טנריף.
Tenerife.

איפה זה בכלל על המפה? יש לי ידע גיאוגראפי די רחב, אבל משום מה לא יכולתי להיזכר היכן ממוקם האי.

ובכן, האי טנריף הוא הגדול שבאיים הקנאריים Canary Islands, שבשליטת ספרד והנמצאים לחופה המערבי של אפריקה.
האי מוכר עוד מימי קדם ושמו נובע לא מזן של קנריות אלא דווקא מסוג של כלבים אלימים במיוחד שהיה באי.
 התושבים הקדומים, הגואנצ'ס Guanches, שחיו באי בערך משנת 200 לפני הספירה ועד להגעת הכובשים הספרדים בשנת 1494, נלחמו בהם בגבורה אך לבסוף חלו במחלות האדם הלבן, שהביאו עימם הספרדים, ואשר כנגדם לא היה להם חיסון טבעי, ולכן חלק גדול מהם פשוט נעלם והשאר נטמעו באוכלוסייה הלבנה.

2_mapa de Tenerife.jpg
האי טנריף

ובכן, בחורף 2005 החלטנו לצאת לחופשה קצרה של כשבוע באי. לאחר בדיקה מהירה לגבי האטרקציות השונות, רכשנו כרטיסי טיסה והתחלנו בהתארגנות.

כמה ימים לפני מועד ההמראה המיועד, התברר שסופה טרופית גדולה וחזרה בשם "דלטה" התנחלה על ספרד בכלל ועל דרומה בפרט. הסערה נעה דרומה, לכיוון טנריף, ממש בימים שלפני טיסתנו. הסופה גרמה לניתוק החשמל בעיר Santa Cruz למשך כמעט שבוע!

המראנו לברצלונה כתחנת ביניים בדרך לשדה התעופה של מדריד, משם לקחנו את טיסת ההמשך לכיוון טנריף. נאלצנו להמתין מספר שעות בשדה, עד שישתפר מזג האוויר באי, ואז המראנו. אבל ככל שהתקרבנו, ראינו שמזג האוויר ממש סוער, עד כדי כך שסגרו את שדה התעופה הצפוני (Los Rodeos (Tenerife Norte, הנמצא מדרום לעיירה La Laguna, והמטוס הופנה לשדה התעופה הדרומי (Tenerife Sur (Reina Sofia , הנמצא מצפון לעיירה Los Abrigos.. משם הסיעו אותנו באוטובוסים עד לעיר Santa Cruz, משם נסענו במונית עד לעיר Puerto de la Cruz, שם שהינו בכל אותו השבוע.
לכל אורך הדרך יכולנו לראות את פגעי מזג האוויר - כבישים מוצפים ועוד.
לקראת ערב הגענו למלון שלנו, שנמצא בחלק הגבוה של העיר. המתקנו וירדנו לסיבוב היכרות קצר עם העיר העתיקה. מה שלא לקחנו בחשבון הוא שלכל ירידה יש גם עלייה - ובמקרה שלנו המלון היה ממוקם גבוה במעלה ההר, מה שחייב טיפוס לא קל.

 למחרת בבוקר יצאנו למרפסת ומצאנו יום בהיר, שמים כחולים - ומדרום לנו ניצבה הפסגה המושלגת של הר הגעש טיידה Teide, מכוסה בענן משולש אופייני.

Puerto de la Cruz - DSC01636.JPG
הר הגעש טיידה

לאחר ארוחת בוקר טובה במלון, יצאנו לדרך.


מסלול היום הראשון כלל את החוף הדרום מערבי של האי: תצפית Mirador Lomo Molino, העיירה Garachico, העיירה Icod de los Vinos, הכפר Masca ולבסוף העיירה La Orotava.

כעיקרון האי הוא בצורת משולש והוא וולקאני לחלוטין, לאור קיומו של הר הגעש טיידה Teide. בציר החוף, בצד המערבי, הצפוני והצפון מזרחי של האי יש כביש רחב ומצויין. הגישה לאתרי התיירות שבמעלה ההר נגישים באמצעות כבישים צרים ומפותלים מאוד, שכן הם שוכנים ברמה הוולקאנית.

 התחנה הראשונה היתה כאמור תצפית לומו מולינו Lomo Molino, הנמצאת מעט "מעל" לגראצ'יקו Garachico וממנה ניתן היה לראות את המצוקים המיוערים, מטעי הבננות האופייניים לאי כמו גם את הים.

Mirador Lomo Molino - DSC01966.JPG
תצפית Lomo Molino

משם ירדנו לעיירה גראצ'יקו Garachico עצמה. זו עיירת דייגים הנמצאת בחופה המערבי של טנריף, כשסביב לה מצוקים ויערות ונופים מרשימים לסביבה.
עיירה זו היא אחת הבודדות ששמרה על האופי הספרדי שלה, והמשמעות היא שלא כל המוכרים והזבנים מדברים אנגלית, ויש סיכוי שתצטרכו להזמין אוכל או שתייה בספרדית.
מקום שם העיירה הוא שילוב של ספרדית ושפת הגואנצ'ה Guanche: בשפת הגואנצ'ה Gara הוא אי ובספרדית צ'יקו chico הוא קטן, זאת אומרת - האי הקטן.
העיירה היתה פעם נמל מסחר חשוב, אבל סדרת אסונות טבע, ביניהם סערות והתפרצות חזקה של הר הגעש טיידה בשנת 1706, שכיסתה מחצית מהעיירה בלאבה - שיתקו את המקום והרסו את הנמל. אם יורדים לקו המים ניתן לראות שהכל מכוסה בלאבה.
כדאי מאוד לטייל ברחובות העיירה ולהסתכל על המרזבים המעוצבים, הכבישים המרוצפים אבן, הכנסייה ועוד.
קרוב מאוד לעיירה נמאים שבילי הליכה לאורך זרמי הלאבה שכיסו אותה לפני כ- 300 שנה.
בנמל עצמו יש מבצרון קטן שגם הוא נהרס משטפי הלאבה האדירים.

 לסיכום - עיירה נחמדה מאוד.


Garachico - DSC01982.JPG
העיירה Garachico

מכאן חזרנו כמה ק"מ לכיוון מזרח ועלינו לעיירה Icod de los Vinos, שנמצאת בחוף המערבי של טנריף, לא רחוק מ- Garachico. הדבר העיקרי (ואולי היחיד) שיש לראות במקום זה הוא עץ ה- drago הגדול (עץ הדרקון) שבצורת מטרייה והוא בן אלפי שנים. הגואנצ'ס Guanches, תושביו הקדומים של האי, ייחסו לו יכולות מאגיות. מעבר לכך יש את כיכר Plaza San Marcos הנחמדה - אבל זהו זה.
העיירה ידועה ביינות המיותרים בה (ומכאן גם שמה).

 לסיכום - בהחלט ניתן לוותר, עץ הדרקון שבה איננו מהווה סיבה לביקור (באי עצמו תוכלו לראות עוד רבים כמותו, אם כי לא בגודל הזה).

Icod de los vinos - DSC01667.JPG
העיירה Icod de los Vinos

מכאן המשכנו לטפס במעלה ההר לכיוון הכפר מאסקה Masca.
הכפר הוא קטנטן - יש בו פחות מ- 100 תושבי קבע. הוא נמצא בגובה של 600 מטר מעל לפני הים. במקומיים קוראים לו "הכפר שנשכח" שכן עד לשנת 1991 לא היה בכלל כביש גישה אליו.
הכביש שכן קיים כיום הוא צר ומפותל מאוד ולכן מתאים בעיקר למכוניות קטנות. במורד הכפר יש נקודת תצפית מרהיבה על העמק (או יותר נכון - קניון) - ממנו רואים את ההרים הגבוהים שסביבו וששיפועיהם חדים מאוד.
האגדה מספרת שהכפר היווה מקום מסתור לפיראטים - וקל להאמים לזה כשרואים עד כמה הוא נידח.
בדרך מהעיירה Icod התחיל לרדת גשם חזק מאוד, מלווה בחלקו בערפל, כך שהראות היתה קשה - והנהיגה בכבישים הצרים והרטובים - קשה שבעתיים. את רוב הדרך לכפר עשינו בהילוך ראשון או שני. מסביב לנו נוצרו על מדרונות ההרים עשרות מפלונים קטנים, שכן לאור הסערה הגדולה שהתחוללה כאן כמה ימים לפני שהגענו, כל האדמה היתה רטובה לחלוטין.
לפתע, לאחר עיקול קשה במיוחד בכביש, מצאנו סלע ענק המונח עליו וחוסם את רובו. בקושי רב הצלחתי לעבור (למזלנו היה לנו רכב קטן למדי) והגענו לכפר עצמו.
בכפר יש כמה בתים יפים וממנו ניתן לרדת כמה עשרות מדרגות אבן עד לנקודת תצפית מעולה על כל העמק. רק שלאור כמויות הגשם, כל הדרך למטה היתה כמו ללכת בתוך מפלי מים... והרוחות העזות טלטלו אותנו היטב. בשלב מסויים אשתי החליטה שדי לה מפגעי מזג האוויר וחזרה במדרגות כלפי הכפר, לתפוס חמסה ברכב. אני המשכתי עד לקצה נקודת התצפית, ובעודי מתכנן את הצילום - בא משב רוח חזק במיוחד, שכמעט תלש מידי את המטריה וגרם למצלמות להרטב כהוגן. למרות זאת הצלחתי לצלם כמה תמונות והתחלתי במסע הרטוב כלפי מעלה. למרות השנים שעבר ומאז, אני עדיין זוכר היטב את מפלי המים שנוצרו במדרגות ההן...
לאור מזג האוויר הסוער - החלטנו להתקפל ולהמשיך במסלול.
ואת הסלע עליו כתבתי אתם זוכרים? רק לאחר שחזרנו למלון בערב התפניתי לחשוב עליו והבנתי שהוא ניתק מההר זמן לא רב לפני שעברנו באותו הכביש (אחרת היו מפנים אותו משם). ומכאן המחשבות על האפשרות שהיה נופל עלינו - לא היו רחוקות...

 גם הביקור בכפר הזה מומלץ מאוד.

Masca - DSC01705.JPG
קצה נקודת התצפית בכפר Masca

Masca - DSC01953.JPG
בתים יפים בכפר Masca

Masca - DSC01714.JPG
הגשם החזק גרם למפלים קטנים בכל מקום

Masca - DSC01712.JPG
הסלע שנפל לכביש זמן קצר לפני שעברנו בו

Masca - DSC01711.JPG
מפלי המים בשביל הגישה לנקודת התצפית


סוף המסלול ליום זה היה בעיירה העתיקה לה אורוטאבה La Orotava.
העיירה העתיקה הזאת היא עיר שנבנתה בסגנון ספרדי עתיק והיא אוצר לאוהבי הצילום. הרושם הוא שיש בה רחובות המרוצפים באבנים, כיכרות מלאים בפרחים צבעוניים, אחוזות בסגנון קסטיליאני ועוד - יותר מאשר בכל האי ביחד! אחד המבנים המרשימים הוא בית המרפסות Casas de los Balcones.
מסביב לעיירה יש עמק נפלא ועשיר בצמחייה בו יש נקודות תצפית לרוב, ואשר מגדלים בו עצי בננה, כרמים ועצי ערמונים.

 גם עיירה זו הותירה בנו רושם טוב, מאוד נהנינו לטייל ברחבי העיר העתיקה.

La Orotava - DSC01754.JPG
העיירה La Orotava


 מכאן חזרנו למלון לשנת לילה טובה.