יום רביעי, 23/9

קמנו הבוקר לשמיים מעוננים לגמרי אך ללא גשם.

לאחר שהורדנו את המזוודות לרכב נכנסנו לחדר האוכל של המלון, שהיה במפלס תחתון ושם קיבלנו ארוחת בוקר פשוטה ובמשורה.

בערב הקודם עשינו הערכת מצב לגבי הלו״ז להיום והחלטנו לחזור למוזיאון התעופה של פלובדיב, שנמצא כ- 50 ק״מ בסה״כ מהכפר חבוינה, פחות משעה נסיעה. יצאנו לדרך, שוב לאורך הקניון של נהר הצ׳פלארה הנהדר ובדרך עצרנו למספר נקודות תצפית וגם כ- 7 ק״מ לפני מצודת אסן Assen יש מינהרה בהר וממש לפניה מצד ימין יש סכר מעניין ששווה עצירה של מספר דקות.

הגענו למוזיאון Bulgarian Museum of Aviation, שצמוד לבסיס ח״א קרוב מאוד לעיירה Krumovo שמדרום-מזרח ל- Plovdiv, וראינו שהפעם יש הרבה יותר מכוניות. מתברר שאלה שייכות לחיילים המשרתים בבסיס, ואלה שראינו אתמול היו אלה של החיילים שנשארו שבת בבסיס. בכל אופן, שער הכניסה למוזיאון היה פתוח ונכנסנו למתחם רחב ידיים. רק בהמשך ניגש אלינו אחד מעובדי המוזיאון וגבה תשלום עבור הכניסה.

המוזיאון נוסד (בגרסתו הנוכחית) בשנת 1991 והוא מסונף למוזיאון ההיסטוריה הבולגרי, ה- National Military and History Museum. כיום יש בו משהו כמו 65 מטוסים ומסוקים מהדגמים השונים.

כבר בהתחלה ניתן לראות מיג-17 ובסמוך לו מיג-23. בהמשך, בצד שמאל, יש מספר אנדרטאות לזכר טייסים שונים שנפלו, החל ממלחמת העולם השנייה ועד ל- 1986 (טייסים שנהרגו באימונים).

הפריט הישן ביותר בתערוכה (כלומר – הקדום ביותר) הוא דווקא מטוס גרמני, המטוס הימי Arado-196 A3 המכונה "הכריש" - "Shark". אני חושב שזה המטוס היחיד מהסוג הזה שנמצא בתצוגה ברחבי העולם. הוא יוצר בגרמניה בשנת 1938 ונמסר לבולגריה בשנת 1943.

Arado-196 A3

לאחריו יש מספר מטוסים ממלחמת העולם השנייה: מטוס הקרב ,Yak-9 המפציץ/מטוס הטורפדו Tu-2 ועוד.

Yak-9

במקום יש עשרות דגמי מטוסים ומסוקים נוספים, כולל מסוקי קרב ותובלה, מטוסי נוסעים ומטוסי תובלה. בין השאר מספר דגמים של מטוסי מיג 17, 19, 21 ו- 23, כמו גם מספר מטוסי סוחוי.

מצאנו גם מטוס L-39 Albatross, כשבאחת העיירות בדרך ראינו קרוב משפחה שלו, L-29 Dolphin.

בפינה מרוחקת יש גם מספר טילי SA-6 ותחנות רדיו ומכ"מ.

במהלך הביקור ראינו גם מסוקי MIL MI-17 מתרגלים המראות ונחיתות ונשיאת מטענים.

במקום גם מוזיאון מקורה קטן מאוד, בו רואים ציוד של טייסים ואסטרונאוטים. נשארנו במקום כשעה וחצי - ואפשר בקלות להישאר עוד. מעניין ומהנה ביותר. בין השאר יש בו את קפסולת החללית Soyuz-33 , שנשלחה לחלל באפריל 1979 ובה היה איש צוות בולגרי Georgi Ivanov. הקפסולה שרופה כולה חיצונית כמובן, עקב החום הרב הנובע מהחיכוך באטמוספירה. ניתן גם לראות מגוון מוצרי מזון שנועדו לאסטרונאוטים.

עוד פריט מעניין הוא דגם של המטוס הראשון שנבנה בבולגריה, ע"י Asen Hristov Yordanov.

בקיצור, למרות מצבם הלא-ממש-טוב של חלק מהמטוסים, מדובר במקום מעניין ביותר, בוודאי לחובבי תעופה, שלא תמיד זוכים לראות מקרוב מאוד מטוסי קרב רוסיים. המקום מומלץ ביותר – אפשר לשהות בו בקלות עד 3 שעות כולל המוזיאון הקטן.

חזרנו לכביש ונסענו לתחנה הבאה, ״הגשרים המופלאים״ Marvelous Bridges, או בבולגרית Chudnite mostove, שנמצאים ברכס הרי הרודופי, כ- 24 ק״מ מהכפר חבוינה. מהכביש הראשי יש פנייה ימינה לכיוון האתר.

הכביש המשובש יוצא מכביש 86 ויוצא ימינה. יש שלט קטן המצביע לכיוון המקום. הכביש מתפתל בתוך קניון צר ונפלא במעלה ההר. לאט לאט ניתן היה לראות כיצד משתנה התכסית, מאוזני פיל, שרכים ועצים נשירים - לעצי אורן.

כ- 7 ק״מ לפני המערות יש התפצלות נוספת בכביש. לקחנו את המזלג הימני והגענו לאתר.

הטמפרטורה בחוץ היתה כ- 15 מעלות, היה מעונן אך לא ירד גשם. גובה המקום היה כ- 1,400 מטר. מדובר ב- קשתות שנחצבו בסלע במשך אלפי שנים. יש קשת גדולה וקשת קטנה. ביניהן עובר נחל קטן.

לאחר שהחנינו את הרכב במפלס שמעל למבנה, עלינו מעל לקשת הגדולה, בשביל שתחום משני צידיו בגדר מתכת ירוקה, שתפקידה למנוע נפילת המטיילים לתהום. עולים כ- 30 מטר ע״ג ההר וניתן לצפות על הקשת הקטנה. כל האופק מלא בעצי אורן.

ירדנו בחזרה לכביש ועלינו על הקשת הקטנה, כדי לתצפת על הקשת הגדולה. ולאחר מכן ירדנו לנחל למטה ונכנסנו מתחת לקשתות - מתברר שמתחת לקשת הגדולה יש 4 פתחים שונים. מעניין ויפה ובהחלט שווה את הביקור. בשילוב הנסיעה בדרך היפה - זה בילוי מצויין.

לפני היציאה לדרך התיישבנו במסעדה שבמקום וטעמנו מנות מהמטבח הבולגרי: מרק מעיים (שקמבה צ'ורבה) וקבבצ'ה.

עוד מס׳ ק״מ בהמשך הכביש יש נקודת מפגש עם דרך רומית עתיקה, אותה לא מצאנו.

חזרנו על עקבותינו והמשכנו במסלול, לכיוון העיירה פמפמורובו Pamporovo, שם רצינו לתצפת על הסביבה, אך לא מצאנו שם שום דבר מיוחד, ומשם המשכנו לעיירה שירוקה לאקה Shiroka Laka היפה, דרך ערוץ נחל שירוקה. גם כאן הדרך הררית ומפותלת, אך הכביש במצב טוב.

בדרך עברנו עוד מבנים נטושים, אחד מהם היה מסעדה. ירדנו מהכיש הראשי עד במסוך למבנה כדי לצלם. בסמוך לשם היה גשר אבן נחמד.

בכלל, בבולגריה מצאנו לא מעט גשרי אבן, בדומה ליוון.

בשירוקה לקה עלינו עם הרכב עד לנקודת תצפית טובה על העיירה, שגגות הבתים העתיקים עשויים רעפי אבן ציפחה כהה. צמוד לכל בית יש מחסן עצים להסקה. הבנייה מזכירה מאוד את הכפרים ההרריים ביוון.

מול העיירה יש מינזר ישן ונטוש.

ובצמוד לו יש כמובן גשר יפה מאבן.

ומכאן המשכנו למלון שלנו ללילה זה, ה- Fisherman's Hut, שנמצא מעט לפני העיירה בדן Beden. המקום יפה, נוח ונקי. שמו בר מהעובדה שמולו יש בריכות בהן מגדלים פורלים.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא