יום רביעי, 28/12

היום קמנו מוקדם לסיור מודרך בשמורת הטבע מנואל אנטוניו, Manuel Antonio Park Tour, שהזמנתי מראש עם חברת Costa Rica Jade Tours, של הנטורליסט Mario Brenes.

סיור הבוקר מתחיל בשעה 07:30, כך שהיינו צריכים להיות בנקודת המפגש הקרובה לפארק כבר בשעה 07:10.

ירדנו לחדר האוכל בשעה 06:20 ועשינו לו ״סיפתח״. בזמן שאכלנו ארוחת בוקר קלה, כי טרם הספיקו להוציא את כל המנות, ראינו את קופי הקאפוצ׳ין לבני הפנים הבאים אלינו מהעצים הצמודים למבנה, בתקווה לחטוף סוכר מהשולחנות. ברור שקופים לא נוהגים לאכול סוכר וזה מנהג שנובע מהקירבה לבני אדם.

לאחר ארוחת בוקר מהירה נסענו לנקודת המפגש שנקבעה מראש בסמוך לפארק, מסעדת Restaurante Buru. ניתן היה לבקש הסעה דרך החברה, אבל במילא יש לנו רכב שכור וההסעה היתה בתשלום נוסף.

הנסיעה ארכה כ- 15 דקות לאור הכבישים הצרים שיש כאן.

לכל אורך הדרך היו מדריכים שמנסים לצוד את התיירים או "שומרים" שישמרו לכם על הרכב תמורת תשלום או מוכרי כרטיסים ״בהנחה״. לא להתפתות. אנחנו כבר יודעים שאין זול וטוב.

כ- 50 מטר אחרי המסעדה יש משרד למכירת כרטיסים Coopealianza ומייד אחריו, מצד שמאל, יש חניון קטן ומתוחם, בתשלום. אחרת מחנים לאורך הכביש ומשלמים (או לא) לשומרים. בכל מקרה להתמקח עם "שומרים" אלה על המחיר. 2,000-3,000 קולונס הם די ויותר. לבסוף החנינו ממש מול המסעדה ושילמנו 3,000 קולונס.

שילמנו את עלות הטיול, קיבלנו 2 כרטיסי כניסה לפארק, פגשנו את המדריך שלנו, עשינו היכרות ויצאנו לדרך, קבוצה של כ- 15 איש.

בכניסה לפארק בודקים כמובן כרטיסים - וגם תיקים, כדי לוודא שהנכנסים לא מביאים עימם חטיפים להאכיל את בעה״ח. בנוסף יש רכב של הפארק שמפטרל בפנים כל הזמן כדי לוודא עמידה בתקנות הפארק.

לאחר מעבר בשער יש שביל עפר שבו מבוצע הסיור הזה. עומדים שם מאות אנשים המתגודדים בקבוצות סביב המדריכים ובכל מקום מבצבצות המשקפות הייעודיות בהן משתמשים לזיהוי בעה״ח. על כך בהמשך.

היום היתה שמש מלאה, טמפרטורה של כ- 30 מעלות צלזיוס ולחות גבוהה מאוד, בשל הצמחייה וכמובן הקרבה לים.

התחלנו ללכת בשביל הראשי, שאורכו 2.2 ק״מ והמוביל לחוף מנואל אנטוניו, שהוא כנראה החוף הנחמד שבפארק זה. ולא עברנו 30 מטר וכבר הספקנו לראות במרחק הקצר הזה פרפר מורפו נפלא, לטאה מיוחדת, עצלן, עטלף שהתחבא מתחת לעלה בננה, כל מיני ציפורים חרקים ועוד. לא להאמין. בהמשך ראינו ציפור "מוט מוט" mutmut על שם הקולות שהיא משמיעה, בעלת כיפה כחולה מבריקה ובקצה הזנב הכפול הארוך יש תפרחת דמויית מניפה.

היו גם לא מעט עצלני 2 ו- 3 אצבעות (מבדילים ביניהם בקלות ע"פ מבנה הפנים, צבע ואורך הפרווה). בין העצים ראיתי גם מספר עופרים (״במבי״).

אין ספק שבמקרה הזה חוכמת ההמונים שגוייה. כלומר, באתר למטייל היו די הרבה טיפים שאין צורך במדריך ומספיק לראות היכן עומדים שאר התיירים. זה אכן תנאי אחד. התנאי השני והחיוני הוא שתהייה לכם משקפת מעולה (המדריכים כאן משתמשים במשקפות Swarowski (כן, אלה של היהלומים)) דמויית טלסקופ, העומדת על חצובה יקרה גם היא, כשהמשקפת לבדה עולה אלפי דולארים, או עדשה של 400ממ מינימום. והכי חשוב זה הידע, שאני מניח שרק למעטים מאיתנו יש אותו. אני חייב להודות שריירתי לאור כל הציוד המעולה הזה.

בקיצור - אל תתקמצנו ותעשו לעצמכם טובה גדולה וקחו מדריך רציני עם ציוד טוב.

בכל אופן, הלכנו לאורך אותו השביל, עד שהגענו לחוף מנואל אנטוניו. חוף לבן, ארוך, נפלא. שם נפרדנו מהקבוצה ויצאנו לסיור רגלי בשבילי השמורה.

בנקודת המפגש הזאת יש הרבה קופי קאפוצ׳ין לבני פנים והם מגיעים קרוב מאוד לבני האדם, כמו שהיה לנו בטורטוגרו.

המסלול אותו לקחנו הוא מסלול Punta Catedral באורך 1.4 ק"מ סה"כ. המסלול מחבר את החופים Playa Manuel Antonio ו- Playa Espadilla Sur.

מייד כשהתחלנו ללכת בשביל, שהוא בעצם מסלול הליכה מעגלי, חלפו על-פנינו 2 ראקונים יפים.

השביל הוא מסודר, עשוי חצץ, בחלקו ישר ובחלקו עליות וירידות. יש בו נקודות תצפית על החופים הסלעיים שלמרגלות המצוקים (חופים שלא מתאימים לרחצה), כשבמרחקים רואים מספר איים גדולים.

הנופים האלה לא משהו. ההליכה ביער יפה אבל לא משהו שלא ראינו קודם. יער זה איננו יער גשם אלא יער ״ביניים״. בתחילת המסלול הזה עוד היו קופי קאפוצ׳ין לבני פנים, בשל הקירבה לאנשים שבחוף, אך בחלקים הפנימיים כבר לא ראינו אותם. בכל פעם שהתקרב המסלול לחוף - שוב היו שם הקופים.

לבסוף הסתיים מסלול הסיור המעגלי וחזרנו לנקודת המפגש הסמוכה לחוף. משם התחלנו ללכת בחזרה לכניסה לפארק לאורך מסלול המקביל לזה שבו הגענו, שנקרא ״שביל העצלנים״ כנראה כי שם יש ריכוז של בע״ח אלה, ראינו נחש בואה Boa Constrictor גדול על עץ במרחק של כ- 8 מטרים מאיתנו. לאורך השביל הזה, כמו גם לאורך השביל הראשי, יש לא מעט פרפרים וצפרדעים ממינים שונים וגם סרטנים עם גוף שחור ורגליים אדומות.

לסיכום הסיור הזה - מומלץ בהחלט.

הגענו בחזרה לכניסה לפארק והלכנו שוב למסעדת Buru, שם קיבלנו כיבוד (לאור היותנו לקוחות הסיור) של מעט פירות ושייק מנגו צונן.

מכיוון שהטיול הבא שלנו היה אמור לצאת מכאן בשעה 13:00, לא היה טעם לצאת מכאן, מה עוד שכל כביש הגישה הצר לפארק היה פקוק לחלוטין. לאור זאת הזמנו ארוחת צהריים מוקדמת וטעימה במסעדה ופינקנו עצמנו בשייק פירות טעים לסיום.

הסיור הבא שלנו היה עם אותה החברה, שייט בסירה לאי דאמס Damas, כדי לצפות בבע"ח החיים קרוב למים. המסלול נקרא Damas Island Mangrove Tour. הרעיון דומה למה שעשינו בטורטוגרו, אך שם כזכור הסיור נקטע באיבו בגלל הגשם השוטף, שגרם לכל בעה״ח להתחבא.

פגשנו את המדריך, לא אותו אחד שהיה לנו בבוקר, עלינו לרכב ההסעה ונסענו לאסוף עוד לקוחות בדרכנו לאתר. הרחובות הצפופים היו פקוקים והלקוחות הנוספים לא היו בנ"צ בו היו אמורים לאסוף אותם, כך שהמדריך ניסה עוד מקומות עד שלבסוף מצאנו אותם ונסענו ליעד. בדרך עברנו בסמוך למטעים גדולים של עצי דקל. שאלתי את המדריך לפשר הדבר והוא הבטיח להסביר בתום הסיור.

הגענו לשם באיחור של שעה. קיבלנו בקבוקי מים קרים ועלינו על הסירה. בדרך ראינו על אחד העצים הסמוכים לנהר נחש צהוב שמזונו הוא ציפורים. בהמשך ראינו עוד ציפורים ממינים שכבר ראינו במקומות אחרים, לא משהו מיוחד. היו גם מספר איגואנות וקופי קאפוצ׳ין לבני פנים, שכשעצרנו לידם קפצו על גג הסירה. בהמשך ראינו ״לטאות ישו״, שנקראות כך כי הן יכולות לרוץ בדילוגים מעל למים.

מעת לעת ראינו קיני טרמיטים על העצים, כמו בעל מקום אחר כאן. המיקום על העצים נועד להגן על הטרמיטים מפני כמויות המים העצומות כאן. בנוסף ראינו מספר קיני נמלים שגם הם היו על העצים.

בהמשך שטנו לנקודת המפגש של מוצא הנהר עם האוקיינוס, שם כמובן היו גלים. תמיד מעניין לראות את ההפרדה הזאת בין הנהר השקט לאוקיינוס. המים השקטים והגלים נמצאים במרחק קטן מאוד זה מזה.

כאן ראינו שקנאים, פריגטות מהודרות מין נקבה (איזו ציפור יפה ואווירודינאמית) וכמו בכל מקום אחר כאן - נשרים החגים גבוה ומחפשים מה לאכול.

התחלנו בדרך חזרה והמדריך עצר להסביר על 3 סוגי צמחי המנגרובים הגדלים בקוסטה ריקה בסמוך לאוקיינוסים (צמחים אלה צריכים מלח, ומי מלח יש בים או באוקיינוס...). לבסוף חזרנו למזח הקטן והמדריך הראה לנו עטלפים קטנים שישנים מתחת לגשר שסמוך למזח.

ואז הסביר לנו על מטעי הדקלים הרבים שבאזור. מתברר שאלה דקלים אפריקניים, שמניבים פירות בתדירות של אחת לשבועיים. הפירות האלה דומים לתמרים שאנו מכירים. מפיקים מהם שמן דקלים המשמש למגוון שימושים (קוסמטיקה, בישול ועוד).

לסיכום הפעילות הזאת, מעבר לשייט הנחמד בתעלות, הסיור לא היה משהו., למרות שהוא מומלץ מאוד באתרים ובספרי הטיולים.

מכאן לקחו אותנו בחזרה למסעדת Buru, שם לקחנו את הרכב וחזרנו למלון להתרעננות. כעבור כחצי שעה הגיעה ההסעה לקחת אותנו לסיור השלישי שלנו להיום, עם אותה החברה, והוא סיור לילה Rainmaker Park Tour, בפארק Rainmaker Forest, אותו היינו צריכים לעשות כזכור אתמול ודחינו להיום. ברכב כבר היו לקוחות אחרים כך שיצאנו מייד לדרך. בינתיים מצב הפקקים רק הלך והחמיר. לבסוף, לאחר כ- 40 דקות נסיעה, הגענו ליעד. כמובן שגם פה חלק מהמרחק, כ- 10 ק״מ, היה על שביל עפר משובש ומחורר...

בנסיעה הלוך הצלחנו להביט מערבה אל השקיעה המרהיבה, והחלטנו לחזור ולראותה מחר בערב.

הגענו למבנה בו התכנסנו לתחילת הסיור. המדריך היה אותו אחד עימו היינו בשיט התעלות אחרי הצהריים. מסביב חושך מוחלט. נזכרתי בימים עברו וזיהיתי בקלות את הקסיאופיאה, חץ הצפון וגימל הדרום, ועוד כמה מערכות כוכבים. מעניין שיש דברים שלא שוכחים אף פעם...

קיבלנו פנסים והוראות בטיחות עליהן חזר המדריך שוב ושוב: קודם להאיר היטב לכיוון הרגליים, רק לאחר מכן להאיר מסביב. לא לנגוע בכלום. להתרחק מהשיחים והעצים שסביב השביל. ואז הסביר המדריך שאנו נכנסים לשמורה הידועה במיני הנחשים הארסיים שבה: Fer de Lance ו- Eyelash viper. זאת בנוסף למיני יצורים ארסיים נוספים. לרגע כבר התחלתי להיזכר בסרטי אינדיאנה ג׳ונס....

התחלנו ללכת בשביל האפלולי, והאמת שהיה די מפחיד. תוך זמן קצר ראינו נחש Eyelash viper קטן המתחבא בתוך שיח ובמרחק לא גדול ראינו אחד גדול יותר. את נחש Fer de Lance הנוראי לא הצלחנו לראות. ואולי זה מזל.

אחד הרמשים שראינו היה מרבה רגליים (שם כללי centipede) כשצידיו צהובים. למעשה - 3 מהם. אורך כל אחד היה יותר מ- 10 ס"מ. המדריך הסביר כיצד להבדיל בין זכר לנקבה (לנקבה כל הרגליים באות בזוגות מדורגים, ימין ושמאל, לא מקבילים כמו אצל ה milipede) ובזכר חסרה הרגל הרביעית או השביעית. בכל אופן, הסביר המדריך שמרבה הרגליים משתמש בציאניד להגנה עצמית. הוא שפשף את צידו של הייצור ואחרי מספר שניות זה התיז סילון דק של חומר שקוף. כשהרחנו את הנוזל - ריחו היה כאמור כשל שקדים. כלומר - ציאניד.

ראינו גם עכביש עקרב, ארסי גם הוא. ומגוון צפרדעים וקרפדות - כולם ארסיים.

בהמשך, לקראת החזרה לצריף, הגענו ליד בריכה גדולה, מסביבה היו מספר סוגי צפרדעים וקרפדות. אחת היתה "הצפרדע הלאומית" של קוסטה ריקה, עם גוון גוף ירוק בהיר ועיניים אדומות. אחרת היתה "צפרדע-השור המדומה", שכן היא גדולה מאוד ומשמיעה קול דומה, אך איננה הדבר האמיתי.

עם תום הסיור חזרנו לביתן, שאליו הגיעו בינתיים 2 טבחיות שהגישו לנו ארוחה פורטוריקני אופיינית וטעימה לארוחת הערב.

ומכאן חזרנו מותשים למלון בשעה 22:00 להתארגנות למחר ולשינה חיונית.

לסיכום סיור הערב - מומלץ ומעניין.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא