יום שבת, 26/9

הבוקר קמנו ליום מעונן לחלוטין וגשם קל ירד כל העת.

הכנו ארוחת בוקר במטבחון, העמסנו את הציוד על הרכב ויצאנו לדרך.

המלון שלנו ב- 2 הלילות האחרונים, Leshtenski Perli, היה מצויין ונוח ביותר. הדבר היחיד שלא אהבנו הוא שלא סידרו את החדר ולא החליפו מגבות. אולי עניין של תיאום ציפיות מראש. בכל אופן המקום מומלץ ביותר.

כאמור יצאנו לכיוון התחנה הראשונה להיום, העיירה דוברינישטה Dobrinishte.

שוב הוביל אותנו ה- GPS דרך שכונת הצוענים שבכפר גארמן ואז פנינו מערבה, לצורך טיפוס להרים לכיוון באנסקו Bansko. מז"א היה גשום ומעונן לחלוטין בגבהים הנמוכים. לא פעם נסענו בתוך ענן.

כשחלפנו על-פני הכפרים השונים, ראינו לא פעם, כמו גם בימים הקודמים, קינים של חסידות על עמודי החשמל או בצריחי הכנסיות.

תחילה חלפנו דרך העיירה דוברינישטה Dobrinishte, אך לא מצאנו בה דום דבר מעניין ולכן המשכנו עוד מס׳ ק״מ עד לעיירה באנסקו Bansko, שם נכנסנו לכנסיית סווטה טרויצה Sveta Troitsa היפה, או בשמה הרשמי – כנסיית השילוש הקדוש Holy Trinity Church, בה כל הפנים עשוי מעץ והיא מלאה בציורי איקונות יפים ושמורים היטב. מומלץ.

יצאנו החוצה לכיוון העיר העתיקה שנמצאת בסמוך לכנסייה ונכנסנו למסעדת אובצ׳אנובה Obecanova, שהיא ״מכאנה״ Mehana, כלומר בסגנון עתיק. המסעדה אכן מעוצבת בסגנון עתיק ומעניין, מזכיר את הטברנות הטובות ביוון. שתינו קפה והקשבנו למוזיקה אתנית בולגרית שבקעה מהרמקולים - יפה מאוד ושונה מאוד מהמוזיקה הבולגרית ששמענו עד כה, שהזכירה יתר מוזיקה מזרחית. פה היא הזכירה לי מוזיקה יוונית. התפריט גם נראה עשיר מאוד ומלא במנות מעניינות. לצערי היה מוקדם מדי לאכול מנה הגונה, כך שהסתפקנו בקפה. המלצר סיפר שבכל יום בשעה 19:00 יש כאן מופע פולקלור ומהמוזיקה אותה אנו שומעים - היא מה שמנוגן בערב.

החשבון הגיע (יקר מאוד) כשהוא מונח על פלטה מעץ וסכין נעוץ בו. רמז מהמלצר?

יצאנו מכאן לעיר העתיקה. מדובר בשטח קטן יחסית. נכנסנו לבית עתיק של ווליאןVelyan's House , או בבולגרית - Velyanova Kashta, שהיה סוחר. המקום נחמד. מצאנו בתים משומרים כאלה בלא מעט מקומות בבולגריה.

המשכנו לסייר מעט בעיקר העתיקה, שכאמור קטנה למדי.

עזבנו את בנסקו והמשכנו לכיוון העיירה בלאגובגראד Blagoevgrad (אני מודה שעד היום אני לא מצליח לבטא את השם של העיר הזאת...). הכביש טיפס לאורך ההרים ומז״א המשיך להיות מעונן לחלוטין וגשום.

העיר היא אפורה לחלוטין, מה שמצפים מעיר ״סובייטית״. ההזנחה בכל מקום, בתים טוריים אחידים.

את הסיור בעיר התחלנו בשוק העירוני. שוק קטן, צבעוני, אבל הפירות והירקות שם היו באיכות ממש נמוכה. לא ראיתי כאלה דברים בשווקים אחרים באירופה.

נסענו לרובע העתיק וורושה Verosha, שם נמצאת כנסיית Vuvedenie Bogorodichno, שהיא מעניינת מבחוץ ועשויה כולה מעץ בתוך המבנה, עם ציורי איקונות רבים, כולל כמה מסיפורי התנ״ך (אדם וחווה, עקידת יצחק) - אך הציורים בגג הפנימי הושחתו כולם מטבח או לכלוך אחר. הבדל מהותי מאוד יחסית לכנסייה באנסקו שראינו הבוקר.

יצאנו לרובע העתיק הקטן והמשומר Varosha. מדובר במספר קטן מאוד של בתי אבן מתקופת ההתעוררות הבולגרית. לא שווה את המאמץ.

מכן יצאנו למידרחוב שנמצא מערבית לנהר, דרומית לכיכר מקדוניה. את המצב הצילה מסעדת Raffy, הנמאת ממש מול הקניון הקטן שבמדרחוב. אכלנו מנה עיקרית ומנת פנקייקס טעימה כמנה אחרונה - מצויין. לסיכום - לוותר על העיר הזאת.

מכאן נסענו לכיוון מינזר רילה Rila, שנמצא ברכס הרים באותו השם. התכנית היתה לסיים את היום בפירמידות סטובי אך לאור מז״א שהמשיך להיות גשום - החלטנו להעביר את הפעילות למחר.

וכמובן גם כאן היו שלטי תעבורה מעניינים.

לאור זאת נסענו למלון שלנו The School שבעיירה Pastra שסמוך למינזר רילה. הנסיעה היתה לאורך דרך הררית המשיקה לנהר Rila. עם ההגעה למקום, שנראה מבנה יפה חיצונית ופנימית, ביצענו צ׳ק אין מהיר ועלינו לבדוק את החדרים. משום מה קיבלנו חדרים מאוד צפופים, למרות שהזמנו חדר כפול. התחלנו לרדת במדרגות כדי לבקש החלפת חדרים, ואז היתה הפסקת חשמל מלאה, שהתברר שהיא בכל העיירה. לאור זאת ביטלנו את ההזמנה והתחלנו לחפש מלון חלופי. התחלנו בנסיעה בחזרה לאורך אותו הכביש ומצאנו בצד ימין מלון פשוט בן 2 כוכבים, מלון Valdis, שהחדרים הם ביתנים נפרדים, כמו מיני צימרים.

המתקן ("קומפלקס, בבולגרית) מורכב ממלון (שהיו בקתות פשוטות), מסעדה, גינה ובריכה ונמצא כ- 12 ק"מ ממינזר רילה. בצמוד אליו עובר נהר רילה (או בבולגרית – Rilska). החלק של המלון מורכב מ- 6 מבנים חד-קומתיים הכוללים 20 חדרים. החדרים הם למעשה צריפים בשטח של כ- 12-13 מ"ר כל אחד והכוללים חדר אמבטיה פשוט מאוד וחדר שינה, שהתברר כנוח. תחילה חששתי שניתקל בקירות נייר ונשמע כל דבר מהחדרים הסמוכים – מתברר שהחדרים ממש אטומים לרעש.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא