יום חמישי 13/10/2016

את הבוקר התחלנו עם ארוחת הבוקר המעולה שהזמנו אמש. החלטה מוצלחת.

גם היום השמיים היו מעוננים לחלוטין, אך לאורך כל היום לא ירד עלינו גשם, למרות שבכל מקום אליו הגענו הכל היה רטוב לחלוטין.

יצאנו לתחנה הראשונה ליום זה, כנסיית העצמות קוסטניצה סדלץ Kostnice Sedlec, שהיתה במרחק של דקות ספורות מהמלון. החנינו את הרכב מול הכנסייה ונכנסנו פנימה.

ממש לפני הכניסה למתחם, על המדרכה, כבר יש סימון מבשר רעות.

המקום היה בית מטבחיים מהמאה ה- 14. כיום הוא מלא בעיטורים מגוונים העשויים מעצמות אדם, משהו כמו 40,000 עצמות – מדהים. הנברשת המרכזית, למשל, כוללת ״נציגות״ של כל העצמות שבגוף האדם. בנוסף לכל ״הקישוטים״ האלה, יש נישות בהן מאוחסנות כמויות גדולות של עצמות וגולגולת, המסודרות באופן ״דקורטיבי״. נישות אלה מזכירות את מה שיש בקטקומבות בפריז, אבל בהיקף קטן הרבה יותר.

לפי האגדה, בשנת 1278 הביאו לכאן כמות של עפר מירושלים ופיזרו אותו בבית הקברות, מה שהפך אותו לחלק מארץ הקודש, אחד ממקומות הקבורה הקדושים העתיקים ביותר באירופה, מה שהפך אותו למבוקש במיוחד. אלפי אנשים נקברו כאן בתקופת מחלת הדבר ומלחמות הדת במאה ה- 15. במאה ה- 15 בוטל בית הקברות ואז הכניסו חלק מהעצמות לתוך הכנסייה. בשנת 1511ערם נזיר חצי עיוור את הערימות לפירמידות שרואים כיום. העיצובים בעצמות הם תוצאה של שיפוצים שבוצעו במקום בתחילת המאה ה- 18 והושלמו כמה עשרות שנים לאחר מכן, בשנת 1870.

יצאתי לסיור סביב המבנה וראיתי שמבצעים שם חפירות לכל ההיקף, וגם שם שלדים שלמים בכל עומקי החפירה.

למרות המיצגים המצמררים, המקום מומלץ וניתן לשהות שם כחצי שעה.

התלבטנו באם להשלים פערים מאתמול ולצאת לעיר העתיקה של קוטנה הורה, שמוגדרת כאתר UNESCO. החלטנו לוותר ולהמשיך בתכנון.

מכאן נסענו לעיירה ייצ׳ין Jičín, בנסיעה שארכה כשעה. ייצ׳ין היא עיירה עתיקה. החנינו בסמוך לכיכר המרכזית הנחמדה, טיילנו ברחוב היהודים והגענו עד לבית הכנסת, אליו לא נכנסנו. אין שום דבר בעל סממנים יהודיים ברחוב הזה, כך שניתן לוותר עליו.

יצאנו דרך השער שמתחת למגדל השעון והגענו למידרחוב לא ארוך, כשבתחילתו היה פסל יפה של דרקון, עשוי מתכת. בכל צד של המגדל יש שעון מתקופה אחרת.

חלק גדול מהמדרכות היו מקושטות ומעוצבות באבנים במגוון צבעים. נחמד.

לאחר מכן ישבנו בית קפה קטן, בו שתינו משהו חם (היה קר מאוד) ואכלנו עוגה מהמבחר שהציעה החנות.

לסיכום ייצ'ין – עיירה נחמדה בהחלט, ניתן להיות בה עד שעה.

חזרנו לרכב ונסענו לאזור הנקרא Český ráj, שמכונה "גן העדן הבוהמי", ובתוכו אזור מיוחד הנקרא Prachovské skály. מדובר במעין עמודי אבן שנוצרו משחיקת אבן הקארסט. במקום יש מספר מסלולים, כשהמעניין ביותר (וגם הקצר ביותר) הוא המסלול הצהוב, שעובר בין נקיקים בין המצוקים. המסלולים האחרים (ירוק, אדום, כחול) ארוכים יותר ומובילים לנקודות תצפית מרהיבות על הנוף. טיילנו בשילובי המסלולים כשעתיים ואז הלכנו לאכול צהריים מאוחרים בבקתה הצמודה לחנייה.

ובמקום היה גם מגוון פטריות יפות.

לסיכום Prachovské skály - מומלץ ביותר.

ומכאן התחלנו את הדרך לשדה התעופה בפראג, כדי להחזיר את הרכב.

בדרך ראינו התחלה של שלכת יפה.

בהמשך הדרך עצרנו במוזיאון המטוסים Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi שמדרום לעיירה Mlada Boleslav. מדובר במוזיאון בן 2 קומות. בקומה התחתונה (וגם תלויים מהתקרה) יש יותר מ- 25 מטוסים עתיקים ודגמי מטוסים. רוב מהמטוסים טסים. בקומה העליונה יש תצוגה לא גדולה של מיכשור מטוסים, מצלמות תעו פתיות ועוד. מומלץ לחובבי טיסה. ניתן לשהות במוזיאון כ- 3/4 שעה.

מתברר שבסמוך יש גם מוזיאון של שקודה Skoda ולא ידעתי מכך. החברה החלה עסקיה בעיירה זו ב- 1895. המוזיאון הוקם באולמות הייצור, בהם ייצרו מכוניות עד לשנת 1928. מי שקונה כרטיסים למוזיאון זה ורוצה להיכנס גם למוזיאון התעופה, מקבל 20% הנחה לשם.

ומכאן כאמור נסענו להחזיר את הרכב לשדה, משם לקחנו מונית למלון שלנו ל- 3 הלילות הבאים, מלון הדירות הנהדר Residence Jecna, הממוקם מצויין, והמומלץ בהחלט.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא