסים ממספר דגמים ומינחת בעל 2 מסלולים, פחות או יותר צפון/ דרום ומזרח/מערב. בצד צפון מצוקים גבוהים ומצד דרום עמק תלול. ובסופו, כמובן, עוד מצוקים גבוהים...

המטוסים היו עם גלגל זנב, מה שנקרא tail dragger, ועם גלגלים ענקיים בכן המסע הקדמי. כל אלה מאפשרים להם נחיתה בתנאי שטח קשים, כולל אזורים מסולעים ממש.

ובשמיים יכולנו לראות ענני CB מבשרי גשם, שלבסוף לא ירד באזור שלנו.

בדרך חזרה למלון נתקלנו לראשונה בענן קטן של יתושי אלסקה הידועים. מזל שמספר שעות לפני כן מרחנו על עצמנו חומר דוחה יתושים...

המשכנו במעלה הגבעה ללובי ״שלנו״ למשחק קלפים סוער ולבסוף הכריעה אותנו העייפות והלכנו לישון.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא