יום שבת, 17/12

הבוקר קמנו למז״א לא ממש ברור, שכן עדיין טפטף. אך עד מהרה התבהרו מעט השמיים ובחלק מהזמן אפילו יצאה השמש.

אני מודה שהתאכזבתי מעט, שכן ציפיתי להתעורר מוקדם בבוקר למשמע שאגותיהם של הקופים Howler Monkey שפעילים כאן. אך אולי הם היו עייפים ממז״א הסוער שהיה בלילה.

כל מה שנרטב לנו ביום הקודם נשאר רטוב, שכן הלחות היתה עצומה.

הלכנו לחדר האוכל לאכול, שוב בופה עם אורז ושעועית שחורה ועוד מספר מנות. כבר הבנו שארוחות גורמה לא יהיו כאן, אבל באמת שזה לא היה נורא כלל.

לאחר ארוחת הבוקר עלינו על סירה ויצאנו לכפר הנופש Pachira, לסיור בג׳ונגל, על שביל אספלט מסודר.

על ההתחלה הצלחנו לראות עצלן sloth מהזן בעל 3 האצבעות (מתברר שבקוסטה ריקה יש 2 מינים של בע״ח זה).

(פה שמתי תמונה של אחד עם 2 אצבעות).

המדריך הסביר שכדי להקל בעיכול, כיוצאת השמש משנה בע״ח זה את תנוחתו כך שהבטן מופנית אל השמש. מעניין. המשכנו בשביל וראינו מספר חרקים אך לצערנו לא היה מגוון של בע״ח.

לאחר הסיור חזרנו שוב בסירה לכפר הנופש, שם היו לנו מספר שעות פנאי לייבש את כל מה שנרטב ביום הקודם.

בינתיים יצאה השמש, כאילו לא היתה כל הסערה הזאת שנמשכה כמעט 24 שעות.

סיירנו שוב במתחם והלכנו לאורך שביל הג׳ונגל, שהוביל לגשר מתכת תלוי על כבלי פלדה. הלכנו עליו לאורך כמה עשרות מטרים, מעל למי הביצה, עד שהגענו לקטע שקרס ולכן לא יכולנו להמשיך.

חזרנו אחורה והלכנו לשבת בספסלים שליד המזח המקורה הקטן. ברקע שמעתי שאון שהזכיר גלי ים, אבל לפנינו היה נהר רחב, לא אוקיינוס. ידעתי שמצפון נמצא שדה תעופה קטן, אך הרעש לא היה של מנועי מטוסים.

הגיע הזמן של ארוחת הצהריים, שהפעם היתה לטעמי, עם בשר בקר טעים.

עם סיום הארוחה יצאנו החוצה, ולפתע נגלה לפנינו קוף עכביש Spider Monkey, שהוא זן הקופים הגדול ביותר בקוסטה ריקה, שהסתובב בצמרות העצים שמולנו, במרחק מטרים בודדים.

בגן הקטן שמול חדר האוכל הסתובבו מספר פרפרים יפים.

לאחר זמן קצר הגיע המועד של סיור אחה"צ. עלינו על סירות ויצאנו מרחק קצר לכפר טורטוגרו לסיור. תחילה עצרנו בחוף בו מתקיימת הטלת הביצים וראינו את החורים העמוקים שחופרים הצבים בסמוך לקו העצים. כאן כבר הבנתי את מקור הרעש ששמעתי קודם - גלים חזקים לכל אורך החוף. החול היה שחור, דקיק ומבריק, עתיר קוורץ. הלכנו מעט לאורך החוף, לכיוון דרום, ולפתע ראינו עקבות צב שעלו מהחוף לכיוון אחד החורים. המדריך הסביר שהצבה כנראה התבלבלה עקב הגשם החזק שירד בימים הקודמים.

המשכנו עוד כמה מאות מטרים לאורך החוף ונכנסנו לכפר טורטוגרו עצמו. בכל מקום שלטים המזכירים את חשיבות שימור הטבע ואפילו פחי הזבל עוצבו כבעה״ח שבאזור - צבים, תוכים ועוד.

הכפר טורטוגרו הוא למעשה רחוב אחד (אולי נכון להגיד - שביל) ארוך ומשובש, שבתי התושבים והחנויות נמצאים צמודים אליו מ- 2 צידיו. העוני והדלות ניכרו היטב. הלכנו עד לסוף השביל, חזרנו על עקבותינו - ובמרכז הרחוב התיישבנו באחד מבתי הקפה כדי לשתות מילק שייק טעים (מיצי הפירות כאן נקראים נטוראלס naturales). לאחר מכן המשכנו בשביל עד לנקודת המפגש עם המדריך. עלינו על הסירה וחזרנו את המרחק הקצר בחזרה לכפר הנופש. אפשר היה לוותר בהחלט על הפעילות הזאת, למרות שהיא כלולה במחיר.

התחלנו ללכת לכיוון הבקתה שלנו, כשלפתע ראינו מספר גדול של קופי קפצו׳ון לבני פנים White Faced Capuchin Monkey על צמרות העצים. חלקם ירדו קרוב מאוד אלינו - ואחד אף הגיע למרחק של כמטר ממני, והפך פח זבל כדי לחפש אוכל.

חזרנו לבקתה ונחנו מעט. לפתע החלה רוח חזקה מאוד, שהצליחה אפילו לסובב את מאוורר התקרה שבבקתה. חששתי שזה מראה על סערה קרובה, אך תוך כחצי שעה נחלשה הרוח.

לאחר זמן מה שוב הגיע מועד ארוחת הערב. יצאנו החוצה והסתכלתי לשמיים, כדי לנסות ולאתר את העננות. אך השמיים היו בהירים לגמרי ולא היה לי ברור מקור הרוח שהיתה קודם.

לאחר ארוחת הערב הלכנו לאחד הפאבים שבכפר הנופש וישבנו לשתות בירה מקומית טובה יחד עם אנשי הקבוצה שלנו.

במהלך הלילה שוב ירד גשם, לא חזק כבליל אמש. אך הקופים שהסתובבו בצמרות העצים גרמו לענפים ועוד דברים ליפול על גג הבקתה, ובכל פעם היה רעש מבהיל. חשבנו מה עלול לקרות אם יקרוס אחד העצים כאן, כפי שראינו בטיולים בשטח כפר הנופש. לעצים כאן יש שורשים שטוחים מאוד ולכן ברוח חזקה מאוד הם עלולים ליפול.

בכל אופן הלילה עבר ללא אירועים מיוחדים, מלבד קולות בעלי החיים שסביבנו, הקופים, הצפרדעים ומי יודע מה עוד.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא