26/7/2015 יום ראשון

הבוקר קמנו למז״א מעונן OVC035 BKN030 FEW012 אך ללא גשם.

ההסעה לטיסת ההמשך תואמה לשעה 09:00, כך שהיה די זמן לצאת לטיול קצר בעיירה. ירדנו לאכול ארוחת בוקר בקפטריה שבמלון ומשם יצאתי לבד לסיור.

העיירה רנגל היא קטנה, בת כ- 2,500 תושבים. לאור מיקומה אוניות הקרוז הגדולות אינן יכולות להגיע אליה, רק אוניות קטנות ומטה. ואכן בבוקר זה היתה אנייה כזו בנמל הקטן.

היום יום ראשון, כך שהרחובות היו שוממים. הנקודה הראשונה היתה ביקור בפארק הטוטמים, הנמצא מספר דקות הליכה מהמלון, לאורך הכביש הראשי. בעיירה עצמה יש מספר עמודי טוטם, שהם העתק של המקוריים שהוצבו באזור בשנות ה- 1800. יש 4 כאלה מרוכזים בפארק הטוטמים Totem.

עמוד טוטם הוא עמוד עץ מגולף, עצום ממדים, שהיה נפוץ בעבר בקרב תרבויות רבות ברחבי העולם. לפי ההסברים שקיבלנו, משמעות הטוטמים השתנתה לפי התרבות שיצרה אותם. עמודי הטוטם מייצגים אגדות, ייחוסי משפחה, או אירועים חשובים. הטוטמים גם גולפו כדי להמחיש סיפורים והיסטוריה של השבט האינדיאני וכן לייצג אלים ושדים שונים, אף כי הטוטם (העמוד) עצמו אינו אל או אליל.

בכל האזור בתים יפים מעץ, בסגנון האמריקאי המוכר.

לחלק מהבתים היו גינות מעוצבות ויפות.

המשכתי במעלה הגבעה, לכיוון התצפית שבהר Dewey. שם יש שביל הליכה קצר עם תצפית יפה על אזור הנמל. הדרך הובילה בין רחובות העיירה, כך שיכולתי לראות בתי עץ מהודרים לצד בתים פשוטים ומוזנחים.

מה שמעניין כאן, וראינו אתמול גם בפיטסבורג, שהוא שהתושבים לא זורקים ציוד ישן, גם אם איננו שמיש, כולל מכונות, מכוניות, טרקטורים ועוד, אלא פשוט מניחים אותו בתוך המגרש שלהם. המשכתי במעלה הגבעה בחיפוש אחר הכניסה למסלול ההליכה אך לא מצאתי.

התחלתי לרדת במורד הגבעה, בחזרה לכיוון המלון, ואז פגשתי בחור מקומי שהפנה אותי למקום הנכון. מתברר שהכניסה לשביל ולתצפית היא באמצע רחוב מגורים. יש שלט עץ קטן מצד ימין. חבל שלא שמים שלט הכוונה גם בכניסה לרחוב.

בכל אופן, כבר לא נותר לי זמן כדי למסלול המתוכנן ולכן הסתפקתי בצילומי הנוף מבעד לבתים שבדרך.

בסמוך למלון מצאתי קבוצת רצים, שנרשמו למירוץ אמש, במתחם בו היתה ארוחת הערב. נרשמו אולי כ- 40 איש.

חזרתי למלון, שם סיימנו את ההתארגנות לקראת הטיסה.

מעט לאחר השעה 09:00 יצאנו עם ההסעה לשדה, הצמוד כאמור לים. ביצענו רישום לטיסה, שהיא מקטע מטיסת ״אוטובוס״ בין העיירות שבאזור. הטיסה יצאה כמתוכנן לפיטרסבטרג ומשם לג׳ונו Juneau.

מזג האוויר השתנה מעט לאחר ההמראה והחל לטפטף גשם קל, שכיסה את כל האזור. המטוס החל בריצת ההמראה והתנדנד מעט על המסלול, עד שניתק. הטיסה לפיטרסבטרג נמשכה אולי רבע שעה, כך שהמטוס לא הספיק להתייצב בגובה השיוט וכבר החל בהנמכה לנחיתה. רוב האזור בדרך לפיטרסבטרג היה מכוסה בעננות. תנאי מז״א היו FEW006 BKN034 BKN090 והראות היתה כמובן נמוכה מאוד. הטייס ביצע פנייה חדה ימינה והגיע לנחיתה במהירות מעט גבוהה ולכן הפעיל ארוכות את ה- reverse thrust (היפוך דחף המנוע) לבלימת המטוס, עד להגעה למהירות ההסעה. בפיטרסבורג המתנו כשעה על הקרקע, במטוס, עד להמראה ללג האחרון שלנו להיום, לעיירה ג׳ונו.

בהגעה לג׳ונו Juneau מצאנו מז״א דומה לתחנות הקודמות, OVC034 SCT021 FEW015 BR -RA, כלומר גשם קל, ערפל ועננות נמוכה, עם תחזית לממטרים וערפל להמשך היום.

ירדנו מהמטוס לגשם קל ולאחר משיכת הציוד התקשרנו לשאטל למלון, שהגיע תוך דקות ולאחר נסיעה של כ- 5 דקות הגענו למלון.

העיירה ג׳ונו גדולה יותר מהעיירות הקודמות בהן ביקרנו, כ- 31,000 תושבים. היא משמשת כנמל יעד לאניות הקרוז הגדולות וזה בהחלט מתבטא ברחוב הראשי של העיירה, הסמוך לנמל, בו עשרות חנויות המיועדות לממכר מזכרות לתיירים.

תחילה לקחנו מונית מהמלון לקרחון Mendenhall Glacier, הנמצא במרחק קצר מכאן. גם הוא נמס ונעלם בקצב מדאיג והאגם הצמוד אליו, שמלא במי הקרחונים הנמסים, כלל לא היה קיים לפני כ- 100 שנה....

מז״א נשאר ערפילי והעננות הלכה והנמיכה: OVC030 BKN025 SCT005 BR -RA.

במקום יש מספר מסלולי הליכה, כשהקצר בהם הוא מעגלי באורך של כ- 450 מטר ורואים בו את האגם ומעט הקרחונים הצפים בו - וגם את הקרחון עצמו. במקום שרר קור עז. במרכז המבקרים מציגים סרט קצר ומעניין על הקרחון. המקום מומלץ.

המשכנו במונית למבשלת הבירה המצויינת של אלסקה, Alaskan Brewing Company, שם קנינו כוס בירה קטנה וקיבלנו הסבר מעניין ביותר על תהליכי ייצור הבירה שלהם, כלל חידושים טכנולוגיים לחיסכון באנרגיה וניצול מיטבי של תוצרי הלוואי של תהליכי בישול הבירה. ההסבר כלל טעימת מספר רב של סוגי בירות, שרובן היה ערב לחיכנו. כצפוי, יצאנו מתנדנדים החוצה להמשך הטיול. מקום מומלץ בהחלט.

מכאן לקחנו מונית ונסענו העירה, ונכנסנו לאכול במסעדת The Hangar on the Wharf המצויינת.

אני זכיתי לבונוס מיוחד שכן בצמוד למסעדה היה מזח עגינה של מטוסים ימיים, שמשום מה המריאו ברביעיות, האחד אחרי השני. לאחר חימום מנועים הסיעו למרכז מעבר המים, פתחו מנועים וניתקו תוך 50 מטר... מרשים.

הגשם הקל והטורדני לא הפסיק לרגע. לאחר המסעדה יצאנו החוצה והלכנו לאורך הרחוב הראשי בו עשרות רבות של חנויות מזכרות לתיירים.

רצינו גם לעלות ברכבל Mt. Roberts Tramway, אך העננות הנמוכה לא איפשרה זאת.

בהמשך הערב בהחלט חלה הרעה במז״א: OVC065 SCT022 FEW000 –RA והרוח 22GKT11016, כלומר רוח חזקה ומשבית, עננות נמוכה.

חזרנו למלון למנוחה והתארגנות ליציאה המוקדמת מחר לכיוון גוסטבוס.

המלון ללילה זה היה מלון Best Western Country Lane Inn, שהיה בסדר גמור מבחינת הנוחות והניקיון אבל הקירות היו דקים כנייר, דבר שאני לא אוהב.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא