שמורת הטבע Aiguestortes


'
שמורת Aiguestortes
בבוקר השכמנו לקול דהרת סוסים. מתברר שיש להם מקום מרעה לא רחוק - וכ- 15 סוסים דהרו ליד המלון, כמה מטרים מהחלונות שלנו, לכיוון כביש הגישה לכפר.

היום תוכנן טיול בשמורת Aiguestortes במסלול המזרחי, מצד Espot.


'
חיי טבע עשירים בשמורת Aiguestortes


הצטיידנו במזון למהלך היום, שכן בשמורה אין מסעדות.
בשמורה זו לא ניתן להיכנס עם רכב פרטי אלא רק עם ג׳יפים מורשים, המסיעים את המטיילים מתחנת היציאה לעבר היעדים השונים בשמורה ובחזרה.

תחנת הג׳יפים לכניסה לשמורה נמצאת 100 מטר מהמלון. המחיר למבוגר הוא 10 יורו הלוך וחזור, לתחנת אגם St. Maurici. זה חסך לנו יותר משעה טיפוס בשביל סלול באורך 6 ק״מ ולא מעניין. יש תחנת המשך לאגם גבוה יותר, אבל משיקולי שמירה על הגב - אנחנו מגיעים כאמור רק עד לאגם זה בג׳יפ - וכל השאר ברגל.

כאן כדאי לציין שניתן להיכנס עם רכב יותר פנימה, בערך אמצע הדרך בין Espot לאגם מאוריצי, אבל אז במקרה ואתם קבוצה, מסתכנים שלא יהיו מקומות לכולם באותו הג׳יפ (ז״א אפשרות להמתנה לא קצרה עד להגעת כל הקבוצה לנקודת היציאה).

הכפר Espot בגובה 1400 מטר, תחנת היציאה למסע באגם מאוריצי בגובה 1700 מטר - והיעד שלנו, אגם Ratera - בגובה 2200 מטר, טיפוס לא קל, היות וזו היתה הפעם הראשונה בטיול בה התמודדנו עם טיפוס בגבהים אלה.
 המסלול שלנו ביום זה היה Estany de Sant Maurici -; Cascada de Ratera -; Estany de Ratera -; Mirador de l'Estany -; Estany de Sant Maurici, שאורכו היה בסה"כ כ- 4.5 שעות כולל הלוך וחזור עם הג'יפים, נטו כ- 3 שעות הליכה, כ- 6 ק"מ הלוך וחזור.'
שמורת Aiguestortes
מזג אוויר היה בהיר וקריר, אבל די מהר לאחר תחילת הטיפוס כבר מתחילים להזיע.

בתחילה המסלול עובר בצד המזרחי של אגם מאוריצי, ואז מתחיל הטיפוס למפל Ratera וממשיכים עד לאגם Ratera עצמו.
'
אגם Ratera


הנוף יפה מאוד, כמויות עצומות של עצים, מעת לעת עוברים מעל נחל או שרואים מפלים במרחק.

אני חשבתי שהאזור יהיה הרבה יותר ״רטוב״, עם יותר נחלים זורמים ומפלים, אבל שיחה עם נהג הג׳יפ מעלה שהשנה מזג האוויר הרבה יותר קר מהרגיל, היו (יחסית) מעט גשמים - ואפילו את תחנת הסקי הסמוכה (לא ב- Espot) - סגרו כבר במרץ. לדברי הנהג בחורף הטמפרטורה עשוייה להגיע למינוס 18 מעלות וכל האזור מכוסה בשכבה של 3 מטר שלג.
'
שמורת Aiguestortes


לצערנו אנו ראיניו שאריות של שלג למרחוק ולא יותר מזה. לפי התמונות במלון - אני בטוח שזה מחזה מרהיב.

לאחר מנוחה באגם Ratera התחלנו בירידה למטה (כן, כן זה בדיוק כפי שסיפרו לנו לפני כל כך הרבה שנים - לאחר כל עלייה יש גם ירידה). הגענו בחזרה לאגם מאוריצי ושם נשכבנו על הגב למשך כשעה, כדי לתת מרגוע לשרירים הכואבים. הג׳יפים יוצאים מהתחנה כל שעה עגולה וכך במהרה חזרנו למלון.

מסלול ההליכה ביום הזה לא היה קל, שכן עדיין לא היינו מורגלים להליכה מאומצת בגבהים אלה.

ואז התברר שהמסעדות נפתחות רק החל מ- 19:45, כך שנאלצנו להמתין כ- 3/4 שעה.

בכפר כקטן Espot איו יותר מדי מבחר של מסעדות, אבל זו שבחרנו - Juquim - דווקא היתה טעימה מאוד, ההגשה מהירה ומקצועית.

המלון עצמו, Saurat, בעל 3 כוכבים, הוא בסדר ולא יותר מזה. חדר האוכל האפלולי והמראה "הפשוט" של המלון -; השרו אווירה עגמומית משהו. כשהגענו ביום הקודם בשעת לילה מאוחרת (קרוב ל- 21:30), התברר שהמעלית מקולקלת ותישאר כך במהלך כל הסופ״ש. לא ידיעה משמחת במיוחד כשלוקחים בחשבון את מצב התשישות בסוף יום טיולי שטח.'
הכפר Espotבדיעבד, יתכן והיה כדאי לבחור מלון במקום אחר, שכן היתרון היחיד של בתי המלון ב- Espot הוא הקירבה המיידית לתחנת היציאה של הג׳יפים.

כדאי לציין את הניקיון המופלא שיש בשמורה. לא ראינו שם כלל לכלוך של מטיילים, למרות המספר הגדול של מבקרים מדי יום, שמגיעים ממגוון מדינות. כשאנו משווים מה קורה בארצנו, המסקנות עגומות במיוחד (בדומה לנושא העישון במקומות ציבוריים).

סיכומו של היום - מוצלח מאוד.