יום חמישי 20/4/2017

קמנו לבוקר קר, 2 מעלות, טפטוף קן שחיש מהר הפך לשלג והטמפרטורה ירדה ל- 0-1 מעלות צלזיוס.

ירדנו לחדר האוכל המפואר לארוחת בוקר עשירה וטעימה.

יצאנו עם הרכב למצודת סיגישוארה שבראש הגבעה Cetatea Sighișoara, מהמאה ה- 12 ומוגדרת כאתר אונסקו. ירדנו משם לעיר העתיקה, שהיא יפה ביותר; מדרגות אבן מקורות בעץ שנקראות מדרגות המלומדים (ברומנית Scara Şcolarilor או Scara acoperită), שנבנו בשנת 1642 ויש בהן 300 מדרגות, המובילות מהכיכר המרכזית לכנסייה למעלה, ושנועדו לאפשר לילדי העיירה להגיע לבית הספר ששכן במעלה ההר; הכיכר המרכזית היפה Piața Cetății, ממנה יוצאות סמטאות המרוצפות באבן, והבתים היפים צבועים בצבעים שונים; מגדל השעון Turnul cu Ceas, שהוא בן כ- 460 שנה והוא בגובה 64 מטרים וכיום משמש כמוזיאון היסטוריה; הבית בו נולד ״דרקולה״ Casa Vlad Dracul וממש מעבר לפינת הבית, פחות או יותר בקו ראייה ממגדל בשעון, יש גם פסל בדמות ראשו; הכנסייה Biserica Mănăstirii בה ניתן לעלות לתצפית (לא עשינו זאת) וממנה יורד פסאז׳ שבצידו יד עוד סט יפה של מדרגות מקורות, ועוד .... עיר יפה מאוד והשלג שלא חדל לרדת רק הוסיף לקסם. ניתן להסתובב כאן בקלות 3 שעות. מומלץ.

הכתמים הלבנים הם פתיתי השלג שירדו עלינו.

חזרנו למלון כד לאסוף את הציוד. לסיכום המלון Binderbubi - מומלץ בהחלט.

מכאן יצאנו לכיוון מבצר ראשנוב Cetatea Râșnov. השלג לא הפסיק לרדת אך לא נערם. בדרך עצרנו לראות את מבצר רופיה Cetatea Rupea, שהיא אחד האתרים הארכיאולוגיים העתיקים ביותר ברומניה. כאן נמצאו שרידים מהתקופה הפליאוליטית (תקופת פיתוח כלים מאבן), כלומר כ- 5,500 שנים לפני הספירה. גם פה בתמונה הכתמים הלבנים הם מהשלג שירד עלינו.

המשכנו דרך השלג למבצר רשנוב. המבצר יושב על הר גבוה, שטח שולט על כל הסביבה. הגענו למגרש החנייה שבבסיס ההר ועלינו למעלה באמצעות טרקטור גורר קרוניות... למרות שאין שום בעייה לעלות ברגל. כל המבצר היפה היה מכוסה בשלג, כמו גם כל העצים בסביבה. פשוט מדהים. ככל שעלינו במעלה המבצר כך נפרשו לפנינו נופים יפים יותר ויותר של ההרים והעצים והסביבה המושלגים. אני נאלץ לכתוב שוב - מדהים! כל הזמן ירד שלג, שהלך והתחזק. לסיכום - מומלץ ביותר. המבצר עצמו לא גדול מאוד ויש מרשימים ממנו מבחינת המבנה בתוך החומות, אך יש לו בהחלט קסם, ובצירוף הנוף - הוא מומלץ. יש נקודה קיטשית בכל הסיפור. יש שלט גדול בצמוד לחומה החיצונית של המבצר, אותו ניתן לראות מהעיירה, עליו כתוב שם המבצר, בדומה לשלט של הוליווד.

בנוסף, יש אגדה הקשורה במקום, לפיה בעת שהיו תחת מצור, עלה (כמובן) הצורך במים טריים. כך שהתושבים לקחו 2 שבויים טורקים והכריחו אותם לחפור באר בשטח המבצר. בתמורה הובטח להם שישוחררו בסוף העבודה. לפי האגדה חפרו השבויים במשך 17 שנה ותוך-כדי עבודתם חרטו כתובות בערבית בדפנות הבאר, אותן ניתן לראות עד היום. בכל אופן, אני לא מבין איך נדרשו 17 שנה לחפור באר אחת (אלא אם עשו זאת בעזרת כפיות) - ואני גם לא חושב שסביר שהיה מצור על העיר במשך 17 שנה. מצד שני - באגדות אף אחד לא אחראי על העובדות... בכל אופן מרוב התלהבות מהנוף המושלג, פשוט שכחנו לראות את הבאר.

מכאן המשכנו לכיוון טירת בראן Castelul Bran, הידועה כטירת דראקולה, למרות שהנסיך וולאס טפש Vlad Țepeș כנראה כלל לא היה כאן...

בדרך ראינו לפתע מנחת מטוסים קלים מצד ימין של הכביש. כל המרחב היה מכוסה שלג. עשינו סיבוב פרסה, ירדנו בשביל העפר (שעכשיו היה שביל מבוץ) והתקרבנו ככל שיכולנו, כדי לראות את 5 המטוסים שחנו שם באוויר הפתוח, ללא הנגארים. חיפשתי את המסלול, אך נראה שכאן משתמשים במסלול דשא, שכן לא היה שום מסלול מאספלט. לאחר מכן בדקתי תצ״א במפות גוגל, אכן טין סימן למסלול מסודר. מודה שלא ברור לי איך משאירים כך מטוסים שלא בהנגאר.

חזרנו לכביש הראשי והמשכנו עד לעיירה בראן Bran, בה נמצאת הטירה. השלג המשיך לרדת בעוצמה והיה קשה מאוד לנסוע בכבישים המלאים בשלג, ולכן הסתפקנו בתצפית מרחוק על הטירה.

לאחר מספר דקות חזרנו אחורה לכיוון בראשוב Brașov, שם הסתובבנו בין מרכזי הקניות במשך כשעתיים, עד שנסענו למלון שלנו ב- 2 הלילות הבאים, מלון קאזה קראנצה Casa Cranța. השלג ירד מהשעה 08:30 ועד לשעה 21:00 לערך. נגדש החנייה של מרכז הקניות העצום היה מכוסה כולו בשלג וכך גם המכוניות.

בהגעה למלון התברר לנו שהחדרים שלנו בקומה השלישית, ובבניין אין מעלית... לאחר שהעלינו את הציוד, הסתכלתי החוצה מהחלון אל הנוף המושלג של העיר - יפה ביותר.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא