יומן מסע לצרפת -; שבוע בפריז ובבורגונדי, אוקטובר 2013 רקע
כל הטיול הזה החל מהרצון שלי לשמוע הופעה של הזמר הצרפתי אהוב עלי, Serge Lama. הבחור כבר לא צעיר, אמרתי לעצמי, לא יהיו הזדמנויות רבות לעניין הזה.
בשנה שעברה לא הצלחתי "להשחיל" נסיעה זו ביומן, כך שהיא נדחתה לשנה זו. רכשתי כרטיסים מספר חודשים מראש - ואז שילבתי ימים בודדים בבורגונדי.
 ולהלן יומן המסע האחרון שלנו.

יום חמישי 10/10/2013
טיסת בוקר מוקדמת לפריז.

תיאמתי מראש הסעת שאטל משדה התעופה CDG למלון בפריז. החברה היתה עובדיה הסעות. הנהג חיכה לנו בזמן באולם הנוסעים המגיעים, עם שלט לצורך זיהוי מהיר. הייו לבד בשאטל ולאור הפקקים הרגילים בפריז, הגענו למלון כעבור 45 דקות. שירות מומלץ. Ovadia Assaot Paris [[email protected]].

 
מזג האוויר היה סביר -; מעונן חלקית אבל די קר.

המלון שבחרנו בפריז היה Timhotel Opera Grands-Magasins, מלון 4 כוכבים הממוקם ברובע ה- 9 וקרוב מאוד לתחנת המטרו Saint Georges. מיקום המלון היה מצויין, קרוב ל- from Montmarte ול- Grands Boulevards. בקרבת המלון יש מסעדות רבות ולכן מיקומו כאמור נוח מאוד. החדרים מרווחים ונוחים. ארוחת הבוקר (בתשלום) אמנם דלה במונחים ישראליים, אבל בהחלט מספקת ובעיקר -; טרייה. בהחלט ניתן לוותר על ארוחת הבוקר במלון ולשבת לאכול באחד מבתי הקפה הרבים שבאזור. לסיכום -; המלון מומלץ.

 
התחנה הראשונה היתה כרגיל חנות סלולר לרכישת סים מקומי לגלישה. הניסיון שלי עד כה בצרפת היה גרוע מאוד -; הליכים מסורבלים וארוכים.

יצאנו ברגל מהמלון לחנות Orange הקרובה. להפתעתי הפנו אותי מייד לעובדת דוברת אנלית סבירה בהחלט. הראיתי לה את כרטיס הסים שרכשתי בקיץ שעבר -; וראשית היא בדקה מיוסמתה באם הוא עדיין בתוקף, שכן אז יכולתי לחסוך כמה יורו לרכישת כרטיס סים (הנרכש בנפרד מחבילת הגלישה). הכרטיס לא היה בתוקף (שכן באירופה ובעוד מקומות בעולם מבטלים את קווי ה- Pre-Paid תוך שנה). תוך דקות רכשתי סים חדש וחבילת גלישה של 1GB בפחות מ- 20 יורו (הבדל ניכר מהפעמים הקודמות, בהן נדרשה כשעה להשלמת התהליך). שמחים וטובי לב יצאנו לדרך.

 
יצאנו ברגל לכיוון נהר הסיינה, תוך מעבר בחנויות הכלבו הגדולות שבאזור (Galerries Lafayette ו- Au Printemps, בית האופרה וכיכר Place Vendome. הלכנו מזרחה לאורך גדות הסיינה, שם צפינו באוניות התיירים של חברת Bateaux Mouches המשייטות בנהר.

1. Paris - P1090135 (Medium).JPG

 
את ארוחת הערב תכננו לאכול בבית התה הידוע אנג'לינה La Maison Angelina האהוב עלינו, שהסניף הראשי שלו נמצא ברחוב ריבולי. לאור זא תחזרנו צפונה, לכיוון רחוב ריבולי Rue de Rivoli, שם טיילנו וצפינו בחנויות היוקרה הרבות. קרוב לשעה 18:00 הגענו לאנג'לינה -; והפתענו לגלות שהסניף נסגר דקות בודדות לפני כן! אכזבה קשה.
עם רדת החשיכה חזרנו ברגל למלון להתארגן ליום הבא.

באופן כללי, מעבר לסיור באתרים האהובים, רצינו לבקר באטרקציות לא מוכרות, מה שנקרא Off the beaten path. לצורך העניין רכשתי את הספר Only in Paris, מאת המחבר Duncan J. D. Smith, המפרט עשרות כאלה, כולל רקע קצר ומעניין עליהן. מומלץ.


 
יום שישי 11/10/2013
היום יום הנישואין שלנו (30 שנה, כל הכבוד לאשתי) -; והיום בו נראה בערב הופעה של הזמר הצרפתי האהוב עלי, Serge Lama.

 
גם הבוקר מזג האוויר היה סביר, קיווינו שכך ימשך לאורך כל הטיול למרות התחזית לגשם.

יצאנו בבוקר להמשך הטיול, כשהיעד הראשון היה פארק גני לוקסמבורג Jardin du Luxembourg, אותם אני כל-כך אוהב ומקפיד לבקר בכל אחת ואחת מהנסיעות שלי לפריז.

 
לגנים הגענו מדרום, מכיוון מזרקת מצפה הכוכבים Fontaine de l'Observatoire, בה לא הייתי שנים. היות והגענו באוקטובר, השלכת כבר החלה לתת אותותיה.

 
המשכנו צפונה לכיוון הגנים עצמם, שם ראינו כצפוי את המראות המרהיבים תוך-כדי טיול בשבילי הפארק.
2. Paris - P1090155 (Medium).JPG

2. Paris - P1090159 (Medium).JPG

הרצפה היתה מלאה בערמונים שנפלו מהעצים ושוב שאלנו את עצמנו מה הדרך לייבא 1-2 טון של הפרי הטעים הזה ארצה (לצריכה עצמית, כן?).

 
2. Paris - P1090169 (Medium).JPG

 
לקראת הצהריים יצאנו מהיציאה הצפונית, של רחוב rue du Cherche Midi ופנינו לאטרקציה לא מוכרת, שהיא אחת מאבני המטר המקריות שהוצבו בפריז, כשהרפובליקה עברה לשיטה המטרית. בשנים 1796-1797 הוצבו 16 אבנים כאלה ברחבי פריז (שהיתה הרבה יותר קטנה אז, כמובן) -; ומטרתם היתה לאפשר לאוכלוסיה להתרגל ליחידת המידה החדשה. ובכן, האבן הזאת, הממוקמת ב- rue de Vaugirard36 היא היחידה המקורית שנותרה במקומה. יצאנו כאמור מגני לוקסמבורג ופנינו שמאלה לכיוון היעד, ולפתע פתאום התגלה לעינינו סניף של אנג'לינה! המשכנו עוד כמה מטרים, ראינו את האתר וחזרנו מלא ישמחה לבית התה, שם חגגנו עם מטעמי המקום.

 
2. Paris - P1090177 (Medium).JPG

2. Paris - P1090185 (Medium).JPG

מכאן המשכנו ברגל לשכונת Saint Germain, בה לא ביקרנו שנים רבות. התחנה הראשונה היתה ברחוב 152 Blvd St. Germain, שם, בין חנות נעליים לתא טלפון, רואים על הרצפה מדליון מתכת עליו רשום N S Arago. Arago היה אסטרונום צרפתי (בין שאר כישוריו) שהוטל עליו למדוד את קו האורך (Meridian) בסביבות העיר פאריז. ידיעת קו האורך (יחד עם קו הרוחב) של כל נקודה בכדור הארץ חשובה לצורכי ניווט (במיוחד בתקופה בה לא היו מכשירי GPS...). וכך, בכל מקום בו הוא ביצע מדידה, הוצב מדליון כזה (ובסה"כ 135 כאלה בסביבות פריז). כל מדליון הוא בקטור 12 ס"מ ורשום בו N S Arago (Arago הוא כזכור שמו של המדען והאותיות N ו- S באות לסמן את כיוון הצפון והדרום Nord ו- Sud).

 
2. Paris - Medaillon_Arago97A (Medium).jpg

והמפה המלאה של המדליונים: http://chrismolloy.com/page.php?u=p159
2. Paris - Arago medallions map.jpg
משם המשכנו לשוק ברחוב Bucy ומשם למעדניה הידועה Boulangerie Poilane הממוקמת ברחוב8 rue du Cherche Midi.
2. Paris - P1090191 (Medium).JPG

2. Paris - P1090195 (Medium).JPG

עם ערב חזרנו למלון למנוחה קצרה ואז יצאנו להופעה של הזמר האהוב עלי, Serge Lama. ההופעה היתה מוצלחת מאוד.

 

2. Paris - Affiche Grand Rex JPEG.jpg

עייפים ומרוצים חזרנו למלון.
יום שבת 12/10/2013 


בבוקר זה עזבנו את פאריז. נסענו במונית כדי לקחת את הרכב השכור בתחנת Porte de Clichy ותוך זמן קצר יחסית מצאנו את עצמנו בעיירה Moret-sur-Loing. מדובר בעיירה עתיקה, ששימשה כהשראה לציירים האימפרסיוניסטים. מייצרים בה סוכר מיוחד מקנה סוכר ויש גשר עתיק העובר מעל לנהר ה- Loing. משני צידי הגשר ניתן לרדת ולטייל בין החומות לגדות הנהר - והמראות יפים ביותר.

 
מזג האוויר היה היום מעונן וקר, בחלק מהיום ירד גשם. החורף הקדים להגיע השנה גם לצרפת.

3.1 Moret-sur-Loing - P1090203.JPG

3.1 Moret-sur-Loing - P1090206 (Medium).JPG

3.1 Moret-sur-Loing - P1090216 (Medium).JPG

התברר לנו שבעיירה נמצא קברו של הצייר האימפרסיוניסטי Alfred Sisley, שאת עבודותיו אני אוהב מאוד. נסענו מספר דקות לבית הקברות העירוני.

 
3.1 Moret-sur-Loing - P1090250 (Medium).JPG
בית הקברות נמצא כ- 4 דקות ברכב ממרכז העיירה, מתחת לעץ ברוש קטן, פחות או יותר במרכז בית הקברות, מעט שמאלה מהכניסה.

הקבר פשוט ביותר והוא למעשה גוש אבן, עליו לוחית נחושת ובה כתוב (בתרגום חופשי שלי): "הוא גרם לכך שהדברים יהיו מוקפים באור, כפי שהם בטבע".

על קיום הקבר נודע לי במקרה, תוך חיפוש אתרים לסיור במפת העיר שקיבלתו במשרד התיירות.
לאחר קריאת הלוחית ומחשבה, הנחנו אבן כאות כבוד והמשכנו בטיול.
התחנה הבאה היתה העיר העתיקה Sens, בה היו בתים עתיקים לרוב, משובצים בקורות עץ, כמו שרואים באנגליה. מול הקתדראלה היה בניין גדול של השוק המקורה. התמזל מזלנו והגענו ביום שוק, כך שכל העיר העתיקה היה בעצם שוק אחד גדול. באזור היו גם מעדניות לרוב, מלאות עוגות מפתות.

 
3.2 Sens - P1090259 (Medium).JPG

3.2 Sens - P1090275 (Medium).JPG

4.1 Auxerre - P1090276 (Medium).JPG
התחנה האחרונה ליום זה היתה העיירה Pontigny, בה המינזר המפורסם. אבל הגענו כחצי דעה לאחר מועד הסגירה, ומזג האוויר הגשום לא איפשר לנו להסתובב עוד בשטח, כך שנסענו למלון שלנו, בעיירה Auxerre.

 
המלון ללילה זה, Hotel Normandie, היה ממוקם לא רע, קרוב מאוד לגשר הראשי ולעיר העתיקה. החדרים היו נוחים ונקיים וארוחת הבוקר שוב דלה יחסית, כמקובל ברוב בתי המלון באירופה. אבל מנהלי המלון לא הפעילו את הרדיאטורים, למרות הקור, ולכן נאלצנו להתבשל ולהתייבש במזגן בלילה. לכן אני נייטרלי מינוס לגבי בית מלון זה.
בסמוך למלון יש מספר מסעדות סיניות לא רעות. אנו קנינו שם מרק חם וקינחנו בעוגות הטעימות שקנינו ב- Sens.
גשם החל לרדת מעט לאחר שיצאנו מהמלון וגם במהלך הלילה.
יום ראשון 13/10/2013


לאחר ארוחת הבוקר עזבנו את המלון ויצאנו לטייל בעיר העתיקה של Auxerre, הנמצאת לגדות נהר ה- Yonne, ושהתבררה כיפה במיוחד. באזור בתים עתיקים לרוב ומגדל פעמון יפה.

 
4.1 Auxerre - P1090276 (Medium).JPG
4.1 Auxerre - P1090297 (Medium).JPG

4.1 Auxerre - P1090300 (Medium).JPG
מ- Auxerre נסענו לעיירת ימי הביניים Vezelay, שקיבלה כוכבים לרוב בכל מדריכי הטיולים -; אך אנו מצאנו אותה מאכזבת למדי.

4.2 Vezelay - P1090303 (Medium).JPG

 
4.2 Vezelay - P1090308 (Medium).JPG
4.2 Vezelay - P1090310 (Medium).JPG

 
4.2 Vezelay - P1090314 (Medium).JPG
לפני המשך הטיול עצרנו במסעדת La Dent Creus שבכניסה לעיירה ואכלנו ארוחת צהריים לא רעה, אם כי כרגיל בצרפת הגשת החשבון היתה איטית ביותר.

4.2 Vezelay - 155.JPG
 
4.2 Vezelay - 156.JPG
4.2 Vezelay - 157.JPG
המשכנו לתחנה הבאה, העיירה Avallon שגם היא עיירת ימי ביניים האופיינית לאזור. גם עיירה זו הומלצה במגוון אתרים אך אנו לא מצאנו בה עניין מיוחד.

 
4.3 Avallon - P1090319 (Medium).JPG
4.3 Avallon - P1090320 (Medium).JPG

4.3 Avallon - P1090321 (Medium).JPG

התחנה האחרונה ליוםזה היתה עיירת ימי הביניים Semur-en-Auxois, שהיתה יפה מאוד. העיירה מוקפת חומה השמורה היטב ולמרגלותיה זורם נהר קטן, שניתן לטייל לאורך גדותיו. המגדלים והחומות של העיר מאפשרים צילומים דרמטיים מהנהר כלפי מעלה.

 

4.4 Semur-en-Auxois - P1090323 (Medium).JPG

4.4 Semur-en-Auxois - P1090325 (Medium).JPG

4.4 Semur-en-Auxois - P1090340 (Medium).JPG

4.4 Semur-en-Auxois - P1090346 (Medium).JPG
ומכאן נסענו לכפר Mont-Saint-Jean לשאטו בו נישן ב- 2 הלילות הבאים, Chateau Les Roches.

 
המבנה הוא בן קצת יותר מ- 100 שנה ונרכש בידי הבעלים הנוכחיים לפני כעשור. המבנה דומה מאוד לטירה מהגדול ומשומר לפי רוח התקופה. יש בו 5 חדרי שינה גדוילם ומרווחים והמחיר כולל ארוחת בוקר עשירה. ליד המבנה הראשי יש 2 מבנים נוספים בהם ניתן לשכור חדרים לתקופות ארוכות יותר.

ניתן גם לאכול ארוחות גורמה במקום, בתשלום סביר בהחלט. זה מה שאנו עשינו ב- 2 הלילות בהם שהינו במקום -; הוצאה משתלמת בהחלט.

הכפר Mont-Saint-Jean, כמו הכפרים הסמוכים וכפרים רבים באזור, מורכבים מבתי אבן עתיקים ויפים מאוד, בדיוק כפי שאנו אוהבים.

 
החוויה היתה יוצאת מהכלל ולכן אני ממליץ בחום רב על המקום הזה.
4.5 Chateau Les Roches - P1090347 (Medium).JPG

4.5 Chateau Les Roches - P1090351 (Medium).JPG
4.6 Mont-Saint-Jean - P1090352 (Medium).JPG

4.6 Mont-Saint-Jean - P1090354 (Medium).JPG

יום שני 14/10/2013

הבוקר מזג האוויר די חורפי. לא קר כל-כך אבל גשם טורדני ירד במרבית הבוקר ובתצפחת מהמלון החוצה -; כל האזור מכוסה בערפל קל.
יצאנו מהמלון לכיוון עיירת ימי הביניים Chateauneuf-en-Auxois ומכשיר ה- GPS הוביל אותנו (בדרך המהירה) דרך כל מיני כבישים חלקאיים צרים מאוד ושוממים, כאשר בחלק מהזמן ממש נכנסנו לתוך "מרק" הערפל וקשה מאוד היה לראת מה קורה סביב. אבל במרבית הזמן ניתן היה לראות את הנוף היפה ואת שטחי הגידול העצומים.
בהגיענו לעיירה Pouilly פתרום ראיתי במסך ה- GPS סימון של שדה תעופה והחלטתי לסטות מעט מהדרך כדי לראות מה יש שם.

 
ואכן, תוך דקות הגענו לשדה התעופה של אגודת האזמ"ים המקומית (באירופה קוראים לסיווג זה ULM). המינחת היה די גדול, בעל 2 מסלולים, אך לאור מזג האוויר היה כמובן נטוש. ברחבת החניה הצמודה למשרדים נח לו מטוס בלתי מזוהה.

5.1 Pouilly - 191 (Medium).PNG

5.1 Pouilly - P1090362 (Medium).JPG

 
5.1 Pouilly - P1090361 (Medium).JPG

לאחר "מילוי המצברים" הנפשי הזה בשבילי (כבר שבועיים שלא טסתי כי המטוס בתיקונים) - המשכנו בדרכנו לעבר הטירה.

לאחר כ- 20 דקות נוספות (ובסה"כ כ- 45 דקות מהמלון) הגענו לסביבת Chateauneuf, שכשמה כן היא, טירה היושבת על גבעה ובצמוד אליה כפר ישן ויפה. הגבעה שולטת על כל האזור ולכן קל להבין מדוע הקימו שם את הטירה.
הכביש העולה אל הטיסה חוצה תחילה את תעלת המים המתוקים של Canal de Bourgogne ומטפס בנוף יפה עד לכפר. ההיסטוריה של Canal de Bourgogne מעניינת -; מומלץ לקרוא בויקיפדיה.

 
5.2 Canal de Bourgogne - P1090529 (Medium).JPG
הטירה עצמה היתה סגורה לרגל שיפוצים, אך למרות היום הקר והסגרירי והגשם הקל שירד מעת לעת, טיילנו בכפר היפה. מומלץ בהחלט.

5.3 Chateauneuf-en-Auxois - P1090386 (Medium).JPG

5.3 Chateauneuf-en-Auxois - P1090374 (Medium).JPG

5.3 Chateauneuf-en-Auxois - P1090363 (Medium).JPG

מכאן ירדנו בחזרה למטה, דרך אותו הכביש היפה, חצינו שוב את תעלת בורגונדי ונסענו לעיירה Beaune, שנחשבת לבירת היין של בורגונדי (טענה אולי מעט יומרנית, בהתחשב בכפרים ובעיירות בהם יש יקבים מעולים -; אבל על כך בהמשך). בכל אופן, ב- Beaune יש עשרות יקבים ואפשרויות טעימת יין.

 
5.4 Beaune - P1090389 (Medium).JPG

במידה מסויימת זה מזכיר את Chateauneuf du Pape, שם משתכרים רק מלהסתובב ברחובות.

 
בעודנו מטיילים בעיר, "חטפתי" פתאום "מכת ריח" של יין מאחת הסימטאות. הלכתי לראות במה מדובר וראיתי שיש שטח עבודה של אחד היקבים, בו שטפים חלק מממיכלי התסיסה.

5.4 Beaune - P1090410 (Medium).JPG

את הטיול בעיר התחלנו בבית החולים העתיק, הנמצא ב- Hotel Dieu. מדובר כנראה ב- ״אסותא״ של תקופתו - קונצפט חדשני לאותם הימים. המבנה מרהיב חיצונית (עם הרעפים הצבעוניים האופייניים לבורגונדי) כמו גם בפנים. מומלץ מאוד.

 
5.4 Beaune - P1090392 (Medium).JPG

5.4 Beaune - P1090396 (Medium).JPG
משם הלכנו לסיור טעימות עצמי ביקב Patriarche Pere et Fils, שעלה 15 יורו לאדם. עם רכישת הכרטיס מקבלים צלוחית מוכספת בה משתמשים לאחר מכן בטעימות. יורדים למרתפים העתיקים, שאורכם כ- 5 ק״מ ולקראת הסוף ניתן לטעום מספר יינות לבנים ועוד כמה יינות אדומים. ליד כל נקודת טעימה יש כמות של סלי מתכת, כך שאם אוהבים משהו פשוט ״מעמיסים״ אותו בסלסלה וממשיכים לנקודת הטעימה הבאה.

 
5.4 Beaune - P1090431 (Medium).JPG

5.4 Beaune - P1090420 (Medium).JPG

אנו לא כ״כ אהבנו את הינות אבל קנינו בחנות קרם קאסיס וקרם פטל שחור.

בעיר ניתן לראות עוד כמה אתרים, כגון Cassisium, שהוא מוזיאון המסביר הכל על קרם דה קאסיס, כולל טעימות, וגם המפעל לייצור חרדל Moutarderie Fallot. עוד אטרקציות בעיר (מלבד אינסוף היקבים ואתרי הטעימה) הם מוזיאון דאלי ומוזיאון היין.

 
אחרי הסיור ביקב Patriarche אנו נאלצנו לוותר על כל שאר הדברים, מפאת קוצר הזמן, והמשכנו לעיירה Nuits Saint Georges, הנמצאת על דרך היקבים המעולים Route des Grand Crus. נראה שבכל מטר יש יקב שונה.
עם הגיענו לעיירה החנינו את הרכב בחניון גדול הנמצא ממש בסמוך ללשכת המידע לתיירים, עברנו את הכביש ונכנסנו לטעימות ביקב Dufouleur Pere et Fils. הביקור היה קצר. היקב כנראה קטן מאוד ויש לו רק מעט סוגי יין.

טעמנו מספר יינות לבנים ואדומים ורכשנו רק בקבוק אחד, שוב משיקולי ההעברה לארץ בתוך המזוודה.

 
5.5 Nuits-St-Georges - P1090439 (Medium).JPG

מכאן יצאנו לטיול קצר בעיירה והמשכנו לעיירה נוספת בדרך היין, בשם Vougeot, שם יש טירה יפה ואינסוף יקבים.

 
5.6 Vougeot - P1090447 (Medium).JPG
חזרנו עייפים ומטושטשים מרוב יין בחזרה למלון. לאחר מנוחה והתאוששות, ירדנו לארוחת ערב מעולה במלון.

5.7 Chateau Les Roches - 254 (Medium).JPG

5.7 Chateau Les Roches - 251 (Medium).JPG

5.7 Chateau Les Roches - 250 (Medium).JPG

5.7 Chateau Les Roches - 247 (Medium).JPG

5.7 Chateau Les Roches - 246 (Medium).JPG

שתויים ושבעים הלכנו לישון.
יום שלישי 15/10/2013
היום הוא היום האחרון לטיול הקצר מדי הזה שלנו.

קמנו לארוחת בוקר מצויינת של המלון, נפרדנו מהבעלים והצוות ויצאנו לדרכנו.

הבוקר היה גשום במיוחד.

התחנה הראשונה היתה הכפר Flavigny-sur-Ozerain, כפר ימי ביניים בו צולם הסרט "שוקולד" המצויין עם גולייט בינוש הנהדרת.
הגענו לכפר תוך כשעה, מצאנו חנייה קרוב לאחד משערי הכפר ובגשם די חזק נכנסו והתחלנו לטייל. ובכן, אני מודה שזו היתה ממש אכזבה. מתברר שחלק מהאתרים שצולמו בסרט פשוט נבנו לזמן הצילומים ופורקו לאחריהם. גם מבנה חנות השוקולד נראה מודרני לחלוטין, עם דלתות עץ קשתיות. בכפר גם חנות לייצור ממתקי ומוצרי אניס, ואכן המבחר שם מרשים, אך משיחה עם המוכרת התברר שאת הזרעים מייבאים מספרד... ניתן היה לקיים סיור קצר במפעל אך החלטנו לוותר ולהמשיך הלאה. טעמנו טעימות מכל סוגי הסוכריות וקנינו כמה קופסאות, בעיקר חצורך המזכרת.

6.1 Flavigny-sur-Ozerain - P1090451 (Medium).JPG

6.1 Flavigny-sur-Ozerain - P1090460 (Medium).JPG
6.1 Flavigny-sur-Ozerain - P1090469 (Medium).JPG

מכאן נסענו כ- 15 דקות לאתר ההיסטורי Alise-Sainte-Reine, עיר ימי ביניים יפה מאוד הממוקמת על הר, שבראשו יש פסל לזכרו של Vercingetorix, שהיה מנהיג שבטי הגאלים שמרדו ביוליוס קיסר. אזור הקרב נקרא Alesia והסיפור די מזעזע. מומלץ לקרוא על הנושא בוויקיפדיה. בשנת 1865 הקים נפוליאון השלישי פסל ארד בגובה 7 מטר לזיכרו של Vercingetorix. אני הכרתי את סיפור הקרב ואין ספק שעבורי הביקור במקום היה מרגש.

 
6.2 Alise-Sainte-Reine - P1090473 (Medium).JPG

6.2 Alise-Sainte-Reine - P1090474 (Medium).JPG

6.2 Alise-Sainte-Reine - P1090476 (Medium).JPG

התחנה הבאה, במרחק כ- 20 דקות נסיעה, היתה מינזר Abbaye de Fontenay, קרוב לעיירה Montbard. המינזר התגלה כלא פחות ממדהים, שמור ומטופח ממש כמו גלויה -; חובה לבקר בו.

 
6.3 Abbaye de Fontenay - P1090492 (Medium).JPG

6.3 Abbaye de Fontenay - P1090483 (Medium).JPG

6.3 Abbaye de Fontenay - P1090496 (Medium).JPG

התחנה האחרונה להיום, לפני הנסיעה הארוכה בחזרה לשדה התעופה בומרחק של כשעה מהמינזר, היתה עיירת ימי הביניים Noyers-sur-Serein, השוכנת על גדות נהר ה- Serein. גם עיירה זו יפה ביותר וממש היה כיף לטייל ברחובותיה. בכניסה לכפר יש מבנה מלבני בו נובע מעיין ונבנה בתוכו מעין רהט, דרכו זורם קילוח המים ישירות לנהר הסמוך. מבנה מאוד יפה.

 
6.4 Noyers-sur-Serein - P1090535 (Medium).JPG

6.4 Noyers-sur-Serein - P1090555 (Medium).JPG

6.4 Noyers-sur-Serein - P1090541.JPG
לסיכום הטיול הזה, ניתן להגיד שפריז היתה נהדרת כתמיד. לצערי קוצר הזמן לא איפשר לנו לראות עוד מהאטרקציות הייחודיות שהוזכרו בספר של Smith אבל אין ספק שנחזור לשם בקרוב כדי להשלים. גם ברור שהימים הבודדים שיכולנו להקצות לבורגונדי ממש רחוקים מלהספיק. יש לציין שבאזור הזה יש עוד מספר די גדול של כפרים ועיירות בהן מומלץ לבקר.
לגבי שיטת איסוף "בנק המטרות" לטיולים בצרפת. מעבר לקריאה בספרים וחיפוש "רגיל" באינטרנט ובפורומים השונים, אני נעזר ב- 2 סיווגים שמצאתי כמועילים מאוד. האחד הוא Les Plus Beaux Villages de France (העיירות היפות ביותר בצרפת), באתר www.france-beautiful-villages.org/en וגם באתר www.villagesdefrance.fr. והשני הוא Villes et Villages Fleuris (הערים והעיירות הפרחוניות) באתר www.villes-et-villages-fleuris.com. בכל הטיולים אחרונים לצרפת נעזרתי באתרים אלה -; ובהצלחה רבה.
זהו להפעם, מקווה שנהניתם.