יום שבת 15/4/2017

לאחר ארוחת הבוקר עזבנו את המלון שלנו ל- 2 הלילות האחרונים. לסיכום המלון הזה, במקום אין מעלית, כך שצריך להעלות את הציוד 2 קומות ברגל (אבל הקומות לא גבוהות). מערכת הביוב לא עובדת כ"כ טוב, כך שבחלק מהחדרים יש מעט ריח מחדר השירותים. אבל המקום נחמד ומיקומו אסטרטגי.

מהמלון יצאנו ליעד הראשון שלנו ליום זה, מבצר Cetatea Țărănească Câlnic שבטרנסילבניה. הנוף בדרך היה ירוק, גבעות נמוכות והיו מעט מאוד עצים. באופק הרחוק יכולנו לראות את פסגות ההרים המושלגות.

כשהגענו למבצר Câlnic מצאנו את השער החיצוני סגור, כך שנכנסתי דרך שער הולכי הרגל. כעבור מספר דקות הגיע בחור צועני, שהסביר לנו שכדי להיכנס למתחם צריך להתקשר למספר טלפון המפורט בשלט קטן שעל הדלת. חייגתי וביקשתי ממנו שידבר עם האחראי. אני לא מבין רומנית אבל בזמן השיחה שהתנהלה, הצלחתי להבין, מהקולות הבוקעים מהטלפון, שהדובר בצד השני לא ממש מצליח להבין אין מדברים איתו ברומנית שוטפת מטלפון זר.

כעבור כרבע שעה הגיע בחור צעיר שפתח לנו את הדלת ונכנסנו דרך השער הקטן לתוך המתחם המבוצר.

הסיבה לריבוי המרשים של מבצרים וכנסיות מבוצרות ברומניה היא ההיסטוריה, כלומר נסיונות התושבים להתגונן מפלישות הטאטארים והמונגולים, למשל, במאות קודמות. בכל מקום אליו נוסעים רואים שלטים עם המילה Cetatea.

בכל אופן, מבצר קאלניק הוא מתחם אליפטי, מוקף חומות גבוהות, בו 2 מגדלים גבוהים. מתמונות שמצאתי באינטרנט ניתן לראות מהאוויר (למשל בטיסה או בעזרת רחפן) את המבנה היפה שלו.

בתחתית מגדל אחד יש חדר אחסון לכ- 10 חביות יין ענקיות. מדרגות הטיפוס למגדל היו בצידו השני, אך השער היה נעול.

ירדתי ונכנסתי למגדל השני, שהוא מגדל מבוצר בן 5 קומות, שמדרגות עץ צפופות ותלולות הובילו למרפסת התצפית שלו. כל המרפסת היתה עטופה ברשת מתכת צפופה, כנראה כדי למנוע כניסת יונים. אבל היה פתח עגול אחד במרכז, ממנו ניתן היה לראות היטב את המבנה האליפטי של המתחם לצלם תמונות טובות.

המקום מוגדר שאתר אונסקו. בכניסה יש מפה המציגה מיקומם של אתרים מבוצרים נוספים בסביבה, שנראו מעניינים אך לא היו בתכנית שלנו. המקום מומלץ בהחלט וניתן לשהות בו כשעה.

יצאנו מהמבצר והמשכנו עד למבצר אלבה קרולינה Alba Carolina, שבעיירה אלבה יוליה Alba Iulia.

בדרך עברנו בתוך לא מעט כפרים בהם ראינו קן בודד של חסידות, לרוב נתמך על מסגרת מתכת שבחלקו העליון של עמוד חשמל. זה מעניין, כי ידעתי שבאזור זה מקננות לא מעט חסידות, ולמיטב ידיעתי הן אינן טריטוריאליות, כלומר אין להן שום בעייה לקנן האחת בסמוך לשנייה. ולכן לא הבנתי מדוע בכפר אחרי כפר, ראינו רק קן בודד של חסידות.

בכל אופן, לאחר נסיעה מעניינת לאורך הכפרים בעלי הצביון החקלאי המובהק, הגענו למבצר אלבה קרולינה.

מדובר במבצר ענק ומרהיב, שנבנה במקור במאה ה- 13 והורחב במאה ה- 18. זהו המבצר הגדול ביותר ברומניה, שעוצב בידי אציל צרפתי, המרקיז דה וואובן Vauban de(סגנון ביצורים ייחודי הנושא את שמו – ושעד היום קיימים עשרות מבצרים באירופה בסגנון זה). משמעות השם הוא "המבצר הלבן". היקף חומותיו האדירות הוא 12 ק״מ. חומותיו העתיקות בנויות בצורת כוכב בן 7 פינות ובמרכז המתחם מבנים יפים ביותר. כל המתחם מוקף בחפיר מרהיב, שכיום מרוצף ומשמש כטיילת, לאורכה פזורים פסלים יפים ומעניינים.

הכניסה למתחם מתבצעת דרך 6 שערים, כולם מעוטרים בסגנון הבארוק, דבר ייחודי בבנייה הצבאית באירופה. כמו כמעט כל אתר אחר באירופה, גם המקום הזה החל כמבצר רומי. במקום יש גם עתיקות רומיות ומספר פסלי מתכת מעניינים.

סיירנו במקום כשעה, אכלנו פיצה בבית הקפה שמול מבנה האוניברסיטה.

ניתן לבצע סיור בשרידים של המתחם המבוצר אך החלטנו לוותר, שכן לא ניתן לראות מגובה הקרקע את מבנה הכוכב המעניין, אלא רק מהאוויר. מתקיים פה טקס של החלפת משמרות, אותו פספסנו בשל מיקום שגוי. ניתן לשהות במקום כשעה וחצי. המקום כאמור מרהיב ומומלץ.

מכאן נסענו לכיוון מכרות המלח סאלינה טורדה Turda Salina, הסמוכים לעיירה טורדה, מצידה הצפון-מערבי. מדובר במכרות המלח הגדולים באירופה ושטחם כ- 45 קמ״ר. כריית המלח החלה עוד בתקופה הרומית. מדובר למעשה במספר אתרי חפירה, שהעומק בהם מגיע ל- 112 מטר מתחת לאדמה. העומק הממוצע של שכבת המלח הוא כ- 250 מטרים ולאורך צירי המאגר העומק גדול מ- 1200 מטרים.

הכניסה לא מרשימה בכלל, מדובר במבנה פשוט בו רוכשים את כרטיסי הכניסה ויש בו שירותים, מכונות לממכר שתייה וחטיפים, שירותים וגם תאי אחסון. אסור להוריד אוכל למטה למכרה.

מהר מאוד מתחילים לרדת במינהרה אלכסונית שבאורך של יותר מ- 900 מטרים (גלריית Franz Josef) ומייד רואים את שכבות המלח שמכסות הכל.

בדרך ניתן לראות את חדר קריבאק (Crivac Room), על-שם המכונה מעץ המותקנת בו ושהופעלה בעבר באמצעות סוסים ושימשה להעלאת המלח למעלה.

בהמשך יורדים במדרגות עץ מכוסות מלח ושחוקות ביותר, שנקראות מדרגות האנשים העשירים, שממוקמות בכניסה למכרות רודולף וטרזיה.

מכאן מגיעים למכרה רודולף (Rudolf Mine), שהוא באורך של 80 מטרים, רוחב של 50 מטרים ועומק של 42 מטרים. מדובר במבנה מלבני. הולכים בשבילים לאורך 2 צידי המלבן, כשבאמצע יש חור מלבני ענק (כבר אמרנו – עומק של 42 מטרים), בתחתיתו יש את המפלס התחתון שאתאר מייד.

במהלך ההליכה ניתן להבחין בקלות בעשרות ומאות נטיפי המלח הדקים והארוכים, התלויים מהתקרה.

בסוף המלבן מגיעים למעלית (או למדרגות עץ). ניתן לרדת 13 קומות למטה במדרגות עץ נוחות למדי, או לרדת במעלית. מגיעים למפלס האמצעי, בו רואים (ולא מצליחים לקלוט) את מימדי החפירה.

מתחתינו בעומק האדמה נמצא מפלס הביניים, בו יש מתקני שעשועים לילדים - מתקני מיניגולף, מתקני באולינג וגם קרוסלה בגובה ואפילו אמפיתיאטרון שיכול להושיב 180 איש... מקום ענקי כבר אמרנו? כשמגיעים למטה (ברגל או במעלית) ומביטים למעלה, הפה נשאר פעור.

מכאן ניתן לרדת שוב במדרגות למפלס התחתון ביותר, למכנה טרזיה Terezia, שהוא בצורת קונוס ושנמצא בעומק של 112 מטרים, בו בנו מעין טיילת מעץ בתוך אגמון הנמצא בתחתית החפיר ובו ניתן לשוט בסירות משוט. כשמביטים למעלה ניתן להבחין בקלות בצורת החרוט וב- 3 הפתחים הענקיים שבחלקו העליון. מאוז מזכיר את מערות הפעמונים שבבית גוברין, רק שכל העסק הזה כאן הוא ממלח.

בתוך המכרה יש טמפרטורה קבועה למדי של 10-12 מעלות. חששנו שיהיה קר ולכן לקחנו מעיל - לא היה בזה צורך. לאחר כשעה וחצי התחלנו בעלייה למעלה והמשכנו בדרכנו. אמנם אין ממש הרבה מה לעשות במקום, אך הוא בהחלט מרשים ביותר ומומלץ. ניתן להיות כאן כשעתיים.

במרחק של כמה מאות מטרים מהמכרה יש חווה לגידול ואילוף סוסים, שם עצרנו לכחצי שעה וגם דיברנו עם אחת המאלפות.

ומכאן המשכנו עוד כרבע שעה למלון שלנו ללילה זה, Hunter Prince Castle & Dracula Hotel שבעיירה טורדה Turda.

העיירה עצמה נראית מאוד לא מפותחת, הכבישים במצב לא טוב ובשכונות הקרובות למלון היו הרבה מאוד צוענים.

בכל אופן הגענו למלון, שנראה יפה מאוד מבחוץ (בסגנון טירה) ועיצובו הפנימי מבוסס על מוטיב ציד, עם פריטי ציד רבים (ראשים מפוחלצים של בעלי חיים, עורות ועוד).

פקידת הקבלה הנחמדה נתנה לנו כוסית צויקה (המשקה הלאומי של רומניה, עתיר אלכוהול). לקחנו את המזוודות ונחנו מעט לפני ואחת הערב, אותה אכלנו במסעדה של המלון. הארוחה היתה מצויינת.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא