יום שבת 8/10/2016

הטיול הזה החל באיחור קל עקב המראה מאוחרת של המטוס. אבל שדה התעופה בפראג לא גדול וכך תוך פחות משעה הגענו למשרדי השכרת הרכב ויצאנו לדרך לתחנה הראשונה שלנו ליום זה, קארלובי וארי Karlovy Vary.

בדרך תפס אותנו רעב כבד, שכן קמנו מוקדם מאוד לטיסה ובמטוס עצמו לא הגישו שם מאכל (low cost...). כך שעצרנו במלון באחד הכפרים בדרך ואכלנו מאכלים מקומיים טעימים. משם המשכנו לעיר.

מזג האוויר היה קר מאוד, בערך 7 מעלות, עם טפטופים מעצבנים. לרוב טמפ׳ כזאת איננה בעייה גדולה מדי, אבל יצאנו מהארץ עם 30 מעלות... לקח קצת זמן להתרגל.

בדרך לעיר התברברנו מספר פעמים בדרך, שכן היו בעיות קליטה מאביזרי הגלישה בהם השתמשנו לניווט, וכך בזבזנו לא מעט זמן. מכיוון שטענתי מראש לאייפד תוכנת מפות off-line כגיבוי, ניווטנו באמצעותה עד למקום אליו רצינו להגיע. במשך כל הזמן הזה ניסיתי להיזכר מה עשינו לפני שנים, כשלא היו תוכנות ניווט בטלפונים וכל מה שהיה לנו היו מפות של 1:400000 ומעלה, בלי מפות מפורטות מראש של הערים בהן רצינו לבקר... סיוט.

לאור השעה המאוחרת יחסית, עצרנו לארוחת צהריים באחת המסעדות בדרך, מעט אחרי העיירה קרושוביצה Krušovice, במסעדה של המלון Hotel U Lípy, שם אכלנו לראשונה ארוחה צ'כית טיפוסית וטעימה (ובעיקר התוודענו למנות הקטנות יחסית למה שנותנים בארץ). המלצר לא ידע כלל אנגלית, אבל השתמשנו ב- Google Translate כדי להבין את האופציות בתפריט.

בכלל, לפני כל נסיעה אני משקיע זמן כדי ללמוד מעט את השפה ואופן ההיגוי הנכון, כדי לתקשר (אפילו מינימאלית) עם התושבים. השפה הצ'כית שונה במידה רבה מכל שפה אחרת שאני מכיר והקשה ביותר עבורי היה להבין את אופן ההיגוי של הדגשים באותיות ובעיצורים. כך שחלק מהמילים/מונחים כבר הכרתי (מילות נימוסין, בירה, מים, עוף....) – וחלק תרגמנו תוך-כדי.

בכל אופן, לאחר נסיעה של כ- 1:45 שעות משדה התעופה, הגענו לקארלובי וארי והתקשינו למצוא חנייה, שכן מרבית המקומות שמורים לבתי המלון והספא הרבים שבעיר, ואם תחנו שם - פשוט יסנדלו לכם את הרכב. מקומות אלה מסומנים בשילוט Reserve. לא להתחכם -פה לשוטרים אין סבלנות לתחמנים ולחוכמולוגים. לאור זאת עליתי עם הרכב עד למעלה, לחניון שבמעלה ההר אחרי מלון Pupp ומשם ירדנו ברגל והסתובבנו בעיר היפה הזאת.

בכל העיירות בצ׳כיה (ולא רק בה) ניתן לראות מספר סגנונות של קישוטי קיר חיצוניים, בעיקר בחלק העתיק של העיירה. בחלק מהמקרים ניתן לראות עיטורים החרוטים על קירות המבנים, בשיטת הבס-רליף Bas-Relief, ובחלק מהמקרים הקישוט בוצע בשיטת הסגראפיטו Sgraffito, שהיא טכניקת קישוט בה מכסים קיר במספר שכבות טיח בגוונים שונים ואז חורטים את השכבות כדי לקבל את הבדלי הגוונים הדרושים.

ועוד דבר, לאור מאות השנים בהם כל האזור הזה היה תחת כיבוש גרמני בצורותיו השונות, לרוב הערים והמקומות יש גם שם גרמני. למשל, שמה הגרמני של קארלובי וארי הוא Carlsbad.

העיירה קארלובי וארי מפורסמת בזכות מעיינות המרפא שלה. יש לא מעט מרחצאות גדולים, הממוספרים במספרים (הראשון נמצא בחלק העליון של העיר) והנקראים לאזנייה Lázně. ולכן לאזנייה 1, לאזנייה 2 וכך הלאה. המבנים בעיר מרהיבים. נהר זורם במורד ההר וחוצה את העיר. בביקור הקודם כאן, לפני שנים רבות, היה יום שמש נעים, כך שישבנו לאכול צהריים על אחד הגשרים החוצים את הנהר. אבל היום היה קר ובמילא היה מוקדם מדי לאכול צהריים.

עוד דבר שנוהגים לעשות הוא ״סיבוב שתייה״ של מי המעיינות, שכן אלה נחשבים לטובים עבור הסובלים מבעיות מפרקים או מעיים. אבל לאור הרכבם הייחודי של המים, פעמים רבות יש לכך תופעות לוואי לא רצויות... ולכן נמנענו מכך. בכל אופן, לאמיצים, מתברר שיש כלי ייעודי לשתיית המים האלה, הנקרא ״בחר״ Becher, שדומה לקומקום תה קטן ושטוח. ובכל מקום מוכרים מעין ופלות דקיקות ומתוקות שאוכלים לאחר שתיית המים, בשם ״אופלטקי״ Oplatky, כדי להתגבר על הטעם המלוח ובעל ריח הגפרית של המים...

בעיירה יש 16 מעיינות מים חמים, מתוכם ניתן לשתות מים ב- 13. אם אתם גם ישנים באחד מבתי המלון בהם יש בריכות ספא, בהן ניתן להתרחץ. מלבד זאת מייצרים כאן משקה צמחי בצבע ירקרק ועתיר אלכוהול, המסייע לעיכול האוכל (דיז׳סטיף) בשם ״בחרובקה״ Becherovka, אותו מוכרים בכל מקום. ודבר אחרון, פה גם מבקבקים מים מינרליים במותג ״מאטוני״ Mattoni, אותו מוכרים בכל רחבי צ׳כיה.

בעיירה יש גם מספר מבנים המעוטרים בעמודים והנקראים ״קולונודות״ - מבנים מרשימים בהחלט.

מלון פאפ Pupp נבנה בעבר בידי עשיר גרמני שעסק בתחום הממתקים - ושיהווה רקע למספר סרטים, ביניהם Casino Royale בסדרת סרטי ג׳יימס בונד.

מאחורי המלון Pupp יש את תצפית דיאנה, אליה ניתן להגיע באמצעות רכבל. אבל לאור מז״א לא היה טעם לנסות. ודבר אחרון, בסמוך לעיירה נמצא מפעל מוצרי הבדולח המפורסם ״מוסר״ Moser, אליו לא הגענו.

לאחר כשעתיים של סיור ברחובות העיר וטעימה ראשונה של מאפה הטרדלניק Trdelnik הטעים, חזרנו ברגל במעלה ההר ויצאנו לתחנה הבאה שלנו, העיירה חב Cheb, שמדרום מערב לקארלובי וארי, במרחק של כ- 40 דקות נסיעה. תוך- כדי הנסיעה חלפנו בשכונות הסמוכות למרכז, גם שם יש בתים יפים ביותר ולכן כדאי להשקיע זמן גם לאזורים אלה.

לסיכום קארלובי וארי, העיירה מומלצת בהחלט וניתן לשהות בה 2-3 שעות לא כולל פעילות ספא.

בינתיים היינו כבר בפיגור ניכר בלו״ז היומי והערכתי שלא נוכל להגיע לעיירה חב באור יום, שכן היא במרחק של יותר מחצי שעה מקארלובי וארי. ולכן עברתי לבנק המטרות ״שבמקרה״ הכינותי מראש - ונסענו לעיירה Loket היפה, שהיתה במרחק של פחות מרבע שעה מקארלובי וארי.

כשהגענו לפאתי העיירה, מצאנו חניון ציבורי קטן, שם משאירים את הרכב, עולים על הגשר ומתחילים בתנועה לכיוון העיירה. הגשר עובר מעל לנהר אוז'ה Ohře המקיף את העיירה. מעט לפני הגשר, בצידו השמאלי של הכביש, יש פארק קטנטן משם יש מבטים מרהיבים על הטירה Hrad Loket, כשמהצד השני של הגשר רואים יפה את הנהר.

העיירה קטנה ואפשר להקצות עד שעה לביקור (לא כולל סיור בטירה).

המשכנו עד לצד השני של העיירה שם מצאנו בית קפה קטן ובו מוזיאון בובות וכל מיני דברים משונים. שתינו קפה טוב, חזרנו לרכב ומשם נסענו למלון ללילה הראשון, סלונצ'ני לאזנייה Sluneční lázně, בקארלובי וארי. על העיירה חב נאלצנו כאמור לוותר, שכן היא במרחק של כ- 30 ק״מ מכאן - היינו מגיעים בחושך.

בדרך רצינו לעצור בסניף של רשת Tesco כדי לקנות מצרכים ומי שתייה לימים הבאים. אבל החלטנו לנסות סניף ענק של רשת בשם גלובוס Globus, בה קנינו לחמים, נקניקים טעימים וגבינות מיוחדות ועוד וזו היתה ארוחת ערב הטעימה שלנו.

המלון שלנו היה מלון דירות ונמצא בסמוך לנהר, בחלק העליון של העיירה. בדרך מהחנות למלון שוב היו בעיות קליטה ולכן הסתבכנו באיתור המקום. בסופו של דבר הגענו ומצאנו שקיבלנו דירה ענקית ומאובזרת היטב. בדירה היה חימום מרכזי הניתן לכוונון וכך היה לנו לילה נעים ולא מחניק.

הדירה היתה כאמור מאובזרת היטב, כולל מטבח. מלבד המזגן שלא עבד (אבל מה שהיינו צריכים היתה כאמור מערכת החימום) ומנורת הלילה באחד החדרים, כל השאר עבד מצויין. לסיכום - המלון מומלץ בהחלט.

קישור לפוסט הבא