31/12/2015, יום חמישי

הבוקר קמנו מוקדם לטובת ההסעה למפרץ הלונג Ha Long Bay. משמעות השם היא ״הדרקון היורד״ (מהשמיים לארץ) והוא נקרא כך כי יש בו יותר מ- 1,600 הרי קארסט הנמצאים במפרץ (והם לכאורה קימורי גבו של הדרקון). חלק מההרים האלה מגיע לגובה של 330 רגל.

בעודנו ממתינים להסעה, שמענו קולות הבוקעים ממערכת רמקולים מחוץ למלון. מכיוון שהדבר נמשך זמן רב, שאלתי את צוות המלון לפשר ההודעות. הם סיפרו שהממשלה מקריאה כך בכל בוקר הודעות לתושבי הנוי, הכוללות הודעות מטעם המפלגה, מידע על אירועים בוייטנאם ובעולם. הבחור כעס (על הממשלה) ותהה מדוע יש עדיין צורך בשיטות מיושנות כאלה, כשהיום כמעט כל אחד במדינה מחובר לאינטרנט ויכול לראות בעצמו את החדשות...

הנסיעה ארכה יותר מ- 4 שעות, כולל הפסקה מתודית אחת. הגענו למשרדי חברת הספנות, נרשמנו ותוך כ- 20 דקות כבר הובילו אותנו ברגל מרחק קצר עד לסירה שהשיטה אותנו לאנייה ליומיים הקרובים ה- Paloma. תוך כמה דקות יצאנו לדרך ותוך עוד דקות ספורות כבר הגענו לאנייה, בת 3 הקומות. תחילה הובילו אותנו לסיפון העליון, בו נמצא חדר האוכל וסיפון הטיול. קיבלנו הסבר על האנייה (3 סיפונים ו- 22 תאי שינה), קיבלנו מפתחות וירדנו להתארגנות והתאקלמות לפני ארוחת הצהריים.

התא היה בסדר גמור, כ- 14 מ״ר כולל מקלחת ושירותים צמודים, בהחלט מספיק ללינה של 1-2 לילות. המיקום היה בסיפון הנמוך והיה חלון גדול לתצפית על הסביבה. הבעייה היחידה היא אם מגיעים עם מזוודות רבות, אין די מקום בחדר ואין בו תאי אחסון. אבל אני מנחש שיש תאי אחסון באונייה. בסה״כ בסדר גמור.

עלינו לחדר האוכל, לארוחה סבירה בהחלט. כשעה לאחר מכן יצאנו שוב בסירה לכיוון הפעילות המתוכננת להיום, ביקור בכפר מגדלי הפנינים Vun Vieng. הסירה עגנה במזח של מרכז המבקרים ושם עלינו בקבוצות לסירות משוט, שהשיטו אותנו במשך כשעה וחצי סביב האי, כשסביבנו הרי הקארסט הידועים של מפרץ הלונג. מחזה מרשים ביותר.

לצערנו גם היום היה מעונן לחלוטין, כך שקשה היה לראות את הגוון ירוק הטורקיז של המים כאן. אולם מעת לעת זכינו לצפות בכך - ובהשתקפות ההרים על המים. ראינו את הבתים בהם גרים תושבי הכפר, שהוא כפר צף. בכפר יש יותר מ- 50 בתים וגרים בו יותר מ- 200 אנשים. הבתים קטנים אמנם, אבל חיצונית הם צבעוניים ודומים לווילות קטנות... מאוד שונה מהכפרים הצפים בתאילנד, למשל, שם מדובר ממש בפחונים. בסופו של השייט חזרנו למרכז המבקרים, שם מראים כיצד מזריעים את התותבים בצדף הפנינה - וכמובן היתה חנות מכר. לאחר כחצי שעה יצאנו בחזרה בסירה לאונייה ונחנו כמה דקות לפני ה- Happy Hour המסורתי של השעה 5. ירדנו לחדר לנוח מעט לפני ארוחת הערב.

כמה דקות לפני הארוחה קיבלנו קריאה לעלות באמצעות מערכת הכריזה של האנייה. הוגשה לנו ארוחה די מגוונת וטעימה, כשאת הארוחה ליווה צוות מוזיקלי מקומי שניגן יפה מאוד.

מכיוון שהלילה הזה הוא מועד המעבר לשנה האזרחית החדשה, האנייה היתה מקושטת בהתאם. עלינו בלילה לשבת על הסיפון העליון. מז״א היה נעים יחסית ונשבה רוח קלה של כ- 3 קשר. הים היה שקט לחלוטין ומסביבנו במפרץ היו יותר מ- 20 אניות שעגנו למשך הלילה, כולן עם אורות דולקים ומוזיקה ערה בוקעת מהן, ומאחוריהם באפלולית הלילה אפשר היה להבחין בצלליות הרי הקארסט שבמפרץ הלונג. מרהיב.

בחצות עלו הנוסעים לסיפון העליון כדי לחגוג את תחילת השנה החדשה. לאחר זמן מה ירדנו לחדר לישון לאור ההשכמה המוקדמת למחרת.

1/1/2016, יום שישי

הבוקר קמנו בשעה 06:15 לטובת ארוחת בוקר ויציאה למערת ההפתעות Sung Sot, או בשמה המלא Hang Sung Sot, שהיתה במרחק של דקות בודדות מהאנייה. הסירה עגנה במזח הקטן והתחלנו בטיפוס של כ- 100 מדרגות.

מז״א היה שוב סגרירי ומעונן אבל בהחלט פחות מהימים הקודמים. הראות היתה טובה יחסית, 8-10 ק״מ, אם כי בטווחים הרחוקים כבר היה אובך.

המערה נמצאת על האי Bo Hon ונחשבת ליפה היתר במפרץ הלונג. המערה התגלתה בשנת 1901 ע״י הצרפתים, גובהה כ- 30 מטר, שטחה כ- 10,000 מ״ר ומסלול ההליכה בה הוא על משטח מסודר וקשיח שאורכו כ- 500 מטרים. בכניסה וכן במעבר בין האולמות של המערה יש מעברים צרים, ורק לאחר המעבר מתגלה המערה בהפתעה - ומכאן שמה.

כבר בתחילת המסלול מגיעים לאולם קטן שרצפתו מלאה במים. המערה מוארת בצבעים יפים המדגישים את יופיה. המערה עתיקה מאוד ובעבר (מיליוני שנים, כנראה) היתה מוצפת בכל פעם ע״י המים בזמן הגאות. התוצאה (הבאה. לידי ביטוי בגג המערה) מרהיבה. דמיינו משטח בצק שמוטבעות בו קצות האצבעות - וזה משאיר שקעים בעומקים שונים בבצק. עכשיו קחו את הבצק הזה והדביקו אותו על תקרת המערה, עם השקעים כלפי מטה. זה מה שרואים שם. מרהיב.

לפני הכניסה וגם ביציאה יש במות תצפית, מהן ניתן לראות את המפרץ המרהיב שבאי הזה, בתוכו עשרות אוניות, חלקן ראינו אמש בלילה.

בירידה מהמערה הולכים בחזרה לאונייה על-גבי מזח קטן מעץ, לאורכו יש סוחרים המוכרים את הדגה שצדו באותו היום.

חזרנו לאונייה לצורך קיפול הציוד וארוחת צהריים מוקדמת, לפני החזרה לנמל. קיבלנו ארוחת צהריים מוקדמת וקלה, נפרדנו מהצוות וירדנו למשרדי החברה, שם עלינו תוך זמן קצר להסעה בחזרה להנוי. אנחנו ירדנו בתחנת ביניים, שם חיכתה לנו הסעה מיוחדת שלקחה אותנו לשדה התעופה. חששנו שהיות והיום הוא יום חג כאן, ה- 1/1, עלולים להיות פקקי תנועה כבדים בהנוי, שגם כך היא עיר פקוקה מאוד, ולכן לא יהיה כדאי לחזור למלון בהנוי ולקחת משם הסעה חדשה. לאחר זאת תיאמנו כאמור את ההסעה המיוחדת לשדה. אליו הגענו לבסוף ללא פקקים מיוחדים.

לסיכום השייט, היה לטעמי נהדר. כשתכננתי את הטיול התלבטתי איזו אנייה להזמין, שכן יש עשרות כאלה וברמות פאר שונות. לבסוף החלטתי ללכת עם המלצת סוכן הנסיעות - ולא התאכזבנו. האנייה היתה בסדר גמור, התא היה נקי, נוח ושקט, האוכל היה סביר בהחלט, הצוות היה נחמד ויעיל - והטיולים היו נהדרים.

טיסת ההמשך שלנו ל- Hue יצאה מעט באיחור. הטיסה נמשכה קצת יותר משעה. השדה ב- Hue הוא קטן, מזכיר את זה של Chiang Mai בתאילנד. בכל אופן חיכתה לנו המדריכה ומייד יצאנו לדרך למלון שלנו לילה זה, ה- Serene Palace. המלון המצא באזור צפוף מאוד בעיר, בתוך סימטה שמכונית בקושי עוברת בה. אך עם קבלת החדר התברר שהוא גדול מאוד, מרווח ונקי, וצוות הקבלה היה ידידותי ומאמר פנים כמו כל אנשי השירות שפגשנו עד כה בטיול.

לאחר התארגנות - הלכנו לישון.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא