24/12/2015, יום חמישי

היום החל הטיול שלנו לוייטנאם, שהיה מתוכנן להתבצע אי-שם בתחילת שנות ה- 2000 ונדחה ממגוון סיבות.

את הטיול הזמנתי מחברת Viet Bamboo Travel , לאחר שתיחרתי בינה לחברות מובילות בוייטנאם.

המסלולים בשטח לא תמיד זהים, אבל יש X אתרי ״חובה״ שכולם מגיעים אליהם.

בתאריך זה יצאנו בטיסת ערב לבנגקוק ולאחר המתנה לא ארוכה מדי בשדה שם, עלינו על טיסת המשך לוייטנאם עם החברה הלאומית, Vietnam Airlines. תהליך הבידוק נראה כמו בסרטים על רוסיה הקומוניסטית - איש צוות קרקע אחד בודק, אחד קורא, אחד מאשר....

25/12/2015 יום שישי

בהגעה לשדה התעופה בהנוי Ha Noi, היה צורך להסדיר את נושא הוויזה. הסוכן המקומי שלח לנו מראש מכתב הזמנה וטפסים למילוי. בנוסף הצטלמנו תמונות בגודל לא סטנדרטי, כמפורט בטפסים שקיבלנו. תחילה יש תור למסירת הניירת והדרכונים. בעמדה על-ידה מקבלים את הדרכונים עם הוויזה ומשלמים (כיום) 25 דולר לאדם. באופן מפתיע, התהליך יעיל למדי ונמשך כדקה לאדם. עם זאת, היו הרבה מאוד אנשים לפנינו, כך שנאלצנו להמתין שעה.

עם היציאה מהשדה המתינו לנו מדריך ונהג, כפי שסוכם עם חברת הנסיעות.

בדרך הסביר הנהג שמשמעות שמה של העיר הנוי הוא ״בתוך הנהר״ (Ha = נהר, Noi = בתוך) העיר שוכנת מצפון לנהר האדום.

נסיעה של כשעה בכביש טוב מאוד הביאה אותנו למלון שלנו בלילה זה, הילטון אופרה Hilton Opera, שנקרא כך עקב קרבתו לבניין האופרה... משהו כמו 50 מטרים.

לאור העייפות הרבה נשארנו בחדר ולאחר התארגנות הלכנו לישון.

26/12/2015 יום שבת

הבוקר קמנו למז״א סגרירי וקר.

לאחר ארוחת הבוקר, נפגשנו עם המדריך בשעה היעודה והתחלנו את המסלול להיום.

תחילה יצאנו לקברו של אבי העם הווייטנאמי, הו צ׳י מין Ho Chi Minh. מדובר במתחם ענק, במרכזו מאוזולאום ובו גופתו החנוטה של הו צ׳י מין. כל התנועה במתחם מבוצעת בתור ארוך, כשלכל אורכו יש שומרים לרוב. השומרים שבמתחם הפנימי לבושים מדים לבנים, כולל המגפיים. המתחם יפה ומעניין. מלבד המאוזולאום, יש שם מבנה יפה מתקופת הכיבוש הצרפתי, המשמש לפגישות עם ראשי מדינות וכינוסים חשובים. יש גם את בתיו של הו צ׳י מין, האחד מלבנים והשני מעץ, והמכוניות שלו. המדריך סיפר באריכות על קורותיו של המנהיג וטרח להסביר עד כמה היה צנוע.

התחנה הבאה היתה הפגודה The One Pillar Pagoda, או בווייטנאמית Chua Mot Cot, שנקראת כך כי...? נכון, כי היא עומדת על עמוד אחד, בתוך אגמון (טוב, אולי בריכה גדולה). הפגודה נבנתה בידי אחד הקיסרים לפני כ- 950 שנה לכבודה של האלה Qua Am וצורתו של כפרח לוטוס. מתברר שהפגודה המקורית נהרסה בידי השלטון הצרפתי לפני שנסוגו מוייטנאם בשנת 1954, לאחר מפלתם במלחמה - והפגודה הזאת היא שחזור.

משם המשכנו לאוניברסיטה הראשונה בוייטנאם, ״מקדש הספרות״ The Temple of Literature, משנת 1070. שמו בווייטנאמית הוא פגודת Van Mieu והוא הוקדש לפילוסוף הסיני קונפוציוס. המתחם גדול ויפה ומעניין ומורכב מ- 3 סטים של מבנים. גם פה קיבלנו הסברים טובים ומעניינים על ההיסטוריה של המקום ועל תהליך הלימודים האקדמי שהתקיים כאן בעבר. אני חייב להודות שעצם הרעיון לקדש את הספרות (או אולי נכון יותר לתרגם זאת במובן הרחב יותר - כתרבות?) מצא חן בעיני, במיוחד כשאצלנו מירי רגב היא שרת התרבות... בכל אופן מעניין לקרוא על תהליך בחינות ההסמכה לדוקטור לפילוסופיה שהתקיים כאן. בחצר נותרו עדיין 82 לוחות אבן עם פרטי הסטודנטים שעברו את הבחינה (רק בודדים עברו את הבחינה מדי שנה, מתוך אלפי מועמדים). הלוחות מונחים על-גבי פסלי צבים. הסטודנטים שזכו בתואר דוקטור לפילוסופיה גם מונו כמנדרינים (עד למאה ה- 17 היתה לסין השפעה רבה על וייטנאם).

בכל פגודה ניתן לראות דגלים מיוחדים, צבעוניים, בתבנית של ריבועים קונצנטריים. דגלים כאלה נמצאים רק במקומות קדושים, בעוד שדגלי המדינה (אדום עם כוכב צהוב בעל 5 פינות) - נמצאים בכל מקום אחר.

מכאן הלכנו למסעדה מקומית וטעימה בסגנון ווייטנאמי, שכללה מנות רבות, The Tonkin.

התחנה הבאה היתה בית הכלא המפורסם, Hilton Hanoi, או בשמו הווייטנאמי - כלא Hoa Lo ובשמו הצרפתי Maison Centrale, בו החזיקו תחילה הצרפתים את האסירים הפוליטיים, ולאחר מכן במלחמת וייטנאם - הוחזקו בו השבויים האמריקאים. לא נותרו מבנים רבים מהמתחם הצרפתי המקורי, וגם תאי הכלא בו הוחזקו האמריקאים לא השתמרו. המדריך הסביר ארוכות על זוועות השלטון הצרפתי ואף הראה גיליוטינה שהיתה בשימוש. ואז תיאר את חייהם ״הטובים״ של השבויים האמריקאים כאן, שכללו חגיגת הסילבסטר, פינג פונג ועוד, ואמר שתנאיהם היו טובים יותר מאלה של העם בחוץ... משום מה לא נראה לי שאלה ששרדו את הכלא הזה יסכימו עמו. גם אלבום תמונות של חלק מהשבויים, כשהובאו לכאן, הראה פנים נפוחות ומרוסקות מרוב מכות. בכל אופן, רוב האתר נהרס ונמכר לחברה סינגפורית - ווייטנאמית, כדי לבנות מלון ומרכז קניות גדול - Hanoi Towers.

מכאן המשכנו למקדש Ngoc Son שעל גדות אגם Hoan Kiem. המקדש נבנה בתחילת המאה ה- 19 ונקרא בעבר Luc Thuy, שמשמעו ״המים הירוקים״, ואכן המים באגם ירוקים מאוד גם כיום. השם הווייטנאמי של האגם הוא ״אגם החרב שהוחזרה״ Ho Guam. האגדה מספרת על הקיסר Le Loi מהמאה ה- 15, ששט באגם לאחר מפלת הצבא הווייטנאמי לצבא הסיני. צב מוזהב יצא מהאגם ומסר לו חרב שהיתה בעלת כוחות מאגיים, שאפשרה לגנרל לנצח את הצבא הסיני ולזכות שוב בעצמאותה של וייטנאם. לאחר מכן חזר ועלה הצב כדי לקחת בחזרה את החרב.

כדי להגיע למקדש עוברים מעל לגשר אדום ויפה מעץ, גשר Huc, שנבנה בשנת 1875. המקדש עצמו מוקדש לאל הספרות, Van Xuong, ומתפללים שם גם לזכרם של אמן היסטורי ורופא. המדריך הסביר שבוייטנאם משתמשים במילה פגודה כדי לתאר מבנה המוקדש לבודהא, ואילו במילה מקדש Temple כדי לתאר מבנה המוקדש למישהו חשוב ו/או שעשה משהו חשוב לטובת העם. והחלוקה הזאת תקפה לדבריו רק בוייטנאם. מהמקדש ניתן היה לראות דרך האובך הכבד ששרר שבמרכז האגם יש אי קטן בשם Thap Rua, מגדל הצב. הצב הוא אחת מ- 4 החיות המיתולוגיות של וייטנאם, ואכן באגם זה יש צבי מים ודגים לרוב. ובאי יש מגדל בשם מגדל הצב. במקדש עצמו יש מעין מומיה של צב ענק שגדל באגם זה, שנתפס בשנת 1968, שקל כ- 250 ק״ג ושטוענים שגילו היה כ- 200 שנה כשמת. לדברי המדריך יש באגם עוד 2 צבים זקנים כמותו. ובהיות הצב חיה מיתולוגית כאן, הרי שמי שרואה אותו באגם זוכה למזל טוב - ועליו לספר גם למי שנמצא עימו בביקור - כדי שגם הם יזכו במזל טוב. ובעת כתיבת הבלוג הזה, לקראת סוף ינואר, התפרסמה ידיעה שעוד צב זקן, Cu Rua, שהיה בן 100 שנה לערך, מת באגם.

מכאן תפסנו ריקשה (cyclo בשמה המקומי), שלקחה אותנו לסיור רכוב של כשעה ברובע הצרפתי העתיק Pho Co - רובע 36 הרחובות Old Streets 36, שכל אחד מהם נקרא על-שם ההתמחות של החנויות בו. ואכן, היה מעניין מאוד. עברנו על-פני החנויות, הרבה רוכבי אופניים והולכי רגל המוכרים סחורה מסוגים שונים. כבלי החשמל היו בספגטי נוראי על העמודים. בתוך כך ראינו גם את הכובעים החרוטיים האופייניים לנשות וייטנאם (כך זה גם בשטח, זו אינה תצוגה לתיירים), לגברים כובעים דומים אך עם חלק מרכזי מעוגל - וגם כובעים קולוניאליים בצבע ירוק זית.

כאן הבחנו לראשונה בסבך תשתיות התקשורת שיש בהנוי (דבר שראינו גם בהמשך – והשיא היה בסייגון). על-פניו אין פה כבילה תת-קרקעית. אין לי מושג איך הם מבחינים בין הכבלים השונים.

עצרנו בקפה Giang המפורסם ברובע העתיק. בית הקפה הזה נמצא בסמטה צרה שאין סיכוי למצוא אותה ללא מידע פנים. המקום צר מאוד וקטן והוא משתרע על 3 קומות. הישיבה היא על שרפרפים נמוכים ואת הקפה (או השוקו) מניחים על שולחנות שגבוהים אך במעט מהשרפרפים. בכל אופן, את הקפה פה מכינים מקפה ווייטנאמי קלוי וטחון, חלמון של ביצה, חלב מרוכז, חמאה וגבינה. את כל המרכיבים האלה מערבלים עד להקצפה מושלמת. הקפה טעים, ארומטי וחמאתי.

מכאן המשכנו לתחנה האחרונה להיום, מופע בובות המים Lotus Water Puppet Theater Hanoi (יש עוד מקום אחד בעיר שנותן מופע כזה), הממוקם במבנה צרפתי עתיק הסמוך (מערבית) לאגם Hoan Kiem. המופע נוצר למעשה בידי שבטי צפון וייטנאם, כדי לשעשע את הילדים, והוא כולו מתרחש במעין בריכה הדומה לשדה אורז. העלילה פשוטה, כולה בשפה הווייטנאמית, ומזכירה סיפור לילדים. מאחורי פרגודי במבוק שחורים עומדים מפעילי הבובות, ומשני צידי הבמה יש קבוצות של נגנים וזמרים. המופע נמשך כשעה וכולל קטע שירה אתני ומופעי הבובות (12 קטעים שונים בעלי מוטיבים ווייטנאמיים קלאסיים, כגון ריקוד הדרקון, ריקוד החד-קרן, ריקוד הדיג ועוד) ובהחלט ניתן לוותר עליו.

כאן המקום לציין שבוייטנאם לא ממש מקפידים על חוקי התנועה. זה אפילו גרוע מהמצב בתאילנד. כולם נדחפים מכל מקום לכל מקום - ובאורך פלא אין תאונות. יש כמות עצומה של אופנועים. כשרוצים לעבור במעבר חצייה, צריך לעבור לאט ולחפש את ההזדמנות להשתחל בין המכוניות, האוטובוסים, המוניות והאופנועים שדוהרים אליכם... אני חשבתי בתחילה לעצום עיניים ולקוות לטוב, אך המדריך צחק ואמר שבסה"כ צריך לנוע לאט, כדי לתת לתחבורה לעקוף אותנו בקלות.

ברמזורים שבערים הגדולות יש טיימר המראה כמה זמן נותר לאור הירוק. למרות זאת, כמו בארץ, תמיד יש את הנהג העצבני שצופר כחצי שנייה לפני שהרמזור הופך לירוק...

תופעה מעצבנת נוספת היא שכל הנהגים צופרים כל הזמן. רוצים לעקוף - צופרים. רוצים שהנהג שמקדימה יפנה את המסלול - צופרים. רוצים להזהיר רוכב אופנוע/מכונית שדווקא נוסעים בסדר ואפילו במסלול הימני - צופרים... גם אם יש מכונית/אופנוע במסלול הימני וגם בשמאלי ואף אחד מהם לא יכול לזוז - צופרים. רוב הנהגים נוסעים בנתיב השמאלי ולא יזוזו משם ויהי מה.

בנוסף, שמנו לב שעל כל כלי הרכב הגדולים מוטבע מס׳ לוחית הזיהוי גם על דפנות הרכב.

תחקרנו מעט את המדריך לגבי העם הווייטנאמי. במדינה יש 54 מה קבוצות של מיעוטים, במיוחד בצפון. רוב התושבים במדינה הם אתאיסטים (זו התוצאה של כמה עשרות שנים של שליטה קומוניסטית). עם זאת, יש לא מעט בודהיסטים, נוצרים ובני דתות אחרות. למרות האתאיזם הנרחב, בכל בית בוייטנאם, ולא משנה מה האמונה, יש מזבח לזכר האבות הקדומים של בעלי הבית.

וייטנאם היתה כ- 1,000 שנה תחת שלטו סיני ואת ההשפעות רואים כמעט בכל מקום. השפה הווייטנאמית הבשילה בסוף המאה ה- 18, באמצעות השימוש באותיות לטינית ומגוון סימונים מעל ו/או מתחת לעיצורים (consonants), המנחים לגבי אופן הגיית המילה. יש 3 ניבים של השפה, כשהחלוקה היא פחות או יותר לפי האזורים העיקריים של המדינה (צפון, מרכז ודרום).

כל היום היה כאמור קר וירד גשם קל, מה שהפריע קצת לטיול. לא נורא.

במבנים רבים הוצג לראווה סמל המפלגה הקומוניסטים הווייטנאמית ושוטרים לבושים במדים בצבע ירוק כהה וכובעים בעלי מצחייה גבוהה נראו בכל מקום.

מכיוון שחג המולד חל מעט טרם הגעתנו, היתה כל העיר מלאה בקישוטי החג.

לאחר המופע יצאנו למלון פשוט 2 כוכבים בשם Mango, מה שנקרא כאן מלון ״מיני״, mini hotel, כלומר מלון שאין לו את כל המתקנים (למשל מעלית). למרות זאת החדר היה נקי וסביר בהחלט. לאחר שפרקנו את הציוד יצאנו למסעדה הצמודה למלון, בעלת אותו השם, שם אכלנו מרקים טעימים ומנות בשריות מצויינות. עלינו לחדר להתקלח ומשם יצאנו לתחנת הרכבת, הנמצאת כדקה הליכה מהמלון, כדי לעלות על רכבת הלילה ל- Cao Lai, ומשם לעיירה Sa Pa, לטיול בצפון ההררי.

חששנו שהרכבת תהייה עסק לא סימפטי, למרות שהזמנו תא דלוקס לשנינו (כל התאים מיועדים במקור ל- 4 אנשים). מתברר שהתא היה אמנם לא גדול, אולי 6 מטר מרובע, ובו 4 מיטות, 2 בכל צד. התא היה מצוייד בבקבוקי מים ומעט חטיפים והסדינים היו נקיים. המינוס היחיד היה שתא השירותים היה משותף, בקצה הקרון, אך למרות שהזהירו אותי שמדובר במתקני ״בול-קליעה״ - הוא היה סטנדרטי לחלוטין. לפני שיצאה הרכבת הלכתי לאזור מסחר קרוב ושם קניתי כמה בננות כדי שיהיה מה לאכול בהמשך הלילה.

הרכבת יצאה כמתוכנן בשעה 22:00 ולאחר כחצי שעה באו לבדוק את הכרטיסים. הלילה עבר ללא אירועים מיוחדים, אם כי כצפוי המיטה לא היתה כ״כ נוחה והג׳ט לג היכה כמובן בסביבות 02:30. כחצי שעה לפני ההגעה ל- Lao Cai עבר הצוות ודפק על הדלתות כדי להעיר את הישנים, חילקו תה וקפה. לתחנת הרכבת הגענו בסביבות השעה 06:00.

בנושא אחר, שלא קשור. אם תהיתם פעם היכן ״בית הקברות של טלפונים סלולאריים ישנים שהחזרנו לחברת הסלולר בשדרוג האחרון״ - אז וייטנאם היא אחד היעדים לטלפונים האלה... לחלק מהאנשים יש בהחלט דגמים חדישים של סמארטפונים, אך הרבה מאוד אנשים מסתובבים עם דגמי נוקיה ואחרים שכבר שנים רבות לא ראיתי בארץ. בהתחשב שלא בכל מקום יש תשתיות דור 3, ובוודאי לא דור 4, הרי שאין שום סיבה לקנות מכשירים יקרים התומכים בטכנולוגיות אלה. דור 2 מספיק בהחלט.

קישור לפוסט הבא