'

הנה כאן מתחילה ההתלבטות הראשונה. איזו תמונת שער לבחור? ב- 12 הימים של הטיול עברנו מגוון נופים. כל אזור והייחודיות שלו. הטיול הזה הניב יותר תמונות מהרגיל, כל אחת מהן מבטאת משהו אחר.

ואני מודה שלמרות ההכנות הרבות לקראת הטיול, הופתעתי במידת מה. חשבתי לתומי שאני נוסע לארץ מנומנת, כפרית, מוכת משבר כלכלי.

הסיכום הוא שאף אחת מהציפיות האלה לא ממש התממשה. ואת הסיפור תוכלו לקרוא בפוסטים אלה.

לצערי, אין ברירה אלא להתחיל מנושא משמים משהו, אבל בלעדיו אי-אפשר, מה עוד שלא מעט מהכתוב כאן בפוסט הראשון "נולד" מאירוע בשטח, והוא מתקשר גם לתיאורים בפוסטים הבאים.

אז בואו ונתחיל.

כאמור, באפריל 2011 (רק לפני כמה ימים...) ביצענו טיול של 1 יום באזור המרכזי של יוון, מהחופים הנפלאים שבמזרח (אזור חצי האי פליון) ועד לכפרים ההרריים שבמערב (אזור זגוריה). התכנון המקורי כלל גם מסלול לפלופונז אך צומצם לאור אילוצי זמן.
פוסט זה דן כאמור בטיפים לנוסע, במספר נושאים.

טיפים לנהגים ולנווטים:
א. בדומה לתאילנד, בכל כביש בעל n מסלולים, תמיד ינהגו ב- n+1 נתיבים...
ב. נהוג לסטוט מעט לשוליים מימין כדי לתת למכוניות לעקוף.
ג. תתחילו ללמוד יוונית! שמות המקומות במפות ה- GPS כתובים בהיגוי היווני, לא לפי הרשום באנגלית במפות הנייר, אלא דווקא לפי היווני שרשום מתחת לאנגלית. כך שאם אתם לא מוצאים ב- GPS אתר מסויים, תעברו להיגוי היווני. כאן יש יתרון ברור למהנדסים שבינינו - סוף סוף יש שימוש לכל האותיות היווניות בנוסחאות שלמדנו... :-). בכל מקרה, בשלטי הדרכים תראו את שם המקום ביוונית ומתחת לו גם באנגלית (יש מקרים בו קודם יש את השלט ביוונית ורק לאחר כמה מטרים נמצא השלט באנגלית). הנקודה היא שאם תסתכלו על המילה ביוונית, תוכלו לראות היכן הנמצא דגש מעל לאות המסמן כיצד להגות נכון את המילה (זה כמו הדגשים בשפות הלטיניות וממש לא צריך לדעת לקרוא יוונית בשביל זה). הבנה זו מאוד עוזרת בתקשורת עם המקומיים.
ד. רוב הכבישים בחצי האי פליון לא משהו, במיוחד אחרי עונת החורף. שימו לב לא להתקרב יותר מדי לשפת הכביש שנושקת לתהום - בחלק מהמקומות הכביש ממש מתפורר במקרה הטוב - ושוקע 10 סמ׳ יחסית למפלס הכביש, במקרה הרע. בנוסף, הכבישים לא ממוספרים וסימוני התנועה בהם (קו צהוב בשוליים, קו לבן להפרדה בין המסלולים, סימונים זוהרים בשולי הכביש ובמיוחד ליד תהומות או סיבובים מסוכנים)- כמעט ולא קיימים.
ה. מצאנו שבד״כ הכוונת ה- GPS למרכז העיירה איננה מביא אותנו לכיכר המרכזית, כמו בשאר אירופה, אלא לאיזו נקודה עלומה, אולי הגבול המוניציפלי של המקום. לכן, בהגיעם לעיירה, עליכם לחפש שילוט המוביל למרכז (Kentro, ועכשיו תרגלו כתיבה של זה ביוונית), או לאתר את הכנסייה הגדולה ביותר - ולנווט בעין לשם. ברוב המכריע של המקומות קיבלנו הודעה מה- GPS שהגענו ליעד - בדיק במיקום של איזה פח זבל גדול, בכניסה לכפר... מן הסתם לא זה היה מרכז הכפר.
ו. לזכור שבתוך הכפרים ההררים יש לא מעט ״כבישים״ צרים ומשופעים מאוד, שאינם קלים לנהיגה. ה- GPS מכיר אותם ככבישים, אנחנו היינו מכנים אותם בנימוס - שבילי עיזים. אני מדגיש נקודה זו, כי אתם תשתמשו מן הסתם ב- GPS וגם תסמכו עליו, אבל כמו שאמרו חכמינו- Garbage In - Garbage Out, ובעברית - טיב המפה כטיב נתוני המיפוי, כך שאל תכבו את המוח בעת הניווט - שימו לב טוב טוב לאן אתם נכנסים, לפני האירוע.
 ז. אולי הטיפ החשוב ביותר - אל תשכחו לנעול ידנית את הרכב! בניגוד למכוניות שלנו בארץ, בהן בד״כ יש נעילה אוטומטית של הדלתות תוך X דקות, או שאנו נועלים אותן באופן יזום באמצעות השלט, הרי כאן (ולא רק כאן) חל כלל מאוד פשוט: לא דאגת לנעול את הרכב - הוא לא ינעל לבד! עם כל המשמעויות הנובעות מכך. אל תשכחו לרגע שהכיסוי הביטוחי מפני גניבות מרכב הוא הנמוך ביותר בפוליסה שלכם.


'
הגעת ליעד...


טיפים בנושא תקשורת:
א. ביוון פועלות כמה וכמה חברות סלולר, בין השאר Wind, Germanos, Vodafone ועוד.
ב. ניתן לרכוש כרטיסי SIM לגלישה באינטרנט במחירים מצחיקים - 7 ימים ו- 3GB ב- 15 יורו בלבד... ואח״כ ממלאים בכרטיסי גירוד ב- 10 יורו ומעלה, לפי הצורך.
 ג. אני רכשתי כרטיס של WIND, שהיתה לו קליטת EDGE לא רעה. קליטת 3G לא היתה משהו, במיוחד בזורים ההרריים/נידחים, וגם מהירות הגלישה ב- EDGE לא היתה גבוהה במיוחד, אבל למיילים ועדכוני סטטוס ב- Facebook זה בהחלט הספיק.
ד. רק לזכור שבכל חברות הסלולר לא בכל מקום יש כיסוי 3G.
 ה. ועוד דבר. לדעתי אין ממש חשיבות לנפח הגלישה, בתנאי שהוא 1GB ומעלה, שכן אין סיכוי שתנצלו אפילו חלקיק מזה במהלך הטיול (באתם לטייל, לא לגלוש באינטרנט, כן?). תכנון הטיול
א. לאחר תכנון מדודק, כולל הכנת ״ספר הטיול״, שכלל הסברים קצרים לאתרים המתוכננים (שהרי לא היתה כוונה להחליף ספר טיולים מקצועי), יצאנו לדרך עטורי חלומות על ציזיקי, גבינת פטה וסופלאקי כבש...
 ב. התכנון בוצע באמצעות אתר VIAMICHELIN.com, באמצעותו נבחנה הסבירות של המסלולים השונים, במטרה למנוע זיגזגים מיותרים. הזמנת בתי מלון
א. כל בתי המלון הוזמנו באמצעות האתר Booking.com, שאיפשר ביטול ללא תשלום מראש (בהתראה סבירה, כמובן). בכל מקרה כל תנאי ההזמנה והביטול מופיעים באופן ברור ביותר במייל שתקבלו מהאתר לאחר ביצוע ההזמנה.
 ב. יש לציין שכל מה שהוזמן (מבחינת מחירים, סוג החדר, סוג ארוחת הבוקר וכו׳) - התקבל בדיוק כפי שהוזמן (לא בשיטה הישראלית - ״בדיוק נגמר לי״, ״זה יקר יותר״ וכו׳- הבנתם לבד).


ובפוסטים הבאים - תיאור הטיול המרתק...