יום רביעי 12/10/2016

גשם ירד במשך כל הלילה, אך פסק לפנות בוקר. השמיים היו מעוננים לחלוטין, אך לאורך כל היום לא ירד עלינו גשם, למרות שבכל מקום אליו הגענו הכל היה רטוב לחלוטין

לאחר ארוחת הבוקר טיפסנו במעלה הגבעה לביקור בבית הקברות היהודי של העיר, שנחשב לאחת האטרקציות שבה, יחד עם הגטו. הסתובבנו מעט בתוך בית הקברות ומצאנו מצבות עתיקות שכמעט ולא ניתן לקרוא, יחד עם קברים מפוארים הרבה יותר, משיש שחור, כשהאחרונים שם היו מאמצע שנות ה- 30, כלומר מלפני מלחמת העולם השנייה.

חזרנו במעלה הגבה וירדנו לתוך הרובע היהודי, שכולל כמה עשרות בתים. נכנסנו לבית הכנסת Zadni Sinagoga, שננטש ושימש במשך שנים כמחסן לתפוחי אדמה... המבנה שופץ והצליחו לשחזר חלק מהכתובות שבקירות. מעניין.

מכאן עברנו מעל גשר קטן לצד הדרומי של העיר והגענו לכיכר המרכזית, שהיא השלישית בגודלה בצ׳כיה. גם כאן היו לא מעט מבנים מעוטרים בתבליטים ואחרים המעוטרים בסגראפיטי, ביניהם ״הבית הצבוע״ ו- ״הבית השחור״.

והנה צילום מקרוב של עיבוד סגראפיטו:

חזרנו למלון, ירדנו כאמור לראות את המקווה, שהוא קטן ולא מרשים כלל, ויצאנו לדרכנו.

לסיכום העיירה טז׳ביץ׳ - בהחלט לוותר.

המלון Joseph 1699 עצמו היה כאמור בסדר גמור - מומלץ.

מכאן נסענו במשך כשעה וחצי למתחם הגיאולוגי הקארסטי בבוהמיה, בו יש את הבולען הגדול באירופה Propast Macocha ובסמוך לו יש לא מעט מערות נטיפים, כשבאחת מהן Punkevní jeskyně מבצעים סיור במערה ולאחר מכן יש שייט בסירה בתוך המערה.

שמו של הבולען מגיע מאגדת עם מקומית מהמאה ה- 17, לפיה אם חורגת (בשפה הצ׳כית - Macecha) מרשעת שגרה בכפר Vílémovice, זרקה את נכדה לתהום, אבל בעת הנפילה הוא נתקע בענף בולט וכך ניצל. הבחור חזר לכפרו, סיפר את הסיפור, והאם החורגת, שחששה מנקמה - זרקה את עצמה לתהום.

תחילה החנינו את הרכב בחניון העליון, משם הגענו למרפסת התצפית העליונה, ממנה ניתן להתרשם מעומקו של הבולען - כ- 140 מטר. מנקודה זו קשה לראות את האגמון שבתחתית הבולען, שעומקו כ- 50 מטר. משם ירדנו במדרגות עד למרפסת התצפית התחתונה, פה כבר ראינו היטב את האגמון. מימין לו ראינו משטח אספלט שתחום באופן ברור במעקה. תהינו איך בדיוק מגיעים לשם.

מסביב כבר החלה השלכת – כל השבילים היו מכוסים בכלי עצי הערמונים והעצים האחרים הגדלים ביער.

חזרנו למעלה במדרון התלול כדי לברר את הדרך לסירות. הפנו אותנו לרכבל, שירד את כל הדרך למטה.

מייד לאחר שיצאנו מהקרון, ראינו רכבת קטנה וחשבנו שהיא מובילה לסירות. כעבור מספר דקות הגיע הנהג וביקש לראות את הכרטיסים. הראיתי לו את הכרטיסים שקנינו לרכבל, מתוך הנחה שהם כוללים את ההסעה.. הבחור מלמל משהו לא ברור, הלך לקטר, התניע ונסע בכביש צר שנסלל בין המצוקים, במשך כרבע שעה. תוך כדקה ראינו את מעגן הסירות ולכן הבנו שהרכבת מובילה למקום אחר. ואכן, התחנה הסופית היה בסמוך למלון Skalni Mlyn. ירדנו שם, רכשנו כרטיסים לרכבת בחזרה וגם לשייט בסירות.

התור שלנו לסירות היה בשעה 14:00, כך שהיתה לנו כמעט שעה להמתין. הקופאית אמרה לנו שהרכבל האחרון חוזר למעלה בשעה 15:00 (הרכב שלנו היה כזכור בחניון העליון). שאלתי אותה אם הלו״ז לא צפוף מדי, היא הבטיחה שהרכבל ימתין לנו.

כעבור מספר דקות יצאנו לסיור במערה היפה. המערה מלאה נטיפים לסוגיהם וההליכה היא על שביל סלול. די קר במערה ולכן כדאי לבוא לבושים בהתאם.

לאחר זמן מה בתוך המערה, יצאנו בדיוק לאותה מרפסת התצפית שראינו מלמעלה. רק מכאן ניתן להבין את גודל הבולען.

לאחר כחצי שעה עלינו על הסירה, ששטה בתוך המערות במסלול מרשים באורך של כ- 440 מארים, חלקם נחפרו בשנים קודמות בידי חיל ההנדה הצ׳כי. כל המסלול, כולל השייט, הוא באורך של כ- 1.2 ק״מ. השייט היה יפה ומעניין - כל הסיור (כולל התצפית על הבולען) בהחלט מומלץ.

כשהגענו למזח הקטן בתום הסיור, התברר שהיה פקק תנועה - בדיוק הגיעה קבוצה גדולה שעלתה ל- 2 סירות, ורק אז הצלחנו לצאת מהסירה שלנו. כל ההליך הזה לקח אולי 5-6 דקות, אבל ניחשתם נכון - כשהגענו לתחנת הרכבל - התברר שאיחרנו את המועד, כי לדברי המפעיל - המפעיל בעמדה העליונה כבר עזב.

ולכן האופציה היחידה היתה לצעוד 2 ק״מ במסלול התלול למעלה... לפחות הנוף היה יפה מאוד וראינו לא מעט קשתות שנוצרו מהארוזיה בקארסט.

חזרנו לרכב והתחלנו בנסיעה הארוכה, כמעט 3 שעות, לתחנה הבאה שלנו, העיירה קוטנה הורה Kutna Hora.

בדרך נתקלנו שוב בעשרות נקודות בהן שיפצו את הכבישים, אבל זו הפעם הראשונה בה ממש נאלצנו להמתין דקות ארוכות מאוד עד שהתאפשר לנו להמשיך בנסיעה. בסה״כ איבדנו חצי שעה בהמתנות בכביש הזה. בדרך עברנו בתוך העיר Brno וראינו עשרות רבות מאוד של משאיות התקועות בפקקים בכניסה לעיר.

הכבישים באזור הזה עשויים מלוחות בטון, כך שהיה לנו הרבה רעש מהצמיגים.

במהלך הנסיעה באזורים הכפריים פתאום קפצו וחצו את הכביש 2 צבאים. מזל שהספקתי לבלום בזמן ועוד יותר מזל שהרכב שמאחורי היה רחוק דיו... פעם ראשונה שלט אזהרה מפני בעלי חיים מתממש לי.

בכל אופן הגענו עייפים לקוטנה הורה, ישירות למלון הדירות בו שכרנו חדר ללילה זה, מלון Penzion Apartments Benesova 6. מדובר במבנה ששופץ (כשהסתובבנו בסביבה בלילה ראינו לא מעט מבנים במצב חיצוני גרוע - פעם ראשונה שנתקלנו בזה בצ׳כיה). הדירה לא גדולה כמו הקודמות אך בהחלט מרווחת, נעימה ומאובזרת. המקום מומלץ. כשפגשנו את בעלת הבית, הזמנו דרכה ארוחת בוקר ב 4 יורו לאדם. זה יחסוך לנו זמן מחר בבוקר.

בכל אופן, לאור שעת ההגעה המאוחרת לא הצלחנו לבצע את הסיור המתוכנן בעיירה זו. לאור היום הצפוף מחר, החלטנו לוותר.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא